HÖUWE WEE Oft 3 fuini/m. ■Mek/ ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.0. BELGIE. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND. RUSLAND. ANNO VERRE OOSTEN. PALESTINA. VER. STATEN. ARNEMUIDEN. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. ZEIJGER, 2048, met een verzekerd kapitaal van 12.642.381. Met nadruk werd er op gewezen, om teleurstellingen bij eventueelen brand te voorkomen, hoe noodzakelijk het is, dat velen hunne goederen dienen te doen herschatten, zoodat deze in overeen stemming worden gebracht met de te genwoordige waarde. VEERE, Vrijdagmiddag vergadert de Raad o.a. ter beëediging' van het nieuwe raadslid J, Poppe (vacature F. J. Cas tel). BIEZELINGE. Geplaatst als toezicht hebbende bij den Rijkswaterstaat Utrecht, met standplaats Jutphaas, de heer J. A. Kant, waterbouwkundig op zichter alhier. HOEDEKENSKERKE. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaan er ern stige plannen om de kustverlichting al hier te electrificeeren. KAPELLE. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de Rijksveldwachter-brigadier-ti tulair J. Zwijgers, te Zuid-Beijerland verplaatst naar Kapelle. KRUININGEN. Voor de betrekking van opzichter bij den polder Kruiningen en den Zimmerman te Rilland-Bath, heb ben zsch 120 sollicitanten aangemeld. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. WOLPHAARTSDIJK. Maandag ver gaderde de Raad onder voorzitterschap van weth. S. A. N. van Oeveren (wnd. burgemeester). Afwezig weth. Snoodijk. Bij de ingekomen stukken was o.m. een bericht Van P. Luikenaar dat hij zijn be noeming tot lid van den Raad aanneemt, in de vacature-J. Snoodijk, die wegens vertrek ophoudt lid te zijn. Verder dat aan den heer O. van Bleijswijk Tierens Verhagen bij K.B. van 16 April met in gang van 1 Mei eervol ontslag is ver leend als burgemeester van deze ge meente. De algemeene politieverordening werd aangevuld met een artikel waarin het verboden is om op straten en pleinen of op particuliere gebouwen aanbevelin gen enz. te kalken of aan te plakken, mitsgaders om tusschen 10 uur 's avonds en 6 u. 's morgens plakmiddelen enz. te vervoeren voor verkiezingspropa ganda. De heer D. P. Goetheer zou dit uitgebreid willen zien ook tot particu liere gebouwen, waarvoor den eigenaar toestemming tot aanplakken enz. heeft verleend. De voorz. zeide, dat dit in breuk zou maken op het eigendoms recht. De geloofsbrieven van het nieuw ge- kozen lid PLuikenaar werden nagezien en in orde bevonden, zoodat tot zijn toe lating kon worden besloten. De voorz. deelde mede dat van den heer J. op 't Hof bericht was ingekomen dat de put waarin de vuilnis gestort wordt, vol is en dat thans met den heer A. Koert een overeenkomst is getroffen de vuilnis te storten in een gedeelte van de Weel. Dat er verder door een deskundige werkzaamheden worden verricht tot het uitwerken van een plan tot verbetering van de Dorpsstraat. RAAD VAN BRESKENS. Een afscheidsrede van den bur gemeester. —Wethouder Cam- bier spreekt namens den Raad. BRESKENS. Zaterdagmiddag' kwam de Raad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester, D. H van Zuijen. Af wezig de heer Carels. Het stembureau voor de Kamerver kiezing werd als volgt samen gesteld voorzitter: de heer A. raadsleden en de heer J. A. Eekhout. Plaatsvervangende leden: de overige raadsleden en de heer J. A. Eckhout. Bij de rondvraag wilde de heer Van de S a n d e spreken over een schrijven van den gemeente-opzichter D. J. Or- née. De voorz. antwoordde, dat de heer Omée gevraagd had