GOESCHE COURANT "Middelburg W.©dc PI6I3 BINNENLAND. WEERBERWHT. ZEELAND. NUMMER jjl5.TVEE BLADEN. WOENSDAG 19 i937' EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. |ggj||g||| TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Een ontdekking en twee vragen. 2organiseert behalve te Vlissingen ook te op VRIJDAGAVOND 21 MEI een massa-vergadering in de Groote zaal van Het Schuttershof. Nadere bijzonder heden, namen van sprekers, volgen nog. MIDDELBURi» e IHwuincfttf* WÈ He Q MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Ds. A H. Oussoren, een der twee re- •dacteuren van de „Zeeuwsche Kerkbo de", weekblad voor de gereformeerde kerken in Zeeland, heeft een ontdekking gedaan. Tenminste, dat meent hij: in on geveer een halve kolom tekst openbaart de dominee namelijk zijnen onschuldigen schaapkens zijn groote vondst: dat ons blad.... een liberaal-vrijzinnig blad is! Och arme, welk een vreemdeling in Jeruzalem moet deze predikant-redac teur wel wezen, om te durven spreken van een „aap die uit den mouw komt" van „zelfopenbaring" van,let wel, principieel-liberaal-vrijzinnig", dat. „nu niemand meer behoeft te twijfelen aan de beginselen van dit blad"en wat dies meer zij. Weet ds. Oussoren dan niet, dat in de statuten der N.V. de Middelburgsche Courant staat en sinds jaar en dag staat dat „het doel van de vennoot schap is de uitgave en de exploitatie van een dagblad, strekkende om, uit gaande van vr ij zinnige beginselen, volksontwikkeling en beschaving te helpen bevorderen"? En mogen wij ds. Oussoren dan ook nog verwijzen naar de laatste paragraaf van ons 1-1-1932 uitgegeven jubileum boekje „1% Eeuw" waarin schr. dezes, met zijn naam onderteekend, de richting van ons blad als volgt schetstede Middelburgsche Courant heeft er 1% eeuw steeds naar gestreefd, 'n fatsoenlijk blad te zijn, in den zin, zooals dat onder vaklieden verstaan wordt. Zij wilde, op algemeen-liberalen grondslag staande, desnoods scherp, maar steeds met eer lijke middelen voor haar meening uitko men en er voor strijden. Maar voorna melijk strijdorgaan was zij weer niet, en beoogt zij ook thans niet te zijn. Hoofd zaak is de degelijke voorlichting van haar lezers op elk gebied. Onder Van der Pauwert is de courant een tijd lang vrijzinnig naar den trant der vrijzinnig democraten geweest, maar Deibei was, en haar tegenwoordige leider is weer, den algemeen-liberalen beginselen toe gedaan. Daaruit volgt, dat de courant, indien dit noodig of gewenscht lijkt, de liberale politiek verdedigt of voorstaat, maar tot een partij-orgaan stempelt dit ons blad allerminst. Zoowel in zaken van gemeente-, provinciale- als landspolitiek staat de Middelburgsche Courant volko men vrij en nimmer zal zij schromen, den politiek andersgezinde bij te vallen, zoo hij het naar hare meening eerder bij het rechte einde heeft dan een lid of verte genwoordiger der partij, waarin het li beralisme van tegenwoordig georgani seerd is." Ons dunkt: openlijker kan het toch niet. Dit jubileumboekje, uitgegeven bij ons 175-jarig bestaan, is allen abonnees verstrekt en ook verder ruim beschik baar gesteld. Ds. Oussoren heeft dus iets ontdekt, hetwelk niet meer te ontdekken viel, omdat een ieder, die ook maar eenigs- zins op de hoogte van den stand van za ken was, wel weet dat ons blad al bijna twee eeuwen een liberaal blad is! Dat wij de politiek niet dagelijks op den voorgrond stellen, dat wij, gedragen door ons liberale beginsel, naar een on afhankelijk oordeel streven, dat wij niet een partijblad napraten, niet alles ophe melen wat een partij doet en rechts en links critiseeren wat alle anderen, die niet „van de partij zijn" doen, dat wij, uit onze liberale overtuiging, streven naar een nationaal standpunt dat is een andere zaak. Maar verbloemd hebben wij onze over tuiging, naar wij meenen, nimmer, en als ds. Oussoren schrijft„de aap zit an ders n de mouw".dan is dat een ge tuigenis van onkunde, of.... erger. Zoomin als men het in 1492 door Co lumbus ontdekte Amerika in 1937 nog eens kan ontdekken, zoomin kan de Zeeuwsche Kerkbode" vandaag aan den dag her-ontdekken wat al sinds 1758 openlijk bekend was! Tot zoover de ontdekking die geen ontdekking was. Nu nog twee vragen. „De Zeeuw" komt een en andermaal terug op ons betoog, waarin wij op gronc van onze liberaal-vrijzinnige opvatting der dingen en 't is, meenen wij, toch nog wel toegestaan in Nederland er zulk 'n opvatting op na te houden, daarvan te doen blijken, en haar met gepaste mid delen te propageeren? hebben trach ten aan te toonen, hoe principieel-fou tief het zoude zijn, wanneer een massa niet-antirevolutionairen, onder den sug gestieven invloed van een naam, toch op Colijn zou stemmen. Wij meenen, met alle, ook nu nog aanwezige, waardeering voor de figuur van den anti-revolutionairen staatsman Colijn, voor een ieder, die hier onder scheiden kan en wil, voldoende duide lijk te hebben aangetoond, waarom de niet A.-R.-Nederlanders zich aan de ze suggestie dienen te onttrekken. Wij waren en zijn er nog van overtuigd, dat men de politiek van het kabinet- Colijn voortreffelijk kan steunen door te stemmen op- die in dat kabinet ver tegenwoordigde partij, welke met eigen beginselen zooveel mogelijk overeen •stemt. Dat is zelfstandige, principieele politiek, die niet tegen Colijns staats- mansbeleid is gaat. In een artikeltje „Wankelpolitiek' valt een schrijver in „De Zeeuw" ons nu nogmaals te dezer zake aan. In scherpe bewoordingen bewoordingen die, zouden w ij ze ten opzichte van de A.R. politiek durven gebruiken, ons zeker het verwijt van „scheldpartijen" en zoo meer op den hals zoude halen. Wij meenen, na de gedachtenwisseling welke wij op dit punt met dr. K. Huizen- ga, den voorzitter der A, R. kiesvereeni- ging te Middelburg, in ons blad gevoerd hebben, ontslagen te zijn van de ver plichting nogmaals in te gaan op wat wij toen, dunkt ons, rechtuit weersproken of weerlegd hebben. Wij willen nu volstaan met „De Zeeuw" twee vragen te stellen twee vragen waarop wij een rechtuit-recht- aan antwoord verwachten. De eerste vraag is deze: Is de politiek welke in de nu achter ons liggende vier jaren gevoerd werd, en met welker groote lijnen wij vermoe delijk evenzeer instemmen als „De Zeeuw", de uitsluitende politiek van Dr. Colijn, of is het de" in gemeen overleg tot stand gekomen resultante van de verschillende staatkundige in zichten welke in het huidige natio nale kabinet bestaande uit 3 R.K., 2 A.R., 2 C.H., 2 V.D. en 1 V.B. tot uitdrukking kwam? Korter gevraagd: was het huidige kabinet A.R. of was het een nationaal kabinet? En de tweede vraag is deze: In 1933 zijn op de A.R. lijst uitge bracht 13,4 van het totaal aantal geldige stemmen, met als gevolg 14 ze tels voor de A.R. in de Tweede Kamer. Vier jaren daarvóór, in 1929, bedroeg dit percentage slechts 11,6 met 12 zetels; bij de Provinciale Statenverkie zingen van 1935 is het percentage van het Rijkstotaal der A.R. weer terugge- loopen tot 11,4 Het is dus wel buiten kijf dat de te genwoordige A.R. Kamerfractie met z'n 14 leden niet evenredig is aan het getal der overtuigde aanhan gers der A. R. b e g i n s e 1 e n in den lande, nademaal deze cijfers tóch wel zonneklaar uitwijzen, dat dit percentage tusschen de 11 en 12 schommelt. Een