AKKERTJES KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. Weer onprettig? Victor Hugo's Zeeuwse Reize MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BOEKHOUDING*' Het rumoer in de Spaansche wateren en de schoone slaapster van Genève. Men kan er nu wel zeker van zijn, dat het Duitsch-Spaansche incident den in ternationalen vrede niet zal verstoren, tenzij er alsnog ongelukken mochten ge beuren, wat uit den aard der zaak ta melijk onwaarschijnlijk is: tegen onge- lukken van den onderhavigen snit kun' nen de mogendheden, als ze maar wil len, op hun hoede zijn; en dat willen ze wel. Anders zou het geval met de „Deutschland" zonder eenigen twijfel reeds ongeneeslijk onheil aangericht hebben. Het was eenigszins de reactie van een straatjongen, de beschieting van Almeria, waaraan onschuldige vrouwen en kinderen ten offer vielen. Maar men kan de stelling verdedigen, dat deze beschieting dan toch maar zoo veel politieken stoom heeft afgeblazen, dat het gevaar, dat de ketel zou barsten, is bezworen. Wie lust heeft mijmere nu over het zedelijke aspect van de zaak. In de Ver. Staten schijnt men het meest geschrokken te zijn van de ru moerige aangelegenheid. Roosevelt en Huil stonden meteen klaar om maatre gelen te nemen: opdat Amerika buiten den nieuwen Europeeschen oorlog zou blijven. We hebben er te dezer plaatse reeds een paar maal op gewezen, dat het oordeel van Uncle S,am over den politieken toestand in ons werelddeel rijkelijk somber is. Zal men nu eindelijk gaan beseffen te Washington, dat het per slot van rekening nog wel wat mee valt? Duidelijker dan thans het geval is geweest, kan nauwelijks blijken, dat de Europeesche vrede wel een stootje kan velen. Laten wij en de Amerikanen te vreden zijn met het griezelig bewijs; nog meer experimenten ten deze lijken ni"et aanbevelenswaardig. Wat overigens weer een coïncidentie. Precies op den dag, dat het bureau der ontwapeningsconferentie na een sluime ring van een paar jaar, opnieuw teeken van leven gaf, vielen de Duitsche ka nonskogels op Almeria. Men zou aan een duister noodlot met betrekking tot deze conferentie kunnen gaan gelooven. Haar weidsche opening ging destijds ge paard met een soortgelijke manifestatie in het Verre Oosten: de beschieting van Sjanghai door de Japanners. Als men eerlang weer eens van een poging ver neemt, om haar nieuw leven in te bla zen zal men zijn hart moeten vasthou den. - Het is vermoedelijk geen mensch dui delijk geworden, wat voor zin het kon hebben, het bureau der ontwapenings conferentie deze week bijéén te roepen. Die bijeenroeping geschiedde op instig- natie van de Fransche regeering. Ruim een half jaar geleden, kwam ze met het denkbeeld op de proppen. Laat het bu reau eens onderzoeken of de ontwape ningsconferentie haar werkzaamheden niet in den een of anderen vorm zou kunnen hervatten, zoo stelde ze voor. Het denkbeeld vond bijval. En nu heb ben we de verwezenlijking er van be leefd. Zou het geen overweging verdie nen de schoone slaapster voorloopig maar niet weer uit haar zoete rust te wekken. Ze kan zoo goed sluimeren Het bureau heeft intusschen gemeend, toch iets te moeten doen. Nadat eens gezind geconstateerd was, dat van een hervatting der ontwapeningsconferentie geen sprake kan zijn, besloot men op voorstel van den Zweedschen gedele geerde Westman om aan alle regee ringen, die geacht worden bij de confe rentie-op-non actief vertegenwoordigd te zijn, of die er vroeger aan deelgeno men hebben (Italië en Duitschland), de vraag te richten, of ze bereid zijn een overeenkomst aan te gaan inzake de openbaarheid van de militaire uitgaven en de schepping in verband daarmee van een commissie van toezicht. Aan dit voorstel ligt de gedachtengang ten grondslag, dat het wellicht mogelijk zal zijn, eenige scherpe kanten van den be wapeningswedloop af te slijpen, indien de mogendheden er toe konden beslui ten, haar militaire uitgaven niet langer geheel of gedeeltelijk geheim te houden. Veel heeft de zaak dus niet om het lijf, doch desondanks moet de kans, dat ze de noodige instemming zal erlangen, ge ring worden geacht. De Duitsche regee ring b.v. voelt er tot dusver tenmin ste niets voor, om aan de