GRATIS AJCIÖZÖ Fl.I? o%Uu/ve&te. aooo ukujtode U BETAALT NIETS BUITENLAND. r^uizenden asthmalijders hebben in de Adozo tabletten een krachtig bestrijdingsmiddel gevonden. Adozo geeft inderdaad onmiddellijk verlichting, zelfs bij ernstige aanvallen. DEZE BON HEEFT MA EEN WAARDE VAN (T* I ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SPANJE, ten ooggetuige vertelt van het bombardement van Guernica. BEURS VAN AMSTERDAM, BELGIE. ASTHMA H. Pickup. Directeur international Laboratories Ltd. De geneesmiddelen, die in deze tabletten zijn verwerkt, zijn tevens een bescherming tegen een hevige aanval. Om alle asthmalijders in de gelegenheid te stellen de proef te nemen, bieden wij U geheel gratis een doos Adozo tabletten aan. Het gaat hier niet om een eenvoudig monster, maar om een origineele doos, die bij alle apotheken en drogisten verkocht wordt voor f. 1.00. Wij wen- schen dat iedereen een proef neemt en zelf ondervindt, dat wij gelijk hebben. Vul nevenstaande bon in en stuur hem zonder er een cent bij te voegen aan het opgegeven adres. Tabletten tegen asthma. Onmiddellijk verlichting. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. 9 tabletten f. 1.00 27 tabletten f. 2.50 j waarde van f. 1.00 1 Naam I j Stuur mij geheel gratis en zon- I der eenige verplichting een origi- i I neele doos Adozo tabletten ter 1 I I I t l l i I i i i 4 Adres Mijn apoth.eek-drogist is Opsturen aan BOROMAG, Kei zersgracht 6, Amsterdam-C. 01 (Ingez. Med.) gemeentebesturen gedurende het zomer seizoen het strand behoorlijk te doen controleeren en krachtens gemeentelijke verordeningen te verbieden, dat men langer dan noodzakelijkheid in zwem- costuum ophoudt en dat men zich onbe schermd voor het oog van het publiek ontkleedt. Onder andere zou het drin gend gewenscht zijn, dat op daarvoor in aanmerking komende plaatsen, goed- koope gelegenheid bestaat om zich te ontkleeden in een voldoend aantai bad hokjes, waarvan het bezoek onder be hoorlijke controle wordt gesteld. Verder vragen zij maatregelen te wil len nemen, dat het verblijf in onwelvoe- gelijke kleeding op de openbare wegen binnen het g'ebied der gemeente verbo den wordt. BIERVLIET. Woensdagavond hield het „Biervliets Kinderkoor" o.l. van den heer L. J. Goedbloed zijn jaarlijksche uitvoering. Opgevoerd werden „Elfen zang" door Atema en Straatsma en „De Gouden Lepels" door Keemink. Waar schijnlijk doordat het reeds wat laat in het seizoen was, was de belangstelling niet zoo groot als vorige jaren. Niette min was er een dankbaar publiek, dat de prestaties der kleinen wist te waar- deeren. CADZAND. De secretaris-ontvanger dezer gemeente, wiens gezondheid de laatste jaren minder goed is, heeft thans op medisch advies ontslag uit zijn be trekking gevraagd tegen 1 Juni a.s. OOSTBURG. Oostburg stond Donder dagavond in het teeken van gironummer 128.000, immers de A.V.R.O. was daar met een deel van haar staf onder de lei ding van haar directeur, Willem Vogt. Wederom bleek voor de zooveelste maal dat de Beurs bij sommige uitvoeringen te klein is: laten wij hopen, dat ook dit nog eens verandert. Het was voor A.V.R.O.'s verstrooi ingsavond, dat -van alle plaatsen van W.Z. Vlaanderen luistervinken in groo- ten getale waren opgekomen, bewijs, dat de A.V.R.O. in deze streek veel vrien den heeft. De heer Vogt werd dan ook met een hartelijk applaus begroet, toen hij voor het voetlicht trad om de bijeen komst met eenige woorden in te leiden. Daarbij wees spr. er op, dat het vier jaren geleden was, dat de A.V.R.O. hier was, zoodat het nu tijd werd, om weer acte de présence te geven; al veel vroe ger was Nico Treep hier met zijn staf, thans waren het Boris Lensky, Bob Scholte, Frans- van Capelle en Koos Koen, die met A.V.R.O.'s „Glorie in klank en beeld" de. Z.