GELENGD NIEUWS. 0p een Argentijnsche estancia. SPORT. FRANKRIJK. DUITSCHLAND, IT AU:. AFRIKA. CHINA. CANADA D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker - rubber - koffie - cacao BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. ObLMarkt in Biskaye zeer groot zijn. De zieken huizen zijn overvol, zoodat bur gerhuizen in hulpposten veranderd zou den zijn. De speciale vertegenwoordiger van Havas bij de optsandelingen meldt dat het aantal krijgsgevangenen, dat di rm.ifsche troep®n aan het front van i s'-aye maken, van uur tot uur groo- ter wordt. De steden Elorrio en Eer bar- zijn vol soldaten der regeerings- troepen, die zich met bewapening heb ben overgegeven. Men spreekt zelfs van 3000 krijgsgevangenen. Een groot aantal opslagplaatsen van oorlogsmate- rieel en munit e werden in den steek gelaten. Bombardement van Madrid hervat. Gistermorgen is het bombardement van Madrid met hev'gheid hervat. De beschieting duurde tot één uur in den namiddag. Het kaliber der granaten scheen grooter dan gewoonlijk. Volgens niet-officieele raming zijn 17 personen gedood en 45 gewond. Opstand in Granada Volgens te Valencia ontvangen be richten hebben zich Zondag te Granada incidenten afgespeeld. In deze berichten wordt gesproken van hevige vuurge vechten, <jie zich in verscheidene wijken van Granada hebben voorgedaan. Twaalf vliegtuigen hebben aldus deze berichten boven de stad verken ningsvluchten uitgevoerd, waarna zeven toestellen een der wijken tpbben gebom bardeerd. Gezien 't optreden der lucht macht, vraagt men zich af of wellicht sprake is van een militairen opstand. U t Gibraltar wordt nog gemeld: Ondanks het scherpe toezicht, dat de rechtsche Spaansche autoriteiten aan de grens tusschen Spanje en het gebied Van Gibraltar jhebben ingesteld, heb ben personen, uie gistermiddag uit Se- villa te G'braltar zijn aangekomen, be vestigd, dat te Granada een opstand was uitgebroken. Zij konden echter als gevolg van de terughoudenheid der autoriteitr#i en de strenge censuur geen enkele bijzonderheid mededeelen. In zijn gebruikelijke redevoering heeft generaal Queipo de Llano ontkend dat de berichten over onlusten of zelfs op standen te Granada ju'st zouden zijn. Beschuldiging tegen de Duit- sche marine. De minister van marine en luchtvaart te Valencia heeft een uitvoerige nota gepubliceerd, welke de bedoeling heeft aan te toonen, dat Duitsche oorlogsche pen met de vloot van Franco samenwer ken. De Duitsche kruiser „Leinzir" zou de rechtsche schepen per radio inlich ten over de bewegingen der regeerings- eenheden. Verder verklaart de minister dat op 22 April een Duitsche onderzee ër, de ,,U 35", ter hoogte van kaap Huertas nabij Alicante het zeilsck'P „Isabel" aanhield op twee mijl afstand van de kust. De onderzeeër verdween toen «en oorlogsbodem van de regee ring verscheen, Het voorgenomen huwelijk van ex-koning Edward. De „Daily Miror" bericht, dat de Hertog van Windsor (ex-koning Edward VIII) de komende week naar Frankrijk zal komen en zijn intrek zal nemen in het kasteel van Condé. Het huwelijk met mevrouw Simpson zal dan later in alle eenvoud worden voltrokken in de bibliotheek van dit kasteel. De N.S.D.A.P. zal binnenkort zes millioen. leden tellen. Uit Berlijn wordt gemeld: Het aantal nieuwe leden, dat op grond van de bepalingen inzake de toe lating van leden tot de nationaal-soci- alistische partij zal toetreden, wordt op ongeveer 2 millioen geschat. Daar de partij thans ongeveer 3 millioen leden telt, zal zij na de opname der nieuwe leden in totaal ongeveer zes millioen leden omvatten. VOORLOOPIG GEEN ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI? Van ministerieele zijde te Rome wordt, naar aanleiding van de geruch ten, volgens welke Hitler en Mussolini op 4 Mei a.s. een onderhoud zouden hebben, medegedeeld, dat ten aanzien van een dergelijk onderhoud nog niets is vastgesteld, zoodat van een bepaal den datum en zeker een in de naaste toekomst niet kan worden gespro ken. Goering bij Mussolini. Generaal Goering is gistermiddag om vijf uur te Rome door Mussolini ontvan gen. EEN DRONKEN OLIFANT. Het alcoholisme neemt toe onder de olifanten in het dal van de Zambesi. Dit is de conclusie, waartoe men komt na de lezing van een bericht aan de „Ti mes" uit Salisbury (Zuid-Rhodesia). Ter viering van het oogstfeest, had den de bewoners van een negerdorp acht forsche potten bier bijeengebracht, die met duidelijke voorpret waren neer gezet ergens op het land. Edoch, vóór het feest kon beginnen, kwam een kud de olifanten aanwandelen, de bevolking liep wat zij loopen kon, en de oogst werd om zoo te zeggen door de dikhui den overgenomen. Niet alleen de oogst. Eén olifant, dor stig van gemoed, ging eens zoeken in de hut, waar het bier was opgeslagen. Hij zag den frisschen dronk, proefde er van, vond het lekker en dronk zes van de acht potten leeg. Aanzienlijk ver- frischt hervatte hij zijn maal, maar kort daarop zagen de verdrietige negers hem uit de verte rondzwaaien op een hoogst alcoholische en ongepaste manier. Of de boemelaar veilig thuiskwam, vertelt de historie niet, maar wel ont dekte men den volgenden ochtend de sporen van zijn „kater" een naburig dorp, dat vrijwel in puin lag en dat vol komen zal moeten worden herbouwd. ACCOORD TUSSCHEN DE COMMUNISTEN EN NANKING? Volgens berichten uit Nanking zou er een politiek accoord tot stand zijn ge komen tusschen de centrale Chineesche regeering te Nanking en de leiders der communisten, die de Westelijke Chi neesche provinciën beheerschen. De overeenkomst moet het karakter heb ben van een anti-Japansch verbond. Er werden reeds geruimen tijd onderhan delingen gevoerd. OVERSTROOMINGEN. Gisteravond steeg het water van de rivier Thames in de provincie Ontario zoo hoog, dat het over de met cement versterkte dijken heenstroomde. Zes duizend personen werden uit hun wo ningen verdreven, vele anderen worden door het water in hun huizen gevangen gehouden, er is gebrek aan vaartuigen om hen te redden. De gemeentelijke electriciteits-cen- trale van London loopt gevaar. Het is de hevigste overstrooming sedert veer tig jaar. Temidden van het water heb ben de bewoners te lijden van dorst, aangezien de artesische putten onder water staan. Sneltrein ontspoord. De sneltrein Chicago-Montreal is op Canadeesch gebied ontspoord, daar een spoordijk door den hoogen waterstand beschadigd was. De stoker werd ge dood, de machinist ernstig gewond. Een geneesheer die te hulp wilde snellen stortte met zijn auto van een brug om laag en verdronk. per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. S4JKSL RUBBER. ROEPIE, CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL. NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. DAM 2a T.Ufoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C bun Nb Z T«W. 30012 - T«l^r»m»drai- CARLOS-AMSTERDAM AgentL. Sandee Telefoon 24 Nieuwdorp (Ingez. Med.) Verduistering. De politie te Ter Aar is overgegaan tot arrestatie van zekeren P. K„ die verdacht wordt van Verduistering. Voor verschillende particulieren en instellin gen had K. geld onder zijn beheer. Het schijnt nog niet vast te staan hoe groot het verduisterde bedrag is. Een der be nadeelde