LANDBOUW. GOES. HALSHEREN. lEEUWSGSi-VlAIMDEREi WA De Zeeuwsche Ontwikkelingsdag een genot was om er naar te kijken. Na de dames waren het de heeren van ,,WiIhelmina' die op orgineele wij ze binnen kwamen vallen, en daaraan uitstekende vrije oefeneningen verbon den. Het is bekend, dat de heer Belderok en zijn dames altijd wat nieuws brengen en dat was ook weer het geval toen zij de 10 vrouwelijke verkeersagenten haar kunnen liet doen zien en haar liedjes door de zaal weerklonken. Vervolgens was het „Achilles", dat een drietal nummers te beste gaf en we de rhythmische dans op de muziek van „An der schonen blauen Donau". Een reidans voor de kleine en lenigheids- en houdingsoefeningen, nml. de Zebra serie 1936 met de Schupomarsch ter be geleiding. Voor de pauze kwam de heer Belde rok nog eens terug met zijn dames en thans maakten deze als „Hoempa's'' een goed figuur. Tijdens de pauze bestormden de aan wezigen het nagemaakte postkantoor, dat in de kleine zaal was opgeslagen en waarin een drietal dames zich beijver den om nummertjes te verkoopen, wat haar met de geheele voorraad van 460 is gelukt. De nummertjes waren in de voorzaal in te wisselen voor een ge nummerd voorwerp. Enkele grootere ^voorwerpen waren er, doch de meeste waren in overeen stemming met den lagen prijs van de pa piertjes. Na de pauze was het weer „Achilles", dat drie nummers ten beste gaf en zoo wel met de uitbeeldings-gymnastiek, nml. de „jacht van Diana" als met den volks dans der adspiranten, en niet minder met de reeds eerder genoemde behen digheids- en \rhythmische bewegingen van de K.N.G.V.-serie 1937, had de heer Bal met zijn groepen veel succes. De heer Belderok gaf enkele liederen aan de piano, en ruimde toen het veld voor „Wilhelmina", dat aan brug en rek sterke staaltjes toestelturnen te zien gaf onder leiding van den heer Sturm. Nog eenmaal gaf de heer Belderok een refreinnummer, waarna de heer P. Lu- teijn op het podium kwam om namens het bestuur van het Middelburgsch mu ziekkorps dank te brengen aan het Mi- muco-comité voor zijn arbeid in het be lang van het muziekkorps en aan allen, die thans medewerkten aan het slagen van de verloting en van dezen avond. Als laatste nummer van het program ma kwamen de dames „P.T.T." met Koo en Wim met de „Oriënt-Expresse", een vroolijk slot. Daarop was het de heer L. Leijdesdorff, die hulde bracht aan den heer J. Belderok, die men wegens ver trek naar Amsterdam als voorzitter van de Mimuco zal fnoeten missen. Onder instemming der aanwezigen bood spr. hem het eere-lidmaatschap aan en de daarbij door den heer Budde geteeken- de oorkonde. De heer Belderok deelde nog mede, dat de trekking van de verloting zal plaats hebben Donderdag a.s., 's avonds te 8 uur in de bovenzaal van de Verge noeging. Velen bleven nog bijeen voor den dans. DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: geheel werkloos: 750 mannen en 15 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 5 m. en 3 vr.; niet werkloos: 3 m. en 1 vr. Algemeen totaal vorige week 777, bijgekomen 49, afge gaan 49, over 777. Feestavond met verloting van „Crescendo". Na eerst een muzikale wandeling door de stad te hebben gemaakt, trok Zaterdagavond de muziekvereeniging „Crescendo" naar „St. Joris", waar de verloting zou plaats hebben, die gehou den is ten bate van het instrumenten fonds der vereeniging. Aan deze verlo ting was een feestavond verbonden met e§n afwisselend programma. Toen de voorzittèr, de heer W. F. Willems, na de trekking een openings woord sprak, kon hij getuigen van het succes dezer verloting en dank brengen aan allen, die daartoe medewerkten. Tot zijn spijt moest hij daaraantoevoe- gen, dat mej. Petterson en de heer Jon- geneel, die het nummer „tapdansen" zouden brengen. Vrijdag berichtten niet te zullen optreden. Onder leiding van den directeur, den heer P. C. J. de Graaf, heeft Crescendo daarna met een vijftal populaire mar- schen de juiste stemming er in gebracht. Mej. Kieboom-Joosse