W.o de GOESCHE COURANT^ PI6I3 ZEELAND. BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 117. VRIJDAG 21 MEI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Jhr. mr. D. J. DE GEER. Tevens kan nog vermeld worden dal de Vereen. Crescendo uit Gapinge over gegaan is naar de 3e afdeeling. GOES. VLISSINGEN. /"«n-uvEum. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes e» agent schap Vlfosingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg ea Goes IS et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lager, mededeelingen 60 ot. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux; Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE ZOMERTIJD BEGINT. In den komenden nacht vangt officieel de zomertijd aan. Men zette dus van avond voor het naar bed gaan de klok ken een uur vóóruit. PRINS BERNHARD EN DE JAARBEURS. Installatie als Koninklijk com missaris op 25 Mei. Naar het U. D. verneemt, zal Prins Bernhard in een tegen Dinsdag 25 Mei des namiddags 3 uur uitgeschreven vergadering van den raad van beheer van de Kon. Nederlandsche jaarbeurs geïnstalleerd worden als Koninklijk commissaris bij het Nederlandsche jaar- :beursinstituut. Onmiddellijk na de installatie zal Z, K. H. zijn werkzaamheden bij de Jaar beurs aanvangen, ANDERDAAGSCHE K, L. M.-DIENST OP INDIe? De <r,Preangerbode" verneemt dat, indien voldoende ervaring met de Dou- glassen D. C. 3 zal zijn verkregen, met ing,ang van 1 November de K. L, M, 3- maal per week een dienst op Indië zal onderhouden. Bij informatie deelde de K, L. M, ons mede, dat omtrent een driemaal week- schen dienst naar Indië nog niels is vastgesteld. DE REGEERING EN HET VREEMDELINGENVERKEER. Subsidie van 50 a 60 mille toegezegd. Gisteravond zijn de onderhandelingen, welke reeds geruimen tijd tusschen de regeering en de Alg.Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer gevoerd werden, tot een einde gekomen. De A.N.V.V. is over het bereikte re sultaat tevreden, vernamen wij van den voorzitter, C. R. T. baron Krayenhoff, al zijn dan niet al haar wenschen vervuld. Voor de medewerking van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart ondervonden, was baron Krayenhoff zeer voldaan. Naar men weet ressor teert de bemoeienis van de regeering met het vreemdelingenverkeer onder ge noemden minister. Regeeringscommissa- ris van het Vreemdelingenverkeer is dr, Groeneveld Meyer, administrateur aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Over het bereikte ac- coord tusschen de regeering en de A.N. V.V. valt in de eerste plaats te melden, dat de regeering haar jaarlijksche subsi die op 50 a 60.000 heeft gesteld. Het vorige jaar bedroeg deze subsidie 28.000. Ook hechtte de regeering haar goed keuring aan de statutenwijziging van de A.N.V.V. Deze wijziging betreft voorna melijk de samenwerking tusschen deze organisatie en de plaatselijke vereeni gingen voor vreemdelingenverkeer. Van deze wijziging wordt een betere samen werking verwacht. Op verzoek van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zullen in het dagelijksch bestuur zitting nemen de heeren Hudig, directeur van de K.N. S.M. en Van der Paauw van de K.L.M. Verder zal op verzoek van de A.N. V.V. ook een vertegenwoordiger van den minister van waterstaat in het da gelijksch bestuur zitting nemen. DE INVOER VAN NEDERLANDSCHE BOTER IN NED.