DELFTSCHE SLAOLIE xanoer Harken ment PALTHE KRONIEK van den DAG. CALVÉ- KWALITEIT ZEELAND. Voor Pinksteren EM AILLE TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE COESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 7 MEI 1937. No. 106. □0 S MIDDELBURG. Palthe's Extra-Service: VL1SSINGEN. KEUKENUITRUSTINGEN Het vuur onder de asch. Het nieuws, dat de laatste dagen uit Spanje kwam, was nogal opzienbarend; in 't bijzonder dat over zekere gebeur tenissen te Barcelona, waar de anar chisten met de regeering slaags raakten, niet het gevolg, dat een burgeroorlogje in den burgeroorlog ontstond. Toen wij dit schreven, heette het, dat de zaak was bijgelegd: de komende dagen zal wel blijken, wat men daarvan moet denken. Van weinig minder belang dan de ge beurtenissen te Barcelona lijken ons eenige verschijnselen in veirband met het bombardement, dat de Baskische stad Guernica vernietigde. Over die schandelijke zaak worden nog steeds in de buitenlandsche pers kolommen vol geschreven. Van rechtsche zijde in Spanje gaat men n.l. door te beweren dat Guernica niet door 'n eskader vlieg tuigen van Franco in brand is gebom bardeerd, doch dat linksche elementen de stad in brand staken, om Franco op hieuw van boosaardigheid te kunnen betichten. Het spreekt vanzelf, dat deze lezing in enkele landen, als Duitschland en Italië den lezers bij uitsluiting van de andere en vermoedelijk juiste wordt voorgezet. Vooral de Duitschers zijn ten aanzien van dit geval fel en gevoelig. Zooals men weet, zouden het zeer waar schijnlijk Duitsche vliegtuigen zijn ge weest, waaruit de bommen op Guernica werden geworpen. Daaraan worden nu nog berichten uit Tsjecho-Slowaak- schen bron toegevoegd, behelzende, dat onlangs duizenden bommen uit Duitsch land naar Spanje zijn gebracht. Het ver voer geschiedde 's nachts met zware bommenwerpers. In de Engelsche pers is aan deze be richten veel aandacht bestee'd. Zoo zelfs, dat de Duitsche gezant te Londen, de heer Von Ribbentrop, gemeend heeft een scherp protest te moeten laten hoo- ren. De uitwerking van dit protest zal intusschen wel verzwakt zijn door het feit, dat von Ribbentrop, zich in de jong ste vergadering der niet-inmengings- commissie verzette tegen een voorstel, om aan de strijdende partijen in Spanje een nota te richten, houdende een aan beveling om niet nog meer z.g, ,,open steden" te bombalrdeeren. Dit verzet dat door den Italiaanschen afgevaardig de gesteund werd, maakte uit den aard der zaak een zeer pijnlijken indruk. Het vraagstuk van het bombardeeren van open steden, d.w.z. van een vrijwel on beschermde burgerbevolking vormt een van de ijselijke aspecten van de moder ne oorlog-voering. Het geeft te den ken, dat Duitschland en Italië dit strijd middel niet versmaadbaar schijnen te achten. Er zijn verder dan nog berichten over een andere merkwaardige activiteit der Duitschers ten aanzien van Spanje. Een lid van de delegatie der Baskische regeering te Parijs, Francisco Basterre chea, een bekende persoonlijkheid in de Baskische nationalistische beweging, vóór den burgeroorlog lid van de recht bank voor constitutioneele garanties en een vriend van den Duitschen ambassa- Men zal van mij wel willen gelooven, dat ik grooten prijs stel op het handhaven van het begrip: individueele bestaansverantwoordelijkheid. De zorg voor het bestaan en de voorziening in de bestaansrisico's hoort primair bij den burger, niet bij de gemeenschap. Maar ik vrees van een invoering van een staatspensioen in dit opzicht geen enkel gevaar. De uitbanning van het oud en arm uit onze nationale samenleving is een eisch van rechtvaar digheid en naastenliefde. Ons volk voelt dit aan en is bereid de lasten te dragen, noodig voor de opheffing van dit leed. Wij moeten bereid zijn onder dien last ónze schouders te plaatsen; niet enkelen, maar velen zullen moeten meedragen. Wij moeten met praktische en zakelijke voorstellen over de uitvoerbaarheid de Overheid en de openbare meening