Alexander darkens Testament AKKERTJES KRONIEK van den DAG. ZEELAND. rWEEDE BLAÏ) VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCUE COURANT (W.O. DE GQESCHE CRT.) VAN MAANDAG 10 MEI 1937. No. 108. J. R. THORBECKE. Nerveuze slapeloosheid middeuurs. De suikerconferentie geslaagd. Er slagen dan toch ook nog wel eens internationale conferenties, zelfs als ze van economischen aard zijn en er dus geinig mogelijkheid bestaat (als bij poli tieke) het gebrek aan resultaten met glibberige resoluties te bemantelen. Eind vorige week is te Londen de zgn. inter nationale suikerconferentie tot een goed einde gebracht. Een groot aantal weken heeft ze geduurd, doch het slot is zonder voorbehoud bevredigend geweest. Het ging er op deze conferentie om, een beteren toestand op de wereldmarkt van suiker te scheppen. De suiker-pro- duceerende landen hebben de laatste ja ren een economische politiek gevoerd, welke (als op zooveel andere gebieden) neerkwam op een strijd van allen tegen allen. Nederland als de grootste suiker producent (onze koloniën inbegrepen natuurlijk) weet hiervan mee te spre ken. De cultures in Indië raakten volko men aan den grond en onze inheemsche suikerbieten-teelt was slechts met kunst- en vliegwerk op de been te hou den. De suiker-conferentie heeft nu een in ternationale overeenkomst tot stand ge bracht, waarvan men mag hopen, dat z'e op korten termijn een betere situatie zal scheppen. Zulks temeer, nu als een ge volg van de algemeene opleving van den wereldhandel, reeds een kleine „natuur lijke" verbetering is ingetreden. De grondslag van de overeenkomst vormt een vaststelling van export-quota; de deelnemers hebben zich verplicht gedu rende de eerstvolgende 'vijf jaren niet meer suiker te zullen exporteeren (op de wereldmarkt dus te brengen) dan in de overeenkomst is bepaald. Deze hoeveel heden bedragen (per jaar): Nederland en koloniën 1,050,000 ton Cuba940,000 S Dominicaansche republ. 400,000 i Peru 330,000 l Tsjechoslowakije 250,000 Rusland 230,000 Duitschland120,000 Polen 120,000 Brazilië 60,000 Hongarije40,000 Portugal en koloniën 30,000 Haïti32,500 j België en Belg. Congo 20,000 j Naast deze quota is er dan nog een f reserve in de overeenkomst neergelegd, n.I. 47,500, waaruit aan bepaalde landen in bepaalde omstandigheden eenige quo ta kunnen worden toegewezen, terwijl verder aan Tsjecho-Slovakije is toege staan gedurende de eerste drie jaren een extra-hoeveelheid van resp. 90,000, 60,000 en 25,000 ton boven het basis- quotum uit te voeren. Voor ons land geldt tenslotte dat het alleen suiker uit Oost-Indië op de wereldmarkt mag bren- j gen, niet dus inheemsche bietsuiker en rietsuiker uit West-Indië. Deze moeten we zelf consumeeren. Het toezicht en de uitvoering van de overeenkomst is opgedragen aan een „internationaal suikercomité", waarin alle deelnemende landen vertegenwoor digers zullen hebben. Of de overeenkomst in staat zal blij ken den toestand ter suikermarkt vol komen te saneeren, moet worden afge wacht. Veel komt te dezen aanzien af te hangen van de vraag, of de wereldmarkt de geraamde totale behoefte van 3.6 millioen ton (de som der vastgestelde quota) zal kunnen verwerken. Mocht dit niet het geval zijn, dan moet men reke ning met nieuwe moeilijkheden houden. Verder zal dan nog de omstandigheid, dat enkele suikerproduceerende landen (als Italië en Japan) niet aan de confe rentie wilden deelnemen van invloed op het practische resultaat kunnen zijn. „Is het alleen de vraag, wat