-INDIë. Waarom de maatregel ten gun ste van Australië werd geno men. Op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Louwes heeft mi nister Colijn, mede namens minister Deckers, het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat in Nederlandsch-Indië gevestigde impor teurs van Nederlandsche boter, op in stigatie van het departement van econo mische zaken te Batavia, in Februari jl. hebben besloten om in de eerstvol gende zes maanden niet meer boter uit Nederland te betrekken dan hun gemid delde maandelijksche invoeren in 1936 bedroegen, d.i. ongeveer 24pet. van den totalen Indischen boterinvoer in dat jaar. Deze regeling komt inderdaad aan den invoer van Australische boter ten goede. Niet uit het oog mag worden verloren Hat de belangen van den algemeenen moederlandschen invoer in Neder landsch-Indië in de laatste jaren krach tig werd bevorderd door middel van het vaststellen van Nederlandsche invoer contingenten ter waarde van 30 millioen 's jaars. Vorenbedoelde tijdelijke boterrege- iing zal geen ernstige gevolgen voor den Nederlandschen zuivelexport kunnen hebben, omdat in 1936 de uitvoer van Nederlandsche boter naar Neder- landsch-Indië 1371 tons, ter waarde van ongeveer 725.000 bedroeg, d.i. slechts ruim 2 pet. van den totalen uitvoer van Nederlandsche boter. Indien Nederland de geheele Indische behoefte aan inge voerde boter kon dekken, zou daarbij nog geen 10 pet. van zijn geheelen bo- teruitvoer zijn betrokken. Van een diep ingrijpenden en in haar gevolgen ver strekkenden maatregel kan hier niet gesproken worden. Vo renbedoelde regeling werd uitgelokt, omdat het wenschelijk was gebleken om op een eenvoudige wijze te geraken tot een tijdelijke fixeering van den toene- menden invoer in Nederlandsch-Indië van Nederlandsche boter, teneinde ge legenheid te verkrijgen voor overleg no pens de bij den Indischen boterimport betrokken Australische belangen. Van Australische zijde werd namelijk her haaldelijk uiting gegeven aan ernstige bezorgdheid over de vermindering van den invoer in Nederlandsch-Indië van Australiscjhe boter. Hoewel Australië uiteraard geen aanspraak kan maken op interventie in den boterafzet in Neder landsch-Indië de boterpolitiek van Australië doet daarbij niet ter zake bleek beschouwing van de Australische belangen bij den boterimport in Neder landsch-Indië raadzaam te zijn, omdat dat gebiedsdeel er groot belang bij heeft, dat zijn export naar Australië on gemoeid voortgang kan vinden. Neder landsch-Indië voerde namelijk in 1936 voor een waarde van ongeveer 24 mil lioen naar Australië uit (waarvan voor ongeveer 8% millioen aan thee), terwijl de Australische uitvoer naar Neder- landsche-Indië in dat jaar slechts onge veer 8 millioen bedroeg (waarvan voor ongeveer 214 millioen aan boter). Het is daarom van groote beteekenis, dat Australië tot dusver geen tariefprefe rentie heeft toegekend aan de Britsch- Indische en de Ceylon-thee. De regeering is bereid om, in overleg met de bij deze aangelegenheid in het moederland betrokken instanties, te on derzoeken, of een meer bevredigende oplossing kan worden tot stand ge bracht. COMMISSIE VOOR BEROEPSOM VORMING VAN JEUGDIGE WERKLOOZE ONDERWIJZERS. De installatie. Men zal zich herinneren, dat bij be schikking van den voorzitter van dennvi- n-sterraad dd 8 Mei jl, een commissie is ingesteld, aan welke is opgedragen aan de regeering op korten termijn voorstellen te doen in zake de maatre gelen, welke zouden kunnen worden getroffen ter bevordering van het plaat sen in betrekkingen als ambtenaar, van houders van de akte als onderwijzer bij het lager onderwijs, die nog niet als zoodanig in vasten dienst zijn geplaatst geweest en voormelde akte hebben worven voor 1 April 1937. Hedenochtend 11 uur is deze commis sie in het gebouw van het Centraal Cap'tulantenbureau te 's-Gravenhage namens den minister-president geïn stalleerd door den voorzitter der com missie, den heer G, P. van Ginkel, voorzitter van den Capitulantenraad en secretaris-generaal aan het departe ment van defensie met een rede, waar v/ij het volgende aan