S2* GOESCHE COUCANTM BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. GEMENGD NIEUWS. NUMMER 133. TWEE BLADEN. WOENSDAG 9 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De Koninklijke familie in de hoofdstad. ÜIDDELIURi. VLISSINfiEH. WALCHEREN. 3G0RD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.B. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SPANJE. FRANKRIJK. Zorg tijdig bruin te zijn rke C Ter jlienst- f- en I. W. iingen, foning, D. J. |st- en 90; J. Soera- im 6, Lraate, agsche An- ^oord- |racht ingel- sthes- Vliss. Ha- imies, rkt A il 11, ckers, bheve- :llebe- Imste- (ienst- Fre- J. 65, A. 28, A. Ach- Inkstr. |D. la |d 30, du I Kaai- ïoort- [Iwerk j. en j. en tegaal pwijn- Id, J. |C. E. 78 j„ Ivogel |an de Die- |(V.C.) ^ppel- Po- Iroote 12 c., Inten- ïnazie ll 5— 45— 4—47 Iroten is 1,5 bos, c„ -9 c., Iers 1 fireti- im 8 Idling, en 20 bes- leeni- }ing". van S-9.50, van per seien .10— iDop- |a 3, 3.5 1.70, 4— •ozea ge- 128, 30—1 osla- Wit- Vitte der 14 h. cker. MIDDELAURGSCHE COURANT «MVA A AM AABABV Dagblad Voor Middelburg, Goes ea agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Weefc-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Iagez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middalburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10,'elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eau. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. a Een enorme menschenmassa des avonds op de been. Bij de geestdrift, welke den gehee- len Dinsdag onder de Am.sterdamsche bevolking heerschte over het bezoek van de Koninklijke familie in de hoofd stad, was het te voorzien, dat de zoo kwistig versierde binnenstad des avonds met tienduizenden zou vol loo- pen. Inderdaad is dit ook het geval ge weest en als van ouds w,as ook de Dam weer het middelpunt van de be langstelling, omdat men toch altijd hei melijk de hoop heeft iets van de vor stelijke gasten te zien. En waarlijk, de tienduizenden, die op den Dam hadden post gevat, en in een opperbeste goedmoedige stemming ble ven zingen en juichen, werden tegen tienen plotseling verrast, toen op de eerste verdieping van het paleis het gordijn voor een der ramen werd weg geschoven en het venster geopend. De dichtst bijzijnden herkenden ter stond Prinses Juliana en Prins Bern- hard en uitten hun vreugde daarover in öen luid gejubel. Dadelijk was aller aandacht gevestigd op de beide per sonen aan dit raam, die hartelijk terug- wuifden, naar allen, die hen toejuich ten. Doch slechts luttele minuten duurde deze vorstelijke avondgroet. Weldra sloot Prins Bernhard het raam en de gordijnen. Men bleef juichen en zingen, ook toen leden der karabijn brigade van de politie de „kleine steentjes" hadden ontruimd, doch de vorstelijke personen vertoonden zich niet meer. Inmiddels namen de tienduizenden feestgangers de versiering en verlich ting in oogenschouw. Vooral het Dam rak met op den achtergrond het door strijklicht in gloed gezette Centraal station als sluitstuk „deed" het. Ook het Letdsche boschje, de toe gangspoort van het oude Zuiden, wekte veler bewondering met zijn fraaie lichtzuil en met de van onder op beschenen boomen tegenover het Vondelpark. De café's deden goede zaken, maar veelal was de volte niet zoo kras of goedgeluimde bezoekers zagen 'kans op de tonen van de muziek een dansje te maken, om het feest zijn vollen luister bij te zetten. Op muzikaal gebied spande de Zee dijk de kroon, waar op eer. klein be stek een groot aantal kleinere c.afé's hun gasten met verlokkende tonen van gramofoon en radio, van harmonica en pierement noodigden binnen te treden, heigeen buiten een cacaphonie van on gekende afmetingen opleverde. Maar hoe het zij of waar men kwam, overal heerschte een feestvreugde, welke getuigde van innerlijke genoeg doening, dat nu eindelijk het verlan gen om het Prinselijk paar als gehuwd paar te mogen