BINNENLAND. NUMMER 99. TWEE BLADEN. WOENSDAG 28 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. f 2.10. «Hm r. m. 30 ct Rrsbiiel „Kioiae Advertentiën", ten hoogste 6 regsb s 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mtr'. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ccw rent" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent Plagerij ZEELAND. GOES. Uit beide vereenigingen is een comi té van actie benoemd, welke zich tot t,aak heeft gesteld 14 Propaganda-dagen te organiseeren. WALCHEREN. I tfroimcialc MIDDELBURGSCHE COURANT C«gbiii<3 Voor Middelburg, Goes en agent- »chap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. yoor beide veel lager; tar. op aaovs GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangaslotoa by bat Bureau voor Publiciteitswaarde dar Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen f Het wordt ons door deze en gene niet al te vriendelijk afgenomen, dat wij gelijk verschillende andere Zeeuwsche bladen de namen der kiezers, welke enkele der hier ingediende candidaten- lijsten onderteekenden, in ons blad heb ben afgedrukt. De een meent, dat het lust naar een klein sensatietje was, die ons aldus deed handelen; een tweede ziet er een poli tieke maneuver in; een derde vraagt; waarom drukt ge ook de andere lijsten niet af; een vierde meent, dat het een veroordeeling onzerzijds van hetgeen de onderteekenaars deden, inhoudt, en zoo nog een en ander meer. Deze kritiek lijkt ons niet juist. De politiek, de verkiezing van een volksvertegenwoordiging, is geen on der-onsje, maar een belangrijke zaak, die in Nederland althans met alle waarborgen van openbaarheid en toe gankelijkheid omgeven is. Het indienen van een candidatenlijst is niet het in dienen van een particulier stuk; een ieder heeft het recht hiervan ken nis te nemen, en deze kennis verder te verbreiden. Ook de courant heeft dat recht, en zij oordeelde het ditmaal, ge lijk twee jaren geleden, nuttig van dat recht gebruik te maken. Sensatiezucht dreef ons hierbij niet; trouwens, wanneer alles normaal in z'n werk gaat, dan zit er zelfs geen nieuws, laat staan sensatie in! Een politieke maneuver? In zooverre men daaronder wil verstaan: medewer ken aan het scheppen van klaarheid, dan ja. Overigens: zóó belangrijk is de ze zaak toch ook weer niet. Dan vraagt men, waarom wij ook de andere lijsten niet afdrukten? Ons ant woord is doodeenvoudig: vanwege de plaatsruimte, die we dan o.i. volkomen nutteloos zouden verspillen. Want, om eens een voorbeeld te noemen, denkt U dat het iemand interesseert te weten, dat de liberale lijst is onderteekend door dr. Tellegen; de heer en mevr. mr. C. E. Muller; mr, Th. Portheine, de heer en mevr. mr. M. W. G. van der Veur, ir. Moll en anderen.allen alom bekend als voorstanders der liberale zaak en leden van de Middelburgsche afdeeling van de Liberale Staatspartij? Of zou het iemand belang inboezemen onder de lijst der christelijk-historischen de na men van den heer en mevr. mr. W. F. E. baron van der Feltz, den heer en mevr, Vermeulen, den heer en mevr. Van Oost e.a. te lezen? Of onder die der vrijzinnig-democraten die van den heer en mevr. De Graaf-Bloemendal, P. C. Muller, mr. P. C. Adriaanse, M. J. Blok, mej. J. C. Broeke e.a.? Neen im mers! Dat alles zou men als van oudsher hekend mogen veronderstellen. I Maar anders staat het er voor met de onderteekenaars der door ons wèl gepubliceerde candidatenlijsten. Dat zijn geen v,an oudsher in" Zeeland ge vestigde en bekende politieke partijen en daarvan boezemt het nu juist w e 1 iedereen, die in deze dagen „aan poli tiek doet", belang in „wie er achter (feitelijk: er onder!) staan," En omdat dit een publieke zaak is, hebben wij het publiek bekend gemaakt. Dat daarbij communisten en nedern,a- zis, groenfronters en nationaal-herstel- lers, zwartfronters