=2* GOISCHE COURANTE BINNENLAND. De Nederlandsch-Duitsche handelsbesprekingen. WEERBERICHT. NUMMER 127. TWEE BLADEN. WOENSDAG 2 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. J. M. POLDERMAN, De beteekenis van de overeenkomst tusschen de Oslo-staten. Onze uitvoer naar het Derde Rijk zal worden vermeerderd. Kans op toeneming van het vreemdelingen-bezoek uit Duitschland. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regel* 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Bezoek van Prins Bernhard aan huize Doorn. Men meldt ons, dat Prins Bernhard, vergezeld van zijn tijdelijken adjudant jhr. ir. W. G, Röell hedenmiddag een bezoek heeft gebracht op het huis Doorn, bij ex-keizer Wilhelm. MUSSERT NIET IN DE TWEEDE KAMER. Ir A. A. Mussert heeft medegedeeld, geen zitting in de Tweede Kamer te zullen nemen. Door hem zijn „aangewezen" om de N. S. B. in de Kamer te vertegenwoor digen gr,aaf de Marc'nant et d'Ansem- bourg, mr. Rost van Tonningen en de heeren Dieters fAnnerveen) en Wou denberg (I Jmw den). DE DEBACLE VAN DE N.S.B. i Personeel van „Volk en Vaderland" ontslagen. Naar de a. r, „Rotterd." verneemt, is aan al het personeel, dat werkzaam was ten kantore van „Volk en Vader land" op de Oude Gracht te Utrecht ontslag aangezegd. Reeds vóór de ver kiezingen was geleidelijk aan een vijf tal leden van dit personeel ontslag ver leend uit bezuin gSngs-motieven, doch thans heeft men het heele personeel van de administrate en de' boekhouding van het weekblad ontslag, verleend. Daar de N. S. B. nog huur heeft aan het perceel, zal dit thans nog niet ont ruimd worden; wel wordt het onbe woond, daar ook aan den concierge ont slag gegeven is. Drie man zijn voor- loopig nog in dienst gehouden om de zaken af te wikkelen. Naar het blad verder verneemt, is het plan een en ander over te brengen naar„ ^'den, waar het „Nationale Dag blad" wordt gedrukt. De „stroppen", welkeop het „Nati onale Dagblad" worden geleden zou den zeer aanzienlijk zijn en het is niet orftnogelijk, dat binnenkort de uitgave zal worden gestaakt, WIJZIGING VAN HET ONTWERP- RUILVERKAVELINGSWET. Nadere bepalingen van de voorwaarden. Ontleend is aan de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende nieuwe bepalin gen omtrent ruilverkaveling Ambtelijke gegevens betreffende de uitgestrektheid van de in Nederland gelegen gronden, ten aanzien waarvan ruilverkaveling nuttig en oeconom sch verantwoord is te achten, staan niet ten dienste. Wel heeft de Nederland sche heidemaatschappij een onderzoek doen nstellen. Volgens de daaruit niet zonder voorzichtigheid getrokken con clusie zouden in ons land 500,000 h.a. voor ruilverkaveling in aanmerking ko men. Dit getal moet waarschijnlijk hoo- ger worden gesteld, daar de provincie Zeeland buiten het onderzoek was; ge houden. De minister kan zich met het oordeel van de commissie v.ereenigen, dat ruime toepass ng van het instituut van de ruilverkaveling voor zoover econo misch verantwoord, niet alleen in het belang van de eigenaren en gebruikers van de gronden is, doch ook in het al gemeen belang. Door ruilverkaveling wordt het produc tievermogen van den bodem naar ma tige schatt ng met 20 pet verhoogd. Zou men de 500,000 voor ruilverkaveling in .aanmerking komende h.a. daaraan on- erwerpen, dan zou dit dus gelijkstaan j1 Jandaanw'nst v,an niet minder dan 100.000 h.a. Hieruit blijkt, welk Knrf k"°P beteekenis de ru'lverkave- V repassing op uitgebreide schaal voor de .arbeidsverruiming, de voedsel- voorzien ng van ons volk en daarmede LT.a»d CBfir Het algemeen belang is niet bij, e]ke ruilverkaveling m even sterke Jiff betrokken Het maakt een groot