ZEELAND. BUITENLAND. Op een ongewoonen voet, GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BELGIE. DUITSCHLAND. Weer predikanten gearresteerd. OOSTENRIJK. JAPAN. VERRE OOSTEN. VER. STATEN, S Vic DE ZEEUWEN TEGEN M. M. Men schrijft ons: Ronde Zeeuwen, hoe is het toch mo gelijk, dat er onder ons, en juist onder ons nog één ook maar 'n oogenblik luistert naar het gebral van IMussert en zijn verdoolde Zeeuwsche vrienden Zeeland had toch zoon belangrijk aandeel in de geboorte van onze volks vrijheid! Hoe is het toch mogelijk, d,at er hier nog één wordt gevonden die aandacht besteedt aan den vrijheidsvijand Mussert? Kent Gij dan niet meer het lied van onzen Zeeuwschen dichter Jacob Cats Als de most te nau bedwongen Leyt en worstelt, leyt en suct, Sonder adem sonder lucht, Siet! dat doet hij vreemde sprongen, Siet! dan r'eckt de gansche vloer Nae de d,ampen van de moer: Alle banden, alle duygen, Die het vrij, het edel nat, Hielden in het enge vat, Moeten wijeken, moeten buygen Voor de krachten van den wijn Hoe geweldigh datse zijn. Als een Koningh vrije lieden, Uyt een trotsen overmoet, Al te vinnigh wil gebieden, Daer en is geen twijffel aen, Of ten moet'er qualick gaen. Strenge Princen, harde Vorsten, Die met al te nauwen bant Drucken op het gansche lant, Doen het al in stucken borsten Want een rijck van enckel dwangh. Duert gemeenlijck niet te langh! Brengt toch Mussert de laatste twee regels vooral onder het oog. Wij Zeeuwen heffen aan de leuze: Mussert noch Moskou DE BREEDE WATERING BEWESTEN IERSEKE, Voor de derde maai vragen van den heer Drop. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft de volgende vragen gericht tot de ministers van waterstaat en van binnen- landsche zaken: Willen de ministers alsnog, mede in verband met het antwoord van 15 Mei 1937, doen onderzoeken: a. waarom aan het personeel, werk zaam in dienst van het waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseke", op 29 April en tegen 1 Mei j.l. een per: soonlijke arbeidsovereenkomst ten name van het waterschap ter mede-ondertee- kening is voorgelegd', b. met welke bedoeling daarna op 3 Mei de tegen 1 Mei j.l. aangegane ar beidsovereenkomst weder is vervangen door een andere, waarin naast de aanne ming als los-werkman met een opzeg gingstermijn van één dag ook nog een tweetal artikelen betreffende aanneming op proeftijd waren opgenomen; c. wat, in verband ook met het onder a en b genoemde en met den inhoud der op 19 November 1936 en 17 April 1937 ter zake gestelde vragen, de beteekenis is van een besteding, die tegen Woens dag 19 Mei te Goes vanwege het ge noemde waterschap is uitgeschreven vol gens vier bestekken voor vier kwartie ren van het waterschap, in welke be stekken voor de onderhoudswerken voor het dienstjaar 19371938 opnieuw een uitbesteding dier werken is opgenomen, met waarschijnlijk al de gevolgen voor het personeel waaromtrent een oplos sing is gevraagd? Feestavond Transportarbeiders Zaterdag was het 20 jaar geleden dat de afd. Goes van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd opgericht, welk jubileum op feestelijke wijze werd herdacht. Des middags werden de kin deren onthaald, terwijl des avonds in het „Schuttershofde fe.estvergade'ring werd gehouden, waar door den voorzit ter van den Goesschen Bestuurderb me de namens vele andere vereenigingen onder het aanbieden van vele bloem stukken, het woord werd gevoerd. Ver