Baby Het huidje Voor Pinksteren PUROL<$t Pcilthe's Extra-Service: J MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. 1SJ5D-1EVELAND» MÜ0R0-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D, PERSKRONIEK. Laat Palthe Uw costuum eens vol ledig chemisch reinigen en persent Om het allerbeste resultaat te bereiken worden te Almelo 5 verschillende persen er voor gebruikt I Daarom wordt Uw pak zoo mooit flngez. Med.j Inleiding algemeens vergadering Z.L.M. Het IZeeuwsch Landbouwblad deelt mede dat dr. F. E. Posthuma, oud-mi nister van Landbouw te 's-Gravenh,age, zich bereid heeft verklaard op de alge- meene vergadering der Z. L. M. op 7 Juli 1937 te Zierikzee een Inleiding te houden over „De toekomstmogelijkhe den van onzen landbouwexport". Mijn reis door Palestina. Donderdagavond sprak in de Bogard- zaal de heer J. J, Stolfenhof Jr. uit Den Haag, redacteur van „Ziekentroost" over: „Mijn reis naar Palestina", waar bij hij een 60-tal, vaak zeer mooie, lan taarnplaatjes vertoonde, die op deze reis betrekking hadden. In de pauze deelde hij een en ander mede over zijn zegen rijken arbeid onder chronische zie ken, welke reeds een tiental jaren plaats vindt. Niet alleen ontvangen zij het blad „Ziekentroost" gratis, maar ook wor den op aanvraag lectuur, leesplankjes en wollen sjaals, etc. versterkt. Uit het gehoorde bleek, dat een en ander de be langstelling overwaard is. Baldadigheid. De politie kreeg een klacht over het vernielen van een straatnaambordje. Zij, die zulke baldadigheden mochten zien gebeuren, zullen goed doen de daders aan de politie bekend te maken. Denk om Uw rijwiel. Op verzoek van de politie wijzen wij weer eens op de onverschillige wijze, waarop iederen dag en dit ook tijdens de duisternis menschen hun rijwielen maar onbeheerd laten staan. Bijna geen dag gaat er om of een of ander mist zijn rijwiel, hetzij, dat het in oneerlijke han den is gevallen of wel dat een onopzet telijke ruiling heeft plaats gehad Hoe hetzij honderden moeten zoo lang zamerhand op dit gebied eens wat meer verantwoordelijkheidsgevoel krijgen, en imaar niet alom hun fiets neer zetten om een paar uur later verbaasd te staan als het karretje zoek is. Verbetering Sportpark. De jeugdige werkloozen zijn in deze gemeente aan den arbeid gezet. Ze zijn onder deskundige leiding bezig, op de sporterre nén, langs het eerste veld der voetbalvereeniging „Goes", een groote betonnen staan-tribune .aan te leggen, Beteekent dU eenerzijd s een mooi werk voor de jeugdige werkloo zen, anderzijds zal het een groote aan winst zijn voor de „Goes"-terreinen. De tribune wordt aangelegd aan den Zuid-Westelijken kant, tegen den berm van den Westhavendijk. Jeugdige dieven. Einde Maart werden uit de Coöp. Melkfabriek die sinds lang niet meer in gebruik is eenige koperen en ijzeren gew'chten gestolen. Dezer dagen kw,am de politie de jeugdige daders op het spoor en verbaliseerde J. B., P. T., P. A. de W. en M. van S., allen wonen de te Goes. Tegen A. van S., die de gewichten kocht zonder naar de her komst te vragen, werd eveneens pro ces-verbaal opgemaakt. Overtreding Arbeidswet. De winkelier J. G. S. kreeg een be keuring wegens het doen verrichten van arbeid door een winkeljuffrouw op een voor haar bestemden vrijen middag. Verkeersovertreding. We willen er weer eens op wijzen het blijkt telkens noodig dat de politie streng optreedt tegen elke over treding van de verkeersregels. J. O. te Wolphaartsdijk kreeg een proces-ver baal wegens het links van den weg fietsen. Belasting op de publieke vermakelijkheden. B. en