DE TELEX Victor Hugo's Zeeuwse Reize. k ZEELAND. OOSTBURG. STOOMWASSCHERH „ZEELAND" Langevielesingel D 197 - Tel, 637 MIDDELBURG. aiSSINGEN. WALCHEREN. ÏÜID-BËVELARD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. PREMIE SLECHTS 0.75. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Uii de Middelburgsche Courant van vóór vijftig jaar. f. naam bij uitstek hoog heeft weten te houden. Zonder eenige reserve kan ik dan ook verklaren, dat de zending haar taak als „mission of good will" naar ons aller oordeel op voorbeeldige wijze heeft vervuld Daarna richtte de minister zich in het bijzonder tot jhr. Van Karnebeek. De minister wees op de groote sympathie welke het hoofd onzer missie zich in Zuid-Amerika heeft weten te verwer ven. Voor de leiding, welke gij aan de missie gegeven hebt zoo zeide mi nister Gelissen, is de regeering zeer dankbaar. De dank, welke de regeering aan de geheele missie brengt, wil zij samenvatten in een bijzondere dankbe tuiging aan U. Het is mij een groot genoegen U mede te deelen, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft, U voor de ten deze aan den lande bewezen diensten te bevorderen tot commandeur in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De minister hing hierop jhr. Van Kar nebeek het commandeurslint om en spelde hem het kruis op de borst. Rede jhr. Van Karnebeek. Jhr. Van Karnebeek heeft vervolgens het woord gevoerd. Voor de eer, die u namens de regee ring heden aan de missie bewijst, zoo zeide spr., betuig ik U mijn zeer harte- lijken dank. In de hulde, die ons uit uw mond toevloeit, ligt voor ons een grond van voldoening en een bekroning van het werk, dat wij niet zonder inspanning in een tijdsbestek, dat daarvoor eigen lijk te kort was, hebben verricht in de verafgelegen landen, die wij bezocht hebben, met hun onmetelijke verhoudin gen en ongewone ontwikkeling. Op gindsche landen, waa'r de toe komst haar tenten heeft opgeslagen, en die wat de buitenlandsche verhoudin gen en de binnenlandsche rust betreft, de toets der vergelijking met menig an der werelddeel zou kunnen doorstaan, is de aandacht van de gansche wereld gevestigd en om hunne markten wordt gevochten. Het staat voor ons vast, dat ons land goed zal doen, vóór het te laat is, het voorbeeld van an dere landen te volgen en een toenemend aandeel te nemen in de vooruit zichten, en mogelijkhe- den, die in menig opzicht in die landen nog aan den vreemdelingenhetvree m- de kapitaal worden gebo den. Ik zie daarbij niet voorbij, dat wat afzetmogelijkheden betreft, met de voortschrijdende industrialisatie en de daarmede gepaard gaande bescherming, valt rekening te houden. De missie is echter van meening, dat wanneer de be staande mogelijkheden op intensieve wijze worden bewerkt en de handelsre laties op zoodanige voet worden inge richt, dat zij zich met die van andere landen kunnen meten, er plaats is voor het aandeel dat aan Nederland in de handelsbeweging met Zuid-Amerika toekomt. In het voor de regeering be stemde eind-rapport, dat u eerlang zal bereiken, zal een en ander nader wor den toegelicht, -ook wat betreft het ri sico, waaraan het handelscrediet bloot staat, waaromtrent in menig opzicht minder juiste voorstellingen in omloop zijn. Overigens heeft de missie op het ge bied van handelsrelaties en der handels vertegenwoordiging op industrieel- en op landbouwkundig gebied een nuttig onderzoek ingesteld en vele gegevens verzameld, die ter beschikking van het bedrijfsleven en betrokken instanties zullen worden gesteld. Voorts was van belang het propagandistische karakter der missie, waaraan de noodige aandacht is besteed. Latende sympathieën wer den wakker geroepen, de stem van Ne derland heeft geklonken en het Britsche schip, dat de missie na volbrachten ar beid naar huis terug voerde, heeft haar met de Nederlandsche vlag in top over de oceanen gevoerd, een hoffelijkheid, die dezerzijds gewaardeerd is gewor den. Het zou zeer te betreuren zijn, in dien de goodwill, die werd in het leven geroepen