NATIONALE Victor Hugo's Zeeuwse Reize KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 5 JUNI 1937. No. 130. !G, Het gunstige resultaat der Oslo-besprekingen. LEVENSVERZEKERING-BANK VERZEKERD milliard BEDRAG (Ingez. Med.) BISCUITS en CHOCOLA, die Tc kocht, De handelsmissie naar Zuid-Amerika. HUIZE „W E S T E I N D E" XII. lig, Een merkwaardige volksstemming in Luxemburg. Morgen vinden er in het groothertog dom Luxemburg twee volksstemmingen plaats, de eene, in het heele land, als referendum over de „Wet tot bescher ming der politieke en sociale orde .door de oppositie hoonend als de „Muilkor - •wet" bestempeld; de tweede, slechts in de districten Noord en Centrum, om, overeenkomstig de grondwet, de helft van de Luxemburger Kamer te vernieu wen door volgens algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging 26 af gevaardigden te verkiezen, Elke 3 jaar treedt nl. de helft der Kamerleden af. Het is wel een lijdensweg geweest met die wet tot bescherming der democratie, zooals de voorstanders haar kortweg noemen. Het eerste ontwerp is al enkele jaren geleden bij de volksvertegenwoor diging ingediend, later is dit vele malen omgewerkt, tot tenslotte de twee par tijen die tesamen de meerderheid in de Kamer hebben, nl. de radikaal-liberalen en de rechtsche partij, het in onderling overleg' over een aanvaardbaren tekst ©ena zijn geworden. Eerstgenoemden hadden daarbij, op aandrang van hun linkervleugel, tot conditio sine qua non gesteld, dat de wet zich niet alleen te gen het extremisme van links, maar eveneens tegen dat van rechts zou rich ten, Dit komt dan ook in den door de Kamer aangenomen tekst tot uitdruk king. De oppositie in en buiten het parle ment heeft echter tegen de aldus met groote meerderheid aangenomen wet z\Êk een beroering in den lande doen ontstaan, dat de regeering, in overleg met de leiders van oppositie en vakver- eeniging'en zij het dan zonder dat, als ten onrechte in de Nederlandsche pers werd gemeld, met een algemeene sta king gedreigd is besloten heeft den gegeven raad, een volksstemming over deze wet te doen houden, aan te nemen. Het referendum kwam in de oorspron- lijke grondwet van 17 Oct. 1868 niet vooir; het is er, tengevolge van de op standige woelingen in den lande na het einde van den wereldoorlog, bij de wet van 15 Mei 1919 ingebracht En het re- lerendumartikel heeft nog nimmer in een organieke wet zijn uitwerking gevonden, zoodat een volksstemming in het groot hertogdom in elk geval slechts een consultatieve werking heeft. Het is ditmaal pas de tweede keer in de staatkundige geschiedenis van het land, dat een referendum plaats vindt; de eerste was 28 September 1919, over den staatsvorm, de dynastie em de eco nomische aansluiting bij Frankrijk of België. De vraag, die alle stemgerechtigde Luxemburgers morgen door het zetten van een kruisje onder „Ja" of „Neen" beantwoorden moeten, luidt aldus: „Gaat gij er mede accoord, dat de wet van kracht wordt welke beveelt, dat de communistische partij opgeheven wor de, evenals alle andere vereenigingen, welke door geweld of bedreiging de grondwet of de wetten des lands ver anderen willen?" Al weken, ja maandenlang' voert de oppositie, hoofdzakelijk de sociaal-de mocraten, gesecundeerd door de commu nisten en enkele dissidente liberalen, een verwoeden strijd tegen wat zij noemt de „kleriko-fascistische muilkorfwet' Zij stelt daarbij, dat er eigenlijk in Lu xemburg geen communistisch gevaar te duchten is schoon minister Bech in n groote Kamerrede daaromtrent wel een boekje open gedaan heeft! en dat dus de wet, vreest zij, slechts zal dienen om de geestesvrijheid in den lan de door een rechtsch-klerikale meerder heid te beknotten. De bekwame en gees tige caricaturist Simon gaf aan deze ge voelens uitdrukking in een plaat, waarin de