ver- schil, of de verkaveling in een streek I goed, maar voor verbetering vatbaar is dan wel zoo slecht is, dat de voor den' bodem geschikte wijze van exploitatie niet kan worden toegepast of elke ex ploitatie abnormaal hooge kosten me debrengt. Het komt zelfs voor, dat zon der toepassing van ruilverkaveling van mogelijkheid tot exploitatie nauwelijks meer kan worden gesproken. Eischt 't algemeen belang reeds in het eerste ge val ruilverkaveling, in het tweede kan het geacht worden deze dringend te vorderen en in het derde geval zeer dringend, vooral in tijden v,an schaarschte van voedsel. Uitgaande van deze gedachte heeft df2 minister het wetsontwerp zoo gewijzigd, dat in het eerste geval de dubbele meerderheid niet meer noodig is, dat in het tweede geval kan worden volstaan met de toe stemming van ten minste een vierde gedeelte v,an de e'genaren, gevolgd door een ministerieele beschikking, en dat in 't in derde geval het besluit door de Kroon kan worden genomen. De commissie dringt er op aan, dat het rijk een ruimere bijdrage in de ad ministratieve kosten zal verleenen. De groote beteeken's van de ruilverkave- l'ng, zooals die hierboven werd uit eengezet, en de overweging, dat, wan neer het belang om reden waarvan het departement van sociale zaken. Bijdra gen verleent daartoe geen aanleiding meer zou geven, de ruilverkaveling haar beteekenis niettemin blijft behou den, hebben den m'nister bewogen, aan dien aandrang gevolg te geven. D e kosten zullen worden verminderd door de bepa ling, dat het r ij kz ij n a d- minisitratieve diensten, waaronder begrepen die van het kadaster, zon der vergoeding zal b e - w ij z e n. Dit zal vooral voor blok ken van kleinen omvang van groote beteekenis zijn. Verwacht mag worden dat daardoor het totstandkomen van ruilverkavelingen krachtig zal worden bevorderd. De minister verwacht met de com- m:ssie, dat de regeling van de ruilver kavelingsovereenkomst, welke speling laat aan het vrije initiatief van partijen en het mogelijk maakt op bescheiden schaal ruilverkavelingen zonder veel omslag uit te voeren, er toe zal bijdra gen het instituut v/an de ruilverkaveling meer populair te doen worden. Aan deze memorie is een nota van wijzigingen toegevoegd, welke ook nog eenige veranderingen van ondergeschikt belang in het ontwerp aanbrengt. Velen bedillen reeds andersmans zaken vóór zij hun eigen zaken kunnen doen. electro-technicus G-oes. Erkende Philips' Service (Ingez. Med.) welke bestemd Zijn voor (Britsch)Indië, door bemiddeling van de K. L. M. te vervoeren, indien op deze stukken de aanteekening zal worden gemaakt „via Holland". Nationaal Herstel en mr. Westerman. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een schrij ven gericht ,tot mr, dr. W. M. Westerman, waarin verzocht wordt, in verband met zijn toetreding tot de N. S. B„ zijn ze tel ijj den Haagschen Gemeenteraad ter beschikking van het verbond te stellen. Britsche posterijen zullen gebruik maken van de K. L, M, In antwoord op een desbetreffende in het Lagerhuis gestelde vraag heeft de Britsche minister van posterijen, G. C. Tryon, medegedeeld, dat hij schikkingen treft om luchtbrieven en postkaarten, Een toelichting op het op 28 Mei gesloten arrangement tot het verminderen van de han delsbelemmeringen. In een gisteren op het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag gehouden persconferentie onder leiding van den heer A. J. Lievegoed, chef van den regeeringspersdienst, heeft de di recteur-generaal van handel en nijver heid, die de leiding had van de onder handelingen met de regeeringen der Os lo-staten, dr. H. M. Hirschfeld, een toe lichting