ontleenen; Het zal U bekend zijn mijne hee ren dat er een belangrijk overcom pleet (ongeveer 12 a 14 duizend) aan bezitters v;an de acte-lager-onderwijs is. Nu is het voorshands de bedoeling om de regeering te adviseeren omtrent de mogelijkheid tot reglementaire plaat ising in overheidsdienst van hen', die zich bekwaamd hebben tot onderwijzer, maar die tot dusver om welke reden dan ook niet geslaagd zijn in het vinden van eene betrekking en ook in de toekomst daarin vermoedelijk niet zullen slagen, Eene regeling zou wel licht kunnen zijn de bestaande algemee- ne maatregel van bestuur (capitulanten- besluït) zoodanig aan te vullen, dat in bepaalde gevallen, ook akte-houders als ambtenaar in dienst moeten worden aangewezen, want zonder eenigen dwang zou elkë regeling eene misluk king worden, Nu is dat m.i. voor rijks betrekkingen mogelijk door aanvulling van art. 13 van het Capitulantenbesluit In dit artikel zijn gevallen aangegeven waarin openvallende plaatsen, niet door capitulanten behoeven te worden bezet, maar voor andere sollicitanten worden vrij gegeven. Hier ligt m.i. de mogelijkheid om vacatures beschikbaar te stellen, voor de akte-houders, Belanghebbenden zullen intusschen Wij hebben onze eigen geschiedenis en onze eigen rechts- en staatsin- j stellingen en ons eigen Oranjehuis, waarvan de hooge beteekenis door geen ander volk kan worden verstaan. i moeten begrijpen, dat de ter beschikking komende betrekkingen eenvoudige zul len zijn. Met het aanwijzen voor eene betrekking krijgt men echter den voet in den stijgbeugel en met arbeidslust kan men zich zelf naar boven trachten te werken. Ten aanzien van andere dan rijksbe trekkingen is de zaak niet zoo eenvou dig, omdat de provinciën, gemeenten enz., ongedwongen, niet zoo gemakke lijk geneigd zullen zijn in zake perso neelsvoorzieningen nog meer van hun zelfstandigheid prijs te geven. Toch geloof ik, dat gelet op de er varing tot nu toe met het capitulanten- stelsel opgedaan door overleg bij de uitvoer'ng wel wat zal zijn te bereiken, omdat bij de toepassing zeer veel ge meenten de voordeelen v,an het capi- tulantenstelsel zijn gaaSt inzien. Ik ontveins mij dus mijne heeren geenszins, dat de uitvoering van de opdracht niet met eenige moeilijkheden zal gepaard gaan, doch die zullen in gemeenschappelijk overleg moeten wor den overwonnen. Met den wensch, dat wij daarin zul len slagen, verklaar ik de commissie thans te zijn geïnstalleerd en zullen we onze werkzaamheden onmiddellijk be ginnen," DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. Vertegenwoordigers van de verschil lende Nederlandsche slagershonden en vleeschhandelaren die gisteren te Utrecht vergaderden, hebben zich tele grafisch gewend tot den minister van landbouw en visscherij waarbij zij, met het oog op den noodtoestand in het sla- gersbedrijf, welke zijn terugslag vindt bij den geheelen vee- en vleeschhandel, er bij dezen bewindsman op aandringen, de crisisheffing op rundvleesch af te schaffen. Verlaging telefoontarief met Japan. Het tarief voor een gesprek van 3 minuten wordt behalve des Zaterdags in het verkeer met Japan via Berlijn met ingang van 1 Juni a.s. verlaagd van 51.50 tot 41.50. Hetzelfde tarief der Zaterdag-gesprek'ken wordt verlaagd van 26.50 tot 21.50. Het tarief voor gesprekken via Lon den gevoerd blijft ongewijzigd. KERK EN SCHOOL. Heden promoveerde aan de uni versiteit te Utrecht tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proef schrift, getiteld: „Bijdrage tot de kenn;s van Potgieter's stijl", de heer J, Smit, leeraar aan de R.H.B.S. te Goes. Geslaagd voor het machinisten- diploma B. de heer J. A de Bakker Ie MijddelbuVg, (leerling van de „De Ruyterschool te V1 i s s i n g e