het volk of de meerderheid wil, dan ver valt de vraag naar hetgeen regt, waar, goed en uitvoerbaar is". En omgekeerd: „Hoe vermogend, de wil van één man kan de wet niet vervangen" Groote vrees koestert men te dezen aan zien echter niet, nademaal deze landen tot dusver slechts van geringe beteeke- nis voor den gang van zaken op de we reldmarkt waren. Meer nog dan om practische, is om ideëele redenen intus- schen te hopen, dat de overeenkomst rijke vrucht zal dragen. Immers: men heeft de laatste jaren met internationale conferenties veelvuldig slechte ervarin gen opgedaan, Toch hééft onze huidige wereld meer dan ooit behoefte aan in ternationale overeenkomsten. Slechts dezen kunnen de vele spanningen, waar onder zij lijdt, teniet doe. Het zou daar om een uitermate goed ding zijn, indien het accoord ten aanzien van de suiker bewees, dat er, ondanks de slechte er varingen, geenszins aan de mogelijkheid van nuttige samenwerking gewanhoopt hoeft te worden; dat, in tegendeel, met een beetje goeden wil inderdaad nog wel iets tot stand te brengen is. door MARY HASTINGS BRADLEY, 28). HOOFDSTUK IX. Andy had weer een koortsaanval, hoe wel niet heel erg. Het was alleen te zien aan vurig kleurtje op zijn kaken, maar Anne kende nu de verschijnselen, de spanning en de zenuwachtigheid, de overgroote prikkelbaarheid, die zich langzaam aan zou oplossen in onver schilligheid voor zijn omgeving'. Maar hij hield vol, dat hij zich al weer beter ge voelde en dat hij morgen beslist mee op de jacht zou gaan. Anne voelde maar al te goed, dat ze het nooit uitgehouden zou hebben, als Chadwick niet meege komen was. Ze wist dat hij het feitelijk niet van plan was geweest. Ze had het den geheelen weg al geweten, toen ze in een volgende boot van de Kaap af voeren. Ze had alle mogelijke moeite aangewend om zijn standvastigheid te breken, dat gaf ze zonder blikken of blozen zichzelf toe. Ze was ontzettend bang geweest, dat ze alleen met haar man moest gaan en in den tijd dat ze met hem alleen in Kaapstad was geweest, was die angst nog. toegenomen. Wel was ze de eerste weken met kennissen die ze had opgedaan tijdens de zeereis, naar de Victoria Falls geweest, maar dat uitstap je van bijna twee weken had ze verve- DE „JOHAN MAUR1TS" NAAR DE SPAANSCHE WATEREN. Om de „Hertog Hendrik" af te lossen. Volgens een bij een bij het depart ment van defensie ontvangen telegram is Hr. Ms, „Johan Maurits van Nas sau" 7 Mei van Curacao vertrokken, ten einde H. Ms. „Hertog Hendrik eind Mei in de Spaansche wateren bij Gibral tar af te lossen. Minister Slingenberg bezoekt Duitschland Naar wij vernemen, zal minister Slin genberg, vergezeld van enkele ambte naren van verschillende departementen zich deze week naar Duitschland bege ven, ten einde eenige groepen van Ne- derlandsche landarbeiders, die in Duitschland werk hebben gevonden, te bezoeken, en voorts eenige groote ont ginningswerken te bezichtigen. -EEN ZWARE SLAG VOOR ONZE DRÜIVENTEELT, Uit Stockholm, de hoofdstad van Zwe den, komen berichten, welke inhouden, dat Zweden voor het komende seizoen een zoo hoog invoerrecht op de Neder landsche druiven zal gaan heffen, dat de export naar dit land voor een goed deel gefnuikt zal zijn. Het Centraal Bureau voor de veilin gen deelt in verband hiermee mee, dat er van een zwaren slag voor onze drui- venkweekers mag worden gesproken. Van den totalen export van 9.5 milli oen kg in 1936 nam immers Zweden er bijna 2.5 millioen voor zijn rekening. Een handelsverdrag