Atexander Mens Testament KRONIEK van den DAG. HUNNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAM DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRUDAG 14 MEI 1937. No. 112. Naar een sterker gezag in Catalonië? PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD OP EEN GECOSTUMEERD BAL. DE OXFORD-BEWEGING. Prof. dr. D. VAN EMBDEN, in de Eerste Kamer. Verdrag met Duitschland inzake belastingkwesties. Het handelsverkeer met Joego-SIavië. EEN PRIJSVRAAG VOOR DICHTER-COMPONISTEN. De samenstelling van de Ned. V eehouderijcentr ale. V reemdelingenBezoek. MIDDELBURG. EEN JAMBOREE-VARIéTé AVOND. Zij dwingt bewondering af §Y5! if Jlngez. Med.} De politieke toestand in Catalonië, en in 't bijzonder te Barcelona, schijnt zich de laatste dagen ten gunste van de re geering ontwikkeld te hebben. Als men de desbetreffende berichten mag ,ge- looven, is zij er in geslaagd, den anar- chistischen opstand baas te worden. Dat overtreft de verwachtingen, welke men de vorige week ten aanzien van deze affaire meende te moeten koesteren. Het zag er een paar dagen leelijk uit voor het gematigd linksche bewind in het autonome gewest. Als de burgeroor log in den burgeroorlog nog wat langer geduurd had, zouden de opstandelingen daarvan rijkelijk hebben kunnen profi- teeren. Eigenlijk is het verbazingwek kend, dat Franco niet dadelijk een po ging liet onderriemen, voordeelen uit den° tijdelijken Catalaanschen chaos te halen. Voor 't overige zal nog nader moeten blijken, of het gezag van de regeering te Barcelona nu inderdaad steviger ge grondvest is kunnen worden. Men ver keert daaromtrent nog volkomen in het ongewisse. Uit de berichten viel tot dus ver zelfs niet op te maken, op welke wijze men er precies in slaagde de be trekkelijke rust te doen wederkeeren. Sommige wekken den indruk, dat de «Cnarchistische opstandelingen het tegen de regeeringsgetrouwe troepen hebben moeten afleggen; andere daarentegen wettigen de conclusie, dat de regeering het opnieuw met de anarchisten op een accoordje gegooid hleeft. Het (eerste zou voor haar gezag vermoedelijk ver reweg het beste zijn, doch waarschijnlijk lijkt het ons niet. Al zouden de gewa pende oproerlingen op de meeste plaat sen gezwicht hebben, dat beteekent nog lang niet, dat hun nu alle lust tot verder avontuur verging. Waar het intusschen op de eerste plaats op aan komt is, dat de regeering er in slaagt, een eenhoofdig legerbe stuur in te stellen. Tot dusver haperde er aan de leiding der Catalaansche troe pen meer dan voor haar gevechtswaar- de bevorderlijk bleek. Aan het front van Arragon, waar Catalonië tegen de op standelingen wordt verdedigd, (zouden de Catalanen zonder twijfel een groote overwinning hebben kunnen behalen, als er een deugdelijk oppercommanda en militaire tucht waren geweest. In over leg met de regeering te Madrid heeft de Catalaansche nu een zekeren generaal Pozas, (geen Catalaan, maar een Ma- drileen) tot opperbevelhebber der Ca talaansche troepen benoemd. In theorie is dus een eenhoofdige legerbestuur tot stand gekomen. De vraag is echter, of generaal Pozas zijn theo/retisch gezag in de praktijk tot gelding zal kunnen brengen. Daartoe zal hij er in de eerste plaats in moeten slagen, een ontwa pening achter het front door te zetten. De opstand heeft bewezen, dat er te Barcelona een groot aantal anarchisti sche (en vermoedelijk ook andere poli tieke) formaties over aanzienlijke hoe veelheden oorlogstuig