volgens schetste de voorzitter der afd. Goes van de S.D.A.P. het vele goede werk dat door de afd. Goes van den transportarbeidersbond voor de werkne mers in de achterliggende jaren was verricht en speciaal feliciteerde hij den feitelijken oprichter van de afdeeling, den nog steeds fungeerenden secretaris, den heer A. Joosse, voor het vele pi onierswerk dat door hem was verricht Namens de afd. Goes van de S.D.A.P. bood hij de afd. Goes van den Centr, Transportarbeidersbond een enveloppe met inhoud aan. Het hoofdbestuurslid van den Centralen Bond van Transport arbeiders, de heer Nauta, sprak een gloedvolle feestrede uit, waarin hij op duidelijke wijze naar voren bracht het nut van een goed georganiseerden bond. Spr. roemde de afd. Goes voor de steeds getoonde energie en strijd die meermalen in zeer moeilijke omstandig heden moest worden gevoerd. Ook hij huldigde den secretaris den heer Joosse en bood hem namens het hoofdbestuur een ruststoel aan om daarin na vol brachten arbeid, menig uurtje gemak kelijk door te brengen. Ook namens de afdeeling werd den hr Joosse bij mon de van zijn voorzitter hulde gebracht voor het vele werk dat hij steeds op de meeste accurate wijze heeft verricht en werd de wensch uitgesproken dat hij pog vele jaren in het belang van de af deeling werkzaam zal kunnen zijn. De verdere avond werd opgeluisterd door het gezelschap „Lobo" dat met vroolijke en ernstige liedjes de stem ming er danig inbracht. Vooral het voor deze gelegenheid gemaakte feestlied was een groot succesnummer. Speciaal ook 't optreden van de dame, die met 'n groot aantal bellen bekende muziek ten gehoore bracht ontlokte meermalen een daverend applaus. Een gezellig bal be sloot den avond, nadat voordien nog een verloting was gehouden met inder daad fraaie prijzen. ARNEMUIDEN. Met ingang van 1 Juni wordt de haltechef der Ned, Spoor wegen J. W. Janssen overgeplaatst in gelijke functie naar Vroomshoop. Met ingang van denzelfden datum wordt de heer H. Hiemstra, assistent aan het sta tion der Ned. Spoorwegen te Leeuwar den, benoemd en overgeplaatst als haltechef naar Arnemuiden. Een 78-jarige vrouw, die de ramen zeemde en daarbij op een stoel stond, viel, waarbij zij een pols brak. Onder voorzitterschap van den hr. Iz. Boorie hield Vrijdagavond de Coöp. Kolenvereeniging „Eendracht maakt Macht" haar jaarvergadering. In zijn openingsrede memoreerde de voorzit ter het 15-jarig bestaan van deze ver- eeniging. Hoe goed ze werkt bewijst, dat in de. laatste 5 jaren een kwantum van 2332 ton kolen tot een bedrag van f 26,662 is omgezet. Het financieel verslag deed zien, dat de ontvangsten f 7,008, de uitgaven f 6,465 bedroegen. Reserve inkomsten bedroegen f 609, uitgaven f 283, Van de aftredende bestuursleden I. Boone, voorz., A. Janse, secr. pennm. en F. Mi Baaijens commissaris, werd ide heer A. Janse herkozen. Voor de niet- herkozepen werden de heeren C. de Klerk, J, Allaard en P. Janse gekozen. Hierna sprak de heer J. Langebeeke (spreker werd later tot voorzitter ge kozen) een woord van dank tot den niet herkozen voorzitter voor hét werk gedurende het tijdperk van 15 jaar ver richt. DOMBURG. Op het strand voor den Hoogen Hill landde Zaterdagavond een zeilbootje met één opvarende, den oud matroos ter koopvaardij L. B. Albrink. Vijf jaar werkloos, het stempelen hart grondig beu, met den drang naar bezig heid in zich vertrok de 40-jarige sterke