TM O RIL AT CHOCOLADE gemehgd mmm. 3-4 TJOKLAT CHOCOLADE TJOKLAT CHOCOLADE DE TJOKLAT CHOCOLADE EIGEN IS. VER. STATER Politie op zoek naar „neger-messias'. LEGER EN VLOOT- Correspondentie voor Hr, Ms. „Java" en Hr. Ms. „O 13" en „O 15". J0HAN AMOS COMENIUS EN ZIJN MAUSOLEUM B, HONSELAAR. DOODENDAGBOEK VAN HET HET HOOGSTE EN BESTE, DAT MET DE HEDENDAAGSCHE TECHNIEK BEREIKBAAR IS. Wij herplaatsen op verzoek de beide eerst geplaatste foto's, waar» door het overzicht van de luiste volgorde der chocolade-fabricatie duidelijker wordt. Het zijn de bewerkingen No. 3 en No. 4. Foto 1. Een groep van de zware, hypermoderne walsmachines, welke sedert enkele maanden in ons bedrijf zijn opgesteld, en aan de dien hoogen fijnheidsgraad geven, welke alleen met deze machines bereikbaar is. Foto 2. Een tweede groep van deze zelfde walsmachines, weikef sedert de vorige plaatsing van foto No. 1 wederom door ons aangevoerd en in ons bedrijf opgesteld zijn. foto 3. Een van onze fabriekszalen met „conches" waarin do haar Zwitsersche bereiding ondergaat, waardoor die zacht' smeltende, uiterst fijne smaak verkregen wordt, welke1 Foto 4. Een tweede zaal met „conches", bestemd voor de Zwitsersche bereiding. De machine in deze zaal, de nieuwste, welke op dit gebied bestaat, is zoo juist gemonteerd en in bedrijf gesteld. De inhoud van deze machine alleen bedraagt 4000 K.G. Chocolade, waardoor de totaal-inhoud onzer gezamen» lijke „conches" tot 16.000 K.G. CHOCOLADE gestegen is. N.V. Holl. Zwitsersche Chocoladefabriek, Amsterdam. VOLGENDE WEEK EEN ANDERE ADVERTENTIE. OOK ZIJ HEEFT WAARDE MWBHB— De New-Yorksche politie heeft een bevel tot arrestatie van „Father Divi ne", den „neger-messias" uitgevaardigd, naar aanleiding van een bloedige vecht partij, die zich in zijn verenigingslo kaal in de New Yorksche negerwijk Harlem heeft afgespeeld. De vechtpartij ontstond toen een deurwaarder den negerheilige, die door duizenden volgelingen als de messias wordt beschouwd, een dagvaarding van <de rechtbank wilde overhandigen. De deurwaarder zou toen door volgelingen van „father divine" met een mes gesto ken zijn, zoodat hij naar een ziekenhuis moest v/orden overgebracht. Drie van father divine's „engeleR konden ge arresteerd worden, doch de negergod zelf, die den deurwaarder met zijn vuis ten zou hebben bewerkt, wist te ontko men. Father divine, die in het daóeliiksch levèn George Baker heet, oefent op de negerbevolking in de Ver. tnaien groo- ten invloed uit. Hij beschikt over aan zienlijke bronnen van inkomsten, die het hem zelfs mogelijk maken, er eigen vliegtuigen op na te houden. Onlangs heeft hij nog een auto gekocht met een troon voor zichzelf, en lagere zetels voor zijn „aartsengelen". Deze wagen kostte ongeveer 60.000. Op 26 April a.s. zullen brievenmalen worden gezonden naar Hr. Ms. kruiser „Java" en Hr. Ms. onderzeebooten ,,0 13" en „O 15." Correspondentie voor opvarenden van genoemde oorlogsschepen, bestemd om in deze brievenmalen te worden opge nomen, moet op Zaterdag 24 April op een zoodanig tijdstip ter post worden bezorgd, dat Amsterdam nog dienzelf den avond kan worden bereikt. De stukken behooren voorzien te zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Bij beschikking van den minister v.an defensie a.i., 's de officier van den marine stoomvaartdienst le kl. W. P. Plantenberg heden tijdelijk geplaatst bij het departement van defensie en de of ficier van den marine stoomvaartdienst 2e kl. D. van Leeuwen den 26 April a.s. .a/b Hr. Ms. „Hertog Hendrik." door (Slot.) Een andere kwestie vraagt nog even I de aandacht, een gang van zaken die al van even weinig waardeering voor Co- menius blijk geeft als de vorige. Er gin gen stemmen op om den ouden vleu gel van de kerk in eigendom over te dragen aan Tsjecho-Slowakije, maar men vond hier dat deze overdracht toch zeker niet „zoo maar" zou kunnen ge schieden: men doet nu eenmaal een aïlj rf moëendheid geen