SUPINATOR Voetverzorging The Boyas egen communisme en I tegen fascisme beide. BINNENLAND. De kroningsfeesten te Londen TWEE BLADEN. DONDERDAG 13 MEI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Dr. N. J. C. M. KAPPEIJNE VAN DE COPPELLO. Mevrouw WO ND ERG EM, Gortstraat K 32 Middelburg Paviljoen Wandeipier phencmenale danscreaties. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. WEERBERICHT. Ra Sa Stokvis-fiets NUMMER UI. 1 M MIDDELBUBGSCHE COUBANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. =2* GOESCHE COUQANT£!2£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 7 5 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Wij hebben dezer dagen geschreven over de nationaal-democratische volks verlakkerij waarmee het communisme au den boer op gaat. Ook „Eenheid door Democratie" wijst daar op: het is een onwaarachtige schijnevolutie. „Onlangs heeft het Moskousche or gaan van de „Komintern" een beschou wing afgedrukt, getiteld: „Vóór de ver kiezingen in Nederland", waarin de thans hier gevolgde richtlijnen nauw keurig worden uitgestippeld. Wie pag. 261 van het stenogram van het 14e Partijcongres van de heeren op slaat aldus E. D. D. kan zich prach tig oriënteeren omtrent de motieven, waaruit de heeren handelen. Daar staat: „Er is geen goed of kwaad, leugen ol laagheid, geen misdaad, er is niets anders dan nut of schade voor de zaak van de revolutie." Duidelijker kan het niet gezegd wor den. Hier heiligt het doel alle middelen, ook de allerverraderlijkste. Niet voor niets zegt genoemd steno gram voorts nog: „De communistische moraal is dooden, verwoesten, den eenen steen niet op den anderen laten, als (fit nuttig en dienstig is voor de re volutie; maar daarentegen streelen, vleien, als dit de zaak kan dienen." „Streelen en vleien", dat doet de leu ze „Nederland Onafhankelijk, Welva rend, Vrij"; „streelen en vleien", dat doen de verraderlijke pamfletten. In dezen tijd wankelt reeds het natio- naal-socialisme op zijn grondvesten (voor zoover aanwezig!). Maar het communis me sluipt langs duizend kronkelwegen voort en kent de waarde van het terug wijken voor een verderen sprong." Is dit duidelijk, of niet? Men zij gewaarschuwd! In het laatstverschenen nummer van „De Vrijheidkomt een scherp stukje voor van den Amsterdamschen liberaal -G. van den Burg, aan het adres van den gepensionneerden generaal Seyffardt. Het is striemend-scherp.maar het is even juist, raak en verdiend als het scherp is. Het luidt aldus: „In „Het Nationale Dagblad" van 27 April 1937 en in „Volk en Vaderland" van 30 April 1937 werd afgedrukt, dat de Oud-Chef van den Generalen Staf, Luitenant-Generaal H. A. Seyffardt, is toegetreden tot de N.S.B. Deze mede- deeling ging in het laatstgenoemde or gaan vergezeld van een portret, dat het nieuwe lid weergeeft. Niet in een zwart hemd zooals behoort doch in het uniform van het Koninklijke Nederland sche Leger. De taak van eiken officier zeker van een hooggeplaatst „voorbeeld voor de minderen is het dienen van elk wettig gezag, thans gerepresenteerd in het huidige Kabinet. Deze wettige Re geering verbood de N.SB. voor o.a mili tairen. Niet-gepensionneerden militairen ont breekt dus het voorrecht zich te voegen bij „het fatsoenlijk gezelschap". Doch ook voor den oud-gediende blijven re gels van behoorlijkheid, regels van on geschreven recht, zekere stappen ver bieden. Deze regels kent de oud-chef van den Generalen Staf niet (beter is niet meer). Kende hij ze wel, dan: le. zou hij nimmer zijn toegetreden tot een voor zijn ambt verboden organisa tie. Dan was hij „voorbeeld" gebleven ook na den diensttijd. 2e. zou hij nimmer het uniform van het Leger hebben misbruikt voor een poli tieke escapade. 3e. zou hij rondborstiger redenen heb ben opgegeven voor zijn toetreding dan zekere uitingen van den Voorzitter der Eerste Kamer. (Waarom werd de rest "van zijn brief voor ons verzwegen?). 