22* GOESCHE COUPANT^ü IBIS SHAG BINNENLAND. ZEELAND. Dobbelmann lekker... man? WEERBERICHT. NUMMER 100. TWEE BLADEN. DONDERDAG 29 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. fUIB-BEVELANB. Dagblad Voor Middelburg, Coea en ageat- tchep Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lagez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij hat Bureau voor Publiciteit®waarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen IR regels 2.10, elke r. n. 30 ct Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 6 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rent" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. Hofbericht. 'Naar wij vernemen zal H.M. de Ko ningin voor de viering van den verjaar dag van Prinses Juliana op Soestdijk aanwezig zijn. Het is H.Ms. voornemen in den loop ▼an den volgenden dag vandaar naar Amsterdam te gaan, waar H.M., zooals bekend is, de uitvoering van de Wagner- ▼ereeniging zal bijwonen. Daarna gaat de Koningin naar 's-Gra- ▼enhage, teneinde eenige dagen op het „Huis ten Bosch" te vertoeven. Burgemeester van Maastricht. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Mei 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente M,aastr cht: jhr. mr, W. Mi- chiels van Kessenich, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Beek (L.) Jhr. Michiels van Kessenich, die mr. L. B. J. van Oppen opvolgt ais burge meester van Maastricht, is op 16 Octo ber 1902 te Langenbrüch (Duitschland) geboren. DE AANSTAANDE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het aantal stemgerechtigden. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamerverkiezingen, welke op 26 Mei a.s. zullen worden gehouden, be draagt 4.452.484, Bij de vorige Tweede Kamerverkie zingen, gehouden in April 1933, bedroeg het aantal kiezers 4.126.490, van wie 3.899.655 (94.50 procent) aan de stem ming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, gehouden in April 1935, be droeg het aantal kiezers 4.238.446, van wié 3.945.456 (93.09 procent) aan de stemming' hebben deelgenomen. Het aantal kiezers in de onderschei dene kieskringen is bij de aanstaande verkiezingen als volgt: Kieskring 1. 's Hertogenbosch 244.851; kieskring 2. Tilburg 216.807; kieskring 3. Arnhem 249.182; kieskring 4. Nijmegen 214.641; kieskring 5. Rotterdam 330 703; kieskring 6. 's Gravenhage 278.304; kieskring 7. Leiden 230.802; kieskring 8. Dordrecht 290.315; kieskring 9. Amster dam 449.009; kieskring 10, Den Helder 204.155; kieskring 11. Haarlem 253.618, kieskring 12, Middelburg 139.779; kieskring 13, Utrecht 244.421; kieskring 14. Leeuwarden 227.127, kies kring 15. Zwolle 290.498, kieskring 16. Groningen 223.550, kieskring 17. Assen 114.136; en kieskring 18. Maastricht 250,586. GEEN EXPORTTOESLAG OP CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorn betreffende het toekennen van een exporttoeslag op consumptie aardappelen heeft minister Deckers als volgt geantwoord: Het is den minister bekend, dat er, evenals zulks in andere jaren het geval was, nog onverkochte voorraden con sumptie-aardappelen bij de telers aan wezig zijn. Uit de hem ten dienste staande gegevens blijkt echter, dat van abnormaal groote hoeveelheden niet kan worden gesproken. Dat deze aard appelen door de telers niet verkocht zijn kunnen worden, meent de minister dan ook te moeten ontkennen. Voorts is het den minister bekend, dat de opbrengst van de aardappelen voor vele kleine boeren een belangrijk deel van hun inkomen uitmaakt. Dit is dan ook een van de redenen, waarom steun wordt verleend. De minister kan de meening, als zou den de