stuk van een oude kazerne met een twijfelachtig graf cadeau. En nu deed het merkwaardige ieit zich voor dat de regeeringen van beide :anden als het ware op elkander schenen te wachten om een crediet voor de meest noodzakelijke verande ringen en voor opgravingen beschik baar te stellen; geen van beide wilde de eerste zijn, beide meenden dat deze eervolle plicht de ander toekwam het is althans moeilijk aan te nemen dat zuinigheidsoverwegingen to( dezen wedstrijd in het wachten hebben ge leid. In ieder geval ware het ons liever ge- •vyeest, oiii derwille van de historie, dat naet de Nederlanders, maar de Tsjechen den wachtwedstrijd gewonnen hadden. Hoe het ook zij: in 1928 stelde de Tsjechische ministerraad een crediet beschikbaar voor het doen van opgra vingen. Na nog een jaar uitstel werd InèrjEiee op 15 Juli 1929 begonnen. Inderdaad vond men nu, op aanwijzin- De klacht van mr. Van Vessem tegen baron Be Vos van Steenwijk, Het n.s. Eerste Kamerlid mr. A. J. van Vessem heeft, als reeds gemeld, bij den officier van justitie te 's Graven- hage een 'klacht ingediend te'g'en den voorzitter van de Eerste Kamer, den heer baron de Vos van Steenwijk, we gens beleediging, hem aangedaan als ambtenaar gedurende en terzake van de uitoefening zijner bediening als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De beleediging zou naar de „pers dienst van de nat, soc. fractie in de Eerste Kamer" meldt, hebben plaatsge vonden tijdens een ambtelijke bespreking in het gebouw der Eerste Kamer op Donderdag 8 April jl. onmiddellijk na afloop van de vergadering der Eerste Kamer in verband met een aanteeke- ning, die de voorzitter geplaatst had op het stenogram der vergadering' van Woensdag 7 April en waarover reeds een en ander in de vergadering van de Eerste Kamer te doen is geweest. Op het stenogram had mr. de Vos van Steen wijk nl. uitdrukkelijk aangeteekend, dat in de Handelingen het woord „hier" van. zijn interruptie ,,U is hier in fatsoenlijk gezelschap" cursief moest worden ge drukt. Mr. van Vessem wees er den voorzitter op, dat hierin een z.i. grie vende beleediging lag van zijn gezel schap buiten de Kamer: van de leden der Nationaal-Socialistische Beweging, De voorzitter weigerde hierop onmid dellijk mr. Van Vessem verder te woord te staan en voegde hem, nadat mr. V an Vessem mede namens zijn mede-afge- vaardig'de, den heer graaf de Marchant et d'Ansembourg, tegen deze z.i, grie vende beleedig:ng van de leden der Na tionaal-Socialistische Beweging gepro testeerd had, toe: „Als u niet heen gaat gooi ik u eruit!" Nadat mr. Van Vessem daarop den voorzitter tweemaal vier en twintig uur had toegestaan om zijn verontsch aldiging aan te bieden, heeft deze nagelaten leedwezen te betuigen. Toen mede hier door voor mr. Van Vessem het belee- digend opzet was komen vast te staan, heeft laatstgenoemde een klacht inge diend. Van andere zijde verneemt de N. R. C. thans over de toedracht van het on derhoud tusschen den voorzitter en mr. Van Vessem op 8 dezer het volgende: Nadat de voorzitter op Woensdag 7 April mr. Van Vessem tot de orde had gen van dr. Oosterhuis, de stoffelijke overblijfselen van Comenius zoo goed als ongeschonden. De zekerheid daar omtrent verkreeg men na een zorgvul dig anthropologisch onderzoek, verricht door prof. J. Matiegka, prof. A). J. P. van den Broek, prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan en ir. Sochor. Ook bij dit on derzoek heeft men nogal met moeilijk heden te kampen gehad; de toenmalige burgemeester van Naarden weigerde aanvankelijk op grond van zijn gods dienstige overtuiging dat de schedel ter identificatie naar Utrecht zou worden vervoerd. Tenslotte stemde hij toe, op voorwaarde dat de schedel reeds den volgenden dag weer teruggebracht zou worden. Dit is inderdaad geschied. Bin nen 24 uur hebben zich het vervoer heen en terug naar Utrecht, mitsgaders het nemen van, tallooze maten en foto's voltrokken! Erger