en roomsche volks- partijers in eenzelfden adem "genoemd werden, is niet anders dan de democra tie van het stembiljet, waar ze óók broederlijk naast elkaar afgedrukt zul len worden. Ai spreekt het daarbij natuurlijk van zelf, dat wij het onderteekenen van ze- kere lijst door een stelletje op de Markt bijeengegaarde lanterfanters po litiek natuurlijk niet op een lijn stellen met het onderteekenen van een lijst als bijv. die v,an Nationaal Herstel, waarop goede Nederlanders, die op hun wijze het beste met ons land en volk voor hebben, uit oprechte overtuiging hun handteekening zetten! De publicatie van de namen dergenen, die een aantal candidaten-lijsten on derteekenden, moet derhalve .allerminst opgevat worden als een openlijke afkeu ring van deze daad. Althans: niet voor allen. Niet voor degenen, die te goeder trouw zich achter nieuwe begin selen stellen. Wel voor degenen, die uit wat kroegjes op de Markt bij mekaar gescharreld zijn, om een, lijst te onder HET PRINSELIJK PAAR IN HET VADERLAND TERUG. Gistermiddag zijn H.K.H. Prinses Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard van hun reis naar Woynowo op Het Loo terug gekeerd. Op het gerucht dat het prinselijk paar in aandacht was, hadden zich bij de Ge denknaald eenige tientallen belangstel lenden opgesteld, die de auto met het prinselijk echtpaar te 15 uur 40 zagen passeeren. Het prinselijk paar, had ter hoogte van Enschede met autopech te kampen gehad. De wag'en, een Zeppelin Maybach, wel ke bij gelegenheid van de verloving den Prins en de Prinses werd geschonken, geraakte defect In een garage hebben monteurs getracht de auto te herstellen, doch toen men hiermee na een kwartier nog niet gereed was, heeft het paar de reis naar Het Loo met een auto van het gevolg voortgezet. Nader wordt gemeld: H, K. H; Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gisteravond om half elf, zonder gevolg, op het paleis Soest- dijk aangekomen, MARGARINE- EN BOTERPRIJS. De eene omhoog, de andere omlaag. Naar aanleiding van anders luidende berichten wordt van bevoegde zijde me degedeeld, dat de jl. Zondag ingegane verhooging van de heffing op margarine en verlaging van de boterheffing mede brengt een verhooging van den margarineprijs met 4 cent per kg, zoomede een verlaging van den boter- p r ij s. DREIGT EEN NIEUW CONFLICT BIJ DE NEDERLANDSCHE SCHEEPS BOUW MAATSCHAPPIJ? De metaalbewerkers, werkzaam bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam en aangesloten bij den algemeenen Nederlandschen metaalbe- werkersbond hebben gisteravond te Am sterdam vergaderd en met groote meer derheid van stemmen een voorgestelde loonsverhooging van 5 pet. verworpen. De roomsch-katholieke arbeiders aan vaardden haar met een kleine meerder heid, Aangezien het grootste kwantum der arbeiders aangesloten is bij den mo dernen bond, kan men de voorstellen als volledig verworpen beschouwen, waar door wederom een ernstig conflict dreigt. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Reusachtige betooging te Am sterdam. De Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie (E.D.D.) heeft gisteravond in het R.A.I.-gebouw een nationale demonstratie gehouden, waar bij behalve door den voorzitter van deze beweging dr. H. Faber, het woord is gevoerd door mr, P. J. Oud, en de hee- ren Koos Vorrink, H. D. Louwes en prof. dr. P. Geyl. Duizenden en duizenden woonden deze demonstatie bij. De voorzitter dr. Faber zeide o.a.: „Wij zijn nog niet, wat wij willen zijn. Maar wij zijn op weg. Midden in Neder land staat, als uit den grond verrezen hecht en sterk, het granieten blok van onze beweging. Vol trots wijzen wij op onze tucht en onze eendracht. Vol trots wijzen wij op onze werkers in 40 actie ve en levende afdeelingen. Vol trots wij zen wij op ons groeiend aantal leden, dat sinds