EXPOSITION I L INTERNATIONALE KUNST EN WETENSCHAP» Sproeten komen vroeg in SPORT. WALCHEREN. U1S0-8EVELAND. TH0LEN. 2F.EBWS0N-VLAANDEREN W.B. KL0ETINGE. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten kT 335*3*3 snel om zich heen en IT. was vrijwel opgesloten Hij werd verlost door zijn bovenbuur, de vrouw van een petro- leumventer, die met haar kind gevlucht was en een achterdeur opende, waar door M. in veiligheid kwam. De petro- leumventer Baas was zelf uit, doch was ook spoedig bij de brand. Mej. Leeu wenburg die aan de voorzijde boven woonde, was niet aanwezig. De politie, die eerst met den slangen wagen aanwezig was, kon niet veel uit richten tegen de vuurzee, en tegen 2 uur werd dan ook groot alarm gemaakt (dat doet men in Middelburg in elk ge val direct) en zoo werd het kwart over twee eer met volle kracht de strijd te gen het vuur kon worden begonnen. Het resultaat was, dat het pand geheel uit brandde en een der aangrenzende pan den veel waterschade bekwam. ARNEMUIDEN. De rijkspolitie alhier heeft een inwoner dezer gemeente, ze keren J v. B. aangehouden, die nog een 3-tal dagen hechtenis moest ondergaan. Hij werd naar het huis van bewering te Middelburg overgebracht. Dinsdag werd alhier opgericht een kinderzangkoor „De Lustige Zangers", bestaande uit leerlingen en oud-leerlin gen der openbare school. Dit koor zal worden geleid door het hoofd der school den heer P. C. van Maelsaeke en den onderwijzer P. I. Krijger. Beschermvrou we van dit koor, hetwelk reeds uit een 60-tal leden bestaat, is mevrouw Hor- ninge-Francke. Bondsavond A.N.W.B. KOUDEKERKE. In café Centraal had de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Woensdagavond een bondsavond geor ganiseerd, teneinde door een lezing, filmvertooning en een tentoonstelling propaganda te maken voor den A.N. W.B. Burgemeester Dregmans opende den avond met een kort woord. Het deed spr. een genoegen dat een zoo groot aantal personen tegenwoordig was. Spr. wees op het vele nuttige werk van den Bond, zooals bv. het veilig verkeer, bevordering van het toerisme etc. Spr. hoopte dat het streven van den A.N. W.B. ook in deze gemeente vruchten zal afwerpen. De bondspropagandist, de heer M. Ruytenschildt, bracht den burgemeester dank voor het inleidend woord en voor de groote medewerking bij de voorbe reiding. Spreker heeft daarna een propagandawoord gesproken waarin hij o.m. wees op het doel van den bond, nl. alle takken van toerisme en verkeer te bevorderen, te vergemakkelijken en te vergrooten. Spr. wees er op hoe de A.N. W.B. oorspronkelijk een wielrijders- bond was, doch hij is geworden tot een toeristenbond. De vraagbaak voor dui zenden. Niet alleen voor fietsers, maar voor alle weggebruikers doet de bond veel nuttigs. Spr. vestigde de aandacht op het talrijke werk dat de A.N.W.B. voor zijn leden doet: wegwijzers, natuur schoon bevorderen, ontsierende recla me tegengaan, wegenverbetering, brug genbouw, opheffing van tollen bevorde ren, en was dies meer zij. De leden genieten vele voordeelen. Spr. noemde daarvan o.a. de reisaan- wijzingen voor eiken vorm van toeris me reisplannen, grensdocumenten, kaar ten verstrekken etc. etc. In den bond zijn alle vormen van toerisme vertegen woordigd zooals: auto-, motor-, lucht-, wandel-, water-, berg-, en spoortoeris- me. Wat de verkeersveiligheid betreft, ook hier heeft de A.N.W.B. baanbre kend werk verricht. Zoo is met succes aangedrongen op verkeersonderwijs op de scholen, en aan verkeersonderwijs op veel aandacht besteed. Toch worden desondanks d# verkeersreglementen nog altijd niet nauwkeurig nageleefd. Spr. heeft daarom nog eens uitvoerig de voornaamste verkeersregels besproken en uitgelegd en daarbij tal van practi- sche wenken gegeven. Het streven van den bond heeft veel werk geeischt en veel geld gekost. Daarom is de steun van allen die deel nemen aan het moderne wegverkeer noodig. Spr. spoorde aan tot den A. N. W. B. toe te treden. In de pauze heb ben de aanwezigen een tentoonstelling van het materiaal, dat den bond zijne leden verstrekken kan, bezichtigd. En dat is heel wat: gidsen, kaarten, etc. Doch ook gaf een en ander een kijk op het vele dat de A. N. W. B. voor de weggebruikers doet. Vervolgens werd de klankfilm „De veilige wegver toond. Het eerste deel van deze film doet zien waarom het verkeer onveilig is en hoe de veilige weg bereikt kan worden. De diverse gevaren van den weg worden overtuigend weergegeven. Het tweede deel wijst er op hoe het mo derne verkeer aan tienduizenden ar beid brengt en welvaart, maar ook dat dit verkeer den mensch kan doen ge nieten van de natuur en levensgeluk kan brengen. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Dinsdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel van B. en W. tot onttrekking van verschillende j voetpaden aan den openbaren dienst, en 1 een voorstel om de door de provincie aangelegde rioleering in den Zuurbeek- j schen weg in eigendom, beheer en on derhoud te nemen door de gemeente. Verder stellen B. en W. voor niet over te gaan tot de aanstelling van schoolart sen. Naar de meening van B. en W. be rust de lichamelijke verzorging van het kind bij de ouders, en het dient voorko men te worden, dat de overheid een deel van de verantwoordelijkheid der ouders overneemt. Verder is er van een merk bare achteloosheid der ouders gelukkig allerminst sprake, terwijl voorts de nieu we verordening regelende de genees-, heel- en verloskundige armenverzorging, er in voorziet, wanneer B. en W. zulks verlangen, dat de gemeentegeneesheeren een of meer leerlingen kunnen onderzoe ken. Bovendien zijn er ook nog financi- eele bezwaren. B. en W. stellen ook nog voor om op het steunbedrag van niet bij een zieken fonds of vereeniging voor ziekenhuis- verpleging aangesloten werkloozen, een derde der daarvoor verschuldigde con tributie in te houden, een derde betaalt de gemeente, terwijl het fonds zelf ook een derde laat vallen. B. en W. wenschen dezen maatregel, voor zoover deze betrekking heeft op het ziekenfonds, eerst toe te passen, na dat de geheele vrije artsenkeuze verze kerd is. Op dit oogenblik is dat helaas nog niet het geval, maar het gaat den goeden kant uit en B. en W, hebben re denen om aan te nemen, dat deze zaak binnen korten tijd afdoende geregeld zal zijn. RAAD VAN RITTHEM. RITTHEM. Dinsdagavond vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van burgemeester P. W. ter Haar. Ingekomen was een dankbetuiging van de Geitenfokvereeniging voor de subsidie ad f 2,50, voor de keuring, welke dezen zomer op het dorp zai worden gehouden. Verder was ingekomen een schrijven van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling waarbij de normale en de extra subsi die ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 over het 1ste kwartaal 1937 resp. werden vastgesteld op f 66 en f 30. Een Kon. besluit waarbij over het tijdvak van 1 April 1937 tot en met 31 Maart 1942 voor de gemeente Ritthem vrijstelling is verleend tot het geven van openbaar onderwijs. Medegedeeld werd dat de verpachting van gemeentegronden heeft plaats ge had. De paeht per jaar bedraagt 56 d.i. f 22 minder dian in 1930. Het gras gewas op de algemeene begraafplaats bracht f 8; het grasgewas op de ber men van den Ritthemschen straatweg f 9,50 op. De heer H. M. van de Putte had een verzoek om ontslag als raadslid inge diend. Dit werd eervol verleend. Als opvolger is de heer K. Louwerse aan gewezen, Deze heeft zijn benoeming aangenomen; de geloofsbrief met be scheiden werd onderzocht en in orde bevonden. Door het ontslag van den heer Van de Putte onstonden verschillende va catures, Voor het B, A. werd benoemd de heer A. Tange. Voor de commiss'e van Bijstand voor de Landbouwstatis- tiek eveneens de heer Tange. Voor de commissie van toezicht op het agent schap der arbeidsbemiddeling de heer Jan Wisse Czn. De heeren J. A. Osté, A. W. Osté; L. Barentsen en J. Barentsen hadden een verzoek ingediend tot het afvoeren van den ligger van het Zoutmansvoetpad. De heer C e v a a 1 zeide, dat het gedurende den winter voorkomt dat de Barentsweg onbegaanbaar is. Men is dan verplicht langs het Zoutmansvoet pad te gaan, in 't bijzonder des Zon dags bij kerkgang. De heer De Visser bestreed zulks, aangezien het sporadisch voor