GOESCHE COUBANT W.odc PI6I3 De vlag van het koninkrijk der Nederlanden. 1829 ZEELAND. roes. BUITENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 121. TWEE BLADEN. WOENSDAG De regeering stelt voor de rood-wit-blauwe tot eene nationale" te proclameeren. oranje-blanje-bleu zal niet „onwet- de Maar regeer „algen ar het tig" zijn. VLISSENGEN. OND. BRANDWAARBORGMIJ. BELGIL 'Dagblad Voor Middelburg, Goeg en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per Jcwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Veréeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek. „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 0 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp, houdende be palingen omtrent de vlag van het Ko ninkrijk der Nederlanden. (Onlangs 19 Febr. werd als voorloop ge maat regel reeds een Kon. besluit afgekon digd, bepalende, dat de Ned. vlag rood wit en blauw zou zijn). Art. 1 van het wetsontwerp luidt als volgt: „De vlag van het Koninkrijk der Ne derlanden is een vlag, bestaande uit drie liggende banen, waarvan de bo venste rood, de middelste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een recht hoek, w,aarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zijn van gelijke breedte. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorzieningen getroffen tot na dere bepaling van de juiste kleuren en omtrent de duurzame vastlegging daar van." Aan de memor'e van toelichting is het volgende ontleend: Ofschoon het Nederlandsche staats recht verscheidene voorzieningen kent tot officieele vaststelling van vlaggen met bijzondere bestemming was het voor de totstandkoming van het ko ninklijk besluit van 19 Februari 1937, waarbij werd bepaald, dat de kleuren v,an de vlag van het Koninkrijk der Ne derlanden zijn rood, wit en blauw, wel in hooge mate twijfelachtig, of omtrent het beeld van de nationale vlag eenige geldende bepaling bestond. Het Koninklijk besluit van 19 Februari 1937, bevat alleen een voorloopige voor ziening ten ,aanzien van de kleuren van de nationale vlag, omtrent haar verde re kenmerken bepaalt het niets. Men kan dus ook thans nog niet volhouden, dat de Nederlandsche vlag rechtens is vastgesteld. Daarbij komt, dat de pr,actijk heeft uitgewezen, dat behoefte bestaat aan bepalingen tot bescherming van d£ Ne derlandsche vlag tegen handelingen, welke met den eerbied, aan het natio nale embleem verschuldigd, niet zijn te vereenigen. Uiteraard kunnen dergelij ke bepalingen eerst dan worden ge maakt en toegepast, wanneer nauwkeu rig is vastgesteld, wat onder de Ne derlandsche vlag valt te verstaan. Al deze omstandigheden m,aken het wenschelijk, dat vorm, model en kleu ren van de Nederlandsche vlag wette lijk worden geregeld en wel op zooda nige wijze, dat een systeem wordt ver kregen, waarin de verdere voorzienin gen, waaraan te dezen behoefte bestaat, gevoeglijk kunnen worden gepast. Aan gezien daarbij enkele strafbepalingen niet achterweg kunnen blijven, kan deze regeling het beste bij de wet worden ge troffen. Met de inwerkingtreding dezer wel zal hel Kon. besluit ophouden van kracht te zijn. Waarom rood-wit-blauw De memorie zegt verder: Als kleuren worden genoemd rood, wit en blauw. De regeering heeft in de omstandigheid, dat een aantal landge- nooten de voorkeur zou geven ,aan de kleuren oranje, wit en eventueel lichter blauw, en van oordeel is, dat het van juist inzicht zou getuigen, zoo men een vlag van die kleurcombinatie tot de na sale zou verklaren, allerminst aan- i mg kunnen vinden tot het doen J ee,n voorstel van die strekking. De Kl-sJ' ki V00rstanders van het oranje- blanje-bleu aangevoerde argumenten 3 en Vt' niet steekhou. het Aran'ip v,f°U-Wt!ls' de voorkeur voor in rlp 7p!frf11''6 