De Italiaansche inmenging in Spanje. Vlissingen en De Zeeland' WEEKBERICHT. ZEELAND. NUMMER 124. DRIE BLADEN. ZATERDAG 29 MEI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. •SP*'- X t30' S3. i- De VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND doet op hen, die Woensdag op de Vrijzinnig Democratische lijst hebben gestemd, een drin gend beroep, zich niet hiertoe te beperken. Eén krachtige organisatie van vrijzin nig en democratisch Nederland is in deze tijd meer dan ooit noodzakelijk. Stelt ons daarom in staat onze arbeid ook buiten de verkiezingstijd voort te zetten! Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratische Bond! Het Spaansche witboek in den Volkenbonds raad aan de orde. Eden en Delbos gaan niet op de eigenlijke klachten in. KL0ETINGE. twiwctate MIDDELBU COSCHE COURANT 'i \fnnt Middelburg, Goes e» age«t- irw^rtafJ Week-abonn. m Midddlburg ea ,r> l R at d vr- Advertentiën 30 ct. per coatr. voor beide veel lager; tar. aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantooi te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 et Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 0 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 'V Men vindt elders in dit blad een en ander omtrent het waarom en het hoe der nieuwe schepen, welke de „Zee land" met eenige 'regeermgshulp bin nenkort hoopt te kunnen bestellen. Onzerzijds een enkele opmerking hier bij. Men kan verschillende zaken uit me nigerlei gezichtshoek bezien. Zoo is het ook met de „Zeeland Indien onom- stootelijk vast zou staan, dat de „Zee land" die dan kwalijk dezen naam zou mogen blijven dragen meer „centjes verdienen" kon door uit Vlis singen te verkassen naar den Hoek van Holland, dan zou daar natuurlijk iets voor te zeggen zijn. Iets, maar zeker niet alles! Want indien er in één op zicht toch wel een verandering bezig is zich te voltrekken in de sociale opvat tingen omtrent deze dingen, dan is het toch wel hier in, dat onze maatschappij niet uitsluitend door rendabiliteitsreke- ningen beheerscht wojrdt, noch ooit mag worden. Natuurlijk; zij zijn nuttig, en noodig. Men moet in financieel opzicht altijd weten, waar men aan toe is, wat lijden en wat niet lijden kan, om te bepalen, wat mag en wat niet mag. Maar tenslotte: al kan zulk een ren- dabiliteitsrekening in een bepaald ge val den doórslag zelfs wel eens geven, er zijn en er blijven andere factoren, welke mede beslissen, welke soms zelfs óók den doorslag moeten geven. Hef leren van den mensch, het leren van een volk, is veel rijker in schakee ring en in waarden dan enkel in balan sen en dividenden uit te drukken valt. Nu zijn wij in duizenderlei opzicht verklaarde tegenstander van op boek houdkundige gronden te ver doorgevoer de centralisatie. Wij zijn tegenstanders van het opheffen van Hoogere Burger Scholen en Kweekscholen, lagere scho len en kantongerechten en rechtbanken, van het opheffen van bootdiensten en van al wat in deze richting werkt, in dien zulks geschiedt uitsluitend „omdat daardoor bezuinigd kan wor den". Wij verlangen in Nederland een har monisch volksleven, waarbij de gemeen schap nu hier, dan daar, offers in ren- dabiliteiisrekening heeft te brengen tot instandhouding van die harmonie. Wat zou men zeggen van het amputeeren van de beenen van een aantal menschen, die een zittend leven leiden, indien daardoor alles met alles 5 op hun voedselrekening bespaard zou kunnen worden? Krankzinnig denkbeeld? Toe gegeven, maar: er is en wordt in deze richting wel eens iets gedaan, dat, fi guurlijk gesproken, hier toch wel wat op lijkt! En nu de toepassing dezer denkbeel den op de „Zeeland"? Het moge dan waar zijn, dat er en kele beweeggronden zijn, waarop ver plaatsing van dit bedrijf naar den Koek van Holland aanbevelenswaard zou kun nen schijnen. Laat dat dan zoo zijn. Maar is er niel een en ander, dat, en met méér kracht, hier tegen pleit? Welk een beteekenis heeft de „Zee land" voor onze grootste Zeeuwsche havenstad in de eerste plaats, voor onze geheele provincie vervolgens!