0Aóikt Rppetftip SPORT. Victor Hugo's Zeeuwse Reize REMEN6D NIEUWS. REGHTSZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. 10 AliNBAa AARDENBURG. III. wmÊÊMmÊmw wijze overal waar musschen schade doen aan het graan, in tuinen en boom gaarden oi in de hoenderhof toe te pas ten. Voor musschengildën kan zij een belangrijke steun bij de bestrijding der musschen beteekenen. Nadere inlichtingen over deze vang- v, ijze, die verleden jaar op vele plaatsen met gced gevolg is toegepast, worden verstrekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. Jeugdige dieven. De politie te Rotterdam heeft aange houden twee 16-jarige knapen, die eeirge weken geleden ten nadeele van een Rotterdamsche firma een bedrag van f 800 hadden ontvreemd, welk geld zij op de giro hadden moeten storten. Deze beide knapen zijn aangehouden in de Egelantierstraat te Rotterdam, waar zij een bezoek gingen afleggen Bij fouil leering bleek de een nog f 4. de ander nog f 45 op zak te hebben. De jongens verklaarden, dat zij in Am sterdam een deel van het geld hadden opgemaakt. Een bedrag van f 125 zou den zij voorts in bewar'ng hebben gege ven aan een bewoner van de Lange Nies- sel te Amsterdam, waar zij voor den tijd, die zij in Amsterdam hadden doorge bracht, een kamer hadden gehuurd. Als verdacht van heling heeft de politie de zen Amsterdammer eveneens gearre- steerd. annum ui ■"tfTi'fttfiiiiHfrffiflhf llTT'iTtf fSTffirMBWi Een automatisch noodluik voor auto's. Ten overstaan van eenige autoritei ten op automobielgebied is gistermid dag in de Boerenwetering tusschen Gerard Terborgstraat en Reinier Vinke- leskade te Amsterdam een de monstratie gegeven met een auto, w,aarop een automatisch noodluik was gemonteerd, dat, zoodra de auto in het water komt, losgaat en wanneer de auto geheel onder het water ver dwijnt gaan drijven. Met behulp van een electrische hijsch- kraan van de stadsreiniging werd de ,aufo omstreeks half vier in het water gelaten. Langzaam zakte het voertuig naar beneden. Toen echter het water tot de assen van de wielen reikte, kwam het luik reeds los. Een tweede demonstratie werd ge geven. Thans had iemand ;'n de ,auto plaats genomen. Weer zakte de auto in het water, weer ging het luik los. Nu liet men het voertuig echter nog wat verder zakken. De jongeman in de auto gooide vervolgens het luik in het w.ater, waardoor hij de auto dus ge makkelijk kon verlaten. Met een duik ging hij het drijvende luik achterna en nam bovenop plaats om aan te toonen, dat drenkelingen zich daarUm drijven de konden houden. De proef mocht goed geslaagd heeten, Het noodluik, dat vrijwel het geheele dak van de auto beslaat, liet automa tisch los en bleef drijven. De heer H. R. Bosman, wien de eer van de constructie van het automati sche noodluik toekomt, verschafte nog eenige inlichtingen omtrent de vinding. Het luik wordt electrisch geopend. On der de auto zijn vlotterschakelaars aan gebracht, die door den druk van het water contact geven. Door den stroom wordt het luik losgemaakt. Eenige vee- ren lichten het een centimeter of tien in de hoogte. In de auto zijn nog eenige drukknop pen, waardoor men eventueel zelf het luik los kan maken. 1 ot zoover de heer Bosman, die reeds op zijn uitvinding octrooi heeft aange vraagd. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door d»n Agent J. BRUIJNOOGE, Langstraat. VOETBAL. Wedstrijdprogr-arnmal Het programma voor Maandag 2en Pinksterdag luidt: j Kampioenschap van Nederland; Ajax Be Quick (Zondag); FeijenoordGo Ahead. (Zondag). Promotiecomp. afd. I: Hilversum RCH. Promotiecomp. afd." IV: Willem II Miranda en MVVMiddelburg. Promotiecomp. 