is reeds, toen zij voor het ef611 'aren Yan de vorige eeuw dadelHk van Van Zich deed hooren, al besfreden ^hebbende 4de Het historisch onderzoek omtrent het ontstaan van de Nederlandsche vlag heef tot dusver nog niet in alle opzich! MA WVt Men Tre resulta*en ge leid. Vi at echter wel vaststaat, is het navolgende: De driekleur is in 'eder geval als na tionale vlag gebezigd sedert den opstand der Nederlanden tegen het Spaansche bewind. Aanvankelijk vertoonde zij de kleuren Oranje, Wit en Blauw, doch zeer waarschijnlijk al dadelijk daarnaast ook rood, wit en blauw. De oranje-blan je-bleu en de rood-wit-blauwe vlag kun nen niet beschouwd worden als twee verschillende vlaggen. Zij moeten be schouwd worden als variëteiten van eenzelfde vlag, die als „prinsevlag" werd aangeduid. Het verschil in kleuren maakte geen verschil in beteekenis uit. Langzamerhand is het rood het oranje meer en meer gaan verdringen. Sedert ongeveer 1630 krijgt het rood bepaalde lijk de overhand, niet lang daarna is het oranje geheel verdwenen. Wat van dit verschijnsel de oorzaak is geweest, .is onzeker. Waarschijnlijk is, dat het plaats had om zuiver practische rede nen. Bepaaldelijk onhoudbaar is de the orie gebleken, dat de verdwijning van het oranje in de vlag een gevolg zou zijn geweest van anti-stadhouderlijke gezindheid. Hiervan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat herstel v,an het oranje de beteekenis zou kun nen hebben van een bijzonder blijk van aanhankelijkheid jegens ons vorstenhuis. Van doorslaggevend belang echter acht de regeering, dat, wat er zij van den oorsprong der vlag en haar .aanvankelijk wisselvallige kleuren, het rood, wit en blauw gedurende ongeveer 300 jaren practisch de nationale vlag ;s geweest, en bovendien de vlag der traditie van de thans levende gener,atie. Bij dezen stand van zaken ziet de re geering geenerlei aanleiding om voor te stellen de Nederlandsche vlag te ver anderen. Opmerking verdient, dat het systeem van het ontwerp is, dat sleohts een be paalde vlag ,als de algemeene na tionale vlag zal gelden. Dat beteekent echter niet, dat alle andere vlaggen, die niet zijn rood, wit en blauw, zooals de oranje-wit-blauwe onwettig zouden zijn. Als „onwettig" zal het oranje-blanje- bleu nimmer kunnen worden beschouwd, Wel zijn onwettig nationale vlaggen, welke door toevoegingen of opschriften worden ontsierd. De bedreigde geldboete tegen onwet tige vlaggen bedraagt ten hoogste f 150. Zij is ontleend aan artikel 435 van het wetboek van strafrecht. Het lijkt al thans voorshands niet noodig om op de hier bedoelde overtredingen (evens princ pale hechtenisstraf te stellen. Ver beurdverklaring daarentegen kan, vooral wanneer een gevoerde verboden vlag een aanstootelijk kar.akter heeft, nuttig werken. De in het ontwerp geregelde materie betreft niet alleen het rijk in Europa doch het geheele koninkrijk der Neder landen. Hei Prinselijk paar brengt zijn stem~uït. Reeds vroeg in den morgen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard hun stemplicht, in het gymnastieklokaal van het B.aarnsche lyceum, vervuld. Te 8,50 uur kwamen zij, gezeten in een tweeper soons groene auto, voor het stembureau aan, waar zij zich in de file wachtenden begaven om hun beurt af te wachten, hetgeen circa vijf minuten in beslag nam. Het publ'.ek wilde het Prinselijk p,aar voor laten gaan, doch dit werd door de Prinses van de hand gewezen. Als gewone menschen hebben Prinses en Prins gestemd. Bijzondere notitie werd van hen niet genomen. Slechts bij het vertrek ging een gejuich op, voornamelijk van de lyceum-leerlingen, want publiek was er niet veel aanwezig. Prins Bernhard in Den Haag. Prins Bernhard was heden in Den Haag ter bijwoning van de