r<witïrtH(£ ELdUQGSCHE courant GOESCHE COURANT - W.9de 1829 Alarm BINNENLAND. WEERBERICHT, NUMMER 116. TWEE BLADEN. DONDERDAG 20 MEI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. PI6I3 Dr. N. J. C. M. KAPPEIJNE VAN DE COPPELLO. OND. BRANDWAARBORGMIJ. Hoog- ZEEUMDe ZUID-BEVEUHD. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 regels f 2.10. elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. TiiiiiTWHiiaiMiiii I wiin De politieke weerdienst heeft aan alle Posten het sein: Weest op Uw hoede ge telegrafeerd. Er is gevaar in de lucht. Er moet alarm geblazen worden. Het gaat om een hoog nationaal goed: onze vrijheid is in gevaar. De vrijheid staat wankel, omdat de democratie wordt aangevallen. In 1670 verscheen te Amsterdam een „Godgeleerd-Staatkundig Vertoog", het welk wilde aantoonen, „dat men niet al leen de vrijheid van denken behou dens de vroomheid en de rust in 't Ge- meenebest kan toestaan, doch dat zij zelfs niet dan ten koste van de rust in den Staat en van die vroomheid kan worden opgeheven". Het geschrift verscheen, om staatkun dige redenen, naamloos, maar later werd toch bekend, dat het van een jongen Ne- derlandschen wijsgeer was. Wij schrijven nadrukkelijk Nederlandschen wijsgeer, al was de schrijver dan van Portugeesch-Joodschen bloede: Baruch d'Espinoza was zijn naam, later bekend als Bento de Spinoza. Op het laatst zijns levens heeft Spi noza nog een, korter, „Staatkundig Ver toog" geschreven. Uit dat laatste werkje halen wij de volgende merkwaardige zinsnede hier aan. „Inderdaad, zij, die het mogelijk 'ach ten, dat een enkel mensch het hoogste Staatsgezag alleen in handen houdt, be driegen zich te eenen male. Want de om vang van iemands recht wordt alleen bepaald door zijn macht. De macht van een mensch is echter bij lange na niet in staat zulk een last te dragen. En zoo komt het, dat hij, die door de macht van het volk tot alleenheerscher wordt ge steld, weldra weer voor zichzelf bestuur ders zoekt, of raadslieden, of vrienden, aan wien hij zijn eigen en aller belang toevertrouwt; zoodat elk rijk, dat vol strekt door een man geregeerd wordt, inderdaad en in werkelijkheid niets dan een veelhoofdige regeering heeft, wel niet openlijk, maar in 't geheim en daar om juist zeer verkeerd" „Uit dit alles volgtdat de toestand der onderdanen des te ongeluk kiger is, hoe onbeperkter de oppermacht in den Staat aan hem is opgedragen". Wij haalden niet volledig juist aan: Spinoza schreef in een tijd, waarin men nog geen self-made dictators kende en wel absolute koningschappen, en hij schreef dus over den k o n i n g-alleen- heerscher. Maar wat hij over dien ko ninklijken dictator van eeuwen geleden schreef, past precies op de eigengemaak te dictatoren van tegenwoordig, en al is het dan een Jood, die dit schreef: deze echt-Nederlandsche gedachten van den grooten Nederlandschen wijsgeer der ze ventiende eeuw zijn voor ons Nederlan ders van de twintigste eeuw aanzienlijk meer waard dan menige bewering van een arischen bloed-en-bodemer. Er dreigt gevaar. Van twee kanten nog wel, schijnbaar tegenovergesteld, doch in werkelijkheid, wijsgeering en practisch, nauw aan el kaar verw.ant. Van den kant der com munisten en van den kant der fascis ten. De eersten willen onze maatschap pij met alle middelen omvergooien om op de rookende puinhoopen met de ïiiet-vermoorde staatsburgers een Ne- derlandsch sovjetparadijs op te richten; de tweeden willen weliswaar de eer sten den kop indrukken, maar daartoe willen ze met veelszins gelijke midde len en methoden óók eerst de groote kladder,adatsch. Eerst het Nederland sche volk verdeelen in Joden-Marxis ten te eener 2ijde. en nationale Volk en-Vaderlanders te anderer zijde, dan een werkelijke 0f in elkaar gezetten ran °Psfand, 0f jets anders dat Z£A rnrnmimio komt, en daarna de communisten achter het prikkel draad en in de gevangenis, Mussert of j 8r°P- .