GOESCHE COUQANT W-Ode PI6I3 1829 Duitsche pantserkruiser gebombardeerd. BIMNENLAND. Dr. Colijn kabinetsformateur Duitsche oorlogsschepen beschieten Almeria. WEERSEMT. ZEELAND. NUMMER 125. TWEE BLADEN. MAANDAG 31 MEI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Spaansche regeeringsvliegtuigen hebben twee bommen op de „Deutschland" laten vallen. Talrijke dooden en gewonden. De Duitsche regeering dreigt met straffe maatregelen. Barcelona gebombar deerd. OND. BRANDWAARBORGMIJ. LEGER EN VLOOT- NIDDELBUM. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal j- Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij conti, voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GORS: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eau' rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De regeeringspersdienst meldt Hedenmorgen heelt H.M, de Koningin dr. H. Colijn, minister van staat, ont vangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een kabinet, Dr, Colijn heeft verzocht die opdracht ia beraad te mogen houden. De beteekenis van de op dracht aan dr. Colifn. Het A. N. P. meldt: Naar aanleiding van de mededeeling, dat H.M. de Konin gin dr. Colijn opdracht heeft gegeven tot vorming van een kab'net hebben wij ons tot dr, Colijn gewend met de vraag wat de formule waarin de opdracht is ver vat, beteekent. De formule aldus dr. Colijn komt overeen, als ik mij goed herinner, met de formule, waarin in 1918 de op dracht aan den heer Nolens was vervat, in 1923 de opdracht aan den heer Koo ien en in 1925 de opdracht aan mijzelf. Uit den aard der zaak laat die formule aan den formateur de vrijheid, om in verschillende richtingen naar een oplos sing te zoeken, wat intusschen niet weg neemt, dat ik uiteraard begin met te zoeken naar een oplossing, waarbij rede lijkerwijze mag worden verwacht, dat enen te vormen kabinet door de personen, die het bevat en door zijn werkprogram in de Staten-Generaal voldoenden steun zat vinden. De Hertog Hendrik". Blijkens een op het departement van defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" 29 Mei van Gibraltar vertrokken. DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN Dr. I. H. J. Vos is als Kamerlid gekozen. Nhar uit de officieele gegevens van de hoofdstembureaux uit de verschillende kieskringen blijkt, zijn in totaal 4058077 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de k'iesdeeler heeft bedragen 40.580 77/100. Hoewel deze kiesdeeler bijna 15 la ger is dan die, welke volgens de voor- loopige cijfers was berekend, wordt daardoor geen wijziging gebracht in de toekenning der zetels aan de daarvoor in aanmerking komende partijen, zooals deze toekenning is bekend gemaakt door den verkiezingsdienst van het A.N.P. Bij de bekendmaking van de namen der gekozenen is door den verkiezings dienst van het A.N.P. eenig voorbehoud gemaakt ten aanz'ien van de verkiezing van den Vrijheidsbonder, dr. I. H. J. Vos, (Amsterdam) aangezien het over schot van diens lijst slechts een zeer ge ring verschil aanwees met dat van een der andere lijsten van den Vrijheids bond Thans is gebleken, dat het overschot van de lijst-Vos inderdaad het grootste was, zoodat naast de heeren Bierema, Van I.idth de Jeude en Wendelaar de hr. Vos voor den Vrijheidsbond tot lid der Kanten benoemd zal worden verklaard. Zomerpostzegels. Het comité voor de zomerpostzegels schrijft ons: Morgen, 1 Juni, begint de verkoop van de zomerpostzegels, waa.rvan de extra-opbrengst dient voor sociale en culture el e doeleinden. De postzegels dragen de beeltenissen van Vondel, Van Leeuwenhoek, Dele Boe Sylvius en Jacob Maris. ^en niag ze niet verwarren met de jamboree-zegels. Deze opmerking lijkt misschien overbodig, maar het vorige 'aar -1.