beschikken. Zoo lang dat oorlogstuig niet in handen van 't wettige gezag is overgegaan, teneinde het daar te gebruiken, waar men er be hoefte aan heeft, n.l. aan het front, blijft de situatie gevaarlijk. Een decreet toi „ontwapening achter het frontwerd gisteren uitgevaardigd, o.a. generaal Po zas machtigend tot het nemen van de desbetreffende maatregelen. Wij zijn er benieuwd naar, wat het zal opleve ren. Mocht het thans inderdaad gelukken een einde aan den chaos in Catalonië te maken, en een bewind te vestigen, dat zich zal weten te doen eerbiedigen, dan kan dat belangrijke gevolgen heb- door MARY HASTINGS BRADLEY, 32). - i_r klonk overreding in zijn stem. „En jou Anne en mijn vaders naam overlatenalsof je zijn eigen zoon was? Ik zie je nog liever hangen!" viel Alex nijdig' uit. „Je moet bedenken, dat Anne mijn vrouw is", zei Andy effen. „Ik ben dit ter wille van haar begonnen", ,,Ze is alleen wettelijk je vrouw, en dat alleen, omdat je haar bedrotfen hebt!" „Ik ben zelf ook bedrogen. Ik dacht, dat ik haar een dienst bewees Ze zal ttoe niet' laten zitten en er vandoor gaan!" Alex wist nauwelijks, wat hij zeggen zou, Die avonturier durfde zoo te pra- 'en, terwijl hij Anne had bedrogen en haar tot dit schijnhuwelijk overgehaald door een leugen. Hij keerde zich tot An ne en vroeg kortaf: Wat zeg jij er van?" Wat kon ze zeggen, vroeg ze zich af. -e voelde zich versuft door den schok. De gedachte, dat ze vrij kon zijn, dat ze met Alex mee kon gaan, overviel haar als een stormwindze had het1 wel wil len uitschreeuwen, dat ze niets liever ter wereld verlangde. Maar ze was niet vrij; ze zat gevangen in het net van ben vc«>r den burgeroorlog in zijn ge heel. Zooals gezegd, heeft het Catalaan sche leger tot dusverre heel weinig ge presteerd. Alleen dank zij het feit, dat de opstandelingen aan het front in Arra gon slechts weinig troepen in het veld brachten, vermochten de Catalanen hun stellingen hier te behouden. Van Ma drid uit werd meermalen aandrang op Barcelona uitgeoefend, om een offensief te ontketenen, hetgeen Franco in elk geval genoodzaakt zou hebben, een deel van zijn legers naar het Noord- Oosten te dirigeeren, zulks ten koste dan van zijn aanval op de hoofdstad of op 't Baskenland. Het gebrek aan deug delijke organisatie verhinderde een der gelijke operatie echter; de Catalaansche regeering kon Madrid niet helpen. Dit nu zou onmiddellijk anders worden, als het gezag in Catalonië werd hersteld en generaal Pozas niet alleen in naam doch ook in werkelijkheid het opperbevel hebberschap der troepen vermocht uit te oefenen. Zoo zeer zelfs, dat men wel licht achteraf dit moment als het keer punt in de burgeroorlog zou moeten aanduiden. Gisteravond is te Londen een gecostu- meerd bal gehouden, waar de koninklij ke gasten en vooraanstaande persoon lijkheden uit het Britsche rijk en den vreemde aanwezig waren. In de konink lijke loge bevonden zich Prinses Juliana, Prins Bernhard, Prins en Prinses Paul van Zuid-Slavië en de kroonprinsen en prinsessen van Zweden en Noorwegen. Nadat in de afgeloopen dagen de Oxford-groep binnen Utrecht en in de omstreken van de stad verschillende kleinere en grootere bijeenkomsten heeft gehouden, afgewisseld door avond-meetings in de groote zaal van het gebouw „T'voli", vond gister eene landelijke juristendag plaats, waaraan een lunch verbonden was. Gisteravond is in hotel „Noord-Bra bant", een doctoren-bijeenkomst van de Oxford-groep