$TGtriGCT<*l£ S2* GOiSCHE COUPANT^ü D E IN DE PIJÏ> ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 97. TWEE BLADEN. MAANDAG 26 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. GOES. VLISSINGEN, MIDDELBURGSCHE COURANT •jQagblad Voor Middefcurg, Goes en agent schap Vlisaiagen 2.30, elders 2.3# per kwartaal Week-abonn. in Middeüsarg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, tagcz- 'mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op eerier Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij hat Bureau voor Publiciteitswaarde de: Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1K tsjsb f 2.10. olka r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, i 75 ct bij vooruitbetaling Adv. mcl „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou* rant" 10 ct extra Bewijsnommera 5 cent. ms BINHENLAND. ONRECHTMATIGE DAAD? Een actie tegen den Staat naar aanleiding van het prijsgeven van „Sarkani". Naar de „Courant" verneemt is de N.V. Gokkes te 's Gravenhage voorne mens, naar aanleiding' van het prijsge ven van de lading van de Spaansche „Sarkani" aan de nationalisten, een ac tie tot schadevergoeding in te stellen tegen den Nederlandschen Staat. Zooals men zich herinnert, heeft de „Java" aan de „Sarkani" op 16 April convooigele'de geweigerd, omdat de ma rinestaf opdracht had gegeven dit vaar- tu'g niet te convooieeren Dicht bij Gibraltar werd bet schip door Franco's oorlogsschepen buit ge maakt. De directeur der N.V. Gokkes, de hr. D. Wolff, beweert, dat de „Sarkani" uitsluitend levensmiddelen in had van Nederlandsche afkomst, groenten in blik van Teleman en Dros, meel van de Ver- een:gde Meelfabrieken „De Maas" te Rotterdam, vleesch in blik van Pasman te Steenwijk en Zwanenberg te Oss, witte boonen van verschillende Neder landsche exporteurs en 270 ton Neder- landsch-Indische kolfie van Nederland sche koffie-exporteurs. Deze lading was varende voor r'sico der N.V. Gokkes. Verzekering tegen „zeerooverij" was niet in de polis opgenomen, daar de pre mie bij het varen op Spanje te hoog is. Wijl men met een e'gen schip onder Nederlandsche vlag voer en voor dit vaartuig convooi werd verwacht ge schiedde de verkoop der levensmidde len „af schip" in de haven van bestem ming. De schade der inbeslagneming komt dus geheel voor rekening der N V. Gokkes, doch ook leveranciers lijden schade, daar terstond na het incident met de „Sarkani" alle orders aan Ne derlandsche firma's gegeven, voor de leveranfe van Nederlandsche produc ten, werden geannuleerd. De leveranciers gaan daar niet mee accoord en zullen verhaal zoeken bij de firma Gokkes. Doch deze is voornemens óók voor deze schade den Nederland schen Staat verantwoordelijk te stellen. Volgens de meening' van den raadsman der fa. Gokkes, mr. Polak, uit Rotter dam heeft de marinestaf onverantwoor delijk gehandeld en heeft hier tegenover schip en lading een onrechtmatige daad plaats gehad. De Spaansche nationa listen zijn niet volgens het internationale recht erkend, het opbrengen van Neder landsche schepen door Franco is dus formeel als zeerooverij te beschouwen. De Nederlandsche staat heeft de „Java"' naar Spanje gezonden uitsluitend en al leen om de Nederlandsche vlag te be schermen en om aan Nederlandsche schepen convooi te verleenen. Hierdoor heeft de staat niet alleen een taak, maar ook een, plicht op zich genomen, a'dus mr. Polak, immers gezien het feit, dat de „Java" uitslui tend ter plaatse aanwezig is om sche pen te convooieeren geeft de staat door een schip niet te convooieeren te kennen, dat dit sch'o geen bescherming verd:ent, waardoor dit schip als het wa re wordt