IBIS SHAG BUITENLAND. tobbe Imcmn lekker... «non! RECHTSZAKEN. avN* ZEEUWSCH PROFETENBROOD, M. PETERSE, SPANJE FRANKRIJK. IERLAND. ZUID-AMERIKA. Millionairs, die naar een dictatuur streven? Het onderzoek naar de ramp van de „Hindenburg". Nieuwe muggenplaag rond het IJsselmeer op komst. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG ObLMarkl Koninkl. Amerika Markt Philips Schepen maar dan ook het echte. Patissier, Hofleverancier, Middelburg. (Ingez. Med.). DE STRIJD AAN HET BASKISCHE FRONT. De opstandelingen deelen mede, dat de rechtsche opmarsch g steren is voort gezet aan het front van Biskaye, De op standelingentroepen hebben zich mees ter gemaakt van de hoogten ten Zuiden en Westen van den berg J,ata. Ten spijt aan den verbitterden tegenstand der Asturische bataljons beheerschen zij de geheele Valle'i van Munguia, dat ojS slechts 14 km van Bilbao ligt. Verder wordt u t Guernica gemeld, dat de rechtsche troepen in het Basken land verder zijn opgerukt bij Amor- bieta. Zij hebben hun omsingeling v.an deze plaats verbeterd. De troepen van Franco staan thans voor het laatste punt van verdediging voor Bilbao, Radio Bilbao deelt de volgende be richten mede: de vijandelijke strijdkrach ten, die in den sector van de Sollube samengetrokken zijn, hebben onze stel lingen aangevallen, maar zijn met groo- te verliezen afgeslagen. De tactiek van Mola bestaat er in een hevigen druk op onze linies u t te oefenen, maar wordt volkomen uit den koers geslagen door den geestdriftigen weerstand der re geeringstroepen, Rechtsche vliegtuigen hebben gisteren talrijke huizengroepen rondom B Ibao bestookt waar slachtof fers vielen. Gevechten bij Toledo. Volgens meuedeelingen van regee- ringszijde hebben de regeeringstroepen ten Zuiden van Toledo gistermiddag hun opmarsch Westelijk van den weg ArgesToledo voortgezet. Herhaalde lijk drongen de tanks en de aanvals- wagens de stellingen der opstandelin gen binnen, dood en verdert zaaiend, zoodat de vijand moest terugtrekken. De batterijen der regeeringstroepen die opnieuw in stelling zijn gebracht, heb ben het vuur geopend, op de troepen- convooien d.e de opstandelingen van alle punten van het front naar de be dreigde stad zendt. Men verzekert d,at de opstandelir/jen veel menschen en een aanzienlijke hoeveelheid oorlogstuig hebben verloren. Daarentegen melden de opstandelin gen, dat bij Toledo 'n aanval van de re geeringstroepen is afgeslagen. De aan vallers verloren hierbij drieduizend doo- den en gewonden. De regeeringstroe pen w,aren gedwongen zich in hun tweede loopgraaflinie terug te trekken. Kappersstaking te Parijs. In een gisteravond gehouden bijeen komst hebben de kapperspatroons een tusschen de afgevaardigden van patroons en bedienden in 't bijzijn van een ver tegenwoordiger van het ministerie van arbeid tot stand gekomen voorloopig'e overeenkomst verworpen. Nadat de kappersbedienden kennis hadden gekregen van de weigering der patroons, hebben zij in een in het vak- vereenigingsgebouw gehouden vergade ring besloten, dat heden in alle kappers salons in het Parijsche gebied gestaakt zou worden. RUITERSTANDBEELD VAN GEORGE II VERNIELD. Bomaanslag te Dublin. Het ruiterstandbeeld van George II te Dublin is vanmorgen te kwart over acht door jeen bom vernield. In November 1928 werd hel stand beeld ernstig beschadigd, eveneens door een bomaanslag. Aanhangers van een religieuze secte overvallen een stad. De stad Joazeira (Brazilië) is gisteren door aanhangers van een religieuze sec te overvallen. Er ontspon zich een vuur gevecht, waarbij vijf agenten van politie gedood zijn. Tot herstel van de orde zijn troepen van Fortaleza naar Joazeira ge zonden. De Richmond Times Dispatch" van gisteren publiceert een brief, welke de ambassadeur van de Vereenigde Staten te Berlijn, William Dodd, op 1 Maart j.l. aan verscheidene Amerikaansche se natoren heeft gezonden. „Verscheidene lieden in de Vereenigde Staten ver klaart Dodd in dezen brief - die een groot fortuin bezitten, wenschen de in stelling van een dictatuur en zij zijn be reid een mogelijken „Huey Long te steunen. Er