MIER DAN BOEKENSCHOUW. algemeen. ff sail 'smok<njgi Zaterdagcomp. Zuid-Beveland. Voor de Zaterdagcompetitie Zuid- Beveland hebben .alsnog ingeschreven de elftallen Kapeile 1 en Krabben-hjke L POSTDUIVEN. Prijsvlucht de Telegraaf te Middel burg van Mons (België) 118 km: R, Dir- ven le, 2e en 12e; .J, H. de Kok 3e, 5e en 14e; K. Schroevers, Arnemuiden 4e, 7e, 22e, 27e en 24e; S. Kodde te Veere 6e, 10e, 11e, 13e, 28e en 29e; Gebr. Walraven 8e; E. A. Polvliet 9e, 18e, 20e en 25e; P. Krijger 15e, 16e en 27e; A J Kuypers te Vlissingen 17e en 19e; W, Hendriks 21e en J. Lamain 25e pr. Namen waarachter geen plaatsnaam is vermeld alle wonende te Middelburg Wedvlucht ,,Zeelandia te Middel- buró met oude duiven van Pont St. Maxence (Fr.): le, 3e, 5e, 8e, 11e en 27e J. Geene; 2e en 23e J. J. Snoep; 4e, 9e, 16e, 17e en 32e P. Pantus; 6e en 25e J. Hooftman; 7e en 19e S. Versluys; 10e en 22e J. Nortier; 12e J. de Bree; 13e en 18e J. van M.aaren; 14e, 24e en 33e G. de Blaey; 15e en 20e P. van Over- beeke; 21e W. Witte; 26e en 31e P. F. Streefkerk; 29e Dingemanse; 30e D. M. Klaassen. Wedvlucht „Voorwaarts" te Arne muiden van Mons (Belg'ë): G. de Gruy- ter le en 6e; J. de Ridder 2e; F. Rijs- dijk 3e, 5e, 9e,. 12e en 14e te Middel burg; J. Jonkheer 4e te Mddelburg; J. Siereveld 7e; C. v. Belzen 8e; H. v. Belzen 10e; C. J. v. Dalen lie; A. van den Ouden 13e en 16e te Middelburg; Th, Caljouw 15e; J. Meulmeester 17e en W. de Wolf 18e prijs. Prijsvlucht „Nog Sneller" te Bres- kens van Arras: Wisse Czn, le en 50e; L. Verberkmoes 2e; A, Vermeulen 3e; A. Verstraete 4e en 25e; Dus.ardeijn 5e en 52e; A, de Jonge 6e en 21e; A, Flo- russen 7e en 35e; A. v. d. Velde 8e en lie; J. Maas 9e en 33e; M. Visser 10e 18e; G. Boekhout 12e; Hamerlinck 13e; I. Ritico 14e en 23e; Faas Mzn. 15e; A. Versprille 16e, 17e en 19e; Back 20e; W. Pleijte 23e; Blaakman 24e; P. Ja cobs 26e; J. Wisse 27.e; I, de Jonge 28e, 38e en 48e; F. de Lange 29e en 54e; De Veij 30e; Porreij 31e; M. Florussen 32e; Jn. Pleijte 34e en 37e; P. Haartsen 36e; Jn, v. Gijs 39e en 40e; W. Klaaij- sen 41e en 45e; C. Klaaijsen 42e; I. KLaaijsen 43e; Joz. Pleijte 44e; A. Ver berkmoes 46e; J. Faas 47e en 53e; Jac. Quaars 49e; Poorter 51e; Jn. v. d. Broe- cke 55e; 1ste overduif P. Back; 2de overduif P. Jacobs. Egmont Colerus: „Van 1X1 naar Integraal". Wiskunde voor iedereen, (n.s.) Egmont Colerus, de Oostenrijkse schrijver van dit boek, verstaat onge twijfeld de kunst om de wiskunde be vattelijk en genoeglijk voor te stellen. De uitgever vertelt ons dat van dit boek in Oostenrijk de ene oplage na de andere verscheen en in vrijwel alle lan den vertalingen van de pers kwamen. De uitgeverij ,,De Gemeenschap" te Bilthoven gaf de Nederlandse bewer king' van dr. J. A. A. Verlinden, leraar in de wis- en natuurkunde, leider van het Avondlyceum te Utrecht. De bedoeling is, dat de velen, die in hun we'rk of in 't dagelijks leven met de wiskunde in aan raking komen, hier de voorlichting vin den, waaraan ze soms behoefte hebben. Het boek heet bestemd te zijn voor ie der; maar de ontwikkeling, die de la gere school geeft, is toch totaal onvol doende. De oud-H.B.S-er, M.T.S.