man Maandagmorgen 17 dezer uit Schiedam alleen in zijn bootje „Alba tros" van X L20 mi dat voortbewo gen wordt met behulp van twee zeiltjes en een kanopeddel. De schipper is niet op zoek naar avonturen, maar tracht zijn ervarenheid te bewijzen en daar door aan werk te kèmen. Op de Ooster- bank bij Brouwershaven kreeg hij veel water in zijn huikje, zijn meegevoerde eetwaren werden nat. Het gelukte hem echter vlot te komen en Brouwershaven te bereiken. Vol lof is hij over de liefde rijke ontvangst aldaar in het bizonder door den havenmeester, die hem o.a. in de gelegenheid stelde zich te verklee- den. In Domburg is hem een tent aan geboden om te overnachten en zijn dag boek bij te houden. De reis gaat nu naar Breskens en verder langs de Vlaamsche kust. Het strand had Zaterdag en Zon dag druk bezoek van kijklustigen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrijdag hield de polder Nieuw Sint Joosland de gewone jaarvergadering, waarin 14 per sonen tegenwoordig waren, uitbrengen de 19 stemmen. Rekening 1936-'37 werd vastgesteld op 2703 in ontv. 2536 in uitgaaf, saldo 167. De begrooting 1937/38 werd goedgekeurd tot een be drag van 2719 in ontv. en in uitgaaf. Dijkgeschot evenals vorige jaar 9 per ha. Het bestuur werd gemachtigd een be grooting van kosten te laten opmaken voor verbetering waterafvoer aan de noordzijde van den polder, en langs den Krukweg. Op de aanbeveling voor dijk graaf wegens periodieke aftreding wer den geplaatst als no. 1 de aftredende de hr. H. Crucq; no. 2 de hr. C. Markusse; no 3 de hr. J, Durink. Een ambtenaren reglement werd vastgesteld. Tevens vergaderde de polder Oud Sint Joosland. Aanwezig 8 ingelanden met 15 stemmen. De rekening 1936/37 beliep in ontv. 1607, in uitgaaf 1532, saldo 75. Begrooting 1937/38 ontv. en uitgaaf 1690, dijkgeschot 6.50 per ha (v.j. 6). Besloten werd tot het verbe teren van den waterafvoer aan de zuidzij de van den polder, daar de verbetering aan de voorzijde het vorige jaar, uitge voerd, zee)r gunstige resultaten heeft opgeleverd. Het werk zal nu worden uitgevoerd in eigen beheer. Daarvoor zal een leening worden aangegaan van 3000. Botsing tusschen auto en motorrijwiel. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Toen Zondagmiddag een Duitsche auto door deze gemeente reed, komende uit de richting van Middelburg en goed rechts den hoek nam bij het gemeentehuis, kwam van de andere zijde een motorrij der uit Middelburg met zijn zoon als duo-rijder. Deze moet zijn helft van den weg verlaten hebben, althans hij reed tegen de auto aan, die aan de voorzijde eenigszins beschadigd werd, evenals het motorrijwiel. De berijder kwam er vrij wel met den schrik af, doch de duorijder kwam nog al hard op den grond terecht. t Beide werden in den tuin van de pasto rie gebracht. De dokter dacht aanvanke lijk aan een lichte hersenschudding. Bei den konden echter naar hun woning te Middelburg verder reizen. De Rijkspoli tie stelde een onderzoek in en maakte van een en ander proces-verbaal op, NIEUW EN ST. JOOSLAND. Vrijdag hield de pl. afd. van den Chr. Landarbei- dersbond alhier haar zesde jaarvergade ring in de Chr. school. Hoewel in het afgeloopen jaar enkele leden hadden be dankt, is het ledental door nieuwe toe tredingen gestegen tot 36. De ontvang sten bedroegen 945, de uitgaven 726. Kassaldo 219, waaronder nog een be drag is van te veel ontvangen werk- loozensteun, dat moet worden