zijn bepaalde politieke per sonen, die meenen dat het hun mogelijk zal zijn tot een macht te geraken gelijk aan die welke in Europa door dictators wordt uitgeoefend. En naar ik van in tieme vrienden vernomen heb, is ie mand die bijna een milliard dollar be zit, bereid zijn steun te verleenen aan een dergelijk programma om natuurlijk daar zijn macht op uit te oefenen. Dodd vervolgt dan Ieder van ons. die onze geschiedenis kent en vertrou wen heeft in ons regeeringsstelsel, moet alles doen om onzen president te steu nen, zelfs indien hij zich met enkele van zijn hervormingen niet kan vereeni gen. Dodd laat dan de verschillende cri ses in de geschiedenis van de Vereenig de Staten de revue passeeren en zegt, dat de huidige crisis de gevaarlijkste is sedert den tijd van Lincoln. Hij neemt dan stelling tegen de campagne van se nator Borah in 1919, die hij als een an ti-democratische provocatie kenschetst. In dien tijd hoopten alle volken dat het democcratische plan voor den vrede van president Wilson toegepast zou worden. De meerderheid van de Republikeinen en alle Democraten in de Vereenigde Staten waren voor de toepassing van democratische beginselen in de wereld. Niettemin was er een groep senatoren, onder leiding van Borah, die dit plan wenschten te vérnietigen, omdat zij een afschuw hadden van Wilson en van de democratische beginselen. Dodd besluit zijn brief met op te merken dat volgens zijn meening de toestand thans even ge vaarlijk is als in 1914. De naam van den milliardair, die be reid is een dictatoriaal streven te steu nen, wordt niet genoemd. Een gebroken propeller behoort tot de mogelijkheden van oor zaak. De commissie van onderzoek naar de ramp van de „Hindenburg" overweegt op het oogenblik vier mogelijkheden naar de oorzaken van de catastrophe, o,a. deze, dat een vleugel van den pro peller is afgesprongen en tegen het luchtschip is aangeslingerd, waardoor de ontploffing zou zijn veroorzaakt. De commissie heeft gisteren nog eens het wrak bezicht'gd en te midden der brok stukken deelen van een nauwelijks ver koolden vleugel van een propeller ge vonden. De deelen zullen door deskun- die aaneengevoegd worden, om na te gaan van weken propeller zij af komstig zijn. Tevens zullen de voor handen zijnde foto's nog eens onder zocht worden om te constateeren ol alle propellers nog in tact waren toen de Zeppelin tegen den grond sloeg. Luitenant Mey van het landingsperso- neel hééft verklaard, dat hij bij de lan ding een metaalklank heeft geboord en gezien heeft, hoe het hek, tusschen den achtersten mbtorgondel en de staart vin plotseling omlaag is gevallen. Ver volgens brak er brand uit, waarna een doffe ontploffing volgde. De getuige stemde overeen met de andpre gehoor de leden van het landingspersoneel, dat de landing zelf een normaal verloop had. De andere mogelijkheden voor de oorzaken, welke thans onderzocht worden, heeft de commissie nog niet bekend gemaakt. VOOR DE PIJP (Ingez. Med. Voorwaardelijk veroordeeld. Mej. J. v. S„ huisvr. D., destijds te Vlissingen, thans te Souburg wo nende, werd onlangs door de rechtbank te Middelburg wegens een misdrijf te gen de zeden veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Zij kwam hier van in hooger beroep en thans heeft het Gerechtshof de opgelegde straf in een voorwaardelijke gewijzigd. Als 'raads man van verdachte trad in hooger be roep op mr. A. H. Kuipers. DE ONNES VAN NIJENRODE- AFFAIRE. Onnes in hooger beroep tot een jaar veroordeeld, dat hij ech ter reeds heeft uitgezeten. Een stampvolle publieke tribune en zeer veel advocaten wachtten vanmor gen in de strafzaal van het gerechtshof te Amsterdam met spanning de uitspraak af in de Nijenrode-zaak. De hoofdverdachte, Onnes v,an Nijen- rode, die tegenwoordig in Duitschland woont, was niet ter zitting aanwezig om het arrest aan te hooren. Wel was de hoofdgetuige in de Onneszaak, Ko ning, eveneens verdachte, verschenen. Te ruim 10 uur opende de president, mr. Jolles, de zitting en begon bij met de voorlezing van het zeer uitvoerige ar rest, waarin Onnes v,an Nijenrode schul dig werd