BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. Verkeersregeling Middelburg BEURS VAR AMSTERDAM. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREM W.D. BEUKSTHERMOMETER WOENSDAG- Rubber Suiker -c Amerika Markt ObLMarkt Philips H.V.A, SPANJE. Ongeregeldheden te Barcelona. ENGELAND. De Autobusstaking. VERRE OOSTEN. KL0ETINGE. -•3^è3*5SS*5s?ssÉSi grondgebied en de daaruit voortvloei- j van geoefendheid te verwerven, die tus- ende verplichtingen voor de algemeene schen de eischen, gesteld aan het vlieg- belang'éïibehartiging. Dat heeft de Sta ten van onderscheidene gewesten, bijv. ook van Noord-Babant, geleid in den laatsten tijd tot inrichten en oprich ten van grootere waterschappen door samenvoeging van vele polders. Dat deed daar en elders de Provinciale Sta ten, ondanks verzet van particuliere be langhebbenden, pal staan achter de col leges van Gedeputeerde Staten. I?n ook in Zeeland zullen zij zich wel niet van de wijs laten brengen en uit eigen oogen zien. De éénige principieele vr,aag is: Op welke wijze wordt het publiek belang der streek, voorzoover de zorg daar voor bij een waterschap behoort, het beste gediend? Door één geheel, zij het dat gerekend wordt in de bestuursorganisatie met de belangen der deelen en dat daarmede in overeenstemming een groot bestuur wordt gekozen, nog grooter dan bijv. in Walcheren of Schouwen, dan wel door 76 kleinere, soms zelfs zeer kleine, af zonderlijke deelen en een paar honderd in groepjes van 3, soms van 2 personen verdeeld, die geen geheel dus vormen? Het antwoord kan voor een onpartij dig, onbevangen, niet op private belan gen van den een of den ander of de eene of andere groep lettenden persoon niet twijfelachtig zijn. En toch: daarover gaat het allereerst; en verder of er soms in 't voorgestelde reglement verbeteringen zijn voor te stellen. de bewijs A (sportbrevet) en het militaire brevet in ligt. Tevens zal aan deze per sonen de gelegenheid worden geboden om gedurende een nader te bepalen aan tal uren 's jaars, volgens een vast sche ma, hun vlieg'vaard gheid te onderhou den. Verleden jaar stichtte de heer A. H. G. Fokker het „Fokkerfonds", hetwelk o.a, eveneens als doelstelling heeft: het opleiden van een zoo groot mogelijk aan tal Nederlanders tot vliegtuigbestuurder. Naast deze twee fondsen bestaat dan nog het nationale luchtvaartfonds, het welk destijds na de historische „Peli- kaan"-vlucht door het Nederlandsche volk is bijeengebracht. De taak van dit laatste fonds is van meer algemeenen aard, nl. het verspreiden van ju'ste luchtvaartbegrippen onder de bevolking en in het bijzonder onder de jeugd. Mededeeling aan onze lezers. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he- den; beteekent: geen noteering Het kaartje van de verkeersregeling ontvangen, in de binnenstad is thans voor abonnees Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% en zij, die kunnen aantoonen betalend Amsterdam 1934-4% 100% medelezer te zijn, zoolang de voorraad Zeeuws. Hyp. B-4% 100% strekt, aan ons bureau gratis verkrijg- Cities Service Cy. P. 1958 5 52%53% baar. j A Pref. Jurgens A 127%—127% Aan hen, die zich als nieuwe abonnee A Ned. G:st- en Spiritusf. 470-455 ex div. opgeven, wordt het kaartje eveneens - - gaarne verstrekt. Nieuwe kwartaalabon nees hebben daarbij het voordeel, dat zij het loopende kwartaal slechts de helft van het abonnementsgeld 1.15) be hoeven te betalen. Voor niet-lezers is het kaartje ver krijgbaar a 25 cent. De Directie. Gift van Koningin en Prinses voor Haagsche bleekneusjes. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben een gift geschonken ten bate van de collecte voor de Haagsche bleekneusjes, welke morgen (Hemel vaartsdag) wordt gehouden. DE SLA-EXPORT NAAR DUITSCHLAND. Maximumprijs verlaagd tot f 20. Naar de N.R.C. verneemt zal de ma ximumprijs, waarvoor de groentenex- porteurs de Hollandsche sla naar Duitschland mogen zenden, opnieuw worden verlaagd en wel tot 20 per 100 kg netto. Dit beteekent reeds een aanmerkelijke verlaging bij den begin- prijs, welke 27 per 100 kg bedroeg. Deze verlaging houdt mede verband met het feit, dat de betalingscontingenten voor sla naar Duitschland weldra zullen zijn uitgeput, hoewel door overboeking reeds een verhooging van het contin gent kon worden verkregen. Hierdoor heeft men in de afgeloopen weken nog vrij veel sla voor export verzonden; de verwachting is gerechtvaardigd, dat ook in het begin van Mei nog uitgevoerd zal kunnen worden. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft tevens een mini mumprijs van 18 voor den sla-export vastgesteld, zoodat deze thans wel ge heel en al aan banden ligt. WAT HET LUCHTVERDEDIGINGS FONDS BEOOGT. Het lucHtverdedigingsfönds aldus prof. dr. J. E. de.Quay dezer dagen op een persconferentie heeft allereerst ten doel om personen die zelf niet over de noodige middelen beschikken, finan- cieelen steun te verleenen, zoodat zij hun vliegbrevet kunnen behalen. De Vereeniging voor nationale veilig heid waarvan prof. De Quay voorzit ter is stelt zich op het standpunt, dat de instandhouding en versterking dier veiligheid zaak van alle burgers is. Doel van het fonds is niet, om in de plaats te treden van de door de over heid te verzorgen opleiding van militaire vliegers. Men wil slechts een zoo groot mogelijk aantal reserve-vliegers oplei den, daar in verband met de ontwikke ling van het luchtwapen in geval van nood vele reserve-krachten aanwezig zullen moeten zijn, bij mobilisatie moe ten in zoo kort mogelijken tijd gereede militaire vliegers gevormd kunnen wor den. Door deze voor-opleiding zal men te vens een zekere selectie naar de ge schiktheid voor het beroep verkrijgen. De uitvoering zal waarschijnlijk door de Nationale luchtvaartschool worden ver zorgd. Binnenkort gaat de Ver. voor na tionale veiligheid over tot de geld-inza- meling. Zij Zal worden ingezet met een beroep op alle landgenooten. Binnen en kele dagen zullen 40.000 circulaires wor den verspreid. De vereeniging vetrouwt er op, dat na rustige en ernstige overwegingen, vele landgenooten hun nationalen plicht zullen verstaan en door een bijdrage zullen toonen een extra offer te willen bren gen, De Ver, voor nationale veiligheid be perkt haar activiteit tot de inzame ling van gelden. De besteding wordt aan een andere, meer deskundige instantie overgelaten, nl. het onder voor zitterschap van ir. J. E. F. de Kok staan de luchtverdedig i n gs f o n d s. Wanneer een voldoende kapitaal bij eengebracht zal zijn, zoo voegde ir. De Kok, vervolgens aan de mededeelinge.n van prof. De Quay, toe, stelt het lucht verdedigingsfonds zich voor, steun te verleenen aan een zoo groot mogelijk aantal jongelieden, om zich een graad DRIEWEGEN. Het echtpaar A. Ko- mejanVereeke herdenkt heden, Woensdag den dag waarop het voor 50 jaar in den echt is verbonden. YERSEKE. De aankoop van pannen voor de oestercultuur gaat geregeld door. Werden verleden jaar 2 millioen gezet, men schat dit jaar bijna het dubbele. De gewone plaatsen op de steigers zijn geheel uitverkocht, nergens is meer te huur. Ook aan het kanaal door Zuid-Beveland is veel ruimte aan gevraagd. Het