ieder, ook in A.R. kring, is er wel van overtuigd, dunkt ons, dat de te genwoordige 14 man sterke A.R. Ka merfractie op rekening van de groote trekkracht van den naam van nr. 1 dier A.R. lijst, dr. Colijn, gesteld moet wor den. Nu willen wij van „De Zeeuw" al leen d i t weten: verdedigt Gij de stel ling, dat er in de komende Tweede Ka mer, evenals in de thans heengaande, liefst aanzienlijk veel meer A.R. moeten komen te zitten dan in over eenstemming is met de in ons Neder landsche Volk aanwezige overtuigde, principieele voorstanders der A.R. be ginselen? Dus: verlangt, wenscht of hoopt Gij meer, liefst veel meer, dan U naar evenredigheid toekomt? Dat zijn onze vragen. Tenslotte nog dit. Het artikeltje in „De Zeeuw" van 12 Mei besluit aldus: „Doch vooral sinds wij Colijn op het Middelburgsche Mo lenwater opnieuw op zoo overtuigende, meesleepende en aandoeningwekkende wijze de A.-R. beginselen hoorden be pleiten, gaan wij voor hem en voor zijne candidatuur door hetvuur!" Wij kunnen dit volkomen begrijpen: Zóó moet het ook en van een de A.R. beginselen toegedaan dagblad ver wachten wij niet anders. Maar„De Zeeuw" houde het ons ten goede, dat w ij als principieel li beraal-vrijzinnig dagblad ons niet het vuur uit de sloffen loopen voor nr. 1 van de A.R. lijst! Integendeel: wij ach ten het vooralsnog ons onbetwistbare recht en onze plicht te pleiten voor on ze beginselen, en diegenen, welke wij HET PRINSELIJK PAAR TE LONDEN Gistermorgen zijn H. K. H, Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard te Londen teruggekeerd uit Norfolk, waar zij als gemeld ten huize van sir John Maffey de Pinksterdagen door brachten. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn thans de gasten van jhr, mr. R. de Ma- rees van Swinderen, Nederlandsch ge zant te Londen. Te hunner eere werd gistermiddag in het Nederlandsch ge zantschap een receptie gehouden, waar honderden leden van de Nederlandsche kolonie voorbij het Prinselijk paar de fileerden. Gisteravond woonden zij met ver schillende andere vorstelijke gasten een bal bij, dat door den hertog en de her togin van Sutherland werd gegeven. Vandaag zou het Prinselijk paar aanzitten aan een d ner ten huize van den Nederlandschen gezant, welk diner door een receptie zou worden gevolgd, waarop verscheidene leden der Engel- sche society aan het Prinselijk paar zouden worden voorgesteld. Het Prinselijk paar z,al morgen Don derdag de vlootrevue te Spitnead bij wonen, Zaterdag zal per Hr, Ms. „Ja va", via Harwich, de terugre's naar het vaderland worden ondernomen, w,aarmede een week van drukke bezig heden wordt afgesloten, een week, welke de Prinses en den Prins vele be wijzen heeft gebracht van erkentelijk heid en genegenheid, die men in Ne derlandsche en Engelsche kripgen te Londen koestert. DE „JAVA" TE SPTIHEAD AANGEKOMEN. Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen telegram is Hr. Ms kruiser „Java" gisteren te Spithead aan gekomen. Gouden jubileum Vroom en Dreesmann. Vrijdag a.s. jubileert een firma, wier naam bij ons volk een zeer bekenden klank heeft gekregen. Op dien dag her denkt de firma Vroom en Dreesmann het feit, dat vijftig jaar geleden haar eerste zaak in de Weesperstraat te Am sterdam werd geopend. DE HAGESPRAAK TE LUNTEREN. Op den Goudsberg te Lunteren heeft de Nat. Soc. Beweging Maandagmiddag haar tweede Hagepreek gehouden, waaraan ongeveer 70.000 personen heb ben deelgenomen. Na een welkomstwoord van den alg. secretaris den heer C. van Geelkerken spraken tot de pauze 6 vooraanstaande menschen uit deze beweging. Deze tien minuten-redevoeringen werden afgewis seld door