en het werk der missie zonder verder gevolg bleven. Tenslotte bracht jhr. Van Karnebeek H. M. de Koningin en de regeering eer biedig dank voor de hem verleende on derscheiding. Het zal U echter niet verwonderen, aldus besloot jhr. Van Karnebeek, dat ik heer beschouw als een hulde aan de geheele missie. Dat is geen frase of plichtpleging. Het kan niet anders. De missie is een eenheid geweest, waarin ieder lid is opgegaan. Op den grondslag van geregeld gezamenlijk overleg is zij opgetreden en heeft zij zich laten lei den door één geest, door één streven, door één wil. Voorzoover zij succes had, is dit misschien wel aan dien harmoni- schen samenhang te danken geweest. In die eenheid wortelt echter tevens de band, die de leden der missie in hun ge dachten en herinneringen in ongerepte vriendschap nog lang bijeen zal hou den. Na deze beide redevoeringen begaf men zich naar de hall, waar verver- schingen werden rondgediend. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de Agente Firma A. J. BRONSWIJK. Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingex. MedJ Nog meer muziek. Driemaal is scheepsrecht. Niet alleeft zullen het Pijperskorps Juliana en het muziekgezelschap „Crescendo" heden spelende door de stad trekken, doch ook de signaalafdeeling van Achilles komt op de been. Om 7 uur gaat zij van de Abdij naar den Noordweg om een groep deelnemers af te halen en mar cheert dan langs de singels tot de voor malige Veersche Brug en dan langs Ne- derstraat, Dam, Korte en Lange Delft naar De Vergenoeging op de Markt. De badplaats Vlissingen. In de de week van 29 Mei tot 3 Juni zijn in het gewone bad 1065 en in het Volksbad 733 baden genomen. De gemiddelde temperatuur was van de lucht 66 en van het water 60 graden. DOMBURG. Vrijdagavond vergader de de winkeliersvereeniging „Domburg's Handelsbelang", onder voorzitterschap van den heer L. Spronk, in de zaal van den heer S. van Zetten. De vergadering werd speciaal gehouden om na te gaan of de mogelijkheid zou bestaan den kleinhandel in te schakelen bij het dis- tribueeren van levensmiddelen aan werkloozen, steuntrekkenden en geali- menteerden. Bedoelde distributie ge schiedt thans van gemeentewege. Na bespreking werd met algemeene stem men besloten de tot op heden gevolgde gedragslijn te bestendigen, dat wil zeg gen, de distributie te doen geschieden door één aangewezen persoon, wiens onkosten van de te maken winst wordt afgetrokken, waarna de rest aan den kleinhandel ten goede komt. Er zullen dus voorloopig geen nadere stappen door genoemde vereeniging worden ge daan om voormelde distributie door tus- schenkomst vap den kleinhandel te doen geschieden. KLOETINGE. In de Donderdagavond gehouden buitengewone algemeene ver gadering der Coöp. Boerenleenbank werd door den voorzitter het overleden lid van den raad van toezicht, A. Alle- mekinders, herdacht. De voorzitter, de ïeer Q. Trimpe, memoreerde den tijd gedurende welke en de wijze waarop de overledene zijn functie met toewij ding heeft behartigd. Hij verwacht, dat zijn persoon en arbeid in dankbare her innering zullen voortleven. De voorz. van den raad van toezicht onderschreef geheel de gesproken woorden. In deze vacature werd gekozen de heer P. Staal. Verder werd opgemerkt, dat het van belang is, dat ieder in zijn omgeving reclame maakt voor de bank, opdat meer geld kan worden geplaatst, wat gezien de lage rente voor velen belang rijk is. Rijwielpad langs den weg Sluis- Draaibrug, Naar aanleiding van een, verzoek van den A.NW.B. om den spoedigen aanleg te willen bevorderen van een rijwiel pad langs het gedeelte van den Rijks- planweg tusschen Sluis en Draaibrug, dat in beheer en onderhoud is bij de provincie Zeeland, heeft de minister van waterstaat medegedeeld, dat thans over leg zal worden gepleegd met de Provin cie voor de overneming door het Rijk van dit weggedeelte en dat na de tot standkoming van deze overdracht de aanleg van een rijwielpad zal kunnen worden bevorderd. IJZENDIJKE. Donderdagavond ver gaderde het Oranje Comité. De penning meester legde rekening p.n verantwoor ding af over de feestelijkheden, gehou den op 7 Jan., 30 April, t en 2 Mei, ter viering van het huwelijk van het kroon prinselijk paar. Zonder een eventueel gemeentelijke subsidie bleek het nadee- lig saldo f 271 te bedragen. