E BONENLAND. WEERBERICHT. ZEELAND. NUMMER 109. TWEE BLADEN. DINSDAG 11 MEI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, M. PETERSE, MIDDELBURG. DE KRONINGSFEESTEN TE LONDEN. GOES. VLISSINGEN. amen- 1 ver- maille rdoor iruikt j. en L, P. H. C. ïen 28 j. riiinée 67 |ilen, geb, i, geb, £h. geb. j. wedn. irt 60 j., Isen 72 j, Ilop 70 j. (V.C.) |Mei. j. en M. L J, Da- en E. de Florusse 1.. C. A. de Vis- |wedn. v. (Nbl.) Goed- |7 j. met A. van Baart, lig'h. spr, 120.15 h. Iz. Dem. j. 0*d, lengroep itspartij rar. J. ïderiks- .30 h. y. mevr. leb. te M'burg- I $ro vincis*W MIDDELBURGSCHE COURANT D«gbl«d Voor Middelburg, Goes ea ageat- icbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg em Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. m contr. roor beide veel lager; tar. op aanrr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv, met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER. In de heden gehouden openbare zit ting van het Centraal Stembureau zijn alle voor de Eerste Kamerverkiezingen ingediende candidatenlijsten geldig ver klaard. Wegens het ontbreken van de bewil- ligingsverklaring werden de namen van de volgende candidaten geschrapt; B. W. Th. van Slobbe van de r. k. lijst in Noord-Brabant, waarop als eer ste candidaat voorkomt W. M. van Lauschot, D. Bartels van de in Gronin gen, Drenthe, Overijssel en Gelderland ingediende lijst der S.D.A.P., waarop als eerste candidaat voorkomt P. Hiem- stra, J. L. Nijsingh van de in Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland in gediende lijst van den Vrijheidsbond en J. Rustige van de in Noord-Holland en Friesland ingediende lijst der Chr. Hist. Unie. DE INDISCHE BEGROOTING VOOR 1938. De ontvangsten zouden 90 mil- lioen meer bedragen dan in 1937. Naar het Bat. Nbl. weet mee te dee- len, zal het eindcijfer der gewone mid delen van de Indische begrooting voor 1938 naar alle waarschijnlijkheid een 90 millioen hooger geraamd worden dan voor 1936 en 1937, i(!ruim 270 milli oen). Wat de uitgaven betreft bestaat nog weinig zekerheid omdat in de raming daarvan nog zeer groote bedragen voor komen, waarover de minister zijn oor deel nog moet uitspreken. Uiteraard zal voor het volgend jaar niet meer gelden wat nog voor 1937 tot taak gesteld was: een begrooting zonder vermeerdering van schuld. In '38 zal weer begonnen worden met de normale aflossing van 's lands schuld, waarmede een bedrag van 21 ad 22 mil lioen gemoeid is. Op die wijze blijven dus nog een ze ventig millioen vrij boven de uitgaven raming van 1937, P.T.T. WEIGERT BEZORGING VAN STROOIBILJETTEN VAN EENHEID DOOR DEMOCRATIE. N,aar de H. Crt. verneemt heeft het hoofdbestuur van den P.T.T. geweigerd vier millioen strooibiljetten middels de post te doen bezorgen, welke „Een heid door Democratie" in het geheele land huis aan huis wilde laten versprei den. Deze weigering is gebaseerd op de overweging dat de bezorg ng van deze strooibiljetten niet strookt met het maatschappelijk doel van het P.T.T.- bedrijf, dat niet v,anzins is stukken te distribueeren, die bij de ontvangers ontstemming zou kunnen wekken. Het gaat h er nl. om een ongeadres seerde verspreiding, welke alleen vol gens speciale overeenkomst tusschen het bedrijf en den aanbieder plaats kan vin den. Na kennisname van den inhoud der strooibiljetten meende het P.T.T.