vergadering van den Raad van State. De bemanning van de „Sarkani". Blijkens een op het departement van buitenlandsche zaken binnengekomen ambtelijk telegram bevindt zich de be manning van het s.s. „Sarkani" die te San Sebastian gevangen wordt gehou den in goeden welstand. PLAATSING VAN LANDARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De directeur van den rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat de plaat sing van landarbeiders in Duitschland geregeld voortgang heeft. Ruim 2000 Nederlandsche seizoenar beiders, melkers, paardeknechten, ak kerknechten, en veenarbeiders zijn thans in Duitschland werkzaam. De melk knechten, paardeknechten en akker knechten hebben het geheel jaar door Waak in de eenzaamheid over uw gedachten, in den huiselijken kring over uw humeur, en in gezelschap over uw tong. arbeid, de overigen tot bngeveer Kerst mis. De berichten omtrent het loon, den kost en de hu'svesting zijn in het alge meen gunstig, In enkele gevallen, waar in arbeiders klachten hadden, kon bijna altijd door den' rijksconsulent voor so ciale zaken in Duitschland te Oberhau- sen met den werkgever -0e zaak tot te vredenheid der arbeiders worden gere geld. XfllSDELBURfi» POLITIEKE BEWUSTWORDING OF DE A.S. STEMGERECHTIGDE. Een 23-jarige stadgenoot maakte de opmerking, dat als hij stemmen mocht, hij naar de „GouAe Poorte" zou gaan want „daar staat de stembus, der S.D. A.P. en ik ben S.D.A.Per". Gevraagd werd hem, waar hij dan zou heengaan als hij liberaal wilde stemmen Het antwoord luidde: Naar het Molen water, want de liberale stembus staat bij den heer Teilegen. Het is historisch. Aan het te den Haag gehouden vakexamen voor den telegraaf- en tele foondienst heeft voldaan de adjunct- commies bb den P.T. en P dienst J. M. Poissonnier van het bureel van den inspecteur der PT. en T, alhier. DE DADER VAN HET MISDRIJF TE ARNEMUIDEN PLEEGT EEN POGING TOT ZELFMOORD. Het drama, dat zich Maandagmiddag te Arnemuiden heeft afgespeeld, en waarvan de dader d. H. zich in verze kerde bewaring bevindt, heeft een droe vig vervolg gehad. De dader heeft reeds tweemaal ge poogd zich van het leven te berooven. De eerste maal door na het verhoor door den rechtercommissaris uit het 7 meter hooge raam van diens kamer te willen springen en ten tweede male door in het huis van bewaring een pols slagader door te snijden, wat gisteren avond laat tot zijn overbrenging naar het gasthuis aanleiding werd. OPENBARE CONCERTEN. Het eerste concert van het Middel- burgsch Muziekkorps op het Molenwa ter is bepaald op Vrijdag 4 Juni te 8 uur en de eerste Abdijuitvoering op Zondag 13 Juni van 12 tot 1 uur. Naar wij vernemen is Goes thans ook een officieel agentschap van een der groote reisbureaux rijk geworden. In de Twentscne Bank waar sedert eenige weken ook het bureau van Vreemdelingen verkeer is onderge bracht, is nl. een agentschap van een reisbureau uit Den Haag gevestigd. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat verleden week 487 bedroeg is verminderd met 4, van de 483 werken er thans 85 bij de werkverschaffing. GEVAARLIJK. Bij het achteruit rijden van een auto op de Groote Markt is een vierjarig jongetje gegrepen en mede getrokken, Met inwendige verwondingen is de klei ne naar het St, Joseph ziekenhuis over gebracht. 