oude voetbalterrein op den Dam en diverse weilanden zijn reeds in gebruik genomen. Enkele groo- te firma's zijn begonnen met den aan leg vein nieuwe „steigers", plaatsen aan den Zeedijk die geschikt zijn om plannen klaar te maken. Een en ander geeft veel drukte. OOSTBURG. Dinsdag had in de Beurs een samenkomst plaats van deel neemsters aan de zuivelcursussen, die in W. Z. Vlaanderen gehouden zijn. De Beurs was vrijwel gevuld met een 300- tal dames. Mevr. Van Cruijningen-Eras- mus leidde de bijeenkomst, waar o.m. de heer C. Zwagerman, rijkszuivelconsu- lent een lezing hield over Vaderland, Volk en Z u i v e 1. Een 10-tal meisjes in Hollandsch costuum, hield een „kaasvoordracht"; ir. Holleman vertoonde eenige zuivel- films. Mevr. Gerritsen, die het onderricht gaf aan de cursussen mocht den dank oogsten van de voorzitster en van den heer Zwagerman voor alles, wat zij voor de cursussen gedaan had. Een passend geschenk werd haar namens de deel neemsters, door mevr. Van Cruijningen overhandigd. DE SUIKERCONFERENTIE GESLAAGD. De internationale conferentie, welke eenige weken te Londen bijeen is ge weest, teneinde te komen tot een ge meenschappelijke regeling van de pro ductie van suiker, is gisteren tot een goed einde gebracht. De 23 landen, die vertegenwoordgd waren, hebben hun goedkeuring gehecht aan een ontwerp overeenkomst, waarin de hoeveelheden suiker, welke elk land voorloopig zal mogen produceeren, zijn bepaald. ABESSYNIë EN DE KOMENDE VOLKENBONDSVERGADERING. Hoe men de Abessijnen zou kunnen weren! De „Daily Herald" deelt bijzonderhe den mede van een plan, dat het neteli ge vraagstuk moet oplossen, hoe ten aanzien van de Abessijnen gehandeld moet worden wanneer de Volkenbonds- vergader'ng eerstdaags bijeenkomt. De Zwitsersche regeering zou den Abessijnschen gedelegeerden den toe gang tot Zwitsrland weigeren, zoodat dezen Genève niet kunnen bereiken. Het juridische voorwendsel is eenvou dig. Zwitserland heeft de annexat'e van Abessynië door Italië erkend. Volgens de Zwitsersche wet zijn de Abessijnsche gedelegeerden derhalve Italianen. Zij zijn evenwel niet in het bezit van Ita- liaansche paspoorten. De passen, die zij bez'tten worden niet geldig ver klaard. De toegang tot het land kan hun dus geweigerd worden, op grond van het feit, dat hun papieren niet in orde zijn. Den negus zal aangeraden worden, zijn vertegenwoordigers niet bloot te stellen aan de schande, dat zij te Belle garde uit den trein worden gezet, doch ervan af te zien hen af te vaardigen. A De Schelde N.B. 6062% C Am. Smelt en Ref. 63%63% A Born. Sum. HM. 204%—208 A Houth, Alberts 109 C Union Pac. Rr. 105104 C Int. Nickel Cy. 44%45% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 34 1000-4 101 101 Engeland 1960-90 4 82%—83 A Koloniale Bnk. 55%55% A N.I. Hbk. 1000 157%—158 C Ned H. M. 1000 189—191% A v. Berkels Pat. 5455 C Calvé-Delft 8586%-87% A Philips Gem. B. afg. 340342-40 C Unilever 161163%-64 C Am. Car en Foundry 39%41 C Anaconda Cop. 38%39-% C Bethlehem St. 63—63%-64% C Kennec Copper 40%—41%-% C U. States St. C. 75%—76%-% C North Am. Cy. 18%19% A Kon. Petr. Mpij, 413%416%-19% C Contin. Oil Cy. 32%32%-% C Phillips Petr. Comp, 41%42% C Shell Union O.C. 21%—22%-% C Tide Water Ass. Oil 13%f3%-% A Ned. Scheepv. U. 129%129%-30% A H.V. Amsterdam 490-494-96 A Java Cult. Mij. 224-227-30 A N.I. Suiker U. 168%—169-71 A Deli Batavia 228228%-33 Tabak Koninkb Unilever Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 315%—320%-25 A Senembah 327%332%-36 C Baltimore en Ohio 2525% C Southern Pac. Cy. 42%42%-% A