-er zal met groot genoegen verscheidene hoofdstuk ken kunnen lezen en andere onderdelen die niet gelezen maar bestudeerd moe ten worden, verwerken. De schrijver houdt van zijn vak, en hij probeert den lezer van die liefde over te dragen. Gezien zijn doe] heeft hij het recht en de plicht meermalen niet exact niet wiskundig zuiver te zijn. „Het boek wil slechts zijn een inleiding tot de oneindigheids-analyse, en we kunnen de zaken daarom niet 'cohcreeit genoeg voorstellen. Het begin van onze weten schap is ook zeer aanschouwelijk ge weest. En juist daardoor zijn g'rote ont dekkingen gedaan. Latere eeuwen bouw den op deze grondslag het verfijnd logi- sc e systeem, dat wij thans kennen. aar dat geeft niemand het recht om de pioniers als primitieven te beschouwen. Zonder een, misschien grove, voorstel ling van het begrip differentiaal zou geen moderne wiskunde bestaan". Aldus de schrijver in zijn inleiding over: de differentiaal en de lenrftebe- paling van kromme lijnen. De differentiaal en integraalrekening was het einddoel van den schrijver De oud-leerling van H.B.S of Gymnasium V, vooral hij die zijn diploma niet zo heel veel jaren terug verkreeg, heeft wel iets van deze vakken gehad, al was 't alleen maar als inleiding voor zijn onder, wijs in werktuigkunde. Daarin zag hi'j het gemak, waarmee deze wetenschap hem in staat stelde allerlei problemen eenvoudig op te lossen. De schrijver van ons boek neemt wiskundige vraagstuk ken, in hoofdzaak over oppervlakken van door kromme lijnen begrensde fi guren. Zijn historische mededelingen en opmerkingen dragen er niet weinig toe "9, dat hij zeer „leesbaar" is. Of we hier en daar geen aanmerkingen hebben? Zeker wel. Waarom moeten in de voorbeelden van reeksen (op b!z. 216) tussen de termen plus of min-te- kens staan en geen komma's? Waarom niet soms een eenvoudige formule bewe zen (b.v. die voor de oneindige afdalende meetkundige reeks) waar dit eenvoudig is? Op zijn tocht van de tafels van ver menigvuldiging (van tot de inte graalrekening maakt de schrijver ver schillende interessante uitstapjes. Ten slotte zijn we hem dankbaar, dat hij op komt tegen de bewering, dat de wiskun de 'n vak is, dat velen niet „kunnen", begrijpen en dat hij met zijn boek bewijst dat de wiskunde, op een bevattelijke manier voorgedragen, voor niemand on begrijpelijk behoeft te zijn. H. J. v, G. VAN ONZE ADVERTEERDERS. GOUDEN JUBILEUM „ALBERT HEYN". Een goede bekende van de Neder- landsche huisvrouwen gaat jubileeren. Op 27 Mei ,a.s. zal hët vijftig jaar ge leden zijn, dat de hr. Albert Heyn den van zijn vader overgenomen kruideniers winkel te Oostzaan onder zijn eigen naam voortzette en daarmede den grondslag legde voor het bekende groot winkelbedrijf, waarvan men thans de filialen in vrijwel alle plaatsen in Ne derland aantreft Tevens vieren op de zen dag de heer en mevrouw Albert Heyn hun gouden huwelijksfeest. De jonge Albert Heyn vond geen be- vred ging voor zijn energie in de leiding van een enkelen kruidenerswinkel, In 1890 