vrijgegeven. De marinestaf kan dus slechts convooi weigeren, indien hiertoe een ernstige reden bestaat. Hier, zoo aldus mr. Polak bestond zulk een reden met. Het feit, dat de reeder niet tijdig schriftelijk con vooi heeft gevraagd, mag' op zichzelf geen aanleiding zijn voor een zoodanig vèrtsrekkende we igering. Door offi- cieele verklarngen van douane-ambte naren staat het vast, dat het sch'p niet anders dan levensmiddelen inhad. Eerste internationale Veiligheids conferentie. Vandaag is de Eerste Internationale Veiligheidsconferentie, welke in het Amstel-Hotel, te Amsterdam, wordt ge houden, aangevangen. Tusschen negen en elf uur verzamel den zich de deelnemers uit onderschei den landen in het Amstel-Hotel, waar om elf uur de minister van Waterstaat, jhr. ir, O, C. A, van Lidth de Jeude de conferentie opende. WOLPHAARTSDIJK. _ADVERTENTIëN en ABONNEMEN TEN op ons blad worden gaarne aan genomen door het Agentschap: M. KLOOSTERMAN. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Op de hedenmiddag gehouden alge- meene vergadering van de Zeeuwsche j Vereeniging voor Luchtvaart in het Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen, j is o,m. het jaarverslag uitgebracht. Wij ontleenen daaraan, dat 18 April van het vorige jaar de Vereeniging haar alge- meene vergadering te Breskens hield, waar de hr. Guillonard, Luitenant ter Zee le klasse, vlieger-waarnemer van den iMlarine Luchtvaart Dienst een lezing ge houden heeft over de navigatie bij de Luchtvaart, Belangrijke gebeurtenissen vielen er in het afg'eloopen vereenigingsjaar ove rigens niet voor. De stopzetting van het gedeelte Haam- stede-Vlissingen van de Zeeuwsche Luchtlijn gedurende de wintermaanden was voor de vereeniging een groote te genslag. Over den aanleg van een vliegveld bij Terneuz'en /hebben ernstige onderhan delingen en besprekingen plaats gehad. DE CANDIDATENLIJSTEN. Bij het overnemen van de namen der onderteekenaars van enkele candidaten- lijsten voor de a.s. verkiezing der Twee de Kamer is een, dezerzijds betreurde, verg ssing begaan. De voorletters van den onderteeken,aar der lijst voor Na tionaal Herstel, den heer Lacomblé, zijn niet A. E. J, (n.l. van den dokter van dien naam) doch E. E. B., n.l. van der. luitenant ter zee der le kl., com mandant van Hr. Ms. „Douwe Aukes". De welwillende lezer zal dat echter uit den daarop volgenden na,am van de echtgenoote van den commandant der „Douwe Aukes" al wel begrepen heb ben. Aangezien dokter Lacomblé ons verklaard heeft er prijs op te stellen dat men zal weten, dat hij op deze noch op eenige andere lijst als onderteeke naar voorkomt, herstellen v/ij deze on ze fout gaarne, iÉiOÊLiURS. EEN ONGELUK OP DEN ABDIJTOREN. Toen hedenmorgen de ongeveer 50- jarige werkman T. in den Langen Jan werkzaam was bij het herstellingswerk, kwam hij op een der zolders over een anker te struikelen en viel hij naar be neden. Gelukkig kwam hij ongeveer 3 meter lager op een gewicht van het uurwerk terecht en bleef daar liggen. De toegeschoten personen hebben het gewicht naar boven gebracht, waarop T. uit zijn netelige positie was verlost en op den zolder kon worden neergelegd. Met vereende krachten, w.o. die van een pleegzuster en een lid van de da- mesafdeeling van het Roode Kruis, is de man, die een been gebroken had naar beneden getransporteerd en met een ziekenauto naar het gasthuis over gebracht. Bonte Lach-avond. Het was Zaterdag stampvol in de groo te Schuttershofzaal, toen ,,'t Overschot je" daar weer voor het voetlicht trad met een bonten lach-avond, getiteld „Lachen is gezond". Ook nu weer kregen de aanwezigen een cabaret programma te