Southern Rlw. 27%28% A Amst. Rubb. C. 288%—293%-96 A Deli-Bat. Rubb. 229%236-40 A Hessa Rubber 245255-58 A Serbadjadi S.R. 171%>173%-76% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 8.99% 8.99% 73.26 73.29 8.17% 8.19% 30.78 30.78 1.82% 1.82% Rundveekeuring, GRIJPSKERKE. Alhier had de jaar- lijksche veekeuring plaats vanwege de Prov. Commissie op het mooie terrein van gebrs. Bierens. De aanvoer was goed, de belangstel ling ook. Een niet onbelangrijk bedrag dat door vereenigingen en particulieren was beschikbaar gesteld kon als prijzen worden uitgereikt. Oudere stieren: Wiepkes Alexander van J C. Ce vaal, Grijpsker- ke 78 punten, eerste prijs, zeer goede stier. 1-jarige stieren: Thomas van Eelshuis, van de stierenvereen. te Grijps- kerke 81,2 p, eerste prijs. De jury feli citeerde de vereeniging met dezen aan koop uit Groningerland. „Bert" van C. Louwerse, Grijpskerke, 2e prijs; „Wal ter van de P,arel" van L. Vos, Grijps kerke, eervol. Eerste kalfskoeienil „Corrie van de Parel" 78 punten, van W. de Buck, Meliskerke; „Elza" van Gebrs. Bierens, Grijpskerke, 77,5 p.; 3. Martha van J, H. Geschiere 7 p.; 4. Trui van denzelfden 76,8 p.; 5. „Juliana" van Gebrs, Bierens 76 p.; 6. „Koos" van W. de Wolf, Grijpskerke, 75,8 p. en 7. Welkom van C. Louwerse 75,5 p.; W. de Wolf 76,5 p. Derde k a 1 f s k o e i e n 1. „Mi n,a" van C, Louwerse, 77 p. Vierdekalfskoeien:!. „Sofie" van Gebrs. Bierens 80 p. Oudere koeien: 1. „Juweel tje" van W. de Buck, 82,5 p.; 2. „Beth- sie van de Parel" van denzelfde 82 p.; 3, „Marie" van C. Louwerse, 81,8 p.; 4. „Adeltje" van W. de Buck, 80 p.; 5. „Juliana" van C. Louwerse, 79,8 p.; 6. „Frida" van W, de Buck, 79 p.; 7. „Bont je van de Parel" van denzelfde 78 p.; 8. „Emma" van W. de Wolf 77,5 p.; 9. „Coba" van W. de Buck 77 p.; „Geer trui van de Parel" van denzelfde 76,5 p. en „Freule" van denzelfde 76 p. 2-jarige vaarzen: 1. „Ber tha II" van J. C. Cevaal; 2. Roza van de P. van W. de Buck; 3 Mina van de P. van dezelfde en 4 ,i,Zwartje" van dezelfde. 1-jarige vaarzen: 1 „Anna v,an de P." van W. de Buck; 2 Gerda van de P.' van dezelfde en 3 „Roos je" van J. C. Cevaal. Kalveren: 1 „Nellie van de P." van W. de Buck, 2 „Mina" van W. de Wolf; 3 „Freule II van de P." van W de Buck en 4 „Moortje" van dezelfde. De anarchisten eischen de macht. Te Barcelona hebben zich gisteren ernstige moeilijkheden voorgedaan tus- schen de Catalaansche regeering en de Iberische anarchistische federatie (F.A. I.) De aanleiding hiertoe was, naar uit Perpignan aan de Fransch-Spaansche grens, gemeld wordt, een ultimatum van het anarchistisch comité te Barcelona aan de regeering-Companys. De anar chisten eischten, dat de generaliteit alle macht af zou staan aan hen, omdat zij, naar zij zeiden den oorlog leidden, zoo dat zij ook de geheele macht in Cata- lonië moesten hebben. De generaliteit weigerde en eischte dat de comité's hun actie zouden staken- en dat alle burgers ontwapend zouden wor den. Zij riepen de Catalaansche troepen aan het front van Aragon terug om de wettige regeering te steunen. De F.A.I. beantwoordde dit weer met het isoleeren van de generaliteit. Troe pen gewapende anarchisten trokken door de straten en arresteerden alle sol daten en politiemannen, die zich voor de generaliteit verklaarden. Onder be dwang van geweren en handgranaten werden deze lieden naar ver verwijder de buitenwijken gebracht, waar zij on der bewaking van de arbeiders-comité's werden geplaatst. Na de generaliteit zoo van de meeste harer aanhangers te hebben beroofd, eischten de anarchis ten dat hun