voorlichten. Aldus doende hebben wij het moreele recht de definitieve uitbanning van het oud en arm zonder eigen schuld uit ons volksleven te vragen en wij zullen dat verkrijgen ook. Want van de gedachte van het Staatspensioen kan gezegd worden: zij is op weg en niets zal haar tegenhouden. Ik heb mij voorgenomen aan de verwerkelijking van dit ideaal mijn beste krachten te geven. H. D. LOUWES. deur te Parijs, graaf Welczeck, heeft aan Havas bijzonderheden ver strekt over voorstellen tot overgave van Bilbao, welke aan de Baskische re geering van Duitsche zijde moeten zijn gedaan. De Duitsche afgevaardigden be gonnen, volgens Basterrechea's mede- deelingen, met zachtheid te wijzen op de sympathie van Duitschland voor het Baskenland, een land met een zuiver ras. Toen de Basken weigerden in de voorstellen te treden, begonnen zij te dreigen. Zij verklaarden, dat Duitsch land de middelen bezat Franco de over winning te bezorgen en dat zij zelfs Bilbao zouden kunnen vernietigen met honderden vliegtuigen en ander vernie- tigings-materieel. Hierna stelden de af gezanten vragen over de autonome re geering van het Baskenland en Bilbao en kondigden aan, dat zij zoo noodig overal elders in Spanje in de verdedi ging zouden blijven om al hun aanvals- kracht te concentreeren in het Noorden en zoo den val van Bilbao te bewerken. Volgens Basterrechea zijn al deze besprekingen op de Baskische legatie te Parijs gehouden en ook nu nog wordt hij ieaeren dag opgebeld door personen, die hem uit naam van oude vrienden dringende en vertrouwelijke mededee- lingen willen doen. Na de Duitsche be dreigingen heeft hij alles medegedeeld aan den Spaanschen ambassadeur te Parijs. Op de vraag of hij ook andere bewij zen had ten aanzien van de Duitsche in terventie in het Baskenland zeide Bas terrechea, dat hij herhaaldelijk aanbie dingen krijgt van wapenhandelaars die alle soorten oorlogsmateriaal willen le veren. Zij toonen een groote hardnek kigheid in het verlangen hem in zijn bu reau te komen bezoeken. Zij bieden groote betalings-faciliteiten aan. Het zou vaststaan, dat zij agenten van de Gestapo zijn, die trachtma de zaken te vertroebelen. Over mededeelingen als deze van Basterrechea hoeft men zich niet te verwonderen, Gewroet achter de scher men behoort nu eenmaal bij het onder havige soort van aangelegenheden. Ook aan linkschcn kant gebeurt het een en ander, dat ais het ontdekt werd, „sen sationeel" genoemd zou worden; daar (Ingez. Med.) door MARY HASTINGS BRADLEY, 26). Neen, ik ben ingenieur". „Uit één van de Zuidelijke Staten?" „Is dat zoo merkbaar?" A oor een landgenoot wel. Hebt u het niet aan mij gemerkt? Ik ben wel in het Noorden op kostschool geweest om mijn accent kwijt te raken, maar dat is niet heelemaal gelukt". Zijn gelaat verstrakte. Hij staarde over het water en vroeg heel terloops: „Zijn er nog andere lui uit het Zuiden aan boord?" ,lk geloof van nief De meeste pas sagiers zijn Engelsche ambtenaren iri'et hun familie, die op verlof zijn geweest., en zij zeggen, dat wij de eenige Ameri kanen aan boord zijn. Ik en.... mijn man". Ze aarzelde altijd om dat woord te zeggen. Het scheen of er een gordijn tusschen hen beiden dichtgeschoven werd. Hij vertrouwde zichzelf niet en durfde haar niet aanzien. Hij wist, dat de Harkens aan boord waren, dat had hij dadelijk gevraagd aan den steward, maar toch scheen het hem ongelooflijk, dat dit meisje Anne Harken was. Zij kon dat ongekunstelde aardige ding met die lachende oogen onmogelijk zijn. Maar wat had hij dan eigenlijk ver wacht? Dat zijn roekelooze nichtje zou rondloopen als een met schuld beladen stakkerd? Het was nog al natuurlijk, dat het meisje zich opgetogen voelde over het geslaagde planHij voelde zich al niet zoo zeker meer van de argeloos heid harer oogen en.... van haar vra gen. „Kent u Zuid-Carolina?" vroeg ze hem op dat oogenblik. „Heel oppervlakkig. Nog uit mijn jeugd", antwoordde hij. Toen zag hij een man uit een deur komen, hen