Alexander darkens ïesiament DELFTSCHE SLAOLIE AKKERTJES KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 24 MEI 1937. No. 119. Mr. A. M. JOEKES. CALVÉ-KWALITEIT □la AKKER.CACHETS De baitenlandsche inmenging in Spanje. Er duiken telkens weer geruchten over bemiddeling en een .^penstilstan in Soanie op. Zelfs verluidde dezer da gen dat Mussolini - evenals reeds ge- ruimen tijd Hitier meer dan genoeg van het Spaansche avontuur zou hebben gekregen en er over zou denken de Ita liaansche „vrijwilligers van het Ibe risch schiereiland terug te trekken. Wij gelooven van dit laatste niet veei. Dat er onder het Italiaansche volk ontstem ming kan heerschen over het feit, dat daar in een vreemd land zooveel Itali- aansch bloed wordt vergoten, lijkt niet onwaarschijnlijk. Ook zal de Duce er wel rekening mee moeten houden, dat zijn hulp aan Franco vermoedelijk meer kost dan Franco hem voorloopig kan betalen; en dat is van temeer belang, nu deze week uit een verklaring van den Italiaanschen minister is gebleken, dat er van zijn begrooting voor dit jaar een gat van een milliard of drie lires (d.i. 300 millioen gulden) zit (ook al goo chelt hij dat met eenige hokus pokus weg). Maar deze beide dingen zijn geens zins van dien aard, dat men er de waar schijnlijkheid van een zoo ingrijpenden maatregel als de terugtrekking der zwarthemden mee zou kunnen verkla ren. Mussolini heeft zich te diep in het Spaansche avontuur gestoken. Hij zal niet dan om heel dringende redenen zijn aspiraties ten deze opgeven. Trouwens de Spaansche millionair Juan March, die Franco's voornaamste geldschieter is, moet zich op. weg naar Rome bevinden, om met den Italiaanschen dictator het een en ander te bespreken. Zeer waar schijnlijk zal dat gesprek wel een oplos sing van de financieele kwestie brengen. Dat de niet-inmengingscommissie zich intusschen ook bezig houdt met de vraag, op welke wijze te gelegener tijd misschien een terugroeping der „vrijwil ligers" ware te probeeren, beteekent evenmin als de geruchten inzake Mus solini's beweerde „moeheid", dat de zaak reeds in een urgent stadium zou zijn getreden. Het ziet er veeleer naar uit, dat de commissie binnenkort een kwestie voorgelegd zal krijgen, welke haar voor de zooveelste maal hoofd brekens gaat kosten. De Spaansche re geering (die te Valencia dan) heeft n.l. weer eens gemeend, klachten te moeten laten hooren over de Duitsche en Itali aansche inmenging. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Giral, zond een telegram naar Genève met het ver zoek, op de agenda der komende Raads vergadering de kwestie der buitenland sche inmenging te plaatsen. Zijn voor ganger, Del Vayo, nü vertegenwoordiger te Genève, zal dit punt inleiden en op een uitspraak aandringen. Hiermee han delt Valencia lijnrecht tegen het circa een maand geleden door Londen gege ven advies, om den Volkenbondsraad er buiten te laten. Een discussie in dat col lege, zonder Duitschland en vermoede lijk ook zonder Italië, zou niet alleen onvruchtbaar zijn, maar ook de met zoo veel moeite verkregen resultaten van den arbeid der non-interventiecommissie bedreigen, 't Zal er dan ook wel op uit- loopen, dat de Raad Spanje's klachten naar die commissie, als het ter behan deling er van competente orgaan, ver wijst. Overigens zijn de klachten ernstig ge noeg. Volgens het Spaansche persagent schap zal Del Vayo den Raad een Wit boek ter hand stellen, waarin circa 100 documenten voorkomen betreffende het optreden der Italianen. Opmerkelijk is een order d.d. 17 Maart, onderteekend Bedini, chef van den Italiaanschen staf te Montonares, dat aanwijzingen behelst door MARY HASTINGS BRADLEY, 39). „Wie zou het niet willen hebben? 