W. stellen voor de regeling van de belasting voor het hebben van muziek in café's e.d. de betrokken lokaliteiten te verdeelen in drie groe pen en wel m'nder van 50 m2 opper vlakte f 3,50; 50 tot 75 m2 f 5 en 75 m2 of meer f 7 per maand. Thans is er één prijs van f 7,50. In 1936 is ont vangen f 2472,50, bij de nieuwe regeling zal dit f 1841,50 zijn, maar waarschijn lijk komen er maandvergunningen bij. De grens vervalt. In 1936 werd bepaald, dat van het Volksbad alleen gebruik mogen ma ken zij, die geen hooger inkomen heb ben dan f 2500 per jaar. B. en W. stel len voor overeenkomstig het verzoek v,an een aantal ingezetenen en het ad- i vies van de Commissie voor het Bad- j bedrijf deze bepaling weder in te trek- ken. Er zal dan echter strenge contro- Ie op worden gehouden, dat men niet clandistien van het terrein van het Volksbad komt op het terrein, waar voor de hoogere tarieven gelden. KOUDEKERKE. Donderdag is in de openbare school eerst voor de kinderen en daarna voor de ouderen de beken-j de huwelijksfilm vertoond. Vrijdagavond heeft het muziekgezelschap „Voor waarts" voorafgegaan door de kinderen, j die aan den Kleppermarsch zouden me dewerken, een muzikale wandeling ge- j maakt door een deel der gemeente naar het electrisch verlichte Dorpsplein, waar het muziekgezelschap onder lei ding van den heer S. Sanders een va- j derlandsch programma uitvoerde. Niet- tegenstaande het koude weer was er veel belangstelling. O. EN W. SOUBURG. Ter gelegen heid v.an den jaardag van de Prinses gaf het Souburgsche fanfarecorps Vlijt en Volharding" Vrijdagavond van 8 tot 9 uur een concert op het Oranjeplein, waarna .een fakkeloptocht door de ge meente trok, waaraan verschillende buurtvereenigngen deelnamen. VEERE. Op eenvoudige, passelijke wijze heeft Veere den jaardag van H, K. H. Prinses Juliana gevierd. Namens de burgerij heeft burgemeester Huinink een telegram van gelukwenschen aan H. K, H. gezonden. Des avonds werd een muzikale rondwandeling gehouden, waarna de feestelijke teertonnen en 'n vuurwerk het feest besloten. Het was opmerkelijk, dat het aantal vlaggen bijzonder toegenomen w,as. RAAD VAN WESTKAPELLE, WESTKAPELLE. Vrijdag kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen voor de benoeming van een ge meentebode. Alle leden tegenwoordig. N,a opening werd op voorstel van den V o o r z, aan den heer P. de Vos wegens vervanging van den gemeente bode gedurende diens z'ekte een tege moetkoming toegekend van f 65. Ingekomen was de goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot de ver harding van Thijsweg en Houtenburg- schen weg; v.oor de verharding dier binnenwegen is subsidie toegezegd door het bestuur van den Polder Walcheren. Op zijn vereoek werd aan Jaks, Ga- br'ëlse ontheffing in de hondenbelasting verleend voor het laatste half jaar 1937. Daarna kwam aan de orde de benoe ming van g'emeentebode enz. Voor deze benoeming was door B. en W. de volgende alphabetische aanbeveling op gemaakt: A. Louwerse Az.; A. Minder- houd en P. van Peene. Bij de eerste stemming werden uit gebracht 2 stemmen op P. K. van Rooij- en (buiten de aanbeveling); 2 st. op A. Minderhoud en 3 st. op P, van Pee ne. De tweede vrije stemming had tot u'tslag: 3 st. op P. K, van Rooijen en 4 st. op P. van Peene, zoodat .laatstge noemde is benoemd. De benoeming gaat in met 1 Mei a.s. Daarna werd op voorstel van den hr. K. Minderhoud besloten, voorloopig toe te staan, dat de koeien gedurende den vroonweitijd 's Zondagsavonds 1 uur vroeger naar stal gaan; alzoo om 6 uur inplaats zooals in de week om 7 uur. WESTKAPELLE, Ter gelegenheid van den jaardag van Pr'nses Juliana had den velen in het dorp de vlag uitgesto ken. Des avonds maakte het fanfare corps „O.K.K." een rondgang om tot slot voor hét gemeentehuis nog enkele nummers te geven. De burgemeester bracht daarop de burgerij dank voor haar blijk van medeleven, getoond door het uitsteken van zoovele vlaggen, met den jaardag van Prinses Julian,a en eveneens dank aan „O.K.K." voor haar medewerking. 