-Vlaamsche luister vinken in nader contact zouden brengen met de door zoo velen geliefden omroep. De heer Vogt veronderstelde, dat weini gen hier nog in de gelegenheid geweest zijn de nieuwe studio te komen bezichti gen, hetgeen met het oog op den af stand niet te verwonderen is en nu wil de A.V.R.O. dezen avond een propa- ganda-avond doen zijn. Spr. wees er ver der op, dat de omroep hier te lande een geheel bijzonder karakter draagt, waar men in het buitenland verstomd over staat. Immers hier wordt alles door de luistervinken vrijwillig bijeen gebracht, terwijl ginds alles door belasting moet onderhouden worden; sinds 1 Augustus 1936 zijn 60.000 luistervinken op bezoek in de studio geweest, allen, die komen zijn A.V.R.O.'s vrienden. Allen waren op getogen over het gebouw en alle buiten- landsche omroepmenschen waren ver baasd te vernemen, op welke wijze dit werk tot stand gekomen was: overal el ders schijnt zoo iets onmogelijk. Spr. wees ook op de kritiek, vooral van luis tervinken, die niet bijdragen, maar die de eersten zijn, die naar de pen grijpen om hun ongenoegen over een of ander programma te doen kennen. Dit is een der redenen, waarom deze avonden inge steld zijn, Spr. wilde niet in de eerste plaats aan 't no. 128.000 denken, al mag men dit no. niet vergeten, maar het is de liefde tot dezen omroep zelf, waarop ge steund wordt. Tenslotte herinnerde spr. aan den strijd, die reeds gestreden werd en dit is nu wel voorbij, maar het pa rool is toch: het kruit droog houden. Bij het wisselen van regeeringen kunnen al lerlei onverwachte dingen voorkomen, maar de voornaamste vraag, die zich zal voordoen is toch: Zijt gij A.V.R.O, diep geworteld in het Nederlandsche volk? En dit is het nu, zoo eindigde spreker, wat wij ook dezen avond beahtwoord wenschen te zien. De A.V.R.O.-menschen, die ons van hun kunst lieten genieten hebben ons vervolgens een aangenamen avond ver schaft: Boris Lensky met zijn fijn viool spel, zoowel als Bob Scholte met zijn liedjes en de veelzijdige Van Cappelle; voorts Koos Koen met feijn teekenwerk en zijn juffrouw De Bonk die de zaal deed gieren. De samenzang ging werkelijk zeer aar dig, maar het viel ons erg tegen, dat geen enkele „debutant" voor het podi um kwam. Is men hier dan werkelijk zoo verlegen De A.V.R.O.-film besloot den avond en naar wij gerust mogen verklaren naar het genoegen van allen, die in de zaal aanwezig waren. Smokkelaar aangehouden. In den vroegen morgen van een dezer dagen bemerkten twee dienstdoende kommiezen onder de gemeente West- dorpe ,een wielrijder d e eenige goe deren vervoerde, en die zoodra hij de kommiezen zag, zijn rijwiel weggooide benevens de vracht. De man zette hel op een loopen achtervolgd door de ambtenaren, die tenslotte door het los sen van schoten den vluchteling tot stilstaand dwongen. Vervolgens namen zij hem mede naar de plaas waar hij de goederen had weg geworpen, en aldaar bleek dat de wiel rijder, een zekere M. v. W„ woonachtig te Assenede, een hoeveelheid su ker, doozen margarine en 'n hoeveelheid si garettenpapier frauduleus de grens had willen overbrengen. Pröces-verbaa! volgde, tevens