Maxander Darkens Testament KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 22 APRIL 1937. No. 94. TO MIDDELBURG. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 cl. en 25'/. zwaarder dan ;de .meeste,aD^e; GOES. IKIsldïsMs jmm VOOR DE SCHOONMAAK nu 2pakken VOOR 1 2cts De controle op de niet-inmengings- overeenkomst in den nacht van Maandag op Dinsdag om 12 uur is dan officieel de internatio nale controle op de naleving der niet- inmengingsovereenkomst inzake den Spaanschen burgeroorlog officieel be gonnen. Zooals men weet, wordt de con trole ter zee uitgeoefend door de oor logsschepen van vier groote mogendhe den. Engeland houdt toezicht op de Noord- en Zuidkust, Frankrijk op den Noordwesthoek, de kust van Spaansch Marokko en de eilanden Ibiza en Major ca, Duitschland op de Spaansche Oost kust van Kaap Gata tot Kaap San An tonio, Italië op het gedeelte van laatst genoemde kaap af tot de Fransche grens «i op het eiland Minorca. Wat de land grenzen betreft, zijn in Portugal Engel- sche controleurs werkzaam; langs de grens van Frankrijk en Spanje een inter nationaal (neutraal) corps agenten. Een geheel bewakingssysteem is op gezet, om zooveel mogelijk frauduleuze versterking van een der beide strijden de partijen te voorkomen. Schepen, wel ke zich Spanje-waarts begeven, moeten eerst in bepaalde havens een waarnemer afhalen. Dover, Brest, Marseille, Cagli- ari, Palermo enz. zijn als zulke havens aangewezen. Deze waarnemer moet toe zicht houden op het ontschepen der la ding; de controleerende oorlogsschepen hebben tot taak, zich te overtuigen van de identiteit der koopvaarders, de aan wezigheid der waarnemers en in 't al gemeen van het nakomen der verplich tingen, bij de overeenkomst van Londen vastgesteld. Recht tot onderzoek van Handelsschepen bezitten de contróle- vaartuigen niet; zij moeten bovendien buiten een 10 mijls zone uit de kust blij ven. Uit den aard der zaak geldt de rege ling, die op een onderlinge afspraak be rust, alleen voor de aanvoeren, te land of te zee, uit staten, welke deze over eenkomst hebben aanvaard. Van belang in dit verband is het eergister versche nen communiqué der regeering te Va lencia, die de beslissing der non-inter ventie-commissie kenschetst als indrui- schend tegen alle beginselen van inter nationaal recht, daar het wettige repu- blikeinsche bewind wordt behandeld op gelijken voet met de opstandelingen. Bo vendien heet deze gelijkheid slechts denkbeeldig, omdat het verbod tot aan voer van versterkingen in feite alleen de regeering zou benadeelen. Bij de on derteekenaars van het accoord zijn im mers mogendheden, welke zelf de rebel len van wapenen en manschappen voor zien. Waar echter Spanje's regeering de met-inmenging heeft afgewezen, kunnen schepen, varende onder haar vlag, niet door het stelsel worden getroffen. Het communiqué maakt onderscheid tus- schea Frankrijk en Engeland eenerzijds en Italië en Duitschland anderzijds; de vrees wordt geuit, dat laatstgenoemde lande» hun internationale opdracht zul len gebruiken tot het begaan van nieu we misdrijven. Gelast wordt, door Valencia, dat de Spaansche vloot en luchtmacht zooveel mogelijk de koopvaardijschepen onder republikeinsche vlag zullen convoyeeren en beschermen; ze tegen elke aanhou ding of dwang beveiligen en ook elk buitenlandsch schip, dat bescherming vraagt of aanvaardt, deze zullen verlee- nen. Speciaal moet een scherpe bewa kingsdienst worden ingesteld in de Mid- dellandsche Zee, omdat hier in hoofd zaak Duitschers en Italianen de controle uitoefenen. Elk offer, wat het ook zij, dient te worden gebracht, zonder aarze len, ^®2e verklaring vormt al direct een moeilijkheid, welke tot allerlei verwik kelingen en zgn. misverstanden zou kun nen leiden. Maar het controleplan is bij zijn tenuitvoerlegging nu eenmaal aan tal van gevaren blootgesteld. Formeel heeft de Spaansche regeering gelijk met haar protest, want zij is, volkenrechte lijk bezien, nog altijd het wettige bewind, al hebben enkele mogendheden dan ook door MARY HASTINGS BRADLEY. 