BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. Hè tlie vervelende kies.... WEERBERICHT. --TT^7\ NUMMER 112. TWEE BLADEN. VRIJDAG 14 MEI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Het verblijf van Prinses Juliana en Prins Bernhard te Londen. Oud-burgemeester H, C. R. van Borssele tot zes maanden veroordeeld. iiiiisjyus* GOES. WALCHEREN. iEVELAÜg. BELGiE, Burgemeester Max krijgt er van langs. H lit» HIDD ELBURG5CHE COURANT Oagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. ia Middelburg e* Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. !9ii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHEE COUPANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange "Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers, Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. rant E£ Gisteravond namen Prinses Juliana »ti Prins Bernhard deel aan een twee de galabanket in Buckingham Pal.ace. Prinses Juliana, die Maandagavond ter rechter zijde van den Koning had ge zeten, zat thans aan de hoofdtafel in de Queen's room. Zij was ditmaal ge kleed in een blauw satijnen avondja pon en zag er zeer charmant uit. Prins Bernhard was wederom in marine-uni form, in het groot tenue van luitenant ter zee eerste klasse. Nadat de Koning en de Koningin zich tegen half twaalf hadden teruggetrok ken begaven de Prinses en de Pri on gezelschap van verschillende andere vorstelijke personen, o.a. het Zweedsche Kroonprinselijke paar, Prins en Prinses Paul van Zuid-Slavië, Prins Karei van België, de Grieksche Kroonprins en de kleinzoon van ex-keizer Wilhelm, zich naar een bal, dat gegeven werd in de Albert Hall. Hier hielden de gecostu- meerden, eveneens feestgangers, ter eere van de hooge bezoekers, een pa rade, d e juichend langs de vorstelijke personen trok. Van morgen heeft Prins Bernhard in een rustig gelegen tennispark eenige partijen gespeeld met een aantal hee- ren, waarbij zch o.a. bevonden jhr. P. D. E. Texeira de Mattos, secretaris •van de Nederlandsche legatie te Lon den. Vanavond zouden de Prinses en de Prins het groote gala-bal bijwonen in Buckingham Palace, waarvoor ruim duizend personen zijn uitgenoodgd. Morgen nemen Prinses Juliana en Prins Bernhard officieel afscheid van Buckingham Palace en vertrekken zij naar het landgoed in Norfolk van sir John Maffey, den vader van Penelope Maffey, een oude vriendin van de Prin ses, waar zij de Pinksterdagen zullen doorbrengen. Dinsdag zal het Prinselijk paar terug- keeren naar Londen, waar het d,an ge durende eenige dagen de gast zal zijn van den Nederlandschen gezant en mevrouw De Marees van Swinderen. Het staat verder vast, dat de Prin ses en de Prins ook de vlootrevue .te Spithead, op Donderdag 20 Mei a.s., waarmede de officieele kroningsfeeste- lijkheden besloten zullen worden, en waarbij de Nederlandsche marine ver tegenwoordigd zal zijn door den krui ser „Java", zullen bijwonen. NIEUW OMROEPGEBOUW VAN DE N. C. R. V. Over eenige maanden zal de N. C. R, V, op het terrein hoek Susannapark en Schuttersweg te Hilversum den bouw aanvangen van een groot omroepge- bouw, waarvan Woensdag de plannen en de maquette in een persconferentie aan de openbaarheid zijn overgegeven. In den prachtigen tuin in het Susanna park zal in gelen steen een modern bouwwerk verrijzen, concentrisch ont worpen rond een 27 meter hoogen to ren, die de horizontale lijnen van trapsgewijze opklimmende daken door breekt. Uit de negen ingekomen ontwerpen, is de voorkeur gegeven aan het plan van het Amsterdamsche architecten bureau A, J. van der Veen. „Spin in 't web" was het motto, waaronder het ontwerp was