's-HEER ARE'NDSKERKE. Door de politie is een zekere S. aangehouden en in bewaring gesteld, verdacht van het plegen v,an ontuchtige handelingen. Het onderzoek duurt voort. DE OESTERCULTUUR. In koortsachtig tempo wordt er thans gewerkt aan de voor bereidende werkzaamheden voor den pannenuitleg, IERSEKE. Het schitterende weer der laatste dagen geeft den öesterkweekers handen vol werk met het klaarmaken van de oesterpannen voor de cultuur. Verschillende kweekers hebben duizen den pannen aangekocht, die eerst ge schuurd, d,aarna in de gele kalk en voor de laatste maal in de witte kalk moe ten worden gedoopt, voor ze klaar zijn. Reeds zijn er oesterkweekers, die 100,000 pannen hebben. Slechts een en kele staat sceptisch tegenover deze po gingen om de cultuur wederom op te bouwen en hechten aan deze hoe goed ook bedoelde pogingen, geen waarde, daar z.i. alleen van een cultuur zonder slippers of glazen w,atermuiltjes heil is te verwachten. Zoolang de slippers z'ch zoo vermenigvuldigen, is geen loonen- de cultuur meer mogelijk, meenen ze, of in 't gunstige geval alleen voor hen die zelf al den arbeid verrichten. Pa troons met volk :n loondienst zeggen zij verder, zullen meer en meer verdwij nen. De toekomst zal leeren wie gelijk heeft. Natuurlijk kan van een oestercul tuur als eenige jaren geleden niet wor den gesproken, daar vele perceelen oestergrond waardeloos zijn geworden om broed te vangen. Alleen perceelen grond voor groote oesters als op den zgn. Bol, die verleden week verpacht zijn, hebben nog waaide. De pannenuitleg is bij 1934 vergele ken, ve.rtiendubbeld. Men schat dat dit seizoen 4 m'llioen pannen zullen worden uitgelegd. YERSEKE. De groentenkoopman J. Slabbekoorn v,an Kapelle, die zijn klan ten bezocht aan den Breeweg alhier, had het ongeluk door achteruit loopen van zijn hit met kar en paard in de' breede waterleiding ter plaatse te rijden. Gelukk g kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Maar het was een lee- lijke schadepost. MQQRD-BEVELAND. KAMPERLAND. Terwijl de laatste weken de weersgesteldheid v_an dien aard was, dat men den arbeid op 't veld niet naar wensch kon doen, heeift het droge weer der laatste dagen hier in groote verandering gebracht. Waren er den laatsten tijd hier ter plaat se vele werklooze landarbeiders, thans nu er door de landbouwers getracht wordt de schade der laatste weken in te halen, komen er handen te kort. tEEUWSCH-VLAANDEREN WJ De kermis verzet, BIERVLIET. De Breskensche Crt. ver neemt dat Ged. Staten het besluit van den gemeenteraad om de kermis te ver zetten hebben goedgekeurd, zoodat de Biervlietsche kermis voortaan zal ge houden worden op 4den Zaterdag, Zon dag en Maandag in Juli. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND MIDDELBURG (Ingez. Med.) DANTZIG EN HET RIJK. De nationaal-socialistische pérs te D.antzig bericht, dat de leider van de nat'onaal-socialistische partij, Forster, te Saarbrücken heeft gesproken. Hij vergeleek Dantzig met het Saargebied en verklaarde, dat ook eens de dag zal komen, dat Dantzig tot het Duitsche rijk terug z,al keeren, GEEN ABESSIJNSCHE DELEGATIE NAAR DE VOLKENBONDSVERGADERING. De Negus heeft den secretaris-gene raal van den Volkenbond een brief ge zonden, waarin hij verklaart het niet nood g te oordeelen een delegatie te zenden naar de Volkenbondsvergade ring. Dit besl/it heeft de Negus geno men na zijn ministers te hebben geraad pleegd. De Negus verklaart verder, dat ern stige fouten werden gemaakt bij de toe passing van de sancties, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat Europa gedesorga niseerd 's. Ook de toestand in Spanje zou hiervan een gevolg zijn. DE DUITSCHERS EN DE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Zij moeten een speciaal visum hebben, De Duitsche minister van binnenland- sche zaken heeft bepaald, dat de passen van Duitschers voor reizen naar of door Frankrijk moeten zijn voorzien van een speciale aanteekening, welke als volgt zal luiden: Ook geldig voor reizen naar en door Frankrijk tijdens den duur van de we reldtentoonstelling 1937 te Parijs. Omtrent dit decreet meldt Havas, dat het hier politie-maatregelen betreft. Volgens verklaringen