verwelkomen, en te vieren, in vervulling' was gegaan. Prins Bernhard tennist Ruiox een uur na de aubade en het défilé op den Dam is Prins Bernhatd gistermiddag met zijn wagen van het paleis uitgereden. Z. K, H, heeft zich naar het Vondelpark begeven, waar hij op de banen van „Festina" eenige par tijen tennis heeft gespeeld, Eersts peelde de Prins een dubbel spel met den heer Leembruggen als partner tegen de heeren Beets en mr. Voute, vervolgens een enkelspel tggen den heer Leembruggen en tot besluit wederom een dubbelspel, thans met mr. Voute tegen de heeren Leembrug gen en Beets. Te ongeveer zeven uur was de Prins ten paleize teruggekeerd. H. M. de Koningin bezichtigt het mstructievaartuig „Prinses Juliana".. Na een rondrit door een groot ge deelte van de oude stad heeft H. M. de Koningin hedenochtend te kwart over elf een bezoek gebracht aan het in structie-vaartuig „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam. Gedurende ongeveer een half uur heeft H. M. de Koningin aan boord van het instructie-vaartuig met veel belang stelling het geheele schip bezichtigd, van de machinekamer tot het achter schip, en z, heeft zich doen voorlichten omtrent de opleiding zoowel voor de zeevaart, als voor de binnenvaart. Bezoeken van Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de diamantslijperij Asscher. De verschillende fabriekszalen werden bezichtigd en Z. K. H, liet zich alles nauwkeurig uitleggen. Verder heeft de Prins hedenmorgen een bezoek gebracht aan de Amstel- brouwerij. De Prins vertoefde een uur lang in de verschillende bedrijfsafdeelin- gen. Na de rondwandeling heeft de Prins nog eenigen tijd in den raadskel- der der brouwerij vertoefd, en heeft hij de rijke verzameling jachttropheeën, die in een daaraan belendend vertrek zijn bijeen gebracht bezichtigd. Lid Tweede Kamer, In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer van den heer W. O, A. Koster heeft de voorzitter van het centraal stembureau in diens plaats benoemd verklaard, mr. M. M, Rost van Tonnin gen. EEN NIEUW PLAN-DETERDING. Bijzondere aandacht voor den export van groenten. Dr. M. D. Dijt deelde aan het Hdbl. mede, dat de mogelijkheid bestaat van de uitvoering van een nieuw plan-De- terding voor export van landbouwpro ducten en vee naar Duitschland. Aan het eind van deze week zal de beslis sing worden genomen. Hoe groot het ditmaal beschikbaar te stellen bedrag zal zijn is nog niet vastgesteld. Dit zal o.a. afhangen van de resultaten der be sprekingen over de verruiming van de clearing. Wordt de export ruimer, dan zal uiteraard het plan-Deterding dat zich opnieuw tot de z.g. overschotten wil be perken, van geringen omvang zijn. Wel staat vast dat ditmaal meer aandacht zal worden geschonken aan den export van groenten. TROTTOIRS IN DE LANGEVIELE? Het bestuur van Handelsbelang heeft zich met een circulaire gericht tot de bewoners, c.q. eigenaars van de panden in de Langeviele. Het bestuur herinnert er aan, dat het zich onlangs tot B. en W. heeft gericht in verband met de vernieuwde bestra ting in de Langeviele. Het bestuur toch is erkennende de juistheid van ont vangen klachten eveneens van meening, dat het ontbreken van een dui delijke afscheiding tusschen voetpad en rijweg, gevaar oplevert voor voetgan gers en omdat de stoepen vaak als vluchtheuvels moeten dienen over tuigd dat deze toestand schade ople vert voor de winkels in die straat, daar zeer zeker het rustig beschouwen van de etalages hierdoor aanmerkelijke hin der ondervindt. Dezer dagen mocht het bestuur van B. en W. een schrijven ontvangen, waarin als de meening van dat college ook wordt toegegeven dat de verkeers- toestanden in de Langeviele inderdaad thans nog niet ideaal zijn. Een afdoende oplossing acht het college dan ook, dat alle stoepen worden vervangen door trottoirs waarvan de voetgangers rustig gebruik zullen kunnen maken. B. en W. verzochten aan de Vereeni