® °°k verwarring ontstaan, omdat CJde zomerpostzegels de uni- versiteitzegels (driehoeks-zegels) ver krijgbaar waren. Het bleek toen, dat hot*1 onderscheid^'d rekenSchaP «af van SPOORWEG TEKORT GESTEGEN, \ft miUioen over '35 tot miihoen over '36. Staat dpr NoA V °°re komt zal de Maat der Nederlanden over 1936 rond f 2 milhoen meer ter dekking van de spoor- wegtekorten moeten bijdragen dan over 1935. Het totale bedrag dezer bijdrage f%i i ,?°r °Ver 1936 s,i^en tot rond f 31% milhoen tegen f 29% millioen ove- 1935. Over 1935 moest de Staat voor de H. IJ. S. M. een bedrag bijbetalen van f 16.4 millioen en voor de Staatsspoor eea bedrag van f 13.1 millioen, De Spaansche burgeroorlog. Zaterdagavond heeft zich een ernstig incident voorgedaan tusschen den Duii- schen pantserkruiser „Dèutschland en vliegtuigen der Spaansche regeering. Daarbij is het Duitsche oorlogschip door eenige bommen getroffen. De „Deutschland", die deelneemt aan den internationalen controled enst, lag op de reede van Ibiza behoorende tot de eilandengroep der Balearen in de Mid- dellandsche zee, welke eilanden voor het grootste deel in het bezit der op standelingen zijn. Twee regeeringsvlieg tuigen. die, zooals de laatste dagen tel kens geschiedde,, een verkenningsvlucht naar de Balearen maakten passeerden boven het Duitsche oorlogsschip. Vol gens de regeering te Valencia schoot de „Deutschland" op de vliegtuigen, waar op deze bommen liet vallen, doch van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de regeeringsvliegtuigen zonder dat op hen geschoten is, het schip bombardeerden. Wat dus precies gebeurd is valt niet te zeggen. Het communiqué van de regee ring te Valencia luidt als volgt: Zaterdagmiddag om vijf uur hebben 2 regeeringsvliegtuigen een verkenn ngs- vlucht gemaakt naar de Balearen. Toen zij Ibiza passeerden heeft een oorlogs schip, dat zich op 200 m van het haven hoofd bevond, met groote hevigheid vuur gegeven-op de beide vl'egtuigen zon der dat deze eenigen aanval hadden ondernomen op het schip noch op de stad. De vliegtuigen beantwoordden het vuur. Zij wierpen twaalf bommen, van welke vier op het schip tot ontplof^ng kwamen. Het communiqué voegt hieraan nog toe, dat zooals men weet, buitenland- sche oorlogsschepen, die belast zijn met de controle zich op ten minste tien mijl van de kust moeten ophouden. De „Deutschland" bevond zich in de Golf van Ibiza en nog wel dicht bij de pier. Bovendien is de controle bij Ibiza bij besluit van de niet-inmengingscom- miss e opgedragen aan een Fransch smaldeel en had de Duitsche kruiser der halve geen enkele opdracht, ter plaatse waar hij zich bevond. Verklaring van de Duitsche rijksregeering. De Du tsche regeering publiceerde gis teren naar aanleiding van het gebeurde met de „Deutschland" de volgende ver klaring: Nadat enkele dagen geleden „roode" vliegtuigen de in de haven van Majorca liggende Engelsche, Duitsche en Itali- aansche schepen met bommen hadden aangevallen en daarbij aan boord van 'n Italiaansch schip zes officieren doodden, werd den Duitschen schepen het verdere verblijf in deze haven ontzegd. Zaterdag 29 Mei lag het pantserschip „Deutschland" ter reede van Ibiza. Het schip behoort tot de voor de internatio- Inale maritieme controle bestaande strijdkrachten. Niettemin werd tusschen zes en zeven uur 's avonds het schip plotseling met bommen bestookt door twee 'n glijvlucht dalende vliegtuigen der „roode" regeering van Valencia. Aangezien het schip „rust" had, be vond de bemanning zich in de onbe schermde ruimte in het voorschip. Een der „roode" bommen sloeg, zooals on langs bij het Italiaansche