't Is een half millioen!" Ze zei niets. In haar hart g'evoelde ze, dat Alex het geld nooit zou aannemen en dat hij voor altijd met haar gebroken 'had. Hij zou geen cent aannemen, die niet rechtens zijn eigendom was om hun gevoelens te sparen. Maar ze kon met haar man niet over Alex praten. Ze moest zich heel ge woon houden, alsof ze niets miste. La ter, heel haar leven lang, zou ze tijd genoeg hebben, om wroeging te onder vinden. Haar trots gaf haar kracht Ze zei zoo gewoontjes mogelijk: „Denk je, dat je het van Nathan terug kunt krij gen?" Er kwam een wraakgierige uitdruk king op zijn gelaat. „Wacht maar! Ik zal hem wel bang' maken" en in een plotselingen omkeer van stemming voegde hij er aan toe: „Toch voel ik me vriendschappelijk ge zind tegenover hem. Als hij dat plan netje niet had bedacht, dan zou ik jou nooit gekregen hebben!" „En het halve millioen!" zei Anne ge maakt vroolijk, „En het halve millioen!" herhaalde Andy, „Maar als hij ook maar eenigs- zins van plan is me te bedotten, dan voor het herkennen van vliegtuigen aan de zijde der opstandelingen. Zonder meer wordt gesproken van „de Duitsche lucht- macht", die binnenkort een nieuw type bombardements-toestel zou bezigen. Dan is er o.a. een dagorder welke aan den vooravond van het échec bij Gua- dalajara de Italiaansche divisie-generaal Mancini heeft uitgevaardigd en waarin hij zijn mannen opriep, zich het feit, dat zij Italië, het leger en 't fascisme ver- J tegenwoordigden, wel bewust te zijn. „Nog meer dan bij den oorlog in Abes- synië", aldus de generaal, „zal het door onze vrienden en onze vijanden te vel len oordeel tot consequenties van on- berekenbare beteekenis voor ons land leiden". j Het vrijwilligers-sprookje lijkt tegen- over zulke bewijsstukken ook formeel niet meer te handhaven, maar te Rome wordt nochtans de fictie volgehouden. Stefani meldde dezer dagen triomfante lijk, dat een Fiat-jachteskader, bestaan- de uit Italiaansche „vrijwilligers", van generaal Franco de militaire medaille voor moedige daden heeft gekregen, om dat het 54 toestellen der regeerings- strijdkrachten omlaag zou hebben ge schoten! Dergelijke berichten staan, juist om de genoegdoening die er uit spreekt, vrijwel gelijk met een bekentenis. En wat Duitschland betreft, laten de ver klaringen, door gevangen genomen Duit sche vliegers afgelegd, bij alle onvolle digheid toch weinig twijfel meer omtrent het feitelijke karakter van Franco's bui tenlandsche hulptroepen. j Erkend zij: ook Moskou heeft zich, vooral in de eerste maanden van den burgeroorlog, niet onbetuigd gelaten, j terwijl tot den laatsten tijd toe de Spaan- j sche regeering nog kans heeft gezien, van elders o.a. uit Frankrijk? ma- terieelen steun te ontvangen, maar te-1 genover de sytemalisch aan „rechts" verleende Italiaansche en Duitsche hulp werpt die steun niet zooveel gewicht in de schaal. j DE AANKOMST VAN HET PRINSELIJK PAAR TE IJMUIDEN. Eenige duren hebben zeker tiendui- j zenden Zaterdag de komst van den krui ser „Java" met het prinselijk paar aan boord, te IJmuiden afgewacht. Reeds te zes uur begaven zich groote scharen naar de buitenhaven en naar den kanaalkant, en toen tegen negen uur de kruiser was vastgelegd, stond een eenige kilometers lange dichte haag langs den weg, waar de hooge bezoekers zouden passeeren. Even nadat de kruiser aan den toeris tensteiger was gemeerd, werd een sig naal gegeven, waarop