ging aan dit streven zooveel mogelijk steun te willen verleenen. Het bestuur heeft dit onderwerp grondig onder het oog gezien en wendt zich thans tot alle bewoners der Lange viele om op het bedoelde plan de aan dacht te vestigen. Het is unaniem van meening, dat een oplossing als door B. en W. aan de hand gedaan, inderdaad zeer groote voordeelen biedt. Afgezien van het eigen gerief der bewoners, zal de Langeviele zeker in toenemende mate worden bewandeld, wat naast het onmiddellijk voordeel voor de in die straat gevestigde winkelzaken, ook tot waardevermeerdering der panden zal leiden. Ten slotte wekt het bestuur de bewo ners, die niet tevens eigenaar zijn, op, zooveel mogelijk aandrang op den eigenaar uit te oefenen, om het werke lijk zeer geringe soms zelfs denk beeldige offer van het eigendoms recht op de stoepen in het algemeen doch ook in het welbegrepen eigenbe lang, te willen brengen. Ongeval op het wachtschip. Bij oefeningen aan boord van het wachtschip „Noord-Brabant" is giste renmiddag een kwartiermeester, die een lichtmatroos, die angstig werd, te Hebt gij water, hebt gij brood, Klaagt dan niet van hongersnood. hulp was gekomen, door dezen in een val van ongeveer 4 meter hoogte me degetrokken. Beide kwamen op het dek terecht. De matroos lag boven en kwam om zoo te zeggen met den schrik vrij, doch de kwartiermeester bekwam een vrij hevige hoofdwonde en bleef aan vankelijk versuft liggen. Hij kon a|an boord worden verbonden. Dé he'er D. Passenier, de benoem de machinist op de „Piet Hein" het jacht bestemd voor het Prinselijk Paar is niet te Middelburg doch te Domburg geboren. KORTGENE. De collecte voor de re- classeering heeft hier 16 opgebracht. AARDENBURG. De opbrengst van den verkoop van speldjes ten bate der reclasseering1 was alhier f 20. BIERVLIET. De collecte voor de reclasseering bracht te Biervliet en Driewegen 69 op. LIJK OPGEVISCHT. ZAAMSLAG. Onder deze gemeente is in de Wester-Schelde drijvende ge vonden het lijk van den 59 jarigen J. C. Boogaart, wonende te Hulst die sedert 1 Juni j.l. werd vermist. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje te Zaamslag vervoerd. Poging tot diefstal. De marechaussee te Philippine heeft aangehouden een zekeren P. C. uit Bou- chaute (België), die door een ge. per-, sonen er op werd betrapt toen hij be zig was met het lichten van vischfui- ken uit een kreek onder die gemeen te, 'Tot rijksveldwachter ter stand plaats Retranchement, is benoemd de veldwachter der gemeenten Oudelande en Baarland, J. Hoogstrate. DE COMMUNISTEN WILLEN EEN INTERNATIONALE ACTIE TEN GUNSTE VAN HET ROODE SPANJE ONTKETENEN. Maar de socialistische inter nationale voelt er niet veel voor en verschuilt zich achter uitvluchten. De secretaris-generaal der Komin tern, Dimitrof. heeft de tweede (de so cialistische) internationale een voorstel gedaan tot vorming van een commissie waarin de beide intern,ationales en het internationaal vakverbond z tting zou den hebben om een internationale ac tie voor de mob lisatie der volksmas sa's tegen de „fascistische bedreiging in Spanje" te ontketenen. Debrouckère, de secretaris der tweede internationale, heeft daarop geantwoord: ,,W j erken nen volmondig de noodzakelijkheid van 'n krachtige actie. Onze internationale zal den plicht, die haar verantwoorde lijkheid haar oplegt, vervullen. De pre sident noch de secretaris v,an onze in ternationale beschikt echter over de volmacht die onmisbaar is voor het deelnemen aan de voorgestelde com missie". Hierop antwoordde Dimitrof'nu de zer dagen weer, dat de bewering van Debrouckère niet overtuigend leek daar president en secretaris het be voegde orgaan der internationale om de volmacht kunnen vragen. Men kan verder aldus Dimitrof onmogelijk aannemen, dat het gem s aan formeele volmachten beslissend is, wanneer het leven en de onafhankelijk heid van het Spaansche volk, dat het slachtoffer van de