terugge stort in de kas van het hoofdbestuur. Ter vervanging van den penningmeester en uitbreiding van het bestuur van 5 op 7 leden, werden tot bestuurslid gekozen J. Westveer, A. de Nood en Adr. Adri- aanse, de laatste aanvaardde de functie van penningmeester. De aftredende be stuursleden J. Reynoudt en M. Minheere werden bij acclamatie herkozen, In het tweede deel der vergadering leverde het bestuurslid M. Haartsen een onderwerp getiteld „Naar herstelling van alle dingen" en de heer L. Sluimer over „De behartiging van de belangen der ar beiders bij de Philips fabrieken". WESTKAPELLE. Het fanfare-coprs „O.K.K." directeur de heer P. de Rooij, geeft Donderdag 27 Mei een concert op de tent voor de Openb School. O.m zullen worden uitgevoerd: Ouverture de Mai door Clarisse, Fragmenten uit de Opera „.Wilhelm Tell", G. Rossini en Triomph-marsch uit de Opera „Aïda". Het concert vangt om 8 uur aan. HANSWEERT. Het Duitsche aleep- schip „Baden 10" is tegen het remming- werk van de spoorbrug gevaren waar door deze belangrijke schade bekwam. Nadat zekerheid was gesteld kon het schip de reis naar Duitschland voort zetten. Het Duitsche motorschip „Main 71" geladen met stukgoed van Antwer pen naar Duitschland is Zondagmorgen in de Witte Tonnenvleije (Oosterschel- de) omhooggevaren en blijven zitten. Met opkomend water is het schip vlot- gekomen op eigen kracht waarna het de reis naar Duitschland heeft voortgezet. IERSEKE. In de Zaterdag gehouden vergadering van ingelanden van den NieuwOlzendepolder bleek uit de re kening 1936/1937 dat was ontvangen 6149, uitgegeven 5557, goed slot 592. De begrooting 1937/1938 werd vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van 6338 en een post onvoorzien van '284. Het dijkgeschot werd bepaald op 32.50 voor gewone schotbare gron den en 23,58 voor de vroonen, (beide per ha). Aan den waterbouwkundigen ambtenaar, den heer S. B. Blok, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. IERSEKE. Toen de heer W. S. met zijn rijwiel uit de Oosterstraat kwam ge reden, geraakte hij, doordat hij niet vol doende acht sloeg op het verkeer in de Noordzandstraat, onder een auto van de fa. v. d. P., die werd bestuurd door den heer C. K. Wonder boven wonder kwam de heer S. er met den schrik af, doch zijn rijwiel werd geheel vernield. De bestuurder van den auto treft geen schuld. KAPELLE. Met den pluk van kruis bessen is heden een begin gemaakt. De oogst is goed te noemen. KLOETINGE. Woensdagavond 8 uur hoopt het muziekgezelschap Excelsior zijn tweede zomerconcert op de muziek tent te geven, onder leiding' van den hr Jac. den Toonder. O.a. zal uitgevoerd worden het concours-nummer 1937, waar op Souburg een eersten prijs mee behaald is, en „Carmen" van Bizet arr. van M. J. H, Kessels. NISSE. Vrijdag j.l. vergaderden de in gelanden van het waterschap „De Bui tenpolders van Nisse". Aanwezig 10 van de 12 stemgerechtigden. De rekening, dienstjaar 1936'37, werd goedgekeurd in ontvangst op 3521, in uitgaaf op 2656, goed slot 865. De begrooting 1937'38 werd goed gekeurd in ontvangst en uitgaaf op 3499. Het dijkgeschot is vastgesteld op 7.50 (vorig ja^r 8) per ha. KERK EN SCHOOL. Afscheid ds. Van Dijken. OOSTKAPELLE. Zondagmiddag nam ds. M. J. van Dijken Ger. predikant al hier afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Nunspeet. Spr. had toti tekst gekozen Ezechiël 12 vers 3a en Handelingen 20 vers 38b. Na de