gegeven op het op 28 Mei j.l. te 's-Gravenhage gesloten arrangenment tot het verminderen van de handelsbe lemmeringen. Dr. H. M. Hirschfeld herinnerde er aan, dat onze minister-president dr H. Colijn, het initiatief tot het bijeenroe pen der Oslo-staten heeft genomen. In Maart j.l. werd te 's-Gravenhage de eerste bijeenkomst van deskundigen ge houden, die gevolgd werd door een tweede bespreking te Brussel. Door de ze goede technische voorbereiding was het mogelijk, dat de in Mei te Den Haag gehouden officieele conferentie binnen een week met haar taak gereed was en de overeenkomst reeds op 28 Mei on derteekend kon worden. De tekst van deze overeenkomst met bijbehoorende protocollen is in zijn ge heel gepubliceerd. Geen enkel onder deel ervan wordt als geheim of vertrou welijk beschouwd. Welbewust heeft men deze volledige publiciteit gekozen, omdat de deelnemende regeeringen, n.l. die van België, Luxemburg, Denemar ken, Zweden, Noorwegen en Finland, van meening waren, dat van plurilate- rale overeenkomsten tot vermindering der handelsbelemmeringen de heele we reld moet kunnen kennis nemen en de consequenties uit moet kunnen trek ken. Ongelijke grootheden.. Het was niet gemakkelijk, om tot overeenstemming te komen, -aangezien de deelnemende staten een zeer uiteen- loopende handelspolitiek volgen en ieder op eigen wijze gedurende de cri sisjaren zijn economische belangen heeft trachten te beschermen. Nederland, België, en Luxemburg pasten het con- tingenteeringssysteem toe, Denemarken maakte gebruik van een vrij streng de- viezenskelsel, en Noorwegen, Zweden en Finland beschermden zich met be hulp van tarieven. Bij het doen van we- derzijdsche concessies stond men der halve voor de moeilijke taak, dat on vergelijkbare grootheden tegen elkaar afgewogen moesten worden. De wederzijdsche concessies zijn neergelegd in de eerste twee artikelen van het verdrag. In art. 1 zeggen Ne derland, België en Luxemburg toe, een reeks van artikelen, opgesomd in een aan het verdrag toegevoegde lijst, on gelimiteerd toe te laten voor zoover zij tot nog toe aan een contingenteerings- systeem zijn onderworpen, terwijl de in de lijst opgenomen artikelen, die niet aan cóntingenteering ónderhevig zijn, in de toekomst ook vrij in elke hoeveel heid ingevoerd kunnen worden. P r va c- tisch beteekent dit, dat voor, dat voor de bij de ^conventie aangesloten staten de contingentee- ringen buiten werking worden gesteld. In art. 2 verplichten de regeeringen van Noorwegen. Zweden, Denemarken, Finland en Nederland voor Neder- landsch-Indië zich, de bestaande invoer rechten op een in een lijst b. opgeno men reeks artikelen niet te verhoogen en geen initiatief te nemen tot heffing Uit Den Haag wordt gemeld: De Nederlandsche en de Duitsche re- geeringscommissies hebben haar ge bruikelijke driemaandelijksche bespre king deze maal in Den Haag gehouden. Deze bespreking was in hoofdzaak gewijd aan den stand van de Nederlandsch-Duit sche clearing, In verband met den toe genomen invoer uit Duitschland, tenge volge waarvan de stand van de Neder landsch-Duitsche clearing aanzienlijk verbeterde, is het mogelijk gebleken overeenstemming te bereiken over een belangrijke vermeerdering van den uitvoer van goede ren vanNederland en de Nederlandsche overzee- sche gewesten naar Duitschland. Deze vermeerde ring werd vastgesteld voor het derde kwartaal van dit jaar. Nadere bijzon derheden zullen, zoodra deze zijn uitge werkt, worden bekend gemaakt. Nederlandsch-Duitsche transfer- onderhandelingen. Sinds 19 Mei zijn te 's-Gravenhage tusschen een Nederlandsche en een Duitsche commissie onderhandelingen gevoerd over het