GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel isuraim, GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. vm-SEVELANS. BEURS VAN AMSTERDAM. Een nieuwe Fransch-Duitsche handelsovereenkomst. DU1TSCHLAND. Goebbels over de processen wegens zedenmisdrijven. door Sprutol. Bij alle Drogisten omstandigheden nog met worden over gegaan. Tot afgevaardigde van het Départe ment ter algemee'ne vergadering, welke dit jaar op 24, 25 en 26 Juni te Haarlem gehouden zal worden, werd aangewezen de heer A Jeronimus, terwijl als plaats vervanger benoemd werd jonkheer F. Beelaerts van Blokland, beiden te Mid delburg. Het Departement stelt zich voor dit jaar weder een koffietafel te organisee- ren. Evenals vorige jaren zal weder een vooraanstaand persoon in den lande aan gezocht worden hier het woord te voe ren. Het.lg't in het voornemen deze bij eenkomst te Vlissingen te beleggen. In 1936 werd de koffietafel, die toen te Goes gehouden werd en waar de voor zitter der Internationale Kamer van Koophandel, dr, F. H, Fentener van Vlis singen, een rede hield, getiteld ,,De in ternationale handelsbetrekkingen", een groot succes. Nieuwe T.B,C,-arts. In de plaats van dr. A. J. Hoorweg', die met jngang van 1 Juli a.s. met pensioen gaat is, naar het Dagbl. v. Noordbrabant en Zeeland ipmeldt, benoemd tot tbc-arts in de provincie Zeeland, dr. F. de Stop pelaar te Vlaardingen. V ereeniging-Schoolmuseum. Hedenmorgen vergdarde de Vereeni- ging Schoolmuseum Middelburg onder voorzitterschap van den heer C. Wit in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg De voorzitter heette speciaal welkom de vertegenwoordigers der vereenigingen en gemeentebesturen; het oud-bestuurs lid, den heer Stoopman uit Nijmegen en diens opvolger als inspecteur van het l.o. te Goes, den heer Kuiper. Verschillende berichten van verhin dering waren ingekomen, o.a, van den Commissaris der Koningin, bescherm heer der vereeniging. De voorzit.t er wijdde vervolgens woorden van groote waardeering aan de nagedachtenis van wijlen den heer W. de Wolf, te Veere, die zoovee! voelde voor de vereeniging en zich daaraan nog meer zou zijn gaan geven na zijn pen- sionneering, die hij teeds vroeg maar niet heeft kunnen bereiken. De aanwe zigen hoorden deze woorden staande aan. De voorzitter richtte zich daarna tot den heer Stoopman, oprichter der vereeniging die naar Nijmegen is ver trokken. Spr. wees op het vele, dat de heer Stoopman voor de vereeniging heef, ge daan en stelde voor hem tot eereltd te benoemen, waarmede de vergadering zich met applaus vereenigde. De heer Stoopman dankte voor dit blijk van waardeering. Hij heeft gaarne medegewerkt aan de tot standkoming deze vereeniging, die in de plaats kon komen van de opgeheven arrondisse mentsvergaderingen, en omvat ook de personen uit alle richtingen 'bij het on derwijs. De voorzitter wees nog op het vertrek van mevrouw Was-Osinga, die ook veel deed voor de vereeniging, en het zich niet meer beschikbaar stellen van den heer Nobels. Naar aanleiding van het jaarverslag werden enkele vragen gesteld en beant woord en daarna met dank aan den se cretaris-penningmeester, den heer C. Roelands, goedgekeurd en dit geschied de z. h. st. ook met de rekening 1935 1936 met een goed slot van 40 en met de begrooting 19371938. De voorzitter zeide, dat de in komsten toch wel „wat gering zijn; voor al nu gemeenten en schoolbesturen be danken, wat niet onbegrijpelijk is. Maar dat ook het aantal leden daalt bij een contributie van 1, betreurt spr. en hij zet nog eens nader uiteen wat het mu seum en ook de