3e kl.AxelTerneu- zen. 3e klasse B: EMMHansweert. Na-competitie: Eiland BoysGoes; ZeelandiaDe Zeeuwen; Zeeuwsche BoysVlissingen. BreskensHoofdplaat; Biervliet IJzendijke. Vriendschappelijk: IersekeDFC (Dordrecht) DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN BEGINNEN. Maandag 2en Pinksterdag zullen de wedstrijden tusschen de dr e tweede klassers Middelburg, Willem II en Mi randa en de eerste klasser MVV voor een plaatsje in de Zuidelijke eerste klas, een aanvang nemen. Met belang stelling zullen de Zeeuwsche sportlief hebbers de verrichtingen van het ge noemde viertal volgen, temeer daar M'ddelburg tevens weer een poging gaat ondernemen Zeeland een eerste klasser terug te geven. Want wat dit betreft bevindt onze provincie zich toch altijd in een min of meer uitzon- deringsposit e. Utrecht en Zeeland zijn de eenige provincies in ons land, die geen eerste klasser rijk zijn. Daarom groen-witten grijpt de kans die zich nu weer voordoet om Zeeland en Middel burg weer in de eerste klas te~*plaatsen. Gemakkelijk is die opgave zeker niet, er zal voor gestreden moeten worden. Er» hard ook. Er zijn tal van pessimisten, die Mid- deiburg bij voorbaat al hebben uitge schakeld en alle kans op een behoorlijk resultaat in de promot'ewedstrijden af wezig achten. Dergelijke zwartkijkers waren er echter ook in 1932 toen Mid delburg promoveerde, en om recenter voorbeelden te noemen: eveneens toen Middelburg twee jaar geleden de eerste promotiewedstrijd in Roermond moesl gaan spelen met eenige invallers zelfs niemand gaf de groen-witten een k,ans. Toch werd een gelijk spel behaald. En zoo gebeurde het ook des tijds met den uitwedstrijd tegen Willem lil. Men ziet boe verkeerd het is alles bij voorbaat maar van nul en geener waarde te achten. We willen niet beweren, dat Middel burg zoo maar de eerste klas zal gaan inwandelen, via eenige wedstrijden, in tegendeel, ook wij gelooven niet zonder meer aan promotie. Doch het gaat er hier maar om dat de groen-witten toch evengoed hun kans hebben als de ove rige drie elftallen. Miranda bv. moet in 't geheel n:et sterker zijn dan Middelburg. Een Wal- chersche voetballiefhebber, die Miran da heeft zien spelen was zeer pertinent in zijn overtuiging, dat de groen-witten dit elftal niet behoeven te vreezen. Evenwel zeggen wij hier achteraan: past op, want voetbal is geen rekensomme- tje. Willem II heeft sinds Februari geen competitiewedstrijd gespeeld. De eerste wedstrijd z,al dus moeten blijken :n hoeverre dit nadeeligen invloed op spel en spelers heeft gehad. Overigens is Willem II een elftal, dat ook door zijn enthousiasme een gevaarlijken tegen stander blijft en zeker een ernstige can- didaat is voor het begeerde plaatsje. plaatsje. MVV tenslotte lijkt ons de sterkste, van dit viertal. Middelburg z,al een zwaren, doch niet hopeloozen strijd moeten voeren in Maastricht. Groen- witten, geeft jullie ten volle en zorgt voor de eerste verrassing. We hopen in Maastricht een fairen wedstrijd te mogen aanschouwen en er onze lezers u tvoerig verslag van te doen. Zondag 23 Mei worden de promotie wedstrijden voortgezet met Middelburg- Willem. II en Miranda-Mi V.V. Ben Boer Middelburgsche Crt. Elitai, Het Den Boer-Middelburgsche Cou rantelftal is weer u't zijn winterslaap ontwaakt. De werkende leden hebben de voetbalschoenen wederom voor den dag gehaald en de bal is gaan rollen. Enkele oefenpartijtjes zijn achter den rug en Zaterdagmiddag wordt de eer ste wedstrijd van het Den Boer-Middel- burgsche Courant elftal-seizoen op het Gemeentelijk Sportterrein te Middel burg gespeeld. Als tegenpartij zal een combinatie