particulieren is voor een be drag van 2000 gedupeerd. Pampageneugten: hoe struis vogels worden verschalkt en wilde paarden getemd. ZWENDELAARS GEKNIPT. Honderden goedgeloovige Lim burgers opgelicht. De recherche te Heerlen heeft twee oplichters weten te arresteeren, een va der en een zoon. Een tweede zoon, die ook aan de praktijken meedeed, is nog voortvluchtig. Zij hadden aanvankelijk in een perceel aan de Saroleastraat no. 82 te Heerlen een kantoortje en werkten onder den naam van den premie-effec tenhandel „De Voorzorg". Toen de zoons, die al vroeger wegens oplichting waren vervolgd, het vorige jaar uit de gevan genis kwamen, hielden zij zich eerst rus tig, maar spoedig ging men met de op lichtingen voort. De vader had zich intusschen te Schin- veld (Limburg) gevestigd, de zoons te Sittard. De oplichting bestond hierin dat zij den menschen effecten verkoch ten van genoemd kantoor „De Voor zorg", waarbij de koopers dan direct 3.60 moesten betalen en voorts maan delijks 1 moesten storten. Na eenigen tijd kregen de koopers me- dedeeling, dat hun serienummers waren uitgespeeld en dat de volgende week hun lotnummers uit zouden komen. Zij zouden dan zeker een geldprijs van 10.000 tot 30.000 winnen en daarom moesten zij nu direct het heele lot be talen, anders zouden zij maar recht op een twintigste van den gewonnen prijs hebben. Had men het geld betaald, dan Dieven èn de prijs èn de heeren buiten zicht. Den laatsten tijd kwamen bij de politie te Heerlen tal van klachten over deze oplichting binnen, zoodat de politie in greep. Vader en zoon roken lont en gingen op de vlucht. Uit papieren bij hen thuis gevonden, bleek, dat de vader naar Emmer-Compascuum was voor een begrafenis van zijn vader. toen de man te Sittard terug kwam, werd hij aan het station gearresteerd. Nadat de broers, zooals later bleek, in Antwerpen en Keulen goeden sier met hun geld hadden gemaakt, kwamen zij naar Limburg terug, waar zij te Schin- nen nog een oude weduwe voor 600 wisten op te lichten. Van Heerlen uit waar zij zich in smoking staken, gingen zij naar Amsterdam, waar veel geld were verteerd. Toen een hoofdinspecteur te Amsterdam aankwam, waren de vogels weer gevlogen. Zij waren n.l. per vlieg machine naar Rotterdam gegaan. Hier trof den eenen broer het nood lot, want het gelukte de politie hem in hotel „Centraal" te arresteeren. Hij hac bijna al zijn geld verteerd en had nog slechts 59 op zak. De andere broer die nog 2000 op zak had, wist aan de handen ider politie te ontglippen en is nog steeds voortvluchtig. De vader en de gearresteerde zoon hebben een volledige bekentenis afge legd; zij zijn te Maastricht opgesloten Zij hebben blijkbaar in geheel Zuid-Lim burg geopereerd en honderden goedge loovige menschen zijn voor duizenden guldens het slachtoffer geworden. De Nederlandsche handelsmissie in Zuid-Amerika heeft op een der laatste Zondagen een bezoek gebracht aan een Argentijnsche „estancia", een g'roote modelboerderij, zooals deze de laatste eeuw zijn ontstaan in de uitgestrekte Ar gentijnsche vlakte, vroeger niets dan kale pampa, waar wilde Indianenstam men rondzwierven, thans voor een groot deel een bekoorlijk landschap met sub tropische gewassen van allerlei soort Geen eucalyptus- of cedersoort die hier niet vertegenwoordigd is; maar evengoed zijn er heele aanplantingen van eiken, beuken, esschen; uitgestrekte bosch- strooken van rijzige populieren en van gemengt hout in welks schaduw des zomers het vee zal schuilen tegen al te forsche hitte. Aarden wegen slingeren zich in bevallige bochten door dit ge noeglijke boschlandschap heen. Het bezoek gold de estancia Huetèl, bez'itt:ng van dona Concepcion, een schoonzuster van den Argentijnschen gezant te Den Haag. Huetèl is een kost baar en weelderig ingericht lustverblijf, en vormt tegelijkertijd een van de groot ste vee-bedrijven van het land. Mr, W. J. van Balen, lid der missie, stuurde het, A.N.P. een uitvoerige be schrijving van wat de Nederlanders hier te zien krijgen. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het programma bevatte een lange reeks van groepen koeien, jonge ossen voor slacht, stamboekstieren, rijpaar den, werkpaarden, renpaarden, schapen, weer koeien en nog eens koeien; afge wisseld door wederom honderden stuks frigorifico-ossen en. duizenden koeien. Of dat niet eentonig was? Dit zou het vermoedelijk zijn geworden, in dien men ons deze tienduizenden kop pen vee op één bepaalde plek had voor geleid, maar het programma was met zoo 'n talent voor regie ingedeeld, dat de bezichtiging feitelijk bestond uit twee lange autoritten door een aantrekke- ijke afwisseling van bosch en kamp and, waarbij telkens aan de hand van iet getikte programma een nieuwe groep vee gepasseerd werd, zoo orde lijk en zoo regelmatig als de stations uit een spoorboekje. En toch graasden al die honderden en duizenden dieren rustig in hun eigen omgeving. Hoogstens keken ze ons eens verbaasd aan, ^even- als ook de gaucho's (inlandsche cow boys) aan hun middagmaal de oogen niet van onze ambassade konden afhouden Het leek wel, of ook de paarden en het vee de Hollandsche vlaggen bij den in gang hadden zien wapperen en begre pen hadden waar de saluutschoten voor dienden, die een jonge veeknecht stond af te' vuren. Overigens was alles in regi menten ingedeeld, soort bij soort, ieder in zijn eigen omheining van eenige vier kante kilometers. Zelfs een kamp voor ooievaars was er, waar vele tientallen van onze welbekende uivers aandachtig het passeeren der Nederlandsche han delsmissie gadesloegen. Of men hun de pooten bijeengebonden had, zoo rustig bleven ze daar bijeen staan. Aan wild gedierte zag men slechts enkele roof. eni aasvogels, doch overi gens in hoofdzaak de halfwilde struis vogels. Deze leven bij duizenden in die stoffige vlakte en men laat hen, met rust totdat het tijd wordt om een paar veeren te plukken. Veel zijn deze tegen woordig niet waard. Een stru:svoge brengt per jaar niet meer dan 3-4 pesos (a 55 cent) op, hetgeen dus heel wat minder is, dan een schaap, en toch vreet zoon Vogel evenveel als een nuttige woldrager. Mlen wilde ons eens laten zien hoe een gaucho met de struisvogels omgaat Er verscheen een groote troep, in pa. niek dooreen dwarrelende en) over de pampa rennend met de snelheid van een galoppeerend paard. Duizenden waren het. van alle kanten tegelijk werden ze opgedreven naar het plekje waar de auto's van de missie stonden. Rondom Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102% Amsterdam 1934-4 101100% Zeeuws. Hyp, B-4% 100 Cities Service Cy. P, 1958 5 52% A Pref. Jurgens A 128%—127% A Ned. Gist- en Spiritusf. 479% A De Schelde N.B. 55% A Am. Smelt, en Ref. 62%60 A Bom. Sum. HM. 207%—202% A Houth, Alberts 109 C Union Pac. Rr. 106104 C Int. Nickel Cy. 43%41% Ned. 1000-4 102—101% 0. Indie 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Kolon'ale Bnk. 76%74% A N.I. Hbk. 1000 160—150% C Ned. H. M. 1000 194-185-90 A v, Berkels Pat. 54%49%-% C Calvé-Delft 85-81-% A Philips Gem. B. afg. 329-318-10 C Unilever 161%155%-56% C Am, Car en Foundry 37%37 C Anaconda Cop. 39%38% -37 C Bethlehem St, 6460-62 C Kennec Copper 41%39%-37% C U. States St. C. 80%—76-78 C North Am. Cy. 19—18% A Kon. Petr. Mpij. 410%—405.