jaarvergaderingen de leden geven. Daarnaast bestaan er plannen voor een schoolbibliotheek, die reeds begon nen is met verschillende brochures. De heer Ruijtenbeek uit Koudekerke, wees ook nog op de groote practische waarde van het museum. Het resultaat was dat een vijftiental nieuwe leden zich aanmeldden. De V o o r z, bracht nog eens dank ,aan den heer Roelands voor al het vele werk, dat hij het geheele jaar voor de vereeniging en het Museum doet. Ook den heer Reisinger, den admini strateur, bracht spr. dank voor zijn zorg aan het Museum. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C, Kuiper, inspecteur van het l.o. te Goes, Th. Winter te Middelburg, -de Meyer, Terneuzen en mej. Vergers te Vlissingen. Vergadering ,,'t Sas." Gisteravond vergaderde de Zwem en Badclub ,,'t Sas", in de Pr. van Oranje alhier. De belangstelling was zeer ge ring, De voorzitter, de hr J. J. de Jonge, meende, dat aan het mooie weer te moeten wijten. Vervolgens bracht de tweede secretaris, de hr P. Goedhart zijn jaarverslag uit. Dit getuigde van een gezond vereenigingsleven en memo reerde de successen die door enkele le den in provinciale wedstrijden behaald werden. Ook het verslag van den pen ningmeester, dr. H. Snoek luidde gun stig. Begonnen met een batig saldo van f 64 sloot de rekening met een voor- deelig slot van f 332. Na advies van de kascommissie, die boeken en be scheiden keurig in orde bevond en den penningmeester hulde bracht voor zijn accuraat beheer, werd de rekening on veranderd goedgekeurd. Bij de bespre king der lesgelden (die bedroegen voor senioren f 5 en junioren f 3) werd het be stuur gemachtigd, d e voor de kinderen uit één gezin, lesnemende in één seizoen, eventueel als volgt vast te stellen: voor het eerste kind f 3, het tweede f 2 en het derde f 1, of: voor het eerste f 3, het tweede f 1,50 en het derde gratis. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Snoek en E. Zwaan werden herko zen. Voorts werd besloten, volgend sei zoen gezinskaarten ad f 7 in te stellen. Hierop zullen lid zijn vader en moeder en alle kinderen beneden 21 jaar. De voorz. deelde nog mede, dat als badmeester de heer Van Es aangesteld was, daar de hr V,an Gameren zich niet meer beschikbaar kon stellen, Spr. zei- de verder, dat hij gemeend had, gezien zijn leeftijd, als voorzitter te moeten bedanken, hoewel hij bestuurslid zou blijven. Het bestuur had daarop uit zijn midden mr. A. L. W. van Heel tot voor zitter benoemd. Spr. betuigde tenslotte zijn dank voor het steeds in hem ge stelde vertrouwen. De hr Zwaan, sprekende namens be stuur en leden, drukte zijn spijt uit over dit voornemen v,an den heer De Jonge, Hij was echter niet te bewegen langer voorzitter te blijven^ Spr, noemde den heer De Jonge de vader van ,,'t Sas", en memoreerde, dat hij vooral in de eer ste jaren heel wat geldelijken en moree- len steun had verleend om de bad- en zwemclub te grondvesten. Daarna heeft hij haar steeds met enthousiasme ge stuwd en leidde haar steeds op de juiste paden. Spr. drukte tenslotte de hoop uit, dat de heer De Jonge nog lang voor zitter zou blijven en hij nog vaak aan 't Sas zou komen zwemmen. (Applaus). De hr Van Heel wees er op, dat hij, als één der jongste bestuursleden, zich zelf niet de man achtte om den heer De Jonge te vervangen, doch tenslotte had hij zich bij het besluit van zijn medeleden neergelegd, vertrouwende, dat de hr De Jonge hem', bij zijn taak zou willen steunen. Spr. drukte de hoop uit, oo(_; op het vertrouwen der leden te kun nen rekenen. (Applaus). EEN DICHTER-KIEZER, Het volgende gedicht