van Middelburg fungeer en. Het belooft dus een nteressant begin te worden. Doodelijke aanrijding op den Wouwschen weg te Roosendaal, Donderdagmiddag werd voor de Bre- idasche rechtbank de zaak behandeld tegen den 36-jarigen veearts J. S. uit Renesse, die zich te verantwoorden had wegens het feit, dat hij op 10 Januari j.l. met een snelheid van ongeveer 80 km over den Wouwschen weg te Roosen daal rijdend, in botsing kwam met een andere auto, waarna hij op het links langs den weg gelegen rijwielpad terecht kwam, alwaar zijn auto een wielrijder J. A. de L. raakte, die hierbij zulke ern stige verwondingen opliep, dat hij kort daarop, door verbloeding, overleed. De schuld van dit noodlottige onge luk werd aan verdachte geweten, omdat hij hoogst roekeloos, onvoorzichtig, on achtzaam en onnadenkend zou hebben gereden. De Off. v. Just, zeide van meening te zijn, dat S. een ernstige verkeersfout had gemaakt, maar de schuld aan den dood van den wielrijder, welke verdachte was ten laste gelegd, achtte spr. niet wettig en overtuigend bewezen. Hij requireerde daarom vrijspraak. FINANCIEELE BERICHTEN. Beursvacantie. De minister van financiën heeft be paald, dat op 15 Mei a7s.' en verder alle Zaterdagen in de maanden Juni, Juli en Augustus, alsmede 31 Augustus 1937 de beurzen voor den geld- en fondsenhan del zullen zijn gesloten. Amstleven, Aan het jaarverslag over 1936 van Amstleven (N.V. Amsterdamsche Mij. van Levensverzekering)ontleenen wij dat productie is gestegen en vooruit gang doet zien. De financieele resultaten waren gunstig en is er een belangrijke extra versterking van de wiskund ge reserve. Afgesloten werd in totaal f 21.551.337.70 tegenover f 19.030.622.20 in 1935. Het totale verzekerde bedrag kon in 1936 met f 6.920.979.30 tot f 169.531.446. 10 stijgen, tegenover een vooruitgang van f 1.116.028.70 in 1935. Het jaarlijk- sche premieinkomen steeg tot f 4471. 315.10. In 1936 werd f 2.472.685,54 aan koopsommen ontvangen. De Maatschappij breidde haar bezit aan vaste goederen in vrij sterke mate uit. Dit bedraagt thans f 3.408.950, nadat per 31 December per saldo f 135.838.68 afgeschreven was. In hypotheken was einde 1936 belegd voor een bedrag van f 24.666,743.95. Het effectenbezit bedroeg op 31 December f 15.444,771.27. Daarop werd een koerswinst gemaakt van per saldo f 1,142,870.04. De Winst- en Verliesrekening sluit met een winstsaldo van f 540.717.48. Daaruit wordt op de verplichte stortin gen f 25 per aandeel uitgekeerd en over de onverplichte stortingen 4.67 pet. ge rekend over den termijn, dat zij gedu rende 1936 in het bezit der Maatschappij waren. Politieke actie van predikanten. Naar aanleiding van een bericht vol gens hetwelk ds. Bik, Luth. Pred. te Enk huizen voor de Anti Rev. Kiesvereeni- ging alhier een rede hoopt te houden, mogen het opmerking verdienen dat m de meeste Luth. Gemeenten van ons va- de'rland politieke actie der predikanten niet op prijs wordt gesteld. Toen ondergeteekende verleden jaar een beroep naar Delft ontving luidde een der beroepsvoorwaarden (art. 11): ,.Van den predikant wordt verwacht dat hij noch kansel, noch huisbezoek, noch catech isatie zal gebruiken tot politieke besprekingen". Een clausule, die onge twijfeld haar goede zijde heeft. Hoogachtend, C. Nolte. Ev, Luth. predikant Middelburg, 14 Mei. APOTHEKEN. Te beginnen Zaterdagavond 9 uur tot Dinsdagavond 8 uur is des nachts, als mede Zondag en Maandag den geheelen dag te Middelburg geopend de apotheek Van Pienbroek, Pottenmarkt en van Dinsdagavond tot Zaterdag des nachts de apotheek Van de Garde. Korte .Noordstraat. BURGERLIJKEN STAND. Goes. Bevallen: M. de BelMaas d. Ondertrouwd: H. C. Weezenpoel 27 j. en J. Maas 21 j. Getrouwd: Z. de Groene 32 j. te Ka- pelle en A. J. Schrijver 23 j.; G. Knuist. 