dit niet in deze Raadsvergadering te doen Na eenige dicussie werd aan dit verzoek voldaan. Afscheid van den burgemeester. De voorz. verzocht den secretaris vervolgen den brief van den commissaris der Koningin voor te lezen waarin hem met ingang van 26 April 1937 eervol ontslag als burgemeester "van Breskens is verleend. De burgemeester sprak hierop onge veer als volgt: Als ik zoo om me heen kijk, dan zie ik dat geen enkel raadslid, van 26 jaar geleden, toen ik mijn intrede deed, nog aanwezig is. Laat ik U even een humo- ritsisch incident noemen dat plaats vond bij die intrede. In de voormalige „Spui- komme" lagen 5 sloepjes natuurlijk on der commando van Joost van den Heu vel. De bootjes waren met lampions versierd en, aangestoken zouden zij 's avonds het woord „Hulde" moeten vormen. Het woei 's avonds nog al met het gevolg dat veel lampions in brand vlogen en tenslotte niet vormden het woord Hulde maar ul-e. De comman dant heeft me 's avonds wel tienmaal verzekerd dat het toch Hulde moest zijn. Enkelen, die in het verleden op zoo aangename wijze met mij hebben samen gewerkt zijn weth. Weijkman, die 40 jaar lang weth. van onze gemeente is geweest; De Hulster. Du Burck en Van de Sande, meneer Niermans, onze vroe gere gemeente-secretaris, die geen ge makkelijk man was, maar wiens goede hart er borg voor stond dat we toch weer steeds tot overeenstemming kwa men. Hulde aan zijn nagedachtenis. 26 Jaar geleden heb ik de verwach ting uitgesproken dat Breskens onder mijn leiding zou mogen bloeien en uit breiden. Niet alles is verwezenlijkt ge worden, maar toch zie ik dankbaar te, rug op het afgelegde tijdvak Het zielen aantal der gemeente is gestegen van 2200 tot 3600. Opgemerkt dient hierbij de annexatie van Rijken en Vogelenzang waar een 10-tal jaren hard voor gewerkt is. Ontzettend veel werk heeft het ge meentebestuur B. en W. en secretaris gehad aan het uitbreidingsplan, dat ten slotte met succes is tot stand gekomen Laten hebben we he't streekplan ge kregen, dat ontwikkeling van de ge- heele kuststreek beoogt, en dat dus aan sluit op ons uitbreidingsplan. Om enkele evenementen van de laat ste 10 jaren te memoreeren moet ik U noemen het schitterende feest van „Ooft en Tuinbouw", dat als een gulden blad zijde in de geschiedenis van ons dorp kan worden aangemerkt. Ik moet hier bij gewag maken van de prettige samen werking die ik bij die gelegenheid heb ondervonden van de heeren De Vlieger en De Pree. Ik noem U ook de Jaarbeurs, waar we de groote activiteit van den heer Carels hebben bewonderd alsmede de behulpzaamheid van den heer De Hullu Tal van vereenigingen zijn gesticht waar. aan ik heb mogen meewerken. De mu- ziekvereeniging, lang vóórdat ik burge meester was, Het Groene Kruis, waar van we nog pas het 25-jarig jubileum vierden en waarvan de actieve voor zitter de heer De Groote hier aanwezig is. De V,V.V. die thans wat minder bloeit, maar waarvan ik hoop dat Bres kens het groote nut nog eens zal mogen ondervinden. Dit alles wat het verleden betreft. Ik wil echter niet eindigen zonder ge wag te maken van de prettige samen werking en de activiteit van de beide tegenwoordige wethouders, de heeren Bins en Cambier. Ik verzeker U dat ik nog lang zal denken aan den tijd dat wij het college van B. en W. vormden. Van de ambtenaren noem ik allereerst onzen secretaris dr. Ramaker, wiens grondige kennis en groote activiteit ik altijd be wonderd heb. Moge hij nog lang zijn vruchtdragend werk voor de Gemeente blijven doen; dan den ontvanger, den heer