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine: Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Wij zijn met de fa, G. W. den Boer te Middelburg overeen gekomen, dat zij ons feuilleton „Victor Hugo's Zeeuwse Reize" in boekvorm zal uitgeven. Dit wordt op zwaar papier gedrukt, een prachtwerkje. Het zal worden voorzien van een zeer bijzonder portret van Victor Hugo, een unicum, ter reproductie afgestaan door den heer Paul Souchon, conservator van het Victor- Hugo Museum te Parijs, uit de archieven van dat museum; het stelt den beroemden schrijver voor op den leeftijd zijner reis naar onze provincie, 't Is namelijk kort voor of nadien bij een Brusselschen fotograaf gemaakt. De Fransche letterkundige Henri Asselin, jarenlang in ons land woon achtig en ook in Zeeland geen onbekende, heeft een van veel waardeering, zoowel voor Hugo als voor Zeeland, getuigenis afleggende voorrede tot deze uitgave geschreven. Wij zijn met de uitgeefster overeen gekomen, dat, als speciale voor de abonnees op ons blad, tot aan den datum van de verschijning van het boek, bij voortijdige inteekening (desgewenscht via den boekhandel) een aanzienlijk lagere prijs zal gelden. De verkoopprijs na verschijning zal n.l, 1.25 bedragen, doch voor onze abonnees is deze, bij inteekening, Men denke er echter wel om; deze verlaagde prijs geldt alleen bij onmid dellijke bestelling; na verschijning is het voor allen, abonnees of niet, 1.25! Vul daarom o.s. bon in en doe deze ons, met 0.75 in geld of per giro, toekomen; wij geven de order dan wel door aan den uitgever. Ook kunt u den Bon rechtstreeks aan den uitgever zenden, dan wel haar bij uwen boekhan delaar afgeven. INTEEKENBON, De ondergeteekende wenscht na verschijning te ontvangen: ex. „Victor Hugo's Zeeuwse Reize", tot den inteekenprijs van 0.75. Het verschuldigde bedrag a. gaat hierbij; b. is op de postrekening nr. 43255 t.n, van de N.V. de Middelburgsche Courant bijgeschreven. N.B. Voor franco toezending per post gelieve 10 cents extra voor porto en verpakking over te maken. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg on der voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom, met wien 13 van de 22 leden aanwezig waren. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Macheels, Anker, v. d. Berg, Klijberg, Mes, Van Raalte, Ghijsen en Enzlin, zonder kennisgeving de heer M. Laernoes. Aan de orde was de installatie van het nieuw gekozen lid, den heer P. I. Hamming uit Vlissingen. De voorz. wees er op, dat de com missie tot onderzoek der geloofsbrieven deze heeft goedgekeurd. De heer Ham ming vervult de vacature van den P. G. Laernoes. Evenals deze beweegt de heer Hamming zich op het gebied van den middenstand; hij is lid van het Hoofdbe stuur van den Chr. Middenstandsbond voorzitter van het district Zeeland van dien bond en tevens voorzitter van de Chr. Midd^enstandsvereeniging te Vlis singen. Als zoodanig moet hij over een groote ervaring beschikken en vormt zijn zitting nemen in de afdeeling klein bedrijf ongetwijfeld een aanwinst voor de Kamer. De voorzitter heette den hr. Hamming welkom en verklaarde hem geïnstalleerd. De heer Hamming bracht dank voor de vriendelijke woorden tot hem gericht, hij hoopt naar de mate van zijn krachten werkzaam te kunnen zijn en hij zal er naar streven in dit college het belang van de verschillende takken van handel en industrie te behartigen. Alle mededeelingen en ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Tot lid der Commissie inzake de Wet tot regeling van opruimingen en uitver- koopen, benoemde de Kamer in plaats van den heer P. G. Laernoes, den heer Hamming. De rekening der Kamer over 1936, aanwijzend een goed slot van 1460, werd