25 j. en A. A. Kole 20 j. (D. Z.) Vlissingen, Van 1013 Mei. Getrouwd: A. Davidse, 29 j. en P. de Rijke 26 j.; P. Bongers, 24 j. en W. Huis- zoon, 23 j. Bevallen: M. ter Wal, geb. Dam, d.; M. Herman, geb. Neerhof, z.; M. Meer man, geb. Jasperse, 2 z.; J. W. Ie Feber, geb. De Koning, d.; J. de Graaff, geb. Bimmel, d.; J. P. W. Tax, geb. Acda, d. Overleden: A. de Maaker, 90 j., wed. van J, de Jonge. (V.C.) MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 13 Mei. Ter graan- beurs geen handel. Kipeieren (grooth.pr.) 2.50 id. (kleinh.pr.) f 2.402.70, Eend eieren f 2.602.80, Ganseieren f 8, Kalkoeneieren 5 alles per 100; Boter: 0.650.72 p. pond. t&Airdlt Q&z&tid&eid/... (Ingez. Med.) MIDDELBURG. VR 14 Mei, Openb. Verg. Lib. Staatspar tij „De Vrijheidsbond", spr. mr, W. C. Wendelaar, St. Joris zO 15 n. VR 14 Mei. Schaakver. „Middelburg", Simultaan séance door den heer J, J. v, d. Ende, Zierikzee „De Eendracht". VR 14 Mei. Feestelijke herd. 15 j. best. Middelb. Marktkoopliedenbond, „EM.M.", Schuttershof 20 h. ZO 16 en MA 17 MeL 2 Daagsche Af- standsmarschen der Z.W.V. DO 20 Mei, Jaarl. Alg. Verg. aandeeih. N.V. The Vitrite Works, 14.30 h. ten kantore. DO 17 Jun, Jaarl. Paardenmarkt, Molen water. MA 2ZA 7 Aug. Kermis. WO 11 Aug. Cone. Midd. Muz. Korps i. s. Buurtcomm. Markt en Vreem- del. Verk, Tent Markt 21-22,30 h. WO 18 Aug. Cone. Midd. Muz. Korps i. s. Buurtcomm. Markt en Vreem- del. Verk, Tent Markt 21-22,30 h. WO 25 Aug, Conc. Midd. Muz. Korps i. s. Buurtcomm Markt en Vreem- del. Verk. Tent. Markt 20.30-22 h, GOES, VR 14 Mei, Sportfilmav. Schuttershof, 20.15 h. Tot ZA 15 Mei, De 14 Goesche Prop. dagen. Attractiezaal geopend alle Werkd. 14.00—18.00, 19.00— 23.00 h. Di 13 00—18.00 en 19.00— 23.00. VR 28 Mei, Openb. Conc, „Euphonia"; Gr. Markt 20.30 h. DO 17 Jun. Openb. Conc. „Hosanna", Gr. Mlarkt 20.30 h. Dl 29 Jun. Openb. Conc. „Euphonia"; Gr. Markt 20.30 h. WO 30 Jul, Concert Toonkunst. DO 1 Jul, Algem. Verg. Toonkunst. DO 15 Jul. Conc, „Hosanna"; Tuin Schuttersh. 20.30 h. VR 30 Jul. C one. „Euphonia"; Tuin Schuttersh. 20.30 h. DO 3DO 10 Jul. „Nijtengo V"; Schut tershof. Dl 10 Aug. Openb. Conc. „Hosanna"; Gr. Markt 20.30 h. Dl 31 Aug, Openb. Conc. „Hosanna"; Gr, Markt 20.30 h. VR 3 Sep. Openb. Conc. „Euphonia"; Gr. Markt 20.30 h, BIOSCOPEN. CITY, Midd. VR 14—DO 20 Mei: „Hofkonzert" en „Met donderend geweJd", 20.00 h. Zo, Ma en Di 15 h. matinée. ELECTRO, Midd. VR 14—DO 20 Mei: „De mooiste dag van mijn leven" en „Truxa", 20.00 h. Zo, Ma en Di 15,00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes. VR T4—DI 18 Mei: „Een avond in de Opera" 20.00 h. ZO 15 00 h. matinée. MA 17 14,00—16.00 h. en 18.00— Di 14.00 h. Kroningsplechtigheid ALGEMEEN. ZA 15 Mei, Herop. Paviljoen Wandelpier te Vliss. (Wilh. Hildering and his gold stars) en Th. Boyas (dans- creaties). ZA 15 en ZO 16 Mei, Sleepvluchten m. Zweefvliegtuigen te Vliss, Ma 17 en Di 18 Mei, Rondvluchten. ZA 15, ZO 16 en MA 17 Mei, Soirée dansante, hotel „Britannia" 20 h. MA 17 Mei, Muziek-concours te O. en W. Souburg, DI 18 M®i. Concours en Zangersfeest te Domburg op „Westhove" 14.00 h. DO 21 Jul. Paardenmarkt te Oostburg, 1 t BESCHREVEN DOOR ZIJN ZOON CHARLES HUGO. 4). Wij zaten dus lelijk aan de grond. Maar een gelukkig toeval deed de dochter van den hotel- ouder, die ons zo allervriendelijkst verwel- n-j, ,de kamer» waar wij zo juist onze maa tijd beemdigd hadden, binnenkomen. Zij ving enkele woorden van ons gesprek op. e Heren