14). Anne hing doen hoorn langzaam op. Ze voelde zich terneergeslagen Ze kon er geen bezwaar tegen maken dat hij weer thuis kwam wonen., het zou im mers zijn huis zijn, tenzij zijzeIf met Alexander trouwde? Ze werd er slechts geduld. Hoe haatte ze die afhankelijk! heid! Ze haatte haar vader, die haar zoo afhankelijk gemaakt had! Hij had haar moeder met zijn laatsten ademtocht neergeworpen, lAls ;die Alexander hu maar flink was en haar steun gaf Vier en twintig uur later kwam een auto de oprijlaan van het oude huis der fïarkens opgereden en stopte plotseling in de bocht voor het huis. De motor was afgeslagen door het zenuwachtige rijden vaar Nathan, maar hij deed, alsof hij op- «ettelijk even halt hield. je niet eens even een kijkje netteen?" vroeg hij, zich onwendend naar „Burgos" als zoodanig erkend. In feite echter moet localiseering van den strijd als het eenige middel om overig Europa voor onheil te vrijwaren worden be schouwd en daarom heeft dan ook inder tijd het toch waarlijk niet „rechts"-ge- zinde Fransche kabinet tot de non-inter ventie den stoot gegeven. HULP VAN HET ROODE KRUIS AAN SPANJE. Het hoofdbestuur vn het Nederland- sche Roode Kruis ontving dezer dagen van het internationale comité te Genè- ve een circulaire betreffende de hulp verleening van het Roode Kruis in Span je, waar met den hoofdgedelegeerde dr. Marcel Junod negen andere gedelegeer den van genoemd comité, verdeeld over beide zijden, werkzaam zijn. Volgens den financieelen staat op 25 Miaart jl. was voor de actie van het Roode Kruis in Spanje tot op dien da tum totaal een bedrag ingekomen van ruim 613,500 'zw. fr.,( uiltgegeven was rond 411,800 en nog te betalen 66.800, zoodat nog beschikbaar was een bedrag van bijna 135.000 zw. fr. Zooals reeds vroeger werd medege deeld, wordt door het Internationale Roode Kruis dit werk met de meest strikte onpartijdigheid verricht, hetgeen duidelijk tot uiting komt in de cijfers der bedragen, welke besteed zijn aan den aankoop van verplegingsartikelen, nl. rond 170.500 voor de regeeringspar- tij en 169.000 zw. fr. voor de nationa listen. Uit de hier medegedeelde cijfers blijkt tevens hoe noodig het is, dat bijdragen blijven binnenvloeien om dit menschlie- vend werk ten bate van gewonden, zie ken en gevangenen, dat zonder aanzien, van partijen met zoo groote toewijding- wordt verricht, te kunnen blijven voort zetten. Ten einde althans eenigiermate te Ainfnen voldoen aan de tallooze vra gen om inlichtingen omtrent gevangen genomen of vermiste personen, is een antwoord-kaartformulier door het inter nationale comité ingesteld, aan welks werking weliswaar nog vele belemme ringen in den weg worden gelegd, maar door middel waarvan toch op 174.500 vragen 64.000 antwoorden konden wor den verkregen, d.i. in 36 van de 100 ge vallen. Verder worden door de gedelegeer den hospitalen en gevangenissen en. ook bewaarplaatsen van kinderen bezocht en wordt door hen al het mogelijke ge daan om verzachting te brengen in het lot der gevangenen, zieken en gewon den door het verstrekken van levens middelen en dekens en te bewerken, dat kleine zendingen hare bestemming kunnen bereiken. Talrijk zijn de dankbetuigingen waar uit blijkt hoe zeer de arbeid van het Roode Kruis door al die ongelukkigen op prijs wordt gesteld, In hunne ellen de gevoelen zij zich daardoor niet gansch en al verlaten. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis te 's Gravenhage is uit den aard der zaak gaarne bereid aan het internationale comité de gelden door te zenden, welke het onder de ,venkele aanduiding Spanje op zijne post rekening no. '22120 zou mogen ontvan gen voor de voortzetting' van het neu trale liefdewerk, dat door het Roode Kruis in Spanje wordt verricht Proefuitzendingen op 253 kc/s voorloopig gestaakt. Zooals is megedeeeld, had de Neder- landsche P. T. T.