zes maanden in een onafgebro ken stroom van 60 nieuwe leden per dag toeneemt. Voor 22 maanden waren wij een klein groepje van 71 Nederlan ders, thans staan bijna 17.000 mannen en vrouwen in onze gelederen. Vóór de laatste der spreker het teekenen w,aarvan de nommer één hun niet bekend was; van welker pol tieke strekking zij tevoren nimmer gehoord hadden. Voor deze politieke ba liekluivers wij doelen en doelden hiermede niet, zooals sommigen u t ons onderschrift bij het ingezonden stuk van De Nooijer ten onrechte af leidden, op de onderteekenaars der communistische lijst! hebben wij geen woorden van afkeu ring genoeg. Politiek is tenslotte een te ernstige en te belangrijke zaak om er een loopje mee te nemen. De groote kunst is zonnestralen op te vangen en den geur der rozen te genieten. Wie in die kunst zich oefe nen, moeten met de zwaarmoedigheid hebben gebroken. woord verkreeg, stelde de voorzitter de bijeenkomst in kennis van het feit, dat van de gelegenheid om zich als lid van „Eenheid door Democratie" op te ge ven, door niet minder dan. elfhon derd aanwezigen was gebruik gemaakt, welke mededeeling met groot enthousi asme werd ontvangen. Te kwart over elf sloot dr. Faber de bijeenkomst met een kort woord, waar bij de aanwezigen gevolg gaven aan zijn uitnoodiging om als symbool onzer vrij heid en eenheid twee strophen van het „Wilhelmus" te zingen. Radio-nachtvorstberichten. Tot nadere aankondiging worden nachtvorstverwachtingen radiotelefonisch geseind door het station van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Deze berichten worden op werkdagen uitgezonden op de golflengte 1420 m te 15 h 45 en 19 h 55 (in het laatste geval na het gewone avondweerbericht), op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen alleen te 19 h 55 na het ge wone avondweerbericht, Van 22 Mei 1937 af geschiedt de uit zending op werkdagen te 15 h 45 en- 21 h 00 (zomertijd), op Zon- en algemeene erkende christelijke feestdagen alleen te 21 h 0Q Aangehouden. De politie, alhier, heeft aangehouden F. P. V. te Dordrecht die nog f 29 en J D. te Eindhoven, die nog f 2 boete be talen moest. Beiden voldeden aan hun geldelijke verplichtingen. Auto-verduisterd. H. J, J. te St. Maartensdijk had, over een Goesche Financiering Mij., een auto gekocht, welke H. J. J. te 's Gra- venhage verkocht had, terwijl deze nog niet zijn eigendom was. De auto werd te 's Gravenhage in beslag genomen en tegen J. werd proces-verbaal opge maakt wegens verduistering. PROPAGANDADAGEN Van de Middenstanders. Het comité van actie schrijft ons: „De beide Goesche Midclenstands- vereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" hebben de handen ineen geslagen teineinde de Zeeuwen te laten zien wat een kleine, doch actieve^ stad kan presteeren. Deze propagandadagen, welke gehou den zullen worden van 115 Mei a.s., hebben ten doel de bewoners van Zee land op te wekken gedurende dien tijd hunne inkoopen in Goes te doen. Verschillende pakkende attracties, waaraan waardevolle prijzen zijn ver bonden, werden door de leden van het Comité uitgedacht en zullen deze at tracties, gezen de groote werfkracht, welke hiervan uitgaat, zeker mede werken om de 14 Goesche Propagan dadagen te doen slagen. Indien het gehoopte succes zal wor den bereikt, dan zal het Actie-Comité zeer zeker in de naaste toekomst we der zijn volle kracht willen geven om den zakendrijvenden Middenstand met de noodige service ter zijde te staan Een krachtige en koopkrachtige Mid denstand is een ruggesteun voor de stad, 'waardoor iulle lagen der bevolking zijn gebaat I Wij wekken dus iedereen op: Koopt gedurende de Propagandada gen bij de deelnemers aan deze recla me-actie! U helpt daardoor de welvaart ver meerderen, terwijl U groote kins heeft fraaie prijzen^ te winnen." Burgemeester Van Dusseldorp voeg