was, dat na de plechtige bij zetting v,an het gebeente in een looden kist op 25 Juli 1929 tendentieuse be richten in de pers verschenen die de echtheid van de vondst in twijfel trok ken. Zelfs al zou er omtrent dit feit geen absolute zekerheid bestaan en dat 's bij anthropologisch onderzoek zel den het geval dan staat het nog on- omstootelijk vast dat Comenius in de W.aalsche kerk begravfen werd, en dat dit de plaats is waar men hem eeren en herdenken moet. De dag van 28 October 1929 was in meer dan een opzicht gedenkwaardig, Niet alleen werd toen in geheel Tsje cho-Slowakije het 11-jarig bestaan v.an de republiek herdacht, maar ook werd er :n Naarden voor de éérste maal door den gezant een krans op het geroepen, is deze Donderdagavond 8 April, vóór den aanvang der vergade r ng bij hem gekomen met twee artike len, die de heer Polak in Het Volk had geplaatst, artikelen die naar de meening v,an den heer Van Vessem grievend wa ren voor Hitier, De president heeft hierop geant woord, dat de heer Van Vessem deze artikelen n couranten, tijdschriften, brochures enz. zoo krachtig kan be strijden als hem zelf lustte, maar dat hij niet in de Kamervergadering een me delid mocht toevoegen „Op de laagste wijze te hebben gehandeld." Na de vergadering van 8 April heeft mr. Van Vessem den voorzitter opnieuw om een onderhoud verzocht. Baron de Vos van Steenwijk ontving den nat'onaal-socialistischen senator in zijn kabinet en vroeg hem wat er vair zijn dienst w,as. Op vrij heftige toon riep deze laatste den president ter verant woording wegens het feit, dat de voor zitter, overeenkomstig den door hem gelegden nadruk, in het stenogram het woordje h er cursief had laten drukken. Op de vraag, of dit beteekende dat mr. Van Vessem „gewoonlijk" iet in fat soenlijk gezelschap verkeerde, ant woordde de voorzitter d,at hij als pre sident aan geen enkel lid rekenschap verschuldigd was voor hetgeen hij in openbare vergadering had gezegd. Zijn verplichting tot verantwoording lag el ders. Waarop de heer Van Vessem nog heftiger riposteerde, dat hij dan mede namens den heer De Merchant et d'An sembourg protesteerde De voorzitter, die nooit beweerd had wat mr. Van Vessem hem thans in den mond trachtte te leggen, maar die dis cussie daarover om bovenvermeldde re denen uitgesloten achtte, stond op, con stateerde dat het protest hem volkomen onverschillig liet en verzocht mr. Van Vessem zijn kabinet te verlaten. Deze gaf daarop ten antwoord dat hij zou heengaan, wanneer het hem lustte. „Dan zal ik u er laten uitzetten" ver klaarde de voorzitter, waarop de heer Van Vessem vertrok. Den avond van denzelfden dag ont ving de voorzitter van de Eerste Ka mer een telegram van den volgenden inhoud: „Ondergeteekende mr. A. J. Van Ves sem, lid van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal, geeft den voorzitter dier kamer tot Zaterdag a.s. des n,amiddags tien uur gelegenheid voor zijn ongepast optreden tegenover hem van heden graf van Comenius gelegd. Het was het symbool van een eerherstel, dat lang op zich had laten wachten. Reeds in 1920 deed ds. Drijver, be kend Naardensch historicus, in de plaatselijke courant het denkbeeld aan de hand, een mausoleum voor den grooten doode te stichten. Ook de hèer Jac. Smits, de voorzitter van de Naar- densche Comeniusvereenig'ng, opperde deze gedachte. De plannen kregen vas- teren vorm, toen de Nederlandsche re geering den grond waarin Comenius rust in eeuwigdurende erfpacht voor een pachtsom van f 1 per jaar aan Tsjecho-Slowakije gegeven had. (Er wa ren staatsrechtelijke bezwaren tegen .het .afstaan in eigendom; het is dus niet zoo, als velen meenen, dat Comen us in Tsjechischen bodem rust). En in 1929 verklaarde de Tsjechische regeering zich bereid de kosten van een te stich ten mausoleum die op plm, 43,000 gulden worden geschat, te dragen. Toen kreeg men gelegenheid gewaar te worden dat ook de Tsjechische re- geeringsmolen