-be stuur deze verspreiding te moeten wei geren. Door het hoofdbestuur van „Eenheid door Democratie" zal thans een proces in kort geding worden aanhangig ge maakt voor den president der recht bank te 's-Gravenhage, teneinde een beslissing in deze zaak uit te lokken. WEDERZIJDSCHE TELEURSTELLING De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de pachtwet. V erschenen is de memorie van ant woord, op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van de pacht. Daaraan is het volgende ontleend: Blijkens het verslag hebben vele le den, die hun stem niet hebben kunnen geven aan de op 5 Februari 1932 door de Eerste Kamer verworpen wetsont werpen, met teleurstelling kennis ge nomen v,an het onderhavig ontwerp van wet. De regeering wil niet verhelen, dat omgekeerd ook bij hen teleurstel ling heerscht over deze waardeering van het aangeboden voorstel. Zij heeft er immers naar gestreefd eenerzijds een deugdelijke pachtregeling samen te stellen, anderzijds echter daarin reke ning te houden met de uit de Eerste Kamer naar voren gebrachte bezwaren welke voor het oorspronkelijke ont werp noodlottig zijn geworden. Veeleer dan het toegeven aan een vluchtigen waan, is het wetsontwerp de consolidatie, de rechtskundige ver „Er is, en er kan, naar mijne overtuiging, niet zijn Christelijke staat kunde. In de eerste plaats, omdat het Christelijke beginsel zoo rijk en veelvuldig is, dat nooit een enkele politieke parij zich de pretentie kan aanmatigen, het bij uitsluiting te hebben verwerkt. In de tweede plaats niet, omdat in het begrip Christelijke staatkunde" een element Christelijke individualiteit schuilt, dat evengoed bij de mannen van de linkerzijde als bij de mannen van de rechterzijde kan gevonden wordenDe geheele persoonlijke geloofskwestie staat buiten de politieke partij groepeering" Oud-minister dr. J. TH. DE VISSER in de Tweede Kamer. (14 December 1912). werking van geleidelijk en sinds lang gegroeide rechtsopvattingen. De regeering meent, dat een betrek kelijke onverschilligheid van belang hebbenden in bepaalde deelen van het land geen argument mag zijn voor een gedeeltelijke invoering. Moge ,al aan continuatierecht in den zin, welke de staatscommissie-Diepen horst daaraan hecht, pachtzetting van overheidswege onafscheidelijk verbon den zijn, de in het ontwerp belichaamde continuatiegedachte kan de prijszetting als begeleidster ontberen. De aan -dit voorstel ten grondslag liggende denkbeelden hebben niets ge meen met socialisatie of den eersten stap daartoe. Terwijl met social satie wordt be oogd het brengen van de productiemid delen in handen der gemeenschap, gaat de onderwerpelijke regeling uitsluitend uit van den individueelen eigendom van den bodem. Het is der regeering geenszins duide lijk, hoe door dit wetsontwerp een soort klassenstrijd tusschen eigenaars en bodemexploitanten k,an ontstaan. Het w'l haar integendeel voorkomen, dat een regeling van rechtsbetrekkingen op gezonde en redelijke basis en welke dus gerechtvaardigde ontevredenheid wegneemt, veeleer apaiseerend zal wer ken. DE EXPORT VAN SLA NAAR DUITSCHLAND. Het betalingscontingent voor 't loopende kwartaal uitgeput. Uit het Westland meldt men aan de „N. R. Ct.": Naar wij vernemen zal de export van sla naar Duitschland morgen worden stopges/et, omdat het betalingscontin gent voor het loopende kwartaal geheel is uitgeput. Men verwacht met vrij groote zeker heid dat hierna de prijzen geheel en al zullen inzakken, omdat men geen afzet gebied heeft voor de aanzienlijke hoe veelheden, die ook dan nog aan de vei ling zullen worden gebracht. EEN ADRES VAN DEN ALG. MILITAIREN PENSIOENBOND. Opnieuw verhooging der pen sioenen gevraagd, Het hoofdbestuur van den algemee- nen milita ren pensioenbond heeft een .adres doen toekomen aan den minis ter van defensie, waarin erop wordt gewezen, dat sedert het najaar van f936 de prijzen van de meest noodzakelijke levensbehoeften sterk gestegen zijn, en dat de oud-gepensionneerden van deze prijsstijging in stijgende mate ernstige moeilijkheden onderv'nden. Temeer is volgens adressant dit voor deze oud-militairen het geval, waar nog steeds de buitensporig groote achter stelling van hun pensioen