de daar het volgende schrijven aan toe: „Goes wacht met belangstelling op de propagandadagen der beide M'dden standsvereenigingen .Handelsbelangen" en „De Hanze". Met de energie, welke deze beide vereenigingen kenmerkt, zal worden getracht den kooplust van het winke lend publiek te prikkelen, niet alleen door fraaie étalages, doch ook wat van meer blijvend belang is door voor niet overdrevene prijzen, goederen van goede kwaliteit te leveren. Het publiek van zijn kant zal moeten waardeeren deze pogingen van den Mid denstand en zal deze waardeerng in daden moeten omzetten. Gedurende de bijna 2 MS jaren, dat ik het voorrecht heb in Goes te wonen, heb ik kunnen constateeren het hoog peil, waarop de Middenstand staat en heb ik ervaren, dat men niet naar de groote centra behoeft te gaan om inkoo pen te doen. Des te meer verwondert het mij daarom, wanneer het mij ter oore komt, dat personen, die te Goes hun inkomen verd'enen, meenen buiten Zeeland te moeten koopen. Afgescheiden nog van het feit, dat geen doorslaand motief hervoor is aan te voeren, omdat vrijwel alles hier ter stede in uitnemende kwaliteiten ver krijgbaar is, is het, oeconomisch gezien, onjuist, omdat het geld de Goesche ge meenschap ontgaat. Bij de propaganda van Vreemdelin genverkeer, gebruikt men veelal de slagzinnen; „Uw eigen land kennen, is uw eigen land waardeeren" en „be steedt uw geld in eigen land." Moge de Goesche burgerij zich eigen maken een kleine variatie op het bo venstaande, nl. „Uw eigen winkels ken nen, is hunne producten waardeeren" en „besteedt uw geld in eigen stad." Moge de Goesche burgerij de beteeke- nis v,an deze z'nnen in praktijk bren gen door in ruime mate inkoopen te doen in de winkels van hunne eigen medeburgers, wier welstand toch ook weer aan de anderen in de gemeente ten goede komt." DOMBURG. De heer A. Provoost, kan toorhouder bij de P.T.T. alhier, heeft tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag verkre gen uit zijn betrekking. De heer Pro voost was gedurende 27 jaren als zoo danig werkzaam Tot zijn opvolger is benoemd de heer C. Provoost, zoon van den functionaris. WESTKAPELLE. De Emmabloem- verkoop heeft alhier opgebracht f 28. Na plaatselijken oproep hebben zich 19 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van gemeentebode, omroe per, klokkenist en kachelaanmaker in de openbare school alhier. iy?D-BËï£LIMC. Bond van Boerinnen e.a. Plattelands vrouwen. Dinsdagnamiddag hield de afdeeling Zuid-Beveland van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, on der leiding van mevr. Dorst in het ge bouw Turfkade I te Goes haar alge meene voorjaarsvergadering, die g'oed bezocht was en een buitengewoon ge animeerd verloop had. In haar openingswoord memoreerde de voorzitster o.a. met voldoening, dat de belangstelling der leden voor de in den afgeloopen winter gehouden lezin gen, cursussen en bijeenkomsten de verwachtingen verre heeft overtroffen. Mevr. Van Willigen bracht een keurig verslag uit van de najaarsvergadering van den Prov. Bond, gehouden te Neu zen, en van den aldaar, toen door mr, P. Dieleman uitgesproken rede over: „de .Taak en Roeping van de Platte landsvrouw in dezen tijd". De aftredende voorzitster mevr. Dorst werd bij acclamatie als bestuurs lid herkozen. Na de hierop volgende bespreking van de agenda der alg. verg, van den Prov. Bond op 8 Mei a.s. in het Schut tershof te Goes, sprak mevr. Dorst een opwekkend woord, tot bijwoning van den, op dienzelfden dag te houden ont wikkelingsdag, met het oog op de bui tengewoon belangwekkende lezingen. Na de pauze werden in de kascom- missie benoemd mevr. AlinkWissink en mej. G. Lindenbergh en als afgevaar digde naar de voorjaarsvergadering van den Prov. Bond mevr. Kloet. Bij de rondvraag werd het al dan niet wenschelijke besproken de bijeenkom sten vroeger