4e. zou hij wellicht hebben erkend, dat hij reeds sedert lang de waardigheid zijner positie en den naam van het Leger (met name die der hooger-geplaatsten) m gevaar bracht door niet-openlijk be leden sympathie voor de N.S.B., De conclusie kan dus zijn in overeen stemming met de door hemzelf getrok- ne'. dat hij het voor hem juiste „fat soenlijke gezelschap" inderdaad heeft gevonden." Tot zoover dit stukje, ij hebben géén bewondering voor 't op reden van den Kamervoorzitter ba- Wij kennen alleen den Nederlandschen weg. Wat het buitenland wil of deed, boezemt ons slechts dan belang in, wanneer het ons stof geeft tot vergelijking. Maar bijna steeds zijn de omstandigheden hier geheel anders dan elders, en zal die stof dus niet aanwezig zijn. Laat ons daarom vóór alles waken voor nabootsing van den vreemde; het heeft ons land nimmer voordeel gebracht, veelmin tot eer gestrekt. INWIJDING VAN DE WILHELMINA- KERK TE APELDOORN. In tegenwoordigheid van de Koningin. Gisteravond is het nieuwe kerkge bouw van de Ned. Herv. Gemeente van Apeldoorn en Het Loo, de Wilhelmina- ikerk, in gebruik genomen. De plechtige wijdingsdienst van het bedehuis werd bijgewoond door H.M. de Koningin, die enkele minuten voor half acht per auto voor het nieuwe kerkgebouw aan den Beemterweg, arriveerde. Nadat H.M. op den voor haar bestem den zetel had plaats genomen, sprak ds. J. F, Berkel namens kerkeraad en kerk voogdij een 'kort welkomstwoord, te vens dank brengend aan H.M, voor haar bijzondere bereidwilligheid, den eersten steen voor dit bedehuis te hebben wil len leggen, wat echter, door bijzondere omstandigheden verhinderd werd. Dank bracht spr. aan H.M.- voor de verleende toestemming, haar naam aan het bede huis te verbinden. MR. J. LINTHORST HOMAN COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN Naar de Tel. meldt zou mr. J. Lint horst Homan ernstig in aanmerking ko men om te worden benoemd tot Com missaris der Koningin in de provincie Groningen, als opvolger van den on langs als zoodanig afgetreden dr. J. P. Fockema Andreae. Mocht tot zijn be noeming worden besloten, dan zou deze reeds spoedig te wachten zijn. Mr. J. Linthorst Homan, een zoon van wijlen mr. J. T. Linthorst Homan, die geruimen tijd Commissaris der Ko ningin in Drente was, is burgemeester van de gemeente Vledder in Drente. Voorts is hij voorzitter van de K.N.A.C. GROOTERE SNELHEDEN BIJ DE SPOORWEGEN. Ook de stoomtreinen zullen in 1938 op de groote lijnen harder gaan rijden. Op de groote lijnen der Nederland sche spoorwegen zullen met ingang van den zomerdienst van het volgende jaar niet alleen de electrische treinen en de dieseltreinen met grootere snelheid rij den. Naar wij vernemen, zullen op die lijnen dan tevens de snelheden der stoomtreinen nog verder worden opge voerd. Het ligt namelijk in de bedoeling de stoomtreinen, die nu in den regel tot 90 a 95 km per'uur gaan, een snel heid te geven van 100 km per uur, met een marge tot 105 km per uur, wanneer eenige achterstand moet worden inge haald. De snelheid van de stoomtreinen op de groote lijnen zal dan grooter zijn, dan die van de electrische en de dieseltrei nen bij de huidige dienstregeling. Deze rijden thans 95 km per uur en mogen eventueelen achterstand inhalen met een snelheid van 100 km per uur. Men weet, dat ze met ingang van den zomer dienst 1938 120 km per uur zullen gaan rijden; ze zullen tot 125 km per uur mogen gaan als ze ten achter zijn. (N.R.C.) DE VERHOOGING DER HEFFING OP MARGARINE. Het dagelijksch bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft zich dezer da gen in een adres tot den minister van, landbouw en visscherij gewend inzake de mededeeling in de dagbladpers, dat ron De Vos van Steenwijk, integendeel. Zijn uitval tegen den heer Van Vessem getuigde van volslagen gebrek aan in zicht in wat in een democratische in stelling van deszelfs voorzitter geëischt wordt. Uiterste correctheid is daar, juist tegenover de zwarthemden, geboden; vlijmend, snijdend, maar: correct, niet van den hoogen toren geblazen zij daar het optreden. Maar dat neemt niet weg dat de re actie van generaal Seyffardt er nog veel erger naast was: wat de inzender in „De Vrijheid" daaromtrent stelt onderschrij ven wij geheel. de heffing op margarine zou worden verhoogd en die op boter verlaagd. Door dezen maatregel wordt een product, dat bij uitstek een voiksvoedsei is, niet on belangrijk in prijs verhoogd. Tegelijker tijd wordt een artikel, dat zooal niet uitsluitend, dan toch in veel grootere mate door de beter gesitueerde groepen der bevolking wordt gebruikt, in prijs verminderd. Alhoewel het aan het be stuur bekend is, dat voor de gezinnen der werkloozen, margarine en vet wordt beschikbaar gesteld, die dus niet door deze heffing worden getroffen, zoo mag er toch wel op worden