%-07 C Contin. Oil Cy. 31%— 29%-30% C Ph Hips Petr. Comp. 40%38 C Shell Union O.C. 21%20-% C Tide Water Ass. Oil 13%13-13 A Ned. Scheepv. U. 132425-20 A H.V, Amsterdam 486%472-80 A Java Cult. Mij. 222-218-21 A N.I, Suiker U. 163%156-60 A Deli Batavia 258%252-48 Robber Amerika - T abak - Philips Markt - Wettig. Olie -«• Soiker Schepen Koninki. Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 318%—290-98 A Senembah 334%300-15 C Baltimore en Ohio 24%23%-24 C Southern Pac. Cy. 41%—39-38% A Southern Rlw. 28%26 A Amst. Rubb. C. 300284-92 A Deli-Bat. Rubb. 240%—231-36% A Hessa Rubber 254%240-38 A Serbadjadl S.R. 180—160%-66 WISSELKOERSEN. Heden Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Gister. 9.02% 9.00% 73.38 8.10 30.84 1.82% 73.41 8.10% 30.84 1.82% posteerden zich gaucho's op hun korte stevige paarden, een „boleadora" ge reed. De boleadora is een van leeren riemen gevlochten koord waaraan drie fooden kogels hangen, een daarvan houdt de gaucho in de hand, en de beide andere zwaait hij boven zijn hoofd tot ze een geweld:ge snelheid bereikt heb ben en tenslotte slingert hij dit stel dan naar het te treffen doelwit. Aldus plach ten in de vóór-Spaansche tijden de Indianen hun vijanden te bestrijden en dit kunstje hebben de gaucho's van de inboorlingen geleerd. Daar galoppeeren er al twee gaucho's achter een angstig fladderend beest aan. De struisvogel maakt plotseling zwen-r kingen, maar de pampa-paarden kennen al die trucs, en volgen den vogel als een schaduw; Daar zwaait er iemand zijn kogels. Mis: de stru'svogel heeft bij tijds een zijsprong gemaakt en ijlt weer weer verder. Maar een andere gaucho snijdt hem den pas af en slingert zijn boleadora.... met een ruk slaat de struisvogel om, tweemaal over den kop en daar ligt hij te spartelen. Groot ge juich, men trekt hem voor de grap een veer uit en daarna mag het verschrikte dier weer verder. Het heeft een emotie vollen Zondag beleefd. Minder gelukk'g was een van zijn collega's, die per abuis een der kogels tegen den kop gekregen schijnt te hebben, want hij stond niet meer op. Een gaucho draaide hem uit genade den nek om, en daarna bleef dat dikke vogellichaam op de pampa liggen als aas voor de vogels. Vannacht zal bovendien de „peludo" komen, het Ar gentijnsche gordeldier, dat in holen on der den grond leeft, net als bij ons de mol. Des nachts komt de peludo boven om te zien wat er te azen valt. Maar de Nederlandsche handelsmissie had ook in dit opzicht een gelukkige greep, want op een oogenblik stopte de geheele taravaan auto's en ziet: men had een „peludo" langs den weg gevonden, een levende „peludo". Na een keurig verzorgde lunch in „el palacio", zooals ide omwonejrs het hoofdgebouw van de estancia noemen. En daarna werd de rit voortgezet, we derom langs tienduizenden stuks vee van allerlei beschrijving, tot eindelijk halt gemaakt werd op een stuk open terrein waar eenige tientallen jonge paarden wjaren bijeengedreven. Men zou den Nederlandschen gasten eens laten zien hoe in Argentinië de rijdie ren worden getemd. Een gaucho, zwierig te paard gezeten, op een stapel van zadeldekjes en bonte doeken, galoppeert reeds om die ver schrikt voortdravende kudde heen, met een los gebaar de lasso zwaaiende. Aan eengesloten rent de bende paarden weg, maar de gaucho er achteraan en er naast, tot hij met een nauwelijks zicht baren zwaai zijn slingerend touw om den hals van een bepaald dier gewor- pen heeft. De strik daalt van den nek af tot op borsthoogte en vruchteloos tracht het steigerende paard zich