n. Examen hoofdakte 1937, De minister van O. K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: het schriftelijk gedeelte van het in 1937 af te nemen hoofdakte examen zal plaats hebben op Dinsdag 6 Juli. De mondelinge examens zuilen aan vangen op Maandag 19 Juli, (Voor de inspectiën Goes en Middel burg is aangewezen commissie Rotter dam II, voorzitter de heer H. de Blouw te Gouda, De heer C. Wit te Middelburg is voor zitter van de commissie Rotterdam f. Mulo-examen 1937. Voor de Zeeuwsche candidaten wordt schriftelijk examen op 3 en 4 Juni afge nomen te: Vlissingen: 42 cand. Commissie: J, Waverijn, Vlissingen, mej. J', G. G. de Cleyn Brem en S. Brouwer, beiden te Middelburg. !M, i d d e 1 b u r g: 74 cand. Commis sie: P. v. Roon, Middelburg, B, H. Lig- teringen, Vlissingen, P. M. Corbeel, Mid delburg, J, W. Stassen, Goes. Terneuzen: 38 cand. Commissie: A. A. Leenhouts, Terneuzen, J. H. He ringa, Goes. Goes: 65 cand. Commissie: J. E, Harthoorn, Goes, C, v. Alten, Vlissingen. A, Mets, idem, J. IJsselstein, Middel burg'. Het mondeling examen voor deze 24 7 candidaten heeft plaats te Goes van 12- 17 en 19 en 20 Juli :'n de Prins van Oranje. De commissie is nog niet be noemd. In het bericht over het Zangcon cours op Westhove op 3en Pinkster ge houden, werd gister gemeld dat het ge heel onder leiding stond van den heer J. H. Caro te Middelburg. Dit was niet het geval, de heer Caro was daar aan wezig als jurylid. Vergadering „Het Groene Kruis", Gisteravond vergaderde de afdeeling Goes van „Het Groene Kruis" onder voorzitterschap van den heer L. Duve- kot Cz, Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging op 31 December 1936 een ledental had van 476, contribu- eerende 469. Daar dit ledental, in verhouding tot andere plaatsen, veel te gering is, zal getracht worden door het rondzenden van een circulaire meer leden te win nen. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. C. van Vijven. Daar men, door het heffen van boete voor het niet bij wonen van de ledenvergadering eerder nadeel kan verwachten door het be danken van diegenen, die zich daar niet mee kunnen vereenigen, werd een des betreffend besluit der vorige vergade ring' ingetrokken. De Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs stonden heden ingeschreven: 487 werkloozen; waar van in de werkverschaffng geplaatst 74. Vorige week w,as het aantal werkloo zen 520. HANSWEBRT. De marechaussée J. P. JHaasbee'k van de brigade Vlissingen is overgeplaatst naar de brigade alhier. RAAD VAN HEINKENSZAND. HEINKENSZAND. Gisteravond kwam de R.aad in openbare vergadering bij een onder leiding van den burgemees ter, Tegenwoordig alle leden. Na de opening wenscht de heer S t e k e - tee den burgemeester geluk met zijn herstel en sprak den wensch uit, dat hij voortaan wederom geregeld als voorzitter van den Raad en als burge meester zijn werkzaamheden in vol maakte gezondheid zal kunnen ver richten. Bij dezen wensch sloten alle andere leden zich gaarne aan. De V o o r z, dankte voor deze woorden. Op voorstel van B. en W. werd be sloten het waterverbruik van de bo venwoning van het gemeentehuis voor rekening van de gemeente te nemen. De politieverordening werd op ver schillende punten gewijzigd en aange vuld. Op verzoek van den keuringsvee arts, hoofd van den keuringsdienst Heinkensz,and werd besloten af te wij ken van art, 2 van het ambtenarenre glement en den tegenwoordigen func tionaris die in December 65 jaar wordt te handhaven tot 1 Januari 1939. Vastgesteld werd een nieuwe veror dening voor het heffen van rechten op de r.adiodistributie. Besloten werd f 100 subsidie te ver- leenen aan de oudercommissie om deze in staat te stellen een kweekeling met acte te doen