beiden met vragenden blik opnemen en lang zaam naar hen toeslenteren. Het meisje keerde zich half om. „Hal lo, Andy!" riep ze. Andy! Even flitste in Alexander de hoop op, dat hij zich vergist had, maar het volgend oogenblik zei het meisje bijna aarzelend: „Dit is mijn man.... Hij keek den man strak aan. Hij was er bijna zeker van, dat hij hem al vroeger gezien had met zijn donkere oogen en breede schouders. „Mijn naam is Chadwick. Harvey Chad- wick", zei Alexander op effen toon. „Het is een vreemd geval, ziet u.... u moet Alexander Harken zijn". Hif bemerkte de terughoudendheid van den ander, „Juist!" „Ik heb een boodschap voor u van eën klasgenoot", loog Alexander, „van de universiteit in Virginia. Hij heet Ship- kan men verzekerd van zijn. Hoewel men de beteekenis er van niet mag overschatten, is toch buiten kijf, dat in al die dingen een element van gevaar schuilt. De Spaansche burgeroorlog blijft een haard van latente internati onale conflicten vormen: onder de asch der niet-inmengingsovereenkomst smeult het vuur eener calamiteit. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der di recte belastingen enz., J. Beaufort ver plaatst van het kantoor Sas van Gent naar het kantoor Helmond. EEN LEERKRACHT MINDER AAN SCHOOL A. Daar aan de openbare school A (Ver- werijstraat) het aantal leerlingen, op 16 Juni 1936 nog 200 bedragende, op de teldata 16 Sept. en 16 December 1936 en 16 Maart 1937 bleek teruggeloopen tot resp. 184, 172 en 169, bepaalde de minister van O. K. en W., dat het aan tal verplichten naast het hoofd van de school op heden nog 4 zijnde, met in gang van 1 Mei 1937 slechts 3 mocht bedragen. Hoewel een vermindering van het aantal leerkrachten aan deze school was te verwachten per 1 Januari 1938 of, bij toepassing van art. 28, achtste lid, eventueel met ingang van den nieuwen cursus, konden B. en W. toch zeker niet vermoeden, dat een dergelijke ingrijpen de maatregel op zoo korten termijn zou worden genomen. Onmiddellijk na ontvangst van het Ministerieel schrijven hebben B. en W. dan ook èn in het belang van het on derwijs dat toch ongetwijfeld ten zeerste zou worden geschaad èn met het oog op den wel zeer korten termijn voor het verleenen van ontslag aan een der leerkrachten, ten departemente uit stel van dezen maatregel bepleit. Re sultaat van de terzake door den Wet houder van Onderwijs gehouden bespre king is geweest, dat de Minister bij na der schrijven van 9 April 1937 meedeel de, den maatregel op te schorten tot 16 Juli a.s., dat is dus practisch vrijwel tot aan het eind van den cursus. Gevolg van een en ander is, dat aan een der leerkrachten met ingang van genoemden datum eervol ontslag z(al moeten worden verleend wegens ophef fing der betrekking en dat vóór het be gin van den nieuwen cursus eenige re organisatie van het 1. o. noodzakelijk zal zijn. Ten aanzien daarvan zullen B. en W. zoo noodig, binnenkort nadere voor stellen doen. Thans stellen zij voor om aan de on derwijzeres mej. J. G. Woittiez eervol ontslag te verleenen met ingang van 16 Juli wegens opheffing van hare betrek king. B, en W. meenen de voor de rijks lagere scholen bestaande regeling van afvloeiing te moeten toepassen. Na een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat geen der leerkrachten bij het openbaar 1. o. in deze gemeente ge negen is om zich vrijwillig op wacht geld te laten stellen. EEN DRUKKE, DROGE, DOCH KILLE HEMELVAARTSDAG. Het is gisteren een zeer drukke He melvaartsdag geweest. Niet alleen de geref. jongelingen, doch ook honderden andere vreemdelingen vertoefden bin nen onze veste en later op den dag was het vooral de plattelandsbevolking, die dezen dag volgens traditie in „stad" be sloten, wel te verstaan in een zeer klein deel daarvan. Als wij ons oor goed te luisteren hebben gelegd is het voor ver schillende zakenlieden geen slechte dag geweest. Het bleef gélukkig droog, doch het was nog vrij kil. Voor een flin ke wandeling was het echter goed en dit