's GRAVENPOLDER. Vrijdag heeft dorp op bijzonder prettige wijze den ver jaardag van Prinses Juliana gevierd. Na dat het feest des morgens door klokge lui was ingezet,, werd des voormiddags ingenomen door de schooljeugd Het hoofdmoment van de feestelijkheden vormde zeker de optocht, die, begeleid door muziek des namiddags door het dorp trok. In het bijzonder werd hierbij onze aandacht getrokken door een mi niatuur bruidsstoet, een zigeunerwagen met gevolg, een groote wagen met in 't wit gekleede meisjes, een kampeer- tent, een Zeppelin en een ruiterstoet op stoere boerenpaarden. De mondorgel- club sloeg hierbij een goed figuur. Dat deze goed geslaagde optoeht veel suc ces oogstte, ligt voor de hand. Her rijke programma bevatte verder voor den na middag r'ngrijden en volksspelen op hel feestterrein, de weide van Verrnue. Des avonds was er een uitvoering der zang- vereenig'ing, een concert en een licht- stoet. Het weer, hoewel koud, werkle tóch rnee. 's Gravenpolder heeft een echt mooi Oranjefeest gevierd. HANSWEERT, Gisteren had alhier 'n de buitenhaven een aanvaring plaats tusschen het uitgaande motorschip En Avant en het sleepsch'p Margarethe. De M,argarethe bekwam belangrijke schade aan het voorschip doch kon de reis naar Rotterdam voortzetten. KAPELLE. Van den Cal. Willem An- napolder te B ezelinge valt te melden dat dezen zomer 32 zinkstukken ge zonken zullen worden ter versterking van den vooroever. De raming van dit werk bedraagt f 270,000. Verder had dezer dagen weder een grondverschui ving plaats ten Oosten van den jong- sten dijkv.al. Eenige zinkstukken in 1932 geiegd zakten diep weg, doordat de grond eronder uit was geschoven. Ofschoon de afschuiving tot in den kreukelberm komt, wordt deze ramp niet direct gevaarlijk geacht, doch het toont weder aan hoe slecht de onder grond is, onder deze zinkstukken. Vroe gere boringen aldaar gaven de aanwe zigheid aan, v.an een zandlaag van 24 meter dikte zoodat de mogelijkheid niet is u tgesloten dat men aldaar nog voor verrassingen komt te staan. KORTGENE. In het verslag'je van de Brandweer Vereeniging stond, dat de leiding berustte bij den heer J. M, de Kats. Dit moet J. M. de Kater zijn. KAMPERLAND Vrijdag werden al hier festivitei'en gehouden ter eere van het huwelijk en den jaardag' van Prinses Juliana, De Oranjevereeniging had ge zorgd voor een uitgebreid en aantrekke lijk programma. Uit den aard der zaak stond het feest i:: het brandpunt van w?l haast de ge- hee'e Noord-Bevilandsche bevolking Het feest is dan ook overal over de long gegaan. Vooral hier ter plaalsc- was dit het geval. De oorzaak hiervan lag niet aan het feest zelf, doch ïan datgene wat aan het feest vooraf gegaan is. De Raad van Wissenkerke had nl. in haar laatste vergadering besloten, dat er dien dag geen alcohollschen drank verkocht mocht worden in de café's. J Later is dit besluit ingetrokken, wat tengevolge had, dat er op Kamperland èn op Wissenkerke twee groepen ont- stonden. De ééne groep dacht, dat het feest in allerlei uitspattingen zou ont- j aarden en maakte bezwaren, welke op religieuzen grond berusten, Er werd zelfs geschreven over „erger dan bij de varkens". j De andere groep was van meening, dat het bij het feest heusch zoo'n vaart niet zou loopen. Vrijdagmorgen werd dan het veelbe sproken en beschreven nationale feest met klokgelui ingewijd. Het muziekge zelschap „Ons Genoegen" directeur de heer A. Mullië, maakte daarna een rond wandeling door het dorp. De kinderen der O.L.