ingezon den. Dit motto karakteriseert het ont werp. Niet alleen kom dat tot uiting in den uitwendigen vorm van het gebouw door den toren, die het centrale punt markeert, en versierd is met een stra lenkrans en het embleem der N. C. R. ,Xooral in den plattegrond heeft de architect de kerngedachte met groote consequent e doorgevoerd. Aan de voorzijde zal de omroepkamer omgeven zijn door vier in een kring gegroepeer de kleine studio's, waarvan twee voor radiosprekers. De vleugel, die de om roeper aan zijn rechterkant heeft, zal de technische diensten, zooals contro lekamers, discotheek, accukamers enz. huisvesten. In het gedeelte van het ge bouw, dat inks van den omroeper ligt, zullen rond een kleine hal een reeks vertrekken komen te liggen, aangeduid met den verzamelnaam „de receptie" In dit gedeelte zal niet de nauwgezette stilte, die rond de omroepkamer zal heerschen, in ,acht genomen behoeven te worden. Men vindt er een recreatie zaal, kamers, voor dirigenten, solisten, stemkamers voor orkesten. Aan de ach terzijde ziet de omroepkamer uit op de groote en de middelstud'o, op welker grens zij zich bevindt. De groote stu dio is een zaal van 25 x 15 x 11 metei en kan een orkest van 120 medewerken den bevatten. De N.C.R.V, is niet van plan deze ruimte als schouwburgzaal te bezigen. De bedoeling van de ontwerpers is een orgel te doen bouwen, dat de groote zaal van de middelgroote zaal zal scheiden en, voorzien van twee speeltafels, afwisselend in beide ruim ten, respectievelijk als kerkorgel en als concertorgel dienst kan doen. V,an de zijde van den Schuttersweg zal het gebouw den indruk maken van een geleidelijk oprijzende massa, eerst de lagere dienstvertrekken, dan de kleine studio's en boven dit alles uit ver heft zich de hiervoor genoemde toren. Voor de geluidsafschermijng, lucht toevoer, warmte- en vochtigheidsrege ling worden de meest moderne hulpmid delen toegepast. Na verloop van lutte le maanden zal dus weer een der vier groote omroepen een naar de eischen des tijds geperfectionneerd tehuis be trekken. BRIEFPORT EERLANG WEER VIJF CENT? Sinds lang bestaat bij het hoofdbe stuur der Pi T.T. 't streven om de grond- tarieven voor de verschillende diensten te verlagen. Een streven, dat voor een deel reeds in daden is omgezet; men denke bv, aan de verlaging1 van telefoon- en telegramtarieven en aan die van het locale port. De gunstige uitkomsten van den dienst over de geheele linie maakten dit mo gelijk. Thans heeft men in principe besloten een zeer belangrijken stap verder te doen, namelijk het interlocale briefport te verlagen van zes tot vijf cent. De prachtige bedrijfsresultaten van het eer ste kwartaal, welke wij dezer dagen publiceerden hebben den doorslag ge geven voor dit besluit. Zijn wij wel ingelicht dan kan de in voering van deze verlaging spoedig, ze ker nog' dezen zomer, worden tegemoet gezien. Hiermede zal dan de toestand van vóór den oorlog voor het interlocale brief port zijn hersteld. Voor het postvervoer komt op 22 Mei a.s. bij het ingaan van den zomer dienst voor de spoorwegen ook nog een verbetering. Dan namelijk zal de post, welke met de nachtposttreinen wordt verzonden, over het geheele land in de ochtendbestelling worden opgenomen. Op het oogenblik is zulks reeds in verreweg het grootste deel des lands het geval, doch eenige kleinere plaatsen, in het bijzonder in Westelijk Noord-Bra bant en Zeeland vielen daarbuiten. Over een week zal men daar nu ook van de instelling der nachtposttreinen kunnen profiteeren, (Msb.) INDISCHE PADVINDERS NAAR DE JAMBOREE. Een geschenk voor Prinses Juliana. Het Indische contingent