inbeslagname van de gesmokelde goederen. HANDEL EN NIJVERHEID. F aillissementen. Het faillissement van M. de Bart, autobushouder, wonende te Goes, curator mr. A. L. W. van Heel, advo caat en procureur, te Goes is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst, met eene uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 2,8 hunner vorderingen; idem het faillis sement van A. Z. de Hond, loodgieter, wonende te 's Heerenhoe k, cura tor mr. A. L. W. van Heel, advocaat en procureur, te Goes, met een uitkeering van 7.98 VAN ONZE ADVERTEERDERS. i.Intime". Het voormalig paviljoen „Wilhelmina", nu omgedoopt tot paviljoen „Intime" te Vlissingen wordt Zaterdag g'e- opend; er zijn verschillende verbeterin gen in aangebracht. Het staat thans on der nieuwe directie. Voor de Huisvrouw,. Lux, het bekende waschmiddel voor fijne weefsels, heeft thans nog een ver dere verbetering ondergaan. De vroe gere Lux ruitjes konden gemakkelijk op elkaar gaan plakken en opeengeplakte kluitjes vormen, welke hierdoor minder snel oplosfen. De nieuwe krulvorm is weer een groote verbetering, daar hier door dit nadeel wordt opg'eheven. Ieder krulletje valt afzonderlijk in het wasch- water en lost onmiddellijk op, zelfs in koud water. PLAN VOOR EEN „WERELD-RECONSTRUCTIE". Volgens Arthur Krock, correspondent van de New York Times te Washington, zal president Roosevelt gedurende zijn vacantie een memorandum bestudeeren, dat door een vooraanstaand Ameri- kaansch parlementslid is opgesteld en dat een plan tot een reconstructie van de wereld omvat, gebaseerd op een overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De opsteller van dit memorandum zou de meening te Londen hebben gepolst en gunstig ontvangen zijn. In groote lijnen is het plan als volgt: het sluiten van een stilzwijgend niet- aanvalsverdrag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, waardoor het de Vereenigde Staten mogelijk zou zijn de vloot te concentreeren in den Stillen Oceaan en Engeland zijn defensie in den Atlantischen Oceaan zou kunnen ver- waardoozen. Verder stabalisatie van dollar en pond sterling op permanenten grondslag, waarbij automatisch de lan den van het sterling-bloc en zoo moge lijk ook Frankrijk worden betrokken, tenslotte het bijeenroepen van een we reld-conferentie ter bestudeering van alle vraagstukken,', welke betrekking hebben op het tot stand komen van een internationale overeenstemming. Hier toe moet een Britsch-Amerikaansche overeenkomst tot stand komen, voor de conferentie bijeen wordt geroepen. Eerst mitrailleurvuur, dan ge wone bommen en tenslotte brandbommen, ^,e kanunnik van de kathedraal van Valladolid, Alberto Onoind a, die ge boortig is uit Biskaye en die ooggetui- Êe -s geweest van het bombardement van Guernica, is uit Bilbao te Parijs aangekomen. Tegenover een vertegen woordiger van Havas heeft hij o.m. het volgende verteld: -Ann het einde van de vorige week was ik in Bilbao, toen ik vernam, dat de Bask sche regeering had besloten tot de ontruiming van Marquina, waar ik bloedverwanten heb. Ik besloot er heen te gaan. Maandag 26 April kwam ik om half vijf in Guernica aan en in strijd met de verwachtingen was het een heldere dag. Nauwelijks was ik u t de auto gestapt, of het luchtbombardement begon. De eerste bom sloeg in een huis van drie verdiepingen en deed de rui ten van alle huizen in de stad springen. Doordat het marktdag was, waren de be woners van de oml