schip, in de zaal voor de officieren, in de cantine voor de manschappen. Een tweede bom, aldus vervolgt het communiqué der rijksregeering, trof 't zijdek, doch richtte daar slechts geringe schade aan. Het schip, dat volkomen gevechts- klaar is, voer naar Gibraltar om daar de gewonden aan land te zetten. Het schip heeft geen schoten gelost op de vliegtuigen. Nadat de „roode" regeering van Va- lenc'a door de niet-inmengingscommis- sie en door de rijksregeering twee ma len gewaarschuwd -was geen verdere aanvallen te doen op de in dienst der internationale cqgt^e staande schepen, dwingt d e»Z'^^h ieuwe mis dadige aanslag op een Duitsch schip de regee ring van het Duitsche rijk tot maatregelen, wel ke zij onverwijld zal mede- deelenaan deniet-inmen gingscommissie. 23 DOODEN. UT Gibraltar wordt gemeld, dat een der bommen door het dek drong en ont plofte in een verblijf zoodat 18 opvaren den op slag gedood werden. Een tweede bom, die op het voorschip terechtkwam, doodde vier mannen. Van de vele ge wonden is er later nog een overleden, zoodat deze bomaanval 23 dooden heeft geëischt. Het aantal gewonden zou 60 bedragen. Onder de dooden zou zich geen enkele officier bevinden. De „Deutschland" is gisteravond te Gibral tar aangekomen. Alle Britsche en buitenlandsche oor logsschepen hadden de vlag halfstok ge hangen, toen de kruiser de haven bin nenvoer. De gewonden werden in allerijl naaf het ziekenhuis overgebracht. Alle dok ters zijn met spoed ontboden, Hoe Duitschland het nieuws vernam. Rijkskanselier Hitier bevond zich voor de opening van een landbouwten toonstelling te Muenchen. toen hij ken nis kreeg van het bombardement. Na de opening der tentoonstelling^ heeft de Führer 'een bespreking gehad met den te Muenchen aangekomen rijks minister van buitenlandsche zaken. Zondagmiddag kwam ook de opperbe velhebber der vloot, generaal-admiraal Raeder per extra-vliegtu'g te Muen chen aan. Hij begaf zich direct naar Hit- Ier met wien hij een diepgaande bespre king had. Om vier uur verliet de rijks kanselier Muenchen Hij keerde, in ge zelschap van den rijksminister van bui tenlandsche zaken en den opperbevel hebber der marine, naar Berlijn terug. De Duitsche omroep stelde de luis teraars van het gebeurde in kennis na de andere polit'eke berichten en het sportnieuws. De uitzending van dans muziek aan het einde van den avond verviel. In de Berlijnsche hoofdstraten werd de tijding door het verraste pu bliek in groepjes besproken, In politieke kringen geeft men geen aanwijzingen omtrent den aard der maat regelen, die de regeering denkt te ne- mn in antwoord op het bombardement Von Ribbentrop zal vandaag de com missie voor de niet-inmenging van die maatregelen in kennis stellen, Duitsche perscommentaren. Voor zoover couranten verschenen zijn, publiceeren zij het bercht over den luchtaanval op het pantserschip „Deutschland" in een rouwrand, In hun commentaar geven de bladen uitdruk king aan de verontwaard'ging welke het land wegens deze „ongeloofelijke ge beurtenis" vervult. Tevens wijzen zij de uiteenzettingen van de hand welke Va lencia hierover heeft gegeven. Zoo schrijft de „Volkischer Beobachter".: „Met verdraaiing der feiten tracht men de vreeselijke misdaad te bedekken, waaraan bijna honderd Duitsche solda ten bij het vervullen van een internati onalen plicht ten offer zijn gevallen. Het feit, dat de Duitsche matrozen :'n het verblijf der bemanning door de doode- lijke bommen achterhaald zijn, weerlegt ondubbelzinnig de brutale bolsjewisti sche uiteenzetting. Het Duitsche oorlogsschip had rust en was niet klaar voor een gevecht om den overval te weerstaan. Men mag ver wachten, dat de bommen op