op dé Wereld jamboree te Vogelenzang' zal, gedurende het verblijf in Den Haag, op 16 Juli na mens alle Nederlandsch-Indische pad vinders een geschenk aan Prinses Ju liana aanbieden. Na overleg met den adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard is, naar het Bat Nbl. meldt, de keuze voor dit geschenk gevallen op een rookstel, bestemd voor den salon van het prinselijke jacht. Dit rookstel is een fraai, uit Jogjasch zilver geciseleerd, product van Inlandsche nij verheid. De innerlijke waarde van het geschenk wordt verhoogd door de voor waarde van het hoofdbestuur van den Indischen Padvindersbond, dat het hier voor benoodigde geld door de padvin ders zelf moest worden verdiend, in de periode van een maand voor het huwelijk tot een maand er na. Dus voor dit doel mochten geen inzamelingen worden ge houden. Het rookstel zal 1 Juni te Batavia ;n een winkel worden geëxposeerd. De M£dde 1 burgisclie rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 37-jarigen H, C. R-, oud-burgemeester van Borssele, thans wonende te 's Gra- venhage, tegen wien de officier van ju stitie op 4 Mlei jl. een jaar en 3 maanden gevangenisstraf eischte wegens valsch- heid in geschrifte en verduistering. De rechtbank veroordeelde verdachte tot zes maanden gevangenisstraf STADHUIS-CHOCOLADE een prima choc, tabletje met stadhuis er op. Alleenverkoop: M. PETERSE, Patissier Lange Delft Middelburg. (Ing. Med.) KERK EN SCHOOL. Examen Typografische Vakken, Door de Leerlingen-commissie voor de Typografie in het district Zeeland werden op 20 M,aart, 10 en 11 Mei de jaarlijksche examens voor handzetter en drukker afgenomen. Voor drukker slaagde F. Al, Reyn- houdt, werkzaam bij de firma J. C. en W. Altorffer te Middelburg. Door kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Scüore is benoemd tot secretaris-ontvanger de heer B. Nieu- wenhuijse. VERDWIJNENDE VOETPADEN. Tegenstanders weest waak zaam! Van geachte en deskundige zijde wijst men er ons op, dat allen, die bezwaren hebben tegen het verdwijnen der voet paden, zich wel degelijk kunnen doen gelden, en dat met hun bezwaren zeker ook rekening gehouden zal worden. Wil een gemeente een voetpad opheffen, dan moet de veranderde ligger van we gen en voetpaden voor het publiek ter inzage gelegd worden, en moet hieraan per advertentie bekendheid worden ge geven. Alleen nadat hieraan voldaan is, nemen Prov. Staten een verandering der ligger in behandeling, en voor deze goed te keuren nemen zij ook kennis van alle bezwaren die tegen een veran dering (of opheffing) ingekomen zijn. Een ieder heeft het recht in deze Bi* de gemeente (die ze weer ter kennis moet brengen van de Prov. Staten), of bij de Prov. Staten zelf, zijn bezwaren kenbaar te maken. Het laat zich echter hooren, dat een door het Gemeentebestuur veranderde ligger, die den bepaalden tijd ter inzage gelegen heeft, en waartegen bij niemand na de voorgeschreven publicatie - bezwaren zijn gerezen, in den regel ook door Prov. Staten zonder meer goed gekeurd zal worden. Het is dus allen, die op behoud der inderdaad vaak mooie voetpaden prijs stellen, geraden, in deze waakzaam zijn! DE STRAATBELAs a us c*. Reeds enkele malen is in de Raads vergadering de wensch bepleit om een gedeeltelijke ontheffing van de betaling van straatbelasting mogelijk te maken, ook wanneer de zes maanden, geduren de welke daarvoor een woning of onge bruikt of onverhuurd moet zijn geweest in twee belastingjaren vallen. Tegen het opnemen van die mogelijk heid hebben B. en W., naar zij thans aan den Raad schrijven, geen bezwaar, omdat de ontheffing altijd bedoeld is als