werd gevonden in één der stembussen te Goes. Aan de Heeren van het Stembureau Ik werd N.S.B.er (partij U bekend) Bekoord .door hun schoon'idealen, Maar 't duurde niet lang, want ik [werd 'geroyeerd, Toen 'k wees op hun fouten, hun [falen. Ze hebben den mond vol van [onrecht, terreur, Van broodroof, corruptie in 't leven, Ze vergeten hierbij, en dat is heel [verkeerd, Aan anderen het voorbeeld te geven. Mijn God werd onttroond, een afgod [was hij, Rondom hem is daag'lijks ruzie, M'n idealen zijn weg en daarvoor [in de plaats, Heb ik een zeer groote desillusie. Ook d' and're partijen, ze staan me [niet aan, Dat wil ik U eerlijk bekennen, Ze huichelen vriendschap en haten [elkaar, Ik kan aan die valschheid niet [wennen. D origine Franqaise: Collin, Vieux, [Le Comte, Cerise de toit, Serrurier de Bru i ne, Gil'le sein, Lit de jeu d'et Montagne [Russe Voor allen een glas cognac fine. Excuus mijne Heeren, ik stem dus [niet mee, Ik kan nu mijn keus niet bepalen, Voor dat een der lichten van [politiek terrein, Mij uit deze warboel komt halen. En ben ik dan niet meer ,,De [dolende man' Kan ik mij aan een partij binden, Dan doe ik als 't kan over vier [jaar mijn plicht, En hoop eensgezindheid te vinden. Bekokstoof dus samen dit politiek [maal, Maar laat toch geen gulden meer [vallen, Verminder de lasten, breng ons [weer geluk, En hiermede groet ik U allen. Een kiezer die niet kiezen kan. Goes, 26 Mei 1937. Aan den Commies bij den P. T. en T. dienst I. Overbeeke van het P. T. en T. kantoor alhier is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ont slag verleend. Indische dienst. In Nederland is aangekomen de ser geant der infanterie van het Indische leger, de heer E. M. Asard, alhier. Verplaatst met ingang van 1 Juni a.s. de commies bij den postdienst J. A. Both, van het Zeepostkantoor alhier naar het Spoorwegpostkantoor no, 2 te Rotterdam. ARNEMUIDEN.. Vrijdagmiddag' werd 't stoffelijk overschot van den 36-jarigen ongehuwde J. F., het slachtoffer van de zoo noodlottig afgeloopen steekpartij van Maandag jl. ten grave gedragen. Vele belangstellenden zagen deze droe ven stoet voorbijtrekken, waarbij deer nis uitging naar de wederzijdsche fami lie van slachtoffer en dader, IERSEKE. De gemeente heeft de le vering van kalk voor de pannen der werkloozen tot een aantal van plm. 400,000 opgedragen aan de firma Pikaar te Yerseke als zijnde de laagste inschrij ver. De prijs bedraagt f 11,60 voor gele en f 14,84 voor witte kalk franco ter plaatse. Deze week zijn ongeveer 350 tonnen mosselzaad van de Waddenzee aange voerd en verhandeld voor f 1,50 per ton, A.s. Maandag zullen ongeveer een 30-tal van de grootste vaartuigen naar de Waddenzee gaan om mosselzaad te halen. De visscherij daar op zaad is door de regeering opengesteld van 222 Juni a.s. De uitvoer van mosselen naar België is nog niets, daar de Vermos in tot op heden nog geen licenties heeft afgege ven, Vermoedelijk zal dit ook pas a.s. Dinsdag plaats hebben '.tenminste als de onderhandelingen tusschen Vermos en (de Belgische importorganisatie) en het Centraal Verkoopkantoor voor mosse len te Bergen op Zoom slagen. Het laat ste kantoor heeft den prijs voor mosse len dezelfde gesloten als in 1936, alleen voor mosselen aangevoerd per auto zal 6 frank per ton meer moeten worden be taald, waartegen geen bezwaren be staan, mits de aangevoerde waar van goede kwaliteit zal zijn. Ook voor Frankrijk 's nog geen ex port van Ierseke, dit zal minstens nog een week duren, wellicht 14 dagen, daar met de kwaliteit der visch rekening moet worden gehouden. 