bevonden en wegens oplich ting veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Het hof neemt dus als bewezen aan, dat Onnes van Nijenrode in overleg met den kunsthandelaar Koning een in braak in zijn kasteel Nijenrode n scène heeft gezet en doen uitvoeren in den nacht van 28 op 29 Februari 1932, ten- Waarnemingen doen uitbrei ding verwachten. Nu aan de kusten van het IJsselmeer de eerste zwermen zijn gezien van het beruchte groene insect, dat verleden jaar den bewoners van die streken zoo veel ongerief heeft veroorzaakt, heeft een verslaggever van het A. N. P. aan den Amsterdamschen zoöloog, prof. dr. N. H. Swellengrebel, die lid is van de door de regeering ingestelde commis sie ter bestudeering van de muggen plaag, de vraag gesteld, of inderdaad een verergering van de plaag te ver wachten is. Ofschoon niet met volle ze kerheid, meende prof. Swellengrebel op grond van de hem ten dienste staande gegevens, deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Er zijn zeer veel muggenlarven ge vonden. Het is echter moeilijk een ver gelijking te maken met verleden jaar. Het onderzoek, dat toen is ingesteld, was niet systematisch, doch, al kan het verschil met verleden jaar dan niet met cijfers worden geillustreerd, de indruk der deskundigen is, dat dit jaar een her haling op grootere schaal te zien zal geven. Wij zullen dus weer de zwermen van millioenen groene insecten op de kusten van het IJsselmeer zien neerstrij ken. De plaag schijnt zich ook tot de onmiddellijke omgeving van Amster dam te zullen uitbreiden. Er zijn ten minste in den driehoek Amsterdam, Monnikendam en Muiderberg duizenden larven aangetroffen. „Meent u, dat de groote stad aan trekkingskracht op de muggen zal uit oefenen?" vroegen wij den hoogleeraar, „Als het muggen waren, zou dat ze ker het geval zijn" antwoordde prof. Swellengrebel, „maar het zijn eigenlijk geen muggen. Zooals bekend is, steken de diertjes niet. Ze eten niet eens. Zij leven-slechts zeer kortstondig om te pa ren en eieren te leggen. Aantrekkings kracht zal de stad op de diertjes niet uitoefenen. Zij gedragen zich passief. Of Amsterdam last van hen zal hebben, zal van de windrichting en van het weer afhangen. Noord-Oostenwind op een warmen dag kan inderdaad onaangena me verrassingeh brengen". Een bestrijdingsmiddel is niet gevon den, zoo vertelde onze zegsman. De commissie door de regeering ingesteld, is nog slechts aan bet begin van haar onderzoek. Een moeilijkheid is, dat, al weten wij noe niet hoe de bestrijding zal moeten worden aangepakt, in ieder geval zeker is, dat zij veel geld zal moe ten kosten, wil men de millioenen „mug gen" afdoend verdelgen. Nu zal het rijk niet spoedig groote sommen ten koste leggen aan de bestrijding van een plaag, die wel zeer hinderlijk is, doch die ver moedelijk geen enkel gevaar voor de volksgezondheid oplevert. Een bezoek van een zwerm is natuurlijk alles 'be halve aangenaam, want al eten de dier tjes niet, ze hebben wel stofwisseling en laten een witachtig laagje vuil ach ter op de heldere Hollandsche wonin gen, waar zij zijn neergestreken. Wat eigenlijk de oorzaak van de plaag is, maakt nog voorwerp uit van bet onderzoek der regeeringscommis- sie. Het evenwicht in de natuur is ver stoord, vermoedelijk in het IJsselmeer. Maar hoe dieper de biologen deze zaak bestudeeren, hoe duisternis de fines ses worden. Men meent, dat het bestrij dingsmiddel op den duur gevonden zal moeten worden door een vermeerde ring van op den bodem levende vis- schen, die zich met de larven voeden. De larven van het betrokken groene in sect leven namelijk in de modder van den bodem, in tegenstelling tot de lar ven van de eigenlijke muggen, die aan de oppervlakte leven. Dat is ook de re den waarom chemische bestrijdings middelen welke tegen muggenlarven zouden kunnen worden aangewend, moeten falen tegen het groene insect. Tenslotte vertelde prof. Swellengre bel nog iets van de organisatie, welke de regeeringscommissie heeft opgezet ten einde betrouwbare en wetenschap pelijke inlichtingen omtrent de muggen plaag te verkrijgen. Langs de