-administratie voorbe reidende maatregelen getroffen, om door proefuitzendingen de bruikbaar heid van de omroepgolf van 253 kc/s ^3' (1186 m.), welke Noorwegen overweegt te verlaten, voor Nederland te onder zoeken. In verband met de thans te Den Haag bijeen zijnde lange-golfomroepcon- ferentie, zijn deze proefnemingen thans voorloopig gestaakt. Een nieuwe ijkwet. In de Eerste Kamer is het ontwerp van wet tot het treffen van een rege ling betreffende de maten, gew'chten, meet- en weegwerktuigen .aangenomen. Nadat de Tweede Kamer in haar zit ting van 19 Maart jl; reeds haar goed keuring eraan had gehecht, is thans over het lot van de oude, nu nog van kracht zijnde ijkwet beslist en tegemoet gekomen ,aan de herhaaldelijk uitgespro ken wenschen van velen die belang hebben bij zu'ver meten en wegen, den bona-fide handel en ook de bona-fide fabrikanten van meet- en weegwerktui gen. De uitzonderingspositie, die Ne derland tot nu toe inneemt onder de beschaafde landen ten opz chte van het overheidstoezicht op alles w,at met me ten en wegen in verband staat, zul hiermede een einde nemen. De oude ijkwet, dateerend van 1869 en de dus den respectabelen leeftijd van 68 jaar bereikte, heeft zichzelf overleefd, doordat ze niet werd aange past aan de eischen v,an den modernen handel. Volgens die wet kunnen name lijk alleen maten en gewichten en van de meetinstrumenten al leen de gasmeters geijkt worden. De techniek heeft echter in den loop van de laatste 40 jaren meetwerktuigen ver vaardigd, die het gebruiken van de ijk- bare maten overbodig maken en talrij ke weegwerktu gen zijn in gebruik ge nomen, welke zonder gewichten wer ken. Het inschakelen in het handelsver keer van de hier bedoelde toestellen, waarmede een verhoogde efficiency wordt bereikt, doordat minder hande lingen noodig zijn dan bij gebruikmaking van maten of gewichten om een meting of weging tot stand te brengen, bracht echter een vrijheid, die blijkens talrijke klachten uit handel en industrie, tot on gebondenheid oversloeg. Daaraan zal de n'euwe wei paal en perk stellen. Naast den ijk en den her ijk van maten en gewichten en den ijk van gasmeters, zoo,als die_.op het oogen- blik plaats vinden, zal er, voor wat betreft meet- en weegwerktuigen, een keuring komen van de typen op con structie, doelmatigheid en betrouwbaar- he:d, gepaard aan een controle ter plaatse op de puistheid van de in ge bruik zijnde toestellen. Daarv.an ver wacht men, dat de slechte fabrikaten van de markt zullen verdwijnen en dat de schadeveroorzakende handelaren die knoeien met hun meet- en weegwerk tuigen met den strafrechter in .aanra king zullen komen. DE „O 12" EN „O 14", Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen telegram, zijn de on derzeebooten „O 12" en „O 14" gister ochtend op hun reis van Den Helder naar Guraqao 'in 'Pjonte Delgada aan gekomen. WERKLOOSHEID IN VERBAND MET MILITAIRE VERPLICHTINGEN. De R.P.D. meldt: De minister van de fensie a.i, heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft, te onderzoeken, wel ke maatregelen behooren te worden ge nomen om zooveel mogelijk te voorko men, dat dienst- en reserveplichtigen ten gevolge van hun militaire verplichtingen hun burger-betrekking verliezen of in ander opzicht blijvend nadeel ondervin den. Tot voorzitter van deze commissie heeft de minister benoemd den heer P. W. Oosterhoff, hoofd van de afdeeling dienstplicht bij het departement van de fensie, tot plaatsvervangend voorzitter den heer P. A. Ravelli, referendaris bij j genoemd departement. l VEREENIGING TOT WERKVERSCHAFFING AAN ZEEUWSCHE BLINDEN. Sedert een lange reeks van jaren heeft de Vereeniging tot werkverschaf fing aan Zeeuwsche blinden op zeer te waardeeren wijze te Middelburg een aantal blinden aan den arbeid kunnen zetten en heel wat duizenden matten, borstels enz. zijn door de nijveren ver vaardigd en grootendeels als prijzen voor de jaarlijksche verloting aan den man of in deze zeker beter gezegd de vrouw gebracht. Zeker mede door de moeilijker tijds omstandigheden voor velen, daalde de laatste jaren het aantal verkochte lo ten, maar ook kan mede de oorzaak