ma®sa-zang. Na de pauze sprak de heer Mussert over: Onze strijd om een gaaf volk. Hij vond daarbij geiegenheid nog iets te zeg gen over het incident van Vrijdag te Amsterdam. Het Blauwe Zand te Am sterdam is, zoo zei de heer Mussert, een marxistische terreurbuurt. Spr. wacht nog altijd op het bezoek van den hoofd commissaris van politie, om zich te ver' ontschuldigen over het feit, dat men op klaarlichten dag te Amsterdam zijn le ven niet zeker is, wanneer men natio- naal-socialistische gezinnen bezoekt. De heer Mussert zette zijn bekende opvattingen over de tegen de N.S.B. sa mengaande partijen uiteen en eindigde met de verzekering, dat de beweging thans hechter staat dan ooit. De uittocht uit Lunteren begon daar na en het duurde eenige uren voor deze plaats haar rust had teruggekregen. VROUWEN VREDESGANG. Een groote schare van vrouwen is gis teren (Volkenbondsdag) naar Utrecht ge komen om getuigenis af te leggen van haar ernstige gezindheid voor den vre de en om anderen op te wekken zich over het vraagstuk van oorlog en vre de te bezinnen. In twee stoeten, teza men ruim 10.000 vrouwen tellend, trok ken zij in diepe stilte door de stad, met zich voerend een groot aantal spandoe ken met het woord „vrede" en allen ge tooid met witte bloemen of witte strik jes, Tal van extra-treinen voerden deel neemsters aan. tot onze nabije geestverwanten of poli tiek nader bij staanden meenen te mo gen rekenen, voor te houden dat het plicht is op eigen beginsel te stem men, niet om nog meer anti-revolu- tioHairen naar de Tweede Kamer te zenden! EENHEID DOOR DEMOCRATIE (Ingez. Med.i Om half drie werd in de Maliebaan een „vredesduif" los gelaten, waarna twee minuten stilte in acht genomen werd. In den stoet liepen deputaties van verschillende vereenigingen mee, even als deputaties uit het buitenland. Onder weg werd de optocht door drie deputa ties verlaten. Een begaf zich naar het stadhuis om het gemeentebestuur dank te zeggen voor de ontvangst. De andere gingen resp. naar de Nederlandsche re geering en naar het vredespaleis te Den Haag. De beide laatste boden aan de betrokken instanties een adres aan, waarin de Nederlandsche vrouwen uit spreken te blijven vetrouwen op de overwinning van recht en menschelijk- heid en waarin zij verzoeken nog krach tiger te willen streven naar een oplos sing der geschillen tusschen de volkeren door internationale samenwerking op grondslag van een krachtiger werken den Volkenbond Het adres aan de Ned. regelkring werd ten departemente van buitenlandsche za ken aan minister de 'Graeff overhandigd. De deputatie bestond uit zes vrouwen met als leidster mej. E. H. Piepers uit Bilthoven. die een kort woord tot den minist'er heeft gesproken. Minister De'Graeff heeft daarop met eenige vriendelijke woorden het adres in ontvangst genomen. Een deputatie onder leiding van mej. Selma Meijer en eveneens bestaande uit zes vrouwen heeft bij het Vredespa leis, aan den voet van het beeld „De Christus van den Andes" bloemen neer gelegd. De deputatie werd door den president van het permanente hof van justitie, den heer Guerrero ontvangen. Mej, Selma Meijer hield in het Engelsch een korte toespraak. De president beantwoordde de rede met enkele sympathieke woorden. Verlaging telefoontarieven Nederland Duitschland. Met ingang van 1 Juni a.s, zullen de telefoontarieven in het verkeer tusschen Nederlandsen Duitschland worden ver laagd. In plaats van in 12, zal Duitsch land van dien datum af in 4 zones worden ingedeeld. De kosten van een drie-minuten ge sprek tusschen de Nederlandsche en Duitsche netten zullen alsdan bedra gen: oud nieuw le zóne (vroe