de, „Deutschland" eindelijk eens de niet-in- mengings-commissie te Londen uit haar lethargie en academische besprekingen haalt. Aan de deur van de Lon- densche conferentiezalen kloppen de dooden van de Duitsche en Itali aansche oorlogsschepen. Een geheel volk, en dat deel der wereld, dat het bolsjewistische gevaar in zijn ge- heele draagwijdte inziet, verheft de aan klacht erkent eindelijk dat hier mis dadigers aan het werk zijn, die een we- reldchaos willen ontketenen. Praat niet langer over beschermingsmaatregelen maar neemt maatregelen. Dag in dag uit wordt de geheele internationale con trole duidelijk gehoond, zendt men wa penen en vrijwilligers over de Pyrenee ën en werpt men op de schepen die den „rooden" invoer moeten controleeren, bommen als op schietschijven. Duitsch land heeft zich bij de internationale con trole niet opgedrongen. De jongste ge beurtenissen om Guernica en de bolsje wistische verdraaiingen in Genève en Londen sinds het begin der internatio nale controle hebben voldoende bewe zen, dat de bolsjewistische misdadigers er niet aan denken, de internationale afspraken voor zich als bindend te be schouwen". De „Montagspost" zegt ervan over tuigd te zijn, dat de Duitsche regeering met alle scherpte er voor zal zorgen dat voor dit voorv.al voldoening gegeven wordt. De indruk te Londen en Parijs. Hoewel het bericht, volgens hetwelk de Duitsche regeering met ingang van heden maatregelen zou nemen ter be antwoording van het bombardement van de „Djeutschland" .eerst laat bei- kend werd, heeft het zoowel te Parijs als te Londen eenige bewogenheid in politieke kringen doen ontstaan. Men weigert evenwel te gelooven, dat Duitschland (Je verantwoordelijkheiid voor een onmiddellijke actie op zich zal nemen. Door een dergelijk onmiddellijk optreden, aldus »zegt men, zouden ern stige internationale gevolgen kunnen ontstaan, doordat de commissie voor de niet-inmenging voor een voldongen feit geplaatst zou zijn alvorens zij in de aan gelegenheid betrokken zou zijn en over maatregelen beraadslaagd zou kunnen hebben. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat Duit sche oorlogsschepen vanmorgen, Alme ria (een van de belangrijke havens aan de Middellandsche zee, welke zich in handen van de regeering bevinden) heb ben gebombardeerd bij wijze van tegen maatregel tegen het bombardement van de „Deutschland". Van 7 uur heden morgen af hebben een kruiser en twee torpedojagers de stad beschoten. Mededeeling van Del Vayo, De Spaansche vertegenwoordiger bij den Volkenbond, Del Vayo, heeft te Ge nève bevestigd, dat zijn regeering hem heeft doen weten, dat Almeria vanmor gen te zeven uur gebombardeerd werd door een Duitschen kruiser en twee tor- pedobootjagers. Spanje vraagt onmiddellijke bijeenkomst van den Volken bondsraad. Nader wordt gemeld: De regeering te Valencia' heeft onmiddellijke bijeenroe ping van den Volkenbondsraad ge vraagd. (Zie verder: laatste berichten.) Vliegtuigen van Franco hebben Za terdag een aanval ondernomen op Bar celona. Er zijn vijftig dooden en honderd gewonden. De zes driemotorige bom menwerpers lieten een vrij groot aantal bommen vallen op verscheidene stads wijken. Terstond werd alarm gemaakt en opende het luchtdoelgeschut het vuur op de vliegtuigen, die onmiddellijk met mitrailleurvtfur beantwoordden. Eenige huizen zijn ingestort. Alvorens in de richting der zee te vertrekken, lieten de vliegtuigen nog bommen val len op het dorp Gramanet del Besos, waar bewoners werden gedood en eeni gen gewond. Schip tot zinken gebracht., Het ministerie van nationale verde diging te Valencia deelt mede, dat een duikboot van onbekende nationaliteit bij Barcelona twee torpedo's heeft af gevuurd op een Spaanschen koopvaar der, de „Zorroza". Eenige uren later bracht dezelfde duikboot, die zich schuil had gehouden, het vrachtschip „Ciudad de Barcelona" met een torpedo tot zin ken. Het aantal slachtoffers zou aan zienlijk zijn, daar het schip met vele passagiers uit Marseille was vertrok ken. Faillissementen. De rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard J. Taelman aan nemer te Philipinne, Rechter commissaris mr. A. van der Hoop; cu rator mr. G. Tichelman te Terneuzen. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Ml DDELBURG (ingez. Med.l Bij beschikking van den minister van defensie a.i. is de luit. ter zee 2e kl. marine reserve F. Heijman, heden geplaatst a. b. van Hr. Ms. „Jan van Brakel". Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige N.W. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, later weer kans op regen, iets koeler. UKKEL: Matige W. tot N. wind, zwaar bewolkt, met op verschillende plaatsen nog regen, in Oost-België plaat selijk onweer. Toenemende opklaringen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 6 graden. O Ma. 31 Mei. Zon op: 4 h 47; onder: 21 h 08. Licht op: 21 h 38. Maan op: 24 h 53; onder: 10 h 37. L.K. 2 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingen s Mei. Hoogwater. Laagwater. Ma. 31 5.58 18.14 12.10 24.50 Juni. Di. 1 6.46 19.03 12.55 Wo. 2 7.41 20.00 1.40 13.51 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Ma. 31 7.43 20.02 1.06 13.17 Juni. Di. 1 8.25 20.44 1.47 14.04 Wo. 2 9.14 21.36 2.34 15.00 Westkapelle is 28 min. en Domburg' 23 min. vroeger; Veere 38 min, later (S springtij), OPENBARE CONCERTEN. Het eerste Abdijconcert zal niet op Zondag 13 Juni, doch reeds Zondag 6 Juni a.s. plaats vinden, terwijl het eer ste Molenwaterconcert van het Middel- burgsch Muziekkorps, aanvankelijk bepaald op 4 Juni, nader is vastgesteld op Vrijdag 11 Juni. Overtreding Arbeidswet. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen zekeren B. terzake het doen verrichten van arbeid door 5 ar beiders op voor hen verboden tijd. Houdt uw stuur vast., Het is verboden op een rijwiel te rij den zonder met minstens één hand het stuur vast te houden. Het is een over treding, die nog al vaak voorkomt en deswege is tegen een wielrijder proces verbaal opgemaakt. Landlooperij. De politie hield zekeren W, P. N. aan die zich aan landlooperij schuldig maak te. N. is aan de justitie voorgeleid. Op vrije voeten. Zekere J. wonende te Middelburg, die in den loop der vorige week door de po litie te Vlissingen ter beschikking van de justitie werd gesteld als verdacht van verduistering van een belangrijk geldsbedrag, is thans op vrije voeten ge steld. De examens ter verkrijging van het bewijs van geoefendheid van het Neder landsche Roode Kruis zijn op 27 en 28 Mei gehouden met den volgenden uit slag: Geslaagd zijn de dames L. Goed- bloed, W. H. Gompelman, W. G. den Hollander-Rooseboom, C. F. van Kerk- voort, E. H. v. d. Roost, H. Seymour, M. Verkley en P. C. v. d. Voorde-Bos- schaart, en de heeren P. J. G. Kenting, A. L. C. Kenting, K. W. Snoep, W. C. Kunst, C. A. Polderman, J. J. de Muynck en W. K. Net. VEREENIGING SCHOOLMUSEUM. „Het belang van goed kleuter onderwijs". Na een korte pauze kwam Zaterdag een lezing over bovengenoemd onder werp aan de orde, waarvoor was uitge- noodigd mej. J. E. Schaap, die te Rot terdam directrice is van de kweek school voor bewaarschoolonderwijzeres sen, tevens belast met het gemeentelijk toezicht op bewaarscholen. Mej. Schaap zette uiteen, dat goed kleuteronderwijs van groote waar de is. Men heeft over het algemeen

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1