Uuinder Harksns Testament C0UJN.0UD i KRONIEK van den DAG. STATEN-GENERAAL BUITENLAND. Rechtzinnig Nederland stemt Dr. Colijn Vrijzinnig Nederland stemt Mr. Oud DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M9DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 25 MEI 1937. No. 120. Amerika en de Europeesche „waanzin.". FRANKRIJK De wereldtentoonstelling te Parijs geopend. POLEN. DOMBURG i ?,Vr De heer Huil, minister van buitenland- sche zaken der Ver. Staten, heeft op nieuw een beroep op alle staatslieden ter wereld gedaan om op te houden met de politiek der economische zelfgenoeg zaamheid en van den bewapeningswed loop en daarvoor in de plaats een stre ven naar internationale samenwerking te stellen. Huil houdt zijn hart vast, als hij ziet, wat er op 't oogenblik op onzen aardbol geschiedt. Hij vreest een nieu wen oorlog, als er niet binnen heel kor ten tijd een eind aan de nationaal-chau- vinistische en autarkische verdwazing komt. Deze opvatting is vrijwel gemeengoed geworden aan de overzij van den oce aan. De gemiddelde Amerikaansche bur ger denkt er vermoedelijk nog pessimis tischer over dan zijn minister van bui- tenlandsche zaken: Europa holt weer naar de hel van den oorlog, is zijn op vatting. En in zijn hart gelooft hij nauw- lijks meer, dat er nog wat aan te doen zou zijn: Europa schijnt hem door een paar honderd millioen krankzinnigen be woond te worden, die persé hun ver derf willen. Naar alle waarschijnlijkheid zou,' indien er een volksstemming ge houden werd, een ruime meerderheid van het Amerikaansche volk daarom als haar oordeel uitspreken: Laten de Ver. Staten zich er niet langer mee bemoeien; opdat het geen gevaar loope in den Europeeschen waanzin betrokken te worden. Hoe begrijpelijk deze opvatting mag zijn, van veel inzicht en realiteitsbesef geeft ze geen blijk. In de eerste plaats is het ten eenenmale onjuist, dat de „waanzin", die den huldigen gespannen toestand in Europa in het leven riep, louter van Europeesche komaf zou zijn. Gingen de Ver. Staten indertijd niet vooraan op het verkeerde pad der autar kie? Zijn het de Amerikaansche conser vatieve regeeringen niet geweest, die door hun protectionistische politiek (voorgeschreven door de industrie- en bankmagnaten) den economischen chaos met ?1 haar geweldige macht hielpen be- vor<|bren? Indien de „schuld" van elk land aan de oorzaken der economische crisis nauwkeurig op goudschaaltjes zou kuimen worden afgewogen, zou Uncle Sam denkelijk ontwaren, dat de zijne nogal wat woog. In de tweede plaats is de onderstel ling, dat de Ver. Staten zonder er veel hinder van te ondervinden, Europa in zijn sop kunnen laten gaar koken, tame lijk kinderlijk. Een nieuwe oorlog in Europa zou zonder eenigen twijfel over slaan naar het Verre Oosten, waar dan op dit moment voor Japan zich immers de gelegenheid zou voordoen te onder nemen, wat het thans niet aandurft? Een Sovjet-Rusland in het Westen in den strijd gewikkeld met Duitschland en zijn eventueele bondgenooten, zou als een sterke magneet van Mars het Japansche militarisme aantrekken. Ver beelden de Amerikanen zich heusch, dat ze ook ten aanzien van den strijd in het Verre Oosten, lijdelijk zouden kunnen blijven toezien? En dan is er nog de omstandigheid, dat een nieuwen oorlog, zelfs als ze tot Europa beperkt bleef, de geheele wereld economisch weer op haar kop zou zetten. Tot groote schade ook van de Ver. Staten. Neen, zoo eenvoudig als de naïeve en ondernemingslustige Amerikaansche burger zich de zaak voorstelt, is zij niet. Zijn land zit met duizenderlei economi sche. financieele en sociale banden aan de rest der wereld, vast. Elke oorlog gaat hem aan; hij zou het aan den lijve komen te ondervinden, hoe weinig een „splendid isolation" hem kan baten. Huil, en niet minder president Roose- door MARY HASTINGS BRADLEY. 