hebben ook de leden van het mu ziekgezelschap Crescendo ondervonden op hun ochtendwandeling naar Souburg en terug. Het werd door velen gevolgd en voor al bij zijn terugkomst in de stad trok het veel belangstelling. EEN FOTO VAN DE PRINSES, En een dankbetuiging. Onze stadgenoote, mejuffrouw A. C van Agten, heeft ons een schrijven ge toond wat deze 86-jarige op zeer hoo- gen prijs stelt. Men zal zich herinneren dat mej. Van Agten voor het raam van haar verlof zaak aan de Dwarskade tijdens de hu welijksfeesten een foto van H. K, H. Prinses Juliana vooirstelleride Haar eerste schrede tusschen de Koningin en wijlen Prins Hendrik in, in passende om geving had geplaatst. Deze foto is zeldzaam, althans zij werd niet ouder de bij deze gelegenheid gcpubiiceerae jeugdportretten van de Pr'nses door mej. Van Agten terug ye- i onden. Dit deed haar besluiten de fo to aan het Prinselijk paar toe te zen- uen en zij deed dit met een begeleidend schrijven, dat zij geheel opstelde al schreef zij aan een goede bekende, dus zonder de termen, die men anders ir L'neven aan Vorstelijke personen ge bruikt. Het slot luidde dan ook Ie groeten aan uw lieve moeder". Onze stadgenoote was zeer verheugd eri durfde eerst van haar handeling te genover deraen gewagen, toen zij het volgende schrijven van den kamerheer van de Prinses, J. C. baron Baud, ont ving: In opdracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, heb ik de eer mejuf frouw Van Agten te Middelburg Hoogstderzelve dank over te brengen voor de vriendelijke aanbieding van de foto voorstellende „de eerste stapjes van Prinses Juliana", welk geschenk door hunne Koninklijken hoogheden zeer op prijs is gesteld en met bijzonde re erkentelijkheid is aanvaard. Laat Pal the Uw costuum eens vol ledig chemisch reinigen en persen: Om het allerbeste resultaat te bereiken worden te Almelo 5 verschillende persen er voor gebruikt 1 Daarom vrordt Uw pak zoo mooil (Ingez. Med.) Medio's Adspirantenïesst, Bij de viering van de Mediofeesten ter eere van het 45-jarig bestaan, was ook op het programma voor deze herdenking geplaatst 'n feestavond voor Medio's jeugd. Dat feest moest door vele bijzon dere omstandigheden uitgesteld worden tot Woensdag jl. In onderlinge wedstrijden konden de adspirantleden hun krachten en kunnen meten. De voorzitter de heer Ch. J. Mazure reikte op dezen feestavond gehouden in de St. Joris de prijzen uit, waar ver schillende ouders getuige waren van de kindervreugd. De heer Mazure deelde o.a. mede, dat hij in het wedstrijd-pro gramma had opgenomen één door hen te geven zelf gemaakte Rhythmische- of vrije oefening. Hij wilde hierdoor bevor deren den drang tot eigen schepping en daarbij aanleeren een g'epaste vrijmoe digheid, :ets dat de menschen niet meer missen kunnen in dezen tijd. Wie het mist wordt onherroepelijk in een hoek geduwd. Met een zekeren trots en blij heid werden de prijzen door de over winnaars in ontvangst genomen. Na afloop der prijsuitreik ng werden smalflims door Kifo vertoond, waarop de adspiranten zich zelf zagen marcheeren en turnen. De avond werd verder door gebracht met voordrachtjes. Zang en zelf gemaakte dansjes, waaronder een Me nuet van 2 meesjes, met eigen gemaakte Rococo costumes. Ue hr Muzure zeide hierdoor zeer getroffen te zijn, daar reeds nu zijn lessen zoo goed in praktijk wer den gebracht. Versnaper'ngen, volks dansjes en de muziek van den heer Je- saayes zorgden voor de verdere afwisse ling'. De dames Vermeulen kregen van de adspirant-meisjes bloemen. Verplaatst met ingang van 1 Juli a.s, van Witmarsum (Fr.) naar Goes, de assistent der dir, bel. T. Bakker. DE BRAND IN DE NIEUWSTRAAT, Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor twee brak zooals reeds zeer in het kort gemeld brand uit in het pand in de Nieuwstraat waar voorheen eerst een chr. school en daarna een R. K. vereenigingsgebouw was geves tigd. Beneden had de heer Millenaar zijn rijwielzaak en werkplaats en juist in de werkplaats