komt dat vorenbedoelde weg onbe gaanbaar is. Daarbij d'ent in het oog te worden gehouden, dat dit voetpad geenszins een verkorting beteekent ten opzichte van de gebruikers. Met meerderhed van stemmen werd besloten het Zoutmansvoetpad van den ligger der wegen en voetpaden af te voeren. De heeren J. Cevaal, P. Ovaa, M. Kwekkeboom en J. A. de Visser hadden een verzoek ingediend tot het afvoeren van het Zuidwateringsvoetpad, we gens het geringe gebruik dat van dit voetpad wordt gemaakt, De heer <C e v a a 1 merkte op, dat het voor de onderhoudsplichtigen aanmerkelijke kosten medebrengt om dit pad te onderhouden, hetgeen z.i. niet opweegt tegen het gebruik, hetwelk van het pad wordt gemaakt. De heer Boogaard was even wel van meening dat juist het perso neel v,an den Polder Walcheren en P. van den Broeke zeer dikwijls van het pad gebruik maken. Met algemeene stemmen werd beslo ten het Zujdwateringsvoetpad te be houden. Besloten werd het oude brandspuit huis aan den heer A, Poelman te ver- koopen voor de som van f 425. Waar voor verbouwing van het bestaande brandspuithuis f 450 was uitgetrokken, kon met slechts een ger'ng bedrag uit de reserve een nieuw brandspuithuis worden gebouwd, hetwelk kan worden geplaatst op de Algemeene Begraaf plaats, daar hier een aanmerkelijk ter rein braak ligt en .aldus geen bedrag voor bouwgrond dient te worden uit gegeven. De heer Van de Putte bracht dank aan B. en W., dat een goe de oplossing is gevonden voor de over name van den Westhoekweg, welke TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN KUNST, WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SPORT. Inlichtingen bjj de Scheepvaart- en Reisbureaux en het Comité van Propaganda. (Ingez. Med.) door de gemeente in onderhoud is over genomen. De V o o r z. bracht dank ,aan den heer H, M. van de Putte, die geduren de een achttiental jaren onafgebroken lid van den Raad is geweest. In zeer vele gevallen, aldus spr., leidden Uw adviezen tot een goede oplossing, U bekeek de zaken voorzichtig v,an alle kanten om daarna een duidelijke uit spraak te doen. Ook was de verhouding tusschen U en de overige raadsleden buitengewoon goed te noemen. Ik wensch U en Uw gezin in Uw nieuwe woonplaats een welverdiende rust. De heer Van de Putte dankte voor de gesproken woorden en wees er op, dat er van zijn kant tekort komingen waren doch de leden hebben Hie gedragen. YERSEKE. De pl. afdeeling van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland vergaderde onder voorzitterschap van den heer I. Willemsen. De verslagen van secretaris en penningmeester waren beide gunstig voor de vereeniging, die nu reeds 2061 leden telt. De bestuursleden, de heeren I. Willemsen, G. de Jager en J. Ph. Bom werden herkozen. In de plaats van den heer J. Ossewaarde, die naar Den Haag is vertrokken, werd gekozen de heer M. Mieras Nzn. Voor de veel werkzaam heden door het vertrekkend bestuurslid voor de vereeniging verricht, werd hem door den voorz. dank gebracht. Naar de algemeeene vergadering te Goes werden als afgevaardigden gekozen de heeren M. Mieras en K. L. Kramer. Tot leden der controle-commissie werden aange wezen in de vacature A. W. van Dijke de heer C. van Gorsel, in de vacature M. Mieras de heer D. v. Boven. WEMELDINGE. Geslaagd voor het eindexamen aan de Lagere Tuinbouw school te Barendrecht, onze vroegere dorpsgenoot A. W. Karelse Johzn., thans te Rotterdam. WEMELDINGE, Benoemd tot opzich ter bij den Rijkswaterstaat met als stand plaats Jutfaas, de heer J. Ferdinandus- se Mzn.. vroeger alhier. WEMELDINGE. Woensdag werd ten overstaan van notaris J. C. Kram voor de eiven BouterseHardenberg, in de herberg van mej. Korstanje te Wemci- dinge publiek verkocht een woonhu s met erf en tuin groot 2 a 21 ca. Kooper de heer G. Rozemond te St. Philipsiand voor 1310. WEMELDINGE. Gevonden: een da mes rijwiel. Inlichtingen te bekomen bij den Gem. veldwachter. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag werd in het gebouw Tavenu een openbare vergadering gehouden van de N. S. B. waarin als spreker optrad de heer J. H. Veldmeijer uit Utrecht met als on derwerp: „Waarom Mussert?" De ver gadering was slecht bezocht. Woensdagmiddag had alhier op den hoek bij de wagenmakerij van J. de Kos ter een aanrijding plaats tusschen de au to's van dhr. K. Saaman, commissionnair en dr. Vos. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Beide wagens liepen schade op aan lampen en spatborden. Doodelijk ongeval. THOLEN. Woensdag was de 55-jarige opperman A, Deurlo bezig steenen een ladder op te dragen aan een in de Oudelandsche straat te Tholen in aan bouw zijnd huis, toen de man, waar schijnlijk door een duizeling bevangen van de ladder viel. Arts P. J. Duinker die spoedig ter plaatse was, liet den man per brand- caid naa rhuis vervoeren waar hij een<- gen tijd later is overleden. OOSTBURG. In de, op het speelplein van de School met den Bijbel alhier ge plaatste tent, waren Woensdagavond 1600 menschen bijeen om te luisteren naar de rede, van den minister-presi dent dr. H. Colijn. Hoewel is aan te ne men, dat het grootste deel der aanwe zigen behoorde tot de aanhangers der a.r. partij, waren er tal van vrijzinnigen en wellicht ook eenige katholieken, die allen den begaafden spreker van nabij wenschten te zien en te hooren. In afwachting van de komst van den spreker, werd het Z. VI. Volkslied ge zongen, terwijl de muziek vervolgde met een marsch en een potpourri van volks liederen. Bij het binnentreden van Z.Ex. werden hem twee coupletten van het Wilhelmus toegezongen, waarna de heer A. Catsman als voorzitter der centrale Sluis van de a.r. kiesvereeniging ver zocht gezamenlijk het 3e vers te zingen van Ps. 84, aan welk verzoek, staande, voldaan werd. gevolgd door lezing van eenige verzen van Ps. 84 en gebed. Hierop volgde een hartelijk welkomst woord, door den heer Catsman tot Z.Ex. gericht, waarna deze onder applaus met zijn rede aanving. Waar deze rede wel in hoofdzaak neergekomen zal zijn op hetgeen de minister ook elders reeds ge zegd heeft, me^ien wij met deze ver melding te kunnen volstaan. Alleen, waar de spreker het had over bezuini ging o.a. op het onderwijs, daar lokte een zinspeling op de opheffing van de Rijks kweekschool alhier een levendig applaus uit, maar Z.Ex. gaf nadrukkelijk te ken nen, dat van hem in geen enkel opzicht beloften waren te verwachten. Met een beroep op het Christelijk Nationaal ge weten van het Nederl. volk, dat straks ter. stembus moet trekken, besloot de spreker zijn, van het begin tot het einde met de grootste aandacht aangehoorde rede, om te besluiten mt gebd, nadat nog een vers van Ps. 118 gezongen was. Extra-trams, bussen en particuliere auto's hadden de nieuwsgierigen van alle zijden aangebracht. Men zie het verslag van dezelfde rede, door den minister te Middelburg uitgesproken, elders in dit nummer. IJZENDIJKE. Op de algemeene jaar vergadering van den Z-ichariaspolder, 2e deel, werd de heer Emiel Haverbe- ke herkozen als dijkgraaf. De vergade ring verklaarde zich met algemeene stemmen tegen 't voorstel van Ged St. tot samenvoeging van de polders in West Zeeuwsch-Vlaanderen. TEGEN DE SAMENVOEGING DER POLDERS. IJZENDIJKE. Op de jaarlijksche alg. vergadering van ingelanden van den Mauritspolder verklaarde men zich met algemeene stemmen tegen het voorstel van Ged. Staten tot samenvoeging van de West Zeeuwsch-Vlaamsche polders. Het dijkgeschot werd van 4.25 op 4.75 gebracht. Ingelanden van den Nieuwen Pas- sageulepolder hielden hunne jaarverga dering, op welke het dijkgeschot werd vastgesteld op 8 (v.j. 7.25). Naar het waterschap der Sluis aan de Wielingen werd afgevaardigd de heer G. Buijsse te Biervliet, zulks in de vacature-Ch. Wyf-. fels. Ingelanden verklaarden zich met algemeene stemmen tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot samenvoe ging van de polders in West Zeeuwsch- Vlaanderen. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE A.B.C.-cabaret. (-§-) Ten besluite van het seizoen 1936/37 trad Woensdagavond onder auspiciën van het „comité voor Abonne- ments-Tooneelvoorstellingen te Mid delburg het „A.B.C.