wel eens langzaam k,an malen. Jaar in, jaar uit brachten Tsje chen uit Nederland en uit het vaderland bezoeken aan het graf en even zoo vele keeren werd aan dit graf de wensch uitgesproken, dat de bouw van een mausoleum nu niet lang meer op zich zou laten wachten. Men sprak van juridische, van administratieve, van fi- nancieele bezwaren nog jaren nadat het bedrag van 43,000 gulden in 1933 op de Tsjechische begrooting van eeredienst was verschenen. Ook de veranderingen die :'n dien tijd aan het gebouw werden aangebracht waren niet noemenswaard. Een muur werd opgetrokken tusschen middag zijn verontschuldiging aan te bieden. Mr. Van Vessem." Het behoeft geen verwondering te wekken, dat de voorzitter op dit tele gram niet heeft geantwoord. Een schadepost. De firma Blaauw uit Hoorn, die de walmuren van het pittoreske grachtje „de Mient" te Alkmaar moet vernieu wen, had dit grachtje aan beide uitein den afgedamd en leeggepompt. De af damming was op deskundige wijze ge schied en theoretisch van ruim voldoen de sterkte. Door den hevigen regenval der laat ste dagen is het water in het niet af gedamde deel van de gracht echter on geveer 30 cm gestegen en de hierdoor ontstane grootere druk was oorzaak, dat gistermiddag een afdamming lek sloeg. Binnen enkele minuten was het gat zoo groot geworden, dat het vol- loopen van de Mient niet meer was te voorkomen. De steenen brug over de „Mient" die gevaar liep in te storten werd direct ontruimd. Nauwelijks was dit gebeurd of een groot gedeelte van de brug zakte weg en stortte daarna met donderend geraas in. Het met kracht in de leege „Mient" stroomende water had groote massa's zand, dat niet meer tegengehouden werd door een walmuur, meegesleurd en toen de steenen brug niet meer werd gesteund, volgde de instorting. De groote brug, die gebruikt werd als auto-parkeerterrein, sloeg over vele meters weg tot aan het smalle trottoir. Twee auto's werden meegesleurd en konden pas laat in den middag worden opgetakeld. Vele kabels en leidingen werden beschadigd. De schade is niet te overzien, maar zeker is, dat alles het herstellen van de brug vele duizenden zal kosten, terwijl de aannemer, die voor het geheel aansprakelijk is, met de vernieuwing der walmuren geheel op nieuw moet beginnen, nadat de nieuwe afdamming zal zijn aangebracht en de gracht weer is leeggepompt, Ziekenauto over den kop geslagen, Gistermiddag is een auto van den Rotterdamschen geneeskundigen dienst, waar n een Noorsche patiënt, een zee man, die op een schip aan den Hoek van Holland een ongeluk had gehad en daarbij enkele ribben had gebroken, werd vervoerd, op den Hofweg te Rotterdam in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door J. F. B. uit Hillegersberg. Holland en Tsjecho-Slowakije en een afzonderlijke ing'ang werd gemaakt. Nieuwe hoop zaaide het teeken van le ven dat de Tsjechische regeering in Juli '33 gaf, door prof. dr. ir. D. F. Slot houwer te Delft, den voorzitter van de vereen: ging NederlandTsjecho-Slowa kije, de restauratie van het Comenius- mausoleum op te dragen. M,aar weer verliep een jaar, zonder dat er iets gebeurde. Deze trage 'gang van zaken was ten slotte te veel voor een aantal Tsjechi sche Comenius-vereerders hier te lan de. Zij lieten op eigen kosten een eb benhouten, met brons afgezetten grafbe dekking vervaardigen en zonder veel omhaal "van aankondigingen en uitnoo- digingen verschenen zij onverwachts in Naarden, legden deze met een korte plechtigheid op de sedert de opgravin gen nog steeds niet gesloten groeve en vertrokken weer. Het is een volkomen geslaagde coup d'état geweest, die zijn uitwerking n:et miste deze spont,ane daad van piëteit bleek de autoriteiten te Praag wakker te schudden. Prof. Slothouwer kon tot gunning van de werkzaamheden overgaan en de firma Jurriëns te Naarden kreeg de eervolle opdracht. De restauratie betrof allereerst het herstellen van het gebouw in den ouden, Gothischen