GOISCHE COURANT tt# S. WIENER S CO mmi Vermoedelijk geen nood lottige verwikkelingen ZEELAND. WEERBERICHT* 12b. NUMMER 126. TWEE BLADEN. DINSDAG 1 JUNI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Het Duitsch-Spaansche incident. Berlijn heeft meegedeeld van verdere vergeldings maatregelen af te zien. ITALIë TREKT ZIJN SCHEPEN UIT DE CONTROLE TERUG. DE BESCHIETING VAN AL MERIA, 19 DOODEN. Omtrent de beschieting van de Al meria deelde de regeering te Valencia gisterenavond mede, dat de Duitsche oorlogsschepen het vuur openden op de stad, toen zij zich op een afstand van ongeveer 12 km uit de kust bevonden. Zij trachtten niet een bepaald doel te treffen, hetgeen daaruit bleek, dat zij een aantal granaten, ten getale van naar schatting tweehonderd, over de geheele oppervlakte van de plaats, afschoot. De „Deutschland" huiswaarts. Het pantserschip „Deutschland" heeft uit Berlijn bevel gekregen terstond uit Gibraltar terug te keeren. Het schip is BUITENGEWONE MOOIE EN GROOTE SORTEERING ZIE ETALAGE. M3DDELBUM. BOES. fLiSSilill. ZUID-BEVELAND. maakt wat smaakt! van I MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux; Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefbon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De beschieting van de stad Almeria, de belangrijke havenstad aan de Mid- dellandsche zee, welke zich in handen der regeering te Valencia bevindt, door den Duitschen pantserkruiser Admi raal von Scheer" en drie Duitsche tor- pedobootjagers zal de eenige represail lemaatregel van Duitsche zijde zijn naar aanle'ding van het bombardement dooi de Spaansche regeeringsvliegtuigen van den kruiser „Deutschland". Tenminste, wanneer zich geen nieuwe incidenten roordoen, zoo wordt te Berlijn te ken nen gegeven. In een schrijven van den Duitschen ambassadeur Von Ribbentrop aan den voorzitter van de niet-inmengingscom- missie, waarin Duitschland verklaart niet langer deel te nemen aan de con trole en de besprekingen van de com missie, totdat voldoende garanties zul len zijn verstrekt tegen herhaling van dergelijke gebeurtenissen, wordt met klem er op gewezen, dat de „Deutsch land" niet op de vliegtuigen heeft ge schoten. Daartegenover blijft Valenc'a bij haar eerste verklaring, dat de „Deutschland" het vuur heeft geopend op de vliegtuigen. Wat dit betreft is er dus nog geen enkel vaststaand feit, Het incident met de „Deutschland" heeft er toe geleid dat de Italiaansche regeering het voorbeeld van Duitsch land heeft gevolgd en haar oorlogsbo dems uit de internationale controle aan de Spaansche kust terugtrekt en de niet-inmeng:ngscommissie verlaat. De Italiaansche regeering heeft hieromtrent 't volgende communiqué gepubliceerd: „De herhaalde aanvallen v,an de vlieg tuigen der „rooden" op Italiaansche en Duitsche schepen hebben duidelijk aan getoond, dat een vooropgesteld plan be staat de scheepsmacht van deze béide mogendheden, welke door de niet-in- mengingscommissie belast is met de controle ter zee, aan te vallen. De fascistische regeering heeft beslo ten de Italiaansche schepen niet langer te laten deelnemen aan de internatio nale controle ter zee en heeft boven dien besloten haar vertegenwoordiger uit de niet-inmengingscommiss e te Londen terug te trekken, tot het oogen- blik, waarop deze commissie maatre gelen zal hebben genomen om nieuwe misdadige aanvallen te verhinderen". tt t Portugal trekt zich terug. Uit Lissabon wordt gemeld dat de torpedojager „Vouga" welke Portugal vertegenwoordigt in het internationale vlooteskader te Tanger. bevel heeft Ge kregen naar Lisabon terug te keeren. De kustbatterijen beantwoordden het vuur met circa zestig kanonschoten, welke naar het schijnt een der torpedo jagers raakten. Na ongeveer een uur staakte 't Duit sche eskader het vuren en verwijderde zich onder beschutting van een rook- ^rd,f:E.en inmiddels opgestegen jacht vliegtuig kon waarnemen, dat het Duit sche eskader zich naar Melilla begaf De oorlogsschepen vuurden ook op de sloepen, die bezig waren met het OD- visschen van mijnen in de zone, waar eenige dagen geleden een Enöelsche torpedojager op een mijn geloopen is aldus deze mededeeling van de Spaan sche regeering. Bij het bombardement zijn 19 perso nen om het leven gekomen, waaronder vijf vrouwen en een kind, 55 personen werden gekwetst, 39 huizen zijn geheel