gehouden, terwijl even eens een meeting plaats vond in „Tivo- li", waar weer een honderdtwintigtal pas aangekomen Scandinavische geest verwanten binnenmarcheerden met vlaggen en banieren. Vandaag houdt de Oxford-groep een „vrouwendag" en tevens een landelijke bijeenkomst voor met de Oxfordgroep sympathiseerende burgemeesters op kasteel Nijenrode. Vanavond zouden te Utrecht nog on- (Ingez, Med.) haar eig'en overhaaste besluit, Hoe kon ze zich zelf losrukken, zonder eenig be wijs van dankbaarheid, alleen uit zelf zucht, alleen bedacht op eigen geluk. Wat Andy gezegd had, was immers waar; hij had dit voornamelijk om ha rentwille gedaan. Ze was hem iets ver schuldigd. tenminste den tijd, om er rustig over te kunnen nadenken. Ze had een sterk plichts. en verantwoordelijk heidsgevoel. Ze perste haar lippen opeen, om het trillen er van te bedaren. „Ik moet tijd tot nadenken hebben", mompelde zij voor zich heen. Haar woorden en nog meer haar on zekere houding gaven Alex een zwaren slag. Ze had haar vrijheid in handen en ze wist niet, wat ze doen zou! Ze had dus nog geen spijt van haar huwelijk voor den vorm. Die avonturier had dus toch nog zekeren invloed op haar.... had haar toch min of meer weten te win nen! Alex was nog te jong om haar geheel te begrijpen en hij voelde het als een bittere afwijzing. En terwijl hij roerloos en zwijgend bleef zitten, verbrak Far- quahr de stilte door te zeggen: „Kijk eens hier, we hebben allemaal tijd tot nadenken noodig, We koeven vanavond toch nog niets te beslissen. Waarom zul len we elkaar dan naar de keel vliegen? Ik heb Nathan niet gevraagd z'ch als een schurk aan te stellen. Als alles zoo geweest was, als hij het voorstelde, dan z'ou ik niets verkeerds gedaan hebben. „Tegen de donkere achtergrond van het heden tekent het Plan van de Arbeid zich al als een stralend visioen.er wordt een propaganda ont wikkeld als nooit tevorenhet is een actiewaarvoor men, uit een oogpunt van reclametechniek, zijn hoed mag afnemen." „Maar met de opvoering der verwachtingen groeit evenredig het enorme risico, dat in dit alles ligt opgesloten. Indien het Plan van de Arbeid nu eens niet uitvoer baar blijkt in financieel, economisch opzicht, of, erger nog, als het de bronnen der volkswelvaart nog verder doet opdrogen en eerlang de nood vermeerdert?"„Het Plan van de Arbeid is een zinsbegoocheling" geveer honderd zakenmenschen uit Birmingham (Engeland) aankomen. Heden heeft voorts de heer Locke, burgemeester van New Castle (Enge land) een Oxford-bijeenkomst geleid voor arbeiders van de hoogovenfabrie- ken te Veizen, Zaterdagmorgen om half elf komt de groep onderwijzers in „Tivok" bijeen, waar in deu loop van den namiddag een zakenlieden-meeting wordt belegd. De Utrechtsche dagen v,an de Ox ford-groep culmineeren in groote bij eenkomsten, die op Pinksterzondag en -Maandag telkens om half elf 's mor gens zullen aanvangen, en waarvoor het Utrechtsche stad on is gereserveerd. Een groot aantal extra-treinen zullen voor die meetings door de Nederl,and- sche spoorwegen worden ingelegd. Wij vernemn voorts, dat de Noor' sche oud-minister Mowinckel een spe ciale boodschap heeft gezonden naai de Utrechtsche Oxford-meeting, waar in hij, als vader van de Oslo-gedachte, verklaart de vestiging van een geeste lijk Oslo-front met de grootste vreug de te begroeten. Gewagend v,an de hui dige verdeeldheid onder de volkeren, voegt de Noorsche oud-premier daar aan toe, dat de Oslo-staten