zien die in een zeer vlot revue-tempo ten tooneele gevoerd werd. Een programma voor een dergelijke uitvoering op te stellen is uiteraard al niet eenvoudig', ge- izien de bonte verscheidenheid die gebracht moet worden, wil men het publiek blijvend boeien. Daarom valt het te bewonderen dat het Overschotje een moedige greep gedaan heeft door het gansche programma zelf te ontwer pen, waaronder dan verstaan kan wor den: scetsen, liedjes, costuums en con ference zelf vervaardigen, waarbij de leider en conferencier van het wakkere troepje een/ beduidende rol gespeeld heeft. f Natuurlijk kan zoo'n avond niet hee- lemaal onder hoogspanning staan. Voor de pauze waren de vele tafe reeltjes een beetje mat, doch het pu bliek reageerde al op dusdanige wijze dat toen reeds van succes gesproken kon worden. En dat werd nog beter in de tweede helft waar een climax werd bereikt die haar hoogtepunt vond in de decoratieve finale „Fantasie" die met haar gestyleerde costuums der dames, belichting, zang en dans een waardig slot gaven aan dezen bonten-lach avond. Een revue programma leent zich niet om weer te geven wat er allemaal te zien en te hooren valt. Doch dat het heel wat geweest is, waarbij telkens. Wanneer een trotsch gemoed zich versmaad ziet, zijn hooze dagen in aantocht. een hartelijke lach opklonk uit de zaal is zeker. Noemen we alleen maar de scène van de kippenhouderij, of de Stofzuigergeschiedenis. Beide vlot ge speelde tooneeltjes met aardige effec ten. Voorts mogen de twee alreeds bekende Middelburgsche harmonica- virtuoozen thans aangevuld met een derde burleske confrater die als fiets en handacrobaat een daverend applaus oogstte, zeker niet onvermeld blijven. Evenmin als de cabaretliedjes die op een vlotte wijze werden voorgedragen. Alles bij elkaar een avond die er mocht zijn. Middelburg was op het gebied van cabaret kunst niet rijk. Thans is dat anders. Dat heeft 't Overschotje ge toond. Met de Funny Band werd nog een geamineerd bal gehouden. Schenking Gasthuis. Door enkele dames h:'er ter stede is de huwelijksfoto van H, K. H, Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard aan het Gasthuis aan den Oostwal ten ge schenke gegeven. Straatverbetering, De heer J. J. de Jonge heeft zich bereid verklaard om gratis aan de ge meente af te staan een stukje grond gelegen op den hoek van de J. A. van der Goeskade en de Zaagmolenstraat, zulks onder voorwaarde, dat voor re kening der gemeente de afhein ng wordt verzet. Deze afstand van grond maakt, het mogelijk om dezen hoek af te ron den evenais is geschied- met den te genover liggenden hoek. Ongetwijfeld is zulks in het belang van het verkeer ter plaatse en B. en W, zijn den heer De Jonge voor zijn .aanbod dan ook zeer erkentelijk. Om echter de hooge kosten eener no- tarieele akte te ontgaan, stellen zij den Raad voor, den grond van den heer De Jonge aan te koopen en wel voor de som van f 0,25. Verhuring van haventerrein. Bij beslu t van den Raad werd aan het College v.an B. en W. opgedragen het uitoefenen van de macht, bedoeld in art. 172 der Gemeentewet (verhu ren, verpachten of op eenige andere wijze in gebruik geven van gemeente eigendommen) voorzooveel betreft de opslagterreinen aan weerszijden der haven. In gemeld besluit is de bepaling op genomen, dat de verpacht'ng nimmer voor een tijdvak v,an langer dan vijf achtereenvolgende jaren mag plaats hebben. B. en W, hebben dit laatste steeds be treurd, daardoor 'n vlotte afdoening van zaken wordt belemmerd. Immers gega digden zijn gewoonlijk steeds ge steld op een spoedige beslissing. Deze wordt reeds eenigszins belemmerd door de voorgeschreven