.D. De Nederlandsch- Duitsche betrekkingen. ZEELAND. AKKERTJES Victor Hugo's Zeeuwse Reize TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 21 MEI 1937. No. 117. MIDDELBURfi. HONIG 5 BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8. ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. Maat- ng. De oonge- 4, Ver- Mid- isar Naar aanleiding van be* bezoek van minister Slingenberg aan onze Oosterburen Minister Seldte komt de Zoiderzee-wer- faen en ontginningen in oogen- schouw nemen.. (Eigen correspondentie.) Berlijn, 18 Mei. Verleden week hebben we hier onzen Nederlandschen minister van Sociale Zaken, mr. Slingenberg en eenige van zijn voornaamste medewerkers op be zoek gehad. Twee dagen hebben de heeren in het beroemde Hotel Adlon „önter den Linden" gewoond en van -daaruit per auto hun uitstapjes ge maakt; de laatste twee dagen waren ze in Sleeswijk-Holstein en was de stad Kiel hun centrum. Het initiatief voor de ze informatiereis was indertijd uitge gaan van minister Deckers gedurende een bezoek, dat een der hoofdleiders van den Duitschen Arbeidsdienst, over ste Müller-Brandenburg, aan Nederland gebracht had. De Duitsche Rijksminister van Arbeid Frans Seldte zal nu in Sep tember een tegenbezoek aan Neder land brengen en o.a. de Zuiderzeewer ken en ook ontginningen bij ons bezoe ken, waarbij tienduizenden Nederland- sche werkloozen te werk gesteld zijn. Wij hebben het voorrecht gehad mi nister Slingenberg en zijn hooge ambte naren in Berlijn te mogen begroeten en uit gesprekken met hen hebben wij tot onze eerlijke voldoening mogen verne men, met hoeveel oprechte bewonde ring de heeren kennis genomen hebben van wat Duitschland op deze gebieden presteert, en vooral ook, hoe uitnemend de geest is onder de jonge mannen en vrouwen, die in de uniform van den Ar beidsdienst hun zegenrijk werk voor het vaderland verrichten. Het is goed, dat deze Nederlandsche minister en vóór hem reeds de mi nisters Deckers en Gelissen het Der de Rijk eens persoonlijk bereisd hebben en met vele vooraanstaande leiders (dit maal met de ministers Darré (landbouw) en Seldte (arbeid) en met de hoogste leiders van den Arbeidsdienst) uren en zelfs dagen lang tezamen geweest zijn, zoodat er volop gelegenheid was ook over andere dingen dan uitsluitend over die hun vak betreffende te spreken. Men zou de vraag willen stellen: wan neer komt nu ook eens de minister-pre sident (behalve dan voor zijn gezond heid) en wanneer komt vooral onze minister van Buitenlandsche Zaken, die het wat het Nieuwe Duitschland betreft, tot nu toe bijna uitsluitend van de rap porten van een anti-Duitschen gezant en ex-gouverneur-generaal heeft moe ten hebben, oftewel van inlichtingen door menschen, die om het een of ander niet moeilijk te ontdekken motief geen reden hebben, over Duitschland andere dan negatieve inlichtingen te verstrek ken. Intusschen: we moeten al tevreden zijn met het thans bereikte. Graaf van Limburg Stirum is door Ridder van Rappard vervangen, en reeds moet ge constateerd worden, dat de nieuwe ge zant in weinig weken veel heeft goed gemaakt van wat zijn stellig zeer hoog staande, maar voor onze betrekkingen tot Duitschland op den duur onmoge lijke voorganger bedorven had. Dage lijks kan men in de kranten lezen, dat de heer Van Rappard zijn representatie ve plichten nakomt met den ijver en de volledigheid, die een Nederlandsch be lang is. Spreekt men met diplomaten van an dere staten, met Duitsche hooge amb tenaren, met menschen uit de „society" dan kan men hooren, dat zij allen reeds met ridder van Rappard kennis gemaakt en een uiterst sympathieken indruk van hem gekregen hebben. Daarentegen moest men vroeger de eenigszins bitte re ervaring opdoen, dat graaf van Lim burg Stirum zelden of nooit op het po litieke en zelfs maar op het diplomatie ke parket te vinden was en dat vele hooggeplaatste Duitschers verklaarden, nooit de eer gehad te hebben, hem de hand te mogen drukken. Zijn vervanging