De kroning van George Vi en koningin Elizabeth van Engeland m nummer no. drie bladen. woensdag 12 mei 1937. eerste blad. 180c jaargang. Weg-zinkend of wei-varend. Miilioenenmassa te Londen. Grootsche plechtigheid in de Westminster Abbey. Tri omftocht door de straten van Engelands hoofd stad. De koninklijke stoet. 100 10, el- -9, .50 50, Bl. In- a- |r. Ir" In tftotrweitite M1DDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- schap viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regel» 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 4 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. „De Zeeuw" schrijft een soortement verholen-opgetogen overlijdensbericht bij-voorbaat van het Liberalisme, „tragisch is de figuur van het eer-tijds zoo oppermachtige Liberalisme"., zoo vangt zijn leedvermakelijke beschou wing aan. Waarop baseert hij deze tra giek? Och, op wat politieke onbelang rijke onhandigheidjes van den kant van het georgan.seerde liberalisme; op een verslag van een „liberale revue" en op de „liberale koffietafels", welke laatste ook wij in besloten liberalen .kring her haaldelijk als het summum van tactisch onverstand gekenschetst hebben. Maar: is het recht en billijk het libe ralisme van dezen dag te beoordeeien naar zulke, zij het dan ietwat onver standige of foutieve, bijkomstigheden? Wat zou „De Zeeuw" er van zeggen wanneer wij de anti-revolutionaire be ginselen in een bespottelijk daglicht gin gen stellen naar aanleiding van een „samenspraak" op een Arja-clubje, of iets van dien aard? Neen, hoezeer kritiek op dit onder deel, deze bijzaak, wellicht gerecht vaardigd schijnt zal zoodanige kri tiek niet bij alle partijen te allen tijde mogelijk zijn? toch dunkt ons deze wijze van besitrijden eener politieke richting niet juist, niet principieel, niet waardig. Zou „De Zeeuw" ook dan het recht hebben van „Weg-zinkend Liberalisme" te spreken? Ons dunkt van niet. Uit volle overtuiging moeten wij ver klaren, dat wij ons geen aanhangers van het „zoo tragisch wegzinkende" libera lisme van „De Zeeuw" weten, maar van het levende, wèl-varende liberalisme van dezen tijd en van alle tijden. Men zal zeggen: nu ja, dat is omdat ge 't kwalijk anders kunt zeggen in ver kiezingstijd. Wij antwoorden: Neen, en andermaal neen, zoo is het niet. Zeker, een kind weet, dat naar het getal bekeken, het liberalisme niet flo reert m deze dag'en. Tenminste niet, wanneer men zich tot den Vrijheidsbond beperkt. Maar om te beginnen is dat al fout. Politieke tegenstanders, wanneer zij 't over „het liberalisme" hebben, moe ten de zeven vrijheidsbondsche Kamer leden en de zes vrijzinnig-democraten samentellen tot een fractie van dertien man, met een linker en rechtervleugel. Dat is in beginsel, van den kant des tegenstanders bezien, altijd al noodzaak geweest, dat is n u, nu de v.d. hun een zijdige ontwapening opgaven, meer dan ooit van beide zijden beschouwt het ge val. Vervolgens is veel van de liberale ge dachte overgegaan in ons heele politieke leven; liberale gedachten, in den bree- den zin van dit woord zooals wij dit willen verstaan, vindt men in heel ons liberalë staatsbestel verspril; in ons politieke leven van allen dag, bij alle partijen, voorzoover het geen dictatuur partijen zijn tenminste. M'aar vervolgens, en dat is het voor naamste: moet men een zaak slechts naar haar zetel- en stemmental beoor deeien? Of zouden wij nu eens mogen zeggen, met een kleine variant op een woord van dr( Huizenga,: het beginsel beteekent voor ons meer dan het ge tal? ...