goedkeuring van Gedeputeerde Staten, m,aar nog veel meer 's zulks het geval, wanneer ook nog een Raadsvergadering moet worden afgewacht. Dezer dagen kwam bij B, en W. een aanvraag binnen om een niet onbe langrijk stuk haventerrein in huur te mogen hebben voor den tijd v.an 20 achtereenvolgende jaren. Er staan thans twee wegen open, nl. a. de verhuring geschiedt rechtstreeks bij besluit van den Raad, dus met afwijking van bo venaangehaald besluit; b. de Raad be sluit om de bovenaangehaalde bepaling, waarbij een maximum-termijn van 5 jaar werd gesteld, te schrappen, waar door B. en W. de bevoegdheid bekomen om de zaak af te doen. Op grond van de vermelde motieven meenen B. en W. dat zulks met het oog op in de toekomst nog komende aanvragen ,aan de laatste oplossing de voorkeur dient te worden gegeven. Rijwielpad Walcheren, In de algemeene vergadering van de afdeel'ng Vlissingen van de Vereeni ging Rijwielpad „Walcheren" bleek uit het jaarverslag dat het aant.al leden ach teruitging en wel van 1562 tot 1465, Het jaarverslag en de rekening wer den goedgekeurd en de aftredende be stuursleden herkozen, met uitzonde ring van den heer B, J. H. van Dijk Soerewijn, d e zich niet meer herkies baar stelde. In zijn plaats werd geko zen de heer H. J. ten Hacken. 1 MAA9.ll Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige N, tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige wind uit N.W. tot N. richtingen, afwisselend zwaar bewolkt en helderen hemel, bij tusschenpoozen regenbuien, aanhoudend koele tempera- tuur met een nachtelijk minimum van 0 tot 5 graden. Plaatselijke nachtvorst. Ma. 26 April. Zon op 4 h 42; onder; 19 h 15. Licht op: 19 h 45. Maan op: 20.42; onder 4.34. L.K. 3 Mei. April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. Ma. 26 1.40 14.04 8.16 20.20 Di. 27 2.12 14.34 8.46 20.53 Wo. 28 S 2.44 15.09 9.17 21.29 ouwe Egberts Echte Frfesche tieetett-Baai en aai-Tabak Nederlands geurigste pijptabak. (Ingez. Med.) Tot lid en plaatsvervangend Ud in 't hoofdbestuur werden gekozen resp. de heeren jJ, Pr van Krieken en A. R. Muller. Bij de rondvraag kwam' o.a. de groo te wenschelijkheid naar voren om weer eens een krachtige actie te voeren voor ledenwinst. De waarnemende voorz-tter, de heer A. C, Hildernisse, heeft den heer Van Dijk Soerewijn grooten dank gebracht voor zijn arbeid in het belang der ver eeniging. Regeling arbeidsvoorwaarden bij „De Schelde", In een Zaterdag gepubliceerd bericht betreffende een nieuwe regeling der ar beidsvoorwaarden bij „De Schelde" te Vlissingen werd gemeld, dat de leden van de metaalbewerkers bonden „tevre den" waren over de gedane toezeggin gen. Dit is niet juist. Bij 't telefonisch door geven van het bericht is het woord a 1- lerminst uitgevallen, zoodat gele zen moest worden: „allerminst tevre den" enz. kalcherer. VEERE. Zaterdagmiddag is met een Baby Austin, een der kleinste modellen auto's, eigendom van twee dames uit Veere, een merkwaardig ongeluk ge beurd, dat nog goed is afgeloopen De dames waren naar Vlissingen ge reden en hadden den wagen een oogen- blik onbeheerd op den Boulevard laten staan. Een jongetje heeft kans gezien het wagentje, dat in de richting van de trappen aan de Badhuisstraat stond, aan het rijden te krijgen met het gevolg, dat het een eindje over de trappen schoot. Het merkwaardige is, dat het wagentje door zijn remconstructie slechts enkele treden omlaag ging en daarna bleef steken, zoodat grootere schade uitbleef. Met vereende krachten wist men het autootje weer op den goeden weg te krijgen. ttilD-BEVELARD. MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS ZUID- EN