predikatie sprak hij een af scheidswoord tot den afgevaardigde van de zusterkerken en die van de classis, tot den consulent, ds. Lindeboom, tot B. en W. van deze gemeente benevens den oud-burgemeester jhr. Van Teijlingen, en tot de gemeente in haar geheel. Namens den kerkeraad en de gemeen te sprak ouderling D. Coppoolse den scheiden predikant toe en liet de ge meente zingen Ps. 135 vers 12 en Ps. 134 vers 3. Ds. Lindeboom Sprak na mens de classis en burgemeester Fabius namens de burgerlijke gemeente. Het kerkgebouw was tot in alle hoe ken gevuld. GULZIGHEIDSPOLITIEK. Wij hebben jongstleden Woensdag „De Zeeuw" twee vragen gesteld met het verzoek, ons daarop rechtuit-recht aan te willen antwoorden. Aan dat verzoek is niet voldaan. Wij krijgen wel antwoord, maar niet rechtuit-rechtaan, zooals wij vroegen. We zullen dus moeten trachten, uit het gegeven antwoord het positieve „ja" of „neen" af te leiden, hetwelk onze le zers zullen willen vernemen. Voor de eerste vraag is dat niet moei lijk. Die vraag kwam, kort samengevat, hierop neer: is het huidige kabinet een nationaal kabinet, een kabinet van samenwerking van V.D.; V.B.; C.H.; A.R. en R.K. op nationalen grondslag, of is het een uitsluitend A.R. kabinet? Het antwoord op deze vraag, schoon zelfs dit niet rechtstreeks zoo wordt ge geven, is niettemin uit de repliek van „De Zeeuw" zonder kans op misverstand af te leiden: zij geeft toe wat ook kwalijk te ontkennen ware dat het in 1933 gestelde viertal hoofdpunten van beleid.... „is door het uit vertegen woordigers van vijf politieke partijen be staande Kabinet nagestreefd". Dus hier zijn we het over eens: dit kabinet, schoon naar ^ijn formateur, ten rechte, het Kabinet-Colijn genaamd, was en is een nationaal kabinet van links en rechts samen. Onze tweede vraag kwam, wederom in het kort, hierop neer: aannemende, op grond der stemmencijfers, dat ons A.R, volksdeel ten naaste bij 12 pet. der stem gerechtigden omvat, verlangt, wenscht of hoopt Gij desalniettemin meer, liefst véél meer Kamerzetels dan U volgens dit cijfer naar evenredigheid toekomen? Wij kunnen ons indenken, dat „De Zeeuw" het wat pijnlijk vond, recht streeks met „Ja" op deze vraag te ant woorden: het zou zoo'n indruk van gul zigheid wekken, vooral als men reeds gelijk thans het geval is al aardig wat boven de maat komt! Toch valt er uit het antwoord van „De Zeeuw" niet anders dat dit „ja" af te leiden. Hoewel de 12 zetels van 1929, de 13 van 1918 of 1925 dichter bij de evenre digheid zijn dan de 14 van vandaag aan den dag, toch hoopt men er op nog meer, sommigen zelfs op nog véél meer. De schrijver van het bewuste artikeltje camoufleert dit een beetje; citeert eerst „De Telegraaf", die tegen een.... „a a n m e r.k e 1 ij k e n teruggang van het aantal A.R.-Kamerleden" pleitte; vervolgt dan zelf met zich tegen iede- r e n teruggang te verklaren, schrijft weer even verder, dat het gewenscht zoude zijn, dat het aantal der „volgelin- gen-in-ruimeren-zin", „belangrijk ver meerderde" En elders in „De Zeeuw" schrijft de Middelburgsche briefschrijver „Stentor" wiens bijdragen overigens in bezadigd heid wel zeer gunstig afsteken bij die van een vroegeren correspondent dat „geweldige optimisten Colijn 18 zetels voorspellen" (men mag zich afvragen, wat één man met 18 zetels moet doen?), maar hij, Stentor, zou al „meer dan te vreden zijn, als de A.R. er 16 haalden, net als 15 jaar geleden". 