^fker, wij weten het: de liberale par- tij heeft eertijds machtsposities gekend, waarvan geen enkele liberaal meer droomt. Die machtsposities Zullen ook wel eens misbruikt zijnwelke beenen kunnen alle weelde dragen? (Worden er tegenwoordig 0ok wel niet eens bur gemeestertjes benoemd, waarbij men zich afvraagt: is dat omdat-ie zoo best, of omdat-ie „van de partij" is?) Maar daar niet van. Toen de liberale partij nog, naar stemmen en zetels een zeer machtigen invloed in den lande deed gelden, heeft zij ook veel, heel veel voortreffelijks tot stand gebracht; zij heeft ons staatswezen doordrenkt met dat liberalisme, waarvan vandaag aan den dag de partijen, die de liberalen van nu"met den nek aanzien en be schimpen, niet weinig profijt trekken! En dan tenslotte: het liberalisme, als politiek-wijsgeerig beginsel, is niet van eenen dag. Het zal, altijd, de eeuwen door, blijven bestaan, en zijn hooge waarde behouden, Nu eens zullen de dragers van het beginsel in eere zijn, dan zullen zij verguisd wezen, sows zai het lijken alsof het beginsel onderdrukt is, maar: stervend zal men het niet aan treffen en dood zal het slechts zijn.... bij en voor die tegenstanders, waar de hartgrondige wensch de vader van de leelijke gedachte is. Wie gisteren in Goes de voortreffe lijke, met groote overtuiging uitgespro ken, logisch en systematisch opgebouw de, eerlijke, ronduite redevoering van mr. Linthorst Homan heeft gehoord, on vervaard begane misslagen erkennende, valsche hoop en voorspiegelngen ver smadende, den tegenstander het zijne gevende, maar taai vasthoudende aan ons hooge echt Nederlandsche beginsel, die weet, dat het belachelijk 's, van stervend of wegzinkend liberalisme te spreken: het is zoo gezond als een visch! Het wordt slechts tijd, en zelfs hoog tijd, dat diegenen, die de goede beginse len den rug toe gekeerd hebben, be keerd worden van de dwalingen huns weegs, voor het te laat is. Laten we hopen, dat ook liberaal en, of vrijzinnig Zeeland uit het koor van lok- roepen zoo aanstonds den goeden klank zal weten te verstaan. En laat „De Zeeuw" dan maar spot ten met ons: we voelen ons desondanks zoo frisch als een hoentje. En we zullen ui het besef van de onvergankelijke waarde van het liberale beginsel, ons zoo blijven voelen, hoe ook de loop der d r.gen zal zijn! (Van een specialenA.N. P.- verslaggev er.) LONDEN, 12 Mei. De groote dag van heden, de dag van de kroning van ko ning George VI tot koning en keizer van het Britsche» wereldrijk, heeft eigenlijk geen begin gehad. Want de periode van rust, die zelfs in een metropolis als Lon den gedurende een gedeelte van den nacht intreedt en den eenen dag van den anderen scheidt, heeft ditmaal vol maakt ontbroken, en de vele tiendui zenden, die zich gisteravond op straat hebben begeven, werden zich vanmor gen bij het aanbreken van den dag pas bewust, dat de Dinsdag ongemerkt was overgegaan in „coronation-day Wie de laatste dagen de verkeers drukte hier heeft gadegeslagen, heeft zich met verwondering afgevraagd, of hier nog climax in kon zitten. En toch was het gisteravond wederom voller dan tevoren, was de menigte nog dich ter, die door de straten van het West End en Westminster schuifelde, langs de versierde en verlichte gebouwen van Whitehall en Oxfcird street, voorbij Buckingham Palace, langs Strand en Regent street. Evenals Maandagmiddag en Maandagavond werden de voertui gen geleidelijk van den rijweg verdron gen en vulde een breede stroom van voetgangers als een onafzienbare me nigte de geheele breedte van de hier toch zeer breede straten Geen verkeers regeling, hoe voortreffelijk ook, kon voorkomen, dat op tal van punten on- ontknoopbare verkeersstagnaties ont stonden, zoodat de politie reeds vroeg in den avond besloot, het geheele ge bied rondom de route van den kronings stoet, dat tot „coronation area" is ver klaard, voor elk verder rijverkeer te sluiten, een maatregel, die anders toch te middernacht in werking zou zijn ge treden en waarbij voorzien was, dat men er reeds vroeger toe zou overgaan. Cafés, restaurants, lunchrooms, de kleine uitheemsche eethuizen in Soho, alles was den geheelen nacht geopend en nog was men niet in staat, den reus- achtigen stroom van publiek te verwer ken. Theaters, bioscopen en variétés ga ven tot laat