kameraden, die de laatste dagen waren gearresteerd, vrijgelaten zouden worden. De generaliteit trachtte zich nog te verzetten en zond een af- deeling guardia de ,asalto naar het tele foongebouw in het centrum der stad, dat in handen van de F.A.I'. was, doch deze afdeeling werd met zware verlie zen teruggeslagen. Vervolgens trok een groep anarchisten naar het paleis van de generaliteit, de wacht poogde hen te verdrijven doch slaagde hierin niet. Er ontwikkelde zich een vuurgevecht waarbij verscheidene dooden en gewon den vielen. Een uit Barcelona te Perpignan aan gekomen reiziger verklaarde, dat op verschillende plaatsen in de stad tanks en machinegeweren werden opgesteld De generaliteit schijnt den toestand in het centrum der stad meester te zijn terwijl de F.A.I. de voorsteden en de buitenbuurten beheerschte. Des 's mid dags waren er volgens dezen zegsman reeds honderd dooden en vele gewon den. De telefoonverbindingen met Bar celona zijn evenwel verbroken en het is daarom onmogelijk bevestiging der ver liescijfers te ontvangen. Volgens de radiozenders van Barce lona is op het oogenblik de rust aldaar weergekeerd, de vakvereenigingen en politieke partijen hebben opdracht ont vangen, dat vandaag ieder weer aan den arbeid moet gaan. In den ochtend zou een groep Catalaansche afgevaardigden naar Valencia gaan om verslag uit te brengen van de gebeurtenissen. De re geering heeft alle maatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk den toestand in Katalonie te regelen. Het Baskische front. Uit Bilbao wordt gemeld dat de Bas- ken gisteren het front rondom Bermeo {ten N, van Bilbao) verruimd hebben door de verovering van den Eneato- berg, bestaande uit een tweetal toppen, welke Mundaca overheerschen. Voor het overige leverde de dag geen bijzon dere gebeurtenissen op, al schijnen de Basken in de overige sectoren wederom het initiatief te hebben hervat en hun stellingen iets te hebben verbeterd. De opstandelingen berichten, dat de rechtsche troepen zich er gisteren uit sluitend op toegelegd hebben het ver overde terrein te zuiveren. Wat de evacuatie van Bilbao betreft kan gemeld worden, dat gisteren de eerste schepen met kinderen, vrouwen en ouden van dagen uit de haven ver trokken zijn. (Van onzenLondenschen correspondent). Door telegrammen van de verschil- ende nieuwsbureaux heeft de Neder landsche krantenlezer al vernomen dat er in den nacht van Vrijdag op Zater dag 1 Mei in Londen en in de verschil lende omliggende provincieplaatsen een autobusstaking is uitgebroken; en Se aanleiding tot deze staking is beken'd.J Het autobuspersoneel, ongeveer 25000 man, vraagt niet om meer loon maar om een verkorten werktijd, 7 in- plaats van 8 uur per dag. Het perso neel zegt dat de tegenwoordige werk tijden zenuwslopend zijn. Over het al gemeen is het publiek niet op de zijde van de stakers, die hun zaak niet aan een scheidsgerecht wilden onderwer pen en juist aan den vooravond van tal van feestelijkheden in staking zijn gegaan, tot groot ongerief van Londe- naars, buitenlanders en provincialen. De practische zijde van het conflict is fenomenaal. Het meerendeel van de Londenaars woont namelijk niet in de eigenlijke stad, maar in de talrijke stad jes en dorpjes die de laatste tientallen jaren meer en meer aan elkaar worden gebouwd, en die hoofdzakelijk aange wezen zijn op de busverbindingen, tweehonderdvijftig in getal, die door een vijfduizend bussen onderhouden worden. De „Underground" kan ook wel heel wat passagiers vervoeren maar die paar lijnen bedienen slechts zeer bepaalde streken