kusten van het IJsselmeer zijn overal geschik te personen aangewezen tot het verza melen van gegevens. Het centrale punt, waar deze gegevens samenkomen ligt te Bakkum in Noord Holland, waar de jonge bioloog, dr. Van der Tor ren, in opdracht van de rijkscommissie, ze wetenschappelijk rangschikt en be studeert. Op deze wijze hoopt men tot een eenigszins volledige beschrijving van het optreden van de plaag te komen, opdat daaruit wellicht conclusies zullen kunnen worden getrokken omtrent de mogelijke bestrijding. Dit jaar is van een bestrijding in elk geval geen sprake. Men zal gelaten moeten afwachten. Eerste noteering is vorig'e koers(en); daarachter officieele noteering van be den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%—.10214 Amsterdam 1934-4% 101 Zeeuws. Hyp, B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 5251% A Pref. Jurgens A 126126 A Ned. Gist- en Spiritusf. 468468 A De Schelde N.B. 6361 C Am. Smelt en Ref. 6160% A Born. Sum. H. 206—207% A Houth. Alberts 109 C Union Pac. Rr. 103%—102% C Int. Nickel Cy. 43%43% Ned. 1000-4 102%—102 O. Indië 34 1000-4 102—101% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk. 56%55% A N.I. Hbk. 1000 160—159 C Ned. H. M. 1000 187—183 A v. Berkels Pat. 5352% C Calvé-Delft 8684 A Philips Gem. B. afg. 323%(316-19 C Unilever 159%—157%-58% C Am. Car en Foundry 38%37-% C Anaconda Cop. 37%36%-% C Bethlehem St. 61%60-59% C Kennec Copper 39%38%-39% C U. States St. C. 72%—71%-70% C North Am. Cy. 1817% A Kon. Petr. Mpij. 407397%-401 C Kon, Oil Cy. 30%—30-% C Phillips Petr. Comp, 4039% C Shell Union O.C. 2120%-% C Tide Water Ass. Oil 13%—13-12% A Ned. Scheepv. U. 124-123-25 A H.V, Amsterdam 497485%-91 A Java Cult. M'ij. 233—226%-24 A N.I, Suiker U. 170%166%-64 A Deli Batavia'235%—237-35% Suiker Rubber Tabak H.V.A. Gedeponeerd C Deli Mij 1000 317—309%-13 A Senembah 333Y326-29% C Baltimore en Ohio 24%23% C Southern Pac. Cy. 42%41%-% A Southern Rlw. 27%27 A Arnst. Rubb. C. 290-283-85 A Deli-Bat, Rubb. 236232-30 A Hessa Rubber 250%247%-45 A Serbadjadi S.R. 175—170%-70 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.99% 72.95 8.15% 30.66 1.81% Gister, 8.99% 73.05 8.16% 30.67 1.81% einde een verzekeringssom in handen te krijgen. Zooals men zich herinnert zijn toen voor zeer hooge bedragen aan schilderijen (zeven stuks), m niaturen en kostbaarheden, meegenomen door de drie „verhuizers". Onnes heeft steeds zijn onschuld vol gehouden en Koning beschuldigd van chantage en diefstal op eigen houtje. De Apisterdamsche rechtbank vond indertijd in deze zaak zooveel twijfel- punten, dat zij verdachte Onnes vrij sprak, doch de officier van justitie, mr. Van Dullemen, die veroordeeling had gevorderd tot 2% jaar, teekende appèl aan. Het gerechtshof heeft thans het vrij sprekende vonnis van de rechtbank vernietigd, In het arrest zijn uitvoerig opgeno men de vele getuigenverklaringen, w.o. d:e van Witbraad, Grotjohan, Maag en Van Binsbergen (de verhuizers). Hier door acht het hof bewezen, dat Onnes van Nijenrode de verzekering-maat schappij heeft bewogen tot het aangaan van een dading, door listiglijk en be- driegelijk mede te deelen aan de ver tegenwoordigers van de maatschappij dat er 'ngebroken was en vele goederen (in het arrest opgesomd) waren gesto len. Uitvoerig releveert het arrest dan de wijze waarop Onnes zijn verhaal in kleedde. Hij verzweeg, dat in werke lijkheid alles was gebeurd met zijn me deweten. Een paar da^'en na de inbraak gaf hij aan de verzekeringsvertegenwoordiger een lijst van de gestolen goederen. Door een en ander werd de maatschappij in den waan gébracht, dat er 'nderdaad was ingebroken. Op deze wijze heeft Onnes de oplichting gepleegd. Het hof verklaart met eenparigheid van stemmen de ten laste gelegde op lichting bewezen. Betreffende de straf maat wordt overwogen dat verd. reeds geruimen tijd in voorarrest heeft door gebracht en de hooger beroep behan deling herhaaldelijk door ziekte moest worden uitgesteld. Het gerechtshof veroordeelde Onnes op deze gronden tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest (eveneens een