BUITENLAND. VERKIEZINGSUITSLAGEN. BEURS VAN AMSTERUAH. BELGIE. Wij maken belangstellenden De Vlaamsche betoogmg MIDDELBURG er op opmerkzaam, dat den;"-.- be'feëken17" o^c'rTnbering te Brussel. W1> dit 'aar< tegenstelling tot andere ontvangen. OP DE HARINGPLAATS SPANJE. DUITSCHLAND. VER. STATEN, John D. Rockefeller overleden. graag den aanvrager ter wille zijn om- dat hij iemand is, die zijn best doet j maar de bij de Wet gestelde eischen I moeten toch ook meespreken. De heer De Jonge pleitte voor inwilliging, in dien dit volgens de Wet mogelijk is. Wethouder Braam was voor inwilli ging van het verzoek en wilde over het hoofd zien de vraag of aanvrager in hoofdzaak loondienst verricht maar zou dan ook bij voorkomende gevallen het zelfde ruime standpunt willen innemen. Nadat hierover breedvoerig van ge dachten was gewisseld, werd met 5 te gen 1 stem (Jac. Harthoorn) besloten het verzoek in te willigen. KRABBENDIJKE. Vrijdag werden door den heer L. J. van Langevelde de eerste kruisbessen van dit seizoen naar Engeland verzonden. Eerste noteering is vorige koers(en); in daarachter officieele noteering van he. ?±it,Uike P°mie°**VBUKElÏÏ ™OE ST. PIETERSTRAAT Denemarken Oblig. 1926-5 I02K-102K Zondag zijn duizenden en duizenden "g UITSLAGEN BEKEND Amsterdam 1934-4 MlK-lOl* Vlamingen naar de Belgische hoofdstad i ^P' opgetrokken, om te demonstreeren voor ,f. !°®nenJende verkeer (door de af- Gities Service Gy, P. 1958 5 51% 51% de amnestie der activisten. Men weet, sluitmé de,r Lange Delft in één richting) A Pref. Jurgens A. 129—130 BEURSTHERMOMETER MAANDAG. iAmerika Faillissementen. De arr. rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard K. van den Berg, Bellamypark 17 te Vlissingen, Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. P. van Empel, advocaat en procureur te Middelburg. KERK EN SCHOOL. WEER EEN PREDIKANT TE SCHORE. SCHORE. Zondag jl. is het voor de Ned. Herv. Gemeente van Schore en Vlake een mooie dag geweest. Toen toch heeft zij haar nieuwen predikant gekregen na v,acant te zijn geweest Se dert Mei 1924, toen ds, J, L. Klomp van hier vertrok naar Capelle aan den IJssel. In den morgendienst werd ds, A. Postma bevestigd door ds. J. Bootsma, veldprediker, te Wassenaar, met den tekst Lukas 22 vers 25 en 26: ,,En Hij zeide tot hen: De koningen der volken heerschen over hen; en die de macht over hen hebben, worden weldadige heeren genaamd, Doch gij niet ,alzoo! maar de meeste onder u, die zij gelijk de minste, en die voorganger is, als een die dient." Des namiddags hield ds. Postma zijn intrede met den tekst Johannes 3 vers 30: „Hij moet wassen, maar ik minder worden". Na zijn predikatie sprak cïe leeraar nog tot zijn ouders, zijn beves tiger ds, Bootsm,a, den consulent ds. K. Engelsma, den kerkeraad, het college van kerkvoogden en notabelen, de ge meente, de collega's, den burgemeester, het onderwijzend personeel enz. Vervol gens is het woord gevoerd door den bur gemeester H. D. Tr'mpe, ds. Mortier van Kruiningen, den president-kerk voogd P. M. Stevense en den consulent ds. K, Engelsma. Zoowel des voor- als des namiddags was het kerkgebouw meer dan vol. Jubileum ds. Beukenhorst. SLUIS. Zondag herdacht ds. M. J. Beukenhorst, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Sluis den dag, waar op hij voor 40 jaar te Druten in zijn ambt werd bevestigd. Zooals te ver wachten was, is deze jubileumdag niet ongemerkt voorbijgegaan. Tegen den middag kwam het College van Kerkvoogden en Notabelen, bene vens de leden Yan den Kerkeraad onder voorzitterschap van den heer I. A. An- thonisse den jubilaris ten zijnen huize complimenteeren en aan de reeds