tusschen Zweden en Spanje, dat in 1935 werd gesloten hield o.m. opheffing in van het invoerrecht op alle druiven, dat tot dien datum 35 kro nen per 100 kg had bedragen. De West- landsche druivenexport profiteerde in niet geringe mate van deze opheffing. De export naar Zweden behoedde de drui- venteelt in 1936 voor een catastrophe. De Zweedsche kweekers hebben echter bij hun regeering sterken aandrang uit geoefend, daar het Nederlandsche pro duct de prijzen voor de Zweedsche tuinders veel. te laag hield. Aan dezen aandrang is thans uitein delijk gehoor gegeven en hoewel deze maatregel reeds geruimen tijd dreigde, zonder nochtans definitief te zijn, kan thans worden gemeld, dat aanneming lend gevonden en voor de waterval met zijn eindeloos gedonder en hoogopspat- tend schuim had ze geen belangstelling gehad. Als Alex nu ens niet met hen mee ging naar het Noorden! Hij had zich na dien eenen avond zoo afzijdig gehouden- Ze had hem niet anders gesproken dan in het bijzijn van Andy, die niets aan hem bemerkt had, maar g'een enkele maal had ze hem alleen gesproken. Hij ws nu op hun boot, maar gedroeg zich erg op zichzelf en afgemeten. In Mombasa had hij niet met hen op jacht willen gaan, onder voorwendsel, dat hij op enkele papieren moest wachten, die hem waren nagezonden. „Ik zie jullie later nog' wel, had hij bij na grimmig gezegd. Het had meer van en bedreiging dan van een belofte weg en hij had verme den Anne aan te kijken. Ze waren er dus alleen op uitgetrok ken. Over eindelooze vlakten, waar an tilopen binnen de grenzen van het gere serveerde jachtterrein graasden. Ze zou nooit vergeten, hoe eenzaam haar die kleine doornboompjes met hun vlakke kruinen hadden toegeschenen. Nairobi dat had in Zuid Carolina zoo aanlokkelijk geklonken was niet meer dan een vreemde stad, waar auto's en rickshaws kriskras dooreen krioel den en negers de Zware vrachtwagens voortduwden of trokken. Anne, anders zoo belangstellend in het leven, voelde z:ch loom en onverschillig. van het desbetreffende voorstel door het Zweedsche parlement verzekerd is. In tuinbouwkringen heeft men nog de hoop gekoesterd, dat de reis van de mi nisters Gelissen en Deckers naar Scan dinavië het dreigende gevaar eeniger- mate had kunnen bezweren, maar deze hoop is ijdel gebleken. De handelsbalans met Zweden is nl. nog sterk in het voordeel van Neder land. terwijl de Zweden weinig geneigd zijn tot tegemoetkoming zoolang nl. be paalde Nederlq/dsche contingenteerin- gen, in het bijzonder die van lucifers, van kracht blijven. Dat het invoerrecht van 35 kr. (f 16) per 100 kg inderdaad schrikbarend hoog is, moge blijken uit het feit, dat in het hoogseizoen de Nederlandsche druiven aan de veilingen nauwelijks 16 cent per kg opbrengen, zoodat het invoerrecht even hoog is, als de marktprijs. Men verwacht een stelligen terugval naar den export van voor 1935, die slechts een 400.000 kg bedroeg. Voor de anderhalf millioen kg drui ven, die Zweden thans vrij zeker niet zal alnemen, heeft ons land geen enkel afzetgebied zoodat men in het West- land de komende druiventeelt met zorg tegemoet ziet. KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Onder voorzitterschap van dr. A. Schuckink Kool was Zaterdagmiddag het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies te Rot terdam in algemeene jaarvergadering bijeen. Tot lid van den raad van toezicht werd in de vacature P. Mulder be noemd prof. F. G. Scheltema te Amster dam. Dr. J. Leijdesdorff te Meppel. lid