speciaal ge schikt zijn om de toorts des geestes hoog te houden voor de menschheid tot belichting van de hoogere, rijkere en grootsche waarden, - die gelegen zijn verre boven materialisme en baatzuch tigheid. De regeeringspersdienst deelt mede, dat gisteren te Berlijn de onderteeke- ning heeft plaats gehad van een verdrag tusschen het koninkrijk der Nederlanden en het Duitsche rijk ter voorkoming van dubbele belasting naar het inkomen en naar het vermogen en tot regeling van eenige andere punten op belastingge bied. Alvorens in werking te kunnen treden, zal dit verdrag moeten worden geratifi ceerd. Uit Belgrado wordt gemeld: Het han delsverkeer tusschen Nederland en Joe- go-Slav zal, naar het zich laat aan zien, zich ook verder normaal ontwik kelen, daar de Joego-Slavische uitvoer, welke tot dusver een belemmerende .factor vormde, thans met den invoer uit Nederland gelijk staat, ja zelfs dezen nog overtreft. Hiermede is het beginsel van bevre- d'gend evenwicht, waarop de Joego- Slavische regeering bij de jongste on derhandelingen heeft aangedrongen, be reikt. Volgens de Joego-Slavische statis tiek bedroeg de Joego-Slavische u t- voer naar Nederland in het eerste kwartaal van 1937 15,3 m'llioen dinar, tegen een invoer uit Nederland van 9,5 millioen dinar. De Joego-Slavische uitvoer naar Ne- derlandsch-Indi.ë bedroeg daarentegen nauwelijks 0,3 millioen d n,ar, tegen een invoer uit Nederlandsch-Indië van 5,9 millioen dinar. In de maand April zijn weer vrij groote partijen Joego-Slavische tarwe en ma's naar Nederland verscheept. De A.V.R.O. schrijft ons, dat zij heeft besloten om een prijsvraag uit te schrij ven voor frissche, vroolijke liedjes. Ieder, die z:ch daartoe in staat acht, heeft het recht aan deze prijsvraag mede te doen. Uit de ingezonden liedjes komen er vijf in aanmerking voor een prijs van f 50, waardoor de A.V.R.O. zich dan tevens het alleenrecht voor pu blicatie en uitvoering v,an muz'ek, zoo wel als van tekst verwerft. Dit alleenrecht kan de A.V.R.O, zich ook verwerven voor niet bekroonde in zendingen, waarvoor een honorarium van f 15 wordt beschikbaar gesteld. Inzenders moeten van den tekst de eigenaars zijn, aangezien de hierboven genoemde bedragen voor beiden gelden en niet gesplitst kunnen worden. Sa menwerking van dichter en componist is natuurlijk toegestaan. De Inzendingen worden ter beoordee ling voorgelegd aan een jury, bestaande uit de heeren L, M. G. Arntzenius, Sem Dresden, Fred, Roeske, Herman Rut- ters en Louis Schmidt, waaraan als secretaris is toegevoegd de heer Ja cob Hamel. De inzending is opengesteld tot 16 Augustus a.s. In Augustus en Septemeber zal de jury de inzendingen beoordeelen, waar na haar uitspraak spoedig volgt. Alle belanghebbenden bij den binnen- landschen handel, export en verwerking van veeteeltproducten en als zoodanig erkend door de Nederlandsche veehou derijcentrale (omvattende 50.000 arbei ders) hebben gisteren aan den minister van landbouw en visscherij een telegram gezonden, waarin zij, vasthoudende aan het beginsel voor gelijkberechtigde me dezeggingschap evenals de landbouw, den minister verzoeken om daarnaast tenminste een onpartijdig lid aan het da- gelijksch bestuur dezer centrale alsnog te willen toevoegen. Zij verzoeken deze plaats te doen bezetten door iemand, die direct noch indirect persoonlijke belan gen heeft bij de veehouderij, noch bij den handel in of de verwerking van veehou derijproducten, waardoor