^"elt dat dan niet meer mee? Maakt het nu hee- lemaal geen verschil meer uit, of het be ginpunt van een drukke internationale route ligt in een verfoeilijk leelijk land schap als bv. Parkeston Quay, dan wel in de lieflijke dreven van een der mooi ste provincies van Nederland? Is het niet van belang, dat Vlissingen, het eindpunt van de reis Engeland-Conti- nent, een haven is die, zeevaartkundig gesproken, in het zwaarste weer vol strekt zonder eenig gevaar binnen te oopen valt zoodat een ramp als van ae „Berlin hier \eenvoudig niet kan plaats vinden? Maar bovenal, uit den, laat ons zeg gen „organisch-socialen" gezichtshoek beschouwd: is het niet van oneindig veel g r o o t e r belang een lichaam als de „Zeeland hetwelk voor Vlissin gen en Zeeland zoo heel veel be- teekent, tot het uiterste daar te houden, mplaats van het over te planten naar botterdam, waar het „een maatschap- P^tje meer" en „een scheepie" meer in het groote havenbedrijf zou wezen? En dit dunkt ons een zeer wezenlijk algemeen belang. En het ligt, meenen wij, in den geest van den nieuwen tijd, met zulke impon- derabele, maar daarom waarlijk niet onwezenlijke, factoren terdege rekening te houden. Natuurlijk niet tot in het onredelijke. Maar: wel tot aanzienlijk grootere hoogte dan de man die uitsluitend met een rendabiliteitsrekening werkt, zou meenen te mogen gaan! En dan: de „Zeeland" boert nu im mers zelfs goed? Wie zou het dan in z'n hoofd durven te halen om over ver plaatsing zelfs nog maar te denken? „Wij willen (de) Zeeland houwen!" En als zij haar twee nieuwe fraaie motorschepen zal hebben, dan zal dat zeker makkelijker gaan dan nu. Daarom hopen wij zeer, dat dit wets ontwerp spoedig met een hoera'tje door de Kamers aangenomen zal worden, op dat spoedig met den bouw begonnen kunne worden. Scheepsbouw en scheepvaart in Vlis singen zijn voor die stad, en voor heel onze provincie, van groote beteekenis. Navigare necesse est.... maar daar voor moet je goede schepen heb ben in het vrije concurrentie-maildienst bedrijf! SALARISVERHOOGING IN INDIë. Met ingang van 1 Juni a.s. is aan alle ambtenaren in Ned.-Indië met maande- lijksch inkomen beneden de f 300 een duurtetoeslag v,an 5 pet. toegekend (uit gezonderd ambtenaren in die streken gevestigd, waarvoor reeds een dergelijke verhooging of een hoogere is toegekend). Voor enkele streken in de buitengewes ten zijn speciale regelingen getroffen. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, licht tot hall bewolkt, droog weer, weinig verandering in tem peratuur, UKKEL: Schoon, vrij warm vreet met lichte tot matige wind uit Oostelijke richtingen, met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 graden. Ook morgen schoon on vrij wam weer met matige oi lichte O. winden, plaat selijk kans op onweer. 5 U to t •ff Za. 29 Mei. Zon op: 4 h 49; onder: 21 h 06. Licht op: 21 h 36. Maan op: '24 h 10; onder: 8 h 18. Zo. 30 Mei. Zon op: 4 h 43; onder: 21 h 07. Licht op: 21 h 37. Maan op: 24 h 32; onder: 9 h 26. L.K. 2 Juni. Hoog- en Laagwatei te Vlissingen i Mei. Hoogwater. Laagwater. Za. 29 4.39 16.56 10.58 23.26 Zo. 30 5.18 17.33 11.31 24.05 Ma. 31 5.58. 18.14 12.10 24.50 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Mei. Hoogwater. Za. 29 6.30 18.50 Zo. 30 7.05 19.25 Ma. 31 7.43 20.02 Westkapelie is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Laagwater. 12.06 24.30 12.38 1.06 13.17 en Domburg 38 min. later i, ':vvv''Dv:-Ti r j» -!• vV.-,7 L '-'"v (Ingez. Med.) In den Volkenbondsraad is gistermid dag het befaamde Witboek der demo cratische Spaansche regeering over de Italiaansche inmenging in den Spaan- schen burgeroorlog aan de orde geko men. De Spaansche gedelegeerde Del Vayo zette uiteen, dat dit witboek bewijst: le de aanwezigheid van eenhe den van het Italiaansche leger in Spanje; 2e dat deze eenheden zich gedragen als een bezettingsleger; 3e dat op het Spaansche gebied diensten zijn ingesteld, ais in een ver overd land. 4e dat aan deze interventie perso nen deelnemen die in Italië in hooge achting staan. Del Vayo vroeg den Volkenbonds raad te antwoorden op deze misdadige invasie van een staat, welke lid is van den bond, in een staat, welke eveneens lid is. De Spaansche regeering is van mee ning, dat het geheele probleem, dat aan den Raad is voorgelegd onder de be voegdheid van den Volkenbond valt. Het gaat hier om de belangen van Span je, maar ook om de belangen van den Volkenbond. „Voor ons blijft de Vol kenbond de hoogste internationale in stelling. Zijn toekomst gedoogt niet, dat de strijd in Spanje eindigt zonder dat hij duidelijk en krachtig een standpunt bepaald heeft, Vandaag is het misschien de laatste gelegenheid daartoe. Wij wachten thans de beslissingen van den Raad af", zoo besloot de Spanjaard. Antwoord van Delbos. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos, beantwoordde de rede van Del Vayo. Hij zeide, dat allen de legitieme redenen begrijpen, die de Spaansche regeering er toe tgebracht hebben zich tot den Volkenbondsraad te wenden. De burgeroorlog heeft gelei delijk een internationaal karakter aan genomen. Spanje is een strijdperk, waar het Spaansche volk niet meer alleen meester is van zijn lotsbestemmingen, Terzelfdertijd is een ernstig gevaar ont staan voor den internationalen vrede door de buitenlandsche interventies. Daarom streeft de Fransche regeering er naar de onafhankelijkheid van Span je te eerbiedigen en de gevaren van oor logsbesmetting te bezwaren, weshalve Frankrijk bij den aanvang reeds er bij de mogendheden op aandrong zich te binden door niet-inmengingsbeloften. Wat het plan betreft tot terugtrek king van de buitenlandsche strijders, zeide spr. er van overtuigd te zijn, dat de Raad heel zijn gezag zal aanwenden om de noodzakelijke en dringende ver werkelijking daarvan te begunstigen. Deze taak eischt de medewerking van alle landen. Door een eenstemmige uit lating zal de Raad de pogingen van Lon den aanmoedigen en het succes er van verhaasten. Het Spaansche volk zal dan weer alleen meester worden over zijn lot en Europa zal er dan zeker van zijn niet te worden meegesleept in het con flict, zoodat het zich zal kunnen wijden aan de verzachting en leed en aldus zal kunnen bijdragen tot het intreden van het oogenblik waarop, in een herwon- j nen vrijheid, geen bloed meer zal j vloeien. Rede van Litwinof. De Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, was de volgende spreker. Hij zette uiteen, dat men hier stond tegenover een duidelijk geval van kenmerkende agressie. Vreem de leg'ers zijn gedrongen op het gebied van een Volkenbondslid. Men tracht een volk een vreemd politiek régime op te leggen. Lukt deze poging, dan zal er geen enkele garantie bestaan, dat het er niet andere pogingen in het werk ge steld zullen worden om opstanden in andere landen uit te lokken, De Sovjet- regeering wil haar ideologie niet aan an dere landen opleggen(!) en zal ieder ini tiatief steunen ten gunste van een terug trekken der buitenlandsche vrijwilligers, opdat de Spanjaarden zelve hun eigen zaken zullen regelen. Dat is ons eenig' belang in deze materie. Spr. hoopte, dat het Spaansche beroep op den Raad de ontvangst zal krijgen, die het verdient. Redevoering van Eden. De Britsche minister van buitenland sche zaken, Eden, die na Litwinof het woord nam, beantwoordde allereerst eenige naar voren gebrachte punten van critiek. Van den aanvang af heeft Groot- Brittannië al het mogelijke gedaan om het lot der burgerbevolking te verzach ten. Een accoord is tot stand gebracht over uitwisseling van gevangenen en het vervoer van bevolkingen; 25000 perso nen zijn met Engelsche schepen ver voerd. De verzekering van beide partijen werd verkregen, dat geen strijdgassen zouden worden gebruikt. Het s onmogelijk, aldus ging Eden verder, te ontkennen, cat sinds Decem ber werkelijke vorderingen zijn gemaakt in de Spaansche zaak. Spr. gaf ter illu stratie een overzicht van de werkzaam heden van net Londensrbe comité voor de nietinmeuging en vervolgde: de Euro- peesche regetringen mogen niet voldaan zijn, zoolang de laatste vrijwilliger niet zal zijn teruggetrokken. Spr. wijdde uit over de sondeeringen van de Engelsche regeering bij de andere regeeringen, van wie zij wilde weten of zij bereid waren een verzoek te richten tot beide partijen tijdelijk de vijande lijkheden te staken, om de vrijwilligers terug te kunnen trekken. Het niet-in- mengingscomité heeft een plan voor de terugtrekking der buitenlandsche com battanten opgesteld. De