- en Bijzondere school brachten een aubade bij de mu ziektent. Deze aubade werd door den voorz. der Oranjevereen:ging aan den burgemeester, den heer Geuze, aange boden. De laatste dankte den voorz. voor deze hulde en eindigde met een driewerf: „Hoera!" op de Koninklijke fa milie. De kinderen der beide scholen zongen een'ge vaderlandsche liederen, waarna op de weide van den heer Schippers k:nderfeesten en- wedstrijden plaats hadden. Direct na den middag werd op de weide van den heer C. Schippers in den Molenweg de clou van den dag, de op tocht, samengesteld. Het geheel was 'n lange en vroolijke stoet, die door hon derden werd gade geslagen, Men trok eerst door den Molenweg, Veerweg naar de haven, waarna de dijk gevolgd werd naar het gehucht Stroo- dorp. Daar vandaan ging de tocht over dén Stekeldijk langs Plankedorp, door den Achterweg, naar den Veerweg. waarna de optocht op de haven ontbon den werd. Op de weide van den heer Schippers werd rng gereden met paarden. Bij de Ö.L. school in den Veerweg werd ring gereden met de fiets, en bij de muziek tent werd mast geklommen en spriet geloopen. Bij de haven werd een nummer gegeven, dat stoeltjesrijden genoemd werd en veel vroolijkheid gaf. Des avonds gaf de zangvereen'ging „Soli Deo Gloria" en het kinderkoor „De Kleine Lofstem" een concert in de muziektent. Er trok des avonds een lichtstoet door het dorp. welke de route Veerweg, Achterweg, Veerweg volgde. Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" gaf een concert in de tent, tijdens hetwe'k de prijsuitdeeling volgde. Een fakkel-optocht van „Ons Genoegen" had jaarna plaats. Het feest werd besloten met vreugde vuren, door den burgemeester ontstoken. Er was verder een étalagewedstrijd, waaraan door de winkeliers druk werd deelgenomen. Het dorp was prachtig versierd. Ver schillende particulieren hadden hun wo ning opgetuigd. De weg in een gedeelte van den Achterweg, was met vlaggetjes en denneboompjes prachtig versierd. Drie eerepoorten waren opgericht en verder boden de winkelversieringen, te samen met de vele v'aggën, een vroolijken en levendigen aanbPk. Vooral des avonds, met de vele ver lichtingen, was het zeer feestelijk op het dorp. Incidenten deden zich, trots de vele pessim'st'sche voorspellingen niet voor. Wel was het levendig op het dorp en heerschte er een prettige feeststem ming, doch van baldadigheden was niets Eerste noteenng is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102 Amsterdam 1934-4% 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 5051% A Pref. Jurgens A 126%127% A Ned. Gist- en Spiritusf. 461470 A De Schelde N.B. 5359% C Am. Smelt Ref. 60%62% A Born. Sum. H.M. 196%199% A Houth. Albedrts 109 C Union Pac. Rr. 102%106 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG Koninkl. I— Amerika Suiker ObLMarki- Sckepes C Int. Nickel Cy. 42%- Ned. 1000-4 101%—101%-% O. Indië 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 82—82% A Koloniale Bnk. 54%54% A N.I. Hbk. 1000 153—157 C Ned. H. M. 1000 186%—192 A v. Berkels Pat. 5053% C Calvé-Delft 8081% A Philips Gem. B. afg. 321-328-24 C Un lever 156%—157%-59% C Am. Car en