onpartijdige beoordeeling der belangen bij het ne men van besluiten kan worden verze- rjn* kerd geacht. Zij richten met te meer klem dit verzoek tot den minister, aan gezien zij het noodzakelijk achten, dat in de Nederlandsche veehouderijcentrale een plaats wordt bezet door een per soon, die het vertrouwen van den han del geniet. Als zoodanig veroorloven zij zich voor te dragen den heer dr. mr, P. G. Knibbe, secretaris der Kamer van Koophandel van Rijnland te Leiden. Adressanten zien met vertrouwen de beschikking van den minister betreffen de dit verzoek tegemoet. De eerste symptomen v,an het ko mende vreemdelingenseizoen zijn, on danks het tot gisteren weinig aanlokke lijke weer, reeds goed waarneembaar. De komende Pinksterdagen zullen er velen naar onze provincie komen. Za terdag gaat o.a. een club Fransche toe risten uit Parijs Zeeland bezoeken. Za terdagmiddag wordt een rondrit ge maakt door de zak van Zuid-Beveland, waarna het gezelschap doorreist naar Walcheren en d,aar blijft tot en met den tweeden P nksterdag. Ook Zeeuwsch Vlaanderen komt meer en meer als toeristenoord in aan merking. Zaterdag komt een gezelschap van de Ned. Reisvereeniging naar Cad- zand en wel uit Den Haag per touring car. Cadzand is gekozen als uitgangs punt van een bezoek aan de Belg sche kust en Brugge, In een der Cadzand- sche hotels wordt gelogeerd. Met de mededeeling, dat het gisteren avond in het Schutterhof zeer druk was, dat de Berdenis van Berlekom-groep der padvinders iets bijzonders bracht en de propaganda voor de jamboree, die van 31 Juli tot 8 Augustus te Vogelenzang wordt gehouden, volkomen geslaagd moet worden geacht, zouden wij kunnen volstaan ware het niet, ook het vele voorbereidende werk. en de wijze waar op de verschillende nummers naar vo ren zijn gebracht, nadere vermelding verdienden. De avond werd geonend door den groepsleider, den heer J. C, Meijboom, die o.a. den garnizoenscommandant, de bestuurders, leiders, dames-bestuursle den en leidsters der padvindsters, wel kom heette. Meer in het bijzonder richt te spr, zich tot baron Van Ranwijck, die o~hder-commandant van het sub-kamp 2 te Vogelenzang zal zijn en die 2500 jon gens onder zich zal hebben, komende uit Luxemburg, Engeland, Frankrijk en Nederland, De heer C, J. A. van Herwijnen sprak daarop den hr. Meijboom toe namens al len, die alhier bij de padvinderij betrok- ken zijn, en wees er op, dat de heer Meijboom dit jaar 25 jaar bij de padvin- Dat moet je niet vergeten.. Laten we dus wachten en eerst een beetje onze gevoelens tot rust laten komen, voordat we iets beslissends doen". Zijn stem klonk rustig, gematigd en overtuigend. „Alles goed en wel", dacht Alex bij zichzelf. Jij hebt het meisje en het geld in je bezit. Maar ja, toch is het be ter, dat we niets overhaast doen!" „We zitten hier in het hartje van Afrika", vervolgde Andy op luchtigen toon. „Het heeft ons een handvol geld en veel tijd gekost om hier te komen waarom zouden we er niet van profi- teeren en intusschen nadenken over wat ons verder te doen staat? Laten we al die beslommeringen voor een paar dagen uit ons hoofd zetten en zooveel mogelijk genieten van onze jachtpartij. Een tijdje op olifanten jagen zal ons heusch goed doen". „En jou zou het heel veel goed doen als een of andere olifant mij plat trapte", z'ei Alex met grimmigen humor. Andy grinnikte terug. „Dat geldt voor jou net zoo goed! Maar dat hoeft nu niet bepaald te g'ebeuren en