ZEELAND. ZWANENBERG BUITENLAND. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELANB. BEURS VAN AMSTERDAM. H.V.A. Amerika NOORD-BEVELAND. gEEUWSCH-VLAANDEREN W«0> SPANJE. POLEN. ITALÏë. VERRE OOSTEN. Nederlandsche kolonie te Londen, waarvan velen voor de eerste maal Prins Bernhard aanschouwden. Ter verwelkoming van de hooge gas ten waren namens de Britsche konin klijke familie op het perron aanwezig lady Catherine Seymour, sir Harry Ver- ney en generaal Paynter. Tevens was Prins Arthur van Connaught ter begroe ting gekomen. Reeds bij het binnenrijden van den trein, toen de wachtenden Prinses Juli ana voor een der ramen zagen verschij nen, weerklonk luid gejuich, dat nog toenam, toen de Prinses, gevolgd door Prins Bernhard, het perron betrad. In het Nederlandsch klinkt de kreet: „Leve de Prinses, leve Prins Bernhard", doch ook het Engelsche publiek liet zich niet onbetuigd en herhaaldelijk hoorde men: „Hurrah for Princess Juli ana". Het was een ontroerend moiment toen, terwijl het prinselijk paar om stuwd door een menschenmenigte, op het perron stond, de wachtende Neder landers het „Wilhelmus" inzetten, dat door vele stemmen werd meegezongen terwijl het Engelsche publiek, bemer kende dat het 't Nederlandsche volks lied was, eerbiedig het hoofd ontbloot te. Te ruim half tien stapte het prinselijk paar met de leden van het gevolg in de wachtende hofauto's, waarmede naar Buckingham Palace werd vertrokken. Gedurende hun verblijf in Engeland zul len Prinses Juliana en Prins Bernhard de gasten der koninklijke familie op Buckingham Palace zijn. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De nummering der lijsten. Heden heeft het centraal stembureau te Den Haag een openbare zitt'ng ge houden ter nummering van de voor de Tweede Kamerverkiezingen inge diende candidatenlijsten. Zooals men weet, was voor een aantal partijen het lijstnummer allang bekend, ingevolge de nieuwe bepalingen der kieswet, dat de z'ttende partijen naar gelang van het aantal zetels, op haar verzoek een begeerd nummer krijgen toegewezen. Zoo kon de r.k. staatspartij in de afgeloopen weken reeds met lijst 1 propaganda maken, de S.D.A.P. met lijst 2 etc. Thans na de heden plaats gehad hebbende verloting voor de overige nummering is de volledige toestand bekend. In den kieskring Middelburg (provin cie Zeeland) luidt de volgorde aldus: I. R.K. Staatspartij (Beaufort) II. S.D.A.P. (Terlaan) III. A.R. Partij (Colijn) IV. Chr. Hist. Unie (De Geer) V. Vrijheidsbond (Bierema) VI. Vrijz. Dem. Bond (Oud) VII. Comm. Partij (De Visser) VIII. Staatk. Ger. Partij (Kersten) IX. Rev. Soc. Arb. Partij (Sneevliet) X. Nat, B. T. en M. Partij (Vervoorn) XI. Kath, Dem. Partij (Arts) XIII. Chr, Dem. Unie (Van Houten) XIV. Algemeen Belang (Kraak Stee man) XV. N. S. B. (Mussert) XVI. Herv. Ger. Staatspartij(Lingbeek) XVII. Chr, Nat. Actie (Visscher) XIX. Nat, Herstel (Emmens) XX. Zwart Front (Meyer) W aterschappen. Bij Kon, besluit zijn benoemd met ingang van 27 Juni a.s. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de Calamiteuze Polders Onrust, Jacoba en Anna-Friso, J. Wisse te W i s s e - kerke. Tot dijkgraaf van het waterschap El- lewoutsclïjk, A. J. Bruggeman te Öude- lande. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Op de Algemeene Vergadering van den provincialen 'bond, van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, Zater dag in de kleine zaal van het Schutters hof te Goes o.l. van mevr. Groenewege- Nelemans te St. Maartensdijk, gehou den, werd bij de bespreking der agenda van de op 2 Juni a.s. te Goes te hou den vergadering van den Nederland- schen Bond bij punt 9: „bevordering van de melkvoorziening op de lagere scholen", na een uitvoerige gedachten- wisseling, overwegende, dat op onze dorpen deze minder noodig is dan in de groote steden, en dat geneeskundig toe zicht daarentegen zeer gewenscht zou zijn, besloten dit namens den Prov. Bond (Zeeland) naar voren te brengen; melk voorziening zou dan kunnen volgen na het aanstellen van schoolartsen, na hun advies. Deze volgorde leek de vergade ring logisch. Als afgevaardigde voor de prov. Zeeland naar de Alg. Verg, van den Ned Bond werd gekozen mevr. Steketee-Hoog- vliet te Baarland. Mevr. Van Gorsel- Welleman te Rilland bleek bereid, te voldoen aan het verzoek, van de op 3 Juni te houden excursie een verslag te leveren. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. Van Cruyningen (aftr.) en mevr. Dorst (aftr.) te Goes, terwijl voor het gewest Noord-Beveland in de plaats van mej. Huisson (niet herkiesbaar) mevr. De Lange-De Pree werd gekozen. Tenslotte deed mej. Kome te Goes nog eenige mededeelingen over de j handwerkcursussen en konden de aan wezigen het resultaat van een dezer cursuséén bezichtigen. Als onderdeel van de groote voor bereidingen, worden over het geheele land door de padvinders Jamboree-pro paganda bijeenkomsten georganiseerd. De Middelburgsche Padvinders houden binnenkort ook zulk een bijeenkomst die, over t geheel genomen een be knopt beeld geven zal van de vele at- tractie's welke het komende groot.* in ternationale kamp zal biedden. Naar wij vernemen zal de. op de openbare les van de Volkszangschool op 24 Mei, ten vierden male uit te voeren cantate „Slaat op de trommels en steekt de klaroenen van 9%-10% uur over de radio uitgezonden worden door de N.C.RV. Een succes, en een welver diend succes! Te water. Zaterdagmiddag geraakte een jongen, die op de balken, liggende in de gracht, j liep bij de Langeviele binnen brug te water. Door toegeschoten personen kon de drenkeling behouden op den wal wor den gebracht, zoodat hij met een nat pak er af kwam, Geeft richting aan De politie maakte vorige week en kele processen-verbaai op tegen wiel rijders, die verzuimden hun veranderen van r chting aan te geven. Men zij gewaarschuwd! Zit niet op kozijnen! De politie waarschuwde jongelui reeds herhaalde malen niet in portieken van winkels te blijven hangen, in raam kozijnen te gaan zitten, enz. enz. G s- teren ging zij tot een bekeuring over en verbaliseerde deswege W. E. N. te Kloetinge. N.S.B, en Politie. Naar aanleiding van het gesprokene in den gemeenteraad over de houding van de poLtie ten opzichte van de N. S.B., voornamelijk bij de betooging - kranslegging voor het standbeeld van De Ruyter, heeft de „Vliss. Crt," een onderhoud met den commisaris van po litie gehad. Deze verklaarde daarin o.a., nimmer met een lid of den leider der N.S.B. besprekingen in hotel Noordzee- boulevard gevoerd te hebben, doch slechts eenige weken tevoren op het bureau va n politie met den gewestelijken commissaris voor Zeeland over de regeling een bespreking gehad te hebben. Hetgeen hieromtrent in de courantenverslagen van een rechtbank zitting had gestaan, was onjuist. Dat de heer G,asinjet den heer Mus sert persoonlijk naar diens auto geleid de, geschiedde alleen in het belang der openbare orde, en omdat de commis saris met eigen oogen wilde zien wat er al dan niet voorviel. De vergunning voor de kranslegging gaf de burgemeester en, deze gegeven zijnde, had de politie niet anders te doen dan voor de goede orde zorg le dragen. ARNEMUIDEN. Het motorvisschers- vaartuig ARM 33, hetwelk Zondag 2 Mei, wegens aflaten van het w,ater in het kanaal', niet voldoende met het afgaande water van den wal afgedreven was, zoodat dit v,aartuig geheel scheef kwam te liggen en veel water inkreeg waardoor het gedeeltelijk zonk, is Vrij dag onder groote belangstelling door een bok gelicht. Direct werd toen door den schipper en zijn matrozen het schip leeggehaald en schoongemaakt, terwijl 'n monteur den motor uit elkaar haal de en schoonmaakte. Een en ander is een flinke schadepost voor de be trokkenen. De R.K. lagere school te Hansweert. Bij Kon. besluit is beschikt op het beroep, ingesteld door het R.K. kerk bestuur van de parochie v,an de Heili ge Maria onbevlekt ontvangen, geves tigd te Hansweert; tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 11 December 1936, tot ongegrondverkla- ring van zijn beroep tegen het besluit v,an den Raad der gemeente Kruiningen van 