^leenheer schers- stoel, de Koning n huisarrest op het Loo en de zegeningen van den natio- naal-socialistischen staat, met zijn on vrijheid van meeningsuiting, zijn poli. tiek verklikkerssysteem en al den ver- werpelijken aankleve van dien, zullen over Nederland komen. Het een óf het ander. Men kan van meening verschillen over de vraag, welke der twee bezoe kingen het ergste zoude wezen. Maar de goede Nederlanders zullen n et van meening kunnen verschillen over dit punt: dat wij in Nederland van communisme noch van fascisme ge diend zijn. 2. -Ht wij in Nederland, dat, in engeren j1"' wij in Zeeland, op den vrijen bo- m als vrije mannen en vrouwen w Hen blijven leven. Daarom wordt er alarm geblazen. Omstreeks den tijd der verkiezingen, nu vier jaren geleden, verscheen ook het kloeke werk „Wilhelmus van Nas- souwe", het herdenkingsboek van Wil lem van Oranje. In het Inleidend woord tot die uit gave schreef prof. mr, dr. B. C. J. Loder, de oud-president van het internationale hof in Den Haag, de volgende wijze woorden: „Nederland viert de herdenking der geboorte, vier eeuwen geleden, van den stichter van zijn Staat, van Willem den Zwijger, onder wiens nazaten het zijn grootheid, zijn welvaart, zijn zelfstan digheid en geluk deelachtig werd en mocht behouden. Al zijn wel en wee, slechts onderbroken doo,r een korte tusschenpoos, heeft Nederland door leefd onder de leiding, de liefde, en de trouwe toewijding der leden van dat Vorstenhuis, aan wien iedere rechtge aarde Nederlander zich verknocht ge voelt als een zoon aan zijn vader. Want dezelfde deugden die den Stam vader hebben gesierd zijn het erfdeel geweest der nazaten van beiderlei kun ne hun levensbeginselen van vrijheid, mits met orde, van recht en rechtvaar digheid; van ongeëvenaarde plichtsver vulling en van godsdienstzin boven ge loofsverdeeldheid. Vrijheid van denken met orde van landelen; afkeer van de gemeenschaps zin doodende partijschappen en zinledi ge leuzen, dat is het, wat de Nederlan der van zijn vorsten, de Oranjes, leeren kan en leeren moet". Wijze, welhaast profetische woorden! Nu is het zoo ver. Nu staat de vrijheid van denken op het spel: zij dreigt ver vangen te worden door partijschap en zinledige leuze, terwijl ons Vorstenhuis op het tweede plan verdrongen dreigt te worden. Dat alles en nog veel meer is in ge vaar. Er is een strooming van bewust wor ding op dit punt in Nederland ontstaan. Een strooming, die machtig aanzwelt. Die een dam kan en wil op werpen te gen den wassenden vloed: dat is de Ne derlandsche Beweging voolr Eenheid door Democratie. Geen politieke partij, geen kiesver- eeniging is dit. Het is een samenwerken van velerlei politieke mannen en vrou wen, van Rechts en van Links, doch al len in de ure des gevaars bezield met deze eene gedachte: de democratie moet in Nederland veilig gesteld wor den. Te duur hebben wij om onze vrij heid gestreden, dan dat wij die nu per stembiljet weer zouden verkoopen. Daarom roepen wij bij dezen allen op, in massa ter vergadering te komen, morgenavond in Middelburg en in Vlis singen, Maandagavond aanstaande Goes. Het moet een indrukwekkende de monstratie worden van ons aller onver- zettelijken wil, de democratie in het vrije Zeeland te handhaven tegen alle aanslagen, zoowel van links als van rechts, zoowel van communisten als van fascisten! Daarom: allen op naar de vergaderin gen van „Eenheid door Democratie". Op voor de „vrijheid, mits met orde voor recht en rechtvaardigheid", zooals Loder het zegt. Allen gezamenlijk op voor de