van het dagelijksch bestuur, werd herkozen. In de vacature, mevr. Westrik-Van Popta werd gekozen Zr. Van Zetel te Heemstede, in de vacature A. J. van Roessel, de heer W. M, Metman te 's- Gravenhage. Hierna was aan de orde het rapport der commissie, belast met het onder zoek naar de wenschelijkheid van een centrale kleeding in de koloniehuizen. De vergadering besloot overeenkomstig dit rapport voor één jaar gedurende de drie zomergroepen een proef met cen trale kleeding (openluchtkleeding in al le huizen) waarvan de prijs in den ver- pleegprijs wordt berekend, te nemen en voorts te trachten ook geleidelijk voor de andere maanden van het jaar een hygiënische kleeding te ontwerpen, waarvan de kosten niet zoo zwaar op de verpleging zouden drukken. Men besloot tenslotte een circulaire aan de afdeelingen te richten, waarin nog eens wordt aangedrongen op goede verzorging van het schoeisel Hierna v/as aan de orde herziening van het huishoudelijk reglement, bedoelend paal enjperk te stellen aan het uitzenden van kinderen naar koloniehuizen, die niet bij het genootschap zijn aangeslo ten. Hierover ontspon zich een langdu rige discussie. Verschillende afgevaar digden van kleine plaatsen wilden de bevoegdheid houden, kinderen naar christelijke of katholieke tehuizen te zenden indien de ouders dit wenschen. Na toezegging van het hoofdbestuur slechts in over'eg met de afdeelingen te zuilen handelen, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Andy hield van de stad. Hij zat graag in de clubs te kaarten en reed vee] per auto naar ,de omliggende groote ran ches. Hij vroeg haar hoe ze het vinden zou, daar ergens een ranch te beginnen, alleen maar om dat leven eens te pro- beeren. In zijn manier van praten deed hij, alsof het reeds zeker was, dat ze altijd bij hem zou blijven. Victoria Nyanza was voor haar niet anders dan een blauw meer, waaraan ze kon zitten droomen. Kampala was een onbelangrijke stad, waar ze met allerlei lui kennis maakte en danste. Eerst in Portal hervond ze haar levenslust. Daar immers begonnen de toebereid selen voor de safari, den tocht naar de binnenlanden. Mc Nab, de handige Schot door Andy aangenomen als kampleider, was -op zoek gegaan naar de dragers en eindelijk waren ze klaar voor de lang verwachte jachtpartij. Ze borg haar wit te japonnen op en legde khaki kleeding klaar voor den volgenden morgen, toen ze een wagen hoorde stoppen voor het kleine, pas gebouwde hotel. Alex Chad wick stapte juist uit. Ze was naar buiten gehold om hem te verwelkomen en haar (gezicht verried haar stemming meer dan ze eigenlijk wel bedoelde. „O, kom je toch eindelijk!" Hij had haar zoo vreemd aangekeken. Alsof hij plotseling weer ergens bang voor was geworden. En toen zei hij: „Ik kom om den avond met jou en je man door te brengen, voordat jullie op reis Ged. Staten hebben opnieuw be noemd tot lid van den Raad van beroep voor de directe belastingen in Zeeland mr. F. B. Evers te Middelburg en tot plaatsvervangende leden de heeren C. P Vogelaar te Krabbendijke, W. Kakebee- ke te Goes en mr. H. van der Beke Cal- lenfels te Vlissingen. DE TOESTAND IN DE GARNALENVISSCHERIJ. Besproken op de jaarvergade ring van den Ned. Visschers bond. Onder voorzitterschap van den heer Joh. W. Stevenson hield de Nederland sche Visschersbond Zaterdag in café Boschlust te Den Haag zijn jaarverga dering. In het jaarverslag wordt geconsta- teeid, dat de bond thans 16 afdeelingen telt, over 5 gewesten verdeeld. De toe stand over het