Foundry 37%—40%-% C Anaconda Cop. 37%—37%-38% C Bethlehem St. 62%^-64%-% C Kennec Copper 38%39%-40% C U. States St. C. 73%—75-76% C North Am. Cy. 18%19 A Kon, .Petr. Mpij. 397%403%-06% C Contin, Oil Cy. 31%32% C Phillips Petr. Comp. 39%41% C Shell Union O.C. 20%—20%-% C Tide Water Ass. Oil 13-13%-% A Ned. Scheepv. U. 128%—129%-31>% A H.V. Amsterdam 481487-89 A Java Cult. Mij. 218%-^227-230 A N.I. Suiker U. 160—166%_-170% A Deli Batavia 239%242-45 Wettig. Philips Markt Rubber T abak Gedeponeerd t»?iEwmOTgMin iwassaMSssm C Deli Mij. 1000 306—315%-16% A Senembah 321%326%-29 C Bait more en Ohio 24%25% C Southern Pac. Cy. 4042-% A Southern Rlw. 26%28 A Amst. Rubb. C, 285—295%-92 A Deli-Bat. Rubb. 216%—225-30 A Hessa Rubber 234%—242% A Serbadjadi S.R, 160%166-69 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York heden gister 9.00% 9.02% 73.30 73.30 8.16% 8.16% 30.79 30.80 1.82% 1.82% te bespreuren. Kamperland heeft zijn eerste nationale feest met waardigheid gevierd. De uitslag van het ringrijden met paarden is als volgt: 1. J, de Waard, 2. P. de Smit, 3. A. Remijnse, 4. C. Verburg 5. W. v, d. Heyde, 6. P. de Waard, 7. Jac. de Koster. 8. P. Geelhoed, 9. J. Visser, 10. Iz. Reynhoud, 11. S, Wisse, 12. J, dé Smit, 13. M, Filius Mzn. Boegsprietloopen: 1. Joh. de Looze, 2. W, de Smit, 3, M. Verburg. De paal voor het mastklimmen was zóó glad, dat niemand de aan de paal hangende prij zen kon bemachtigen. Daarom werden ze verloot. Ringrijden met fiets: 1. G. de Moor Stoeltjerijden: 1. P. de Smit, 2. mej. Toos Versluis, 3. H. Wilderom, 4. G. Leendertse Mz. 5. Adr. Versluis, 6, M Westerweele, 7. E, v. d. Heyde, 8, Th. Koole. MACHTSMISBRUIK Een roomsch-katholiek schrijft ons uit IJzendijke: Mijn Vaderlandsch gevoel krijgt het hier in IJzendijke den laatsten tijd te kwaad. Op 30 April, 1 en 2 Mei worden hier de feesten gevierd van het huwelijk van onze geliefde Prinses met Prins Bernhard. De gemeentenaren zijn alle in feestroes; er wordt verlicht, gekroond een stoet samengesteld. alleen één persoon werkt alles tegen. Zondag werd van den kansel af het Oranje comité beleedigd, nu kreeg een R. K. onder wijzeres die ook aan den stoet deelnam (vlaggenvertoon) nog een briefje thuis gestuurd als zij mee durfde doen zou zij haar ontslag krijgen! Is dat nü niet zui ver machtsmisbruik? Op een kleine plaats waar niemand als een paar per sonen de lakens uitdeelen, de kinderen die Vrijdag volksfeesten hebben ver sierde poppenwagens, fietsen, enz. kun nen geen uur vroeger verlof krijgen, ge danst mag er niet worden. Bij voorbaat mijn dank ik mag als Katholiek mijn naam niét noemen omdat het anders op mijn nog schoolgaande kinderen gewroken wordt de sfeer in IJzendijke is zoo geladen dat het goed zal zijn het ook elders bekend werd hoe hier de macht misbruikt wordt. IJZENDIJKE. Met ingang van 5 Mei a.s. wordt de marechaussee Kok alhier voor den tijd van twee maanden gede tacheerd bij de wachtbrigade te Apel doorn. blijf» gaaf en gezond. In dien U het behandelt met en droog houdt met Purotpoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct. (Ing. Mea.| AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. GROEDE. Ten overstaan van notaris Beuning'h en ten verzoeke van de familie Karels-Leenhouts werd verkocht pen huis met schuur en tuin aan de Ring- straat, groot 6,58 a. Kooper A. Leen- houts alhier voor f 3000. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand April 1937 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaan de voorwerpen als gevonden aangege ven en zijn aldaar nadere inlichtingen betreffende deze voorwerpen te beko men: Een dop van een radiateur, een ijze ren statief, een pet, een kip, een bank biljet van f 10, vier vulpotlooden, een rubber rijwielbagageband, een duif, een bril in étui, een huissleutel, een snoer koralen, een rol behangselrand, een hoe veelheid gebruikte postzegels, een kin- dertaschje met inhoud, een startsleutel van een auto, een radiolamp, een vuur- aansteker, een broodmandje, een clips, vier handschoenen, een vulpenhouder, een liniaal, een schaartje, een ceintuur, twee rijwielbelasting'merken 19361937. een combinatietang, een regenjas, een glassnijder, twee heerenrijwielen, twee mutsen, een doublé ring, een hond, twee boodschappentasschen, een zakmesje, een portemonnaie zonder inhoud, een Lipssleutel en een kastsleuteltje. RUSLAND, FRANKRIJK EN SPANJE. Prof. dr. B. D. Eerdmans schrijft in „De Liberale Wachter" o.a.: „Wat het consequente Marxisme heeft uitgewerkt in Rusland is zóó ver schrikkelijk, heeft zulk een zee van leed, zulk afgrijselijk afmaken van men schen en dusdanige stoffelijke ellende veroorzaakt, dat wij er niet van kun nen lezen zonder te huiveren bij de ge dachte, dat er ook onder ons zijn, die dit alles over ons willen brengen, ter wille van hun ideologie en hun ideaal. Alles wat daartoe leidt moet princi pieel worden bestreden. Flet is met de staatkunde als met de architectuur. Wat men eenmaal heeft gebouwd kan men maar niet weer eventjes afbreken, omdat het tegenvalt in het gebruik, nu het er eenmaal staat. Men kan geen staatsgebouw optrek ken op den grondslag van het gemeen schappelijk bezit der voornaamste pro ductie-middelen, wat onze S.D.A.P. wil, doch wat een communistische gedachte is, en dan toch tegen het communisme gekant zijn. Wat daarvan komt leert Frankrijk ons! Het Komintern is het groote interna tionale comité voor de wereldrevolutie, waarin ieder land is vertegenwoordigd door een Kameraad. Het werd opgericht in 1919 en vergadert alleen te Mos kouNederland wordt vertegen woordigd door het parlementslid Schal- ker. Stalin is lid van het leidend bureau. Dit is de dreigende macht, waartegen de meer gematigde sociale democratie niet op kan, omdat zij van hetzelfde theo'retische beginsel uit gaat en de arbeiders jarenlang heeft gevoed met revolutionaire klanken. Men kan nu eenmaal niet opzetten tot iets met de bedoeling om het tenslotte niet te doen. Frankrijk leert het. Men vertrouwe daarom niet op een (naar men ten onrechte meent) opge bleekte S.D.A.P. Ten onrechte? Ja. Ve len hebben gelet op het in- en uitpraten op het laatste s.d.-congres. Men neme echter kennis van de dagelijksche groo te en kleine roode pers. Daar wordt de volksgeest bewerkt in niet-opgebleek- ten geest. Het congres is bijzaak. Laat de Nederlandsche kiezer, man en vrouw, eens rondzien in Rusland, Frankrijk, en Spanje. Dan kan het ge zond verstand helpen ons voor vernieti gende avonturen te behoeden," i» DE Oh Omt het si; door watert gemeh hetwe pedoja de „B gevlue na" ge lig in geloop De opstan drie i gen. E hoogte schepe leten len: t schip enorm dat ei getrofl Reu de „E sprong booter gin vi dat h verliej Het alle o de gr< water1 en vc kanon bemar Fr ai kruise en de pen; miran torpet CO 2 vier 1 achtti grooti De slagsc mero' na", van t kruis< tad", rante de „I schip, ton, ij pedoj type, drie kanoi die v trouil ports pen, De het fi cia, gistei Allee nings Va gesei te he over zaam He Fassi Gent 180 Italia tijdei tijd Sev'l niet Va word! dag J

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2