ggende dorpen hier bijeengekomen. De menschen vluchtten ontzet naar het land en lieten hun vee op de markt achter. Ik kon waarnemen, dat eerst een jachttoestel verscheen, gevolgd door drie andere en voorts door zeven en zes driemotorige toestel len. Na hun vernielingswerk verricht te hebben verdwenen de toestellen, zij werden afgelost door dergelijke forma ties, die met dezelfde razernij dit u't- moordingswerk voortzetten. Het bom bardement duurde van half vijf tot kwart voor acht. Gedurende al dien tijd gingen er geen vijf minuten voorbij, zonder dat in de lucht moorddadige vliegtui gen verschenen. Sjteeds was de aan- valsmethode gelijk: eerst m trailleur- vuur, dan gewone bommen en ten slot te brandbommen. De bevolking vluchtte overal in de boschjes, die op een kilo meter van Guernica liggen. De vlieg tuigen daalden zeer bag, hun machi negeweren ratelden woedend over de bosschen en wegen, welker greppels vol lagen met grijsaards en kinderen, die z^ch tegen den grond drukten. Tegen 't einde van den middag kon men op 500 meter afstand Guernica niet meer zien door den dikken zwarten rook van het bombardement en de branden. Men hoorde klacht noch gekerm, de menschen waren verstard van ontzet ting. Sommigen baden, anderen hieven de armen gespreid ten hemel als om goddelijke bescherming af te smeken. Een vl egtuig daalde tot op 200 m ter plaatse, waar mijn auto stond en schoot er een salvo mitrailleurkogels op af. Ik had nog tijd mij te dekken in een eiken- boschje en kon vervolgens naar Ria- chuelo komen, waar zich eenige mili- ti'esoldaten bevonden. Om zeven uur stond Guernica 'n lichterlaaie. De stad beschikte niet over luchtafweermiddelen noch over batterijen en had zelfs geen in stelling gebrachte mitrailleurs. In de eerste uren van den nacht kon men het smartelijkste schouwspel zien: mannen en vrouwen zochten de nabije bosschen af naar hun vrienden en ver wanten. Het meerendeel der lijken is doorzeefd door versche'dene kogels der mitrailleurs. Het aantal slachtoffers moet zeer groot zijn. Als priester moet ik zeggen, dat de grootste beleediging, die men den gods dienst zou kunnen aandoen, zou zijn, wanneer men eens in de kerk van San ta Maria te Guernic,a, de dank zij den heldenmoed der brandweerleden van Bilbao van den brand gered fj, een Te Deum zou celebreeren voor den mili tairen roem van Franco en Mola, die het meest volkomen barbarendom vertegen woordigen. Tot dusverre hebben de op standelingen n het B,askische land veer tien plaatsen, waaronder Elorrio, Du- rango, Ochandiano, Guernica en Eibar verwoest." Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%102 Amsterdam 1934-4% 100%100% Zeeuws. Hyp. B.4% 100100% Cit'es Service Cy. P. 1958 5 51 50 A Pref Jurgens A 127126% A Ned. Gist- en Sp'ritusf. 468461 A De Schelde N.B. 51%53 C Am. Smelt en Ref. 59%60% A Born, Sum. H.M. 199196% A Houth. Alberts 109 C Union Pac. Rr. 102%102% C Int. Nickel Cy. 39%42% Ned 1000-4 101%—101% 0. Indie 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 81%—82 A Koloniale Bnk. 54%54% A N.I. Hbk. 1000 152—153 C Ned. H. M. 1000 181%—186% A, v. Brkels Pat 47%50 C Calvé-Delft 8280 A Phil ps Gem. B. afg. 304%324-18 C Unilever 151%155-57% C Am, Car en Foundry 36%37%-38% C Anaconda Cop. 35%-3637% C Bethlehem St. 59%—61%-63% C Kennec Copper 3737 -40 C U. States St. C, 72%—173%-74% C North Am. Cy, 17%18% A Kon. Petr, Mpij. 389%397% C Contin. Oil Cy. 29%—30%-31% C Phillips Petr. Comp. 