40). Was het werkelijk juist geweest, dat ze bij Andy gebleven was, omdat ze zoo genaamd met hem was getrouwd? Was het echt haar plicht? Of was het niet meer dan ziekelijk medelijden en ver keerd begrepen zelfverzaking? Of mis schien een soort zelfverheerlijking en eigengerechligdheid? Het werd een martelende onzeker heid en ze wist, dat er nimmer een ein de aan komen zou. Maar ze wist ook dat als ze alles nog eens mocht ovei' doen Het was nimmer haar bedoeling ge weest Alex voorgoed weg te sturen. Ze had züch nimmler voorgesteld, dat ze ooit meer zonder hem zou moeten leven. Hij was immers altijd in haar nabijheid geweest? Op de boot had hij haar be waakt. Eiken dag had ze hem gesproken, met hem gedanst en pret gemaakt. Al leen op dien tocht naar de watervallen was ze alleen geweest en ze had zich zoo bitter eenzaam gevoeld. Maar in het kamp was hij er weer geweest. En in de eerste dagen van Andy's ziekte, toen ze zelfs ieder gesprek met hem vermeeden had, was hij toch in haar nabijheid ge bleven. En zelfs terwijl ze hem vermeed, Voelde zij zijn tegenwoordigheid loch als velt, mitsgaders talrijke andere Ameri kaansche staatslieden, begrijpen geluk kig heel goed, dat het een averechtsche politiek zou zijn, Europa aan zijn lot over te laten. Voor zoover het onder in vloed der openbare meening staande Congres het hun toelaat, zullen zij zich dan ook met ons werelddeel bemoeien. En dat gaat tenslotte heel goed zonder dat men aan de overzijde van den oce aan bang behoeft te zijn, zich met een wespennest in te laten. In 't bijzonder wat de economische vraagstukken aan gaat. Een regeling daarvan is zonder de deelneming van de Ver, Staten, trou wens ondenkbaar. Begin Juni gaat de Belgische mi nister-president Van Zeeland naar Washington, om met de Amerikaansche staatslieden overleg te plegen over zijn „economische zending". Hij moet naar men weet overal poolshoogte nemen inzake de mogelijkheden van een nieuwe economische conferentie. Men mag hopen, dat hij bij Roosevelt en Huil, die nu weer zoo'n dringend beroep op alle staatslieden ter wereld heeft ge daan, een willig oor zal vinden. DE NIEUWE PACHTWET IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp 'tot nieuwe regeling van de pacht behandeld. De heer Van Rappard (lib.) achtte het niet urgent, met name niet voor den landbouw die genoeg te doen heeft met de crisis-omstandigheden. Over het geheel maakt de economisch sterkeere verpachter geen misbruik van zijn positie. Er moet alleen in geval van misbruik worden ingegrepen; waarom die moeite, kosten, papierwinkel. Al leen wanneer er reden voor is, hale men er den rechter bij. Het wetsontwerp is een aantasting van het eigendomsrecht en de contractvrijheid. Het continuatierecht is voor spr. wel het grootste bezwaar. Het is een aan tasting van de contractvrijheid en strij dig met het rechtsgevoel. Er zal minder geld worden belegd in gronden. Het land zal in waarde verliezen door dit servituut. Het hypothecaire crediet zal een schok ondergaan. Spr. kwam er te gen op, dat de pachter het gepachte van bestemming mag veranderen, bv. wei land tot bouwland scheuren, of een boomgaard veranderen in een akker. Alle verpachters zullen wel gebruik maken van Eet recht, om van het in art. 27 bepaalde af te wijken. Zij mogen hier nun aandacht wel op gevestigd houden Een bezwaar is ook