't Een met het ander bevestigt dus: de A.R. hopen, door de suggestie en de trekkracht van nr. 1 van hun lijst, op een onevenredig hoog aantal stemmen, en dus op een onevenredig groot aantal Kamerzetels. Wij, in het krijt tredende voor onze beginselen, worden hiervoor men moet maar durven! o n-n a t i o n a a 1 gescholden. On-nationaal is dus de liberaal-vrijzin nige, die betoogt, gelijk wij een en an dermaal schreven: stemt op die partij uit het huidige nationale kabinet, welke het naast bij Uw eigen begin selen staat! Men pleegt aan A.R. zijde zoo dikwerf hoog van den toren te blazen over de kracht van het eigen beginsel. Maar: dat schijnt alleen voor het A.R. beginsel te gelden. Wanneer men andersdenkenden den raad geeft: stem ook Gij uw eigen be ginsel, dan zegt de A.R. schrijver in „De Zeeuw": ni e t-doen, dat is on-nationaal gedoe! Wij kunnen voor deze taktiek geen bewondering koesteren. En wanneer de éénstar-schrijver dan zóóver durft te gaan het voor te stellen alsof wij, voor de doorwerking van onze beginselen pleitende, daarmede „weigeren Colijn te steunen".ja zelfs dat wij daardoor met de „afwijkende elementen" onder één hoedje spelen, dat wij ons.tegenover hem stellen en dus de vervulling van het program trach ten te verijdelen" (een program waar aan notabene twee VJD.-ministers en één V.B.-minister, en de laatste waarlijk niet een man van klein formaat, deug delijk en van ganscher harte hebben me degewerkt!), dan kunnen wij dit niet an ders dan als schandelijke misleiding aan de kaak stellen, Het is menschelijk, zeer menschelijk, dat de A.R., die met hun nationale figuur van dr. Colijn den wind wel zeer meê hebben, de hoop koesteren op een zoet winstje, op een heel groot aantal Ka merzetels. Wij misgunnen hun die hoop niet. Maar wij verzetten ons tegen een voorstelling van zaken, waarbij hij, die op de V.D'.-lijst stemt, of op de Liberale lijst, of op de Christelijk-Historische of Roomsch-Katholieke lijst, niet een even goed vaderlander zoude zijn, als wie op Colijn stemt. En de links georiënteerde, die uit j onnadenkendheid „op Colijn" d.w.z. op de A.R. 1 ij s t sj^mt, doet b e- paald verkeerd. Hij maakt eiaar- i meê misschien de baan vrij voor een op graving van het lijk der rechtsche coali tie onzaliger nagedachtenis, hij helpt in elk geval een grooter element van recht zinnigheid in de Kamer brengen dan ook hem wel eens lief kan zijn. Daarom: het beginsel voorop, óók voor de liberalen en vrijzinnigen! Colijn komt er ook wel zonder hun stem! Van Zeeland 11 Juni naar Amerika. Naar officieel wordt medegedeeld, zal de eerste minister Van Zeeland zich op 11 Juni naar de Vereenigde Staten inschepen. Hij z,al vergezeld worden door zijn echtgenoote, alsmede door den graaf van Meeus en zijn particu lier secretaris. Op 21 Juni zal de heer Van Zeeland het jaarfeest bijwonen van de universiteit van Princetown, waarvan hij een oud-leerüng is. Tijdens zijn be zoek z.al hij president Roosevelt te Washington ontmoeten. De minister reist met de „Berengaria" en zal te Cherbourg aan boord gaan. Op 18 Juni zal hij te New York aankomen. Predikant wegens zedenmisdrijf veroordeeld. De evangelische predikant van Wels- heim, Rettig, is door de rechtbank we gens zedenmisdrijven tot vier jaar tucht huis veroordeeld. Tien Duitsche predikanten zijn naar gister van de preekstoel aan de getrou wen van de confessioneele kerk bekend