Eekhout, die zich als een ijverig en nauwgezet ambtenaar heeft doen kennen; verder den heer Ornée den ge meente-architect die de laatste jaren voor zoo'n zware taak gesteld wordt. Maar wat zou een burgemeester zijn zonder een goeden veldwachter? Wij hebben dien steeds gehad, eerst in Ocké die hier tot mijn genoegen aanwezig is en thans in Wagenaar, die na een ern stige ziekte weer geheel hersteld is. ~n t algemeen dank ik de heeren raads- eden voor de prettige samenwerking, want ondanks het feit dat er wel eens een scherp woord gevallen is, scheiden wij toch in vriendschap. Ik verzeker U, dat ik hier in Breskens geen enkelen vijand achterlaat. ,Er zullen er mis schien zijn die mij als zoodanig be schouwen, doch ik zeg U: Alle „Bres- siaanders" zijn en blijven mijn vrien den. Het ligt in mijn bedoeling photo s te laten maken van de meest typische Bressiaanders, zooals Van de Sande bv. die hier aanwezig is. En dan hoop ik, dat wanneer ik eens de groote terugreis zal aanvaarden, zij die er bij zijn die foto's zullen laten zien, want tusschen de Bressiaanders heb ik geleefd, tus schen de Bressiaanders wil ik sterven. Rede Cambier, Hierna sprak weth. Cambier de volgende rede uit: Hooggeachte burgemeester, Niemand onzer had kunnen denken, toen wij U op 4 April van het vorig jaar gehuldigd hebben met Uw 25-jarig ju bileum, dat wij reeds een jaar later af scheid van U zouden moeten nemen. Wij wisten allen dat ingevolge de wet Uw ambtsperiode niet lang meer zou duren, maar dit vertrek heeft ons toch min of meer overvallen. Het zij er evenwel ver re van dat wij U dit euvel zouden dui den. Integendeel, wij zijn er van over- tuigd, dat de rust, welke U thans gaat nemen, welverdiend is, en die wordt U door ons van harte gegund. Toch wil len wij U niet verhelen, dat wij U in den voorzitterszetel van dit college zullen missen, Wij zullen m'ssen de groote er varing welke U in 26 jaar hebt verkre gen, wij zullen missen de grondig'e ken nis welke U hebt van personen en toe standen in onze gemeente, het jeugdig vuur en het enthousiasme dat U zoo dik wijls wist te toonen. IVij zullen missen de wijze waarop U nu zoo tallooze malen de raadsvergaderingen hebt geleid. Uw verdiensten als burgemeester dezer ge meente mocht ik reeds het vorige jaar in deze Vergadering breedvoerig uit eenzetten en er aan herinneren wat U de afgeloopen jaren hebt helpen tot stand brengen. Er is veel in die jaren ge beurd en toch zullen wij ons allen nog levendig herinneren, dat U voor het eerst als burgemeester voet od Bres- ken's bodem zette en door saluutscho ten werd verwelkomd. En thans dit afscheid, dat ongetwij feld voor U en voor ons iets weemoe digis heeft. Het doet ons gedenken dat ieders taak vroeg of laat een einde neemt, en een ander komt om onze plaats in te nemen. Het is mij een eer burgemeester, U namens de raadsleden met een kort woord te mogen dank zeggen- voor al het goede dat U voor deze gemeente wist te bere ken en den aangenamen en prettigen omgang, welke wij nog steeds met U mochten hebben. De Raad van deze gemeente wenscht U van harte toe, dat U nog vele jaren zult mogen genieten van de ambtlooze periode, welke U thans tegemoet gaat Het zou ons genoegen geven indien U aan Uw Breskensche periode aange name herinneringen zoudt willen bewa ren en Uw geliefd Breskens n et gehee en al zoudt willen vergeten. Wij bezit ten in de plaquette welke beneden in de Hall is aangebracht een welkome ge legenheid om U in onze gedachten terug te roepen. Namens de ambtenaren, sprak dr. Ra