dat van verschil lende beslissingen der pachtkamer geen hooger beroep mogelijk is. De regeering had beter gedaan, het Engelsche stelsel t.a.v. de pachtregeling voor te stellen. De heer K o 1 f f (c.h.) was van oor deel dat de nadeelen tegen het voorstel de voordeelen verre overtreffen. Een groot deel van ons land is er dan ook tegen. Men bedenke, dat er tal van kleine eigenaren zijn, die vaq de op brengst van het veruachte moeten leven en het niet minder moeilijk hebben dan hun pachters. Spr. heeft nog nooit van ernstige misstanden in de pachtverhou- dingen vernomen. Spr. protesteerde te gen een aantasting van een eigendoms recht zooals t.a.v. geen enkel ander deel der bevolking wordt toegepast. Hier wordt iedere verpachter onder de con trole van den rechter geplaatst. Het wetsontwerp zal moeten leiden tot uitbreiding van het aantal kanton rechters en van griffie-personeel. Spr. zal met de groote meerderheid zijner politieke vrienden tegen stemmen. De heer VanSassevanlJs- een kracht, die haar sterkte gaf, omdat ze wist, dat hij over haar waakte en op haar wachtte. En nu was dat wachten uit. Hij was heengegaan, zonder zelfs een adres achter te laten!Hoe kwam ze eigenlijk op die gedachte! Was ze dan zoo zwak en weifelachtig, dat ze er nog aan dacht, of ze Alex terugroepen kon en alle verantwoordelijkheid van zich afschudden? Alex had het uitgemaakt. Ze kon het niet in hem laken. Ze begon zijn hou ding beter te begrijpen. Ze ging begrij pen, hoe zijn steeds groe:enae liefde voor haar, waartegen hij zich niet ver zetten kon, hem totaal belemmerd had in de wraakplannen, waarmede hij haar was achterna gereisd, Ze dacht er aan, hoe hij nu alleen op de boot naar huis ging, met de bitterste gevoelens over zijn mislukking en in zijn wraak en in z'iin liefde. Maar toch vond ze hem een te groote figuur, om medelijden mee te hebben. Zelfs niet in zijn wanhoop. Hij zou haar al wel vergeten zijn, maakte ze zich wijs. Hij zou wel reeds andere levensplannen maken. Waarom had hij anders niets meer van zich laten hooren? Hij kon haar bereiken! Zij hem niet.... En dan, Andy was wettelijk haar man. Andy, die door haar eigen vader zoo laaghartig benadeeld was en aan wien de familie nu toch wel iets goed te ma ken had. Zelfs de royale manier, waar op hij nu van het geld der familie leefde, was geen vergoeding voor de jaren van haSrde ontbering, 'die hij doorgemaakt S e 1 t (r.k.) was van oordeel, dat er aan het pacht-vraagstuk een einde behoort te komen. Het zal spr. echter moeilijk zijn, aan dit ontwerp zijn stem te geven, wegens ajrt. 7; het brengen van fille pachtcontracten voor den rechter. Aan de pachtkamers wordt te groote macht gegeven. Bovendien zullen par tijen hun belangen zien beslist door lee- ken. Overigens zou spr. wel met het ont werp kunnen medegaan. De heer Diepenhorst (a.r.) zei- de, dat een regeling noodzakelijk is, niet alleen voor arbeids- doch ook voor de pac'htsverhoudingen. Alleen reeds de groote landhonge'r van tegenwoordig veroorzaakt misbruiken en vraagt maat regelen om die tegen te gaan. De rech ten van pachter en verpachter beiden moeten behoorlijk vaststaan. Bezwaren tegen dit wetsontwerp be staan zeer zeker, al mogen die niet wor den overdreven. Spr. heeft inzonderheid bezwaar tegen art. 7 e.v., welke de goedkeuring verlangen van alle pacht contracten door de pachtkamer De vrees voor misbruiken zou minder worden door het toekennen van beroep. Wetswijziging op dit punt zal niet ach terwege mogen blijven. Door het overdrijven der bezwaren is echter een juiste beoordeeling van dit wetsontwerp wel