in den nacht extra voorstel lingen. De bezoekers begaven zich na af loop ijlings naar die plaats langs den weg, waar zij hoopten op de beste wijze den kroningsstoet te kunnen zien. Trams en ondergrond, overvol tenge volge van de busstaking, brachten het publiek uit de buitenwijken tot bepaal de eindpunten, die aan de grens van de „coronation area" lagen en waarmee men de route zoo dicht mogelijk kon na deren. Men zag weer de gebruikelijke tafe- reelen van op kranten en mantels zit tende mannen en vrouwen en ook kin deren, vaak met jassen of dekens be schermend tegen de nachtelijke koelte. De verkoopers van allerlei levensmid delen, versnaperingen,. kranten en pro gramma's maakten goede zaken. Er heerschte in de straten een feestelijke stemming, die echter slechts zelden tot uitbundigheid oversloeg, al veroorzaak ten tal van komische incidenten herhaal delijk oogenblikken van onbedaarlijke vroolijkheid, zeer tot genoegen van de wachtenden, die aiies aangrepen wat hun den tijd ken korten en daarbij soms kostelijke staaltjes van volkshumor ten toon spreidden. Voller en voller werden rnet het ver strijken van de nachtelijke uren de stra ten en wegen door de parken, die naar de kroningsroute leidden. Reeds tegen 4 uur hadden vele houders van kaarten plaats genomen op hun gereserveerde tribuneplaatsen, minder uit vrees, deze later bezet te vinden, dan wel uit angst, de tribunes niet «neer tijdig te kunnen bereiken. Om vijf uur vanmorgen waren dan ook vrijwel alle tribuneplaatsen be zet, behoudens enkele tribunes, die men tot 7 uur kon bereiken. Het weer was goed. Om half elf brak de zon door de wolken en werd alles met een heerlijk zonnetje beschenen. Van overal trokken militaire forma ties langs den weg om hun plaatsen langs de route in te nemen of naar Green park. Zoo kregen de wachtenden op sommige plaatsen van tijd tot tijd toch nog wat te zien. Het was een ont zaglijke menigte, die geschaard zat en stond langs de bijna 7 km lange route, die niet te tellen was, maar bij benade ring op meer dan twee millioen men- schen kon worden geschat, een onge kend aantal zelfs voor een millioenen- stad als Londen. Buitenlandsche gasten en ver tegenwoordigers. De wachtenden langs de Mall en "Whi tehall, en vooral de bevoorrechten, die een plaats hadden gevonden op de tri bunes rondom Parliament Square, bij den ingang van Westminster Abbey, hadden het groote voordeel, dat zij vroeger dan de anderen reeds konden genieten van het schilderachtige schouwspel, den Lord Mayor (opper burgemeester) van Londen op de tradi- tioneele wijze in zijn door met kuitbroe ken en pruiken uitgedoschte lakeien om geven koets voor de kerk te zien arri- veeren, even later gevolgd door de koets van den speaker (voorzitter) van het Lagerhuis, die door een militair es corte werd begeleid. Van kwart voor negen af reden na el kaar de hofauto's van Buckingham Pa lace naar de Westminster Abbey, om de gasten der koninklijke familie, de vorstelijke bezoekers uit het buitenland en de officieele vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden naar het kerkgebouw te brengen. Herhaaldelijk steeg uit de menigte, als de inzittenden herkend werden, een luid gejuich op. Dit was o.a. het geval, toen tegen negen uur de auto passeerde waarin Prinses Juliana en Prins Bern- hard gezeten waren. Onze Prinses schijnt zich, zooals ook reeds Zondag avond bij de aankomst van het prinse lijke paar was gebleken, in Engeland in een groote populariteit en bij het Lon- densche publiek in groote sympathie te mogen verheugen, en waar velen hier de Prinses reeds bij verschillende gelegen heden hebben gezien, trachtten velen nieuwsgierig een glimp van Prins Bern- hard op te vangen. Tot de vorstelijke personen, die zich omstreeks dezen tijd naar de kerk be gaven, bevonden zich voorts de Kroon prins en Kroonprinses van Denemarken en het Kroonprinselijk paar van Noor wegen en van