productiekosten het totale be drag van den marktprijs voor gedena tureerde aardappelen en den denatura- tietoeslag overtreffen, niet ondersohrij- ven. In verband met het hierboven ver melde, is de minister van meening, dat van een groot verlies op de teelt van consumptie-aardappelen niet kan wor den gesproken. Naar zijn meening be staat dan ook geen aanleiding, maatre gelen te nemen om den prijs dier aard appelen op een hooger peil te brengen, zulks te minder, daar reeds een rege ling is getroffen, krachtens welke voor de goede consumptieaardappelen, wel ke aan bepaalde vereischten voldoen, een hoogere denaturatievergoeding kan worden toegekend dan voor de mindere soorten. De vraag, of de minister wil bevorde ren, dat door het toekennen van een ex porttoeslag de overtollige voorrr.den te- Herklasseering van kantongerechten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin een nieuwe samen stelling van de gerechtshoven, recht banken en kantongerechten wordt voor gesteld, mitsgaders een herklasseering van de kantongerechten. Het ontwerp wil het kantongerecht te Middelburg „verhoogen" van klasse 2 naar klasse IE en dat te Terneuzen van klasse 3 naar klasse 2. C. H. KIESVEREENIGING. Jhr. De Geer spreekt. De Chr. Historische Kiesvereeniging alhier heeft gisteravond een openbare vergadering gehouden in de bovenzaal van „De Vergenoeging". De bijeenkomst was druk bezocht met honderden be langstellenden uit geheel Walcheren. Ruim 8 uur opende ds. Van Empel met gebed waarna de voorzitter mr. W. F, E. baron van der Feltz de aanwezi gen verwelkomde inzonderheid jhr. mr. dr. J. de Geer, oud-minister van finan ciën, voorzitter der Christ. Historische Unie, en aanvoerder van lijst 4 voor de komende verkiezingen. Jonkheer D e G e e r begon zijn rede met er op te wijzen dat bij de a.s. ver kiezingen, nu de Kamers in verband met de Grondwetsherziening ontbonden zijn moeten worden, de kiezers zich mede zullen hebben uit te spreken of ze voor dan wel tegen die Grondwetswijzigingen zijp. Deze wijzigingen komen in hoofdzaak neer op de opheffing der zoogenaamde Parlementaire onschendbaarheid der le den, de wering van revolutionnaire elementen, in de Kamer en geen passief kiesrecht meer verleenen aan politiek veroordeelden die later tot lid van het Pariement gekozen zouden kunnen wor den. De aanneming van deze drie punten is straks zeer twijfelachtig weshalve daarop bij de komende stembus gelet zal moeten worden. Daarnevens zal het algemeen gevoer de Staatkundig beleid van de laatste 4 jaar beoordeeld moeten worden, het geen tevens zeggen wil een uitspraak voor de toekomst van onze Rechtsont wikkeling. Wie uit Revolutionnair sentiment leeft zal die drie punten alsook het ge voerde praktisch politieke beleid ver werpen. In dit verband wees spreker op de groote waarde voor ons volk van Ge zag, Vrijheid Recht en Tucht. De waarborg tot behoud van die goe deren rust in de christelijke beginselen. De scherpe tegenstelling hiervan toonde spr. nader aan met voorbeelden uit de ontwikkeling der praktische politiek in Duitschland en Frankrijk. In Engeland waar de inslag van het publiek naar den Christelijken geest is, denkt men aan zulke toestanden niet. In moeilijke tijden wordt dan de kracht van het beginsel beproefd en kan men zien dat die beginselen een schild zijn tegen de ontwrichting. We zien dit bevestigd in den interna tionalen toestand, waar een oorlogs dreiging is gerezen als de wereld nim mer heeft gekend. Na den wereldoorlog hebben we ge dacht dat de anarchie tusschen de vol keren overwonnen zou kunnen worden en de rechtsorde haar