door ridder van Rappard is dan ook be slist een stap in de goede richting. Maar het was de allerhoogste tijd! En nu kwam daarbij het bezoek van minister Slingenberg. Het moge al dadelijk gezegd worden, dat deze vrijzinnig-democraat op de na- tionaal-socialistische gastheeren een allerprettigste» indruk gemaakt heeft. Van Z.E. Slingenberg gaat een prettige, gemoedelijke stemming uit. Hij is al thans op reis in den vreemde zoo'n rustige, vriendelijke, hartelijke verschij ning. En uit den kring zijner intieme medewerkers hoort men slechts opmer kingen, die dezen eersten indruk nog versterken. Nederland had nauwelijks een beteren vertegenwoordiger naar Duitschland kunnen zenden. Men heeft wederzijds de ervaring opgedaan, dat men op zeer vele punten vrienden kan zijn als men het maar vermijdt, dingen te behandelen, waarover men bij voor baat weet, dat men het toch niet eens zal worden. Wat naar de minister verklaarde hem bijzonder getroffen heeft, was de stemming onder de jonge mannen en vrouwen, die op het land hun „dienst plicht" nakomen, met hartstochtelijken ijver hun ontginningen en indijkingen tot stand brengen, met liefde en opoffering den boer en der boerin een deel der huiselijke plichten afnemen, zoodat meer werk aan de intensiveering van den landbouw gegeven kan worden. Over het politieke resultaat van dit „niet-officieele" ministersbezoek uit Nederland willen we ons voorloopig geen al te groote illusies maken. Wij hebben altijd willen pleiten voor een ob jectief oordeel over het Derde Rijk en onze protesten laten hooren tegen de vaak eenzijdige voorlichting in Neder landsche (en niet alleen in Nederland sche) bladen, bijeenkomsten en rede voeringen. Wij achten het van groote beteeke- nis voor de verhouding tusschen beide buurstaten, dat nu spoedig een Duitsch minister (Seldte was, naar men weer, dje stichter van den conservatieven bond „Stahlhelm" en tot 1933 geen na- tionaal-socialist) in Nederland zal zien, van wien wij aannemen, dat hij in zijn eenvoud en hartelijkheid een allerpret tigsten indruk in ons vaderland maken zal. Het moet tenslotte mogelijk blijken, met een groot en machtig volk als dat der Duitschers weer die betrekkingen aan te knoopen, die in wederzijdsch be lang zijn, in dat van Duitschland zeer stellig niet minder dan in dat van Ne derland. Terecht mogen zekere kringen buiten (en in) Duitschland verbitterd zijn om onrecht door den Duitschen Staat hun aangedaan; mencshelijk is, dat die ver bittering tot uiting komt; gevaarlijk ech ter, dat deze uitingen als basis voor de beoordeeling van den buurstaat en het buurvolk genomen worden. Van groote beteekenis is, dat een Nederlandsch minister er zich persoon lijk van heeft kunnen overtuigen, dat in Duitschland veel tot stand gebracht wordt, dat de jonge generatie met liefde „In de hedendaagsche maatschappijwaar, hij de nieuwe vormen, snelle afwisseling, plotselinge sprongen en gestadige proefnemingen der nijverheid, de betrekking tusschen kapitaal en arbeid grootelijks is veranderd, het kapi taal heerscht, ontelbare kleine bedrijven zich in groote ondernemingen oplos sen en het evenwicht tusschen de vraag en het aanbod van handenarbeid is verbroken, doet zich steeds een overvloed van werkzoekende arbeiders voor, en is hun lot in hooge mate bekommerend. De toestand ook van hen, die voor het oogehblik bezigheid hebben, grenst steeds aan armoede om bij de minste crisis in volslagen ellende over te gaan. Ziedaar het pauperismus van onzen tijd"„De Staat, zegt men, kent geen armen of rijken. Ik ontken dit ten sterkste. Regels te stellen, naar welke eene billijke verdeeling van vermogen zou kunnen plaats vindenis te allen tijde eene voorname taak van den wetgever geweest. De Staat, die zich om het lijden eener talrijke klasse zijner leden, buiten magte om zich het noodige onderhoud te verschaffen, niet bekreunde, zou, mijns inziens, in zijne roeping te kort schieten THORBECKE. Een serenade. Gisteravond