ge zonden bloemenhulde van zijn gemeen tenaren een nieuwe bloemenhulde aan bieden. Verder mocht ds. Beukenhorst van veie andere zijden mondeling schriftelijk en met bloemen bewijzen ontvangen van de groote waardeering die men den jubilaris in breeden kring toedraagt. Onder hen, die den jubilaris kwamen complimenteeren, bevond zich ook ds P. de Wilde uit Brugge, die hem namens de Belgische Evangelische Zending een ets aanbood, uit erkentelijkheid voor de bewezen gastvrijheid op Hemelvaarts dag. Verder werd Ids. Beukenhorst per soonlijk gelukgewenscht door het be stuur en de leden van de Chr. Meisjes vereeniging en de Zangvereeniging. Het ruime kerkgebouw was ter gele genheid van den herdenkingsdienst stampvol. Overal zag men palmen, wel ke aan het gebouw een prachtig effect gaven. Bij het binnenkomen van den leeraar werd hij door de Zangvereeni ging toegezongen: „Hoe lieflijk zijn op de bergen", waarna door de gemeente Ps. 25 3 en 4 werden gezongen. De ju bilaris sprak naar aanleiding van de Openbaring van Joh. 14 6. Na gemeen schappelijk samenzang werd eerst het woord gevoerd namens het provinciaa' kerkbestuur, waarvan de jubilaris voor zitter is, verder sprak namens de riiïg Sluis de jongste ambtgenoot ds. Stegen ga uit Zuidzande en namens „Eucha ristica" ds. Vrijlandt uit Biervliet. Als laatste spreker trad op de heer I. A. Anthonisse, president-kerkvoogc die den jubilaris toesprak namens den kerkeraad en de colleges van kerkvoog den en notabelen van Sluis en Sint An na ter Muiden. Spr. bracht hem, tevens namens de gemeente Sluis, de geluk wenschen over en wees op de liefde welke in de gemeente nog steeds voor hem leeft, waarna spr. hem voor de jaren die nog voor hem liggen, rust en sterkte toewenschte. Op zijn verzoek zong de gemeente thans Ps. 134 3. Op verzoek van den jubilaris werd nog ge zongen lofpsalm 72 11, waarna hij de sprekers dank bracht voor de tot hem gerichte woorden. De zangvereeniging zong tenslotte -„Soli Deo Gloria". dat de Brusselsche burgemeester Max deze betooging aanvankelijk verbood, doch na in de Kamer op zijn vingers te zijn getikt, alsnog toestemming gaf. Blijkbaar heeft de heer Max afschu welijke visioenen gehad van de moge lijke gevolgen der demonstratie. Brussel leek gisteren als uitgestorven. Honder den en honderden gendarmen en militai ren waren opgetrommeld, om de route van den stoet te bewaken. Bij een groot deel der Vlamingen wekten deze won- erbaarlijke veiligheidsmaatregelen den achlust op; echter ontstond er ook pijn- ijke verbazing en verontwaardiging door. Het geheele centrum der stad werd in een verlaten woestijn herschapen. Bijna niemand, die toegang kreeg tot de bou- evards van het centrum, de Place de Jrouckère en het plein voor de Beurs. Je terrassen van de café's die hier an ders zoo druk zijn bezet, waren, zoo meldt de correspondent van De Crt., op geruimd. In de café's zelf hielden zich in de koele schaduwen slechts enkele eenzame klanten op, die zich daar reeds aevonden vóór de politie haar stofzui- gerswerk had verricht. Maar gedurende anderhalf uur werden de straten van het centrum levendig, deurig en van Vlaamsche liederen gal mend, door het défilé van een der groot ste optochten, welke sedert den Wapen stilstand werden gehouden. In gesloten gelederen van ongeveer acht man per rij trokken 300 a 400 waaiende vaandels veel groepen van den Vlaamschen oud- strijdersbond, volgens de provincies ge ordend, en even zoovele gemeente-afge vaardigden, die op gele vlaggetjes de amnestie-eischen hadden laten drukken, duizenden, die uit alle provincies van iet Vlaamsche land naar de hoofdstad waren gekomen Tientallen