groote klok te hangen, wat ze allemaal uitgeeft, om de bewapening vag het Derde Rijk op het door haar gewenschte peil te bren gen. Prins Bernhard in den Raad van State. Z. K. H, Prins Bernhard heeft giste renmiddag de wekelijksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. Het contingent dienstplichtigen 1938. Gisteren is uitgegeven staatsblad no. 582, besluit van 20 Mei 1937, houdende vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen der lichting 1938. Artikel 2 luidt: van de voor inlijving aangewezen per sonen der lichting 1938 worden 25917 bestemd tot gewoon dienstplichtige. Artikel 3 luidt: van de 25917 tot gewoon dienstplich tige bestemde ingeschrevenen der lich ting' 1938 worden 850 bestemd voor de zeemacht. DE N.S.B. EN DUITSCHLAND. De heer Albarda heeft aan de minis ters van buitenlandsche zaken en van justitie gevraagd: 1. Hebben de ministers kenn's geno men van een bericht, volgens hetwelk aan een Nederlandschen ingezetene te Utrecht, die gastvrijheid wilde verlee- nen aan een bloedverwante uit Duitsch land, een formulier uit Duitschland ter invulling is toegezonden, van welk inge vuld formulier een tweede exemplaar moest worden aangeboden ter afteeke- ning of afstempeling op een bureau van de nationaal-socialistische beweging (n.s.b.) te Utrecht, en zijn zij bereid te doen onderzoeken of dat bericht juist is? 2. Zijn de ministers voorts bereid te doen onderzoeken, of het waar is, dat op het zg. hoofdkwartier der N.SB, aan den Nederlander, die het formulier ter af- teekening of afstempeling aanbood, vra gen zijn gesteld omtrent zijn politieke richting en omtrent de wijze, waarop hij op 26 Mei als Nederlandsche kiezer zijn stem had uitgebracht, en dat de af- teekening of afstempeling van het for mulier is geweigerd, toen die Nederlan der op de vragen terecht niet wenschte te antwoorden? 3. Indien het in de beide hierboven staande vragen vermelde geheel of voor wat de hoofdzaken betreft waar is, zijn de mintsters dan niet van oordeel dat de feiten grond geven voor de meening, dat tusschen de regeering van Duitschland en de N.S.B, een verbinding bestaat, die abnormaal moet worden genoemd, aan gezien het bewijzen van administratieve diensten aan een buitenlandsche regee ring wel kan liggen op den weg van een gezantschap of van consulaten, maar niet van een particuliere organisatie van Nederlanders? 4. Achten de ministers het toelaat baar, dat hier te lande door Nederlan ders ten behoeve van een buitenland sche regeering en blijkbaar in opdracht van deze, een onderzoek wordt ingesteld naar de politieke gezindheid van Neder landers? 5. Zijn de ministers bereid mede te deelen, tot welke handelingen of maat regelen de hierboven vermelde feiten, indien zij juist zijn, hun aanleiding ge ven? Een veranda, die verdwijnt Ruim 30 jaar geleden wilde de toen malige eigenaar van het Venduhuis in de Abdij een veranda er voor doen plaatsen. De eigenaar van hotel de Abdij had er bezwaar tegen. Het ge volg w,as, dat wijlen de heer M. I. de Groot, om te bewijzen, dat hij op het hoekje van de Abdij, dat door een hek van het overige deel van het plein was afgesneden, kon bouwen, een groote, hooge schutting voor enkele ramen van het hotel liet plaatsen. Hoe de onder handelingen verder verliepen doet niet ter zake; m,aar. de schutting verdween en de veranda kwam er, doch slechts 6 of 7 lustrums zou deze kunnen vieren. Nu het pand in handen van het Rijk is gekomen, is men gisteren begonnen met het verwijderen van de veranda. De oorzaak tot de oneenigheid v,an destijds is niet. meer. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Middelburg werd gedurende de maand Mei 1937 ingelegd "f 115,034; terugbetaald f 92659 Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 42245. Doodelijke aanrijding. Gistermiddag tegen half vier werd de 73-jarige H. Kole uit 's Heer Arends- kerke, terwijl hij van de Boudewijn de Wittestraat overstak naar den Stations weg, gegrepen door een taxi van v. d. W., bestuurd door den chauffeur B. De aangeredene werd tegen den grond ge slingerd en kwam daarbij zoo ongeluk kig neer, dat hij een zware schedelbreuk opliep en vrijwel op slag dood was. De politie, die spoedig ter plaatse was, stelde een uitgebreid onderzoek in. Het lijk werd naar het gasthuis vervoerd. Over de vraag, wie de schuld heeft aan dit ongeluk, kon men ons nog geen inlichtingen verstrekken. De politie zou het echter zeer op prijs stellen als oog getuigen van het ongeval zich op het Politiebureau zouden willen melden om daar inlichtingen te verschaffen. Vereeniging tot Christelijke Wijk verpleging op Walcheren's N.W.