heeft het muziekgezel schap „Crescendo" zijn directeur, den heer P. C. J. de Graaf, een serenade ge bracht in verband met het behaalde suc ces op het te Souburg gehouden con cours. De serenade trok veel belangstel ling. Voor de woning aan den Veerschen weg, heeft de voorzitter, de heer W. F. Willems, den directeur toegesproken en hem gelukgewenscht met hetgeen door het korps is bereikt. Nadat het bestuur binnen genoodigd was, mocht de heer De Graaf voor zijn velen arbeid een enve loppe met inhoud in ontvangst nemen. Zeer verrast dankte de directeur voor dit bewijs van waardeering. Nadat een paar marschen ten gehöore waren gebracht, trok men terug naar het repetitielokaal, waar ook de directeur aanwezig was, en waar de muzikanten onthaald werden. In intiemen kring, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Een lied door een der leden gemaakt en toe passelijk op het behaalde succes werd den directeur door allen toegezongen. Ook hiervoor bracht de heer De Graaf hartelijk dank. Concert op de Markt, Er wordt al weer gemopperd, dat de muziektent op de Markt maar voor 30 April is geplaatst en het nog wel maan den kan duren eer ze weer wordt ge bruikt. De mopperaars worden in het ongelijk gesteld, want op Donderdag 27 Mei zal hef Middelburgsch Muziekkorps er van half tien tot half elf een uitvoe ring geven bij gelegenheid van het be zoek van de deelnemers aan het twee- jaarlijksch congres van den Centralen Bond van P.T.T.-Personeel, dat in Vlis- singen plaats heeft. Met extra-trammen komen de P.T.T.-menschen dien avond naar Middelburg, waar Vreemdelingen- met 't onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die el lendige hoofdpijn. Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog een! Verrast be- Nederlandsch merkt Ge, dat de dag steeds Product prettiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooill Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont en opoffering in het algemeen belang werkzaam is, dat er discipline heerscht, maar daarnaast in die kringen der jeugd ook vreugde en jolijt. Dat ernstige man nen zonder overdreven fanatisme (de fanatici zijn er ook, maar domineeren niop alle gebieden) maar met bewon derenswaardige toewijding hun plicht en meer dan hun plicht doen. En dat en dat is wellicht het beste de over- overgroote meerderheid der Duitschers en hun leiders vrede willen. Vrede, en vriendschap met allen, die van goeden wi'Je zijn. verkeer tegelijkertijd de belichting van het Stadhuis zal doen ontsteken. Besmettelijke ziektengelden. In de verordening op de heffing van rechten voor ontsmettingen van wonin gen, gebouwen, woonwagens, rij- en voertuigen, lijf- en andere goederen, vastgesteld bij raadsbesluit van 9 Sept. 1925, waren tot nu toe geen regelen ge troffen voor de heffing van rechten voor vervoer, afzondering, verpleging en on derzoek, zooals zulks in bepaalde geval len, krachtens de wet op de besmette lijke ziekten, zal dienen te geschieden. Bovendien was de grondslag van de heffing het inkomen van de belasting plichtigen, wat in de toekomst, nu door den dienst der rijksbelastingen, geen ge gevens meer zullen worden verstrekt omtrent het inkomen, doch slechts om trent de vermengde hoofdsom van de gemeentefonds- en vermogensbelasting, in de practijk tot moeilijkheden aanlei ding zal geven. In verband daarmede hebben B. en W. een nieuwe verordening ontworpen, waarbij met een en ander rekening is gehouden. Zij bjeden die nieuwe veror dening ter vaststeling aan. Ter toelichting merken B. en W. nog op, dat de schaal van heffing gelijk is aan die, welke door Ged. Staten namens den Minister van Binnenlandsche Zaken ter hunner kennis werd gebracht, als zijnde op te nemen in verordeningen ge lijk de onderhavige. „Draagt Elkanders Lasten". In het Militair Tehuis alhier werd Donderdagmiddag de jaar- lijksche ledenvergadering gehouden van het Suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten". Dit fonds omvat geheel Zee land. Het nuttige doel er van is om ge zinnen, waarvan een der leden in een krankzinnigengesticht verpleegd moet worden, financieel te steunen. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer J. A. Dominicus, deed de heer B. J. de Meij als penning meester, rekening en verantwoording over 1936. Hieruit bleek, dat voor een 20-tal personen 2400 door het fonds was uitgekeerd in verschillende bedra gen. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Bakker, bleek o.m. dat het aantal leden stationnair is gebleven en thans ruim 1500 bedraagt. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. A. Dominicus, E. Bakker en L. Wisse werden herkozen. Ds. P. de Jonge van de stichting „Vre derust" sprak vervolgens over: Een en ander over de verzorging van geestelijk abnormalen. Ofschoon Nederland met de AKKER.CACHETS (Ingez. Med.l eigenlijke verzorging van krankzinnigen niet bij andere landen achter staat, kan er nog heel wat gedaan worden aan de zgn. voor- en nazorg dier personen, tot heil van hen zelf, hun familie en de maatschappij. Door voorbeelden werd dit nader aangetoond. Hierop volgde eenige bespreking. Bij de rondvraag werd door eenige personen nog gewezen op het groote nut van het suppletiefonds en op de wen- schelijkheid het aantal leden uit te brei den, opdat het fonds nog beter aan zijn doel kan beantwoorden. ^ALSHEREft. DOMBURG. Donderdagavond werd in de zaal „Rehoboth" een algemeene vergadering gehouden van de Coöpera tieve Boerenleenbank. In zijn openings woord herdacht de voorzitter, de heer J. de V'sser Sz,, het vele en goede werk van wijlen den heer G. v, d. Putte, die sinds 1916 tot zijn overlijden in Maart jl„ voorzitter van den raad van toezicht was en alle 83 vergaderingen van dat college heeft voorgezeten. Ook de kassier, de heer C. Louwcrse had er behoefte aan den arbeid van den overledene te memoreeren. De rekening sloot n ontvangsten en uitgaven op f 296,406, de balans op f 502,767. De winst groot f 1925 is bij de reserve gevoegd, welke thans f 41,551 bedraagt. Het aanthal leden bedraagt 294, dat der inleggers 668. De rente voor spaargelden en crediet in loopen- de rekening is vastgesteld op 2,64 pet.; voor voorschot en debet 'n loopende rekening op 4 pet. In geval van ziekte van den kassier zal als diens plaatsvervanger optreden de heer Chr. Minderhoud Jz. Herkozen in het bestuur de heer L. Corré; gekozen in de plaats van den heer G. v. d. Putte de heer P. de Vis- serr Pz. Jnr. te Aagtekerke. De plaatsvervangende leden J. Wisse Pz. en W. Provoost Az. werden herko zen. Tenslotte keurde de vergadering een tweetal kleine wijzigi.ngen goed van het huishoudelijk reglement. De kassier deelde bij de rondvraag mede, dat er nog steeds spaarders zijn, die in ge breke blijven hun boekje af te halen nadat de rente is bijgeschreven. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: hu'ssleutel en pijp bij gemeente veldwachter; sjaal bij J. A. de Lange, Domburgsche weg B 165; mes bij M, Walraven, Scheldestraat 82, Goes. (Ingez. Med.) BESCHREVEN DOOR ZIJN ZOON CHARLES HUGO. De vruchtbaarheid van de Nederlandse bodem is spreekwoordelijk. Het merkwaardige is echter, dat al deze zo voortreffelijk verzorgde en zo zorgvuldig begroeide weilanden kunstmatig zijn. Men noemt ze polders, zonder twijfel van het Latijnse Palus De mens heeft ze langzamer hand veroverd op de zee. Deze prachtige velden koolzaad, tarwe, gerst, haver, bonen en meekrap, 'die een jaarlijkse oogst van 15—18.000.000 guldens opbrengen, zijn door geduld, wilskracht en inspanning van alle krachten aan de baren ontrukt. Het land heeft stap voor stap de zee verdrongen, en door een opeenvolging van dijken, die tegenwoordig uitstekende wegen vormen, heeft het zich langzamerhand over een opper vlakte van 173.844 hectares verschanst en ver sterkt tegen den vijand. Zeeland is dus, om 't zo eens te zeggen, slechts één uitgestrekte vesting van polders met een garnizoen van landbouwers en