en mej. Schotman hadden daarna succes met eenige caba retliedjes. Iets nieuws was het optreden van een gemengd koor onder leiding van den hr De Graaf. Dit eerste optreden na een korten tijd van voorbereiding belooft wat voor de toekomst. Een versterking van het aantal mannenstemmen, is ech ter aan te raden. Ook het volgende nummer was nieuw, nml. het optreden van de heeren F. Wil lems en Arnoldus als accordeonist en xylophoonist. De wijze van vertolking van twee nummers bewees beider vaar digheid op hun instrument. Na de pauze werd onder leiding van de heer W. Goedhart, de vertolking gegeven van het blijspel „de Aardschok". Deze één-acter is goed vertolkt en ver wierf een wel verdiend luid applaus. Mej. Kieboom-Joosse zong daarna een door den heer P. Buis gedicht en den heer F. Willems getoonzet nummer slaande op Crescendo, en oogstte met dit slot een flink succes. Een dansje na ontbrak ook nu niet Des middags hebben een 150-tal kin deren zich kostelijk geamuseerd bij de vertooning van de poppenkast met le vende figuren, alles ingestudeerd door den heer P. C. J. de Graaf, daarbij ge holpen door zijn echtgenoote speciaal wat de costuums betreft. VRIJZ, DEM. JONGEREN ORGANISATIE. De toekomst voor de democratie De afdeeling Walcheren van de Vrijz Dem. Jongeren Organisatie hield Zater dagavond in St. Joris te Middelburg een openbare propagandasamenkomst. De voorzitster, mej. Ouwehand uit Vlis- singen, sprak een openingswoord, en gaf daarna den heer J. C. Deering uit Utrecht, den secretaris van de V.D.J.O gelegenheid om te spreken over: „De toekomst voor de Democratie". Het is goed, aldus deze spreker, om in een kleine doch vertrouwde sfeier iets te mogen zeggen over de democra tie. Want het komt niet zoozeer op de kwantiteit dan wel op de qualiteit aan. De tijd van de Kamerverkiezingen na dert en het heeft z'n groot nut om ook bij anderen te gaan luisteren. Want wanneer we de differentie niet meer aandurven dan gaan we over op de doodende gelijkvormigheid van de dic tatuur met zijn heerschappij van boven af. Wij moeten het doormaken dat in dezen angstigen tijd het mooiste in ons zelf vaak wordt stuk gemaakt, doch daar moet dan ook tevens stelling te gen genomen worden. Als resultaat van het verleden zijn wij tevens de dragers van de toekomst en met de historie als voorbeeld moet men durven kiezen en de fouten die gemaakt zijn, verbeteren. De tegenstelling democratie-autarchie is niet nieuw, doch in de oudeheid kon men den gekozen leider weer /afzet ten. Maar wanneer komen wij van den modernen^ dictator af? vraagt spreker. Nimmer heeft een Thorbecke, en een Kuijper gezegd dat zonder hen ons land verloren was. Door den tegenstand gaat men zich juist weer bezinnen op de democratie. Er is dan veel critiek, doch die is nut tig en noodig, mits die critiek waardig is en men geen personen met ideeën gaat verwarren. Politiek is in principe niet iets minderwaardigs^ doch spruit voort uit naastenliefde. Democratie is corruptie zegt men van zekere zijde en men wijst dan op het buitenland, omdat men in Neder land geen voorbeelden kan vinden. Maar in de democratie kunnen juist de mis standen openbaar gemaakt worden en zegeviert het recht, omdat er controle is. En waar is die broodnoodige con trole in de dictatuurlanden? Democraten weten dat het niet gaat om gelijkheid der menschen, doch om gelijkwaardigheid en dan is de waarde meter daarvoor geen ras, bloed of bo dem en de geweldstheorie die daar uit voortkomt en 't zit ook niet in het in tellect, doch het gaat boven het politie- te begrip uit en vindt zijn diepsten grond in het gevoelsleven en religieusiteit. In ieder mensch sluimert iets van godde- ijke waarde en dus kan die mensch geen aardschen leider volgden. Een de mocraat moet vrij zijn tegenover zich zelf en tegenover God. Wij eischen, al dus spr., dat wij vrij onze gedachten kunnen uitdragen )net ieders verant woordelijkheid voor de wet. De Staat mag alleen middel zijn en het moet een rechtsstaat zijn, waar rechtvaardigheid heerscht. Dat komt bij de democratie tot uiting Wij willen een gezond nati onalisme, doch behoeven daarom niet bij élke gelegenheid het Wilhelmus te zingen zegt spr. Ons nationalisme moet niet ophouden bij de grens en het moet niet kapot gemaakt worden, zooals Ita lië het in Abessynië deed. Wij hebben de keuze. De komende tijd zal een po sitieve uitslag brengen. Laten wij op 26 Mei toonen dat wij weten waar het om gaat, zoo eindigt spr. Na deze rede werden eenige filmpjes vertoond van de V.D.J.O.