ZEELAND. BINNENLAND. Dobbelmanti lekker... tnarf NUMMER 128. TWEE BLADEN. DONDERDAG 3 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Breede of Smalle Basis 1 i rovmcüTk 11 mïddelbubgsche ttvwgch# Slffi COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes e» agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertenties 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. -Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUPANT£!££ «Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l7' regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Als de zon in andermans water schijnt, dan kan men z'n oogen dicht doen en het hoofd afwenden of men kan de zon in diens water zien schijnen en be rustend zeggen; doe d'r eens wat aar.! De zon schijnt in het water van de A.R., dat is buiten kijf. Wij kunnen dat zien. Wij kunnen het, zooal niet waar- deeren dat ware ook wel wat veel ge vergd begrijpen, dat fo.v. het A.R blad „De Zeeuw" zich verkneukelt in de winst der A.R, partij. En wanneer dit blad dan niet zonder een zweempje leedvermaak vaststelt, dat, in afwijking van zeker vermaard slagzinnetje, de kiezers meer antirevolutionairen inplaats van meer liberalen naast Colijn gezet hebben, nu, dan zigaarne erkend dat wij, waren we die beginselen toegedaan, zeker ook niet nagelaten zouden hebben dit met vreugde den tegenstander onder het oog te brengen. En nu zou er mischien met heel vee' arithmétique politique nog wel wat aan de nederlaag van den Vrijheidsbond te dokteren zijn, maar dat lust ons niet: het is zulk zielig werk en de buitenstaander heeft er toch niets dan 'n schouderop halen voor over. Wat niet geheel onbe grijpelijk is ook: al dat met percenten aantoonen dat inet zoo erg zoude wezen, wat in werkelijkheid toch wèl erg is, heeft geen zin. Maar er is iets anders. Na deze haar gegunde vreugde over den stembusuit;lag tot uitdrukking te hebben gebracht, gaat een beschou wing' in „De Zeeuw" van Dinsdag j.l. aldus voort: ,,En als we poger. de sprake van de stembus te verstaan, dan zien we daar in geen aanwijzing tot het bestendigen van de „breede basis", zooals de vrij zinnige pers dat wenscht. Intusschen wachten wij rustig af wat dr, Colijn zal doen. iMoge het hem gelukken een krachtig kabinet te vormen, een kabinet, dat zich in overeenstemming met het AR. ver kiezingsmanifest ten plicht ziet gesteld, „tot het ontplooien van een krachtige werkzaamheid ter bewaring van de 'hoogste goederen, onder Gods voorzie ning bestel en onder de leiding van het Huis van Oranje, in den loop der histo rie aan ons volk geschonken". Tot zoover „De Zeeuw". Hier wordt dus, ontdaan van allen omhaal, aanbevolen de nationale basis van thans te verlaten, Ons dunkt: dat is toch een verkeerde interpretatie van dezen stembusuitslag. Want de overmaat van stemmen op Colijn is toch zeker niet op de „smal le maar op de „breede" basis uitge bracht, op het hoofd van dit kabinet en over dat hoofd henen van het heele hui dige kabinet? En: vergeet „De Zeeuw" dan, dat de linkervleugel der liberale gedachte, de Vrijzinnig-Democraten, een groote stem menwinst heeft geboekt, de, daar weer links van staande, Sociaal-Democraten stemmen- en z'etelwinst beide zelfs? Het eenige wat men, naar evenredig heid rekenende, zou dienen te zeggen, is, dat de wanverhouding van 1 V.B.