fanfares trokken mede op in den indrukwekkenden optocht, waar aan geen einde scheen te komen. Dr. August Borms bevond zich onder de be toogers. Bij het Noordstation weerklonk wat schril gefluit, dat door toejuichin gen van achter de barrières gehouden, sympathiseerden werd overstemd. Men zag ook een paar eieren gooien naar de betoogers, die de Vlaamsche Leeuw of andere politieke liederen zongen, afge wisseld met den gescandeerden kreet: „Wij eischen amnestie". Maar bij deze vage poging van tegenbetooging bleef het Achteraan in de zijstraten, die op de Centrumboulevards uitkomen, verdron gen zich achter de bereden gendarmes de belangstellenden. Overal werd de amnestiestoet toegejuicht, meestal door betoogers, die niet tijdig de half afge sloten stad hadden kunnen omloopen om de verzamelplaats van den optocht te bereiken. Deze Vlaamsche geestverwan ten werden met gejubel uit den optocht begroet. De groet werd meestal gebracht met den uitgestrekten arm, maar ook in sommige gevallen met den gebalden vuist der socialisten Vooraan in den optocht liepen de be stuursleden van den Vlaamschen Oud- strijdersbond, het comité der Ijzerbede vaart en een talrijke delegatie van par lementsleden, vrijwel alle Vlaamsch-na- tionalistische Kamerleden en Senatoren, de meeste vertegenwoordigers van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij en verscheiden socialistische parlementsle den. Op een of twee uitzonderingen na hadden alle liberale parlementsleden en de geringe breedte van deze straat, A Ned. Gist, en Spiritusf. 463%463 zullen bij de te verwachten groote be-1 A De Schelde N.B. 58%— 58% langstelling te ernstige hindernis zijn. C Am. Smelt en Ref. 62%64% Wij hebben daarom voor dezen avond A Born, Sum. H.M. 208%207% kantoorruimte^ gehuurd bij de fa. Bel- A Houth, Alberts C Union Pac. Rr. 104%104% C Int, Nickel Cy. 44%45% derok Van Roo, alwaar EEN PLAKBORD VOOR VERKIEZINGSUITSLAGEN ZAL WORDEN OPGESTELD. Wij ontvangen de uitslagen per vol automatische verreschrijfmachine den geheelen avond door; in daartoe ge- schikten vorm zullen wij deze per tele foon naar het Bureau-Haringplaats door geven en aldaar aanplakken. DE DIRECTIE. muur heen gehoord en rapport uitge bracht bij de autoriteiten. VORDERINGEN DER OPSTANDE LINGEN IN BISKAYE. De opstandelingen melden, dat zij aan het front van Bilbao een aanval hebben ontketend op de bergketens ten Zuiden en Zuid-Oosten van Amorebieta. Onge veer dertig vliegtuigen bombardeerden bij het aanbreken van den dag de vijan delijke stellingen in het bergmassief van Santa Lucia en Manaria. Het bombar dement werd ten Zuiden van den straat weg Durango-Amorebieta gevolgd door den opmarsch der infanterie, die het temidden van hooge bergen gelegen plaatsje Bernagoita bestormde en hier van bezit nam. De opstandelingen zijn op 15 km ten Oosten van Bilbao gena derd. Van Baskische zijde wordt beves tigd, dat de regeeringstroepen, ofschoon zij taaien tegenstand boden, den berg en het dorp Bernagoita verloren heb ben. Na de evacuatie van deze stellin gen is de Baskische defensielinie weer gevormd. Ned. 1000-4 102—101% O. Indie 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk. 146152 A N.I. Hbk. 1000 158%—159% C Ned. H. M. 1000 188%—190 A v. Berkels Pat 5454% C Calvé-Delft 8787 A Philips Gem. B. afg. 327-331-29% C Unilever 164%—167%-68% C Am. Car en Foundry 40%40%-% C Anaponda Cop. 38%—40-% C Bethlehem St, 6163%-64% C Kennec Copper 41%42%-43% C U. States St. C. 72-74%-% C North Am. Cy. 18%—19% A Kon. Petr. Mpij. 414%— 417%-16% C Contin. 