-week-ends en Landdagen, die 'n aardig beeld ga ven van het ongedwongen samenzijn der jongeren, met in hun midden de beken de figuren van minister Oud en mr. Joe- kes. Daar Ir. Posthumus verhinderd was te komen spreken, heeft de heer Dee ring na de pauze nog een en ander ver telt over het doel en de organisatie van de V.D.J.O. waarbij hij wees op de pret tige sfeer in de afdeelingen en op de conferenties, waar allerlei rangen en standen vertegenwoordigd zijn en waar staatkundige problemen behandeld wor den doch ook de democratie in practijk gebracht wordt. De afdeelingen zijn niet zoo groot doch ook hier komt het weer neer op het gehalte en dat is uitstekend. Spr. wekte de aanwezigen jongeren op zich bij de V.D.J.O. aan te sluiten. Door mej. Ouwehand werd de ver- J gadering met een kort woord gesloten. Chr, Besturenbonden in Zeeland. Zaterdagmiddag vergaderden te Goes onder leiding van den heer J, Hofman, tweeden voorzitter van het Chr. Nat Vakverbond te Utrecht de afgevaardig den van de chr. besturenbonden in Zee land. Mede was aanwezig de heer Schipper secretaris van het C.NV. Van de 14 besturenbonden waren er 12 ver tegenwoordig'd. De heer Schipper sprak over de waar de der sociale scholing in verband met het werk der studieclubs. Vijf jaar is nu de arbeid dezer clubs aan den gang. We zijn daai dankbaar voor. Wij moeten de vergroeiende sociale, verhoudingen we ten te leiden door de Chr, sociale begin selen en daardoor grooten invloed uit oefenen. Daarvoor is echter sociale scholing noodig. In dit verband behan delde spr. het rapport over de studie clubs, waarvan er 80 daadwerkelijk aan den arbeid deelnemen. Op deze inleiding volgde een geani meerde bespreking. Al kon de animo grooter zijn toch werd algemeen gevoelc dat met dezen arbeid moest worden voortgegaan. Na de pauze sprak de heer Schipper over „Het C.N.V. in crisistijd". Ontzag lijk veel is g'edaan voor onze werkloozen en het wordt nog steeds gedaan, Van wat het C.N.V. voor de werkloozen heeft gedaan en doet geeft spr. een op somming. Al komt misschien door dit werk het eigenlijke doel van het C.N.V. wat in het gedrang, toch moet de arbeid or onze werkloozen onverminderd worden voortgezet, gezien ook de zegen hierop ontvangen. Moge de tijd spoedig aanbreken dat het C.N.V. weer al zijn kracht kan geven aan zijn eigenlijke werk. Met blijdschap mag van eenige opleving worden gesproken. Spr. is dankbaar voor het ontzaglijke werk dat dezer dagen door de Besturenbonden voor „Jong Holland snakt naar werk" is gedaan, Ook hierover werd geruimen tijd ge discussieerd. Daarbij kwamen ook en kele klachten over steunregeling enz ter sprake. ZIEKENHUISVERPLEGING OP Z. EN N. BEVELAND. Onder voorzitterschap van mr. dr. Mes te Heinkenszand h eld Zaterdag middag de vereen, voor Ziekenhuisver- pleging op Z. en N. Beveland te Goes een algemeene vergadering. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord het overleden bestuurslid den heer E. Vermue te s-Gravenpolder en dankte den heer J. H. Klooster hartelijk voor wat hij gedurende acht jaar als penningmeester voor de vereen, had gedaan. U:t het jaarverslag van den secretaris penningmeester den heer A. de Lange te Goes bleek dat 1936 weer in tegen stelling met 1935 een batig saldo had opgeleverd en wel van f 3406. Toch is wel gebleken dat alle in 1935 genomen maatregelen noodig zijn geweest. Het aantal leden steeg van 33210 tot 34222. Het aantal opnamen bedroeg in 1936 910 (v.j. 906), het aantal ligdagen 15849 (17200), de verplegingskosten per op name f 46 (f 50), de bijkomende kosten f 24 (f 26). De vereenig:ng met haar lage con tributie kon haar hooge uitkeeringen weer handhaven. Dt is voor een groot deel te danken aan de medische con trole. Het percentage der opnamen be droeg in 1936 2,65 (1935 2,75). Ook de secretaris herinnerde aan het overlijden van den heer Vermue en aan iet aftreden als penningmeester van den heer Klooster, d e echter in het Bestuur zitting bleef houden en thans vice-voorzitter is. De samenwerking met Tholen, waar over is onderhandeld kwam niet tot stand daar op dat eil.and een afzonderlij ke vereeniging :s opgericht. De gevaren die hebben gedreigd door het wetsontwerp ziekteverzorgingswet zijn gelukkig grootendeels afgewend. De samenwerking met de ziekenhui zen was wederom uitstekend. De reken ng werd na gunstige rap porten van de accountants en van de controle-commissie vastgesteld. De winst werd aan de reserve toegevoegd. De aftredende bestuursleden, de hee ren A. de Lange te Goes en C. Flipse te Wi.ssekerke werden herkozen ter wijl in enkele vacatures werden geko zen de heeren C. Douw te Oudelande en J. S. Visscher te Goes. Als lid der controle-commissie werd gekozen de heer S. J. van Dijke te Ka- pelle. De uitkeer ngen voor 1936 werden wederom bepaald als in 1935. Naar aanleiding van een besluit v,an den Raad der gemeente Goes inzake de ta rieven van het Gasthuis, waardoor de reductie voor leden dezer vereeniging s komen te vervallen, zal door het Be stuur een onderhoud met dit Zieken huisbestuur worden aangevraagd. Ook werd de bepaling gehandhaafd, dat wanneer men voor een bepaald ziektegeval de maximum-uitkeering heeft gehad, men voor ditzelfde ziek tegeval geen uitkeer'ng meer kan ont vangen. Met enkele medische autoritei ten zal over de mogelijkheid hierop enkele uitzonderingen te maken nader worden geconfereerd. Met alg, stemmen werd besloten de combinatie van het secretariaat en het penningmeesterschap te handhaven, daar dit in de practijk rationeel is ge- j bleken. De begrootng werd vastgesteld op een eindcijfer v,an f 73,400. Uit de vergadering werd geprotes teerd tegen de hooge rekeningen der specialisten voor de klas-patiënten. Het Bestuur zegde toe hierover met deze heeren te zullen confereeren. OOSTKAPELLE. Aan den besteller bij den P.T.. en T.-dienst J. Wonder- gem van het poststation alhier is op zijn verzoek met ingang van 16 Mlei a.s. eer vol ontslag verleend. TEGEN DE SAMENVOEGING VAN POLDERS. OOSTBURG. Ingelanden van het wa terschap Der Sluis aan de Wielingen kwamen in buitengewone algemeene vergadering bijeen, uitsluitend om het plan van Ged. Staten tot samenvoeging der polders te bespreken. Vertegen woordigd waren 54 der 69 polderafge vaardigden. De voorzitter, burgemees ter Erasmus van Oostburg, was de eer ste die zijn bezwaren tegen het samen voegingsplan uiteen zette. Hierop las de ontvanger-griffier, burgemeester Hen- drikse van IJzendijke, een rapport voor van het waterschap Oranje-Dierentijd, inhoudende bezwaren tegen het voorstel van Ged. Staten, en opgesteld, aldus de ontvanger-griffier, door een hoogge plaatst persoon wien de belangen van ons district zeer ter harte gaan en die als geboren Zeeuwsch-Vlaming compe tent is, de polderbelangen te beoordee- len, daar hij sedert tal van jaren als in geland poldervergaderingen bijwoont. Het bestuur van het waterschap „Oranje- Dierentijd" verzocht aan dit rapport ad- haesie te willen betuigen. De eindcon clusie van het rapport luidde: „Het ont werp is volstrekt onaanvaardbaar". Blij kens krachtig applaus stemde de verga dering hiermede ten volle in. De heer P. van Cruyningen, afgevaar digde van het Waterschap Cadzand, was van meening dat de polderwegen in goe den staat verkeeren en dat de suatie in nagenoeg alle polders niets te wenschen overlaat. Hij vroeg of met de meening van die polders die na 15 Mei vergade ren, door Ged. Staten