- en 2 V.D. ministers bij Kamerfracties van onderscheidenlijk 7 en 6 manhu door dezen stembusuitslag gecorrigeerd is! En overigens kunnen wij kwalijk ver staan waarom een nationaal kabinet op breede basis waarin dus ook de stem men van een drietal links gerichte Ne derlanders gehoord worden en meetel- ^en minder goed in staat zou zijn ..tot een krachtige werkzaamheid ter bewaring van de hoogste goederen., ons in den loop der historie geschonken", dan een kabinet hetwelk, door 't uitwer pen dezer linksche elementen in de bui tenste duisternisse, waar weening en knersing der tanden is, op een smalleren grondslag zou komen te rusten. De krachtige werkzaamheid van dit nationale kabinet tegenover de verfoei lijke slapheid inzake de gezagshandha- ving van menig rechtsch coalitiekabinet pleit zeker niet voor deze stelling! Het mog'e dan als een oratio pro domo klinken, toch hopen wij, dat dr. Colijn in dezen stembusuitslag, in het over- groote aantal- stemmen op den n a- tionjalen staatsman uitge bracht stemmen waaronder stellig een aanzienlijk aantal van on-politieke, min-of-meer liberale, in elk geval link- sche kiezers en, kiezeressen afkomstig zal zijn een aanwijzing tot vorming Onthulling monument wijlen Koningin- Moeder te Baarn. De onthulling van het monument, het welk te Baarn voor wijlen de Koningin- Moeder is opgericht zal Zaterdagmiddag door Prinses Juliana en Prins Bernhard geschieden, H.M. de Koningin z'al met groot ge volg de plechtigheid bijwonen. Middelburg. DE „JAVA" WORDT OPGELEGD. Bij Kon, besluit is bepaald dat met een door den min ster van defensie v,ast te stel'en datum Hr, Ms kruiser „Java" in d'enst zal worden opgelegd, en is met dien datum, de kapitein-luitenant ter zee J, J. A. van Staveren eervol ontheven v,an het bevel over dien krub ser. DE GRONDWETSHERZIENING. De vereenigde vergadering v,an de beide Kamers der Staten-Generaal in verband met ,1e grondwetsherziening, zal worden gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag, 5 Juni as. des nam. te kwart voor drie uur. DE REDEVOERINGEN OP DE VERGADERING DER GEREF. JONGELINGEN TE MIDDELBURG. De uitzending was, volgens mlinister De Wilde, toelaat baar. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Krijger in verband met de ra- dio-uitzlending van redevoeringen en toespraken ter vergadering' van den Ne- derlandschen Bond van jongelingsver- eenigingen op Gereformeerden grond slag op 6 Mei 1937, heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: De controle op de gedeeltelijke uit zending van de N.C.RV. (uit Middel burg) van den 49sten bondsdag van den Nederlandschen bond van jonge- lingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag werd, naar den minister uit van de radio-omroep controle-commis sie verkregen inlichtingen is gebleken, niet preventief uitgeoefend. Gelet op den persoon van de sprekers en mede gelet op de practijk van derge lijke uitzendingen in vorige jaren, achtte de radio-omroep controle-commissie geen termen aanwezig vóór de uitzending den tekst van de op genoemden bondsdag uit te spreken redevoeringen voor zoo ver deze zouden worden uitgezonden, bij de N.C.R.V, op te vragen. Ook bij nacTere overweging is de mi nister van gevoelen, dat van de gelegen heid om ongecontroleerd het gesprokene uit te zenden of te doen uitzenden niet een veel ruimer gebruik is gemaakt dan met het oog op den inhoud van gedeel ten der redevoeringen en toespraken toelaatbaar is te achten. Wat betreft de redevoeringen van de beide in de vra gen. bedoelde ministers, de eene was eenvoudig een toespraak, die geheel bui ten de politiek omging, terwij! de andere handelde over de beteekenis van dr. A. Kuijper voor de opleving van het ge reformeerd beginsel en een historische schildering gaf van het leven en werken van dezen staatsman. Ten aanzien van één enkele passage in het dankwoord van den, voorzitter kan worden toegegeven, dat deze niet beant woordde aan het bepaalde in artikel 2, 2de lid, van het radio-reglement 1930. Hierbij