van officieuze zijde zouden deze maatregelen uitgelokt zijn door mededeelingen, volgens welke Duitsche emigrantenkringen in Frankrijk zich zouden opmaken om onder de Duit sche touristen, die de tentoonstelling bezoeken, een uitgebreide anti-Hitleri- aansche propaganda-actie te voeren. Om aan deze actie het hoofd te bieden, .be houdt de Duitsche regeering zich voor, Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest zwakke verander lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens toenemende kans op onweer. UKKEL: Tijdelijk schoon en warm weer met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 graden, lichte tot matige Z.O. winden, op vele plaatsen onweer. Morgen matige winden uit verscheidene richtingen, afwisselend bewolkte en hel dere hemel, met onweer op vele plaat sen, minder warm, o Wo, 26 Mei. Zon op: 4 h 52; onder: 21 h 02. Licht op: 21 h 32. Maan op: 22 h 23; onder: 5 h 23. L.K. 2 Juni. Hoog- en Laagwatet te Viissingent Mei. Hoogwater. Laagwater Wo. 26 2.49 15.16 9.21 21.36 Do. 27 3.26 15.49 9.53 22.12 Vr. 28 S 4.03 16,22 10.24 22.51 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater Wo. 26 4.43 17.12 10.19 22.41 Do. 27 5.21 17.47 10.53 23.16 Vr. 28 S 5!57 18.20 11.28 23.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). zelf alle bezoekers van de tentoonstel ling te schiften. Joodsche elementen en alle personen, waarvan de nationaal- socialistische burgerzin niet boven alle verdenking is verheven, zouden uitgeslo ten worden. DE AMNESTIE-AFFAIRE. Dreigt een kabinetscrisis? De Brusselsche correspondent van de N. R. C. meldt: De politieke toestand te Brussel was Dinsdagavond, wat de positie van het kabinet-Van Zeeland in verband met de .amnestie-kwestie betreft, nog altijd heel precair. De socialistische en katholieke kamerfracties kwamen afzonderlijk bij een in het parlementsgebouw. Bij de socialisten verklaarden verschillende Vlaamsche afgevaardigden geen genoe gen te kunnen nemen met een eventueel voorstel tot verdere verdaging van het amnestie vraagstuk. De moeilijkheid be staat vooral in de formule betreffende de teruggave van het recht van verkies baarheid. Minister Spaak, die de ver gadering bijwoonde, zeide, dat de regee- ring eventueel genoegen zou nemen met de onderteekening door de belangheb benden van een eenvoudig verzoek, waarbij zij verklaren de Belgische grond wet te zullen eerbiedigen. De leider van de socialistische partij, oud-minister Vandervelde, sloot zich bij deze opvat ting aan. Van Waalsche zijde worden echter bezwaren aangevoerd tegen de instemming door de geheele fractie met de aldus geamendeerde politieke amnes tiewet. Enkele Waalsche afgevaardig den besloten een aparte vergadering te houden. Na afloop van deze bijeenkomst verklaarde Vandervelde aan de journa listen, dat naar zijn oordeel een kabi netscrisis moet worden voorkomen. Een verdaging van het vraagstuk zou de spanning, die thans bestaat, nog doen toenemen. Hij verwachtte, dat een for mule zal worden gevonden die een meer derheid, behoorend tot de verschillende regeeringspartijen, kan bevredigen. In de katholieke Vlaamsche fractie werden eveneens verschillende voorstel len overwogen. Een der aanwezigen ver klaarde zich bij de opschorting van ver kiesbaarheid voor de veroordeelde acti visten tot na de verkiezing in 1940 te kunnen aansluiten. De overgroote meer derheid van de fractie bleef echter vast houden aan den eisch voor onvoorwaar delijke algemeene en volledige amnestie. Zeer belangrijk met het oog op de ont wikkeling van de verdere gebeurtenis sen was de bijeenkomst van de speciale amnestie-commissie van de kamer, be last met de behandeling van de verschil-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1