rechtsche minister-president Bech en de liberale minister Pierre Dupong den rooden leeuw uit Luxemburgs wapen naar de galg van den 6en Juni willen voeren. Maar de woedende leeuw brult hun een dreunend „Neen" teg'en. Aangezien de stemmenverhouding getrouwe pers eveneens een groote ongunstigst 3222 is, en de regeerings- getrouwe pers eveneens een gorote werkdadigheid ontwikkelde, mag aan genomen worden dat ook de meerder heid des volks zich wel achter de wet zal scharen „vóór wet en orde, tegen gewelddadige verandering der giondwet, tegen communisme en fascisme beide", zooals zij het kort en goed formuleert. Financieel economisch weekoverzicht. De stemming ter beurze werd echter opnieuw gedrukt door den wassenden goudstroom. Wanneer men het resultaat der Os lo-besprekingen slechts beschouwt als een voorbeeld aan andere staten hoe met goeden wil op het doornige pad der handelsbelemmeringen toch ook nog bevredigende resultaten zijn te behalen, dan is er reeds veel mèer bereikt dan de simpele kennisgeving der concrete feiten zou doen vermoe den. Het valt niet te ontkennen dat de landen welke binnjen het kader van de Oslo-groep thans tot een con- venu zijn gekomen geenszins1 geacht kunnen worden een groep staten te vertegenwoordigen welke een intensief handelsverkeer met elkaar onderhou den, zoodat ook de beteekenis van de door de partijen over en weer gedane concessie's niet zoo groot dient te worden geacht, als men daar graag aan zou willen toekennen. Dit staat echter vast, dat waar het aan een iederen Staat, blijkens de bewoordin gen van de overeenkomst vrij staat toe te treden, de waarde van de nieuwe Oslo-conventie aanzienlijk kan stijgen wanneer ook inderdaad andere landen, die een meer intensief handelsverkeer met de verdragsluitende partijen on derhouden, aanleiding zouden kun nen vinden zich aan te sluiten. Dat zij dan hunnerzijds ook tot concessie's bereid zullen moeten zijn spreekt wel van zelf. Anders zou zulks hierop neer komen dat langs een achterdeurtje het meest begunstigings-beginsel dat men juist en speciaal ten aanzien van de contingenteeringen in deze overeenkomst heeft willen buitenslui ten, weer zou worden binnengehaald. Het zou toch ontoelaatbaar moeten worden geacht, dat landen die zelf tot geenerl'ei concessie bereijd zijn. op grond v,an met de Oslo-staten gesloten meest-begunstigings verdragen, de ROTTERDAM voordeelen van deze conventie zouden plukken. Dit is dan ook de reden geweest waarom de Engelsche minis ter van handel onomwonden heeft verklaard niet tot de Oslo-conventie te kunnen toetreden; de tegen-presta- tie's welke Engeland hiervoor zou moeten leveren zouden in niet geringe mate de preferentieele behandeling welke de dqminions thans genieten illusoir maken. Men kan stellen dat speciaal België, Luxemburg en Neder land bij déze conventie ver zijtn ge gaan; Nederland bv. verbindt zich een groot aantal contingenten, waarvan enkele zeer belangrijke als bv. van papier, buiten werking te stellen en voorts tegenover de verdragsluitende partijen niet tot verhooging van invoer rechten over te gaan. Van de conces sie's welke de overige landen hier te genover stellen profiteeren zoowel Ne derland als Indië, aangezien de over eenkomst werd gesloten voor .het ge heele Koninkrijk. Dat enkele groeps belangen bij de opheffing van contin- genteering wel eens in den knel zou den kunnen komen, wordt door de Ne derlandsche regeering volmondig er kend, maar tevens wordt er zeer te recht .aan toegevoegd, dat deze bezwa ren gemakkelijker in tijden van op gaande conjunctuur zijn te dragen dan in die van neergaande. Trouwens, wanneer men thans niet tot slachting der tariefmuren komt, behoeft men zich voor de toekomst geen illusie's te maken, want w,anneer de conjunctuur eenmaal haar draai' naar beneden