N AT IO N A L E ITexander darkens Testament Victoria KRONIEK van den DAG. 195 millioen gulden BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 1 MEI 1937. No. 102. LEVENSVERZEKERING-BANK WAARBORGSOM Het kind, dat naar de winkel snelt, biscuits en chocola bestelt, krijgt goede waar voor weinig geld: „Geeft mij vier jaren tijd". Niet alleen voor uniformen en militair vertoon heeft het Duitsche volk een bij zondere voorliefde. Ook voor tentoon stellingen van alljerle'i 'aard en liefst zoo verguld mogelijk pleegt zijn nati onale hart sneller te kloppen. Vandaag, op den lsten Mei, is te Berlijn de zoo- veelste groote expositie van een bijna ononderbroken reeks geopend, dragen de den eenigszins- wonderlijken titel: „Geeft mij vier jaren tijd". Men begrijpt, wat daarmee bedoeld wordt: de titel heeft betrekking op de befaamde uiting van Adolf Hitler, kort nadat hij op 30 Januari 1933 de teugels van het bewind in handen genomen had. Vier jaren tijd moest het Duitsche volk, aldus verklaarde hij toen, hem geven, opdat hij het bewijs zou kunnen leveren, dat hij niet alleen veel beloofd, maar ook veel tot stand gebracht heeft. Aan het einde van deze vier jaren, op den 30sten Januari j.l. hield hij een groote programmatische rede fn den Rijksdag, waarin hij tevens aankondigde, nog weer eens vier jaren te verlangen om te bereiken, dat het Duitsche volk zoo goed als geheel onafhankelijk van het buitenland zou worden door zich om te stellen op eigen, z.g. autarkische pro ductie op vrijwel elk gebied. Bij die ge legenheid wierp hij een korten blik op het verleden, op het reeds gepresteer de, maar verzekerde wat men graag gelooven wilde dat zoo oneindig veel tot stand gebracht was, dat men van hem niet mocht verlangen, dit alles in een rede naar voren te brengen. Die re de zou dan langer dan 24 uren geduurd en desondanks of juist daarom niet den vereischten indruk gemaakt hebben. Neen, hij, Hitier, wilde binnen- en bui tenland op geheel andere wijze dit over zicht geven: door een geweldige, terug blikkende tentoonstelling in Berlijn, een tentoonstelling, die zou bewijzen, dat hij niets te veel beloofd heeft, toen hij om „vier jaren tijd" vroeg. Daarmee was de naam voor de expo sitie, welke dan heden door Hitier zelf geopend werd, bepaald. Maar voor den objectie'ven buitenstaander heeft hij wel eenigszins het karakter van een trouvaille. Want wat de ten toonstelling te zien geeft, berust op een wel heel eenzijdige keus. Men ontwaart ernaar onze Berlijnsche correspondent aas meldde: vier jaren ontwikkeling van 't verkeer, de groote „straten van Adoli' Hitier", de verschillende modellen van nieuwe ren- en verkeersauto's, van de nieuwste locomotieven en motortreinen, de prestaties van het „Landjaar en van den verplichten „arbeidsdienst", den wederopbouw van het volksleger, van de luchtmacht en van de vloot, de nieuwste modellen van de handelsmari ne, de ontwikkeling van de jeugdorgani saties, het beeld der partijdagen in Neu renberg, der boerendagen op den Bückeberg, modellen van de geweldige bouwwerken van het nieuwe régime, in Berlijn, in Hamburg, in Neurenberg, in Mfinchen; de prestaties op sportgebied eja de enorme organisatie der Olympi sche Spelen; grafische* voorstellingen zonder tal: van de bestrijding der werkloosheid, de ontginning van on vruchtbaar land, de indijkingen, de ver binding van eilanden met het vaste land, het herstel van het handwerk; bewijzen van den