van de gevangenschap te bevrijden. Het bokt en het rukt en soms laat het zich op den grond vallen, in de hoop, aldus het touw kwijt te raken. De gaucho echter laat niet los. Zijn lasso houdt hij niet in de hand, want daar zou geen houden aan zijn, doch stevig aan het zadel beves tigd geeft het touw geen krimp, welke cabriolen het paard ook uitvoert. In middels heeft een collega het tweede kunststukje uitgehaald. Met een rappe beweging beeft hij een strik om de voorpooten geworpen, juist op het oogenblik waarop het wilde dier zich even van den grond verheft; en met een smak valt het paard om. Soms op zij, soms op den rug, soms op de knieën. Een wonder is het, dat ze daar niets bij breken, wand het komt gewel dig aan. Maar Argentijnsche paarden schijnen wel van gummi te zijn. Terwijl het beest hijgend op den grond ligt, wordt hem fluks een band van enkele decimeters lengte óm de achter- pooten geslagen, en nu is het fiere ros volkomen weerloos. Een paar ferme klappen brengen het trillend op de been, nadat het eerst een toom in den bek heeft gekregen. Nu wordt het op gezadeld, hetgeen een ingewikkejd werkje is, want een Argentijnsch zadel bestaat uit zeer vele onderdeden. Men maakt dan stilletjes de zeel om de ach- terpooten los, en bijna op hetzelfde oogenblik hijscht een gaucho zich in het zadel. Ter weerszijden hebben zich be reden collega's opgesteld. Nu begint de pret. In razende vaart snelt het jonge dier de pampa in, terwijl zijn berijder de zweep niet spaart. Met vier pooten tegelijk de lucht in, met gekromden rug, dat alles hoort bij -de vreugde. Wil het veulen een verkeerden kant op, dan zwenken terstond de beide andere gaucho's bij, en aldus krijgt men den in druk dat alles eigenlijk doodeenvoudig en gevaarloos is, hoewel er in werke lijkheid een vinnige strijd om de mees terschap gevoerd wordt. Na een woes- ten rit door dik en dun lceeren eindelijk de drie ruiters terug. Het getemde beest wordt afgetuigd, en draaft opgelucht weg, naar zijn makkers toe. Een warm applaus beloont den kunstenaar, die dit stukje zoo kranig heeft klaargespeeld. De dag verstreek verder met verschil lende andere pampa-genoegens en met het opdoen van een grootschen indruk inzake de voortbrengingsmethode van de Argentijnsche velden. Toen de avond viel reden de auto's in optocht naar het station, waar een extratrein stond te wachten, welke de Nederlandsche gas ten naar Buenos Aires terug bracht. KORFBAL, Eindstand wintercompetitie Z.K.,8.^ De eindstand van de wintercompetitie van den Zeeuwschen Korfbalbond is als volgt: 4 3 2 Madjoe I Zeelandia SwTft I Togo 6 6 6 6 1 0 2 3 5 27—7 2144 14—20 7<28 10 7 5 2' SCHAKEN. Zeeland tegen Vlaanderen. De traditioneel geworden wedstrijd tusschen den Zeeuwschen Schaakbond en den Vlaamschen Schaakbond zal dit jaar weer op Hemelvaartsdag gehouden worden, en wel in de „Prins van Oranje te Goes. De Vlamingen hebben voorloopt toe gezegd met 30 a 40 spelers aanwezig te zullen zijn, doch de Zeeuwsche Schaak bond heeft gevraagd met een zoo groot mogelijk aantal te komen, zoodat de k,ans bestaat dat meer dan 40 laam- sche schakers zullen deelnemen. POSTDUIVEN. Wedvlucht van Oudenaerde (België) door „De Zeeuw" te Goes. J. F. va» Sobber 1, 30, 31; L. Baert 2, 3, 20; Th. den Boer 4; L. Lavooy 5, 9, 15, 16, 33, 34, 35; Goedegebuur 6, 22; L J Keu zee 7 13, 18, 41, J. Ridderhof 8, 32, 42; J. J. de Pan 10; J. Foudraine 11, 19, 28' 29; L. Frank n 12, 17, 21, 26, 45; J. Mol 14, 27, 44; G. Zegers 23, 36, 40, 46; J van Dam 37; J. Harthoorn 39; A. Blok 43.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2