maker een kort wordt tot den- schei denden burgemeester, Allereerst bracht spr. hem dank voor de waardeerende woorden jegens hem en de andere amb tenaar gesproken. Het verheugde dj-. Ramaker dat op het besluit van den burgemeester dat niet dan na zijn beraad is genomen, de gezondheidstoestand van den burgemees- ster van geen invloed is geweest, zoodat menschelijkerwijs gesproken nog op pen lang contact gehoopt kan worden,temeer daar hij voor zijn zaken dikwijls te Bres kens zal moeten komen. Na afloop hiervan werd aan corpo raties en particulieren de gelegenheid gegeven afscheid van den burgemeester te nemen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. RAAD VAN SLUIS. SLUIS. Vrijdag kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester Berkers. Afwezig de heer A, Scheele wegens ontslag. Door de raadsleden Brevet en Somers werden de geloofssbrieven onderzocht van den hr. W. Tro.uw en in orde bevon den. Aan mej. M. Daansen werd per 26 April in verband met haar uitzending naar Curaqao, eervol ontslag verleend als vakonderwijzeres in de nuttige hand werken voor meisjes aan de o. 1. school alhier, terwijl in haar plaats werd be noemd met ingang van denzelfden da tum, mej. M. P. M. Brevet te Cadzand. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om alsnog een crediet te ver- leenen van 1100 voor de uitvoering van verdere werken i.z. verkeersverbe- teringen op de Kaai, bestaande in het opbreken en verwijderen van tramrails en in de plaats hiervan een fietspad van klinkers aan te leggen van de Weegbrug tot aan den aanlegsteiger van de boot. Verder zal overleg worden gepleegd met de personen, die ook de andere bestra- tingswerken uitvoerden, om deze wer ken uit te voeren. Komt men echter niet tot overeenstemming, dan zal een open bare aanbesteding worden gehouden. IJZENDIJKE. Ged. Staten hebben hunne goedkeuring onthouden aan het door den Raad alhier in zijn laatste ver gadering genomen besluit, waarbij de Woensdag in de Pinksterweek als ker misdag werd afgeschaft en op le Pink sterdag gelegenheid werd gegeven de etablissementen te openen. Ernstig zedendelict. AXEL. De Terneuzensche Crt meldt: Dank zij de bijzondere oplettendheid en speurzin, waarvan ook onlangs mel ding kon worden gemaakt, in verband met de daar herhaaldelijk plaats hebben de diefstallen, en mede dank zij het tact vol optreden van den burgemeester de zer gemeente en de gemeentepolitie, heeft de Rijksveldwacht te Kijkuit dezer dagen een geval van abortus provocatus geconstateerd. Daarin zijn betrokken de ongehuwde mej. De K. en een aan haar verwant echtpaar. Zij zouden een be kentenis hebben afgelegd. Deze zaak is verder gesteld in handen van het parket te Middelburg. KERK EN SCHOOL. Met ingang van 1 Mei a.s. is tot kweekelinge met akte aan de Chr. school te Sluis benoemd mej. G. van Laecke te Sluis, thans in gelijke functie te Groede. Voor het examen van costumière te S lu i s gehouden, slaagden o.a, de da mes S. van Wijk te Sluis en Jo Jansen te Draaibrug. Voor het examen lingerie slaagde o.a mej. M. Claerhóudt te Sluis. Tot lid van den schoolraad voor de scholen met den Bijbel hebben de schoolbesturen o.m. ds. Ai, C. H'èij te Koudekerke gekozen. Tuberculose op school. Op eep bijzondere school te Heu gen (L.) is ernstige besmetting van kinderen door tuberculose geconsta teerd. Twee kinderen en een onderwij zer zijn op medisch ,advies opgenomen in een sanatorium. Men heeft nog n et kunnen vaststellen of de besmetting van den onderwijzer dan wel van de kinderen is uitgegaan. Gekozen tot notabele in de Ned. Herv. Kerk te Waterland kerkje, (vacature J. Enters) de heer J. P. Marteijn. HET BEZOEK VAN EDEN AAN BRUSSEL. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, die Zondagavond met zijn echtgenoote te Brussel arriveerde, heeft gisteren langdurige besprekingen gehouden met Van Zeeland en Spaak. Laatstgenoemde bood den Britschen gast een maaltijd aan, waarbij heel har telijke toespraken werden gehouden, Spaak dankte namens de Belgische re geering de regeeringen van Frankrijk en Engeland voor de jongste verklaring waarbij België wordt ontslagen van ver plichtingen van militairen bijstand, ter wijl aan België wel hulp in geval van nood is beloofd. Om 5 uur gistermiddag werden de heer en mevr. Eden door Koning Leo pold en de Koningin-weduwe Elisabeth ontvangen. Vandaag zouden de Engelsche gasten naar Londen terugkeeren. DE EERSTE MEI NATIONALE FEESTDAG? Georges Izard, de vice-voorzitter van de arbeidscommissie der Kamer heeft den ministerpresident een schrijven doen toekoen, waarin hij de regeering verzoekt een wetsontwerp in te dienen waarbij de eerste Mei tot nationalen feestdag zou worden verklaard. De mi nisterpresident heeft in zijn antwoord verklaard, dat het hem niet mogelijk leek van de beide Kamers spoedig een besluit te krijgen, waarbij 1 Mei 1937 reeds tot nationalen feestdag zou wor den verklaard, maar dat de regëering bereid is zich voor de administraties en diensten, die aan haar gezag zijn onder worpen aan het beginsel van dit voor stel te houden. De premier heeft dus be sloten instructies in dezen zin te geven aan de chefs van de administraties en openbare diensten. DE RADICAAL-SOCIALISTEN EN HET VOLKSFRONT. Le Havre en omgeving scheidt zich af. De uitvoerende raad der radicaal-so cialistische partij Le Havre heeft na een uiteenzetting van den burgemeester, Le on Meyer, een motie aangenomen, waar in de radicaal-socialistische partij van Le Havre besluit, zich voortaan te onthou den van het volksfront en elke verant woordelijkheid voor de besluiten van deze commissie van de hand te wijzen. Nieuwe verordeningen betreffende den militairen dienstplicht. Het staatsblad bevat twee verorde ningen over den militairen dienstplicht. In de eerste wordt bepaald, dat alle Duitsche burgers, die dienstplichtig zijn en in het buitenland verblijf houden, zich op de consulaten moeten doen in schrijven; deze regel geldt ook voor personen met dubbele nationaliteit. De tweede verordening heeft betrek king op de keuringscommissies. De mi nister van oorlog zal elk jaar bekend maken, welke lichtingen onder de wa penen zullen worden geroepen. Jonge lieden, die arbeidsdienst hebben gedaan, moeten voor de keuringscommissies verschijnen, evenals degenen die in de gevangenis of een concentratiekamp zijn opgesloten geweest. Een zekere groep jongemannen wordt „den dienst onwaardig" verklaard, n.l. zij, die tot opsluiting en verlies van burgerlijke rechten veroordeeld zijn, beruchte weerspannigen en dergenen, die door den krijgsraad onwaardig worden ge acht, De Joden worden bij de reserve geplaatst en behoeven in vredestijd geen dienst te doen. Halfjoden moeten militairen en arbeidsdienst vervullen. Uitgifte van een defensieleening ten bedrage van 100 millioen pond sterling. De minister van financiën heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Donderdag de inschrijving zal worden opengesteld op een leening van 100 millioen pond sterling voor de landsverdediging, ren tende 2tegen den koers van 99% procent. NIEUWE