zijn, dat men als prijs wel eens iets an ders wil hebben dan een mat of een bor stel. Dit begreep ook het bestuur en het heeft naar maatregelen omgezien om de blinden ook iets anders te doen vervaar digen. Het bestuur is daarin o.i. goed geslaagd door de aanschaffing van een weefgetouw. Gisterenavond kwamen de bestuursleden met hun dames in het ge bouw aan de Kalvermarkt bijeen en ook wij voldeden gaarne aan de uitnoodiging er een kijkje te komen nemen. In de bestuurskamer heette de voor zitter, de heer C. W. Dhuij allen wel kom, op deze zeldzame samenkomst, omdat nog nimmer de dames mede aan wezig waren. In de aangrenzende zaal, waar vroe ger het magazijn, thans ondergebracht in een pas aangekocht pand in de on middellijke nabijheid, gevestigd was, is thans het weefgetouw geplaatst. De baas van de werkinrichting, de hr. J. P. van de Velde, heeft aan de da mes en heeren een demonstratie gege ven. Van af 48 in vier rijen van 12 naast elkaar opgestelde spoelen loopen dra den naar de kettingscheermacnine, waarvan dan de draden om den ketting boom worden gebracht. Deze ketting boom wordt dan geplaatst in het eigen lijk weefgetouw. De draden worden dan een voor een gestoken door dunne sta len hevels, die aan acht verschillende schaften ophangen. Vervolgens gaan ze tusschen het riet door, dat aan een groote breede kam doet denken. Terzijde van de schaften worden ver bonden houten blokjes, genaamd de kaartjes, opgehangen en deze geven aan welke schaften af en toe worden opge licht of neergelaten, waardoor bepaal de patroons onstaan in de te vervaar digen handdoeken, theedoeken of ser vetten. Degene die het weefgetouw be dient doet dit door met een voet op een pedaal te trappen, een balk achter uit de duwen met een 'hand en met de an dere een ruk aan een touw te geven waardoor een spoel met linnen of ka toen door de andere draden heen gaat en dus de dwarsdraad brengt. Het is een vernuftig hand- en voetmachine. De thans op het getouw staande handdoek zag er goed uit, ook volgens de aanwe zige dames. Het ligt in de bedoeling deze te we ven artikelen ook als prijzen voor de verloting te bestemmen. Natuurlijk zullen zij evenals de mat- len, borstels enz. ook gaarne direct worden verkocht. Het bestuur zal zoowel de begunsti gers der vereeniging als ieder belang stellende dezer dagen in de gelegenheid stellen de belangrijke nieuwe aanwinst in oogenschouw te komen nemen. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA, De vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" heeft besloten op den 28sten verjaardag van Prinses Juliana, Vrijdag den jongenman, die achterin naast no taris Randall gezeten was. „Ja laten we hier maar vast uitstap pen", antwoordde de jongeman, al even gejaagd. Alle drie kwamen ze uit den wagen. Het was een stille, heete Aprilmor gen, De lucht was blauw en onbewolkt. De zon goot haar gouden schijnsel over de aarde. In het heldere licht staken de hooge witte pijlers van het oude huis helwit af tegen de oude baksteenen en de heldergroene azalea's langs de mu ren. Maar noch de zon, noch de bloeiende struiken waren in staat den ^omberen indruk te verdrijven, die het oude huis zelf maakte. De oude, met hangmos overdekte pijnboomen stonden er als oude spoken uit een ver verleden om heen en een hooge, donkere heg, aan sluitend bij een der vleugels, verborg grimmig al de zomerweelde van den bloementuin op enkele hooge stamrozen na. „Drommels, wat is die heg hoog ge worden!" zei de jongeman. Hij was lang en mager, droeg een lichtgrijs costuum en een nieuwen panamahoed achter over op het hoofd. Zijn zwarte oogen, onwaarschijnlijk groot in zijn smalle ge zicht, keken ongedurig in het rond. „Als jongen kon ik er overheen springen!" „Ja, mijnheer, die is hoog opgescho ten", stemde notaris Randall in, terwijl hij met zijn zakdoek zijn bezweete voor hoofd bette. „Maar nu zoudt u zelfs uw lange beenen er bezwaarlijk meer overheen kunnen krijgen!" Hij wuifde met zijn zakdoek naar het oude huis. „Dit moet