jaar). De straf, thans aan verdachte opge legd, is conform den eisch van den pro cureur-generaal, mr. J. Versteegh. Onnes van Nijenrode heeft zijn straf dus reeds geboet met het ondergane voorarrest. Ook Koning veroordeeld. Het hof veroordeelde Koning wegens medeplichtigheid aan oplichting tot acht maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek v,an de voorloopige hechtenis. Ook hij keert dus niet in de gevange nis terug, STUITING VAN EEN HUWELIJK OPGEHEVEN, Officier in het ongelijk gesteld. Een Duitsche vrouw en een Nederlan der wilden onlangs in het huwelijk tre den, doch de officier van justitie te Am sterdam kwam tusschenbeide, en stuit te de voltrekking, daar hij van meening was, dat het de vrouw slechts te doen was om de Nederlandsche nationaliteit te verkrijgen. De a.s. echtelieden lokten een beslis sing van de rechtbank uit. Deze stelde de officier in het ongelijk, waarna het O. M. appel aanteekendc. Voor het hof bepleitte de officier, mr. De Muinck Keizer, onlangs de zaak. Hij was van meening, dat artikel 85 van 't burger lijk wetboek was overtreden, waarbij verkleard wordt: „tot het wezen v.an het huwelijk wordt de v r ij e toe stemming der a.s. echtgenoten ver- eischt". Volgens den officier ontbrak de vrije toestemming. (Ing. Mea.j Mr. Kokosky, de verdediger, voerde aan, dat hier de vrije toestemming, ver- eischt bij artikel 85 wel degelijk aanwe zig is. Van dwang is geen sprake en bei de personen zijn in het volle bezit van hun geestvermogens, Van geweld noch bedrog is sprake. Het motief, waarom het huwelijk wordt gesloten, gaat den officier niet aan. Het gerechtshof wees heden in deze kwestie arrest en bekrachtigde het von nis van de rechtbank, waarbij de stui ting werd opgeheven. Het hof overwoog, dat de vrije toe stemming in dit geval niet ontbrak. De a.s. echtelieden zijn in het volle bezit van hun verstandelijke vermogens en dwang is niet uitgeoefend. Het verweer van den officier, dat het ernstig voor nemen om te komen tot een levensge meenschap, ontbreekt, verwierp het hof, aangezien het hier uitsluitend gaat om den inhoud van de wilsverklaring. De officier werd veroordeeld in de kosten van het geding begroot op 300. DE RUZIE IN HET MUZIEKKORPS VAN HET ZESDE, De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft de zaak tegen den 50-jarigen ser- geant-majoor-titulair-muzikant bij het Zesde Regiment infanterie te Breda, T. V., behandeld, wien ten laste was ge legd, dat hij op 8 Maart 1.1, als militair opzettelijk zijn meerdere heeft belee- digd door het schrijven van een brief aan den adjudant-ondejrofficier kapel meester A. van Leeuwen. In dien brief had beklaagde de hou ding van den kapelmeester in een be paalde kwestie „kleinzielig, pietluttig, kinderachtige plagerij om niet te spre ken van het egoisme" genoemd. In den brief werd voorts gezegd, dat de kapel meester vroeger toch een gelijke van bekl. was en dat het hem zeker de laat ste maanden naar het hoofd was geste gen. Beklaagde ondervraagd, verklaarde dat hij niet bedoeld had te beleedigen; anders wenschte hij in het openbaar zijn excuus aan te bieden. De kapelmeester als getuige gehoord zeide, dat er bij zijn komst nog al wat te verbeteren was. Thans is het beter. Getuige verzekerde, zich door den brief beleedigd te gevoelen. De auditeu/f-militair, mr. Aghina, eenige zinnen uit den brief citeerend, concludeerde, dat deze uitlatingen wel degelijk duidelijk aangeven, dat beklaag de er geen rekening mee heeft gehou den in welke betrekking hij als minde re staat tegenover zijn superieuren. Met een disciplinaire straf kan z.i. niet wor den volstaan. Spr. eischte 25 boete. Mr. Van den Hurk voerde de verde diging; hij vroeg afdoening der zaak door den commandeerenden officier. De krijgsraad heeft beklaagde veroor deeld tot 15 boete of 5 dagen hechte nis. Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: overtreding van de „Motor- en Rij- wielwet of en het Motor- en Rijwiel reglement": P. C. W„ Sint Laurens; J. W. v. D., Kloetinge, C. V., Borsselen,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2