beslag zou krij gen. Dat er tractaten zouden komen rege lende het materieele en formeele Recht der volkeren en er de justitie en poli tie zouden komen om de collectieve veiligheid der volkeren te garandeeren. Vooral na de opening van het Perma nente Hof van Internationale Justitie waren de verwachtingen hoog gespan nen. Doch in de praktijk zien we dat de groote Rechts-, en belangenconflicten waarover de oorlog dreigt helaas daar nog niet worden gebracht. Mede door de crisis in de laatste ja ren is die Rechtsgedachte schuil ge gaan. Het prestige en de invloed van gen een loonenden prijs kunnen worden geruimd, wordt ontkennend beant woord, aangezien de uitvoer van aard appelen ook zonder toeslag zeer bevre digend is en niet verwacht kan worden, dat een toeslag den uitvoer zou stimu- leeren en een wijziging van de prijzen hier te lande tot gevolg zou hebben. Kracht is wel een deugd, maar ze wordt wel eens hardheid. den Volkenbond zijn op den achter grond geraakt. Vandaar den dommen bewapenings wedloop dien men tegenwoordig in de wereld ziet. Doch we moeten niet wanhopen aan de vooruitgang van deze uitnemende staatkundige gedachten. Toegewijde deelneming aan de ver krijging van de Internationale Rechts orde blijft onze plicht. De procedure van den oorlog moet aan het Recht worden voorgelegd. Aan dit beginsel moet worden vastgehouden, in alle diepten vasthouden aan het ide aal dat God met Zijn zegen zal bekro nen. (Applaus.) Ook de Volkenbond niet prijsgeven en er geen consultatief college, een jaar beurs van politieke aanbiedingen er van maken. Doch liever er een gave Volken bond van maken die desnoods niet alle landen zou kunnen omvatten. In verband met die Internationale be wapening moet ons land dubbel waak zaam zijn, omdat als de hel losbreekt, wat nog niet zeker is dat het gebeuren zal, we bijzonder paraat dienen te zijn bij de grendels van onze deuren. Daar toe is versterking van de weermacht noodig. In dit verband mede wees spreker op het betreurenswaardige van de houding en de onzekere bekeeringen bij de S.D. A.P. Zij beweren principieel veranderd te zijn, maar verschuilen zich steeds achter het voorwendsel dat niet zij, maar de tijden veranderd zijn. Daarin zit echter het gevaarlijke van hun hou ding. Vervolgens behandelde spr. de geble ken waarde en de kracht van de Christelijk Staatkundige beginselen voor de geestelijke en stoffelijke noo- den van ons volk. Wat de Regeering in de komende pe riode kan doen, zal zij ook ze ker doen. Ook de geestelijke zorgen zul len aandacht verdienen, o.m, door ver betering van de huwelijkswetgeving en beperkingen voor verwilderde zeden en opvattingen. Doch bovenal voor de bewaring van het pand der vrijheid. Die vrijheid wordt thans ernstig aangetast. Zie naar Duitschland, terwijl er in ons land een partij is die dat voorbeeld volgt. Met breedvoerige toelichtingen en klem van redenen wees spr. op de gevaren van dit modern heidendom, alsook hoe wei nig nationaal die nationale partij is. Het is een gevaar voor ons land als er een partij is die telkens weer partij voor een buitenlandsche natie pleegt te kie zen. Daarom zij men voor haar ook waak zaam in haar eventueel pogen om revo lutionnair naar de macht te grijpen, waartoe men uit de Duitsche historie zou kunnen putten. Men zij -waakzaam voor den duivel op zachte muilen onder ons rondwandelende. Het wantrouwen dat zij voortdurend en stelselmatig kweekt, dat alle geloof in goede trouw en nobel idealisme afbreekt is voldoen de reden om die beweging te zien als een donkere vlek in ons openbare le ven. Moge, evenals in België, haar