overeenkomstig het advie!s der Commissie voor de Financien goedge keurd. Bij het voorstel om aan de mid- denstandsvereenigingen te Haamstede, Domburg, Nieuwerkerk, ieder 25, Vlissingen 100 en Middelburg 125 toe te kennen uit het jaarlijksch voor winkelweken uitgetrokken bedrag van 300 en af te wijzen de verzoeken van 's Heerenhoek, Kapelle, Renesse en Souburg, ontspon zich eenige discussie. De heer Menheere meende, dat als volgens het volgende voorstel aan Middelburg 125 extra zal worden toe gekend men toch ook 's Heerenhoek en de andere daarvan wel 25 zou kun nen geven. De voorz. zeide, dat Middelburg toch wel eenige grootere beteekenis heeft dan 's Heerenhoek e.d., en het heeft de laatste jaren groote beschei denheid aan den dag' gelegd en niets ont vangen. De heer Menheere merkte op, dat Middelburg het wel niet zoo noodig zal hebben als andere plaatsen, o.a. is het niet landelijk aangesloten en heeft dus ook geen afdracht te doen. De heer Jeronimus krijgt op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat Middelburg sedert 1934 niets meer heeft gehad, terwijl 's Heerenhoek ieder jaar wat vroeg en kreeg. Spr. meent dat er dan een groote wanverhouding is ont staan. Hij herinnert er aan steeds tegen het geven van dergelijke subsidies te zijn geweest, omdat het een bron van el lende zou blijken te worden. De voorz. zeide, dat men met de kwestie van al of niet landelijke aan sluiting niets te maken heeft, dat is een interne aangelegenheid van Handelsbe lang. De heer J eronimus meent, dat niet landelijk georganiseerd zijn, juist kan maken, dat men geld heeft uit te geven, wat anders door de centrale or ganisatie zou gebeuren. De heer Stofkoper zeide, dat Handelsbelang locaal veel steun heeft te verleenen en zich ook inzake het borgstellingsfonds niet onbetuigd heeft gelaten. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel om f 125 extra sub sidie te verleenen aan Handelsbelang te Middelburg in verband met haar 40-jarig bestaan, wees de voorz. er op, dat zulkeen herdenking van be lang is voor de stad, ook omdat het vreemdelingenbezoek er door kan wor den bevorderd. De heer V e e n i s meende, dat dit dan een nieuwe methode is om meer steun te beokmen. De heer Jeronimus ziet ook aankomen, dat er nu steeds speciale gevallen naar voren worden gebracht. De heer Hamming wijst er op, dat de middenstand nog steeds onder verschillenden druk leeft en hij daarom gaarne dit voorstel steunt. Er is een goed slot van f 4000 en daarom moet men ook maar royaal zijn. Nu voor Middelburg, volgend jaar wellicht voor 's-Heerenhoek. De heer Jeronimus zegt, dat men moet trachten te komen tot verlaging van een bijdrage aan het handelsregister en men de goede sloten maer niet moet soupeeren. De heer Bosman ment, dat mn niet vergtene mag er ook andere zaekn te steunen zijn. De Voorz. zegt dat als het stom gaat loopen met bijzondere aan vragen, men dit zeker zal weten te beteugelen. Het voorstel werd z.h.s. aangeno men. Economisch Technologisch Instituut. De Voorz. geeft nog een uit eenzetting van zijn bezwaren tegen het beschikbaar stellen van een bedrag voor het doen van proefnemingen op kleine schaal zooals het Directorium van het Economisch Technologisch In stituut voor Zuid-Holiand en Zeeland dat wilde. Er is echter niet aan te ont komen nu tot f 3000 is besloten waar van voor de Kamer f 108 komt. Alzoo werd besloten en ook goed keuring gehecht aan de toetreding der beide kamers in de provincie Utrecht, die te Utrecht en te Amersfoort tot het Instituut. Daar een commissie u:t de Vereeni ging van Kamers van Koophandel een n,ader rapport zal uitbrengen over da kwestie der beeëdigde makelaars, werd het voorstel naar aanleiding van een verzoek van den Bond van Makelaars in onroerende goederen aangehouden. Bij de rondvraag bepleitte de heer W e s s e 1 i n g verlaging van de in- 22e week 1887. Eenige Amsterdamcshe kellners, weinig galant tegenover hunne vrou welijke collega's, willen den Raad ver zoeken om maatregelen te nemen te