NOORD-BE VEL AND. Zaterdag j.l. had te Goes de jaarlijk- sche vergadering plaats van bestuur en deelnemers van bovengenoemd Zieken fonds met de vertegenwoordigers der deelgenooten, onder voorzitterschap van mr. J. A. Fransen van de Putte. Na gememoreerd te hebben het ver trek en daarmee het aftreden als voor zitter van mr. J. W. Goedbloed en het bereids a'anvaarden van deze functie door den tegenwoordigen voorzitter bracht de secretaris, dr. Griep, zijn jaar verslag uit over 1936, waaraan wij het volgende ontleenen: Aan het einde van het jaar 1936 wa ren ingeschreven 10.538 leden, zijnde 6724 boven 16 jaar, 3109 betalende le- Hoog- en Laagwater te Hoogwater. Ma. 26 3.37 16.01 Di. 27 4.11 16.34 Wo. 28 S 4.41 17.07 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Wemeldinge: Laagwater, 9.10 21.25 9.39 21.57 10.13 22.36 en Domburg' 38 min. later den beneden 16 jaar en 705 vrije leden beneden 16 jaar. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 8097 (5060 -|- 2461 -j- 576). De vermeerdering bedroeg derhal ve in totaal 2441 leden (1664 -f- 648 -}- 129). De buitengewoon sterke toename van het ledental in dit boekjaar n.l. met 30 pet 2441 leden (toename 1935 was 1225 en in 1934 657), vindt zijn oorzaak voor een deel in de nieuwe afdeelingen itrabbendijke, Rilland-Bath en Noord- Beveiand. Hiervan waren per 31 Dec. ingeschreven 721 leden. Voor een ander deel jn de uitbreiding der afdeeling Ier- seke, nadat het Bestuur met het plaat selijk doktersfonds „Eendracht maakt macht", aldaar, besprekingen had ge voerd. In dit jaar werden afgegeven 1063 (v. j. 719) maand'kaarten voor bezoek aan een specialist of voor consult aan huis. 130 (v.j, 89) leden werden ter ob servatie in een ziekenhuis opgenomen en aldaar door een specialist behandeld. Verder werden in de ziekenhuizen voor rekening van het fonds verricht 142 (v.j. 111) groote. en 220 (v.j. 147) kleinere operaties en werden 194 (v.j. 137) perso nen behandeld met röntgenstralen, enz. Van deze laatste behandelingen wordt steeds 50 pet. der kosten door het fonds betaald. Verstrekt werden 506 (v.j. 323) bril len, 76 (v.j. 72) buikbanden en 29 (v.j. 21) breukbanden; 264 maal werd verlos kundige hulp verleend voor rekening van het fonds (vorig jaar 200). Door de apothekers te Goes werden afgeleverd 11.379 (v.j. 10.004) recepten, waarvan de kosten bedroegen (zonder honorarium) 2782,85, dat is gemid deld 24.5 (v.j. 26) cent per recept. Inclusief het honorarium der apothe kers bedroegen de kosten van een en ander 6394 dit is gemiddeld 56.2 (v.j. 55.6) ceni per recept. Te Goes waren in 1936 gemiddeld 2047 leden ingeschreven, zoodat de pharmaceutische hulp aldaar per lid kost 3.12 per jaar. Op 31 December 1936 waren voor tandheelkundige hulp ingeschreven 5214 leden (v.j. 3596), dit is 49.5 pet. (v.j, 44.4 pet.). In totaal zijn thans 26 huisartsen uit Zuid- en Noord-Beveland als deelne mer-huisarts ingeschreven. Ook het aantal medewerkende spe cialisten werd in het afgeloopen jaar met 3 uitgebreid tot 18. Wegens uitbrei ding van het verzorgingsgebied naar het Oosten van Zuid-Beveland werden ten gerieve van de aldaar wonende le den onderhandelingen gevoerd met de te Bergen op Zoom gevestigde specialis ten, welke onde,rh\anldelingen er toe hebben geleid, dat als deelnemer kon den worden ingeschreven: dr. Franken, internist; dr. v. d. Kamp, chirurg en dr. Leman, oor-, neus- en keelarts, allen te Bergen op Zoom. Aan het fonds werkten verder mede 6 tandartsen, waarvan 5 te Goes en 1 te Kruiningen, en 2 apothekers te Goes. De administrateur, de heer J. Meijers,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1