01 Cy. 31%—31% C Phillips Petr. Comp, 40%41 C Shell Union O.C. 2121%-% C Tide Water Ass. Oil 13%13%-% A Ned, Scheepv, U. 125126-28 A H.V. Amstehrdam 498502-499% Aj Java Cult. Mij, 224225 A N.I. Suiker U. 164%465% -64 A Deli Batavia 237244-43 Suiker - Markt - Rubber Schepen - Kontnkl. Wettig'. Unilever H.V.A. Tabak Philips ObLMarkt Industrie Gedeponeera C Deli Mij 1000 318%—317-19 A Senembah 321333 C Baltimore en Ohio 23%24% C Southern Pac, Cy. 41%41% A Southern Rlw. 27%28% A Amst. Rubb. C 291—294%-96 A Deli-Bat. Rubb. 22.9—231%-32 A Hessa Rubber 249%254-58 A Serbadjadi S.R. 176—177%-78 WISSELKOERSEN. heden Zaterdag Londen 8,99 8.98% Berlijn 73.05 73.06 Parijs 8.12 8.11% Brussel 30.67 30-67 New-York 1.81% 1.81% moeten worden afgewacht welke hou ding Moskou tegenover het Britsche initiatief aanneemt. Het Engelsche voornemen kan slechts slagen indien al le betrokken mogendheden onvoorwaar delijk hun medewerking verleenen. Hedenmorgen werd gemeld, dat het Foreign Office van Berlijn antwoord heeft gekregen. Het Duitsche antwoord aanvaardt in beginsel een onderbreking van de vijandelijkheden, maar wijst op de moeilijkheden der uitvoering. Het is nog niet mogelijk de draagwijdte te n„ Lx i I schatten van de door Duitschland naar De rechtsche troepen hebben hun op- i L. - F voren gebrachte reserves. Te Rome echter wordt het denkbeeld marsch voortgezet. Zij schijnen zich voornamelijk te richten op Aranzazu, Yurre en Lemona en op de toegangen van Galdacano in de buitenwijk van Bilbao. Zondagmorgen waren onophou delijk driemotorige vliegtuigen der op standelingen in de lucht, die de recht sche stellingen, welke door de infante rie als doelen werden aangegeven, bom bardeerden, terwijl jachttoestellen voortdurend omlaag doken om de re geeringstroepen onder mitrailleurvuur te nemen. De evacuatie der burgerbe volking. De verwijdering van de kinderen, vrouwen en non-combattanten uit Bil bao blijft nog steeds voortduren. Te La Rochelle in Frankrijk is een duizend tal Spaansche uitgewekenen, hoofdza kelijk kinderen met hun onders ,aange •komen. Te Pauillac zijn 1500 vluchte lingen ontscheept. Gisteren is te Sout hampton het stoomschip „Habana" aan gekomen met 4000 kinderen aan boord. Deze kinderen zijn overgebracht naar een kamp bij North Stoneham. De ter dood veroordeelde Duitsche vliegers. De president van de Baskische regee ring Aquirre, heeft van drie zijden het verzoek ontvangen de beide Duitsche vliegers, die ter dood veroordeeld wer u ,i j n - j i den, gratie te verleenen, n.l. van den r!h°uden: OpvaUend was het ver- praëschen minister van buitenlandsche der, dat men in den optocht alle groe pen en klassen aantrof: hoogleeraren naast arbeiders, vele Vlaamsche schrij vers en kunstenaars, studenten. Ook tal van vrouwen liepen in den stoet mee. Onder den kreet „Amnestie", afgewis seld met Vlaamsche strijdliederen, defi leerden ten slotte de duizenden in het hooge deel der stad voor de organisato ren. Een relletje. Na de optocht is een relletje ontstaan tusschen de politie en een groepje Vla mingen. Op het terras van een café had een der betoogers gepoogd zijn makkers toe te spreken, waarbij hij zich fel uit liet over burgemeester Max, de politie en de Brusselaren. Agenten van politie, die trachtten de betoogers weg te voe ren werden ontvangen met naar hen geworpen glazen en flesschen. Een agent werd in het gelaat gewond. Na een algemeene verwarring, waarin ta fels en stoelen op den weg geworpen werden, zoodat het verkeer gestremd werd, kon de orde door politieverster- kingen hersteld worden. Verscheidene arrestaties werden verricht doch de ar restanten werden later weer op vrije voeten gesteld. De muren hebben ooren De rechtbank van Wesermünde heeft een inwoner