richtte hij het eerste filiaal te Pur- merend op. Geleidelijk is de onderne ming gegroeid Het eene filiaal ontstond na het andere. De winkels moesten er goed uitzien, de klanten moesten er zich op hun gmak gevoelen en er zich kunnen overtuigen v,an een hygiënische behandeling der waren. De kwaliteiten moesten onberispelijk zijn, de prijzen laag en de betaling streng contant Het nut der reclame begrèep Albert Heyn, zooals alle kooplieden v,an groo- ten stijl. Met de vermeerdering van het aantal filialen, bleek al spoedig de werkgele genheid te Oostzaan te klein. In 1899 werd het hoofdbedrijf naar Zaandam overgebracht. Een tijd v,an rusteloozen opbouw en voortdurende uitbreiding was aangebroken. In de eerste jaren van de nieuwe eeuw verrezen de filialen met verrassende regelmaat: zoo telde men in 1907 reeds 23 filialen. Als ge volg daarvan moesten ook spoedig de magazijnen te Zaandam worden ver groot. Het zou echter 1911 worden, voor dat de heer Heyn uitvoering kon geven aan een plan, waarmee hij al geruimen tijd rondliep: de koopman besloot fa brikant te worden. 'In 1932 werd begonnen met de fabri cage van ontbijtkoek. Er is telkens aange bouwd, verhoogd, uitgebreid. De koekfa- briek werd 'n groote, modern ingerichte koek- en banketfabriek, terwijl tevens de fabricage van drups en suikerwerken ter hand werd genomen, In 1920 zette de heer Albert Heyn zijn firma in een N V. ojji, waarbij zijn zoons G. en J. Heyn en zijn schoonzoon Joh. Hille tot directeuren werden be noemd. Onder leid ng van het jonge geslacht werd de industrieele zijde der onderne ming aanzienlijk uitgebreid. In een groot nieuw fabriekspand werden onderge bracht een koff ebranderij, een theeaf- deeling, een wijnafdeeling, een limona- defabriek, een inrichting voor het zui veren en bewerken van peulvruchtëh en granen en zaden, alsmede uitgebreide mach'nale verpakkingsinstallaties voor diverse artikelen. En slechts luttele ja ren daarna - in 1923 werd beslo ten tot oprichting van een cacao- en chocoladefabriek. In 1927 werd begonnen met het groo te fabrieksgebouw, dat met de direct daarna gebouwde biscu tfabriek, het kapitale complex vormt, zooals wij dat momenteel kennen. Intusschen bleef het getal der filialen gestadig toenemen. Thans zijn er in den lande reeds 230 winkelzaken, die het devies voeren: „Albert Heyn maakt U het leven goedkooper." Ru m 2000 men- schen zijn thans in de onderneming werkzaam. Het koopende publiek zal in den vorm van een jubileumgave aan het heugelijke feit worden herinnerd. 'v 5 MIDDELBURG. Dl 25 Mei. Repet. Volksdansen „Medio- burgum". St. Joris 19.30 h. WO 26 Mei GOES. Dl 25 Mei. Openb. Verg. Ned. Bew. voor E)enhei'd door 'Democratie; sprs dr. H. Brugmans, H. W. Neth, Mevr. E. J. v. d. Broecke-De Man en dr. S. S. Smeding „De Prins v. Oranje" 20.30 h. WO 26 Mei WO 26 Mei. 2e Zomerconc. Muz. Gezel schap „Excelsior" te Kloetinge, i 'Miuz. tent 19.00 h. WO 26 Mei. Openb. Conc. te Vliss. Tent Boulevard Evertsen 20.00 h. gé*. ..j' if -,r:i t> V S3 I ,4b - r HOE? vuukjssw:. -

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 11