1 De werkloozen zijn de laatste 14 dagen sterk verminderd. Waren er ver leden week nog een 100-tal, 11. Vrijdag slechts 52. Dit komt door de vele vraag naar losse arbeidskrachten in den land bouw en de oestercultuur (pannen dop pen), Ook voor dijkverhooging in den Bath-polder komen verschillende in aan merking. Enkelen die niet naar de werk verschaffing daar wilden, zijn als werk loozen geschrapt en ontvangen geen steunuitkeering meer. De loonen der te werkgestelden zijn naar wij vernemen, zeer laag. EEN VLIEGENDE CINEMA. Filmvertooning op 1600 meter hoogte. Te Amsterdam bracht de Metro-Gold- wyn-Mayer Vrijdag de eerstg vertoo ning van de muzikale film „Bom to dan ce". Doch de eigenlijke première ge schiedde een uur vóór de vertooning in het Alhambra-theater, op 1600 meter boven de hoofdstad in de „Flamingo", een der gerieflijke vliegtuigen van de K.L.M. Deze „vliegende cinema" voor de eerste maal in Europa was niet-meer dan een technische demonstratie, welke echter ten volle geslaagd mag heeten. In het Schiphol-restaurant was een aantal genoodigden van de metro-Gold- wyn-Mayer bijeengekomen, waar drie kwart gedeelte van de nieuwe film als normaalfilm werd gedraaid. Het laatste gedeelte der film echter was in Loet Barnstijn's filmstad overgebracht op een 16 mm geluidssmalfilm en zou hoog in de lucht worden vertoond. De genoodigden namen voor deze voorstelling plaats in de „Flamingo' en spoedig had de piloot L, A. Brugman de bevoorrechten tot ongeveer 1600 m bo ven de hoofdstad gebracht. De „bezoe kers" vonden naast hun stoelen kleinè zwarte schermen, welke precies in de vensters van het vliegtuig pasten en welke zij op verzoek van de vriende lijke stewardes op hun plaats brachten. De cabine was veranderd in een zeer intiem bioscoopzaaltje, aan het einde waarvan een 16 m smalfilmgeluidsappa- raat was opgesteld. Dit apparaat is het product van de samenwerking tusschen Philips en de bekende Amerikaansche firma Bell en Howell te Chicago, die zeer kortelings tot stand is gekomen. Het slot van de film „Born to dance" werd toen op on berispelijke wijze gedraaid: het was een korte voorstelling, welke echter de technische mogelijkheid van het vertoo- nen van films in vliegtuigen heeft aan getoond. Dienstmeisje doodgevallen. Gistermiddag tegen vijf uur was de 17-jarige dienstbode T. Reygersberg uit Schiedam, in een woning aan den Es- senburgsingel te Rotterdam, waar zij in betrekking was, bezig met het schoonmaken van de dakgoot. Het meisje heeft daarbij het evenwicht ver loren en is van 15 meter hoogte naar beneden geslagen. Zij kwam met het hoofd op de straat terecht en was op slag dood. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieèle noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%—102% Amsterdam 1934-4 101%101% Zeeuws. Hyp, B-4 100 'C-ties Service Cy. P. 1958 5 51% A Pref. Jurgens A 132%—132 A Ned. Gist- en Spiritusf, 462462% A De Schelde N.B. 57% C Am. Smelt en Ref. 65%65% A Born. Sum. H.M. 207%—207% A Houth. Alberts C Union Pac. Rr. 102% C Int. Nickel Cy. 43%44% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indië 34 1000-4 101%101% Engeland 1960-90 4 82% A Koloniale Bnk. 150%149, A N.I. Hbk. 1000 163—162 C Ned. H. M. 1000 190—188% A v. Berkels Pat, 53% C Calvé-Delft 87—84% e.d. A Philips G. B. afg. 329—325%-26 C Unilever 166%166%-67 C Am. Car Foundry 4040% C Anaconda Cop. 40%40%-39% C Bethlehem St. 62%64%-% C Kennec Copper 42%42%-% C U. States St. C. 72%—73%-% C North Am. Cy. 19%—19% A Kon. Petr. Mpij. 421%418-19% C Contin Oil Cy. 31%—31% C Phillips Petr. Comp. 41%41% C Shell