democratie! AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Dinsdag werden ten overstaan van notaris Verbist in de „Prins van Oran je" in het openbaar verkocht 3 huizen aan de Leliestraat te Goes, welke werden gegund ,als volgt: No. 64 koo- per G. F. H, Luwema te Heinkens zand voor f 3410; no. 62 kooper J Straub te Kloetinge voor f 3375; en no 60 kooper L, W. Dekker te Goes q.q voor f 3480. Perceelen Fransche zaaioesters verkocht. Heden, Donderdagmorgen werden te Middelburg voor den Staat publiek verkocht 4 kavels uitgezaaide Fran sche oesters; iedere koop plm. 400,000 stuks. Koop a: Eensgezindheid, Yerseke f 11500; koop b: P, Verweys Sr, f 11000 koop c: P. C. Baay, Tholen f 12000 koop d: Jac. Prins, Yerseke f 12800 De regeering heeft op deze door haar in^ 1936 gekochte oesters een flinke Winst gemaakt. Ze gaf ongeveer f 60,000 uit en heeft nu met de verkooping van dezen winter mee rond f 140,000 ge maakt. Den nieuwen staat der nieuwe heeren wijzen wij onvoorwaardelijk af. Behoud van een vertegenwoordigend stelsel als kerngedachte van het Ne derlandsche volksleven sedert er een eigen volksbestaan was, is een ge biedende eisch. II De terugkomst vau het prinselijk paar. Naar wij vernemen zullen Prinses Ju- iana en Prins Bernhard zich Zaterdag 22 Mei op den middag te Harwich aan boord van Hr. Ms. „Jva" inschepen voor den overtocht naar Nederland. Hr. Ms. „Java" zal denzelfden avond om 7 uur te IJmuiden aankomen, alwaar het prinselijk paar zal debarkeeren. GESCHENK VOOR DE PRINSES VAN EEN HONGAARSCHE SCHOOL. Toen H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard huil reis van Boedapest naar Weenen maakten, liep in Abar in Tsjecho-Slowakije het gerucht, dat het prinselijk paar door die gemeente zou 'komen. Den leerlingen der R. K. Hon- gaarsche lagere school was voor die ge- egenheid het Wilhelmus geleerd en bo vendien zou een geschenk worden aan geboden. De route werd evenwel gewij zigd en Ai'oar kreeg het prinselijk paar niet te zien, zeer tot teleurstelling van de leerlingen der genoemde school. Het bewuste geschenk is nu met een bege- eidenden brief aan H. K. H. aangeboden op haar verjaardag en de Prinses heeft voor deze attentie in hartelijke bewoor dingen laten bedanken. VLIEGONGELUK IN INDIë. Piloot omgekomen. Een Fokker-vliegtuig van de Indische (militaire) luchtvaart afdeeling is nabij iet vliegveld Tjikampek (Java) bran dend neergestort. De bestuurder, ser geant Luca, is bij dit ongeluk gedood. Officieel wordt omtrent dit ongeluk nog medegedeeld, dat het te wijten is aan een foutieve landingsmanoeuvre, waarbij de Fokker de boomen rond het Vliegveld raajkte. Hierdoor is de ma chine over den kop geslagen, neerge stort en in brand gevlogen. De Europeesche sergeant Luca werd gedood in het toestel aangetroffen. Hij was gehuwd en laat een kind achter. OVERBODIGE BORDEN LANGS DEN WEG. De K.N.A.C. heeft zich tot alle hoofd ingenieurs van den rijks- en provincialen waterstaat gewend met het verzoek ten spoedigste te willen overgaan tot het verwijderen van alle borden, die tot 1 November 1.1. gediend hebben lot aan duiding van 1ste en 2de klasse wegen. Sinds de invoering van het nieuwe mo tor- en rijwielreglement hebben genoem de borden iedere beteekenis verloren en kunnen zij slechts nog aanleiding geven tot verwarring en het afleiden van de aandacht van weggebruikers. Jong Holland snakt naar werk. De centrale voor werkloozenzorg deelt ons mede, dat thans van 329 plaatselijke comité's de voorloopige c.q. definitieve opbrengst der collecte be kend is. Door deze comité s werd een bedrag van 79393 ten behoeve van den arbeid der centrale ingezameld. Van 119 comité's zijn de gegevens nog niet ter beschikking,,. Aan bijdargen van par