algemeen baart nog veel zorg, ondanks het contact, dat verkre gen werd met de Ned. Visscherij Cen trale en het verkoopkantoor voor gar nalen. De vergadering ging hierna over tot een bespreking van den toestand in de kustvisscherij. De voorzitter leidde dit r unt in. Medegedeeld werd daarbij, dat voor de garnalenvisscherij de bond een spe ciale plaatselijke vergadering zal uit schrijven. De heer Huinin!:, burgemeester van Veere, maakt-- enkele opmerkingen over de garnalervisacnerij. De con sumptie in het binnenland heeft nog niet het gewenschte peil bereikt. De pui vangst daarentegen was zeer gunstig. Spr. was verheugd, dat de regeering voornemens is propaganda te maken voor uitbreiding van de binnenlandsche consumptie. Buitengewoon gering was de export. De uitvoer naar Frankrijk stond vrijwel stil en voor België geldt hetzelfde. Ook de export naar Engeland liep terug. Lof komt toe aan het ver koopkantoor, dat veel deed ter ver grooting van het contingent op de Lon- densche markt. De Zeeuwsche Bond, die zich bij den Ned. Visschersbond zal aansluiten, heeft niet stilgezeten. De opbrengst blijft evenwel verre beneden de bestaans grens en varieert van 84 cent per week tot 4.44. Met de opbrengst van de pufvangst bedragen deze cijfers resp. f 1.18 tot f 8.88. Zelfs met den bedrijfs steun, hoe hoog opgevoerd, zouden de kleinere vaartuigen niet geholpen wor den. Steun van het departement van soci ale zaken, want hier is sprake van soci alen nood, achtte spr. gewenscht. De bond heeft bij de regeering aangedron gen op een betere steunregeling, maar zijn verzoek heeft niet het gunstige ont haal gevonden, dat gehoopt werd, met name ten aanzien van het geraamde ba- sisloon, door den bond vastgesteld van 36 tot 42. Spr. hoopte echter, dat er bij nader inzien een wijziging in de steunregeling zal komen, welke een be staan aan de betrokkenen verzekert. De voorzitter waardeerde zeer de po gingen van het gewest Zeeland, maar geloofde, dat de ontworpen regeling niet in landelijk verband zou kunnen wor den toegepast. Verhooging van der- steun voor pufgarnalen wordt van ver schillende zijden bepleit, vooral wegens de stijging van de exploitatie-kosten van dit bedrijf. Wat de propaganda voor het artikel consumptie-garnalen betreft, merkte spr. op, dat een krachtige propaganda in Groningen gevoerd, bewijst, dat navol ging van het Groningsche voorbeeld aanbeveling verdient. gaat", „Maar je moet met ons meekomen! Andy zou het zoo'n teleurstelling vin den! En hij voelt zich niets lekker. Ik had zoo gehoopt, dat je mee ging!" „Goeie genade!" zei Alex heftig en begon heftig en driftig zijn koffers af te laden. Maar toen Mlc Nab en Andy terugkwa men van hun onderhoud met den consul, zei hij, dat hij klaar was om met hen mee te gaan, als hij zijn deel mocht mee betalen aan proviand en uitrusting. An dy deed nog een poging om die geld kwestie van de baan te schuiven, maar Alex bleef op zijn standpunt staan. Alex schold zichzelf voor een zwak keling. Maar waarom zou hij dien kerel zijn jachtpartij niet gunnen. Waarom zou hij Anne haar kennismaking met het echte Afrika onthouden?Maar zijn eigenlijke bedoeling was, eerst nog een pa§r dagen langer in haar gezelschap te kunnen zijn. Zoo hadden ze dan reeds twee weken langs de grenzen van het Belgische ko loniaal gebied gekampeerd, in het lage heuvelland van Ruwenzori, zoekend naar buffels en olifanten. Andy's koorts aanval had hen echter opgehouden en Alex verhinderd zijn voorgenomen on