eens benadeeld. Spr. wees op de voordeelen ervan, als remis- sierecht en vergoeding voor verbeterin gen. Spr. ontkende, dat in deze wet het continuatierecht is neergelegd. Hier is van aantasting van het eigendomsrecht geen sprake. De vergadering werd daarop ver daagd tot hedenmorgen. PALESTINA EEN BRITSCH DOMINION? De „Sunday Dispatch" zegt in staat te zijn een plan te onthullen, dat in de koninklijke (Engelsche) commissie van onderzoek inzake Palestina bijval zou hebben gevonden. Het plan beoogt de intrekking van het Britsch mandaat met toestemming van den Volkenbond en te stichting van het Heilige Land als Britsch dominion, dat een centrale regeering zou bezit ten, belast met de controle op de dou ane, het verkeer, de veiligheid, de fi nancieele betrekkingen, de immigratie, en de problemen van het grondbezit. Joodsche en Arabische steden zouden volkomen onafhankelijkheid ontvangen. De belangrijke stéden, zooals Jaffa, waar de Mohammedaansche bevolking in de meerderheid is, zouden door een Arabischen gemeenteraad moeten wor den bestuurd. De regeering zou toezien op de bescherming der minderheden. Hetzelfde principe zou worden toege past op de agglomeraties, waar de Jo den in de meerderheid zijn. Het nieuwe dominion zou lid worden van den Volkenbond. De president van de Fransche repu bliek heeft gister plechtig de „interna tionale tentoonstelling van kunst en techniek in het moderne leven" welke te Parijs gehouden wordt, geopend. Aan deze tentoonstelling nemen 42 landen en meer dan zeshonderd cate gorieën exposanten uit Frankrijk en de koloniën deel In zijn openingsrede dankte de presi dent Lebrun de deelnemers en gaf den wensch te kennen, dat deze tentoonstel had tengevolge van de berooving van zijn legaat, dat hem er doorheen gehol pen zou hebben. Zoo gingen haar gedachten. En intus- scheq hield ze zich opgewekt en vroo- lijk. De eenige drang, dien ze op Andy uitoefende, was, dat ze zoo gauw mo gelijk naar Zuid-Carolina terug zouden keeren, om de zaken met Nathan te re gelen. Ze hoorden, dat Alex hen voor was op weg naar de kust, Andy rekte hun tocht net genoeg, om niet met hem op dezelfde boot recht te komen en nam eindelijk passage op een Fransche boot, die op weg naar het Noorden, Mombasa aan deed. Aan boord gebeurde niet veel bijzon ders. Andy strompelde wat over het dek rond, maakte overal kennissen, dronk zijn glaasje, en speelde vaak tot 't avonds laat in den rooksalon. Hij be terde langzaam aan, maar was kalm en omzichtig in al zijn bewegingen, om de oude knagende pijn niet terug te krij gen, Slechts ee_n enkele keer werd er 's avonds muziek gemaakt of gedanst, zoodat Anne zich bijna geregeld reeds vroeg in haar eigen hut terug trok en naar bed ging. HOOFDSTUK XV. Het onverwachte telegram, door Na than van Anne en haar man ontvangen, waarin zij van New York uit hun onmid- delijke komst aankondigden, was voor hem wel een der meest ontstellende ge beurtenissen uit zijn heele leven. In het afge'loopen half jaar had hij zich zoo ling eens te meer de menschheid z'al bewijzen, dat de wereld alleen waardig kan leven in een geest van wederkeerig begrijpen van de behoeften, de verlan gens en het kunnen van andere landen, dat welvaart slechts kan heerschen bij een intensieve uitwisseling van produc ten en denkbeelden en dat het geluk slechts kan bestaan in een gezonde sa menwerking en een internationalen vrede. Na de rede maakten de president en talrijke autoriteiten een rondgang over het terrein. Toen het gezelschap het „Zwaneneiland" passeerde, voerden Arabische dansers aan den oevei dan sen uit. Bij