steun der overheid aan kunst en wetenschap, film en tooneel; reorga nisatie der industrie, en van de recht spraak; bevordering van bkmenland- sciie kolonisatie; centralisatie van de propaganda voor het vreemdelingen verkeer; „successen" der buitenland- sche politiek door bilaterale verdragen nset Polen, Oostenrijk, Italië, Hongarije enz,, prestaties van de organisatie door MARY HASTINGS BRADLEY, 22). Anne sliep als een kind zoo rustig in den trein naar Washington en hield zich daarna bezig met winkelen, terwijl haar man voor de passen en verdere papieren zorgde. Notaris Randall had de za.ak door zijn telegram werkelijk be spoedigd en een telefoontje van Nathan m den vroegen morgen had alles nog vergemakkelijkt. Want hij had het num mer en den datum van het oude pas poort opgegeven Hij had Farquahr na melijk geheimzinnig en met veel omhaal wijs gemaakt, dat hij zoo juist van een 'Mexicaan, die nauwelijks lezen en schrij ven kon, de papieren en paspoorten van den gestorven Alexander had ontvan gen. Hij gaf hem tevens den raad te zeg- gep dat hij zijn pas in Mexico kwijt ge raakt was. Het viel Farquahr nauwelijks op, dat de stem van Nathan zoo schril door de telefoon klonk. Die Nathan was eigenlijk een schoft, dacht hij, maar te genover Anne gedroeg hij zich buiten gewoon bezorgd en behoorlijk. H'et hooren van 'de rustige, gewone stem van Farquahr door de telefoon was een soort geruststelling' voor Nathan. Zijs zenuwen waren erg geschokt en „Kraft durch Freude" met tallooze goedkoope reizen voor arbeiders en bu reaupersoneel in en buiten Duitschland, verfraaiing van fabriekshallen en can- tines, sportgelegenheid voor den werk nemer, sociale verplichtingen voor den werkgever; groote volksfeesten in alle deeien van Duitschland; opheffing van den klassenstrijd. En nog onnoemelijk veel meer. Men ziet het: de belangrijkste onder - deelen van dit alles zijn noch typisch Duitsch, noch veel minder typisch „na- tionaal-socialistisch" Tal van andere landen kunnen met minstens evenveel recht op dezelfde resultaten der moder ne techniek etc. bogen. En dan wordt men er onwillekeurig toe gedrongen te bedenken, wat de ten toonstelling niet te zien geeft: geen boe ken en afrekeningen van 't Rijkstninisterie van Financiën en van de Rijksbank; geen statistische gegevens over de posi tie der Joden in Duitschland; geen suc cessen op. het gebied der nieuwe mo raal voor de journalistiek en bewijzen van instemming van de groote massa van het Duitsche publiek met zijn te genwoordige dagbladpers; geen sta tistieken over een gunstige ontwikke ling van den Duitschen export en. den internationalen ruilhandel; noch platen en cijfers over het hooge peil van de Duitsche levensmiddelen, noch over de prima qualiteit van de benzine, waar mede zich het autoverkeer moet tevre den stellen; geen geestdriftige verkla ringen van de huisvrouwen over de overdaad aan goedkoope levensmiddelen op de weekmarkten; geen vreugde demonstraties van de autobezitters over het feit, dat zij 6 tot 8 maanden moeten wachten op bestelde nieuwe rubberbanden; geen betuigingen van hulde van de kerken jegens den Staat. En nog onnoemelijk veel meer. Wij zouden er geen behoefte aan ge had hebben, dit alles naar voren te brengen, ware het niet, dat de tentoon stelling weer in dienst van de propagan da staat, dat zij niet alleen den Duit- scher, maar ook zoo mogelijk den bui tenlander de onvoorwaardelijke voor treffelijkheden van het Hitler-régime moet „bewijzen". Tegen dergelijke be wijsvoeringen dient stelling genomen. Kostbaarder goederen dan de expositie bevat, zouden anders in het gedrang kunnen komen. <.