zij echter aangeteekend, dat dit geimproviseerde dankwoord werd opgenomen op 'n gramophoonplaat en de spreker wist, noch bevroeden kon, dat zijn woorden later per radio zouden worden uitgezonden. Gebleken is, dat door een omissie na de op een gramophoonplaat opgeno men redevoering van dr. Colijn abusieve lijk ook het dankwoord van den voor zitter, dat op dezelfde plaat was opge nomen, is uitgezonden. Alle omstandig heden in aanmerking genomen werden geen termen aanwezig geacht de N.C.R. V. te dezer zake ter verantwoording te roepën, In een en ander heeft de minister geen aanleiding kunnen vinden om bevesti gend te beantwoorden de vraag, of hij bereid was, te bevorderen, dat het rechtsgevoel worde bevredigd door an dere politieke partijen vóór 26 Mei ge legenheid te geven voor de microfoon te van een kabinet op breede basis zal vin den. Breed-nationale politiek lijkt ons ver kieselijker dan smalle coalitiepolitiek. Hoevelen zijn er, wier gedachten al tijd vooruitloopen naar toekomstige vreugde en die daardoor vergeten stil te staan bij het goede dat ze heden genieten! spreken over de beteekenis voor ons volk van de beginselen, die zij voorstaan en, desgewenscht, over de beteekenis van hun overleden of nog in leven zijnde lei ders en van hun lijstaanvoerders. DE MOSSELCULTUUR. Na twee jaar centralisatie in het mosselbedrijf. Men schrijft ons: Reeds twee jaren is het mosselbedrijf en de mosselhandel gecentraliseerd in het Centraal Verkoopkantoor voor mos selen te Bergen op Zoom. In 1936 waren er zeer ernstige klachten over de han delingen van sommige personen, die hun macht verkeerd gebruikten. Door ingrij pen van hooger hand is daar gelukkig 'n einde aan gekomen. Sedert dien tijd is de levering van mosselen door de kwee kers voor 95 geheel tot hun tevre denheid geschied. Wel zijn er nog eenige fouten, maar een stelsel zonder fouten is niet denkbaar. Bovendien de uitzonde ring bevestigt den regel. Een grief van de kweekers over het algemeen geno men is nog dat de handel niet vrij is; dat niet ieder die wil, in mosselen kan handelen. Alleen hij, die de voorgaande jaren 193319341935 handel heeft ge dreven, mag op de bekende centra han delen, de rest is buitengesloten. Dat daardoor het particulier initiatief wordt gedood, spreekt vanzelf. Wellicht komt evenwel door de nieuwe regeering meer vrijheid. Het is natuurlijk de groote vraag of dit mogelijk en wenschelijk zal zijn. Het is dan ook geen wonder, dat in kringen «-van belanghebbenden deze vraag druk wordt besproken. Krijgen we evenals een onzer groote partijen wil: ordening? en zal dan het mosselbedrijf tot proefkonijn worden gebruikt? Dat is niet te hopen. De mosselcultuur en -han del leent zich slecht tot proefnemingen en de ordeningsgedachte is nog niet gaar genoeg om op tafel te worden gebracht. In mosselkweekerskringen is men over het algemeen zeer tevreden over de ge volgde tactiek van de hedendaagsche bestuurders te Bergen op Zoom. Men ge looft in hun goede bedoelingen. Men heeft in die heeren vertrouwen. En di recteur en regeeringscommissaris heb ben dit ten volle. Resumeerend komt men tot: le. dat sedert September 1936 de verkoop en de levering van mosselen voor de leden is veilig geweest; 2e. dat gebleken is dat de algeheele macht bij belanghebbenden (plaatselijk geïnteresseerden, zelf kwee kers) niet veilig is; 3e. dat de tegen woordige leiding boven dit te preferee- ren is. Laat de Regeering de kweekers los, dan alles vrij. Maar geen proefnemingen van de een of andere machthebber. De restauratiewerken in de Abdij. Zooals wij gisteren schreven, is de veranda, die voor het voormalige nota rishuis in de Abdij stond