de geheele beman ning aantrad. De Prinses en de Prins, die gekleed was in de uniform van luite nant ter zee le klasse, begaven zich naar de inmiddels uitgelegde statiebrug, om onder de tonen van het Wilhelmus aan wal te gaan, waar zij door den bur gemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, werden begroet. Vlak daarop knalde van een der geschuttorens een schot, dat tienvoudig weerklinkend over de ha ven van IJmuiden rolde. Daarop nam de „Java" met 33 schoten afscheid van de vorstelijke opvarenden, terwijl deze den groet, roerloos staande (de Prins het militair saluut brengend), in ont vangst namen. Vervolgens nam het prin selijk paar afscheid van vice-admiraal T. L. Kruys en van den commandant van de „Java kapitein ter zee Van Staveren, waarna het in hun auto plaats nam. Lui de toegejuicht door de tienduizenden, verlieten de vorstelijke personen IJmui den. Te Soestdijk teruggekeerd. Om vijf minuten voor half elf 's avonds „De felle wijze, waarop sinds 1933 herhaaldelijk de sociaal-democraten .onder het wekken van overdreven en eenzijdige verwachtingen van de uitvoering van het Plan van de Arbeid, het Kabinet-Colijn en het door dit Kabinet gevoerde beleid hebben aangevallen, heeft op ongerechtvaardigde wijze ontstemming tegen het regeringsbeleid onder het volk gekweekt. Deze aanval was in hoge mate onbillijk en meer dan eens grievend tegenover een Kabinet, dat met inspanning van alle krachten, onder uiterst moeilijke om standigheden, er naar gestreefd heeft economische schokken op te vangen, de bestaansvoorwaarden voor groepen die in nood verkeren of daarin dreig den te gerakente verzekeren en met handhaving van de staatkundige rechten van ons volk, de voorwaarden te scheppen voor economisch herstel." zal ik hem voor zijn! Waar is Alex heen?" „Dat schrijft hij niet". „Heeft hij het je niet verteld., gis teravond?" „Neen met geen woord „Ik zou wel eens willen weten, of hij van plan is regelrecht naar Nathan toe te gaan. We behoorden dat eigenlijk sa men te doen". ,))3l denk, dat je wel vertrouwen kunt stellen in wat hij ook doet. Me dunkt, dat hij je tot nog toe bijzonder keurig behandeld heeft. Ze herkende haar eigen stem nauwe lijks, zoo vinnig en bruusk als die klonk door haar ondragelijke smart. Pas op, Anne! dacht ze bij zichzelf. „Voorzich tig! Wat had het voor nut le doen, wat ze haar plicht meende, als ze zoo hard en vinnig' tegen Andy sprak?" Maar ja, hij nam het ook zoo luchtig opj zonder (er (schijnbaar iéts van Ite bebrijpen, wat het den ander kosten moest. Plotseling werd die ander in haar oogen het slachtoffer en Andy, door zijn triomfantelijke houding de veroveraar. lAjndy had Haar aandachtig opgeno men. Wat voelde ze eigenlijk voor Alex? Den vorigen avond, toen ze samen wa ren gaan wandelen, had hij in doodsangst gezeten, Dat was nu over. Anne had Alex blijkbaar zijn congé gegeven. En Alex had haar.en noodgedwongen aan haar mandie schenking gedaan. Hij was nog zoo kwaad niet, vond An dy. Alles bij elkaar genomen, had hij kwam het prinselijk paar, zonder gevolg, ten paleize Soestdijk aan. Ondanks het late uur, had zich een tweehonderdtal personen bij den ingang van het hek op gesteld om van de aankomst getuige te zijn. Luide toegejuicht door deze vrij talrijke schare, reed het prinselijk paar de prins chauffeerde zelf, nog gekleed in de marine-uniform het hek van het paleis binnen aan de zijde van Soest, waar zich juist het minste publiek be vond. Zoodra de vorstelijke personen de auto hadden verlaten, werden zij op het bordes van