Union O.C. 21%21%-% C Tide Water Ass. Oil 13%13%-% A Ned. Scheepv. U. 126%127 A H.V. Amsterdam 504%503-04% A Java Cult. Mij. 228—226% A N.I. Suiker U. 170%—170-% A Deli Batavia 247%—247-49% C Deli Mij. 1000 319—315%-14% BEURSTHERMOMETER ZATERDAG Obl.Markt Wettig' Markt Konlnfcl, Rubber - Philips Suiker Amerika Tabak Schepen Gedeponeerd A Senembah 327327 C Baltimore Ohio 2322% C Southern Pac. Cy. 39% A Southern Rlw, 27% A Amst. Rubb. C. 284%—280-81% A Deli Bat. Rubb. 217%—219-17% A Hessa Rubber 246240-42 A Serbadjadi S.R. 167%167-68 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 8.97% 73.05 8.11% 30.68 l.SIJi 8.98% 73.05 8.12% 30.71 1.81% Vruchtbare besprekingen van Schacht te Parijs. Dr, Schacht, die zooals men weet eenige dagen te Parijs vertoefde in ver band met de opening van het Duitsche paviljoen op de wereldtentoonstelling, heeft met den Franschen minister-pre sident Blum en den Franschen minister van handel, Bastid, besprekingen ge voerd over een Fransch-Duitsche econo mische overeenkomst. Gemeld wordt, dat deze besprekingen heel hartelijk waren en tot over eenstemming hebben ge leid. In dier voege, dat in beginsel kon worden besloten tot een nieuw handelsaccoord, dat den handel tusschen de beide landen zal uitbreiden. Het schijnt, dat Schacht's bezoek voor 't overige ook een verbetering van de politieke betrekkingen tengevolge kan hebben. „Deze sexueele pest zal met wortel en tak worden uitge roeid." Rijksminister Goebbels heeft gister avond in een groote rede in de Deutsch- landhalle te Berlijn o.a. gesproken over de processen wegens zedenmisdrijven, die op het oogenblik gevoerd worden tegen een aantal leden van den katholie ken klerus. Wanneer men, aldus de minister, be weert, dat dit alles slechts schijnproces sen zijn, die moeten dienen om de ka tholieke kerk te compromitteeren, dan moet ik daarop antwoorden, dat hetgeen daarover in de kranten staat, nog maar onbeduidend schijnt tegenover de erger lijke zedenverwildering, die hier aan het licht treedt. Wanneer dan ook van kerkelijke zijde betoogd wordt, dat de gepubliceerde berichten over de pro cessen de zedelijkheid der jeugd in ge vaar brengen, dan moet ik daar tegen over stellen, dat niet de kranten, die deze berichten publiceeren, doch de misdadige sexueele uitspattingen van den katholieken klerus het lichamelijke en zedelijke welzijn der Duitsche jeugd ernstig in gevaar dreigen te brengen. En ik verklaar met nadruk, dat deze sexu eele pest met wortel en tak moet en zal worden uitgeroeid. En wanneer de kerk daarvoor te zwak is gebleken, dan zal de staat er voor zorgen. Antwoord aan kardinaal Mündelein. Een katholieke kardinaal in Amerika, Mündelein, heeft in een 'openbare rede, mij den oneerlijken propagandaminister van Duitschland genoemd, die deze pro cessen slechts laat voeren om de ver volgde katholieke kerk schade te berok kenen. Ik zie mij derhalve genoodzaakt, uit de sfeer van het zwijgen te treden en antwoord te geven. De aanval van kar dinaal Mündelein op den nationaal-soci- alistischen staat komt weliswaar uit het buitenland, doch de aanstichters er van zitten, naar kan worden aangetoond, in Duitschland zelf. Zij behooren tot de kringen, die door de processen recht streeks worden getroffen. Goebbels betoogde vervolgens, dat geen land ter wereld deze misdrijven over het hoofd had kunnen of mogen zien. Dat de processen niet met geslo ten deuren behandeld zijn, motiveerde hij met er op te wijzen, dat in en vooral buiten Duitschland vele en hooge verte- (Ingez. Med.) genwoordigers van den klerus beweerd