afgebroken, maar daarbij is het niet gebleven. Men is direct begonnen met het afbikken van den cementlaag van dit gebouw en daar onder zijn nu de oude steenen van dit deel der Abdijgebouwen naar voren ge komen en komen o, a, duidelijk de bo gen uit van de plaatsen waar vroeger ramen of raampjes hebben gezeten. Hoe de restauratie verder zal worden voortgezet kon ons nog niet worden medegedeeld, maar wel vernamen wij, dat de heeren van de Monumenten commissie te Middelburg verwacht wor den om over de verdere plannen te be raadslagen. De verkeersexamens. Zooals wij reeds meldden zullen mor gen en overmorgen de verkeersexamens van de Vereeniging voor Veilig' verkeer worden gehouden. Er is een kle:ne wijziging in de re geling gekomen, waarmede ook de ge wone weggebruikers die op de examen uren in de Jacob Catsstraat en omge ving komen, te maken hebben. Niet zullen aan de borden, die geplaatst wor den voor de examens opschriften dit aangevende worden aangebracht, doch de bij de borden dienst doende contro leurs zullen een embleem der vereeni ging met nummer op de borst dragen. Bij deze controleurs g'elden de verkeers borden dus alleen voor de geexamineerd wordende kinderen. Goes. GOES. Landdag B.V.L. Op den Landdag van den B.V.L. te Goes op Zaterdag 26 Juni a.s. zullen de ministers De Wilde en Deckers zeer waarschijnlijk aanwezig zijn en het woord voeren.De minister van Defensie heeft toestemming verleend, dat de onder officieren van de veld uit Bergen op Zoom een springconcours zullen houden. Voorts verleenen medewerking de ma trozen uit Vlissingen en de muziekge zelschappen van het derde Regiment Infanterie en het 14e Reg. Infanterie. grALCHEREN. „Es ist nicht wahr."! Ons bericht over de zitting van het Kantongerecht op 28 April j.l., heeft eenige consternatie gewekt. Het ging om dat deel van het verslag, volgens het welk'de heer J. A. Dekker uit Goes zou hebben verklaard, dat hij op Maandag 29 Maart, den Tweeden Paaschdag, met ir. Mussert vooruit van Middelburg naar Vlissingen is gereden en daar in ho tel Noordzeeboulevard een onderhoud heeft gehad met den com missaris van politie. Gisteren heeft de heer Dekker daar op gezinsneeld bij de verdere behande ling der zaak voor het kantongerecht te Middelburg en toen onze verslaggever ongeveer gelijk met de verdachten en hun verdediger de zittingszaal verliet en laatstgenoemde hem toevoegde: Heb je een verkeerd berichtje gepubliceerd? Was de Zeeuwsche oppernedernazi wel zoo vriendelijk daarop te zeggen: „Och de couranten liegen wel meer." (Natuur lijk zal de heer Dekker het blad met te legram-adres „Waarheid" hier van uit zonderen.) Maar wat den heer Dekker niet mede zal vallen, is, dat zijn verdediger, dien wij een paar minuten later spraken, en die toen blijkbaar was ingelicht waar het om ging, ons zeide, „ook ik heb toen uit de woorden van den heer Dekker niet anders begrepen, dan dat hij met den commissaris in hotel Noord zeeboulevard heeft onderhan deld. N u zegt hij echter dat dit was op den Noordzee-Boule- v a r d." Wij bevinden ons dus in uitstekend gezelschap en het blijkt slechts de on duidelijke wijze, waarop de heer Dekker zich uitdrukte, geweest te zijn, die als oorzaak van alle misverstand moet wor den beschouwd. Het is echter wel de ty pische N.S.B.