Duitsche en Italiaan- sche inmenging is, op het spel staan. Als de voorstellen der derde internat'o- nale onaanvaardbaar lijken, heeft de tweede internationale den plicht, ande re voorstellen in te kleedén, die dan onmidellijk door de derde internationa le bestudeerd zullen worden". Het communistische Fransche blad „Humanité" meldt verder uit Moskou, dat Dimitrof aan den secretaris der so cialistische arbeiderspartij in Spanje en aan den secretaris-generaal der Spaansche communistische partij een telegram heeft doen toekomen, waarin hij melding maakt van het antwoord van Debrouckère. Hij' vervolgt aldus: „Met een beroep op het formeele ge mis der noodige volmachten vermijdt de president der tweede internationale rechtstreeks te antwoorden op onze voorstellen. Wij blijven er op aandr'n- gen, dat de leiders der socialistische arbeidersinternationale concrete voor stellen ten aanzien van een internatio nale actie doen". f MADRID WEDEROM GEBOM BARDEERD, De artillerie van de opstandelingen heeft gisteren en vannacht Madrid weer beschoten. Met regelmatige tusschen- poozen werden granaten op de stad af gevuurd. Een bepaald doel was niet ge kozen want overal in de hoofdstad vie len de projectielen, zoowel in het cen trum als in de buitenwijken. Gisteren vooral zijn veel slachtoffers gevallen. Op het tijdstip waarop de eerste bom men in het centrum van Madrid neer vielen bewoog zich een dichte menigte door de straten. Gisteravond had men reeds imeer dan 100 dooden geteld en ongeveer 300 gewonden. Men schat het aantal granaten, dat de aitillerie van Franco in den af<Seloopen nacht op Madrid heeft afgesloten op duizend. Het aantal slachtoffert1 i», nog niet bekend, doch men verwacht niet dfct dit hoog zal zijn, aangezien de straten vrijwel verlaten waren op het oogenblik van dit bonjbardemeni. Tijdens het bombardementhebben verscheidene granaten het gebouw van de Cubaansche ambassade getr.ofier en daar vrij aanzienlijke schade aangericht. Twee Cubaansche diplomaten, die zich in het gebouw bevonden, zijn evenwel niet gewond. De strijd aan het Noordelijk front. Uit Bilbao wordt gemeld, dat aan het front in Asturie de regeeringstroepen "vier kilometer zijn opgerukt. In het Baskenland zijn beide tegen standers weinig actief, en de strijd be perkte zich tot artillerievuur, vooral bij den Lemonaberg. Gistermiddag hebben twintig vliegtuigen van de rechtschen een aantal plaatsen in de omgeving van Bilbao gebombardeerd. Be evacuatie van Bilbao wordt nog steeds voortgezet. Gisteren zijn aan boord van het s s. „Habana" 1236 vluchtelingen uit Bilbao naar La Rochelle vervoerd. Hiervan wa ren 604 kinderen. Frankrijk en de Britsche con trole-voorstellen. De Britsche regeering heeft een Fran sche nota ontvangen over de kwestie der versterking van de veiligheid der controlevloten. Parys toont gunstig te staan tegenover de Britsche voorstellen en stelt zelf o.m. voor aan de vloten een meer internationaal karakter te geven, teneinde een ieder minder kwestbaar ie maken. Het tegenwoordige op „anti pathieën" gebaseerde controlesysteem heeft spanning doen ontstaan. Frankrijk stelt daarom voor een waarnemer te plaatsen aan boord van de controlesche pen en het opnemen van schepen van minder rechtstreeks belanghebbende mogendheden in de controlevloten. Binnenkort overeenstemming? In Engelsche diplomatieke kringen wordt voorzien, dat binnenkort een overeenstemming zal kunnen worden tot stand gebracht tusschen de vier mogend heden, die belast zijn met de controle ter zee aan de Spaansche kusten, gezien het algemeen gunstige karakter der op merkingen van Parijs, Rome en Berlijn. Te Londen zou het voorstel, om een zeker aantal met de controle belaste oorlogsschepen door gewapende vis- schersschepen aan boord waarvan in ternationale waarnemers zouden kunnen plaats nemen, te vervangen, een gunstig onthaal gevonden hebben. Verder koes tert men de hoop, dat