-*ÜT-»fcEP3Sp: Financieel economisch weekoverzicht, NERVEUZE SPANNINGEN OP DE INTERNATIONALE BEURZEN. De toestand in vergelijking met 1929 echter veel gezonder De Amsterdamsche markt on gevoelig voor goede berichten. De reactie's welke in de afgeloopen week op de internationale goederen en iv/iiusenmarkt^-- '~1waar te ne men riepen onwillekeurig herinneringen op aan het beruchte jaar 1929, toen het kaartenhuis, dat zoo zorgvui:ug door de speculatie in al haar gelee! n- gen was opgetrokken, ineenstortte. Toch zou men verkeerd doen de situa tie van toen met die van nu te verge lijken. Wat wij toen zagen was, om maar bij Amerika te blijven, een fond- senspecularie, welke door middel van de bekende of beruchte „broker-loans" wat men hier noemt „beursleengeld T positie's had opgebouwd, waarvan het van te voren als vaststaand mocht worden aangenomen, dat bij een eenigs zins scherpe koersreactie, de afwikke ling daarvan moeilijkheden zou gaan opleveren. En toen dan ook de reactie kw,am, en de banken, en niet het m'nst de buitenlandsche banken, welke ver lokt door de zeer hooge rente welke men voor één-dags-geld te New-York en vreeselijk in de war. De eerste wraakgierige vreugde tijdens zijn rit naar huis ondervonden, had hem totaal verlaten en hij had bijna den geheelen nacht wakker gelegen en zich alle mo gelijke manieren voorgesteld, waarop hij in den val kon loopen. De trein had niet gestopt. Dat wilde zeggen, dat de machinist niets gezien had en dat de wielen recht over het doode lichaam' van Alex waren heenge gaan of het opzij geschoven hadden. Dat laatste was wel het waarschijnlijkste, omdat niemand eenigen schok had ge voeld. Maar waarom had men het dan nerg'ens gevonden? Er stond nog niets van in de kranten? Maar in geen geval zou iemand hem er mee in verband kun nen brengen. Hoe zou dat kunnen? Niemand had hem d:en man naar be neden zien dragen in de auto. Of mis schien toch wel? Negers zien alles, wat ze niet zien mogen! Maar wat zou dat nog? Niemand Zou ooit op de gedachte komen dat er in den kelder een zoo wil den strijd was gevoerd Was het heele geval wel zoo verschrikkelijk? Toen hij over den eersten schok was heen was, trachtte hij zich wijs te maken, dat het voor hem tpch bijzonder gelukkig was, dat die Alexander uit den weg geruimd was. Deed hij maar n;et het beste, nu nimmer eenige moeilijkheid fe maken over de persoonlijkheid Van den val- schen Alexander en tevreden te zijn met ROTTERDAM voor polishouders. betaalde, zeer groote bedragen aldaar hadden uitgezet, tot opvraging hier van overgingen, was het hek van den dam en viel de koersdaling fe'telijk niet meer te remmen. Bovendien moet men niet vergeten, dat ook wat de goe derenmarkten betreft, de situatie toen geheel anders lag dan thans. Op het moment immers dat in 1929 de - groote koersdaling op de effectenbeurs inzet te, w,as de prijsdal'ng op de goederen markten reeds geruimen tijd aan den gang. Ja men kan zelfs zeggen, dat be paalde producten, met name die van agrarischen oorsprong, gedurende de geheele periode van de hausse op de fondsenmarkten, een onafgebroken prijs daling te zien gaven. Stelt men daar tegenover de situatie zooals deze was, vlak voor de huidige koersdaling op de fondsenmarkten inzette, dan