gewezen, al dus adressanten dat daarnaast dui zenden gezinnen, wier economische po sitie niet veel uitgaat boven die der werkloozen, de gevolgen van deze ver hoogde heffing in volle zwaarte zullen ondervinden, In dezen tijd, nu er toch reeds ten- denz'en van prijsstijging zijn, zonder dat de inkomsten in het algemeen gesproken vermeerderen, treft dit wel dubbel zwaar. j "j Het bestuur verzoekt daarom den mi nister den g'enomen maatregel, althans voor zoover het de verhoogde heffing op margarine betreft, ongedaan te maken. DE WERKLOOSHEID. De daling houdt aan. De directeur van den rijksdiensL der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week 19 t/m 24 April 1937 bij een gesubsidi eerde vereeniging" met werkloozenkas waren aangesloten 460.500 personen (de landarbeidersbonden met 74.600 le den zijn hierin niet begrepen). Van deze 460.500 personen was in ge noemde week 25,1 geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 5—10 April 1937, was dit percentage 26.6). Het werkloosheidspercentage was in de tweede verslagweek van de maand Vrijdagmiddag van 26 uur is een Zuster van de SUPINATOR CENTRALE aanwezig bij Gelegenheid voor GRATIS voetonderzoek (Ingez. Med.) Zaterdag 15 Mei heropent met als speciale attractie in hun (Ingez. Med., April in de laatste jaren als volgt: 1934: 23,6 1935: 27,8 1936: 30.2 en 1937: 25,1 Ten opzichte van verle den jaar is er dus een aanmerkelijke verbetering. Bij 1054 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 24 April 1937 in totaal 383.498 werkzoekenden ingeschreven. Onder wie 363.466 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 368.051 werkloos, onder wie 353.033 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloo zen namen einde Januari 1937 deel: a. cursussen 38.870 personen. b. werkobjecten 2.194 personen (ge middeld). c. centrale "werkplaatsen 2.409 per sonen; d. kampen voor jeugdige werkloozen 1.637 personen. "Aangehouden, De marechaussee te Hulst heeft aan gehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, zekeren L. C, de C„ veedrijver te Hulst, vroe ger woonachtig in België, teneinde dooi de Nederlandsche Reg;eering aan de Belgische te worden uitgeleverd. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige Z.W, tot Z. wind; zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring; aanvankelijk nog kans op regenbuien; iets warmer. DO 13 Mei. Zon op: 4 h 10; onder 19 h 43. Licht op: 12 h 03. Maan op: 6 h 34; onder: 23 h 15. E.K. 17 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Do. 13 2.52 15.20 Vr. 14 3.44 16.11 Za^ 15 4.40 17.04 Laagwater. 9.24 21.55 10.15 22.47 11.06 23.41 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Do. 13 S 4.55 17.27 10.25 22.56 Vr. 14 5.43 18.13 11.20 23.49 Za. 15 6.34 19.01 12.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg1 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S - springtij). Met Pinksteren mooi weer Koop nu nog een (Ingez. Med.) Regen. Tijdens de terugkeer van den kro ningsstoet van Westminster Abbey naar het Buckingham Paleis is het gis termiddag te Londen hard gaan rege nen. Duizenden toeschouwers vlucht ten, doch de meesten moesten blijven staan, daar het voor heri ondoenlijk was een goed heenkomen te zoeken. De feestvreugde kon de bui echter niet verstoren. Tegen den avond klaar de het weer trouwens weer op, Een arrestatie. Op het oogenblik, dat de stoet zich weer opstelde om uit de kerk terug te keeren, heeft de politie op den hoek van Bridge street en Cannon Bow een man gearresteerd. De politie had groote moeite het publiek binnen de voorgeschreven afbakening te hou- den en op bevel van een hoog marine officier kwamen marin ers de politie te hulp. De officier gaf eenige orders aan zijn ondergeschikten en op dit oogen blik werd een van de toeschouwers door een politieman gearresteerd en naar Scotland Yard gebracht. Een doode bij een relletje. Gisterochtend is als reeds gemeld in Regent street een jongeman bij een relletje om het leven gekojien, terwijl twee personen zoo ernstig wer den gekwetst, dat zij naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Twee personen hadden woorden ge kregen over een plaats langs den weg en omstanders kozen partij. Tenslotte werd men handgemeen, en het slacht offer, een jongeman van negentien jhar, werd met een leege flesch op het hoofd geslagen. De