bij de pen sioenen van andere landsdienaren niet is weggenomen. Adressant wijst erop, dat de oud- gepensionneerden in de meeste gevallen in inkomsten achterstaan bij de werk- loozen, zoodat het moet worden be treurd, d,at de regeering voor deze oud- gepensionneerden nog geen maatregelen heeft genomen. Derhalve wordt den minister verzocht maatregelen te willen nemen, opdat de pens'oenen van de oud-gepensionneerden zoo spoedig mo gelijk afdoende worden verhoogd. maar dan ook het echte. Patissier, Hofleverancier, Middelburg. (Ingez. Med.) DE LANGEVIELE. Het bestuur der vereeniging „Handels belang" heeft tot het college van B. en W. een schrijven gericht, waarin het 'n woord van erkentelijkheid uitspreekt voor de voortreffelijke verbetering wel ke het wegdek in de Langev'ele heeft ondergaan. Evenwel zou genoemd bestuur toch de aandacht van B, en W. willen ves': gen op het ontbreken van een afschei ding tusschen rijweg en voetpad, het geen groot gevaar oplevert voor dege nen, die niet van de stoepen gebrul! kunnen maken, zooals bv. dames met kinderwagens, invalidewagentjes, men- schen moe lijk ter been enz. Bovendien komt het het bestuur voor, dat het ontbreken van een voetpad naast de stoepen, waardoor deze stoe pen bijna voortdurend als vluchtheuvels Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, zwaar bewolkt tot be trokken met kans op regen of onweers buien, iets warmer. UKKEL: Matige Z. tot Z.W. wind, be trokken hemel met regen op vele plaat sen, Lans op onweer, daarna opklarin gen en vrij schoon weer. Di. 11 Mei. Zon op: 4 h 13; onder: 19 h 40. Licht op: 20 h 10. Maan op: 4 h 31; onder: 21 h 21. E.K.: 17 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen! Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 11 1.16 13.44 7.56 20.14 Wo. 12 2.02 14.31 8.41 21.02 Do. 13 2.52 15.20 9.24 21.55 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 11 3.17 15.48 8.50 21.15 Wo, 12 4.06 16.38 9.37 22.03 Do. 13 S 4.55 17.27 10.25 22.56 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Gala-diner op Buckingham Pa lace, waaraan o.a. Prinses Juliana en Prins Bernhard aan zaten. Morgen zal te Londen de grootsche plechtigheid van de kroning van koning George VI plaats vinden. Sinds Zater dag reeds wordt het bééld van de En- gelsche hoofdstad geheel door deze ge beurtenis beheerscht. Duizenden en dui zenden uit alle deelen van de wereld zijn de laatste dagen te Londen aange komen, waar gister in den namiddag en ook in den avond de breede ver keerswegen van het Westend en ten deele ook in de City nauwelijks meer den ontzaglijken stroom van voetgan gers en voertuigen kon verwerken. Gis teravond concentreerde de belangstel ling zich voornamelijk langs die straten en pleinen, waar de groote openbare gebouwen gelegen zijn, die voorname lijk met strijklicht zijn geillumineerd. Een zeer groote menigte verdrong zich omstreeks acht uur voor het Buckingham Palace, dat. eveneens in licht baadde en waar een groot galaban ket werd gehouden. Tot de aanzittenden behoorden de eeregasten van het Britsche kronings- paar, dus ook Prinses Juliana en Prins Bernhard. Gistermorgen hebben de Prinses en de Prins een bezoek gebracht aan Ko ningin Mary in Marlborough House, waar de Prinses haar echtgenoot aan de Koningin voorstelde. De feesten in Buckingham-Palaqe droegen een schitterend karakter meer dan 450 gasten zaten aan in de groote galabalzaal en de aangrenzende ko ninklijke eetzaal. In beide zalen stond een lange tafel, terwijl verder in de bei de zalen ronde tafels voor 12 en 16 per sonen stonden gedekt, In de balzaal zat de Koning aan het hoofd van de lange tafel met de koninklijke eeregasten om zich heen, in de souperzaal zat de Ko ningin aan het hoofd van de lange tafel, eveneens met de