-geestesgesteldheid om hier bij direct te denken aan „liegen" van de pers, en deze aantijging maar meteen uit te spreken ook. ONGELUK OP HET VLIEGVELD. Een jeugdig lid der Zweefvlieg- chib verspeelt vier vingers. Toen gisteravond de laatste vlucht per zweefvliegtuig op 'het vliegveld Vlissingen zou plaats hebben, stond de 16-jarige Minderhout uit Middelburg, sedert enkele maanden lid der Walcher- sche Zweefvliegclub bij het wiel waar langs de kabel van auto tot toestel loopt, op post. Blijkbaar door niet vol doende opletten op de vlaggenseinen is toen een ernstig ongeluk voorgeko men. M. wilde den kabel op zijn plaats j leggen, juist toen men aan de andere zijde van het veld begon te trekken. De rechterhand van M. werd door den tros gegrepen en drie vingers afgesneden, terwijl ook de pink deerlijk gehavend werd. Alleen de duim bleef aan de hand over. M. had de tegenwoordigheid van geest naar den hangar te loopen, waarin in verband met de militaire nacht oefening, verschillende personen aanwe zig waren. De pols werd afgebonden en de gewonde per auto naar dr. Huijsman te Souburg gebracht, die na voorloopige verbinding, den jongen naar het gast huis te Middelburg vervoerde. De hoop, vliegenier te worden, is voor M. voor altijd vervlogen. ZUm-BEVEUISD. KKUININGEN. Gevonden: een vul pen; inlichtingen bij veldwachter v. Kleunen. 911$ SHAG •ji VOOR DE PIJP, (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige, later wellicht toenemende Z, tot W. wind, toenemende bewolking, later waarschijn lijk regen of onweer, aanvankelijk war mer. UKKEL: Matige Z. tot Z.W. wind, hier en daar regen, vrij zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van onge veer 7 graden. Morgen vrij zacht weer, regen, vooral in West-België, bij matige Z.W. wind. Do, 3 Juni, Zon op: 4 h 45; onder: 21 h 12. Licht op: 21 h 42. Maan op: 1 h 31; onder: 14 h 23. N.M. 8 Juni. Hoog- en Laagwatei - te Vlissiagenï Juni. Hoogwater. Laagwater. Do. 3 8.44 21.06 2.38 14.59 Vr. 4 9.52 22.16 3.48 16.15 Za. 5 10.54 22.19 4.54 17.17 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater Do. 3 10.14 22.39 3.33 16.07 Vr. 4 11.22 23.51 4.43 17.21 Za. 5 12.37 5.50 18.24 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). RAAD VAN BORSSELE. Wijziging schoolgeldverordening Herstellingen aas de haven. BORSSELE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester G. A. Bax voltallig. De vergadering werd, ingevolge het in de vorige vergadering genomen be sluit, met gebed geopend. Van Ged. Staten, was een schrijven ingekomen, dat zij de rekening 1935, niettegenstaande ook daarin, evenals in die van 1934, vele onnauwkeurighe den voorkomen, hebben goedgekeurd. Het batig saldo van de gemeentereke ning 1935 bedraagt 3268 voor den ge wonen dienst en 775 voor den kapi- taaldienst. De reclame, ingediend door den heer Jan de Smidt tegen zijn aanslag in het schoolgeldkohier, hebben B. en W. ge grond bevonden. Zij stellen dan ook voor hem vrij te stellen van schoolgeld- betaling, met welk voorstel de Raad zich vereenigde. Volgens de verordening op het ge meentelijk waterleidingbedrijf moet de Raad voor een tijd van 5 jaren een ta bel vaststellen, betreffende de minimum percentages der afschrijvingen op de* waarde der bezittingen van dit bedrijf. B. en W. stelden thans voor die percen tages te bepalen op 10 perc, voor de watermeters en 3 perc. voor het bui zennet. Aldus besloten. De rekening 1936 van het gemeentelijk waterleiding bedrijf sluit met een nadeelig saldo van 535. Van B, en W. van de gemeente Goes was bij het dagelijksch bestuur een ver zoek ingekomen, om verlaging van het rente-percentage van 414 perc. der geldleening door Borssele in 1932 met Goes aangegaan, groot 14000. De v o o r z. wees er op, dat de gemeente Goes van haar recht, om de leening vervroegd af te lossen, misschien ge bruik zou maken, als men niet aan het verzoek voldeed, wat nadeel g voor Borssele zou kunnen zijn. Omdat B. en W. meenden, dat het in het belang van

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1