hebben, dat tallooze Duitsche priesters op religieuze gronden in hechtenis wor den gehouden, waardoor het noodzake lijk is geworden, de redenen te laten zien, waarom deze priesters zijn gear resteerd. Niet religie en politiek zijn hier in het spel. Het was volgens den minister niet mogelijk, de kloosters aan zichzelf over te laten, daar hier gesproken kon wor den vhn de stelselmatige zedelijke ver nietiging van duizenden kinderen en zieken. Hun die vragen, waarom anders in soortgelijke gevallen de behandeling niet openbaar is, antwoordde spr., dat het tot nu toe nog bij geen anderen stand is opgekomen, dergelijke vergrij pen te dekken en dat zich bovendien in geen anderen stand een dergelijke on tucht op groote schaal verbreid heeft, als in de onderhavige. In 1934 werden echter, aldus Goebbels, meer dan zes tig personen der N.S.D.A.P., die in de partij evenals dit thans in de kloos ters en onder de geestelijkheid ge schiedt de laster trachtten te kwee ken, op staanden voet doodgeschoten. Daarenboven heeft echter de partij het volk in alle openbaarheid over deze ge beurtenissen ingelicht. Spr. stelde de vraag, wat daarente gen de kerk gedaan heeft. Jarenlang heeft zij, zeide hij, van politieke vervol gingen gesproken, opgesloten geestelij ken als martelaren verheerlijkt. Of schoon zij wist, dat het daarbij voor 95 procent om overtreders tegen de zeden ging. Zij heeft de schuldigen in bescher ming genomen, en velen konden derhal ve op andere plaatsen opnieuw op de onschuldige jeugd worden losgelaten. Goebbels verklaarde, dat er thans he laas niet meer aan getwijfeld behoeft te worden, dat zelfs de duizenden geval len, die ter kennis van de justitie geko men zijn, slechts een fractie van den waren omvang dezer zedelijke verwil dering vormen, en slechts een symp toom beteekenen van het algeheele ver val, Goebbels dreigt met scherpere maatregelen. Voortgaande zeide Goebbels: Wij zou den, indien men doorgaat met twijfel te wekken omtrent de berichtgeving over de processen of de onaantastbaarheid der Duitsche justitie verdacht te maken, gedwongen kunnen worden tot het ne men van scherpere maatregelen, om ook de wereld in kennis te brengen van ge beurtenissen, die hun weerga niet vin den. Wij zouden zoo noodig tot een aan tal bijzonder vooraanstaande kerkvor- ten een aantal vragen richten, waarover zij dan in de rechtszaal onder eede na dere inlichtingen zouden kunnen ver strekken. Onder geen enkele omstandigheid, verklaarde spreker daarop, zullen wij ons echter laten intimideeren en een zuivering, die in het belang der open bare moraal en der bescherming onzer jeugd noodzakelijk is, niet ten uitvoer brengen. Hij betoogde, dat de kerk hier toe zelf de gelegenheid heeft gehad, doch in dit opzicht nalatig is geweest, en haalde hiervan verschalende voorbeel den aan, De„minister besloot met een ernstige waarsc die he zedeliji ken ge maal land ir met de maatrd te dc wantrc de ona Duitse) zeer voor gerechl woord! Ten| „duizej met et van de uit, da zuiver) geschil Bij gisterr len. T| om he teren Gistl ben vf waars! kwamj strooiq Het b< -van hi Vief van d« komer twee te Maf brand gen v| dene door barder, doode: eischtl TijdJ luchtt) brug dat leden dood, drie vreestl Het! een ga uit. D< Het evenet schade wijl ni| De toege^ niers men te wil de re| welke de trc Uit Russif Britse! penstij land de op stakeij troept kaans* In vent'id aanscl van pi bombl tuiger 25 M| vieler aan deelnJ ficiere wond J ten b| van hl Miii ling, f 13.3d [Mil Perzil —35 Druive Aardl

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2