willen zeker kapitein Van Maenen spreken? zeide zij. - Inderdaad, maar we weten niet, waar hij te vinden is. Welaan: hij komt hier dadelijk zijn avond- maai gebruiken; er is al voor hem gedekt Zoudt U dan zo vriendelijk willen zijn mejuffrouw, hem te zeggen, dat wij er ongeveer evenzeer naar hunkeren kennis met hem te maken als hij naar zijn avondmaal zal ver langen? zei Victor Hugo. Het jonge meisje knikte bevestigend met het hoofd en hernam: He Heren vertrekken morgen zeker met de Telegraaf? ^a» en wij zijn van plan een bezoek aan Zeeland te brengen. Kunt U ons ook zeggen, mejuffrouw, hoe men in Middelburg komt? (Tussen twee haakjes: Middelburg is de hoofdstad van Zeeland). Dat is heel lastig! antwoordde het jonge meisje. Maar daar hoor ik kapitein Van Maenen de trap al op komen; ik zal hem bij U sturen. Hij kan U beter van antwoord dienen dan ik. Zij verdween en een ogenblik later kwam de kapitein binnen, nadat hij beleefd geklopt had. Tussen de twee deuren, waarachter hem zijn avondmaal of ons gezelschap wachtte, had hij de onze gekozen: een onnaspeurlijk-fijn gebaar. Het was nog maar een jonge man, met een open en vriendelijk gelaat. Wij vroegen hem, bij ons te gaan zitten en toen begon Victor Hugo hem uit te vragen over dit onbereikbare Zeeland. Hoe reist men naar Middelburg, kapitein? Dan gaat men eerst naar Wemeldinge, antwoordde de heer Van Maenen. Mijn boot zal U daar aan wal zetten. En hoe gaat men dan verder van Wemel dinge? Daar vindt U een omnibus naar Goes. En in Goes? Niks. Geen omnibus meer? Nee. Een huurkoets dan? Meestal ook niet. Men moet tevoren be richt doen. Maar hoe gaat„ men dan van Goes naar Middelburg? Als men z'n reis niet voorbereid heeft, dan ziet men maar zo als 't reilt en zeilt naar het Sloe te komen. Lopen? Lopende. En wat is dat Sloe? Een brede Schelde-arm, waar men met een veerboot overvaart. En als je dan aan de andere kant van het Sloe bent? Dan sta je daar aan de dijk. Daar is toch zeker wel een herberg? Nee. Hoever is men dan van Middelburg van daan? Twee mijlen van vijf kilometer elk. Die men ook te voet moet afleggen? Ja. Duvekaters! Het lijkt wel, of 't zo goed als onmogelijk is om naar Middelburg te gaan. Zo ongeveer wel. Maar wat raadt U ons dan aan, kapitein? We zijn met z'n zessen, waarbij twee vrouwen, die zeker niet te voet kunnen reizen. Moeten we van deze reis afzien, of moeten we ons morgen maar op hoop van zegen op Uw stoomboot de Telegraaf inschepen? De kapitein, die al van z'n stoel was opgestaan en nu dicht bij de deur stond, waarvan hij de knop al in de hand had, alsof hij de kamer wilde verlaten, scheen een ogenblik na te denken. Toen groette hij zijn ondervrager eerbiedig en zeide: Ieder ander zou ik raden: zie er van af. Maar U mijnheer, antwoord ik: scheep U in. Dit zeggende, ging hij de kamer uit, Victor Hugo misschien gerustgesteld hebbende omtrent de voorgenomen reis, maar zeker ten zeerste verontrust omtrent de ondoordringbare deugde lijkheid van zijn incognito. De volgende morgen tegen acht uur bevonden wij ons aan boord van de Telegraaf, een voor treffelijke stalen lagedruk raderstoomboot, be kend op de Scheldestromen om zijn snelheid en z'n uitstekende inrichting. Het enige, wat we omtrent onze bestemming nauwkeurig wisten, was, dat we in Wemeldinge wel een omnibus zouden vinden, die ons naar het stedeke Goes zou brengen. Daar aange komen, zouden we wel verder zien. Het eigen aardige antwoord van kapitein Van Maenen had ons doen besluiten, het er dan maar op te wagen, dus hadden we ons ingescheept en gingen onder zeil. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7