ARRESTATIES. Naar uit Moskou wordt gemeld, is eenige dagen geleden de directeur van de groote opera aldaar, Moetnych, ge arresteerd. Moetnych en Ljadof, de kort geleden gearresteerde directeur van den kleinen schouwburg, zouden in relatie met Jagoda hebben gestaan. Ook de vroegere plaatsvervanger en vertrouwensman van Jagoda in de Ge- poe en latere volkscommissaris der pos terijen, Prokofjef, zou thans gearresteerd zijn, nadat hij enkele dagen na de arres tatie van Jagoda zonder opgave van re den van zijn functie van plaatsvervan gend postcommissaris was ontheven. Voorts zijn nog verschillende hooge Gepoe-ambtenaren in hechtenis geno- Jfc/JTtl. (Ingez. Med.) men. Mantsjoerijsche grens door Sovjet troepen overschreden? Volgens mededeeling uit het Kwan- toengleger heeft een Sovjet-Russische- afdeeling cavallerie, bestaande uit twin tig man, gisteren nabij Nioetsinsjan de Mantsjoerijsche grens overschreden en getracht, militaire telefoonleidingen te vernielen. Na een kort gevecht werden zij door de grenswacht teruggedreven. Het Mantsjoerijsche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft bij de Sovjet- Russische autoriteiten krachtig tegen 3eze grensschending geprotesteerd. Een geheel dorp leeggeloopen. Het door Arabieren bewoonde dorp Hittin bij Tiberias is door de autoritei ten van het land gestraft met een ge meenschappelijke boete van 133 pond sterling. Uit protest daartegen heeft, met uitzondering van eenige oude man nen en vrouwen, de geheele bevolking het dorp verlaten. Weer overstroomingen. Geheele gebieden van Pennsylvanië, Ohio, Maryland en West-Virginia wor den door overstroomingen, welke door de aanhoudende stijgingen van het peil der rivieren veroorzaakt zijn, bedreigd. Deze streken zijn nog niet geheel her steld van de overstroomingen, welke er in Januari j.l. zulke ernstige schade heb ben aangericht. Spoordijken zijn vernield en bruggen door watermassa's meege sleurd. De bewoners der laaggelegen streken ontruimen hun huizen. Men veronderstelt, dat de Ohio, wan neer haar peil in de volgende 24 uur blijft stijgen, haar hoogsten stand zal hebben bereikt. Het stadsbestuur van Pittsburgh heeft reeds maatregelen ge nomen om de zakenwijk te doen ontrui men. In Cumberland en Johnstown moest het verkeer worden stilgelegd. Te Oran ge (Virginia) werd een brug door de wa termassa's meegesleurd. Tal van perso nen zijn verdronken. Een New Yorksche sensatie. Mevrouw Helen Kim Mont was een Oostersche actrice. Zij woonde in een luxueuze flat aan Park Avenue te New York en had 150 gasten uit de beste kringen bij zich genood op een feestje, dat blijkens de uitnoodiging „ongewo ner zou zijn dan te New York nog ooit was vertoond". Toen de gasten zich in de hall van de flat hadden verzameld, liet de gastvrouw zich wachten. Toen men haar ging zoeken, vond men haar dood liggen in de keuken met een gas slang in open verbinding met de leiding in den mond. De jonge vrouw zij was bekoorlijk en nog slechts 24 jaar lag op den grond in bijna ontkleeden toe stand. Mevrouw Mont had, naar bij het po litieonderzoek -bleek, in den ochtend van den dag een verschil van meening gehad met haar echtgenoot, die haar berispt had over het organiseeren van de partij. Maar nadat de woordenwis seling geëindigd was, was de heer Mont aan zijn werk gegaan en had zich ver der met niets bemoeid. Hij had van de tragedie ïn de keuken niets gemerkt. Mevrouw Mont was van Koreaansche afkomst, doch geboren in de Ver. Sta ten.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6