ger le en 2e) f 1,65-4 1,80 f 1,50 2e (vroeger 3e) f 2,10 f 1,95 3e (vroeger 4e) f 2,40 f 2,25 4e (vroeger 5 12e) f 2,70—f 4,80 f 2,55 DE RIJKSMIDDELEN. De indirecte belastingen heb ben reeds 18 millioen meer op geleverd dan 't vorige jaar. Over April hebben de indirecte mid delen (accijnzen, invoerrechten, omzet belasting etc.) opnieuw een aanzienlijke som meer in het laatje van den Staat gebracht dan het vorig jaar. De op brengst bedroeg ruim 34 millioen te genover ruim 28 millioen over April 1936, terwijl 1/12 der raming 31 milli oen beloopt. Vrijwel alle middelen van beteekenis (en hierin weerspiegelt zich de economische opleving) deelden in het accres. De omzetbelasting kwam zelfs 1,2 millioen boven April van het vorige j,aar uit. Over de eerste vier maanden van het jaar hebben de indirecte middelen nu 133,7 millioen opgebracht, hetgeen bijna 18 millioen meer is dan het vorig jaar en 9 millioen meer dan 4/12 der raming. Wat de directe belastingen betreft, daarvan w,as ultimo April 42 millioen op kohier gebracht tegenover 43 milli oen op ft zelfde tijdstip van 't vorig jaar. Verwachting tot morgenavond! DE BILDTZwakke tol matige, veran derlijke wind, later uit Zuidelijke rich tingen, tijdelijk opklarend, later weer kans op regen of onweer, iets warmer. UKKEL; matige Z.W. winden, bewolk te hemel, nevelig weer, plaatselijk re gen en onweer, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 11 graden, e Wo, 19 Mei. Zon op: 4 h 01; onder: 19 h 52. Licht op: 20 h 22. Maan op: 14 h 03; onder: 1 h 19. V.M.: 25 Mei. Hoog- en Laagwatei te Vlissingen i Mei. Wo. 19 Do. 20 Vr. 21 Hoog- en Wo. 19 Do. 20 Vr. 21 Hoogwater. 9.05 21.25 10.13 22.29 11.08 23.21 Laagwater te Mei. Hoogwater. 10.32 22.27 11.40 0.04 12.39 Laagwater. 2.52 15.23 4.04 16.27 5.05 17.21 Wemeldinges Laagwater. 3.49 16.31 4.59 17.34 5.28 18.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Nummering der candidaten- lijsten. Het Centraal Stembureau te Den Haag heeft gister een openbare zitting gehouden ter nummering van de voor de Eerste Kamerverkiezingen ingediende candidatenlijsten. Voor Zeeland luidt de uitslag als volgt: No. 2. V.D.B. No. 3. Staatk. Ger. Partij. No. 6. R.K. lijst-De Bruijn. No. 9. Chr. Hist. Unie. No. 10 N.S.B. No. 11. Vrijheidsbond. No. 12. S.D.A.P. No. 13. A.R. partij. EEN SERENADE. Als waardeering voor zijn arbeid en het daardoor te Souburg behaalde,, suc ces zal de muziekvereeniging „Cres cendo", Donderdagavond een serenade brengen bij zijn directeur, den heer P. C. J. de Graaf, wonende aan den Veerschen weg. Te 8 uur wordt van het repetitielo kaal Achter de Houttuinen vertrokken langs de Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt, Lange en Korte Delft, D,am, Rotterdamsche Kade, Nederstraat, Mo lenwater, Molenstraat naar Veersche weg en terug langs Breestraat, Oost kerkplein, Nieuwe Oostersche straat, Molenwater, Zuidsijngel, Bree, Wage- naarstraat, Hofplein, Korte Noordstraat, Noordpoortplein, Klein Vlaanderen, Volderijstraat, Volderijlaagte, Heeren gracht, Seisd.am. Geen diensten verleend. De Monumentencommissie deelt in haar verslag over 1936 mede, dat in dat jaar geenerlei diensten van de comm s- sie werden verlangd. Ook was er geen enkele aanleiding voor de commissie om haar bemoeienissen in deze of gene richting uit te strekken. De Volkstuinen. Het bestuur van de Vereeniging voor Volkstuinen Kweeklust heeft in een adres aan den "Raad verzocht het voor stel van B. en W, om de 20 pet. ver laging v,an de pacht voor de gronden aan den Koudekerkschen weg in te trekken, niet aan te nemen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1