dit door middel van de stembus ondubbelzinnig duidelijk gemaakt worden! De N.S.B. past niet in onze historie zij vloekt met onze tradities. Daarom is er reden genoeg om haar op 26 Mei met algemeene stemmen te verwerpen. (Applaus). Nadat de heer Van der Feltz den spreker voor zijn nuttige en boeiende voordracht dank had gebracht, besloot jonkheer De Geer deze rustige bijeen komst met het voorgaan in dankgebed. Prinsessedag. Zooals bekend, geeft het Middel- burgsch Muziekkorps morgenavond een concert op de Markt van 8 tot 9 uur, Te kwart over negen vertrekt dan de door Uit het VolkVoor het Volk ge organiseerde fakkeloptocht van voor het stadhuis en trekt langs de volgende route door de stad: Noordstraat, Hofplein, Wagenaar- straat, Balans, Spanjaardstraat, Mol straat, Dam N.Z., Rotterdamsche Kaai, Nieuwe Brug, alle kaden, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkensmarkt, Gortstraat, Markt, Langedelft, St. Pieterstraat, Ba lans, Abdij, Balans, Burg, Markt. VOOR oe PIJP Rookt IBtS bij voorkeur uit eert IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind, in het Noorden uit Noordelijke, in het Zui den uit Oostelijke richtingen, nevelig of licht of half bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. UKKEL: Matige wind uit N.O. richtin gen, bewolkte hemel, met opklaringen, tijdelijk regen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van 1 tot 5 gra den. Do. 29 April. Zon op: 4 h 36; onder: 19 h 20. Maan op: 23 h 25; onder: 6 h 25. L.K. 3 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlfssingeni April. Hoogwater. Laagwater. Do. 29 3.19 15.44 9.50 22.04 Vr. 30 3.52 16.15 10.20 22.39 Mei. Za. 1 4.35 16.50 10.53 23.19 Hoog- en De nieuwe muziek op den toren. Na een paar dagen van rust, is giste ren het carillon van den Langen Jan, weder gaan spelen. Eerst heeft echter de jaarlijksche versteking der muziek plaats gehad Het heele uur doet nu hooren Chaconne van Handel, het halve uur: „Was Gott tut das ist wohl getan" van Walther. De beide kwartieren bren gen een Volksliedje. Op het politiebureau vertoeven twee honden, die onbeheerd zijn aange troffen en waarover inlichtingen op het bureau zijn te verkrijgen. Een goede verbetering. Nadat langs de huizen op den Tram singel een trottoir gereed was gekomen, is nu ook langs den waterkant een goede verbetering gereed. In de vest is een deel langs den singel gedempt en een nieuwe beschoeiing is aangebracht, waardoor aan de buitenzijde van de boo- menrij een flink met tegels belegd pad is ontstaan. Ter plaatse waar de tram, ko mende van Vlissingen, stopt, is het te gelpad, bij .wijze van perron, tot de tram doorgetrokken, wat het uitstappen ver gemakkelijkt en veel veiliger doet zijn. Men kan dan van dit verbreede deel langs het tegelpad een der beide brug gen bereiken. Het voetverkeer op dit deel van den Singel, nu er aan beide zij den voetpaden zijn, is wel veel verbe terd. Het rij- en tramverkeer kan nu ge heel het overige deel van den weg als het zijne beschouwen. Verplaatst met ingang van 1 Mei a.s. de adjunct-commies bij den P.T, en T.