38%39% C Shell Union O.C. 18%20-% C Tide Water Ass. Oil 12%—12%-13% A Ned. Scheepv. U. 123%—127%-29% A H.V. Amsterdam 471484-78 A Java Cult. Mij. 209220-17 A N.I. Suiker U. 154%162-58 A Deli Batavb 235%238%-41 I BEURSTHERMOMETER Amerika Koninki. Wettig. VRIJDAG. mie vei ObLMarkt- Schepen -- Tabak - Philips - H.V.A. - Suiker - Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 298%—302-10 A Senembah 316%323%-20 C Baltimore en Ohio 22%24% C Southern Pac. Cy. 38%39-41 A Southern Rlw. 24%26%-% A Amst. Rubb. C. 270%—280-90 A Deli-Bat. Rubb. 213%—213-19% A Hessa Rubber 232%233%-35 A Serbadjadi S.R. 156158-63 WISSELKOERSEN. Londen (Berlijn Parijs Brussel New-York Heden, 9.02% 73.30 8.16% 30.80 1.82% Gister. 9.01% 73.33 8.18% 30 80 1.82% Protesten in het Engelsche Hoogerhuis. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Robert Cecil het luchtbombarde ment van Guernica ter sprake gebracht. Hij noemde het: „een verschrikking zonder weerga in de geschiedenis der beschaving". Lord Robert Cecil vroeg met nadruk de regeering energiek te protesteeren en den steun te zoeken van alle andere regeeringen. Tevens vroeg hij de kwestie zoodra dit moge lijk zal zijn voor den Volkenbondsraad te brengen. Wanneer deze gebeurtenis aldus voegde spr. h'eraan toe, ten uit voer gelegd is door tusschenkomst van Duitsche organisaties, behoorde de Duitsche regeering onmiddellijk ,al!e Duitsche onderdanen terug te roepen. Lord Plymouth antwoordde, dat de regeering geen enkele officieele inlich ting bezat over het bombardement van Guernica en niet kan zeggen, wiS er het bevel toe gegeven heeft, noch wel ke toestellen daarbij gebruikt zijn. Lord Plymouth herhaalde hetgeen Eden in dezen reeds gezegd heeft en voegde hieraan toe, dat wanneer de regeering van meen'ng is nuttig iets te kunnen doen, zij het doen z,al, maar deze zaak te behandelen krachtens het Volken bondshandvest zou niet de beste wijze zijn om het door allen verlangde doel te bereiken, nl. een herhaling van der gelijke feiten te beletten. De opstandelingen bezetten Guernica. vernield, de omringende bosschen zijn op verscheidene plaaten in brand ge vlogen, Naar te Bilbao verluidt hebben de jachtvliegtuigen het vuur uit hun m.- trailleurs geopend op de vluchtende 'n- woners, ook op de vrouwen en kinde ren. De opstandelingen hebben gisteren hun opmarsch aan het Baskische front, ten Oosten van Bilb.ao, voornamelijk voortgezet in het kustgeb-'ed. Het groo te hoofdkwartier van de troepen van Franco te Salamanca meldt, dat tijdens het offensief van Donderdag het stadje Guernica en vele andere dorpen werden bezet, Guernica werd genomen na een hev'g gevecht; het werd verde digd door een divisie Basken en Astu- riërs. De commandant van deze divisie werd krijgsgevangen gemaakt. Verschei dene officieren van zijn staf sneuvel den. De vijrand l et een groote hoeveel heid materieel achter en meer dan vier honderd man weiden krijgsgevang-* gemaakt. Na den brand is er van de plaats nog slechts een ruïne overgeble ven. De Baskische verdedigingsraad heeft medegedeeld, dat de vijand aan het front in Biskaje zijn omsingelings-met- hode voortzet. De regeer ngstroepen trekken ordelijk terug en pogingen van den vijand om in de stellingen van de regeering door te dringen werden afge slagen. In den sector Durango ging ai de re- geeringstroepen tot een tegenaanval over, waardoor de troepen van Franco zw,are verliezen ieden. Bilbao en omgeving ge bombardeerd. Volgens