de brug' Alexander III bij de Place de la Concorde zijn vier metalen pijlers opgericht, welke vier symbolen dragen, nl.' een schip en een Gallischen haan, als symbolen van Parijs en Frankrijk en twee allegorische silhouet ten, ;welk!e de kunst en de moderne techniek uitbeelden. Omstreeks vijf uur kwam het gezel schap terug bij het groote paviljoen. De officieeel personen namen plaats op de eere-tribune gn de stafmuziek van de re- publikeinsche garde speelde het volks lied. In de vier hoeken van de zaal ston den de vlaggen van alle landen, welke op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn, opgesteld. Republikeinsche garden in groot tenue vormden de eerewacht. Tijdens het spelen van het volkslied stonden de mannen onberispelijk in de houding met getrokken zwaard. Ver volgens werden nog enkele redevoerin-< gen uitgesproken, waarna een orkest en een koor zich deden hooren. De stoet werd vervolgens weer ge vormd om nog een bezoek te brengen aan het paviljoen van de ontdekkingen welke een ware encyclopedie vormt van alle ontdekkingen op wetenschap pelijk gebied. Aan den oever van de Seine werden 101 kanonschoten gelost om bekend te maken, dat cTe plechtige opening van de tentoonstelling was geschied. In auto's keerde president Lebrun en minister president Blum naar het Elysée terug. De buiten verzamelde menigte juichte hen luide toe Overstroomingsramp. Tengevolge v^n hevige slagregens in het gebied van Kielce hebben zich ern stige overstroomingen voorgedaan, waar bij een dertigtal personen om het leven is gekomen. Vooral de districten Jezow, Olkus en Pinczow werden geteisterd. De bewoners werden door de overstrooming verrast. Te Mieckow is de gevangenis over stroomd, waardoor een paniek uitbrak en een bewaker om het leven kwam. Nabij Ojcow is een lokaaltrein door het water tegengehouden en men weet niet wat met de passagiers is geschied. hebben het regeerbeleid der laatste vier jaren gedragen. Nooit zag Nederland gelukkiger samenwerking tussen rechter- en linkerzijde (Ingez. Med.) LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van defensie a.i. zijn de volgende plaat singen gelast. Met ingang' van gister de luit. ter zee le kl. E. C. Wessels, de luits. ter zee 2e kl. A. J. Quanjer, G. Koudijs, B. J G. Schokking, A. M. Valkenburg, M. C. van Grondelle, allen ter beschikking g'esteld, de officier van den marinestoomvaart dienst le kl. J. A. Steernberg en idem 2e kl. J. W. van Wingerden, beiden ter be schikking gesteld; met resp. 25 Mei en 26 Mei de luit. ter zee le kl. J. F. P. Opwyrda en de luit. ter zee 2e kl. E, H. Vorster ter beschikking gesteld; met 28 Mei de luit. ter zee le kl. P. Kro nenberg, ter beschikking gesteld, de luit. ter Zee 2e kl. C. W Krabbe a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; de officier van den marinestoomvaart dienst le kl. J. Kooijman a/b Hr. Ms. wachtschip Willemsoord, idem le kl. W. M. Zietse a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de offic'eren van den ma rinestoomvaartdienst 2e kl, J. Langer- veld, A. H. Geudeker, J, H. Schuitema, F. A. Tours, en C. J. L. Roseboom, allen a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; met 3 Juni de officier van gezondheid le kl. O. Uffen a/b Hr. Ms wachtschip te Willemsoord; met 28 Mei de officier van gezondheid 2e kl. C. J. Doets a/b Hr. Ms. Jan van Brakel, en de officier van administratie le kl. J. Oosterhuis a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Abonnementen en Advertentiën vont dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLER, „Staatsabsolutisme, in de vorm van