14 Septemeber 1936, houdende af wijzing van het verzoek om overeen komstig art. 205 der lageronderwijs- wet 1920 voor het gebouw van de R.K. school voor gewoon lager onderwijs al daar een uitkeering ineens van 80 pet. van geschatte w,aarde van dat school gebouw te ontvangen, ter vevanging van de tot dusver genoten vergoeding ex art. 205, eerste lid, dier wet. Met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten heeft de Kroon het besluit van den Raad van Kru'nin gen gewijzigd in dier voege, dat het be stuur der R.K. bijzondere school, te Hansweert, in zijn tot den Raad gericht verzoek alsnog niet-ontvankelijk wordt verklaard. BIEZELINGE. Toen mej. J. R. moest uitwijken voor een auto, rende een hond tegen haar fiets op, waardoor zij zoo kwam te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. IERSEKE. In de Zaterdag 11. gehou- j n Y®réadering van ingelanden van den Molenpolder werd de rekening over 1936-'37 vastgesteld met een ont vangst van f 1706 en een uitgaaf van f 1324 j, Eerste noteering is vorige .koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering I ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%:102% Amsterdam 1934-4% 101101% j Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 5353% i A Pref. Jurgens A 127%126% j A Ned. Gist- en Spiritusf. 464%465 A De Schelde N.B. 64 C Am. Smelt en Ref. 62%62% A Born. Sum. H.M. 207207 A Houth. Alljerts, 109 C Union Pac. Rr. 104404 C Int. Nickel Cy. 45% Ned. 1000-4 101% O. Indië 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk, 57%55% A N.I. Hbk. 1000 163%—163% C Ned. FI. M. 1000 192%—192 A v. Berkels Pat. 57%56% C Calvé-Delft 88%—88%-% A Philips Gem. B. afg. 334-332-28 C Unilever 165%165-63 C Am. Car en Foundry 4039 C Anaconda Cop. 3939%-38% C Bethlehem St. 64%63-62% C Kennec Copper 40%40%-40 C U. States St. C. 76%—75%-74 alzo o een goed slot van 282 C North Am' 18 IStUKd 1 ncnjiiui'iu x üu ObLMarkt Rubber Tabak - Suiker Schepen Markt KoninkL maakt nat tmaaktl (Ingez. Med.) Gedeponeerd De begrooting 1937 werd opgemaTkt A KonPetrMpij. «0-408-10 tot een ontvangst en uitgaaf van f 1421; post onvoorzien f 81. Het dijkgeschot werd bepaald op f 20 per ha (vorig jaar f 30). Naar wij vernemen had een enkele oesterkweeker die zijn Fransche oes ters (door de regeering verstrekte, in Frankrijk aangekochte zaaioesters) op oesterzeeften had uitgezet een aanzien lijk aant,al doode exemplaren gecon stateerd. Direct daarop hebben andere oesterkweekers een bezoek gebracht aan hun perceelen en bevonden dat geen doode te bespeuren viel. De oesters zagen er goed uit en bij een en kele viel reeds groei te zien. KAPELLE. De politie alhier heeft wegens schennis van de eerbaarheid proces-verbaal opgemaakt tegen den zoon van een woonwagenbewoner. Op het terrein van het Zangers feest alhier is gevonden een grijs schildpadleeren portemonnaie met inh. Terug te bekomen bij de gemeente-po- litie. KRUININGEN. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer C. v. Strien het Meifeest gevierd door de afdeelingen Kruiningen der S. D. A. P., Vara en B, B. O. Z. B. De bijeenkomst werd geopend door den voorz. van B. B. O. Z. B. den heer A. Weststrate, waarna de Meirede werd uitgesproken door den heer P. N. Kruithof, Spr. vertelde het één en ander over Het Plan en Democratie en verder werd nog iets gezegd over de N.S.B. Vol gens hem is die het best te bestrijden door er om te lachen. De Goesche Arbeiders Tooneelver- eeniging heeft opgevoerd „De Mijn- klauw", spel van hartstocht in 3 bedrij ven door Otto Zeegers. Dit tooneelstuk werd door de spelers goed vertolkt en velen der aanwezigen waren er door aangedaan. Tusschen de bedrijven door hebben de Goesche Accordeon Players wat mu ziek ten gehoore gebracht. De bijeenkomst werd gesloten door den heer Burkunk, voorz, der afd. Krui ningenHansweert der S. D. A. P. Er waren ongeveer 150 aanwezigen.' SCHORE. Voor de betrekking van secretaris-ontvanger der Ned. Herv. gemeente, hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. WEMELDINGE. Benoemd