neemt, is het te laat, De stemming op de internationale markt wordt intusschen nog steeds be- heerscht door de vrees, dat de over productie van het goud in verschillen de landen inflationist:sche tendenzen in het leven zal roepen. Deze vrees deed zich in de afgeloopen week ook weer terdege gelden op de Amsterdam- sche beurs, ondanks het feit, dat hier te lande feitelijk niets dan goede tij dingen vielen te beluisteren. Een zeer typisch staaltje van een zoodanige „depressie-mentaliteit" leverde de aahkondiging v,an het slot-dividend van de Koninklijke ad 11 54 pet., waardoor het geheele dividend thans 1654 jpet. bedraagt. Men moet toch zijn in heel Neerland zeer gezocht. Het merk, waarover ieder pocht: BISCUIT- EN CHOCOLADEFABRIEK DORDRECHT (Ingez. Med toegeven dat dit cijfer zelfs den opti mist niet kan zijn tegengevallen; des ondanks reageerde de beurs met een fiksche koersdal'ng van circ,a 10 pet., een beweging welke door de andere fondsen werd overgenomen. Ook sui- keraandeelen konden, ondanks de zeer groote afdoeningen van de Nivas, die een omvang aannemen, dat men zich mag afvragen of de zoo juist gesloten suikerenr.ventie feitelijk niet net te vroeg is gekomen. Men moet in dezen de hoop uitspreken dat de Nivas bij haar groote afdoen'ngen in vorige maanden "niet te veel naar Euro- peesche bestemming heeft verkocht, daar anders de mogelijkheid zou be staan dat gegeven het haar toege kende exportkwantum van 1,050,000 ton voor de periode September 1937 tot September 1938, zij niet eens meer over voldoende suiker voor export naar haar vaste afzetgebieden t.w. het Verre Oosten zou kunnen be schikken en dit toch zou funest zijn. Goeds valt alleen van onze beleg- gingsmarkt te vertellen, al zal men de koersstijging van de overheidsobliga- ties alsmede van de z.g. integralen, verschillend beoordeelen al naar men z'ch plaatst op heb standpunt van den belegger die hierdoor het „con versiegevaar" ziet groeien, dan wel op het standpunt van hem die hierin een aanwijz ng ziet voor de gestegen credietwaardigheid van den debiteur. En juist dit laatste punt is den be leggers na het kennis nemen van het dezer dagen gepubkceerde jaarverslag van den heer Trip, (president van de Ned. Bank) feitelijk thans eerst recht duidelijk geworden. Hoewel de presi dent in zijn jaarverslag nog wel waar schuwt tegen een „vlotte leeningspo- lit'ek" door de publiekrechtelijke licha men hier te lande steekt hij toch niet onder stoelen of banken dat de toe stand in Nederland gezond is te noe men en dat het tijdelijke stokken van de obligatiemarkt aan geen andere omsandigheid moet worden toegeschre ven dan aan de plotseling te massale conversie's. Het heeft er dan ook al len schijn van, dat we voor een nieuwe stroom van conversie's staan. Rot terdam opende de rij en thans volgt Arnhem met een f 12,000,000 leening a 354 pet. tot den koers van 9954 pet., voorwaar zeer hoog, 'ndien men be denkt dat de looptijd gemiddeld 20 jaar bedraagt, tegen die van Rotter dam. welke tegen eenzelfden koers werd geëmiteerd, 10 j,aar. Een ander zeer gevraagd object vorm den de inwisselbaar gestelde spoor- wegobligatiën n 3 pet. 50 jarige be lasting vrije Staatsobligatiën, Veel keus heeft men trouwens niet, im mers treedt men n et toe dan moet men de geheele liquidatie van de maatschappij medenijaken, terwijl de ili uitzicht gestelde opbrengsten uit- e ndelijk niet hoog zijn te noemen. Koersverloop: H.V.A. 504—505 Ned, Bank 164-159 Philips 328—320 Koninklijke 422414 Amsterdam Rubber 281286 DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Waarschuwing. De regeeringspersdienst deelt mede, dat Nederlanders die zich op de een of andere wijze bezig houden met, of be trokken zijn bij den toevoer of het ver voer van wapentuig en/of vrijwilligers naar Spanje, ook voor