het paleis begroet door den intendant, jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen, en werd de standaard op het paleis geheschen. Luide toegejuicht door de belangstel lenden, gingen de Prinses en de Prins hun woning binnen. PRINS BERNHARD REED 160 K.M. PER UUR. Naar de „Daily Telegraph" meldt, heeft Prins Bernhard de vorige week op de Brooklandsracebaan een proefrit ge maakt, waarbij hij een snelheid van 100 mijlen 150 kilometer) in het uur be reikte. De Prins, die zoo zegt het blad, veel belang stelt in autorijden, reed een Lagonda „Rapide" open touringcar naar de baan bij Weybridge om den wagen te probeeren. Hij reed er mede over de bui tenbaan en, hoewel de sterke wind niet bevorderlijk was voor groote snelheid, was hij in staat om de 100-paal te be reiken. Te voren was den Prins medegedeeld, dat Brooklands een groot aantal gaten en ruwe punten heeft. Maar na den rit merkte hij op, dat het comfort en de wegvastheid van den weg hem de gaten nauwelijks had doen voelen. De Prins moet van plan zijn een van deze wagens te koopen. Hij heeft al een krachtigen Duitsche wagen en had vroe ger een Amerikaan, waarvan hij het ver mogen liet opvoeren tot 100 km in het uur. (Tel.) HOE EEN LANDARBEIDERSGEZIN ZIJN INKOMEN BESTEEDT. Het centraal bureau voor de statistiek heeft, in afwachting van de definitieve publicatie, in de Aprilaflevering 1937 van zijn maandschrift eenige uitkomsten opgenomen van het over 118 gemeenten verspreide en ruim 600 huishoudingen omvattende gezinsuitgavenonderzoek, door dit bureau ingesteld over de peri oden 29 Juni 1935 t/m 26 Juni 1936 en 28 September 1935 t/m 25 September 1936 en wel de naar streken tot groepen vereenigde huishoudrekeningen van 40 landarbeidersgezinnen met een gemid deld inkomen, in geld en in natura, van 981. Het inkomen van het gemiddelde gezin in de onderscheidene groepen be weegt zich tusschen 909 en 1048. Als „verbruik" heeft het bureau aan gemerkt de kleinhandelswaarde van alle gebruiksgoederen, waarover de gezinnen in het jaar van onderzoek de beschik king hebben gekregen en van de in dat jaar verbruikte andere goederen en ge noten diensten. De kleinhandelswaarde der door de gezinnen zelf gebruikte pro ducten van eigen tuin en van eigen vee is in de verbruiksrekening' opgenomen onder de desbetreffende posten. Onder de inkomsten werd vermeld de kleinhan delswaarde van de eigen productie ver minderd met de productiekosten. Kos teloos verkregen goederen werden naar hun kleinhandelswaarde zoowel onder de inkomsten als onder de uitgaven ver meld. Uit de cijfers blijkt, dat de gemiddelde voedingskosten der 40 gezinnen per man en per dag hebben bedragen 35 cents. Iets meer dan de helft van het totale bedrag der gemiddelde verbruiksreke ning (50,9 pet.) komt voor rekening van de voeding. De klasse brood- en ban ketbakkerswaren néémt in de voeding met ruim van de totale voedingskos ten (27,3 pet.) de voornaamste plaats in. In belangrijkheid volgen hierop de klas sen vleesch en vleeschwaren (13,2), melk (9,6), dierlijke vetten (8,7), plantaardige en gemengde vetten en oliën (8,6), thee, koffie, jam, chocolade, specerijen (6,6), suiker (6), aardappelen (5,7), groenten (4,1), en grutterswaren (3,3 pet.) Alle overige voedingsklassen zijn van minder beteekenis. In ronde cijfers bedragen de kosten van plantaardige en gemengde voedings middelen 64 pet., die van dierlijke 36 pet. van de totale voedingskosten. De huishuur (incl. waterj bedraagt slechts 10,8 pet. van het totale bedrag der ver bruiksrekening, een in vergelijking