ticulieren, ondernemingen en vereeni- gin'gen werd tot dusver een bedrag van f 4621 ontvangen, zoodat in totaal ee nbedrag van f 94,014 ter beschik king is. DEMONSTRATIES MET DUITSCHE VLIEGTUIGEN OP SOESTERBERG. De Duitsche vlieger Rudolf Lochner, die op tweeden Pinksterdag bij de vlieg wedstrijden op het vliegveld Eelde bij Groningen den eersten prijs behaalde, heeft gisteren met zijn stuntmachine, de Buecker Jungmeister, een bezoek ge bracht aan de militaire luchtvaartafdee- ling te Soesterberg, teneinde hiermede eenige demonstraties te geven. Zooals zich laat begrijpen, waren vele militaire vliegers en verschillende mili taire autoriteiten bij de demonstratie aanwezig. Ook de heer Slot van de afd. vliegtuigbouw der N.V. Kon. Mij, De Schelde te Vlissingen, die de licentie rechten van Buecker Flugzeugbau A.G heeft, was aanwezig. Vlieg'er Rudolf Lochner heeft met zijn stuntmachine'verschillende fraaie kunst- vluchten uitgevoerd, waarin hij zilch buitengewoon meester toonde. De vril les, de rolls, de tonneaux en de loopings volgden elkaar in een zeer snel tempo op en werden door het deskundige publiek VOOR DE PROVINCIE ZEELAND met gretige belangstelling gevolgd. Voor al de loopings voorover wekte ieders be langstelling. Vervolgens hebben eenige instruc teurs van de vliegschool te Soesterberg eenige vluchten met het toestel uitge voerd. Zij waren na hun vlucht vol lof over de buitengewone vliegeigenschap- pen van de 'Buecker Jungmeister. Voorts bracht gistermorgen de Duit sche vlieger Helmuth Kalkstein met het Klemm L, 65 vliegtuig een bezoek aan de luchtvaart te Soesterberg. De vlieger behaalde den tweeden prijs bij de vlieg wedstrijden te Eelde. Ook Helmuth Kalkstein heeft eenige demonstraties met zijn toestel uitge voerd, waarbij enkele knappe staaltjes op het gebied van de luchtvaartacroba- tiek ten beste werden gegeven. Het was huiveringwekkend om te zien, toen de vliegef, terwijl het toestel op den rug vloog, enkele duikvluchten tot zeer laag over den grond uitvoerde om dan plot seling het vliegtuig weer op te trekken, teneinde het weer in den normalen stand te brengen. Verschillende militaire vliegers heb ben vervolgens ook met het Klemm- vliegtuig eenige vluchten gemaakt, zij waren allen buitengewoon ingenomen met de prestaties van het vliegtuig. Stijgende uitvoer van landbouw-, tuin en zuivelproducten. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft onze uitvoer van boter in April 5812 ton netto ter waarde van f 4,159,000 bedragen, tegen 5440 ton bruto ter waarde van f 2,747,000 n April van het vorige jaar en 4956 ton bruto ter waarde van f 2,257,000 in April 1935. Evenals in Maart heeft Groot-Bri- tannië weer ongeveer 70 ct. en Du:tsch- land weer 85 54 ct. per kilogram netto betaald. De uitvoer van kaas heeft in April 4802 ton (netto ter waarde van f 2,099,000 bedragen, tegen 4438 ton bruto ter waarde van f l',755',000 in April va nhet vorige jaar en 4643 ton bruto ter waarde van f 1,681,000 in April 1935. Ons land heeft in de vorige maand 6568 ton versche eieren ter waar de van f $922,000 uitgevoerd, tegen 6329 ton ter waarde van f 1,880,000 in April 1936. De uitvoer van eieren heeft in de eerste vier maanden van dit jaar rum 3 millioen gulden meer opgebracht dan in de eerste vier maanden van 1936, De uitvoer van aardappelen was in April als volgt: Kleiaardappelen: 16,521 ton ter waarde van f 579,000, tegen 11,535 ton ter waarde van f 304,000 in Alpril van het vorige jaar. Zandaardappelen: 6730 ton ter waarde van f 205,000, tegen 4859 ton ter waarde van f 116,000. Pootaardappelen: 3677 ton ter waarde van f 192,000; tegen 1364 ton ter waarde van f 82,000. In April was de uitvoer van groen- ten: Wi i t t e kool: 