van Lederheide veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hij in zijn huis zich „beleedigend" had uitgelaten over den nationaal-soci- alistischen staat. zaken Delbos, van de Unie voor den vrede en van de Britsche katholieken, Aquirre antwoordde aan Delbos, dat de Baskische regeering de terechtstel ling zou opschorten, wanneer de demo cratische landen zullen bijdragen tot een meer menschelijk maken van den burgeroorlog en het deelnemen van bui tenlanders hieraan zullen beletten. Aan de Unie voor den vrede ant woordde Aquirre dat de Baskische re geering genadig wilde zijn, doch den bond aanspoort op te treden voor het terugtrekken van de buitenlandsche huurlingen, die het christelijke Baski sche volk willen vernietigen. Het terugtrekken der bui tenlandsche vrijwilligers. De Britsche regeering zet haar raad plegingen met de regeeringen te Ber lijn, Parijs, Rome, Moskou en Lissabon voort, teneinde te geraken tot een wa penstilstand der twee partijen in Span je en een terugtrekking der buitenland sche vrijwilligers. Tot dusver heeft al leen nog slechts Frankrijk geantwoord, en wel in gunstigen zin. Politieke krin gen te Berlijn nemen een gunstige hou ding aan tegenover de pogingen onder nomen door de Britsche regeering, om alle thans in Spanje strijdende buiten landsche vrijwilligers terug te trekken. Genoemde kringen verklaren tevens in beginsel goed gezind ten opzichte van een wapenstilstand, welke de uitvoe ring van dezen maatregel zou mogelijk maken. Zoolang het ontwerp echter nog geen concreten vorm heeft aangeno- Een buurman, die een functie bekleedt men neemt men eenige terughoudend- in de nat.-soc. partij, had dit door den heid in acht. Men meent, dat eerst zal dat eerst met een voorzichtige terug houdendheid werd ontvangen, thans openlijk gecritiseerd. Het meerendeel der Italiaansche bladen bepaalt zich er toe, de ongunstige commentaren van het buitenland op het plan te verzamelen. Men ziet in het plan voor een wapen stilstand een manoeuvre, die ten doel heeft, den rechtschen te beletten, de vruchten te plukken van hun overwin ning, die men nabij acht. Zondagochtend vijf minuten over vier is de bekende Amerikaansche millionair John Davison Rockefeller overleden in zijn winterverblijf Daytona Beach in Florida, tengevolge van een hartverlam ming. De dood kwam geheel onverwacht, aangez'en hij Zaterdag nog een goede gezondheid genoot, w,as van de familie niemand aanwezig, John Davison Rockefeller werd 8 Juli 1839 te Richmond in den staat New York geboren. Toen hij veertien jaar oud was, verhuisde zijn gezin naar Cle veland, waar hij na de lagere school te hebben bezocht een betrekking kreeg als assistent boekhouder tegen een s.a- laris van 50 dollar in de drie maan den. Later werd dit verhoogd tot 25 dollar per maand en in 1858 had hij vol doende overgespaard om deelgenoot te worden in een commissiehandel, In 1862 investeerden Rockefeller zijn compag non 4000 dollar in een onderneming van Samuel Andrews, die een methode tot het zuiveren van ruwe petroleum had uitgevonden, In 1870 beheerschte deze firma eeiL, vijfde van de petroleum-raffinaderijen van Cleveland. In hetzelfde jaar richtte John D, tezamen met zijn broer William, Steph,an Harkness en anderen de Stand ard Oil Company op, waarvan hij pre sident werd. Het kapitaal van deze maatschappij bedroeg een millioen dol lar, verdeeld in 10,000 aandeelen, waar van John D. zelf 2667 hield. Toen Rockefeller in de petroleumin dustrie kwam, heerschte hier een chao tische toestand, kleine maatschappijen bestreden elkaar met ,alle mogelijke middelen, terwijl de productie op geen enkele wijze was