rentetransfer van Duitschland naar Nederland. Deze onderhandelingen hebben op 1 Juni tot onderteekening van een nieuwe overeenkomst geleid. Deze overeen komst zal van kracht zijn van 1 Juli 1937 tot 30 Juni 1938. De transfer-rege ling is in hoofdzaak onveranderd geble ven. Bij deze overeenkomst zijn ook maatregelen getroffen, ten einde den wachttermijn, die geldt bij de transfer betalingen, geleidelijk in te loopen. Details, betrekking hebbend op de uitvoeringsmaatregelen, zullen nog na der worden gepubliceerd. Reisovereenkomst met Duitsch land. Naar wij vernemen, werd op 1 Juni te 's-Gravenhage onderteekend een nieu we regeling betreffende het reizigers verkeer van Duitschland naar Neder land. Deze regeling wijkt slechts op enkele onderdeden af van de tot dusver gel dende regeling. Zij treedt op 15 Juni a.s. in werking. GROOTERE EXPORTMO GELIJKHEDEN VOOR NEDERLANDSCHE GOE DEREN NAAR DUITSCH LAND. Omtrent de in het officieele bericht belangrijk genoemde vermeerdering van den uitvoer van goederen van Nederland en de Nederlandsche overzeesche ge westen naar Duitschland, vernemen wij nader, dat deze exportvermeerdering voor het derde kwartaal van 1937 meer zal bedragen, dan het gedeelte van de 14 van het gereserveerde overschot op de clearing, dat volgens sommigen voor vergrooting van het exportcontin gent beschikbaar gesteld had kunnen worden. Zooals uit het bericht zelf blijkt, is deze gunstige omstandigheid aan twee factoren te danken, n.l. aan de vermin dering van den achterstand op de clea ring en de toegenomen stortingen in Ne derland als gevolg van den sedert M*art belangrijk gestegen invoer uit Duitsch land naar Nederland. De vermeerderde Nederlandsche uit voer naar Duitschland in het derde kwartaal 1937 geldt zoowel voor in- dustrieele en landbouwproducten als voor koloniale artikelen. De uitvoermogelijkheden naar Duitsch land daalden in 1935 voortdurend door den oploopenden clearingachterstand. Het betalingscontingënt moest van kwartaal tot kwartaal verlaagd worden en bereikte in het tweede kwartaal van 1936 een niveau, dat drie kwartalen lang werd vastgehouden. Bij de devaluatie van den gulden was een nieuwe verla ging noodig, die echter zoodanig was, dat het beschikbare bedrag in guldens uitgedrukt onveranderd bleef, In het tweede kwartaal van 1937 kon het be talingscontingent voor de eerste mael verhoogd worden en kwam zelfs nog een extra bedrag beschikbaar. Het derde kwartaal, dat per 1 Juli a.)S. begint, opent nieuwe uitvoermogelijkheden, welker niveau ongeveer te vergelijken zijn met de uitvoermogelijkheden naar Duitschland in het begin van 1935. De beteekenis van de nieuwe reisovereenkomst. De nieuwe reisovereenkomst met Duitschland wijkt, zooals in het bericht zelf reeds wordt gezegd, slechts op en kele onderdeden van de tot dusver gel dende regeling af, doch beteekent niet temin een gunstiger regeling voor Ne derland. Reeds geruimen tijd hebben de in Duitschland wonende Nederlandsche staatsburgers aandrang uitgeoefend, dat het hun toekomende contingent ver hoogd zou worden. Men is daar thans in geslaagd, zoodat een grooter aantal in Duitschland wonende Nederlanders in de toekomst op gemakkelijker wijze fa miliebezoeken in Nederland kan maken of er een deel van hun vacantie kan doorbrengen. Van belang is ook de regeling, waar door Duitschers, die een bezoek aan Nederland willen brengen, waarvoor zij vroeger een bedrag van 500 mark moch ten meenemen, thans wederom een be drag mogen meenemen, dat uitgedrukt in Nederlandsch geld een waarde vertegen woordigt van circa 300. Men mag ver wachten, dat daardoor het vreemdelin- genbezoek aan Nederland