Zweden, prins Karei van België, Prins en Prinses Tsjitsjibu van Japan, Kroonprins Michaël van Roeme nië, Prins Paul en echtgenoote van Joe go-Slavië, de Prins-gemaal van Luxem burg, Prins Abdoei Moneim van Egyp te, de meesten gekleed in schitterende uniformen, evenals Prins Sjoela Sjakra- bongs van Siam, de schilderachtig uit gedoschte Prins Sardar Wali Khan van Afghanistan, de Arabische vorsten Emir Saoed van Saoedië, emir Abdoei Illah van Irak en Prins Seif al Islam Hoessein, zoon van koning Hoessein van Yemen. Van de niet-vorstelijke vertegenwoor digers trokken sterk de aandacht de gedelegeerden der Fransche regeering, minister Delbos en generaal Gamelin, de Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Litwinof, de Duitsche minister van oorlog generaal Von Blom berg, de Tsjechoslowaaksche minister president dr. Hodza, de Poolsche minis ter van buitenlandsche zaken, dr. Beek en zijn Hongaarsche collega Von Kanya, de vertegenwoordiger der Spaansche regeering Besteiro en de Italiaansche ambassadeur Grandi, de eenige verte genwoordiger zoowel van de Italiaansche koninklijke familie als van de Italiaan sche regeering. De heerschers over het Brit- sche Rijk, Nauwelijks waren de auto's van de ze hoogwaardigheidsbekleeders -gepas seerd of uit Buckingham Palace vertrok een stoet, die niet alleen het publiek een meer spectaculair schouwspel bood, maar die tevens in zijn betrekkelijken eenvoud, vergeleken bij de praal, die nog komen zou, een symbolische weer spiegeling was van de wereldomvatten de macht van het Britsche Rijk. Het was de stoet van eerste ministers der do minions, vertegenwoordigers van Indië en Burma en koloniale bestuurders, die te ruim kwart over 9 Buckingham Pa lace verliet. In het eerste rijtuig, geëscorteerd door Londensche bereden politie, zat Stanley Baldwin, de eerste minister, zich ditmaal nü eens in het publiek vertoo- nend zonder zijn bekende pijp, en luide door de menigte "toegejuicht. Zijn rij tuig werd gevolgd door dat van den Ca- nadeeschen minister-president Macken zie King, die geëscorteerd werd door een afdeeling van de beroemde bereden politie, kranige kerels in khaki-uniform met breedgerande padvindershoeden op. Na elkaar volgen de Australische eerste minister, Lyons, en zijn Nieuw- Zeelandsche collega, Savage, geëscor teerd door bereden Australische- en Nieuw-Zeelandsche detachementen, welker manschappen, sedert zij in de Paaschweek te Londen zijn aangeko men, dank zij hun martiale hoeden met vederbos en opgeslagen rand, populai re verschijningen in de hoofdstad zijn geworden. De Zuid-Afrikaansche minister-Presi dent Hertzog werd geëscorteerd door Zuid-Afrikaansche cavalerie, die even als het escorte van minister-president Huggins van Zuid-Rhodesië, kenbaar was aan de khaki helm. Sir Muhammad Zafrullah Khan van Indië en dr. Ba Maw van Burma had den de schilderachtigste begeleiding, bestaande uit een eskadron Indische cavalerie, kranige Indische ruiters met witte tulbanden op het hoofd. Dan volgden nog de eerste minister van Noord-Ierland Graigavon en de di verse zelfbestuurders, o.a. de emir van Transjordanië, de sultans van Zanzibar, van Johore en van Pahang, geëscorteerd door drangonders en lanciers. Zij werden allen luide toegejuicht door het publiek, dat voor de escortee- rende troepen vaak een applaus over had en dat na de vele uren van niets doen en stilzitten wilde juichen en on geduldig wachtte op de koninklijke fa milie. De koninklijke familie. Het geduld van degenen, die zich langs de Mall en Whitehall bevonden, werd niet te lang op de proef gesteld, want even voor tien uur verlieten de naaste flaimilieleden van het konings paar Buckingham Palace. Voorafgegaan door een escorte van officieren werd deze stoet geopend door een glazen sta tiekaros, waarin de beide dochters van den koning gezeten waren, de jeugdige prinses Elizabeth en haar jonger zusje Margaret, met haar