herders. De bevolking bestaat uit 177.832 zielen. Het eiland Walcheren, hetwelk 't voor naamste eiland van Zeeland is, heeft een uitge strektheid van 20.000 hectares en een bevolking van 43.365 zielen, waarvan de hoofdstad, Middel burg, ongeveer 16.000, terwijl Vlissingen er slechts 11.000 telt. Het stedeke Goes, het vierde in belangrijkheid, vertoonde zich weldra vriendelijk en lachend aan onze blikken. De op de grond gelegde parketvloer van klinkers, waarover wij een uur geluidloos ge reden hadden, zet zich binnen de stad voort, waar hij nog volmaakter blijkt te zijn. Onze steden, in Frankrijk, hebben vuilnis mannen, de Zeeuwse steden hebben straatvegers In Goes troffen we slechts weinig oude gevels aan en het feestmaal van bouwkunst hetwelk wij onszelf, bij 't binnendringen in dit ontoeganke lijke binnenland der Nederlanden hadden be loofd, begon feitelijk pas in Middelburg. Het enige belangwekkende gebouw, uit geschied kundig oogpunt dan, is een hotel in rococo-stijl4), waar Napoleon en Marie-Louise in 1810 de nacht doorgebracht hebben. Ik moet bekennen, dat deze bijzonderheid me steenkoud liet. De door de protestanten ontluisterde kerk heeft nog een aardige laat-gotische topgevel en een zeer schoon orgelfront met beschilderde luiken, uit de zeventiende eeuw5) M. Palus poel, moeras. Deze woordafleiding is j „De Korenbeurs". En „het enige"? Hier is de echter, naar drs. Meertens ons mededeelt, volstrekt beschrijver wel wat al te sober in zijn opsomming! onjuist. De andere zijn prachtig vroeg-gotisch. Het stadhuis, stijlen Hendrik de Vierde en Lodewijk de Vijftiende, bevat nog, verborgen achter de kachels en de dossiers van de ge meentelijke administratie, kokette en waarlijk zeer amoureuze witjes of grisailles, en verder plafonds in pompadour-stijl die ongelukkiger wijze door een stukadoor al te vrijmoedig bij gewerkt zijn. De heer Van de Putte had bij zich thuis een lichte maaltijd voor ons doen gereedzetten. Victor Hugo bevochtigde zijn lippen met een voortreffelijke Rijnwijn en dronk op het welzijn van Zeeland en onze Zeeuwse gastheer dreef de Franse vriendelijkheid zelf zover, dat hij ons toestond in de kamer en in het bijzijn van mevrouw de sigaren aan te steken, die hij ons aanbood. Toen wij wilden opbreken, stelde onze gast heer een man, geheel in 't zwart gekleed, een dertiger naar schatting, aan Victor Hugo voor. Het was een protestantse dominee c)die hem, diep ontroerd, toevoegde: Ik begroet in U niet alleen den dichter, maar ik begroet in U nog meer den verdediger der menselijkheid! Ik begroet den held van de letterkundige revolutie van 1830! Wie zou in dit achteraf landje verwacht Misschien ds. Joh. Drost, (geb. 1826), die van 1861 1868 predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Goes was. hebben zulk een echo te horen op de eerste op voering van Hernani? Wij namen weer plaats in het rijtuig. Twee uren later staken wij het Sloe over, en de veer boot zette ons aan de overkant aan wal, waar we een tweede rijtuig gereed vonden staan, nog fraaier dan het eerste, en waarvan de eigenaar ons eveneens wachtte. De heer Van Maenen had wel gelijk gehad: wij konden ons met een gerust hart in Zeeland op reis begeven, omdat wij ons bevonden in het gezelschap van een dier mensen die, wanneer zij ten oorlog trekken, hele legers uit de grond stampen en, wanneer ze op reis gaan, vrienden bij de vleet ontmoeten. V. De ene mijlpaal volgde aldus op de andere, en van pleisterplaats tot pleisterplaats vonden we overal hartelijke gastvrijheid. Ik heb wel de eer met den heer Victor Hugo te spreken? zei onze nieuwe gastheer. Jawel, mijnheer. Ik ben de heer Abrahams 7)hernam de onbekende, wiens accent ternauwernood zijn Zeeuwse komaf verried, en ik ben een vriend van den heer Van de Putte, die U verder in mijn zorgen heeft aanbevolen. h 7) Hendrik Paulus Abrahams, schrijver v degelijke werk ,,De Pers in Zeeland' (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5