-dienst W. de Bruijn van het P.T. en T. kantoor alhier naar het P. T. en T-- kantoor te Waalwijk. Het komende badseizoen. Naar wij vernemen, is in de jongste vergadering der contactcommissie me degedeeld, dat de Pier. op 15 Mei en het badbedrijf op 29 Mei geopend zullen worden. Belangrijk nieuws was de open stelling van het meest Zuidelijke gedeel te van het Noilebosch, daar waar het fort destijds was, voor het publiek en wel op Zaterdag van 2 tot 6 en Zondag van 10 tot 6 uur gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus op kaarten, die voor het geheele seizoen geldig zijn. Een commissie zal nader feestelijkhe den, vooral vuurwerk, trachten te orga- niseeren. Het belangrijkste onderwerp gold wel de verbinding van het station met de stad en het badbedrijf, omdat de P.Z.E.M. de lijn stad-station wil ophef fen. Met de stoomtram Walcheren en de firma Van Fraassen zal deze zaak ern stig onder de oogen worden gezien. Nog kon worden medegedeeld, dat de „Zee land" gedurende de zomermaanden Za terdags een extra boot van Engeland laat vertrekken, die Zaterdagavond te Vlis singen aankomt en Zondagavond om half twaalf weder vertrekt, ARNEMUIDEN. Ter gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juli ana zal de muziekvereeniging Arne's Genoegen Vrijdagavond een concert geven. Gedurende de pauze zullen de kinderen der beide scholen liederen zingen. Na afloop van het concert zal Laagwater te Hoogwater. 5.14 17.39 5.45 18.09 Mei. 6.22 18.41 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Do. Vr Za. 29 30 1 Wemeldinge: Laagwater. 10.50 23.12 11.23 23.46 12.01 en Domburg 38 min. later de muziekvereeniging een rondgang door het dorp maken vergezeld van de kinderen met brandende lampions. ARNEMUIDEN. De heer J. W. Jans sen, haltechef der Nederl. Spoorwegen is van Arnemuiden in gelijke betrekking overgeplaatst naar Vroomshoop, VEERE. Het bestuur der pas opge richte Oranjevereeniging alhier heeft het voornemen om ter gelegenheid van den jaardag van H.K.H. Prinses Juliana morgenavond te 7 uur een muzikale rondwandeling te houden, waarna de feesteUjke brand der teertonnen en een vuurwerk zal plaats vinden, welke bei de door het slechte weer bij de huwe lijksfeestviering' in Januari niet door konden gaan. HA NS WEERT. De heer A. de Jong, marechaussee alhier wordt met ingang van 5 Mei as. gedetacheerd te Apel doorn. IJERSEKE. Naar wij vernemen be staat het voornemen dat een aantal werkloozen of steuntrekkers een totaal van 20.000 pannen zal worden in huur koop gegeven, onder conditie dat, indien ze April 1938 voor meer dan f 500 oes- tertjes van deze pannen kunnen verkoo- pen ze afstand zullen teekenen als ar beider en overgaan tot de categorie van kleine patroons. Het min'sterie van sociale zaken heeft aan dezen maatregel zijn goedkeuring gehecht. Verschillende steuntrekkers hebben gaarne toezegging gedaan op deze rege ling in te gaan. IJERSEKE. In het raadsverslag werd abusievelijk vermeld dat de geldleening slechts f 4000 groot is. Dit moet zijn f 42000. RAAD VAN SCHORE. SCHORE. Woensdagmiddag vergader de de Raad. Afwezig met kennisgeving de heeren De Vrieze en Rijn. In de vacature, ontstaan door het aan dokter C. E. Lindenbergh verleende eer vol ontslag per 1 April 1937 als school arts en geneesheer voor de vaccinatie, werd metalgemeene stemmen benoemd dokter J. C. Arends te Hansweert. De V o o r z. bracht verslag uit van de door hem op 10 April bijgewoon de vergadering van aandeelhouders der waterleiding-maatschappij. Het kohier 1937 hondenbelasting werd vastgesteld met een totaal-bedr,ag van f 182. Vervolgens werd met algemeene stem men besloten tot aflossing per 1 Juli a.s. van de restant schuld ad f 7920 van de geldleening van het voormalig gasbe drijf; de gelden voor deze aflossing wor den beschikbaar gesteld door de ge meente Goes. De begrootingen 1936 en 1937 der ge meente werden gewijzigd. Bij den post: subsidie aan de afd. Schore der ver eeniging voor ziekenhuisverpleging, welke post 's verlaagd van f 20 tot f 10, deelde de heer M i e r a s mede, dat

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1