tegemoetkoming aan den huis eigenaar wegens gemis van inkomsten uit zijn pand gedurende een zeker tijd vak. Zij stellen dan ook voor te bepalen, dat aan een aangeslagene op zijn daar toe tot den Gemeenteraad te richten verzoek, ontheffing verleend wordt voor gebouwde eigendommen, die 6 ach tereenvolgende maanden ongebruikt of onverhuurd zijn geweest, onverschillig of dit tijdvak in één belastingjaar of in twee belastingjaren valt. In het laatste geval bedraagt de ontheffing over elk der beide belastingjaren even zooveel twaalfde gedeelten van den aanslag, als er in elk jaar maanden zijn geweest, dat het perceel ongebruikt of onverhuurd was. Van deze gelegenheid maken B. en W. gebruik nog enkele redactiewijzigingen voor te stellen. Nieuw C.J.V.-Gebouw. „Door het bestuur der C.J.V. hiertoe uitgenoodigd, had Donderdagavond in haar lokaal Wijngaardstraat, een bijeen komst plaats onder voorzitterschap van ds. Homburg, waarin plannen werden besproken om in October van dit jaar een bazar te houden ten bate van een nieuw gebouw, wat door u:tbreiding van het ledental en vooral ook door uitbrei ding van de onderafdeelingen gymna- j stiek en het pijpercorps, dringend nood- zakelijk is geworden. Een comité voor dit doel werd samen gesteld waarin verschillende dames en heeren zitting hebben genomen. De burgemeester werd bereid gevon den het eere-voorzitterschap van dit comité te aanvaarden". ARNEMUIDEN. De muziekvereen. „Arne's Genoegen" zal Zaterdagavond haar eerste zomerconcert geven op het Marktplein. Uitgevoerd zal worden het concoursnummer dat de vereeniging op het te Oost-Souburg te houden bonds- concours moet spelen. Bliksem ingeslagen. O. EN W. SOUBURG. Woensdagmid dag ontlastte zich boven onze gemeente een donderbui die gepaard ging met een regen en hagelbui die veel van een wolkbreuk weg had en vermoedelijk aan het jonge vlas wel schade zal be rokkend hebben. Dè bliksem is alhier ingeslagen in de woning van den heer F. in de Vrijburg straat. Het topgeveltje werd getroffen en kwam naar beneden, terwijl een scheur in den muur ontstond. Voorts werd eenige averij toegebracht aan bor venraam en kozijn. Brand of schade aan meubels kwam niet voor. (V. C.) VEERE. Woensdagavond vergaderde alhier het onlangs gekozen bestuur van de nieuwe afdeeling Veere-Kleversker- ke van het Nederl. Bijbelgenootschap. De bestuursfuncties werden staande de vergadering als volgt verdeeld: D. Hui- nink, burgemeester, voorzitter; ds. P. Fagel, Nederd. Herv. predikant alhier, vice-voorz.; mr. F. L. baron van Tuyll van Serooskerken, alhier, secretaris; S. Kodde en L. C. van der Have, beiden alhier, resp. penningmeester en bibli othecaris; en tot leden mej. M. de Rijke, te Kleverskerke, en de heeren ds. J. van der Guchte, Geref. predikant, Th. C. D. Coops en A. Kasse. allern. te dezer plaatse. r 3 f j 4- 5# S Paard door den bliksem gedood. KRABBENDIJKE. Woensdag is bij den landbouwer P. Nieuwenhuijze tij dens het onweer een paard getroffen en gedood. KflSBCR*a;e«a«E55r^r In de Belgische Kamer is gister vinnig gedebateerd over een besluit van den burgemeester van Brussel, den heer Max. Deze beschikte onlangs afwijzend op een verzoek van Vlaamsche oud strijders, om te Brussel een betooging te mogen houden voor de amnestie van po litieke veroordeelden (Vlaamsche acti visten etc.) De eerste interpellant was het Vlaamsch-nationalistisch Kamerlid, mr. Romsée. Deze verklaarde, naar de N. R. C. meldt, dat de maat thans vol is. Driemaal in minder dan twee jaar tijd heeft burgemeester Max een Vlaamsche demonstratie in de hoofdstad verboden. Dat is driemaal te veel. Meent de re