tot op zichter aan een nieuw te leggen kanaal in de provincie Utrecht, met stand plaats Utrecht, de heer E. J. Kole, alhier. Gevonden: een snoer koralen met slot en een huissleutel. Inlichtingen bij den gem. veldwachter, KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" gaf Zater dagavond een concert in de tent op de Voorstraat onder leiding v,an den heer A. B. Holster. Er werden 10 nummers uitgevoerd. Het concert werd besloten met den „Lippe-Detmold-marsch", hetwelk even. als de bovengenoemde nummers met applaus beloond werd. Er was een flinke belangstelling. NIEUWVLIET. In verband met de uit te voeren buitengewone werken door 't bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lippens ,e,a. is tot opzichter benoemd de heer L. A. Brakman alhier. IJZENDIJKE, Aan het op de jaarver gadering van Het Groene Kruis uitge brachte verslag over 1936 ontleenen wij: Het aantal leden te IJzendijke, Water landkerkje, Hoofdplaat en' Biervliet be droeg gezamenlijk 580, de contributies 1146, de subsidies 796. De twee zus ters hebben samen 5546 bezoeken afge legd. In totaal zijn in de vier genoemde gemeenten 148 verplegingsartikelen uitgeleend. De rekening vertoonde een tekort van 727 hieronder begrepen het nadeelig slot van 1935 ad 409. Het nadeelig saldo over 1936 bedroeg der halve 317. Een sluitende begrooting kon niet worden verkregen C Contin. Oil Cy. 3232-% C Phillips Petr, Comp. 41%40% C Shell Union O.C. 22-21%-% C Tide Water Ass. Oil 13%13%-% A Ned. Scheepv. U. 131%130-26% A H.V. Amsterdam 508%503-09 A Java Cult, Mij, 240246-40 A N.I. Suiker U. 176%—176-71% A Deli Batavia 246%247-45 C Deli Mij. 1000 321%—323%-20 A Senembah 337%—339%-38 C Baltimore en Ohio 25%24% C Southern Pac. Cy. 44-43-42% A Southern Rlw. 28%28% A Amst. Rubb. C. 296%298%-95% A Deli-Bat, Rubb. 246%—248%-45% A Hessa Rubber 265264-59 A Serbadjadi S.R. 180%184%-80 WISSELKOERSEN. Heden Zaterdag Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.99% 73.22 8.16% 30.73 1.82% 8.99% 73.26 8.19 30.78 1.82% een DE ITALÏAANSCHE WOEDE OP DE ENGELSCHE PERS. Zooals Zaterdag reeds in het kort ge meld is, zijn alle Italiaansche journalis ten uit Engeland (Londen dan voorna- melijk) teruggeroepen. Zulks in verband met de beschouwingen, welke de mees te Engelsche bladen de laatste weken hebben gewijd aan den burgeroorlog in Spanje en de rol welke Italië daarbij speelt. Ook zijn op drie na alle Engelsche bladen in Italië verboden. Behalve de correspondenten van de „Giornale d'Italia" en van de „Popoio d'Italia" zijn alle Italiaansche journalis ten Zaterdag reeds uit Londen vertrok ken. Het loopt in de gaten, dat deze maatregel getroffen, werd vlak voor de kroning van Koning George VI, welke, zooals men weet, Woensdag zal plaats hebben Duitsche aanvallen op de En gelsche pers. De geheele Duitsche pers keurt, naar uit Berlijn gemeld wordt, de beslissing der Italiaansche regeering' goed, waarbij de dagblad-correspondenten te Londen zijn teruggeroepen. De „Berliner Zeitung" meldt, dat Duitschland, dat zich in een gelijke po sitie bevindt als Italië, er ook toe ge bracht zou kunnen worden een overeen komstige beslissing te nemen. Den vreemdelingen, die zich over den loop der gebeurtenissen zouden verwonderen Zullen wij zeggen, aldus het blad dat de Italianen het bewijs hebben geleverd van een wonderlijk geduld. Wij Duif- schers, die tegenover een volkomen ge lijke situatie geplaatst zijn, zijn tot nu toe ook buitengewoon geduldig geble ven. Maar dit geduld is ten einde. Wij kunnen evenmin toeschouwers blijven van „de verstoring van den vrede door de- Engelsche pers" (sic) met uitzon dering van enkele bladen zonder de noodzakelijke verdedigingsmaatregelen te nemen. Geen overeenkomstige beslis sing van dr, Goebbels. In antwoord od een hem Zaterdag avond gestelde desbetreffende vraag heeft de minister voor pers en propagan da dr. Goebbels, intusschen ontkend, dat te Berlijn een analoge maatregel zou worden overwogen. DE TOESTAND ÏN CATALONIE WEER NORMAAL. Het schijnt dat de laatste dagen zich