is gemaakt, kortelings in de gevangenis "Opgesloten, Acht hunner werden gear resteerd „ter verzekering van hun vei ligheid", o.a. de zeer bekende ds. Jan- nasch. Veertien andere predikanten heb ben een verbod tot preeken ontvangen, 15 werden uit hun gemeente gesloten. Een nazi-relletje. Tijdens een DuitschOostenrijksche handbalmatch in het Weensche Stadion hebben groote troepen nationaal-socia- listen, die in afdeelingen onder de 40.000 toeschouwers verspreid zaten, „Heil Hit- Ier" geroepen. Leden van het Vaderland- sche Front antwoordden hierop onmid dellijk met den kreet: „Leve Oostenrijk". De politie zag zich gedwongen de orde binnen het Stadion zelf te herstellen. Aan den uitgang, in het Prater, werden de betoogingen voortgezet. Bereden po litie dreef de nationaal-socialisten uit een, die geen weerstand boden. Een honderdtal arrestaties werd ver richt. Naar het schijnt zijn alle arrestan ten weer op vrije voeten gesteld. Bandieten op Korea. Een met machinegeweren gewapende rooversbende is Zaterdagavond den ri vier Yalu overgetrokken en heeft een aanval ondernomen op de st.ad Hotai- li op Kerea, vanwaar zij een twintigtal bewoners ontvoerden. Geholpen door militairen, wisten 45 gendarmes de roo- vers te omsingelen en een veertigtal hunner te dooden of te verwonden. De overigen, die zich naar het schijnt in de richting vergisten, vluchtten op Kore- aansch gebied, waar zij door de gendar men worden .achtervolgd. Grensincident. Zaterdagmorgen is, naar van Japan- sche zijde wordt gemeld, een veertigtal Sovjet-Russische soldaten bij Mishan over de Oostelijke grens getrokken en heeft op de grenswachten geschoten. Deze beantwoordden het vuur en dre ven de indringers terug. Een hunner werd tijdens het gevecht dat vijf minu ten duurde gedood. HULL WIJST OP GEVAREN DER AUTARKISCHE POLITIEK. In een Zaterdagavond gehouden ra diorede heeft de minister van buiten- landsche zaken, Huil, een oproep ge richt tot alle landen ter wereld om hun moreele, politieke, m'litaire en eco nomische bewapening te demobilisee- ren. Hij deed een dringend beroep op de volken of op eenige groepen van vol ken, om maatregelen te vermijden, die leiden tot zelfgenoegzaamheid en iso- leering van de rest der wereld. In plaats van isoleering beval Huil herziening der internationale betrekkin gen aan, op den grondslag van vriend schappelijke gezindheid, samenwerking, en eerlijk optreden. Tenzij een land er geen bezwaar te gen heeft, onder te gaan in een verach telijk verval, leidt de economische en geestelijke verwarring, die onvermijde lijk met zelfgenoegzaamheid en isole ment samengaan, vroeg of laat tot een toenemende ontevredenheid onder zijn verdeeld en geknecht volk, en dikwijls- tot een breuk 'n het democratisch be wind. Een natie, die tot een dergelijken on- gelukkigen staat vervalt, kan er gemak kelijk toe verleid worden, te dreigen aan anderen met wapengeweld af te nemen, w.at zij beter had kunnen ver krijgen voor vreedzame middelen, in- di vc vi Dl CCH na ,J ovfl de Ie ku ve de hu tei br WÉ bi onl lu< dai !c bijl de gel ali ne mo Del Zet dar tenl sch nee niel \l dat dieil eve hee spel win I plo I doel de I M ver-I aar I mer wail faall vee I uit\ I de veri buri uits I ken I waal stel I war nie I veril tenil D Tellja gensl vooil ontef smol te 2m zet t< onztl heef| Mid deell wittl mer'l D. werll nog I

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6