zoover het hier bij personen betreft die niet reeds uit dien hoofde onder de Nederlandsche strafwet mochten vallen, voortaan niet behoeven te rekenen op de bescher ming der Nederlandsche regeering, in dien zij tengevolge van dergelijke han delingen in Spanje in moeilijkheden zijn geraakt of dreigen te geraken. Huldiging op het departement ▼au handel Jhr. Van Kar ne beek onderscheiden. In het departementsgebouw aan den Bezuidenhoutscheweg te Den Haag heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart gistermiddag de leden der handelsmissie naar Zuid-Amerika, voor zoover zij in hét vaderland zijn teruggekomen, een receptie gegeven. Met minister Gelissen waren o.a. aan wezig de ministers De Graeff en Slin- genberg, de diplomatieke vertegen woordigers van de regeeringen der Zuid- Amerikaansche staten, welke de missie bezocht heeft en voorts tal van hoofd ambtenaren van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van buitenlandsche zaken, van koloniën en van sociale zaken. Ook had minister Gelissen een grooten kring van vooraan staande personen uit het handels- en bedrijfsleven alsmede uit de financieele wereld tot dezen ontvangst genoodigd. Toen de genoodigden zich in een der zalen hadden verzameld, trad minister Gelissen met het hoofd der missie, jhr, mr. dr. Van Karnebeek, binnen. Rede minister Gelissen. Nadat allen gezeten waren, hield de minister een rede, waaraan wij het vol gende ontleenen: Nu de handelsmissie na een tournee van bijna 4 maanden in het vaderland is teruggekeerd, heb ik gemeend dit feit niet ongemerkt te moeten laten voorbij gaan, doch U temidden van mijn ambt- genooten, van de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en van belangstel lenden te moeten ontvangen. Van zeer groote beteekenis acht ik in de eerste plaats, wat door de missie is gedaan in het belang van het aanhalen van de banden van vriendschap en we- derzijdsch begrijpen tusschen Nederland en de bezochte Zuid-Amerikaansche staten. Wanneer ik bij bet vertrek der missie op dit punt verwachtingen koes terde, dan kan ik thans slechts consta- teeren, dat mijne verwachtingen zijn overtroffen. De ontvangst, welke de mis sie van de zijde der regeeringen en be volking daarginds ten deel viel, was U zult dit zeker onderschrijven van bijzonderen aard. Ik voeg daaraan ech ter toe, dat Uwe missie en in het bijzon der haar leider den Nederlandschen TE 's-GRAVENH AGE biedt aan Dames en Meisjes een aan genaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1,50 a 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kam. m. ontb. Gev, sedert 1868, Geheel verb, en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telef. 113932. Westeinde 27, Telef, 110573. (Ingez. Med.) BESCHREVEN DOOR ZIJN ZOON CHARLES HUGO. 18). - Men nodigde ons uit ook hieraan een bezoek te brengen (ik verdenk de brave Zierikseeërs er van, nog trots op dit ding te zijn ook) en we zijn er een kwartiertje geweest. Het zou een kwaad kwartiertje voor ons geweest zijn als het orgel de crisis a la Lodewijk de Achttiende, die wij doormaakten, niet ietwat verzacht had. Gelukkig had men den hoofdorganist28) ver wittigd van Victor Hugo's komst en deze speelde nu te zijner ere een van die grootse wijzen welke als zeeën van harmonie aan 't orgel ontstromen; dit veroorloofde mij die tempel te horen zonder hem te zien. Een orgel is altijd schoon. Niets is zo aan grijpend en zo groots als deze machtige harmonie welke voortkomt uit die metalen reuzen-pijpen. De mens heeft de piano uitgevonden, God vond het orgel uit. Wij luisterden naar het orgel in diep zwijgen en in een soort godsdienstige onbeweeglijkheid. Ik zag dat Victor Hugo in zijn aantekenboekje schreef. Ik wil het bekennen: 'k was zo vrij postig me over zijn schouder te buigen en ik las 28) D. H. Ezerman, organist van 18581894. 