benoemen. Op voor stel van den heer Bos werd beslo ten een presentiegeld toe te kennen aan leden van het stembureau. De gemeen te- begrooting voor het dienstjaar 1937 werd gewijzigd en opnieuw behoudens nadere goedkeuring vastgesteld. IERSEKE, Woensdag vond een zoon tje van den landbouwer A. Bakker, in de lerseksche moer een ballonnetje dat tijdens de kroningsfeesten te Essex in Engeland was opgelaten. De vinder heeft aan het opgegeven adres de vondst ge meld. KAPELLE. Gisterenavond werd door het fanfarekorps „Ons Genoegenal hier een rondegang gemaakt door het dorp, begeleid door 'n vroolijke menig te zulks in verband met den te Souburg behaalden len prijs afd. Uitmuntend heid. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige Z.W. tot N. W, wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met waarschijnlijk regen of onweer, kou der. UKKEL: Vrij sterke Z.W. tot W. wind, afwisselend zwaar bewolkte tot heldere hemel, op vele plaatsen regen en on weer, matige temperatuur met een nach telijk minimum van ongeveer 9 graden. Vr, 21 Mei, Zon op: 3 h 58; onder: 19 h 55. Licht op: 20 h 25, Maan op: 16 h 20; onder: 1 h 55. V.M.: 25 Mei. Hoog- en Laagwatei te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Vr. 21 11.08 23.21 5.05 17.21 Za. 22 12.51 6.52 19.04 Zo. 23 1.06 13.32 7.33 19.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Vr. 21 0.04 12.39 5.28 18.28 Za. 22 2.01 14.30 7.49 20.13 Zo. 23 2.50 15.16 8.33 20.56 SGHORE. Met de bewaking van den overweg bij wachtpost 33, welke 22 Mei a.s, een aanvang neemt, is door de Ned. Spoorwegen aangewezen, J, van Gink- Willemer alhier, SCHORE. Alle ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting '38 uit deze gemeente acht in getal zijn geschikt bevonden. BRESKENS. Omtrent den met de Pinksterdagen gehouden bazaar voor de plaatselijke muziekvereeniging kan nog worden meegedeeld, dat ook de laatste dagen het bezoek overweldigend is ge weest. Als attracties werden nog een 2 tal voordrachten gegeven, die geweldig in sloegen. Vooral de Cadzandsche scène „Trine" en „Pier" had enorm succes. De bazaar is volkomen geslaagd. De bruto opbrengst bedraagt pl.m, 2000, Tot badmeester-instructeur der zwemvereeniging „Scheldestroom" al hier is met ingang van 1 Juni a.s, be noemd de heer Duyvetter uit Leider dorp. SCHOONDIJKE. In de Woensdag ge houden raadsvergadering is besloten tot den aankoop van terrein voor het bou wen eener nieuwe openbar):' lag/ere school en het stichten van een sport terrein. LEGER EN VLOOT- Bij K.B, is benoemd bij; den groo- ten staf, tot tijdelijk adjudant van Z K, H, Prins Bernhard der Nederlanden; de reserve-eerste-luitenant jhr. ir, W. G. Roëll, van het le regiment huzaren; met de bepaling dat deze benoenrng zal gelden op 1 Sept, a.s. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOFINGEN, Te Vlissingen heeft de Genie gisteren aanbesteed het doen van voor zieningen aan militaire gebouwen en werken in Zeeland. De raming was f 15,800. Het laagst was ingeschreven door C. v. d, Klippe, Vlissingen voor f 15.349, Verder schreven o.a. in: Q. M. Kuij- per, M ddelburg f 17090; L. F. Groosman, Middelburg f 16,900; A. A. de Wlide, Middelburg f 16,640; S. de Bruijne en J. M. van Riet, Goes f 16,800; J. Wisse, Middelburg f 16,590; J, Wattel, Mid delburg f 16,500; G. Leijs, Kapelle f 15,787. 474STE STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 3e lijst. Trekking van Donderdag 20 Mei PRIJZEN VAN: 1.000 997 14982 16739 400 10121 12836 13993 14838 15090 16720 200 4421 4667 6794 17114 19923 100 776 1272 2019 11935 17612 19087 19628 Prijzen van 70: 5377, 5430, 11559, 19842. Nieten: 5428, 12284, 18470, 20205.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1