kan niel worden ontkend, dat vrijwel over de geheele linie een enorme prijsstijging op de goederenmarkten viel te registree- ren, V.an eenige vermoeidheid gaven de goederenmarkten tot op dat oogenblik nog niet de minste blijk. Maar deze factor zal dan ook t.z.t., wanneer de vertrouwenspsychose, waarin we door een velerlei van oorzaken deels van reëelen, deels van niet-reëelen aard zijn ger,aakt, zal zijn geweken, een belangrijke bijdrage kunnen vormen voor een herstel op de fondsenmarkten. En wat de technische positie van de markt betreft, deze is, in vergelijking tot 1929 in zooverre aanmerkelijk gun stiger, dat de speculatie tot nu toe overwegend met eigen geld is gefinan cierd. Slechts in één opzicht zou men haar positie zwakker kunnen noemen, en wel in zooverre er zelfs tot op dit oogenblik nauwelijks sprake is van een eenigszins omvangrijke contramine, zoodat de steun welke de markt hier van kan ontvangen, doordat zij bij de dalende koersen tot indekken overgaat, thans vrijwel geheel ontbreekt. Dit geldt niet alleen voor de internationale markten maar evenzeer voor onze lo cale markt. Vraagt men nu naar de -e- den, waarom het publiek plotseling alle geloof in de beurs blijkt te hebben ver loren zoo zelfs, dat men jl. Woens dag, toen de Amsterdamsche beurs de New-Yorksche op de voet was ge volgd sprak van een „zwarten Woensdag", dan moet men z'ch feitelijk tot vage algemeenheden beperken, om dat het sentiment in dezen zulk een overwegende rol speelt. Men gevoelt zich eenvoudig onbehagelijk, al valt er verder niets van te zeggen. Onze locale markt bleef zelfs vrij on gevoelig voor den stroom van goe le jaarverslagen. Wij herinneren sleclris aan de bevredigende resultaten welke de groote banken hébben behaald over het jaar 1936 en het eveneens gunstige jaarverslag van de Maatschappr ,.isc- derland". W.i.w. wordt over 1936 nog geen div'dend uitgekeerd, maar voor 1937 mogen aandeelhouders daar toch wel op rekenen. Bovendien maakte het een goeden in-T m dat deze maatscharj- pij, v/elke evenals de Rotterdamsche Lloyd een /eci zwaardere concurren tiestrijd heeft te'voeren dan bv. de K. P. M. dei iiangelrondigden 1 )uw van zijn half milPoen? Toch kostte het hem moeite zich daarvan te overtuigen. De booze geest in zijn binnenste Pet hem geen rust, voordat hij Anne totaal uit gezogen zou hebben. Ze moest g'aan be seffen, dat ze geheel in zijn macht was geraakt! En zoo deed hij dan ook zijn korte telefonische mededeelingen aan Far quahr en hing den hoorn op met het ge ruststellende gevoel, dat de ander zich geen zorg maakte over de wijze, waarop hij die inlichtingen verkregen kon heb ben. Andrew Farquahr scheen er zich niet veel van aan* te trekken, dat hij in een andermans schoenen stond, dien.-; naam droeg en getrouwd was met een hem vreemd meisje, dat een half millioen meebracht! Het bracht Nathan tot de overtuigmg dat Drew niet gemakkelijk te ontmas keren zou zijn. En verondersteld, dat hij werkelijk van Anne ging houden? En zij van hem? Dan zouden ze hun huwelijk als echt en geldig' kunnen gaan beschou wen en bij elkaar blijven, geld of geen geld Na een verblijf van twee dagen in Washington namen Farquahr en Anne den nachttre'n naar New-York. Toen de trein het station binnen reed, schrokken ze in de volle coupé wakker en haastten zich naar een hotel, waar ze ieder hun eigen kamer betrokken. (Ingez. Med.) een groot mansc-iin geheel uit eigen middelen zal