71 if"-ar, wuaè- deze versregels, die ge zonder twijfel in zijn volgende werk zult terugvinden, natuurlijk met een begin dat hier nog ontbreekt29) En plotseling vangt De diepe stem van 't orgel aan te zingen! Een straal van klanken sprankelt flonkerend uitéén, Verdwijnt, keert weer, zwelt aan, trilt en glijdt heen, Zoals in 't woud en in gevechten 't Rumoer ineenstort en weer stijgt, de strijder staat, En als in water, dat door vuur aan 't razen slaat, Gaan zich steeds meerd're stemmen vlechten. In 't sombre koor. Maar 't schijnt, of eensklaps ['t wild en koud Metaal de aarde blijft en 't rokend slagveld [schouwt De velen, die in smart zich wringen, Door ongekende ontroering aangegrepen is, Die rust wil brengen in de mensenziel en 't is, Of wij kanonnen horen zingen. Van de afgebrande en rampzaligerwijze her bouwde kathedraal rest ons nog slechts de toren. Hij is gotisch en van het zuiverste water. Zijn afmetingen zijn geweldig. Hij is ge drongen en zwaar. Hij stond los van de kerk, zoals men dat dikwijls ziet, en vormde naast -9) Voor deze metrische vertaling van Hugo's verzen zij mevrouw A. A. M. Horsting-Boerma te Amsterdam hier gaarne dank betuigd. haar een afzonderlijk gebouw 30) In de vijftiende eeuw31) heeft men de bouw stopgezet; volgens het bewaard gebleven ont werp zou er een spits op gekomen zijn, die het geheel tot een hoogte van vijf honderd voeten zou hebben doen rijzen. Het verval is voor de kroning gekomen. Dat is het lot van vele ge bouwen en van vele menselijke instellingen ook. Vijf of zes werklieden zijn bezig om een der twee machtige spitsbogen, die zich in de voet des torens openen, dicht te metselen. Dat wil zeggen, dat men de toren, na hem van boven misvormd te hebben, van onderen gaat ver knoeien; want de zeer geleerde architect, die in een onbewaakt ogenblik op Zieriksee losgelaten werd, heeft kans gezien de toren te bekronen met een soortement Corinthische architraaf die hem nu doet gelijken op een nachtkastje van een stompzinnige reus; zulks temeer, omdat dit reuzemeubel van onderen gemakkelijk open gaat en de pseudo-griekse architectuur, waaraan hij nu overgeleverd is, in stijl blijft met hetgeen zo'n nachtkastje, bij wijze van urnen, pleegt te bevatten. De leider van onze karavaan houdt van bergen beklimmen. Dus wilde hij ook boven op de toren, en wij moesten allemaal mee. Franqois-Victor was groter held dan Charles, Stevens en ik: hij alleen toonde geen hoogtevrees. Dat komt er van als je Shakespeare vertaald hebt32). Wij weigerden dus dienst. Victor Hugo, op de voet gevolgd door de page van koning Lear, beklom derhalve zonder ons de treden van de nauwe wenteltrap, in welks wand telkens, op gelijke hoogte als de treden, vensters waren, waarbuiten de afgrond gaapte. Hij had nog de euvele moed, die treden te tellen; op de kop af: 278. 't Is om van te rillen. Boven van de toren af moet zich een schitte rend panorama ontrollen. Aan de ene kant de zee, aan d'andere zijde de velden en wanneer men de ogen naar beneden richt, dan ligt daar het stedeke als het ware aan grootvaders voeten gelijk een hoop speelgoed schots en scheef dooreengeworpen. Toen Victor Hugo weer naar beneden wilde gaan, stonden aan de drempel van de deur waardoor men op het plat van de toren komt, de werklieden die aan de voet van de toren bezig waren, hem op te wachten. Ze waren hem op tweehonderdachtenzeventig voeten boven de zeespiegel komen begroeten. Als dat geen eer betoon is 30) Dit is niet geheel juist: hij was met twee muren aan de kerk verbonden. 31) In de Franse tekst staat: veertiende. 32) Frangois Victor Hugo, een broer van den auteur van ons reisverhaal dus, leverde een zeer ge roemde vertaling van Shakespeare in het Frans. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5