na een bespreking tusschen Eden en von Ribbentrop het Foreign Office den uiteindelijken tekst zal kunnen opstellen van een accoord, behelzende het beginsel van overlegple- ging teneinde bij een eventueelen aan val op een oorlogsschip dat aan de con trole deelneemt, op te treden. Toeneming der spionnage. De Fransche veiligheidspolitie krijgt het voortdurend drukker door de toe neming der spionnage in Frankrijk. De heer Mortess'er, de directeur der Sureté Heeft in een interview ver klaard, dat sinds begin van dit jaar niet minder dan 28 agenten van bui- tenlandsche mogendheden achter slot en grendel zijn gezet, terwijl in 1933 Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en _zonnebrand en.U tevens snel mooi bruittt; óók bij Weinig of geen zon. Fla con 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond; DE BILDT, Zwakke tot matige, ver anderlijke wind, later uit Z.O. richtingen gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, iets warmer, UKKEL; lichte veranderlijke wind, vrij warm weer, met bewolkte hemel en opklaringen, kans op onweer in Oost- België» o Wo, 9 Jun Zon op: 4 h 41; onder 21 h 17. Licht op: 21 h 47. Maan op; 5 h 10; onder: 22 h 03. E.K.: 15 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingeni Juni, Hoogwater. Laagwater. Wo. 9 1.03 14.26 8.35 21.06 Do. 10 2.54 15.18 9.25 21.56 Vr. -J 11S 3.43 16.05 10.15 22.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 9 4.02 16.33 9.35 22.04 Do. 10 4.55 17.25 10.28 22.56 Vr. 11 S 5.45 18.11 11.19 23.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). slechts 12 spionnen werden gearres teerd. Een wet verbiedt*" den bladen mel ding te maken van de arrestatie van spionnen. Zij mogen slechts de von nissen. welke' tegen spionnen zijn uit gesproken, publiceeren. Postwissel-vervalscher aangehouden. De Eindhovensche politie heeft gis termiddag .aangehouden den 18-jarigen P. van den D. u't Tilburg, op het oogenblik dat deze op het postkantoor te Eindhoven een postwissel van f 1900 trachtte te innen. Het onderzoek bracht aan het licht dat de jongeman den postwissel zelf had uitgeschreven en verzonden aan een gefingeerd persoon te Tilburg, dien hij Drielsman had genoemd. Hij had op den achterkant van den post wissel zichzelf gemachtigd het geld ili ontvangst te nemen. Op het bij kantoor te Goirle, waarvan hij den kantoorhouder kende, was hij er :n ge slaagd om, toen deze even ,afwezig was, met enkele stempels het stuk een schijn van echtheid te geven, waarna hij naar Zeelst reed om daar den postwissel te verzilveren. De kantoor houder te Zeelst evenwel had geen f 1900 in kas en pleegde overleg met Eindhoven, waarna hij van den D. zeide, d,at hij in Eindhoven het geld kon krijgen. Toen van den D. z ch in Eindhoven aan het loket vervoegde stond een rechercheur klaar, die van den D, in hechtenis nam toen deze de hem uitbetaalde f 1900 bij zich wilde steken. De jongeman, die een beken tenis heeft afgelegd, 's naar Den Bosch overgebracht, waar hij ter beschikkng van de justitie zal worden gesteld. De gemeente-secretaris van Dreumel in arrest. Reeds langen tijd gingen in bet dorp Dreumel in het land van Maas en Waal geruchten, dat onregelmatigheden zou den zijn gepleegd ter gemeente-secre tarie. Dit had tot gevolg, d,at verleden jaar een onderzoek werd ingesteld naar het beheer van de gelden, bestemd voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Ook de justitie werd in de zaak ge mengd, doch tot een strafvervolging kwam het toen niet, De geruchten ble ven evenwel aanhouden. Beweerd werd dat ook op ander gebied malversaties gepleegd zouden zijn. Zoo werd er ver teld dat een legaat, dat indertijd on der het beheer van het gemeentebestuur was gesteld, verdwenen zou zijn. Gistermorgen is in deze aangelegen heid een onverwachte wend ng geko men. Voor het kantongerecht te Tiel werd

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1