berichten u t Bilbao hebben de vliegtuigen van de rechtschen ver scheidene vluchten gemaakt boven de stad en de omgeving. Vijftien bomlnen- werpers hebben gistermiddag een kwar tier lang bommen uitgegooid ;n de buurt van Britsche vrachtschepen, wel ke in de haven van Bilbao voor anker liggen. De schepen werden niet getrof fen. iwee en twintig vliegtu vvi Duitsch type hebben, vergezeld van zes jachtvliegtuigen, Caldacano, een aovp tien mijl ten Oosten van Bilbao gebom bardeerd. De toestellen bleven een half uur boven het dorp cirkelen en wierpen hoog-explosieve bommen om laag, alsmede een groot aantal brand bommen. Twaalf particuliere huizen zijn Bommen van Duitsch maaksel? Te Calcadano en in de omgeving van 'deze plaats heeft men tal van brand bommen gevonden, waarop te lezen staat „Reinsdorf 1936". Men weet nog niet precies hoe groot het aantal slachtoffers is. Duitsche reactie De bolsje wisten hebben het weer ge daan. Duitsche politieke kringen zijn ge schokt door de hevige reactie van de Britsche meening na het bombardement op Guernica, Tot nu toe is niet officieel tegen gesproken, dqt vliegtuigen van Duitsch fabrikaat aan het bombardement heb ben deelgenomen. Zij betwisten toch de juistheid van de door de Engelsche j pers gepubl ceerde cijfers. Een van officieuse zijde-geïnspireerd bericht beweert daarentegen, dat het de „Baskische bolsjewisten" zijn, die de stad in brand hebben gestoken en door hun „schaamtelooze soldatenben- de" de vreedzame bevolking hebben laten dooden. Een Amcrikaansche stem In een hoofdartikel over den op marsch van hranco naar B'lbao schrijt de New York Herald Tribune Jat de Duitsche staalfabrieken, die voor de herbewapening werken, hebben moeten sluiten door gebrek aan grondstoffen, welke uit Bilbao komen. Dit bewijst wel het belang van deze mijnen voor Duitschland, Bovendien hebben Dut- sche officieren en soldaten deelgenomen aan dezen epmarsch. Indien Bilbao in zijn handen valt zal Franco de meest doeltreffende hulp van Duitschland krij gen. De mogelijkheid is niet u toeslo ten, dat dan een nieuwe internationale spanni .g optreedt, aldus het blad. Rechtsch pantserschip tot zin ken gebracht. Uit Bilbao werd hedenmorgen be richt, dat de luchtmacht van de regee ring het slagschip „Espana" van de vloot van Franco voor Santander tot zinken heeft gebracht. EEN UITEENZETTING VAN MINISTER SPAAK. Over den nieuwen Belgischen status. De minister van buitenlandsche za ken, Spaak, heeft gister in de Kamer een verklaring afgelegd, waarin hij o.m, het volgende zeide: „België heeft geen direct belang bui ten zijn grenzen. Het vraagt niets an ders dan den vrede. België is sedert eeuwen het slagveld, van Europa. Zijn rol is alle invalswegen af te sluiten en dit slagveld met zoodanige verdedigings middelen uit te rusten, dat ook de stout- moedigsten de gedachte laten varen, daarop door te dringen. Dit is de re den, dat onze militaire politiek nauw verbonden is met onze buitenlandsche politiek. Wij willen samenwerken tot de organisatie van den collectieven vrede. Daarom blijven wij trouw aan den Vol kenbond en brengen wij hem onze loyale medewerking. Frankrijk en En geland hebben kennis genomen van on zen wil de Belgische landsverdediging te verzekeren en van dezen trouw aan den Volkenbond. Op grond van het feit, dat onze politiek aldus gedefinieerd is, hebben Frankrijk en Engeland ons los-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2