ook uit Duitschland weer zal toenemen. Verwachting tot morgenavond: DE BILDTMatige tot krachtige, later afnemende N.W, tot W. wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur. UKKEL: Gematigde tot sterke wind uit Westelijke richtingen, zwaar be wolkt met opklaringen, plaatselijk re gen, koelere temperatuur, later iets warmer.. O Wo. 2 Juni. Zon op: 4 h 46; onder: 21 h 11. Licht op: 21 h 41. Maan op: 2 h 13; onder: 13 h 06. L.K. 2 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 2 7.41 20.00 1.40 13.51 Do. 3 8.44 21.06 2.38 14.59 Vr. 4 9.52 22.16 3.48 16.15 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 2 9.14 21.36 2.34 15.00 Do. 3 10.14 22.39 3.33 16.07 Vr. 4 11.22 23.51 4.43 17.21 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). van nieuwe tarieven of bijzondere rech ten, noch aan den invoer van deze ar tikelen eenige kwantitatieve beperking op te leggen. Voor- en nadeelen der over eenkomst. Een overeenkomst, die op wederzijd sche concessies berust, biedt aan de deelneemenden vanzelfsprekend zoowel voor- als nadeelen. Door het opheffen der contingenteeringen doen Nederland en België concessies van zeer positieve beteekenis, doch' daartegenover staan ook zeer positieve voordeelen. Zoo ont staat in België voor Nederland een vrije markt voor belangrijke producten als stroocarton, dat tot nog toe zwaar ge- contingenteerd was, en o.a. voor zout, meubelen en koloniale waren. Door de consolidatie der tarieven in de Scandi navische landen verdwijnen voor den Nederlandschen handel Verschillende risico-factoren. Daartegenover doet Nederland ook concessies, o.a. door de opheffing der cóntingenteering van papier, overleder, schoenen, enz. uit de aan de overeen komst deelnemende landen. Verdere economische samen werking. Art. 3 geeft uitdrukking aan de be doeling der deelnemende staten, door tweezijdige verdragen de overeengeko men maatregelen aan te vullen en uit te breiden, tot verdere verruiming der on derlinge handelsbetrekkingen. In dit verband kan eraan herinnerd worden, dat Nederland reeds verleden jaar een overeenkomst heeft getroffen met Noorwegen en Zweden en in den vori- gen zomer met Finland. Met België zijn onderhandelingen gaande over ver nieuwing van de onlangs afgeloopen doch tijdelijk verlengde overeenkomst, terwijl met Denemarken nieuwe be sprekingen geopend zijn om te komen tot oplossing van enkele bestaande moeilijkheden. Een in art. 4 opgenomen toezegging, elkaar mededeeling te doen van nieuw in te stellen handelsbelemmerin gen, is soepel gehouden en minder strin gent dan een soortgelijke bepaling in de overeenkomst van Oslo van 1931, toen deze verplichting zich trouwens alleen beperkte tot tariefsverhoogingen, ter wijl thans ook andere handelsbelemme ringen eronder vallen. Art. 5 voorziet in het onderzoeken van de mogelijkheid van samenwerking ter voorkoming van abnormale concurren tie in den buitenlandschen handel en bij aanbesteding van belangrijke wer ken. Men heeft hierbij o.a. gedacht aan de mogelijkheid van dumping, alhoewel dat in het verdrag niet met name ge noemd wordt. Aangezien het hier een kwestie betreft, die grondig bestudeerd moet worden alvorens men maatregelen op dit gebied kan nemen, geeft dit ar tikel in de eerste plaats uiting aan den wensch der deelnemende staten, ook hieromtrent door samenwerking tot een oplossing te komen. Artikel 6 opent de mogelijkheid voor andere staten dan die der z.g. Oslo- groep om tot het verdag toe te treden. Tot nog toe is geen besluit genomen om een actie te voeren, ten einde anderen tot toetreding uit te noodigen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1