politie maakte door een kort krachtdadig optreden 'n einde aan de vechtpartij. Verscheidene personen, werden in verband met deze kwestie gearresteerd. Behalve dit incident, hebben zich nog enkele voorgedaan. Jp Saint James Square is een man op leeftijd in het gedrang onwel gewor den en overleden. De burgemeester van Ramsgate is uitgegleden op het oogen blik, dat hij Westminster Abbey bin nentrad en moest met een gekneusden schouder in het ziekenhuis worden op genomen. De eerste hulpdienst behandel de 95,000 personen. Van de millioenen, die den kronings stoet voorbij hebben zien trekken, zijn er 95,000, meest personen, die flauw waren gevallen, ter plaatse behandeld, terwijl 160 personen naar de zieken huizen zijn vervoerd. Radiorede van Koning George. Van het Buckingham paleis uit heeft de Koning zich gisteravond in een ra diorede tot zijn volkeren gericht. Hij zeide o.a. met betrekking tot de kroning: „Nooit heeft de plechtigheid zulk een breede beteekenis gehad, want de do- m'nions zijn thans in vrijheid en gelijk heid verbonden aan dit oude konink rijk, en ik had vanmorgen het gevoel, dat het geheele rijk feitelijk binnen de muren van de Westminster Abbey ver- eenigd was. Uit naam van hemzelf en van de ko ning n, wenschte de koning vervolgens gezondheid en gelqk aan allen en gaf hij uiting aan zijn w,armen dank voor de liefde en aanhankelijkheid, die men hem had betoond. Indien ik, vervolg de hij, in de komende jaren U mijn er- kentelijkhe'd kan betuigen door U te dienen, zal dit de manier zijn, die ik boven alles zal verkiezen. Met God s hulp zullen wij ons trouw van onze plichten kwijten. Sommigen Uwer zullen in de komen de jaren van het eene gedeelte van het gemeene best naar het andere trekken. Gij zult dan zien welk een hooge betee ken s onze vj^je verbondenheid voor ons heeft en hoe zeer onze vriendschap voor elkander en met andere volkeren de zaak van den vrede en den vooruit gang kan helpen. Mogen wij, de Koningin en ik, steeds de welwillendheid waardig zijn, die ons, naar ik met trots geloof, bij den aanvang van mijn regeer'ng, omringt. Ik dank U van ganscher harte en God zegene U allen," Menigte juicht Koningspaar toe. Om 9 uur gisteravond verschenen de Koning en de Koningin op het balcon van het Buckingham paleis, waarop een groote menigte, die op 50.000 per sonen werd geschat, het volkslied aan hief. De Koning en de Koningin dankten wuivend voo& de stormachtige toejui chingen. Hoe Londen in den avond leest vierde. Geheel Londen heeft gisteravond luidruchtig leest gevierd. Café's en res taurants, die tot lang na middernacht open bleven en bijzondere feesten had den georganiseerd, waren tjokvol. Op <le straten bewoog zich een zingende, hossende menigte. De politie had den wijzen maatregel genomen, de voor naamste straten binnen de „coronation area" ook gisteravond voor alle rijver- keer afgesloten te houden en zoo kon den de hossende, feestvierders in lan ge rijen, arm in arm over de volle breedte van de straat zwieren. Jammer was het, dat door den regen, van het dansen in de open lucht op pleinen en in parken niets is terecht gekomen. Groote belangstelling trok de illumi natie van tal van openbare gebou wen, een groote massa schuifelde langs White Hall, door Westminster, langs Trafalgar Square langs Thames Embank ment, vanwaar de zich in het water van de Theems weersp egelende Big Ben en de vele prachtige geïllumineerde mo numentale gebouwen een feeërieken aanblik boden. Natuurlijk trok ook gisteravond Bu ckingham Palace weer de meeste be langstelling en opnieuw verzamelde zich voor het paleis een reusachtige men- schenmassa', die voortdurend om den koning bleef roepen, die dan ook eeni ge malen in gezelschap van de Konin gin od het balcon moest verschijnen. In West End bereikte de feeststem ming een hoogtepunt. Groote troepen hossende jongelui met toeters, mutsen, ratels en vlqggen, trokken zingend langs Piccadilly, Oxfordstreet en Re- gentstreet; nabij Leicester Sauare en Piccadilly Circus kon men, ondanks het ontbreken van elk rijverkeer op het ruime plein tengevolge van de drukte meestal nauwelijks vooruitkomen of slechts voetje voor voetje voorbijschui- felen langs het beeld van Amor, i"at men voorzichtigheidshalve voor deze gelegenheid achter een schutting' had ge plaatst.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1