derhoud met hem te hebben. Want hoe is het mogelijk tegen iemand te vertel len, dat hij een schurk is, terwijl je bezig bent hem met moederlijke zorg kinine in te geven en zijn vrouw te helpen heet water en pap voor hem te koken? Of Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma- ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Oumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52cent. «BS (Ingez. Med.) De heer Van Dijk, van de Ned. Vis- scherijcentrale, zeide dat de centrale met de behandeling van het Zeeuwsche plan bijna gereed is. Spr, kan er nog niet veel van zeggen, maar wees op het bezwaar, dat bij garandeering van een zeker minimumloon, de prikkel om an dere vangsten te beoefenen zou komen te vervallen. De garnalenvisscherij heeft de voortdurende zorg van de centrale. Een basis van een 1 o o nende uitoefening van het bedrijf moet gevon den worden. Hetproduc- tie-apparaat achtte spr. echter beslist te groot, zoodat inkrimpingvandit bedrijf in overweging dient genomen te worden. Belangrijke uitbreiding van den steun heeft ook financieele bezwaren. Er werd dit jaar voor ongeveer 5 ton aan consumptiegarnalen aangevoerd, en 1 ton steun verleend. De heer Huinink wees nog eens op den grooten nood in Zeeland. Tegen in krimping van het productie-apparaat waarschuwde spr., er op wijzende, dat de Belgische contingenteeringsmaatre- gelen uitbreiding van de vloot tengevol ge had. De hr. Van Tuyll van Serooskerken (Veere) pleitte tenslotte eveneens voor invoering van het Zeeuwsche voorstel. DE MIMUCO UITVOERING. Het was Zaterdagavond bij de uitvoe ring ten bate van het Middelburgsch Muziekkorps uitgaande van het Mimu- co-comité, matig bezet in het Schut tershof. De voorzitter van het Comité, de heer J. Belderok jr., betreurde dit in zijn openingsv/oord, doch kon verzekeren, dat de uitvoering er niet onder zou lij den. Het waren de dames van „Wilhelmi- na", die het programma opende met het brengen van de bondsoefeningen 1937, wat na de pauze ook de dames van „Achilles" deden. De mooie oefeningen kan men gerust tweemaal op een avond volgen. Beide groepen zetten haar beste beentje voor, zoodat het beide malen aan een vrouw haar geheele levensze kerheid te ontnomen, als ze je aankijkt met oogen zoo vol onbegrensd vertrou wen? Het baatte niet, of hij zichzelf al voor hield, dat ze zichzelf in dit wespennest gestoken had. Maar toch kon het zoo niet doorgaan. Binnenkort zou hij nog het gevoel krijgen, dat hijzelf, niet zij, het onrecht begaan hadden! Hij zou het hun vanavond nog vertellen! Er kon niets komen van die jachtpartij morgen, al had Anne het er ook nog zoo druk over. Op dat oogenbiik zaten ze voor hun tenten, die op dén rand van een steil in het heuvelland oprijzend plateau waren neergezet. Rondom hen verhieven zich groene bergtoppen, wier hellingen als met gebloemde tapijten waren bedekt en wier toppen in de snel dalende zon als met goud overtogen waren. Door een kloof aan hun rechterhand konden ze omlaag zien in de Semliki Vallei, drie duizend voet beneden hen, waardoor heen de grensrivier zich als een zilveren lint slingerde. „Ik ben dol op die wijde ru;mte om me heen", zei Anne plotseling. ,,Je voelt je zelf zoo vrij!" Hij haalde bruusk de schouders op en antwoordde: „Toch is het zoo niet!" En hij vroeg zich af of ze misschien reeds spijt had van haar genomen besluit Waarom anders zocht ze hem zool Ze had dien man nu eenmaal getrouwd. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5