geen rekening zal worden gehouden. De afgevaardigde van den polder Beooster Eede en Hoogland van St. Kruis, de heer J. v. d. Hooft, zei- de dat zijn rechtvaardigheidsgevoel zich tegen dezen aanslag op ons polderinsti tuut verzet. Hij zag in het voorstel geen verbetering, doch wel verwachtte hij waardevermindering van den grond. Te vens zullen tal van polderambtenaren er door worden gedupeerd. Spr. las een protest voor, namens enkele polders reeds aan Ged. Staten verzonden, het welk goede instemming oogstte. Als afgevaardigde van den Thibaut- polder zegde burgemeester Hendrikse dat in een de samenvoeging behandelend persartikel is geschreven dat hij conser vatief is en op zoodanigen leeftijd ge- tomen dat hij niet goed meer ziet. Spr. is daarentegen van meening nog steeds de zaken met een recht, niet met een scheel oog te kunnen bezien. Zich aan sluitend bij de woorden van den hr Van Cruyningen, was spr. verder van mee ning dat de na 15 Mei bij Ged. Staten binnenkomende protesten niet zonder meer ter zijde zullen gelegd worden, daar genoemd college weet dat gedurende de geheele maand Mei poldervergaderingen worden gehouden. Het was sprekers overtuiging, dat de voorspelling van een idealen toestand na 25 jaar niet ernstig gemeend kan zijn. Al is Middelburg be tend om zijn profetenbrood, het heeft daarom nog niet de gave der profetie, aldus spr. Tenslotte wekte hij de aan wezigen op zich krachtig tegen het plan te verzetten. Het lid der Prov. Staten en afgevaar digde van den Mariapolder te Sluis, de beer A. H. de Milliano. achtte het ge- wenscht dat die polders wier opheffing wordt voorgesteld, een overzicht toe zonden aan Prov. Staten van wat zij de aatste 25 jaren voor verbetering van wegen en waterkeering hebben gedaan, dit teneinde aan te toonen dat zij hierin niet nalatig zijn geweest. De heer Hen drikse was het hiermede eens, doch wil de hiervoor het geschikte moment af wachten. Daar vast staat dat de polders zich tot in hoogste instantie tegen hun opheffing zullen verzetten, achtte hij het gewenscht dat zij hun verdedigingsmid delen van te voren niet in handen der tegenpartij stellen. De vergadering ging hiermede accoord. Tenslote werd met algemeene stemmen besloten zich tegen de samenvoeging tot het uiterste te ver zetten. IJZENDIJKE. Ter bespreking van het samenvoegingsplan van Ged. Staten hield het Waterschap Oranje-Dierentijd 'n buitengewone vergadering. Door den ingelande mr, P. J. van Bortel, raads heer bij het Gerechtshof te 's Hertogen bosch, werd een rapport voorgelezen en nader toegelicht, inhoudende bezwaren tegen het samenvoegingsplan. Door het bestuur van genoemd waterschap is dit rapport in brochurevorm aan de betrok ken polders en waterschappen toege zonden met het verzoek adhaesie te wil len betuigen en daarvan mededeeling te doen aan het college van Prov. Staten. Met algemeene stemmen werd besloten ingelanden zich tegen de voorgestelde samenvoeging te verzetten. Zaterdag werd in Schuttershof te Goes gelijk in ons vorig nummer reeds ver meld de achtste Zeeuwsche ontwik kelingsdag gehouden. De voorz. mr. P. DIELEMAN, opende den dag met een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot den heer Van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten, wethouder Van Melle, den vertegen woordiger van het gemeentebestuur, en den eersten spreker ir. K. de Haan. Spr. wees er op, dat deze dagen ingesteld werden vooral om de jongeren een beter inzicht in het landbouwbedrijf te geven. Intusschen is het verheugend dat ook ouderen van jaren maar jong van hart en geest belangstelling toonen. Werden de inleidingen eerst alleen ge houden door de jongeren, ter afwisseling werd aan eenige oudere deskundigen medewerking verzocht. Intusschen zal men de referaten der jongeren niet moe ten verwaarloozen. Ook de vrouw ver leent thans medewerking, zooals de vrouw in het geheele leven en vooral dat van den landbouw met den man moet samenwerken. Hierna hield ir. K. de Haan