met de voor den grootestadsarbeider beken de cijfers zeer laag percentage. De kos ten van de instandhouding der woning, van huisraad, verwarming en verlichting, reiniging van woning en kleeding, huis houdelijke hulp en planten en dieren voor genoegen, samen te vatten onder het begrip „woning", beloopen te zamen 11 pet. van de totale kosten van het le vensonderhoud, kleeding 7 en schoeise (Ingez. Med.) toch de overhand behouden. Hij zou zich van de heele herrie niet zooveel hebben aangetrokken, als hij niet om Anne ge geven had., maar dat deed hij en wel zooveel, dat hij er zelf verbaasd over was, Hij was op den rand van zijn ledi kant gaan zitten en zocht naar zijn pan toffels. Onwillkeurig trok hij een lee- lijk gezicht.... die ellendige pijn toch ook, zoodra hij zich iets te vlug be woog! „Anne. „Ja, Andy?" „Toe, kom eens lyer". „Ik wou juist naar de badkamer gaan". „Zal ik dan even naar jou...." „Neen, blijf nu toch stil liggen. De dokter heeft immers gezegd, dat er dan alleen kans op genezing is?" Vol medelijden kwam ze naar hem toe. Kinderlijk blij greep hij haar zijden ochtendjapon vast, die hij voor haar in New York gekocht had. „Zeg, Anne, weet je zelf eigenlijk wel half, hoe lief "je bent? Hoe schattig je er uit ziet?" Hij vroeg zich af, waarom hij. waarom anderen, ook Nathan, zich toch zoo tot haar voelden aangetrokken, „Anne.wil je nu.in werkelijkheid, mijn vrouw worden?" Ze schrok bij zijn woorden. Zat ze dan zóó vast in het net, dat ze door haar eigen dwaasheid gevlochten had? Alex had zijn best gedaan, haar er uit te be vrijden! En ze had geweigerd. En ze had hem bestreden, omdat ze eigenlijk bang voor Zichzelf was, Was haar plichtsge voel iets werkelijks. of was het slechts een gevolg van haar ziekelijke verbeel ding? Was ze door die trouwplechtig heid, waar ze niets van gemeend had, nu werkelijk aan Andy verbonden? O, als Alex toch maar wat meer gedulc had beoefend! Maar waarom zou hij het anders hebben opgenomen, dan zij het meende, toen ze sprak van haar plicht om te blijven? Ze had het immers be doeld in dien zin, dat ze zich verplicht voelde hem te blijven verplegen, nu hij ziek wasniet dat ze hem als zijn vrouw wilde toebehooren? „Toe, Anne, zeg ja! Ik heb je zoo noodig!" Altijd, wat hij noodig had! Alex had zijn best gedaan om te doen, wat hij meende dat zij noodig had! Heel even glimlachte ze, maav het was uit zelfbespotting. „Is het niet genoeg, dat ik hier ben Zoolang je niet beter bent, kan ik toch niet meer doen, dan je verplegen?" JMiaar.... later?" „Ja, wat later?" Alex had gezegd „Als je nu niet meegaat, dan kom je nooit." Was dat waar.... of niet? En plotseling voelde ze een walging voor haar eigen onzekere gedrag, waardoor ze aan beide mannen Zooveel hartzeer had bezorgd. Ze had nog beter .Mettertijd..!" zei ze, zoo opgeruimd mogelijk. Hij hield niet verder aan. Hij kon wachten, tot iedere gedachte aan dien Pijn in rug en lendenen? Dat las tige gevolg van 'n zittend leven behoeft Uw dag niet le beder ven of U beletten uit te gaan. Neem daarvoor 'n "AKKERTJE" en Ge zijt geholpen. Neem Nederlandsen AKKER-CACHETS in huis, ze Product komen telkens van pas bij Hoofdpijn,Kiespijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, enz., enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) 2,2 pet. De resteerende behoeften van het gezin, die te zamen 18,1 pet. van de verbruiksrekening vormen, hebben voor namelijk betrekking op gezondheidszorg (3,7), verkeer (2,5), verzekeringen (2,3), maatschappelijke en politieke belangen (2,1), rooken (1,7), ontwikkeling (1,4] en ontspanning (1,3). Voor elk der klassen lichamelijke verzorging, godsdienst, lief dadigheid en geschenken, belastingen en „overige behoeften" bedragen de kosten veelal belangrijk minder dan 1 pet. van het totaal. Het gemiddelde gezin, waar op deze cijfers betrekking hebben, be staat uit 3,96 verbruikseenheden. De op pervlakte in gebruik voor de teelt van groenten enz., bedraagt gemiddeld 0,311 ha. Mr. A, baron Schimmelpenninck van der Oye voorzitter van de K.N.A.C.? Naar wij vernemen, zal waarschijnlijk tot voorzitter van de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club, als op volger van mr. J. Linthorst Homan, die onlangs tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen is benoemd, worden gekozen mr. A. baron Schimmel penninck van der Oye, te Baarn. Mr. Schimmelpenninck van der Oye is een zeer bekende figuur in sport, en toe ristische kringen in Nederland en daar buiten. Hij is o.m. president van het Nederlandsch Olympisch comité. UITBREIDING ZOMERLUCHTNET K. L. M. Uitsluitend Douglassen op de Zeeland-lijn. Met den officieelen ingang van den zomertijd neemt' ook het Europeesche luchtnet van de K.L.M. grooter omvang aan. De reizen naar Italië, Scandinavië of de Donaulanden zijn door de K.L.M. tot enkele uren teruggebracht, als een gevolg van het snelle en moderne mate rieel, dat thans de samenstelling der K.L.M.-vloot uitmaakt. Met ingang van gisteren wordt dage lijks naar Budapest gevlogen, terwijl el- ken dag twee diensten naar Praag en Weenen worden onderhouden. Zoodoen de is het mogelijk op denzelfden dag heen en terug te vliegen naar de Tsje chische hoofdstad. Vandaag kreeg Londen zijn achtste dagelijksche luchtverbinding. Van deze 8 diensten worden 6 door de K.L.M. on derhouden en 2 door de K.L.M., in sa menwerking met de Deutsche Lufthan sa en de A.B.A. Ook Parijs krijgt een luchtverbinding met Nederland meer, zoodat men drie keer per dag naar en van Parijs kan reizen. Tenslotte is Eindhoven heden in het Europeesche luchtverkeer opgenomen. Ook zij nog gemeld, dat de luchtlijn naar Haamstede en Vlissingen voortaan uitsluitend met Douglas D.C. 2 vliegtuigen zal worden uitgevoerd. ander uit haar hoofd verdwenen was; Bovendien was hij zwak en ziek Ze had haar woord gegeven,, meende hij. Inwendig, dat begreep hij, had ze zich gewonnen gegeven. De menschen in Kampala, in Jinja, in Nairobi," die Anne het binnenland had den zien intrekken, als een aardig, maar vrij lusteloos schepseltje, dat haar dagen verdroomde, herkenden haar niet, toen ze met haar g'ewonden echtgenoot op den terugweg naar de Oostkust voorbij kwam. Afrika had Andy, een leelijken duw gegeven, meende ze, maar het had zijn vrouw tot leven gewekt. Ze was zoo levendig, zoo vroolijk, zoo kwiek ge worden. „Maar ook nog al zenuwachtig, als je het mij vraagt"., meende de vrouw van een der ambtenaren, die de lusteloosheid van het meisje was ongevallen. „Ze slaapt beslist niet goed en niet genoeg". Slapen! Anne vreesde de uren, waarn de eenzaamheid haar als in een val om sloot, wanneer het stil was geworden in het kamp en zij in het denker onder haar muskietennet, roerloos lag te luisteren naar de geluiden, die de hagedissen maakten. Dan doorleefde ze weer al de dag'en, dat Alexander Harken deel van hun reisgezelschap had uitgemaakt. Dan stond ze weer in het licht der sterren aan de zijde van Alex, voelde zijn arm beschuttend om haar heen geslagen en dan klopte haar hart, of het breken zou. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5