communisme of nationaal-socia lisme, betekent: de volksvertegenwoordiging, voorzover zij wordt in stand gehouden verlagen tot een gewillig instrument voor de regering; de monarchie maken tot een schijn, met behoud van de Koninklijke titel, wellicht zelfs onder toevoeging van een Keizerstitel, maar zonder wezenlijke zeggenschap; de rechten van de vrije persoonlijkheid, de vrijheid van meningsuiting in woord en geschrift, de vrijheid van geloofsbelijdenis en van vereniging1 en vergadering, opheffen of de uitoefening ervan aan de willekeur van het staatsgezag onderwerpen; de fundamenten vernietigen van de Rechtsstaat en van het beginsel der onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, die te vervangen is door de oppermachtige wil van de partijleiding; „gelijkschakeling" door het opleggen van een, de vrije ontwikkeling dodende en het rechtsgevoel kwetsende uniformiteit" Mr. A. M. JOEKES. veilig en comfortabel mogelijk gevoeld. Hij had een grooter kantoor in Charle ston ingericht; hij ging veel uit en ont ving met veel waardigheid bezoeken op Harken House, Die onvoorziene terugkeer veroor zaakte hem duizenden angsten. Hij had zijn houding tegenover Farquahr nog niet vast/gesteld; hij had hem nog in geen maanden terug verwacht. Farquahr had voor zijn vertrek zooiets gezegd van ergens een ranch koopen en zich in Afrika vestigen. In dat geval zou het verstandig zijn geweest dien kerel geld en familienaam te laten behouden en geen oneenigheden te verwekken, die mogelijk niet met geld goed te maken zouden zijn. Uit omzich tigheid liet hij de dingen liever zooals ze waren, al was zijn wraakzucht nog niet geheel bevredigend. •Hij had Anne nog geen vergiffenis ge schonken. Diep in zijn hart verlangde hij haar nog altijd tot vrouw. Als Farquahr er eens in toestemde, al was het tegen hoogen prijs, zich als bedrieger te laten ontmaskeren, wie weet of Anne er dan nog niet toe te brengen zou zijn haar toevlucht bij hem te zoeken! Als ze het bedrog van Farquahr ontdekte, dan zou ze immers niet langer bij hem willen blijven? Maar nu kwamen ze opeens terug! Wat moest dat beteekenen? Waren ze elkaar al beu? Had Anne iets ontdekt? In dat geval zou hij wachten, tot het huwelijk ongeldig was verklaard, Far quahr omkoopen, om heen te gaan en Anne zonder een cent laten zitten. Misschien was het toch ook wel goed, dat ze terug kwamen. Dan kwam hij precies van den toestand op de hoogte. Misschien was er nog wel een andere manier, om Farquahr uit den weg te ruimen, zonder dat het hem geld kostte Met Alex was dat immers ook ge lukt? Hij nam zich voor de uiterste omzich tigheid te betrachten. Maar toen hij op een Octoberavond zijn nicht met Far quahr uit een taxi zag stappen en den stoep van Harken House opgaan, vlamde zijn woede zoo vinnig in hem op. dat hij de grootste moeite had zich te beheer- schen. Hij begroette hen echter met veel om haal en kon zijn zenuwachtigheid niet verbergen, toen hij tegenover Anne stond. Uiterlijk was zij dezelfde geble ven, maar hij voelde, dat er innerlijk veel in haar veranderd was, wat ze niet tot uiting scheen te willen brengen. Ze deed hem denken aan een stille, bleeke verschijning harer moeder. Andy Zag er vermoeid en afgemat uit, al was zijn begroeting ook joviaal en luidruchtig. Hij was zich zelf naar gewoonte geheel meester. Zonder Nathan iets te vragen, gaven ze den ouden Zeke, die een en al dienstvaardigheid was, order hun kof fers te brengen naar de vertrekken, welke de oude Alexander en zijn vrouw jarenlang bewoond hadden, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 9