kunnen finai-.c eren. Mo- mentëel beschikt zij over f 27 miihoen liquide middeen, tegen ruim 21 mil- liloen in 1935j, een toename dus van f 6 millioen, of juist het bedrag der winst over 1936. Een zeer goeden indruk maakte voorts het verslag van de Tabak Mij „Arendsburg." Kon over 1935 9 pet. worden uitgekeerd, voor 1936 is dit be paald op 19 pet. Voor suikerfondsen bestond al heel weinig belangstelling. Thans is ook het reorganisatieschema van de „Cultuurmaatschappij der Vor stenlanden" bekend geworden. Het grootste gedeelte was reeds bekend. De gewone aandeelen worden tot 20 afgestempeld terwijl de preferente aan deelhouders voor bun aandeelen van 500 een gewoon aandeel ontvangen van gelijke waarde; de houders van winstbewijzen ontvangen waardepapie ren die recht geven op 10 pet. van de overwinst. Nog niet bekend is de ba sis waarop de gelieerde ondernemingen in de nieuwe vennootschap die voortaan Vereenigde Vorstenlanden Cultuurmaat schappij zal heeten, zullen worden inge bracht. De obligatiemarKt bleef vast gestemd, waarvan speciaal de overheuisleeningen konden profiteeren; zoo werd de 3 per. uitgifte a pari van de Provincie Gelder land een groot succes. Op onze markt werd speciaal een veroorzaakt door he PRINSESSEDAG. Een bloemenhulde voor het paleis Soestdijk. Te Baarn heerschte gister dubbele feestvreugde, omdat Prinses Juliana haar verjaardag vierde ten paleize Soestdijk, en omdat ook de Koningin daar bij deze gelegenheid vertoefde. De feestdag werd geopend met het luiden van de klokken. Daarna is in het Oranjepark ondier groote belangstelling van het publiek een demonstratie ge houden van de Eemruiters, opge'uis- terd met muziek. Het hoofdnummer van den feestdag was een bloemenhulde aan H.K.H. des middags ten paleize Soestdijk. Om half twee stelde zich in de Toren laan een stoet op, Onder leiding van de bestuursleden van de beide Oranje-ver- eenigingen en de politie werden de dui zenden deelnemers, allen voorzien van bloemen, in rijen van vier geschaard. Onder de tonen van de beide mu ziekkorpsen Crescendo en Voorwaarts zette de stoet zich om twee uur in be weging, Bij de gedenknaald hadden zich eveneens honderden deelnemers opge steld om mee te defileeren voor het Prinselijk paar. Via de Koningslaan werd ongeveer om half drie het paleis be reikt. Op het bordes bevond zich de ge heele Koninklijke Familie met eenige leden van de hofhouding. Het eerst werden bloemen neergelegd door bur gemeester jhr. mr. D. G. C. J. van Ree- nen en diens echtgenoote, alsmede door de leden v.un het dagelijksche be stuur van de beide Oranje-vereenigin- gen. Vervolgens had de bloemenhulde plaats van de duizenden, die volgden Het geheele borcles was n een mi nimum van tijd onder bloemen bedolven, De meeste deelnemers kwamen met los se bloemen, doch velen ook brachten hun hulde met bouquetten en groote bloemstukken. Een aardig moment was het toen de Kleuters van trein 828 hun bloempjes op de treden van het bor des neerlegden. N.adat de helft van den stoet voorbij getrokken was, werd halt gehouden en bracht de Harmonie van het groote onrust veroorzaakt door tiet wilde verloop op de valuta-markt, waar het dollar aanbod op één dag niet min- Crescendo twee coupletten der dan 20 millioen bedroeg, hetgeen Wilhelmus ten gehoore, waarna het de- f f-1 A Trnrt J /-* ItiTA/irin i! nl rl H/it* noOmO» het egalisatiefonds noopte zijn aan- j koopkoers van den dollar omlaag te brengen, Het