geen ongeregeldheden meer hebben voorgedaan tusschen de anarchisten en de troepen der Catalaansche generali teit, Er wordt tenminste geen melding meer gemaakt van onlusten. Integendeel, uit Barcelona komt een bericht, volgens hetwelk het leven zijn normalen loop hééft hernomen. Banken, bioscopen en schouwburgen zijn weer open. Men is begonnen de barricades af te breken. Het verkeer is weer normaal. Luit. kolo nel Emile Torres en José Diaz Ceballos, een functionnaris van het ministerie van binnenlandsche Zaken, zijn uit Valencia gekomen en hebben de functies op zich genomen van chef der politie te Barce lona en commissaris generaal der pre fectuur. Tevens zijn 5000 guardias de asalto en twee gemotoriseerde compag nieën uit Valencia aangekomen. Com- panys heeft tegenover journalisten uiting gegeven aan zijn voldoening over de thans heerschende rust en den wensch te kennen gegeven, dat alle anti-fascis tische krachten in eenheid zouden sa menwerken. De regeering te Valencia heeft communiqué gepubliceerd waarin o.m. wordt verklaard, dat men op krachtige wijze zal voortgaan met de volkomen ontwapening der achter het front ver blijvende burgerbevolking. Het Baskische front. Aan het front van Biskaye is de laat ste twee dagen voornamelijk gestreden in het Sollube-gebergte, dat zich uit strekt van Guernica tot den kaap Ma- chicacho en rond Bermeo, ten Noorden van Bilbao, aan de kust gelegen. Veel verandering in de frontlinie schijnt niet te zijn gebracht, want zoowel van de zijde der opstandelingen als van die der Baskische troepen worden kleine vor deringen gemeld in den vorm van het veroveren van stellingen. De regeering meldt successen. Uit Madrid werd gisteren gemeld, dat in het Noorden van de provincie Guada lajara de troepen van Franco verrast zijn geworden door een aanval der regee- ringsstrijdkrachten. Een aanval der troe pen met tanks, artillerie en vliegtuigen zouden er toe geleid hebben, dat de op standelingen begonnen zijn het dorp Co- golludo, gelegen op 35 km ten Noorden van Guadalajara, te ontruimen. Regeeringsvliegtuigen in Frank rijk geland. Zestien Spaansche regeeringsvliegtui gen, vijftien jachttoestellen en een trans portvliegtuig, zijn Zaterdagmorgen op 't vliegveld van Toulouse geland. Zij wa ren door het slechte weer uit den koers geraakt. De regeering heeft bevel gege ven de toestellen terug te leiden naar de plaats, waar zij de grens gepasseerd zijn. Beperking van het aantal Joodsche advocaten. De bond van Poolsche advocaten heeft in een te Warschau gehouden congres, dat door 450 gedelegeerden werd bijgewoond, een resolutie aange nomen, waarin de wensch tot uiting wordt gebracht, dat het aantal Joodsche advocaten in beginsel niet het percen tage der Joodsche bevolking van het land te boven gaat. Het aantal Joodsche advocaten in Po len bedraagt op het oogenblik 53 pet. Joden mogen geen lid zijn van vereeniging van geneesheeren. Op het congres van de vereeniging van Poolsche geneesheeren is met 140 tegen 103 stemmen een resolutie aange nomen, waarin verklaard wordt, dat een Joodsche geneesheer geen lid van de vereeniging kan zijn. Wereldhoogterecord voor vliegtuigen verbeterd. De Italiaansche kolonel-vlieger Mario Pezzi heeft met een Caproni-tweedek- ker type 161 boven het Romeinsche vliegveld Monte Cellio een hoogte van 15.655 meter bereikt en daarmede het op naam van Engeland staande wereld hoogterecord met 432 meter verbeterd. Russische kroon te koop. Een Rus heeft te Tientsin (China) een van de kronen van wijlen tsaar Nicolaas II van Rusland te koop aangeboden. De kroon is rijk versierd met parels en di amanten en heeft een zeer groote waar de. Naar verluidt komen uit alle deelen der wereld handelaars naar Tientsin om een bod te doen op deze kroon. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. De opbrengst van 't op Vrijdag jl. te K a p e 11 e publiek verkochte woonhuis c.a, aan den Stationsweg bedroeg niet, zooals abusievelijk is opgegeven, f 2860, doch f 1860.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2