-deel. Aan het jaarverslag ontleenen wij: Aangenaam en verheugend is het, in dit jaarverslag weer melding te mogen ma ken van den velerlei steun, welke de vereeniging geestelijk en stoffelijk in 't afgeloopen jaar van verschillende kanten mocht ontvangen. Onder Gods zegen mocht de mooie arbeid ten behoeve van hulpbehoevende lijders van alle gezind ten in de gemeenten Aagtekerke, Dom burg',. Grijpskerke, Sint. Laurens, Oost- kapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder en Westkapelle voortgang vinden. Talrijken konden dit jaar weer een liefderijke behandeling ontvangen. Bleven de af deelingen Domburg-West- kapelle-Aagtekerke en Oostkapelle- Grijpskerke ongewijzigd, wat de zusters aangaat, de afdeeling Serooskerke- Vrouwenpolder-Sint Laurens daarente gen onderging een belangrijke wijziging door het vertrek van Zr. Pietje Kosten. Jarenlang was zij in dienst van de, wijkverpleging. Mei veel liefde gaf zij zich aan haar werk. Haar slechte ge zondheid stelde haar echter niet meer in staat om den veeleischenden arbeid als wijk-diacones vol te houden. In haar plaats werd door het bestuur aanvankelijk tijdelijk maar per 1 Oct. voor vast benoemd Zr. J. Smit. Tot de belangrijke besluiten, welke door. het bestuur in één zijner vergade ringen werd genomen, moet ook nog worden genoemd de nieuwe vacantie- regeling voor de zusters, Op voorstel van één der doctoren werd deZe rege ling zoodanig' gewijzigd, dat iedere zus ter gedurende 3 weken een plaatsver vangster zou krijgen. Vóór dien was het de gewoonte, dat de zusters in vacantie- tijd voor elkander waarnamen, maar ge zien de toename van het werk en de uitgestrektheid van het te bearbeiden terrein was het noodzakelijk geworden, dat hierin verbetering werd gebracht. Komende tot de verslagen der zusters mogen de cijfers voor zich zelf spreken. Zr. G. Traas bracht in de afdeeling Domburg-Westkapelle-Aagtekerke 3422 (vorig jaar 2265) bezoeken. Zr. A. M. Schaberg legde in de afdee ling Oostkapelle-Orijpskerke 3426 (v.j. 2900) bezoeken af. Zr. J. Smit vermeldt in haar verslag van de afdeeling' Serooskerke, Vrouwen polder en Sint Laurens 2168 (v.j 2419) bezoeken. De verslagen der zusters toonen wel duidelijk aan, welk een belangrijke' plaats de wijkverpleging in de verschil lende dorpen heeft ingenomen. Zonder vrees voor de toekomst is het bestuur evenwel niet, wal het instand houden van het werk betreft. Sommigen hebben hun contributies sterk vermin derd, anderen zijn genoodzaakt gewor den hun bijdrage in te trekken. Vooral de afdeel. Serooskerke-Vrouwenpolder Sint Laurens begint grootere zorgen te geven. De dienst 1936 leverde een na- deelig saldo op van f 402. Gelukkig kon dit tekort door het batig saldo van het jaar 1935 worden gedekt, maar nog fzoo'n jaar en het zal niet meer mogelijk zijn het werk in stand te houden. Minder vrees is er voor de afd. Oostkapelle c.s., welke ook al een nadeelig' saldo van f 58 opleverde, welk bedrag evenwel werd gedekt door het batig saldo van vorige jaren. De afd. Domburg c.s. had een batig saldo van f 13, De financieele uitkomsten over 1936 moeten zeer zeker leiden tot andere wegen, Hel bestuur vertrouwt, dat velen het belang der wijkverpleging ziende, al het mogelijke zullen doen om het bestuur te steuen. De voorzitter de heer L. J. van Voort- huysen moest wegens gezondheids redenen zijn functie neerleggen, maar het was het bestuur een groote vreug de te mogen vernemen, dat hij nog be stuurslid zou blijven. Intusschen dankt de secretaris hem voor het leidende werk der Vereeniging', dat door hem als voor zitter is verricht. Ds. Reus was tijdelijk bereid het voorzitterschap waar te ne men. Tot penningmeester der afd, Se rooskerke c.s. werd in de vacature-ds. Hietkamp benoemd