vernield, talrijke anderen zijn gedeel telijk ingestort. VLISSINGEN EN DE „ZEELAND". Naai- aanleiding van ons hoofdartikel óver „Vlissingèn en de Zeeland", waarin wij tegenover uiteraard louter hypothe tische argumenten voor een mogelijke verplaatsing van de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" van Vlissingen naar den Hoek van Holland eens scherp in het licht trachtten te stellen, van welke bijzonder groote beteekenis deze mail verbinding van nationaal en provinciaal zoowel als van stedelijk standpunt is, on derscheidenlijk voor Nederland, Zeeland en voor Vlissingen, bevat de Vlissingsche Courant van gisteravond een betweterig commentaar, waarin dit blad de meening poogt te doen postvatten, dat wij actu- eele vrees voor zoodanige verplaatsing koesterden, en dat wij deze Wie tusschen twee kwaden te kie zen heeft, vergete niet, dat het beste van die twee nog een kwaad is. redenen van staatsbelang eens niet ge golden hebben, of eens niet meer blijken te gelden, er dan nog tal van an dere zeer sterke factoren pleiten voor het handhaven van de „Zeeland" in Vlis singen. Zoodat wij dus niet anders beoogden dan, na en naast de redenen in 't wets ontwerp en in de toelichting daarop van wege de directie der maatschappij „Zee land" verstrekt, nog een aantal andere, onzes inziens eveneens zwaar wegende, beweegredenen aan te voeren, welke den aandrang tot het aannemen dezer kelijkheid totaal ongegronde, maar dat 1 wetsontwerpen rechtmatig zouden ko- weten wij waarempel ook wei! vrees j men versterken. ten grondslag legden aan onze beschou- 1 Zoodat, wanneer een Kamerlid, de wingen. alom bekende redenen van staatsbelang De Vlissingsche Courant ziet leeuwen j misschien eens minder zwaar latende op klaarlichten dag, langs Walcherens wegen dan de huidige regeering, in de in wer- dreven kuieren Zij heeft de strekking van onze be schouwing geheel misverstaan. Er is in 't verleden wel eens ernstig gevreesd voor verplaatsing van de „Zee land" dat zal de Vlissingsche Courant ook wel weten. Maar momenteel is daar van geen sprake meer. Evenwel: het leek en lijkt ons onvol doenden grondslag, dat de zekerheid van het blijven dezer gewaardeerde mailver binding in onze Zeeuwsche zeehaven enkel en alleen op de zgn. „re denen van staatsbelang" zoude rusten. De gunst van vorsten en koningen is wisselvallig en zulke redenen van staatsbelang zullen ook wel eens minder zwaar komen te wegen. Daarom hebben wij de zaak op breederen grondslag wil len bezien, en er op willen wijzen dat, zouden die ook ons bekende, en in hetzelfde nommer van ons blad eveneens vermelde, door ons aangevoerde argumenten des ondanks een reden zou kunnen vinden, zijn stem toch aan het ontwerp te geven. Wanneer de „Vlissingsche Courant" dan ook meent te moeten vaststellen, „dat er geen enkele reden is, om be ducht te zijn, dat de „Zeeland" uit Vlis singen zou verdwijnen", dan heeft zij volkomen gelijk. Alleen: wij trappen geen open deur in, maar.zij zet eerst een deur open en beweert dan, dat wij ze misschien in wilden trappen! Wij beweren niet en hebben niet be- s weerd, dat er van vrees voor verdwij ning sprake zou zijn en er is niets in ons artikel te vinden, dat er voor den goeden lezer op wijst, dat wij deze vrees zouden hebben gekoesterd, laat staan daaraan uitdrukking hebben willen ge ven. De „waarschuwing tegen vrees voor een niet bestaand gevaar"richt de Vlissingsche Courant dus.... tegen een niet bestaande vrees! gistermiddag in gereedheid gebracht om de thuisreis te ,aanvaarden. Inmiddels zijn in het hospitaal nog twee der opvarenden van de „Deutschland" aan hun verwondingen bezweken, waar mede het totaal aantal dooden geko men is op 25. Naar officeel wordt medegedeeld, zijn te Ibiza acht, en te Gibraltar 19 gewon de leden der bemann'ng voor verdere geneeskundige behandeling aan wal ge bracht. De overige gewonden blijven aan boord. Gistermiddag zijn de om het leven gekomen matrozen te Gibraltar ter aar de besteld. De plechtigheid werd bijgewoond door den Britschen gouverneur v,an Gi braltar, alsmede door delegaties van alle in de haven liggende Britsche oor logsschepen, van den Turkschen tor pedojager „Kocatepo", van een Neder landsche duikboot en een Amerikaan- schen torpedojager. Betoogingen te Salamanca.. Meer dan 10.000 menschen hebben gisteren