buiten het cen trum. In geval van een busstaking, blijft er dus niets anders over dan gebruik te maken van de locaalspoorlijntjes, die in verhouding tot een bevolking v,an een tien millioen inwoners van groot Londen ook al niet talrijk genoemd kunnen worden. Maandag begon direct de misère toen alle werklui en het kantoorperso neel en de zakenmenschen weer aan den gang moesten. D stad zag er hee anders uit dan gewoonlijk, de straten deden vreemd aan zonder het felle rood van de Londensche tweeverdiep ïhgsbussen. Taxi's, en zelfs de oude door paarden getrokken rijtuigjes waar de koetsier achterop zit, deden goede zaken, en er was een groot aantal fiet sers op den weg, dat hier en daar zelfs, over het motorverkeer domineer de en aan Amsterdam of Stockholm herinnerde. Weer ander publiek ging nog verder naar de middeleeuwen terug, en wan delde, Uit Zuid-Londen komt sinds Maandag des morgens een stroom voet gangers de rivier over, veel werklui en kantoorpersoneel dat ver weg woont van stations moet een wandeling van ,anderhalf of twee uur maken om aan het werk te kunnen gaan. Nu, dan is de moderne stedeling natuurlijk al uit geput voor hij aan den slag kan gaan. En het gedrang in de undergrounds tart alle beschrijving. Soms moet men drie, vier treinen voctrbij laten gaan voor men een plaats kan krijgen, in de city kan het publiek dat naar buiten wil de rijtuigen soms niet verlaten door de binnendringende ipassa. Intusschen is een commissie van onderzoek inzake de klachten van het buspersoneel haar werkzaamheden aangevangen. Er be staat niet veel hoop op een spoedige oplossing van het conflict. Naar de klachten van het publiek wordt echter, als gewoonlijk, niet geïnformeerd! DE HONGERSNOOD IN CHINA. De internationale commissie tot ver lichting van den nood veroorzaakt door het gebrek aan voedsel in China heeft gisteren gerapporteerd, dat duizenden uitgehongerde bewoners van de door hongersnood geteisterde provincie Kweitsjau dit gebied langs de rivier Nanmin ontvluchten en zich inmiddels in het leven trachten te houden door het eten van boomschors en leem. Tevens heeft dr. Yang, de leider der nationale gezondheidsdiensten gerap porteerd, dat de builenpest welke in het Zuiden der provincie Foekien heerscht, in Foetsjang alleen reeds 400 menschenlevens heeft geëischt. In Hoei- nan neemt de epidemie verontrustende vormen aan. Hier zijn reeds 200 men- schen gestorven. DE SOCIALE STRIJD IN JAPAN. Spoorwegarbeiders eischen hooger loon. Gisteren hebben te Odawara nabij Tokio vijfhonderd afgevaardigden van 50,000 spoorwegarbeiders vergaderd. Het congres besloot een strijd-comité te vormen ter verkrijging van loons- verhooging. De vertegenwoordigers vari de directie der spoorwegen weigerden' een verzóek van de arbeiders om een loonsverhooging van dertig procent in overweging te nemen, waarna de ar beiders-afgevaardigden zch naar Tokio begaven om te spreken over de voor bereiding van den strijd. Tot alle arbeiders van de spoorwe gen werd een oproep gericht om vijftig jen te storten voor het vormen van een stakingskas. De minister voor de spoorwegen, Godo, weigerde een delegatie van de arbeiders te ontvangen, doch hij ver klaarde aan de pers, dat hij in Juni, bij de jaarlijksche herziening van de loo- nen, rekening zal houden met de hoo- gere kosten van het levensonderhoud. De directie van de militaire arsenalen heeft medegedeeld, dat zij de mogelijk heid bestudeerde de loonen te verhoo- gen en de werktijden te verkorten. ABONNEMENTEN en AD VERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2