gecontroleerd. De le vensdroom van Rockefeller was de ge heele petroleum-industrie onder één lei ding te brengen en zoo de productie te controleeren en de prijzen te regelen. Hij had succes bij zijn pogingen en in 1878 controleerde hij 90 pet, van raf finaderijen in de Vereenigde Staten, In 1888 bleek bij een onderzoek, inge steld door het Congres, dat 39 maat schappijen het recht van controle op hun kapitaal hadden overgedragen aan een lichaam, dat geen wettelijke be staansrechten had, de Standard Oil Trust, welke was opgericht in 1885. Het begin-kapitaal van deze trust wordt ge raamd op zeventig millioen dollar. Het Opperste Gerechtshof van Ohio verklaarde in 1892 de trust onwettig, doch eerst in 1899 werd de trust ont bonden en gereorganiseerd tot de Standard Oil Company of New Jersey. In 1911 verklaarde de opperste recht bank van de Vereenigde Staten, dat ook deze maatschappij een overtreding was van de ,anti-trust-wet en gelastte de ontbinding. Tot 4 December 1911 was John Da vison Rockefeller president van de Standaard Oil Company of New Yersey. Hierna trok hij zich hij zich terug ten gunste van zijn zoon. Men raamde het vermogen van John D. na zijn terugtrek ken uit het zakenleven op duizend mil lioen dollar. In 1890 was John D. begonnen met een. uitgebreide organisatie van weldadig heid, Evenals in het zakenleven werd Rockefeller een pionier in de liefdadig heid. Men schat het bedrag, dat hij tot 1927 had uitgegeven aan liefdadige doel einden op vijfhonderd millioen dollar. De voornaamste stichtingen op charitatief gebied zijn de Rockefeller Foundation, 'n stichting tot bevordering van de medi sche wetenschap ten dienste der menschheid, de General Education Board, tot bevordering van het onder wijs in de Vereenigde Staten, de Laura SpelmanRockefeller Memorial, een stichting ter herdenking van zijn overle den echtgenoote, de Rockefeller Insti tute for Medical Research en de Spel man Fund of New York. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Zaterdagmiddag werd in hotel „De Stadswijnkelder" t© Kortgene publiek verkocht: zulks ten overstaan van no taris J. J, W. Klop, een woonhuis met tuin, gelegen aan de Snellenstraat, groot 161 a zulks ten verzoeke van de Erven van mej. R. P. van de Linde. Kooper: P. Rooz'e Anthzn. te Kort gene voor f 2205. Het Bestuur jder waterkeering van den Calamiteuzen Willem Annapolder heeft Zaterdagmiddag bij de wed. J. J, v. Overbeeke te Kapelle aanbe steed: De zinkwerken en steen- bestorting tot verdediging van den onderzeeschen oever van den calami teuzen Willem Annapolder tusschen de peilraaien 22 en 24, 16 en 20a en 7 en 13. Raming 270.000. Inschrijvers: P, Dekker, Veere f 330,000; Gebrs. P. en T. de Klerk, Werkendam f 328,000; J. Bakker en Co. te Gorcum f 327 020; P- Broeken, Breda f 326,500; L. J. Dekker, Veere f 322,580; I. C. Kooim,an, Harlingen f 319,000; J. A. van Seventer, Dordrecht f 314,660; J. Peijler, Zuidland f 312,000; J. F. de Waard, Sliedrecht f 304,000; Firma van Hattem en Dekker te Zaltbommel en Sliedrecht f .299,939; Jac. van der Vlies, Sliedrecht f 298,960; J. Linden- bergh, Wemeldinge f 296,000; P. Daal der, Alkmaar f 286.500; J. de Vries, Den Helder f 286,000; N.V. Aannemers Fir ma T. den Breejen, Berg en Dal f 281.978; laagste inschrijver: Jan Ros kam Cz., Sliedrecht f 281,440. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg, Bevallen: C. A. Haas-Wondergem z C G Davidse-de Visser d„ J, Schout- Maas d„ J. Schout-Dekker d. Overleden: A. Meijers 66 j. geh. met C. M. Hendrikse. Getrouwd: A. Schuilwerve 30 j. en M. C. Isendoorn 26 j.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2