voorname gasten om zich heen geschaard. Behalve het Ne derlandsche prinselijke paar zaten aan deze hoofdtafel aan, Koningin Mary en alle leden van de Britsche koninklijke familie. Koningin Maud van Noorwegen, de kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen, de Kroonprins en de Kroon prinses van Zweden, Prins Paul van Joegoslavië, Kroonprins Michael van Roemenië en verschillende Indische vorsten. Aan de overige tafels zaten de vertegenwoordigers vbn den hoogsten Britschen adel, alle leden der regeering, de hoogste autoriteiten van leger en vloot, de leden van het diplomatieke corps en de officieele vertegenwoordi gers der vreemde mogendheden bij de kroningsfeesten. Di beide zalen met hun prachtige kroningsluchters, de schitte rend gedekte tafels, versierd met een schat van bloemen, leverden een prach- tigen aanblik. Aan de hoofdtaiel ser veerde men met het gouden servies, dat tot de kroonjuweelen behoort en met het kostbare porcelein, dat beffoort tot de regalia van de orde van den kouse band. De glans der fraaie uniformen en de prachtige toiletten der dames ver leenden aan de beide feestzalen een on vergetelijke aanblik van glans en schit tering, waarmede de geheele reeks van officieele plechtigheden deze week is omgeven. Benoemingen ter gelegenheid van de kroning. Ter gelegenheid van de kroning zijn twee nieuwe graven van Engeland be noemd, n.l. de vader van de Koningin, Lord Strathmore, die reeds graaf van Schotland was en lord Bessborough, oud-gouverneur-generaal van Canada, die reeds Iersch graaf was. Lord Strathmoer werd bovendien benoemd tot ridder in de Orde van den Kouse band. Verder werden twee viscounts be noemd, n.l. Robert Hornenoud, kanse lier van de schatkist en Herbert Samuel, oud leider van de liberale partij en oud hooge commissaris van Palestina. Lord Baden Powell, de 'chiefscout, heeft de Order of Merit gekregen. Ver der werden negen nieuwe barons be noemd. In de Westminister abdij is al les reeds voor de kroning ge reed. Toen de koninklijke famiiie gister een bezoek aan de Westminster abdij bracht vond zij daar alles tot in de kleinste bijzonderheden voor de kroning in ge reedheid gebracht. De abdij is veran derd in een symphonie van lichtblauw, grijs en goud. Tot op groote hoogte ver heffen zich aan alle zijden in rijen 8.000 zetels. Rechts van het sacrarium be vindt zich de koninklijke loge, die in het grijs is gehouden, en waarin Koningin Mary haar zoon zal zien kronen. Aan haar zijde zullen de prinsesjes Elisabeth en Margaret Rose en andere leden van het koninklijke gezelschap plaats ne men. Het Prinselijk paar als eeregas ten bij de kroningsplechtigheid. Nader wordt gemeld: Sedert de aankomst van Prinses Ju liana en Prins Bernhard in Londen be- hooren zij tot de meest gevierde eere gasten, die telkens wanneer zij in het publiek verschijnen sympathiebetuigin gen in ontvangst moeten nemen, zoodra zij herkend worden. Zooals reeds gemeld werd hebben de Prinses en de Prins gistermorgen een bezoek gebracht aan koningin Mary in Marlborough House waar de Prinses haar gemaal aan de Koningin en aan Koningin Maud van Noorwegen heeft voorgesteld. In den namiddag hebben de Prinses en de Prins bezoek ontvangen van de verschillende vorstelijke gasten, die in Buckingham Palace verblijf houden en ook zelf eenige bezoeken afgelegd, o.a. bij het Kroonprinselijk paar van Noor wegen. Aan het groote banket, dat gister avond in Buckingham Palace werd ge houden, en dat een der luisterrijkste feesten is geworden, welke men zich te Londen herinnert, zat Prinses Juliana, die gekleed was in een avondjapon van zilverbrokaat, op de voornaamste eere plaats aan de hoofdtafel, n.l. aan de rechterhand van koning George VI. Prins Bernhard was gekleed in marine uniform, in