geering het werkelijk goed en met de grondwet en met het Vlaamsche volk, dan zal zij den heer Max niet langer als burgemeester van de hoofdstad hand haven! (Applaus bij de Vlaamsche na tionalisten, de rexisten en de Vlaamsche katholieken). Tijdens de jongste verkiezingscampag ne heeft men gezegd, dat Brussel zou blijven wat het is met den heer Van Zeeland. Mr. Leuridan (Vlaamsch nationalist): Maar niet met den heer Max! Mr. De Vleeschauwer (katholiek): Hij is gevaarlijker dan Borms. .Mr. Leuridan: Doe dr. Borms de schande niet aan hem te vergelijken met burgemeester Mas. (Tumult). De heer Marien (lib.): Uw houding bewijst, dat de heer Max gelijk had de betooging te verbieden. Het gerucht hield geruimen tijd aan, waarna mr. Romsée zijn rede besloot met de verklaring dat de regeering haar keuze moet doen tusschen Vlaanderen en den heer Max. Nadat vervolgens mr. Van Cauwe- laert, voorzitter van de Katholieke Vlaamsche Kamerfractie het optreden van den Brusselschen burgemeester had afgekeurd, kwam de aangevallene zelf Kiespijn overvalt U meesaal op een tijdstip dat géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond! DE BILDT: Zwakke tot matige wind uit Z, richtingen, tijdelijk opklarend, la ter toenemende bewolking met kans op regen of onweer, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: zwakke Z.W. tot Z.O. wind, vrij schoon en zacht weer, bewolkte he mel onveranderde temperatuur, met een nachtelijke minimum van 5 tot 10 graden Op het einde van den nacht toenemen de bewolking, vermoedelijk regen in het Zuidelijk gedeelte van België. Vr, 14 Mei. Zon op: 4 h 08; onder 19 n 45. Licht op: 20 h 15. Maan op: 7 h 49; onder 23 h 52. Hoog- en Laag water te Vlissingen i Mei. Hoogwater. Laagwater. Vr. 14 3.44 16.11 10.15 22.47 Za. 15 4.40 17.04 11.06 23.41 Zo. 16 5.36 18)00 11.55 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Mei. Hoogwater. Laagwater Vr. 14 5.43 18.13 11.20 23.49 Za. 15 6.34 19.01 12.12 Zo. 16 7.52 19.51 0.43 13.03 aan het woord. Hij zette uiteen, het ver bod te hebben uitgevaardigd, omdat hij onlusten vreesde. Toen de heer Max van het spreekgestoelte naar zijn plaats terug ging, bleef het ijzig stil. Niemand betuigde eenige instemming met zijn verklaring. Minister De Schrijver keurt het verbod af. Na hem kwam de minister van bin- nenlandsche zaken, De Schrijver, aan het woord. De minister drukte zich uit in de Nederlandsche taal. Aan de hand van de bepalingen van de grondwet en van de gemeentewet betreffende het recht van vereeniging betoogde mr. De Schrijver, dat burgemeester Max wel degelijk de Vlaamsche betooging mocht verbieden (protesten bij de Vlaamsche nationalisten en een deel van de katho lieke Vlaamsche fractie). Vraagt men echter naar mijn persoonlijke oordeel, aldus de minister verder, d a n m o e t ik antwoorden, dat ik de daad van den burgemees ter van Brussel niet kan goedkeuren. Spr. betreurde het, dat de heer Max, alvorens de Vlaam sche demonstratie te verbieden, het niet noodig heeft geoordeeld het advies van den minister van binnenlandsche zaken in te winnen. Dit advies zou gunstig hebben geluid voor de organisatoren. Wil het parlement de gemeentewet wijzigen dan moet het bepaalde voorstellen in dienen. In de huidige omstandigheden staat de regeering echter onmachtig te genover het burgemeesterlijke besluit. Nadat vervolgens nog diverse Kamer leden van alle partijen (ook van de li berale fractie waarvan de heer Max voorzitter is) hun ontstemming over het verbod hadden geuit (de VI. nationalist L mr. Borginon vroeg den burgemeester

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1