aard van de ont vangen antwoorden sluit niet uit, dat er mogelijkheid bestaat in dezen tot een overeen stemming te komen. De Engel sche regeering is vastbesloten al het mogelijke te doen, om een uitbreiding van het Spaansche conflict te vermijden. Hoe de uitslag ook moge zijn, de territo riale onaantastbaarheid van Spanje moet geëerbiedigd worden. Eden besloot zijn rede met te verklaren dat het doel van deze bijeenkomst van den Volkenbonds raad moet zijn het werk van het Lon- densche comité te steunen en het terug trekken te vergemakkelijken van de bui tenlandsche vrijwilligers uit Spanje. Zooals men ziet, is, behalve Litwinof, geen van de sprekers op den eigenlijken inhoud van het Spaansche witboek in gegaan. Delbos en Eden hebben zich er voor gehouden ook maar één woord te zeggen, dat Italië zich zou kunnen aan trekken. Dit was te verwachten. Zeer waarschijnlijk z'al de kwestie op deze manier verder worden afgedaan en dan tenslotte zonder meer naar da n et- inmengingscommissie worden verwezen. KERK EN SCHOOL. Op het te Den Haag gehouden exa men voor den Schoolraad, voor Scholen met den Bijbel is o.m. geslaagd de heer C. Geuze, onderwijzer met hoofdakte te Middelburg, met de aanteeke- ningen C.N.S. en G.S. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het qandidaatsexamen so ciale geographie, de heer A. J. van Heusden en voor het examen tandarts de heer F. Hondius. ABONNEMENTEN en AD VERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door' den Agent MARENUS KOLE CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Onder voorzitterschap van ds. M. Bons te Colijnsplaat vergaderde Vrijdag de prov. Zeeuwsche commissie van de centrale voor werkloozenzorg. De heer J, Schipper, secretaris der Centrale te Utrecht was mede aanwezig. Ue secretaris de heer J. imrier deed mededeeling van wat de afgeloopen wintermaanden door de commissie is ge daan. Daar tot aan het beg.n van den winter de animo onder de jeugdige werkloozen in Zeeland om naar het kamp te Chaam (N.B.) te gaan niet groot was, werd een circulaire onder hen ver spreid, waarin meer bekendheid aan het kampwerk werd gegeven. Dit had mede tot resultaat dat de aanmeldingen veel talrijker werden, zóó zelfs dat voor een der kampen -niet allen die zich had den opgegeven konden worden ge plaatst Nu er weer meer werk in den landbouw is en ook de werkloosheid on der de jonge menschen in een gemeente als Vlissingen belangrijk is verminderd zijn er voor het e.v. kamp weer mmder aanmeldingen. Met dankbaarheid werd melding ge maakt van de beslissing van Gedep. Staten dat de jongelui die zich naar en van het kamp begeven vrij vervoer op de Prov. booten genieten. In verscheidene plaatsen speciaal van West Zeeuwsch Vlaanderen werd rapport uitgebracht is dezen winter onder de werkloozen gearbeid (cursus sen, ontspanning enz.) Getracht zal worden in enkele ge meenten waar men hierin nog nalatig is gebleven, dezen zomer alsnog de collec te voor „Jong Holland snakt naar werk" te houden. Besproken werd het feit dat zich nog altijd hoewel in iets mindere mate voor doet, dat Zeeuwsche jeugdige werkloo zen zich niet voor het kamp aanmelden. Als motief wordt door sommigen hier voor opgegeven, dat zij niet eiken Zon dag thuis kunnen zijn. Door de groote afstanden en de lastige reisgelegenhe- den is dit voor Zeeland niet mogelijk. De Centrale staat wel toe dat de jonge lui eens per drie weken naar huis kun nen. Het bestuur der Centrale zal ech ter in zijn e.v. vergadering onder het oog zien of het tegemoet kan komen aan hen die of wier ouders het niet el- Ken z.ondag muis kunnen zijn, een on- overkomenlijk bezwaar vinden. Mi), v. Nijverheid en Handel. Vrijdag werd onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis vati Berlekom de jaarvergadering van het Departement Middelburg der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel ge houden. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek, dat het ledental toene mende is. Tot de het vorig jaar in uit- zichtgestelde oprichting' van een zelf standig Departement Zeeuwsch-Vlaan- deren kon tengevolge van plaatselijks

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1