-cabaret" (ljeider Louis Gimburg) in den schouwburg Mo lenwater op, De zaal was vrijwel uitver kocht en de talrijke aanwezigen heb ben blijkens het applaus, de prestaties van de jolige troep buitengewoon ge waardeerd. Het programma „Menschen kijken U aan' getiteld, bestond uit een reeks van parodieën, waarvan de meeste geschre ven werden door Wim Kan, lid van het gezelschap. Zijn spot is overwegend ce rebraal van aard: het vernuft voert er het hoogste woord in .en houdt de ty peeringen in het gebied der realistische nabootsing. Van fantasie op wier vleu gels de beelden in het rijk der kunstzin nig idealiteit moeten worden verplaatst, hebben we niet veel gemerkt. Hetzelfde geldt van Gimberg's „Ja lousie internationale", een „misverstand in vier talen", dat door den schrijver en Maria Marletto intusschen kostelijk werd gespeeld en als „glansnummer" van het programma insloeg. Gimberg verwierf met zijn handige, ten tooneele tot stand gebrachte, gedaanteverwisse lingen zelfs applaus bij open doek. Ér was overigens geen enkel nummer, dat het niet deed. Alle leden van het gezelschap droegen om beurten hun en haar aandeel in het rijke succes bij: Corrie Vonk met haar eenigszins rauwe parodieën (het beste voldeed ons die op Van Alphen's kindergedichtjes), Tilly Perin Bouwmeester met haar vermake lijke voordracht (o.a.) uit de „Peter cyclus", Maria Marletto reeds ge noemd; Cissy van Bennekom in kleine re, maar vlot gespeelde rolletjes; Louis Gimberg als conferencier en de gebrui kelijke „hij" in diverse creaties, Lau Ezerman, die o.m. met veel verve een loopje nam met zekere jubileumre devoeringen, Wim Kan met zijn cari- catuur van een modernen schilder, en tenslotte Han Beuker en Wouter Denijs, die het op hun manier „met vleugels zeiden". De volle zaal liet het, als ge zegd, niet aan blijken van waardeering ontbreken. Aan het slot kreeg Louis Gimberg een bouquet schoone, roode bloemen. (Ingez. Med.) ssrxastsaRszsors VOETBAL. Zeelandia-Eiland Boys 42, De gisteren voor de na-competitie ge speelde wedstrijd Zeelandia-Eiland Boys is door de Middelburgers met 4-2 gewon nen. Zeelandia telde acht invallers waar bij spelers waren uit het 3e en 4e elftal. Desondanks werd er bij momenten niet onaardig gespeeld. In de eerste helft be haalde Zeelandia 'n 1-0 voorsprong. Een der backs, liep den bal in het eigen doel. Na de rust kwam een klein overwicht van Eiland Boys. Binnen 10 minuten liepen de Vlissingers den achterstand in. Zij namen door twee doelpunten van hun midvoor zelfs met 2-1 de leiding. Gelei delijk werd Zeelandia daarna sterker. De rechtsbuiten bracht den stand weer ge lijk 22, waarna de midvoor en de rechtsbinnen den eindstand op 4 2 brachten. Zeeuwsche Boys-Goes 2-6. Donderdagmiddag ontmoetten Zeeuw sche Boys en Goes elkaar voor de na- competitie. Beide ploegen telden twee invallers. Voor rust, tegen den wind hadden de gastheeren weinig tegen Goes in te breng'en. Alle samenspel was bij hen !zoek, hobrwel Goes tenslotte vrij goedkoop aan de 5 doelpunten kwam die ze voor de rust scoorde. Had Goes de kansen beter weten te benutten, dan had het drie of vier doelpunten meer moeten scoren. Het eerste doelpunt al leen was van goede kwaliteit, Schrijver zette keurig langs doel, Boudeling gaf het Ieder terug en Leijnse scoorde dui ver 0-1. Kort daarop gaf Boudeling weer mooi voor, back en keeper van de liepen elkaar in den weg, misten beide en Sinke had het leder slechts een duw tje te geven. Onder den aanhoudenden druk van Goes, maakten de gastheeren driemaal hands in het strafschopgebied, en door Daniëlse (2) en Leijnse werden dit drie doelpunten. Na rust gaven de Zeeuwsche Boys heel wat beter partij. De Kok speelde nu spil en De Pan in de voorhoede, wat een groote verbetering bleek. En men keek nu ook beter uit, verzorgde het plaatsen zuiverder. Op fraaie wijze werkte De Pan er zich langs en schoot dan zuiver in (5—1) waarna Van Hese, na een scherp voorzet van Sinke, in eigen doel trapte (6—1). Tenslotte was het De Pan weer, die er 62 van maak te nadat Van Sabben een hard scherp schot van De Kok ternauwernood met den voet geretourneerd had. Na Er geza genol slecl| aan daar| de ping zelfsl S'ezal 'hiera bra cl wilc hoe

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6