de heer P. Vader te Sint Laurens. AAGTEKERKE. Maandag had de landbouwer K, D. wonende te Dom burg het ongeluk met zijn rijwiel te vallen, waarbij hij een zijner beenen zoodanig bezeerde dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek'. ELLEWOUTSDIJK. Maandag werd in het M. J. van Hattumhuis een verga dering van het waterschap „Ellewouts- dijk", gehouden; 35 van de 38 ingelan den waren aanwezig. De vergadering werd geleid door den nieuwen dijk graaf, den heer A. Bruggeman. Na het uitbrengen van het jaarverslag werd de rekening goedgekeurd met een ba tig saldo van f 2890. Goedgekeurd werd een voorstel van het bestuur om verschillende leeningen te converteeren tot een nieuwe lee ning groot f 48000 welke thans geslo ten zal worden tegen 3% pet met het N, O. G. De begrooting 1937-38 werd vastgesteld tot een bedrag van f 82894 in ontv.ang en uitgaaf, met een post onvoorzien van f 2915. De termijnen tot betaling van dijkge- schot werden vastgesteld in 4 maanden te weten Augustus, October, Januari en Maart. Besloten werd naar bevind van zaken te handelen met het ver- leenen van reductie op pacht. Voor de ele vrouwen zijn op gezette lijden hel iachtofter ;van pijnen. Denk niet, dat te» Sen dit lijden weinig te doen is, wanl e vele vrouwen die geleerd hebben "AKKERTJES" te gebruiken, weten beten "AKKERTJES" bestrijden vrouwenpijnea en zijn een uillcsist in de donkere dagen der vrouw. Iplaats van neerslachtig •uit Ge U opgewekt en rustig voelen» "AKKERTJES" zijn een nieuwe zeer werk» «me vinding van Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachet-vorm is de meest ideale manies van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten lijd bewezen een geneesmiddel blf uitnemendheid te zijn. Haal nog heden •en doosje. Ook U zult tevreden zijnl Overal verkrijgbaar. Per 12 stuk* 52 cent Wotgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) in Augustus a.s, te verkiezen gezwore ne werd het volgende drietal opge maakt, 1 P. Dieleman, 2 D. Zoeter, 3 A. van de Velde. Nog werd besloten eenige gedeelten wegen te verharden, terwijl het be stuur zich bereid verklaarde een ge deelte weg, na door belanghebbende te zijn verhard, in onderhoud op te nemen. Het dijkgeschot bleef onveranderd. BORSSELE. In het verslag v,an de vergadering van den „Borsselepoldev" staat ,,In dit bedrag is begrepen een som van ruim f 1000, alsnog te innen tekort. Dit moet echter zijn een som van ruim f 10000 Opheffing o«l. school. 's HEERENHOEK. In de Raadsverga dering deelde de voorzitter mee, dat de openbare lagere school in deze ge meente nog door 11 leerlingen wordt be zocht, waarvan 7 uit 's Heerenhoek. In de toekomst is te voorzien dat nog min der kinderen deze school gaan bezoeken. Hoewel ongaarne willen daarom B. en W. den Raad voorstellen, 'onder voorbe houd van goedkeuring door Ged. Staten, deze school op te heffen. Omdat dit de eenige openbare lagere school in deze gemeente is, moet aan H.M. de Koningin toepassing' van artikel 19, 2e lid, der La ger Onderwijswet gevraagd worden. De heer Westerweele wilde als eenig protestantsch lid van den raad naar vo ren brengen, dat deze opheffing geheel door de omstandigheden geboden wordt en niet door toedoen van het Dag. Be stuur. Spr. wilde daarom B, en W. dank zéggen voor de goede zorgen, waarmee zij steeds het openbaar lager onderwijs in deze gemeente behartigd hebben. Het voorstel werd met alg. stemmen aangenomen, De sluiting werd bepaald op 1 Aug's. 1937. (De Z.) BESCHREVEN DOOR ZIJN ZOON CHARLES HUGO. 15). Er moet in dit kluwen van dooreengeworpen wezens een korte spanne van verschrikkelijke doodsangst geweest zijn, waarvan niemand ge tuige was, en een blinde en wanhopige poging zich te redden. Maar in de val rolde alles door mekaar heen en 't werd verzwolgen; alles ver dween in de modderpoel, die zich langzaam met de zwaarte des slijks er boven sloot Alleen het kind was wonder boven wonder niet te water geraakt. Het riep en schreide hartverscheurend en zwaaide met z'n armpjes. Een eindje verder liepen twee boeren door een meekrap-veld en zij kwamen op het gehuil van het ventje toe schieten en trokken hem omhoog. Het jongetje riep: Mijn papa! mijn