1711 ton ter waarde van f 39,000, tegen 1208 ton ter waarde van f 102,000 in April van het vorigp jaar. Savoyekool: 2161 ton ter waarde van f 106,000, tegen 158 ton ter waarde van f 24,000. Roode kool: 2017 ton ter waar de van f 64,000, tegen 1145 ton ter waarde van f 107,000. Bloemkool: 206 ton ter waarde van f 63,000, tegen 323 ton ter waarde van f 73,000. Sla: 11,850 ton ter waarde van f 2,237,000, tegen 11,768 ton ter waar de van f 1,904,000, Uien en sjalotten: 3283 ton ter waarde van f 72,000, tegen 295 ton ter waarde van f 11,000. Komkommers: 815 ton ter waarde van f 219,000, tegen 746 ton ter waarde van f 166,000. Spinazie: 970 ton ter waarde van f 122,000, tegen 412 ton .ter waar de van f 35,000 in April van het vorige jaar. MIDDELBURG (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige Z. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog vrij warm weer, behoudens kans op onweer. UKKEL: Matige veranderlijke win den, vooral uit kei Zuiden, tijdelijk be wolkt, plaatselijk regen en zelfs onweer, vrij zachte temperatuur met een nachte- ijk miuiniii'.i van ongeveer 10 graden, Do 20 Mei: Zon op: 3 h 59; onder 19 h 54. Licht op: 20 h 24, Maan op: 15 h 12; onder: 1 h 37. V.M.: 25 Mei. en Do. Vr. Za. Hoog- 20 21 22 en Laagwatei Mei. Hoogwater. 10.13 22.29 11.08 23.21 12.51 te Vlissingen: Laagwater- 4.04 16.27 5.05 17.21 6.52 19.04 Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. 20 11.40 4.59 17.34 Vr. 21 0.04 12.39 5.28 18.28 Za. 22 2.01 14.30 7.49 20.13 Westkapelle is 28 min. en Domburg' 23 min. vroeger; Veere 38 min. later S springtij). HANSWEERT, Het Nederlandsche zeilschip „De Hoop" geladen met ma cadam naar Bergen op Zoom is gister middag bij het binnenkomen van de ha ven op den Oostberm omhooggevaren en MijVen zitten. Met behulp van de sleep boot Dordrecht is het schip later vlot gebracht, waarna het de reis heeft voort gezet. IERSEKE. Woensdagmiddag is in de haven van Ierseke gearriveerd een ge zelschap studenten van de Rijks uni versiteit te Utrecht voor een bezoek aan de oester- en mosselcultuur. Ook werd nog een bezoek gebracht aan de verschillende kreeftenparken. De ex^ cursie, die onder leid ng stond van dr. Grijns, den rijksbacterioloog te Bergen op Zoom, werd ook bijgewoond door prof. dr. Van Vuuren van Utrecht. Omstreeks 3 uur zijn de ongeveer 70 da mes en heeren van de Kijkuit vertrok ken op de motorboot van de Vische- rijpolitie „De Gier", tene'nde met laag water een bezoek te brengen aan de verdronken landen van Reimerswaal. De schipper van „De Gier" heeft een bij zondere studie'gemaakt van deze ver dronken landen, Woensdag wilde de 20-jarige C, Stobbelaar op de Haven twee vech tende honden sche den. Daarbij werd hij zoodanï.g gebeten dat hij zich on der behandeling van dr. Polderman moest stellen. Nadat de honden in de haven waren geworpen, daar ze anders niet te scheiden waren, scheelde het niet veel of de eigenaars waren ook handgemeen geworden. KAPELLE. Van 1 April 1936 tot 31 Maart 1937 werd door de veilingsver- eeniging Kapelle Biezelinge en Omge ving geveild voor een bedrag van f 834,347. Aardbeien 675256 kg, gemiddelde prijs f 13,46 per 100 kilo, tot een be drag van f 90873,52; kruisbessen 624734 gem. prijs 6,07; appelen 2507693 kg, gem. f 12,61 en f 8,61; peren 1164188 kg, gem. prijs f 12,49 en f 6,89. RAAD VAN RILLAND BATH. RILLAND BATH. "Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus, vol tallig. De v o o r z. deelde naar aanleiding der notulen mede, dat het voetbalterrein reeds is gedraineerd, dat door de Wa terleiding Maatschappij bericht is ge zonden dat indien in den derden weg de waterleiding wordt gelegd tot aan de

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1