tante, de Princess Royal Mary en het zoontje van deze, lord Lascelles. Uitbundig werden vooral de bei(de jeugdige prinsesjes toegejuicht, van wip Prinses Elizabeth waarschijnlijk voor bestemd is om eens op haar beurt als hoofdpersoon dezen weg te gaan, als zij 1 zelf de kroon van het Britsche rijk te WEiliEIIIOIT» Verwachting tot morgenavond; DE BILDT: Meest zwakke wind uit uiteenlocpende richtingen, nevelig of zwaar bewolkt of betrokken met nog kans op regen of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur. Wo, 12 Mei. Zon op: 4 h 11; onder: 19 h 42. Licht op: 20 h 12. Maan op: 5 h 17! onder: 22 h 25. L.K.: 17 Mei. Hoog- en Laagwater te Vüssingen; Mei. Wo. Do. Vr. 12 13 14 Hoogwater. 2.02 14.31 2.52 15.20 3.44 16.11 Laagwater. 8.41 21,02 9.24 21.55 10.15 22.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 12 4.06 16.38 9.37 22.03 Do. 13 S 4.55 17.27 10.25 22,56 Vr. 14 5.43 18.13 11.20 23.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg1 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). torschen zal krijgen. In de volgende glazen karos hadden de hertoginnen van Gloucester en van Kent plaats genomen met haar neefje Gerald Lascelles. Het derde rijtuig was een statielan dauer, waarin gezeten waren de Prins en Prinses van Connaught en de gravin van Athlone. Bereden officieren sloten weer den stoet. Uitbundige huldebetuigingen vielen ook ten deel aan de koningin-moeder Mary, toen deze, voorafgegaan en ge volgd door een escorte van bereden ka piteins te kwart over 10 van Marlbo rough House in gezelschap van haar schoonzuster, koningin Maud van Noor wegen, met een glazen statiekaros naar de Westminster Abbey reed. Het publiek was langzamerhand in de stemming gekomen en wachtte met spanning op het groote moment, dat de Koning en de Koningin zouden naderen, en dat thans niet ver meer af kon zijn. Te ruim half elf verliet de kop van den koninklijken stoet het plein voor Buckingham Palace. Militaire muziek kondigde reeds uit de verte de nade ring van de troepen, die den stoet open den, aan. Het waren detachementen van de Yeomanry, van artillerie-regi menten en van verschillende regimenten cavalerie- en linietroepen, voorafgegaan door de commandeerende officieren en eenige malen onderbroken door berf^ den militaire muziekcorpsen. Dan volgden, in een bonte mengeling van kleuren en in een schittering van de prachtigste uniformen, fonkelend van scharlaken, goud en zilver, de ordon nansofficieren en adjudanten des ko- nings, officieren van het territoriale, ko loniale, dominiale en Indische leger, de opperbevelhebbers van deze legers, de veldmaarschalken sir Philip Chetwode en sir Claude Jacob, de opperofficieren van den generalen staf, en de hoogste vlagofficieren der marine, de leden van de admiraliteit en de chefs van den ma rinestaf. Prachtig als altijd waren de horsegu- ards (lijfwacht des konings) in hun op vallende uniform, scharlaken jas met witlfeeren rijbroek en wit-ljeeren uit monstering, blinkend kuras en bbnkende helm met vederbos, den martialen scha kelband over de kin. Niet minder schil derachtig was de lijfwacht van Yeomen of the Guard, met hooge kraag, vierkan te hoed en kuitbroek. En eindelijk, omringd door hooge of ficieren iin blinkende uniformen, de gouden koets met Koning George en Koningin Elizabeth. Het was een schouwspel van bijna onwezenlijke, Middeleeuwsche praal. Acht prachtige, twee aan twee gespannen schim mels, waarvan de bijdehandsche vier door postillons werden bereden en die elk door een scharlaken met goud ge- kleede lakei bij den teugel werden ge leid, trokken de groote, zware gouden koets, die rijk versierd was met symbo lisch beeldhouwwerk, dat boven de gevormd werd door ver tritons, die de macht van het Britsche rijk over de oceanen verkondigden. Door de groote glasruiten zag men den Koning en de Koningin, die onder

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1