zijn inlei ding over de verbetering van de rentabi liteit van de suikerbietenteelt, van wel ke we in ons vorig nummer reeds een overzicht gaven. Juist toen de spreker zijn rede beëindigd had kwam ir. Ste vens, inspecteur van den landbouw, de zaal binnen, die door den voorzitter met een hartelijk woord verwelkomd werd. Welk ras suikerbieten? Er volgde nu een gedachtenwisseling over het gesprokene. Op een vraag van den hr. Kranenburg, Wilhelminadorp, antwoordde de spreker, dat er bezwa ren zijn om één bepaald ras aan te be velen. De rassen vertoonen b.v. wel eens inzinkingen. De fabrieken krijgen de rap porten en de superieure worden door de fabriek naar voren gebracht. De ver bouwer kan in deze vertrouwen op de fabrieken. De hr. VAN BOMMEL VAN VLO TEN, secretaris van het instituut voor suikerbietenteelt, merkte allereerst op, een groot voorstander te zijn van een coöperatieve productiewijze, en ook niet alleen uit zakelijk oogpunt. Over de kwestie, door den heer Kranenburg naar voren gebracht, is reeds een en ander te doen geweest. Het heeft echter zijn goe den grond, dat de resultaten van de ras- proeven niet gepubliceerd worden. Zoo hangt de vraag, welk ras het beste is, ook af van de productiewijze der fabrie ken. Men moet de teelt beschouwen als gezamenlijke suikerproducent. De beste biet voor den verbouwer is niet altijd de beste biet voor de fabriek. Men weet tenslotte in de drie hoofdsoorten, Kühn, Hilleshög en Klein Wanzlebener E. en N., prima bieten te hebben. Door deze drie te handhaven waarborgt men ook dat deze firma's, die zich op weten schappelijke wijze met de zaadproductie bezig houden, daarmede aan den gang blijven. Zoo moet men b.v. rekening houden met het tijdstip van rijpen. Ook de opbrengst van het loof is voor vele bedrijven van belang, daar dit als voer of bemesting' wordt gebezigd. Is spreker iets bekend omtrent de voedingswaarde, en kan bemesting met loof of koppen be zuiniging op de andere bemesting ge ven? De hr. DE HAAN antwoordde, dat de ze laatste kwestie het instituut ook in teresseert. De waarde van het voer houdt uit den aard der zaak verband met de waarde van het vee. Ingekuild loof verliest veel van zijn waarde. De mest- waarde is gering. Na de verrotting blijft er weinig van over. Maar loont het, om de veeprijzen de moeite, dan kan men door meer stikstof op meer loof werken. De hr. ZWAGERMAN, Middelburg, zette uiteen, dat het loof voor den Zeeuwschen landbouwer wel van zeer veel belang is, omdat de meeste onzer bedrijven kleine bedrijven zijn. 80 pet. van het loof wordt benut als voeder en slechts 20 pet. als bemesting. De voe dingswaarde van koppen en blaren is zeer groot en zoo beschouwd wel dege lijk van belang. Spr. adviseert daarom steeds: verbouw zoo weinig mogelijk voederbieten en forceert den suikerbiet tenbouw eenigszins. Valt de oogst tegen, dan komt men toch aan de garantie en anders heeft men waardevol voer. Spr. heeft veel waardeering voor het insti tuut maar men moet, om een onderdeel nooit den geheelen samenhang van het bedrijf uit het oog verliezen. Misschien is het loof voor de grootste polders als Wilhelmina- eft Bathpolder van geen be- teekenis, maar voor de kleine bedrijven zooveel meer. De SPREKER zeide, het hier in t al gemeen mede eens te zijn, vandaar dat hij ook wees op de veeprijzen. En het instituut kijkt ook naar alle onderdeelen van het bedrijf. De hr. W. KONING Wz. (Bath-pol- der), merkte op, dat ook de Bathpolder het loof voor vrijwel 100 pet. benut. Spr. wees verder op het belang van het soort bieten in verband met de grondsoort. Hoe luidt echter het oordeel van den spreker over het uitsteken van schieters (zaadschieters)? De SPREKER antwoordde, dat alleen die van voor 1 Augustus rijp zaad geven. Dit zijn de zgn. stokbieten. Deze kan men het best geheel verwijderen. De an dere planten halen, door de ruimte, die schade wel weer in. Na nog eenige andere vragen beant-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6