voor het paleis van Franco be toogd tegen het bombardement van de „Deutschland". De generaal betuigde het volk zijn dank, waarna de menigte den Duitschen ambassadeur haar leed wezen ging betuigen. De zender, die als „radio-NacicmalV wordt aangekondigd, wijdde een deel van de uitzending aan het bombardement van het Duitsche schip. De met-inmengingscommissie In een officieel communique van de gistermiddag gehouden bijeenkomst van de onder-commissie van niet-inmenging wordt gezegd, dat na de voorlezing van het Duitsche en Italiaansche schrijven, de aanwezige gedelegeerden te kennen gaven dat zij voornemens zijn, hun re geeringen op de hoogte te stellen van den toestand. Zij verzochten den voor zitter, een nieuwe vergadering te be leggen, zoodra hij zulks wenschelijk zal oordeelen. Spanje en den Volkenbond. De vertegenwoordiger van Spanje in den Volkenbondsraad, minister Del Vayo, heeft den secretaris-generaal een nota overhandigd waarin hij hem ver zocht de staten, leden van den bond, zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen met de gebeurtenissen te Ibiza en Almeria, welke volgens de Spaan sche regeering een nieuwen aanslag zijn tegen de onafhankelijkheid en integri teit van Spanje. De Spaansche regeering wacht de ontwikkeling van de debatten in de niet-inmengingscommissie te Londen af, alvorens te besluiten af zij, overeen komstig haar recht, verzoeken zal den Volkenbondsraad dringend bijeen te roe pen. De indruk in de Ver. Staten, De officieele verklaringen van Berlijn, dat Duitschland niet zal doorgaan met het nemen van represailles tegen de regeering van Valentia, hebben in de Ver. Staten de bezorgdheid, die gister morgen bij ontvangst van de eerste be richten over het bombardement van Al meria tot uiting kwam, doen afnemen. In verband met de ontwikkeling van den strijd in Spanje heeft staatssecreta ris Cordell Huil zijn vacantie, welke hij in Virginia doorbracht, afgebroken en is hij onmiddellijk naar Washington te ruggekeerd. Ook president Roosevelt wordt voortdurend op de hoogte gehou den met de ontwikkeling van den toe stand. Het departement van buitenlandsche zaken, volgt nauwkeurig de ontwikke ling met niet verborgen ongerustheid. Cordell Huil en onderstaats-secretaris Welles onthouden zich voor het oogen- blik nog van commentaar. DE SCHIPPER VAN HET PRINSELIJK JACHT PIET HEIN. De heer O, Blom te Rotter dam is als zoodanig benoemd. Tot schipper van het prinselijk jacht Piet Hein is de heer Otte Blom be noemd. De heer Blom is leeraar- :n het binnenaanvaringsreglement, het Rijn vaartreglement, het algemeen politie- reglement, het k.aartpassen en pra.cti- sche vakken aan de Binnenvaartschool van het onderwijs voor de scheepvaart in de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Hij is :n .1894 te Hindeloopen gebo ren, reeds op jeugdigen leeftijd is hij in de binnenvaart practiscn werkzaam geworden en na schipper te zijn geweest bij de binnenvaart ijs hij overgegaan naar de achtsch'pperij. Hij is in het be zit van het diploma gezagvoerder bij de binnenvaart voor geheel Nederland, met aanteekening stoom-, motor-, zeil en sleepvaart. Bovendien is hij in het bezit van de Nijverheidsacte N. VI. Op het geb:ed van het varen met jachten zoowel op de Nederlandsche wateren als op de Noordzee en in het Kanaal heeft de heer Blom een groote ervaring opgedaan. Voorts is de heer Blom technisch op zichter met den rang van adjudant-on derofficier bij het Vrijwillig Landstorm korps vaartuigendienst. (N.R.Ct.) MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Overtreding van de arbeidswet Naar wij vernemen zal worden voort gegaan met een scherpe controle op de goede naleving van de bepalingen der arbeidswet, welke nalevüng hier en daar nogal te wenschen schijnt over te laten. Thans is wederom een werkge ver bekeurd, die werknemers liet wer ken op tijden, dat dit. niet mocht. HET MONUMENT VOOR WIJLEN KONINGIN EMMA. De werkzaamheden voor het gereed maken van het plantsoen op den Dam voor de plaatsing van het Zeeuwsche monument voor wijlen Koningin Emma, zijn in vollen gang Naar wij vernemen, mag de plaatsing zelf en de onthulling van het monument binnen afzienbaren tijd tegemoet worden gezien. In de algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereen ging tot be scherming van dieren, gehouden te De