behoeft geen betoog dat deze massale aankoopen van dollars lees goud ons land op den duur voor de zelfde problemen zal plaatsen als Amerika, Een verlaging van den dol larkoers helpt daartoe natuurlijk niets; de werkelijke oorzaak: de activiteit van de Nederlandsche betal ngsbalans is daarmede niet weggenomen. De volgende cijfers geven een goed denkbeeld van de deprimeerende situa tie. H.V. A. 490—473 Philips 341—307 Amsterdam Rubber 309277 Koninklijke Olie 419394. filé van de tweede helft der deelne mers plaats vond. In het laatste gedeel te van den langen stoet bevond zich een deputatie v,an het Koningin Emma- koor, bestaande uit de jheeren F. C. Neumann (voorz'tter) en jhr. J. C. Meyer, (secretaris), die Prinses Juliana namens dit koor een bloemenmand aan boden. Dat er veel belangstelling voor deze bloemenhulde bestond, kan hier uit blijken, dat het geheele défilé on geveer drie kwartier duurde. Ëu ten de hekken van het paleis hadden zich hon derden belangstellenden verzameld. Na het défilé maakten de Koningin en het Prinselijk paar in de nieuwe Maybach een rondrit door Baarn, waar bij zij herhaalde malen lu'de door het publiek werden toegejuicht. (N. R. C.) Ü8s4ï< ÏIORIIRKCIIT (Ingez. Med.) Den volgenden dag gingen ze op de boot. Ondanks de volte was Farquahr erin geslaagd twee dekhutlen te be machtigen. 'n Dure geschiedenis, mevrouw", grin nikte hij, „zoo'n huwelijk voor den vorm! Hier is de sleutel van je hut, zet er het nummer op.. 511". „Vijfhonderd elf, ja Alex". „Je moet geen Alex tegen me zeg gen", zei hij mef ongewone scherpte, „zeg Andy!" „Maar je werd toch altijd Alex ge noemd?" ,.N:et meer na mijn vertrek uit het Zuiden". Denkelijk had zijn vader, zoo. dacht ze, toen hij brak met zijn familie, ook alle oude herinneringen zooveel moge lijk willen uitwisschen. zelfs de bij naampjes der kinderen „Andy?" herhaalde ze, ,.dat komt me zoo onbekend voor Kan ik niet beter beginnen met Alexander te zeggen en dan zoo langzamerhand me aan Andy gewennen?" „Begin met Andy. jonge dame," drong hij aan, „dan weet ik dadelijk, tegen wien je het hebt", „Ik heb nog nooit iemand gekend, die Andy heette", zei ze, om iets te zeg gen, toen hij zwijgend een sigaret op stak, „die kleine jong'en, met wien we vroeger speelden, heette Andrew, maar we noemden hem altijd DrewHerin ner je hem nog?" Hij keek haar aan met een he:melijk snottend glimlachje en zei: „beter dan jij". „Ja, je was ook ouder. Ik weet niet meer. dan dat er een kleine jongen was. Ik geloof, dat zijn vader gestorven is". „Ja, die arme drommel viel [in de klauwen van een oude tante en trok er vandoor". „Weet je wat er van hem geworden is?". „Ja, hij is dood". „Och, dat spijt me," riep Anne uit, „ik weet nog wel, dat ik van hem en van jou meer hield dan van Nathan! „Van Nathan heb je nooit veel moeten hebben, wel?" vroeg hij de oogen strak op haar gevestigd. Ze schudde van neen. „En hij was toch wel verliefd op je!" „Op zijn manier!" „Toch een drommels edelmoedige ma nier. Het heeft hem een half millioen ge kost, dat je getrouwd bent." „Je praat, alsof hij mijn huwelijk tot stand heeft gebracht!" zei Anne, ver wonderd. „Hij moest er niets van heb ben^natuurlijk niet! Hij heeft alles gedaan om het tegen te werken.,., totdat jij kwam. En pas. toen jij hem vertelde, dat je hem de helft wilde geven, is hij zoo behulpzaam geworden." „Zoo, dat was het dus!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5