gen het toenemend gebruik van kel- lenerinnen in koffiehuizen|, waardoor zij benadeeld worden in hun bedrijf. Alsof de raad daaraan iets doen. kan. Benoemd tot vice-president der rechtbank te Middelburg mr, J. van der Leek de Clercq, rechter. Benoemd tot president der arron- dissements-rechtbank te Breda jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans rechter 'n dat college. Ter eere van de opening v,an den dagdienst der Mij. Zeeland hadden heden vele ingezetenen van Vlissin gen de vlag u'tgestoken. Eene talrijke menigte was aan de buitenhaven te genwoordig om de Duitschland te zien vertrekken, die te 12,20 minuten de bu tenhaven verliet. De Engeland ver trok hedenmorgen kwart voor negen uur van Queensborough. Zaterdag werd aan de Utrecht- sche hoogeschool tot het le gedeelte van het artsexamen toegelaten ds heer C. A, C. Jacobse Boudewijnse. Met leedwezen vernemen wij. dat de heer dr. Th. Knottenbelt, wegens ziekte, tegen 1 September ,a.s. eervol ontslag heeft gevraagd als leeraar aan het gymnasium alhier. In het kanton Oostburg circuleert sedert eenigen tijd een adres van hul de aan den heer mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, voorziter van de stoom tram maatschappij BreskensMalde- ghemSluis, Daarin wordt hem dank gebracht voor al hetgeen hij in zijne betrekking gedaan heeft om het tot stand komen van den tramweg te bevorderen. Het adres is reeds van zeer vele handteekeningen voorzien, Bij de heden gehouden herstem ming ter verkiezing van een lid v,an de Kamer van Koophandel en Fabrie ken werden ingeleverd 102 biljetten. Eén biljet was blanco en één van on waarde. De heer J. Borsius is gekozen met 62 stemmen, terwijl de heer Ph. Boudewijnse er 38 op zich vereenigde. terloc,ale telefoontarieven vooral ook voor een exentrisch gelegen deel van het land als het gebied van de Kamer. De Voorz, zeide toe deze kwestie bij het bureau te bespreken. De heer Menheere vroeg of er nog geen verzoek om steun van het Borgstellingsfonds is ingekomen. De Voorz. zeide van ja, maar eerst toen de agenda voor deze ver gadering reeds w,as opgemaakt. De heer Jeronimus sprak over een te Den Haag gehouden ver gadering van Kamers van Koophandel, zulks op verzoek van de Kamer te Goor. Het ging om de kwestie van het Uitvoercontrole bureau en de uitslui ting van de handelsorganisaties in te genstelling met de wel om advies ge vraagde landbouworgan •aties, Het controlebureau is agrarisch getind en alles werkt dan ook in agrarische richting. De landbouw heeft te zorgen voor de cultu&r, maar daarna worden de producten een handelszaak. Het is hard noodig dat ten 'leze de handel op zijn qui vive is, Spr. wilde he't bureau vrijheid geven ook ten deze de belangen van den handel hoog te houden. De heer M a s s e e, d;e met den heer Jeronimus de Kamer vertegen woordigd heeft op bedoelde vergade ring, zou wel willen, dat een adres ter zake van de Vereeniging van zaad handelaren door den heer Jeronimus wordt voorgelezen. De heer Stofkoper had ook reeds vernomen van achterstelling van den handel in deze materie. De heer Kakebeeke zeide, dat er wel degelijk ook rekening wordt gehouden met de belangen van den handel. Er is een conflict ontstaan, waar naar de minister thans een onderzoek in stelt, en daarom moet de kamer er zich niet in mengen. De vootrz. zeide, dat het bureau ter zake diligent zal zijn. Besloten werd het adres der zaadhan delaren niet voor te lezen, maar te doen vermenigvuldigen en aan de leden toe te zenden. De heer Massee zeide, dat het de eer ste vergadering is, die hij als voorzitter van de afdeeling groot bedrijf bijwoont. Hij heeft in de vergaderingen van het bureau der kamer gelegenheid gehad ook met de belangen en wenschen der afdeeling klein bedrijf meer bekend te worden en hij verzekerde ook die be langen te zullen behartigen. De heer Stofkoper zeide overtuigd te zijn, dat de heer Massee ook voor die belangen een open oog heeft. |m! J? VS van

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6