papa! ik wil mijn papa! -Waar is je papa dan? -Daar, zei het kind, op de sloot wijzende. De twee boeren begrepen het onmiddellijk en schoten ter hulp. Na een kwartiertje hadden ze v 't Mictftald' na een uur ket dii^ u.ie schreide voortdurend en riep om z'n vader. Het was een uur later, zowat, toen men den vader vond. Het kind werd steeds wanhopiger: hij wou niet, dat z'n vader dood was. De boeren waren er echter wel heel zeker van, dat hij dood was. Maar toen het jongetje maar aanhield met smeken, en omdat het brave kerels waren, probeerden ze, om de kleine tevreden te stellen, wat men in zulke ge vallen op het platteland altijd pleegt te doen, en ze begonnen den verdronken man door het meekrapveld te rollen. Een goed kwartier hadden ze zo gerold, zonder enig levensteken. Ze gingen door met rollen. Zonder enig resultaat. De kleine liep er achter aan en schreide. Ze begonnen nog eens, voor de derde maal, en toen wilden ze het voorgoed op geven, maar ziet: het leek hun toe, dat het lijk een arm bewoog! Toen zetten ze door. De andere arm bewoog zich. Zij hielden nu vol. Het lichaam begon tekenen van leven te geven en de dood begon voetje voor voetje krimp te geven. Wonderbaarlijk nietwaar? Welaan, wat volgt is nog wonderbaarlijker. De man zuchtte diep, toen hij weer bijkwam, en riep toen in wan hoop uit: Mijn God, wat hebt ge nu gedaan? Het was mij zo wel te moede waar ik was! Ik was bij mijn vrouw en mijn zoon. Ze waren tot mij ge komen en ik tot hen. Ik zag ze bij mij, ik was in de hemel, ik was in het licht. Ach, mijn God wat hebt ge nu gedaan? Nu ben ik niet meer dood 22). De man, die zo sprak, had een uur in de modder gelegen. Zijn ene arm was gebroken en hij had zware kneuzingen opgelopen. Men bracht hem naar de stad terug. En hij is nog maar net genezen, zo besloot de heer Van Maenen deze geschiedenis. Het is de heer Languemois du Does; een der knapste koppen, niet alleen van Zeeland, maar van heel Nederland, 't Is een onzer eerste kooplieden hier. Iedereen draagt hem de hoogste achting en eerbied toe. Toen hij vernam, meneer Victor Hugo, dat U in de stad kwaamt, wilde hij beslist zijn legerstede, waaraan hij reeds een maand gekluisterd was, verlaten, en hij is vandaag voor het eerst weer buiten gekomen teneinde U te begroeten en U z'n twee meisjes te tonen, die hij bloemen gaf, om ze U aan te bieden. Alle disgenoten uitten hun verwondering over deze geschiedenis. Victor Hugo had stilzwijgend toegeluisterd. In deze geschiedenis, zo sprak hij nu, zijn 22) Het is een meermalen vastgesteld en dus klaar- blijkelijk normaal verschijnsel, dat verdronkenen die op het laatste nippertje tot het leven teruggeroepen worden, het in de eerste opwelling van het leven betreuren, hun doodsstrijd nu vergeefs gestreden te hebben. Een soort gelijk geval is den vertaler van nabn -Lekend. twee raadsels, en wel het raadsel van 't lichaam en dat van de ziel. Ik zal me ontheven achten van de plicht, het eerste te verklaren, noch hoe het mogelijk is dat een mens meer dan een uur in een modderpoel ondergedompeld kan liggen zonder dat de dood er op volgt. De verstikkings dood is een nog onvoldoende onderzocht ver schijnsel. Maar wat ik uitstekend kan begrijpen, dat is de verzuchting der ziel. Denk U eens in: zij had het aardse leven reeds verlaten: deze schaduw, dit bezoedelde lichaam, deze zwarte lippen, deze donkere sloot! Zij was haar heer lijke bevrijding begonnen. Dwars door het slijk was zij aan de oppervlakte van de modderpoel gekomen en daar, nauwelijks nog vastgehouden door de laatste veer van haar vleugel aan deze vreselijke laatste zucht, door de modder verstikt, ademde zij reeds de onuitsprekelijk heerlijke koelte van het boven-aardse. Zij kon reeds klap wieken naar haar verloren geliefden, ze kon de vrouw aanraken en zich tot het kind opheffen. Plotseling vaart een rilling door de half- ontwekene; zij voelt, dat de aardse banden, inplaats van geheel verbroken te worden, zich onder haar weer samenknopen en dat zij, in plaats van naar het licht te stijgen, in enen in de acht terugzinkt en dat men de ziel met geweld in het kadaver doet terugkeren. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6