te doen beginnen; geen der aanwezigen bleek hier vóór te zijn. Tenslotte v/as er nog een bespreking tot regeling van de tweedaagsche bij eenkomst van den Nederlandschen Bond, die op 2 en 3 Juni a.s. te Goes zal worden gehouden; ontvangst en lo gies der gasten, medewerking aan den feestavond, enz. Wrijf Uw ftooffdpfijn wmm met DÜHP© Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogistetw (Ingez. Med.) WEEKBERWIT. Verwachting tot morgenavond: DE BILTZwakke tot matige wind, uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. UKKEL: Matige tot lichte wind uit N. tot N.O, richtingen, bewolkte hemel, tij delijk helder, vooral in den avond en den nacht, hier en daar nog eenige re gen, vrij koele temperatuur met een nachtelijk minimum van 0 tot 5 graden, Wo. 28 April, Zon op: 4 h 38; onder: 19 h 19. Licht op: 19 h 49. Maan op: 22 h 37; onder: 5 h 41. L.K. 3 Mei. Hoog- en Wo. Do. Vr. 28 S 29 30 Laagwater April. Hoogwater. 2.44 15.09 3.19 15.44 3.52 16.15 te Vlissingen: Laagwater. 9.17 21.29 9.50 22.04 10.20 22.39 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Wo. 28 S 4.41 17.07 10.13 22.36 Do. 29 5.14 17.39 10.50 23.12 Vr 30 5.45 18.09 11.23 23.46 Westkapelle is 28 min. en Domburg' 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). BAARLAND. In verband met den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal het fanfarecorps „Prinses Juliana" al hier een concert 'geven op de muziek tent op Vrijdag a.s. te 7 54 uur. RAAD VAN KRUININGEN. Het salaris van den secretaris van 't B. A. verhoogd, KRUININGEN. Dinsdagavond kwam de Raad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter De Mul. Afwezig waren de heeren Van der Straaten en De Groof, Bij de ngekomen stukken was o.m. een schrijven van den minister van so ciale zaken, waarin deze het goedkeur de om nog geen controleur voor de werkverschaffing te benoemen. Er werd besloten om uit de gemeente kas een bijdrage te verleenen voor ex tra-hulp aan werkloozen voor 1937 groot f 152. (Steunverleening B). Het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten van het openbaar 1. o. over 1935 werd vastgesteld op f 9,27 en de gemeentelijke vergoeding over 1935 ,aan de bijzondere scholen op Kronin gen, Hansweert en Oostdijk respectieve lijk op f 753; f 989; en f 366. De rekening van ^inkomsten en uit gaven van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1936 werd vastgesteld, met aan inkomsten f 8082 en een batig slot van f 2705, Bij de verhuring van de twee groote perceelen bouwgrond in het Bouwplan maakte de heer De Bat de op merking, dat het aanbeveling zou ver dienen dezen grond voor langer dan één jaar tegelijk te verhuren. De V o o r z. zei, dat dit de vol gende maal wel te probeeren is. Het voorstel van B. en W, om afwijzend te beschikken over het beroep, ingediend door den heer J. Waverijn te Oöstd tegen de beschikking van B. en .W. ten aanzien van het verzoek om bouwver- gunn:ng werd druk besproken. De hee ren Burtunt, Witte en De Bat vonden het wel wat veel ge vraagd om in dit geval een stuk straat te laten aanleggen op den Oostdijk, te meer, daar op heel den Oostdijk nog geen stukje straat ligt. De heer V a n Hootegem voelde er weinig voor om op kosten van de gemeente den bouwgrond :n prijs te doen stijgen. De eigenaar van dien grond heeft er het voordeel van en de gemeente kan beta- len. De V o o r z. zeide dat het hier gaat om een principieel besluit. Wan neer men nu geen straat laat aanleggen, kan men het later voor dit stuk n et meer gaan eischen. Er werd besloten, om de gevraagde vergunning toe te staan, zonder nu een straat te laten aanleggen, maar wanneer een tweede stukje wordt verkocht voor bouwgrond, moet er voor beide een straat worden gelegd. Door den secr.-penmngm. van het

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1