zonder dat zou den we er toch wel een aardige ontspan ning in 'kunnen vinden". Ontspanning! Voor Alexander was het niets anders dan bittere wrangheid. Hij had tot heden toe al heel wat onaange naamheden doorgemaakt, maar niets had hem zooveel pijn gedaan dan de on zekere houding van Amne. En bovendien ze was dan toch maar voor de wet met door haar schitterend glanzend haar. Dat kunt U ook bereiken, als U maar wilt breken met de gewoonte, ouderwetse shampoos te gebruiken. Was Uw haar uitsluitend met Blondona of Brunetta, de haarwasmiddelen voor de moderne vrouw. Blondona is het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, waardoor donker geworden blond haar weer fraai licht van tint wordt, terwijl Brunetta het zuiver plant aardige preparaat Hequil bevat, dat aan donker haar een bijzonder diepe glans geeft. Wanneer U Uw haar met Blondona of Brunetta heeft gewassen, zult U bemerken, dat het veel sneller droogt en dat de permanent wave veel langer blijft zitten. VH57B dien ander getrouwd! Anne greep den wapenstilstand gretig als een uitkomst aan. „Ja, laten we gewoon met alles door gaan! We kunnen niet zoo ineens een beslissing nemen!" Waarom niet, dacht Alexander woe dend, toen ze na nog wat heen en weer gepraat ieder hun eig'en tent opzochten. Hij hoorde Andy „Hapan kilele!" tegen de dragers schreeuwen, om een einde te maken aan hun eindeloos gebabbel en gelach. Hij hoorde zijn spottend: „Wel te rus ten!" tegen hemzelf en Anne, toen deze haar tent binnen ging, Alex bleef nog buiten en liep naar den rand van de hoogvlakte, waar hij onrus tig heen en weer bleef drentelen. Hier had hij nog slechts enkele uren geleden naast Anne gestaan, toen ze zei, dat die wijde uitgestrektheid haar zulk een ge voel van vrijheid gafalsof ze naar vrijheid verlangde! Had hij haar dan zóó volkomen misverstaan? Had hij haar vragen om zijn gezelschap op dien tocht dan zoo verkeerd begrepen? Had hij zich vergist, toen hij meende te gevoe len, dat zjj zich evenzeer tot hem als hij tot haar voelde aangetrokken? De lantaarn in Farquahr's tent was uit, maar in die van Anne brandde nog licht. Alex zag haar schaduw op het tentlinnen, roerloos en donker. Ze zat op haar veldbed. Hii liep naar den in gang van haar tent. Denkelijk kon Andy hem van uit zijn ter>t z:en, maar daar gaf hij niet om. „Anne, kim je n et even nog buiten komen?" vroeg hij met gedempte stem. „Ik moet je heel even spreken!" Ze kwam in een warmen mantel ge huld, omdat het buiten reeds kil werd. Haar naar hem opgeheven gezicht leek nog zoo jong en kinderlijk. „Ja, Alex, wat is er?" Hij nam haar mee tot ze een eindje van de tent af waren. „Anne, je bent toch niet onwillig om uit al dit gedoe vrij te komen?" Bedenk toch, dat je nrsleid bent. „Dat is hij ook", zei ze op bedrukten, toon. „Groote goedheid!" riep Alex onge duldig, woedend om zijn onmacht, en om die vrouweliike teerhartigheid. Hij liefst willen zeggen: „En ik dan? Ben ik ook niet bedrogen? Ben ik riet bijna vefmoord?" Maar zijn hooghartige trots verbood hem een beroep op haar medelijden te doen. Anne staarde voor zich uit :n het ne velig duister. Ik ben eigenlijk niet zoo.... heel ergmisleid", zei ze klentjes en wanhopig blij, dat ze het hem kon la ten weten, gooide ze er uit, „Het is al leen maar een huwelijk voor den vorm. een schijnhuwelijk.. We zouden wach ten tot we van onze eigen gevoelens zeker waren". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5