het groot-tenue van luite nant ter zee eerste klasse. Na afloop van het banket bleven de gasten nog eenigen tijd in de zalen van bet paleis bijeen, waarna het Prinselijk paar, tusschen elf uur en half twaalf zich naar het House of Parliament begaven, naar de receptie die de voorzitter van het Lagerhuis daar aanbood. Hier waren meer dan tweeduizend gasten aanwezig, en hij den ingang ontstond zulk een ge drang, dat de Prinses en de Prins van elkaar gescheiden werden, evenals de Princess Royal en haar echtgenoot, de Earl van Harewood, doch in het gebouw zelf vond men elkaar terug. Prinses Ju liana keerde reeds vóór twaalf uur naar Buckingham Palace terug, terwijl Prins Bernhard nog korten tijd zich met ver schillende andere genoodigden bleef on derhouden. Hedenmiddag waren de Prinses en de Prins de gasten van den hertog en de hertogin van Kent, die het Prinselijk paar in hun woning aan Belgrave Squa re een lunch aanboden. Vanavond zullen de Prinses en de Prins aanzitten aan een diner ten huize van den hertog en de hertogin van Glou cester. moeten worden gebruikt, schadelijk is voor de in de Langeviele gevestigde win kelzaken, omdat het rustig beschouwen der etalages daarvan hinder ondervindt. Het bestuur verzoekt daarom alsnog op de een of andere wijze zoodanige voorz'eningen te willen doen treffen, dat aan bovengenoemd euvel worde tege moetgekomen. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand April 1937 werd ,aan het kantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd f 105,729,60 en terug betaald f 116,503,49. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 10,773,89. Het laantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 65. Donderdag 13 Mei hoopt de har monie „Hosanna" een concert te geven op de Groote Markt alhier. Aanv,ang 's avonds 8,30 uur. Het programma ver meldt: 1 „La Redorte", marsch, G. Allier; 2 „Dichter und Bauer", ouverture, F. van Suppé; 3 „Jeunesse Poudrée", valse, Pr. Franpois; 4 „Atilla", f.antaisie sur l'opera, Verdi; 5 „Flying Dutchmen still going strong", marsch, L. Houet; 6 „Fra Diavolo ouverture, D. Auber; 7 a. ,,De Nacht", andante, Schubert; b. „Gelöb- nis", intermezzo, L. Schlösser; 8 „Un- vollendete Symphon'e" (le deel) Schu bert; 9 Finale. MUSEUM VOOR ZUID- EN NQORD- BEVELAND. Nu spoedig restauratie van het Gothische Huis Z.aterdag 11. had te Goes de jaarlijk- sche vergadering van de Vereeniging „Museum voor Zuid- en Noord Beve land onder voorzitterschap van den heer Joh. Pilaar plaats. Mr, R. M. van Dusseldorp en mr. J. H. M. Stieger werden als bestuursle den herkozen. De rekening van ontvangsten en ui gaven over 1936 werd onder dankzeg ging ,aan den penningmeester, den heer J. M. van Bommel van Vloten, goedgekeurd. De finantieele toestand der vereeniging is onveranderd geble ven. De collectie voorwerpen werd in aüe afdeelingen van bet museum weer be langrijk u'tgebreid. De oud-conservator de heer Van Berk, die ook na zijn ver trek uit Goes met het museum mede leeft-', heeft de natuurlijke historische afdeeling met een groot .aantal vogels verrijkt. De voorzitter sprak daarvo >r een hartelijk woord van dank. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat hem niets officieels bekend 's, doch dat hij meent uit geruchten, welke he-i bereikt hebben, te mogen vermoeden, dat de vereeniging „Hendrick de Key- ser" eindelijk tot de restauratie van het Gothische huis, waarin het museum is gevestigd, z,al overgaan. Hij hoopte, dat zijn vermoeden zal blijken juist te zijn en eindelijk een eind aan het verval van Het schoone gebouw zal ko men. Bazaar. De alhier gehouden bazaar ten bate der Vereeniging van Vrijz. Hervormden is goed bezocht en er mag een goed fi-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1