is de brand ontstaan, toen M. het ongeluk had een pan war men lak om te stooten. Het vuur greep pe, Edmund Shippe. Ik trof hem in New- York en toen hij hoorde, dat ik met de boot naar de Kaap ging, toen vroeg hij me u zijn groeten over te brengen, om dat hij gelezen had, dat u op uw huwe lijksreis naar Kaapstad was. Eigenaar dig dat ik u zoo dadelijk hier getroffen heb!" Andy lachte achteloos, „Ik zou zou zeggen, dat het mevrouw Harken was, die u het eerst hier ontmoet hebt!" „Ik liep hem tegen het lijf en meende, dat ik toen wel een praatje moest ma ken", zei Anne. „Het was een ernstige botsing", zei de zoogenaamde Chadwick, „om die goed te maken zal nog heel wat gepraat noodig zijn". Ze begonnen allen te lachen en hij voegde er nog bij: „ik kan uw voornaam goed onthouden, omdat het mijn eigen middelste naam is. Ik heet Harvey Ale xander en bij verkorting Alex", Het was een verzinsel van Alexander, maar het was een goed middel om zich bij zijn eigen naam te laten noemen. „Het is een naam, die in onze fami lie veel voorkomt", zei Anne. Farquahr mompelde slechts: „Zoo? en vroeg dan onverschillig: „En hoe maakt Shippe het?" „Uitstekend. Hij zei, dat hij u na zijn collegetijd niet meer gezien had en dat u hem nog wel zoudt kennen". „Zoowat...." zei Andy. Alexander gnuifde inwendig over den schok, dien hij hun bezorgd moest heb VAN f 21.50 AF FABRIEK TE DIEREN ben. Dit was dus het paar, dat hij zocht en dat wellicht had samengespannen om hem uit den weg te ruimen. Het was moeilijk te gelooven, als hij hen zoo aan keek. Of neen, van dien man was het niet zoo moeilijk te gelooven, want die had eten vrij verloopen g'ezicht en een paar venijnige oogen; maar het was bijna niet aan te nemen van Anne. Als hij ooit een door en door beschaafd meisje. Hij had er graag dadelijk over begon nen en de zaak uitgepraat. Maar in zijn haast had hij zijn papieren niet in orde kunnen brengen en hij zou er per draad- looze om moeten vragen, Het was dus beter te wachten tot ze ergens een Ame- rikaansch consul troffen. Het was in elk geval een gek zaakje! Een drommels gek zaakje! Hij was over zijn eerste woede heen; hij was in staat over het grimmig wrange van den toestand te grijnslachen, maar toen een der passa giers in het voorbijgaan joviaal riep: „Morgen Harken!" en die kerel terug- wuifde, voelde Alexander een vinnige vijandschap. Dat die onbekendezijn naam voerde! Het had heelemaal niet in Alexanders voornemen gelegen een soort vriend schap met het paar te sluiten, maar hei scheepsleven had hen bij elkaar ge bracht en zijn nieuwsgierigheid, gepaard aan zijn belang om zooveel mogelijk var; hen te weten, trok hem toch naar hen toe. Hij kwam er achter, dat ze eer, poosje in Kaapstad zouden blijven, dan (Ingez. Med.j een boot naar Mombasa nemen en daar het binnenland intrekken om op jacht te gaan. „En hoe lang bent u van plan in Kaapstad te blijven?" vroeg hij. „Dat hangt af van een g'eding, waar in Andy...." begon Anne, maar haar man viel haar meteen 'n de rede: „Daar praten we niet over.als er ook maar iets van het te geven getuigenis uitlek te, dan zouden de Engelschen er voor deel van kunnen trekken en was onze kans bedroven. Maar het zal niet zoo heel veel tijd in besiag nemen. Hoog stens een dag of tien". Hij noemde de boot, waarmede ze van plan waren uit varen. Waarom was hij er nu opeens zoc ze ker van, dat het niet lang duren zou? vroeg Anne zich verwonderd af; in Noord Carolina had hij beweerd, dat het hem wel eens kon beletten b'nnen een jaar terug te zijn! Zc begreep al die te genstrijdigheden in hem niet zoo gemak kelijk. Alex kwam tot de overtuiging, dat hij zijn papieren het beste naar Mombasa zou kunnen laten zenden. .Ik heb ook al over een boot .ritten cenken', zei h;i „Want ik ga eveneens naar Mombasa" „Prachtig!" zei Audy op hartelijken toon. „Dan zullen we elkaar heel wat zien! I" „Te veel zelfs!" (Wordt vervolgd.)"

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5