venter, is tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer J. F. Vermeulen al hier. Bij Kon. besluit is te rekenen van 1 Januari 1937 bevorderd tot rijksland- bouwconsulent, d.e adjunct-rijksland- bouwconsulent ir. A. Ovinge, alhier. Gouden jubileum bij de Schelde. De heer J. U. Auër heeft gisteren den dag herdacht, waarop hij een halve eeuw als houtdraaier bij de Kon. Mij „De Schelde" werkzaam was. Een enveloppe met inhoud van de directie, een vrije dag en veel belangstellng in het algemeen, waren evenveel bewijzen van waardeering voor den persoon van den jubilaris. Werkloosheid, Het aantal werkloozen is deze week onveranderd en bedroeg 479, van wie 83 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. s' HEER ABTSKERKE. Zondag 30 Mei was het 20 jaar geleden d,at de plaatselijke zangvereenigign „Gemengd Koor"- werd opgericht. Dit was aanlei ding, dat op de Maandagavond-repetitie o.a. aanwezig waren de burgemeester, mevr. en de hr Goossen, hoofd der school, de hr J. Br,aam, wethouder en voorzitter der Oranjevereen. en enke le oud-leden, die hun gelukwenschen aanboden. De voorzitter, de hr M. v. Lier.e, liet 'iii 't kort de revue passeeren van deze jaren. Het koor, dat onder zijn leden cr nog drie telt die van de oprichting af lid zijn, heeft zich, onder de leiding van zijn directeur den hr. J. H. Tamminga, tot een mooie hoogte opgewerkt. Den bur gemeester en het hoofd der school wer den resp. het beschemheer- en eere voorzitterschap aangeboden, hetwelk door genoemde heeren werd aanvaard, Versnaperingen werden rondgediend en niet bet zingen van het bondslied van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt" werd dit offic:eele gedeelte van den repetitie-avond besloten. (Ingez, Med.j Verwachting lot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige wind uit W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, iets koeler. UKKEL: Matige wind uit verander lijke richtingen, vooral uit het Noorden, over 't algemeen schoon weer, regen en onweer in Oost-België, zachte tempera tuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 7 gr. Morgen betrokken hemel met afwisselend opklaringen. De baro meter daalt. Di. 1 Juni. Zon op: 4 h 47; onder: 21 h 10. Licht op: 21 h 40. Maan onder: 11 h 30. L.K. 2 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingen! Juni. Hoogwater. Laagwater. Di. 1 6.46 19.03 12.55 Wo. 2 7.41 20.00 1.40 13.51 Do. 3 8.44 21.06 2.38 14.59 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge» Juni. Hoogwater.Laagwater. Di. 1 8.25 20.44 1.47 14.04 Wo. 2 9.14 21.36 2.34 15.00 Do. 3 10.14 22.39 3.33 16.07 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). DE FRAUDE BIJ DEN CAL. POLDER BORSSELE. Een voorstel aangenomen, om de eventueele tekorten op het bestuur te verhalen. BORSSELE. Maandag vergaderden stemgerechtigde ingelanden van jden calamiteuzen Borsselepolder onder voorzitterschap van den dijkgraaf M. de Regt. Er bleken 41 van de 46 stemge rechtigden aanwezig. Na lezig der no tulen merkte de heer P. van 't Westein de op, dat hij niet aangedrongen had op verhooging van de bijdrage, die de Ko ningspolder betaalt doch wel op een verhooging van wat de Hollestellepol- der aan Borsselepolder betaalt. Hij is overtuigd, dat ide Koningspolder vol doende bijdraagt. Aan het bestuur van den Koningspolder is inmiddels een ver zoek gericht, tot verhooging van de bij drage en er is bericht terugontvangen, dat deze polder aan dit verzoek niet wenscht te voldoen. Er is dus een mis verstand geweest, maar tevens merkte de ontvanger-griffier op, dat ook Van 't Westeinde zich zal vergist hebben en dat deze den Sint-Anthonius-polder moet bedoeld hebben. Verschillende besluiten, in vorige ver gaderingen doo.r de ingelanden geno men, zijn door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Alleen gaven ze hun goed keuring niet aan het besluit om de ze kerheidsstelling voor den te benoemen ontvanger-griffier op 8300 te bepalen. De vergadering besloot thans aan het verlangen van Ged. Staten om deze ze- kërheidsstelling vast te stellen op 8600, te voldoen. De rekeningen over de dienstjaren 1931/1932 -tot" en met 1935/1936 zijn thans opnieuw opgemaakt. De heeren P. Dekker en J. van de Velde zagen de respectieve rekeningen en bescheiden

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1