stijl; de muren wer den ontdaan van de leelijke bepleiste ring. In een zeer plechtige bijeenkomst werd op 28 Maart 1935 Comenius' 343sten geboortedag de Comenius- kapel als zoodanig ingewijd. En thans nadert de laatste phase van den aan het slot zoo glorieuzen lij densweg het einde. Vooraanstaande (Adv Na de aanrijding botste de ziekenauto tegen 'n verkeerspaal en sloeg vervol gens tweemaal over den kop. De car rosserie werd totaal vern'eld. Onmid dellijk schoten van alle kanten voorbij gangers te hulp,, die den patiënt, den chauffeur en den broeder uit de auto bevrijdden. Met ernstige snijwonden zijn de drie slachtoffers per Roode Kruiszielcenauto u t Overschie naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. VERKEER. Berkel: 1 doode. Gistermiddag is het vijfjarig zoontje van den heer Moerland op den Roden- rijschenweg te Berkel (Z.H.) door een auto overreden. Het knaapje was met eenige andere kinderen op den weg ,aan het spelen, toen de heer K. met zijn auto kwam aanrijden. K. dacht dat de kleinen wel tijdig op zij zouden gaan. D't was evenwel met het zoontje van M. niet het geval, Het knaapje werd op slag gedood. ONTVANGEN BOEKEN. Beknopt esperanto-woordenboek. Esperanto-Nederlands en Nederlands- esperanto, door A. G. J. van Straaten, Dit woordenboek bevat ruim voldoende voor hen, die een esperanto-cursus vol gen en de wereldhulptaal op degelijke wijze bestudeeren. Uitgave W. J. Thieme en Cie, uitgevers te Zutphen. „Een lichtend spoor. Brigadier Fran- pois J, Buiterman", door lt.-kolonel J. F. M. Buiterman die, naar men weet, bij het spoorwegongeluk te Woerden om het leven kwam. Met eenige illustraties. Verschenen bij de Erven J. Bijleveld, uitgevers te Utrecht. In de bekende serie „Waakzaam heid" verscheen bij de uitgevers Van Gorcum en Comp. te Assen: „Het na- tionaal-socialisme als bedreiging van de kerk: „de les van Duitschland", door ds. J. J. Buskes Jr. De schrijver laat in dit werkje zien hoe het nat. soc. naar zijn wezen het leven van de christelijke kerk bedreigt.' In de Erasmus-serie verscheen bij de uitgevers Van Gorcum en Comp, te As- s e n: „Christendom vroeger en nu", door ds. A. lM'. van de Laar Kraft. Dit werkje wil de organische wording, groei en voortzetting van het christendom als historisch en religieus verschijnsel laten zien. Tsjechische kunstenaars zijn aan het werk geweest om het mausoleum een stemmig, eerb edig interieur te geven, onder leiding van den architect Ladislav Machon. Een bronzen hek is door Ja- roslav Horojc vervaardigd ter afschei ding van het koor van het midden schip der kerk. Karol St:pl heeft een inge- raamd hek vervaardigd, dat evenals het koorhek uit symbolische figuren be staat. Op het graf van Comenius zelf staat een monumentale h,andelaar van een niet roestende staalsoort, als tee ken van de verlichting die zijn leven en werken alom gebracht heeft. Het meest zullen echter te bewonde ren zijn de buitengewoon mooie ge kleurde paravans, d:'e binnen de eigelijke Gothische kerkramen als een van boven niet gesloten koepel zijn aangebracht. Deze glas-in-lood ramen met beelden van Comenius' leven zijn scheppingen van Jaroslav Benda en ge ven door de werking van het in ver schillende tinten samenvloeiende licht een sfeer van diepe wijding aan het in terieur van de bedevaartplaats. Het feit alleen .al dat alle de drie genoem de kunstenaars professor zijn aan de Staats-kunstindustrieschool te Praag waarborgt een kunstz'nnigen arbeid. En zoo zal dus het gebouw, dat eer tijds iederen bezoeker een doorn in het oog was, op 8 Mei a.s. getransformeerd zijn in een glorierijk monument dat be stemd is om eeuwenlang het centrum te zijn van hen die Comenius' leven en werken op hun juiste waarde weten te schatten: voor Tsjechen en Nederlan ders, paedagogen en pacifisten een plaats, waar zij eerb;ed kunnen betoo- nen aan den Grootsten aller Tsjechen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7