wel oude herin neringen bij u oproepen!" voegde hij er aan toe. De jonge man glimlachte nietszeg gend. Zijn glimlach was vrijmoedig op het brutale af. Scheen aan te duiden, dat hij van gevoeligheden niet veel hebben moest. „Ja, dat is zoo", antwoordde hij kort af. Alleen Nathan, op wiens gelaat de knagende angst, die hem verteerde, te lezen was, wist, dat het herinneringen waren van den jongen Farquahr, die als knaap met de jongens van Harken daar had gespeeld. De schouders van den jongen man maakten een onwillekeurige beweging, (Ingez. Med.) alsof ze iets van zich af wilden schud den. „Ik zie dat de dames op ons staan te wachten", merkte de notaris op Farquahr had de twee gestalten in de portiek reeds aandachtig opgenomen. Naast, de omvangrijke gestalte van miss Randall zag hij een kleine in het zwart gekleecfe gedaante, nog bijna een kind, met rossig, goudglanzend haar. Na derbij komend onderscheidde hij een smal, vrij mager, blozend gelaat, dat reeds van opwinding gloeide. Zoo.was dat Anneij. Hij vond, dat Nathan overdreven had, toen hij zei, dat ze bijzonder mooi was. Maar ze had een levendige aantrekkelijkheid. Iets sprookjesachtigs. 'Even later had hij haar ijzig koud aanvoelende vingers in zijn handen en luisterde naar haar hel dere, vriendelijke stem, die hem hijgend welkom wenschte. Hij had voor haar innerlijke ontroering niet meer dan en kele spottende gedachten over, maar Nathan voelde reeds al de wroeging van zijn afschuwiijke plan. Een hevige na ijver beving hem en een nog heftiger verlangen om zich op haar te wreken. Hij leefde als in een nachtmerrie. De 30 April na het dienstconcert, dat het Middelburgsch Muziekkorps van 8 tot 9 op de Markt zal geven, waarbij ook de Marütcommissie haar medewerking verleent, een fakkeloptocht te organi- seeren, die te kwart «ver 9 van de Markt zal vertrekken en waaraan ver- eenigingen, die dan op de Vlasmarkt en Kromme Weele worden opgesteld zul len kunnen deelnemen als zij zich voor of op 28 April bij den secretaris, den hr. L. A. Schenk, Seissingel 34 opgeven. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente zal Woens dag 28 April a.s. des middags 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Belasting Caié's enz. Ged. Staten gaven B. en W. in over weging, de onlangs genomen besluiten tot verlaging van de personeele belas ting voor de café's en die op de biljarten iri te trekken, daar zij niet verwachten, dat hierop de Koninklijke Goedkeuring zal worden verkregen. B. en W„ ge dachtig aan een dergelijk besluit van den Raad van 30 Aug. 1934, dat de Kroon ook goedkeurde, ondanks een ministrieel verzoek om intrekking, ge ven den Raad in overweging, de beslui ten van 24 Febr. 1.1. te handhaven. Straatnamen. B. en W. stellen den Raad voor, den Poelweg V, wat betreft het deel waar zich bebouwing bevindt, Zuidvlietstraat te noemen. Voorts stellen B. en W. voor de namen Patijnweg en Parallel weg officieel vast te stellen. Nieuwe tennisbanen. In verband met een aanvrage van de Goesche tennisclub „Sla Raak" en de tennisclub ,,'t Halve Maantje' stellen B. en W. nog twee tennisbanen op het Sportterrein aan te leggen. De kosten worden begroot op max. 5900. Een en ander zal weer gedekt worden door de huursommen. Agentschap arbeidsbemiddeling. Wegens het aftreden vrn de heeren G. J, Hollestelle en C. C. van der Does als lid der Commissie van Toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling, moet in deze vacatures worden voor zien. De heer Hollestelle komt niet meer voor herbenoeming in aanmerking, De betreffende organisaties dienden bij den Raad de volgende aanbevelingen in: J. de Graaff en C. C. v. d. Does. Wijziging bouwverordening. Teneinde lintbebouwing en andere ontsierende bebouwingvtegen te gaan in die deelen der gemeente waarvoor nog geen uitbreidingsplan bestaat, en een meer concentrische bebouwing te ver krijgen, stellen B. en W. eenige desbe treffende wijzigingen in de bouwveror- (Ingez. Med.j spanning werd hem bijna ondragelijk en elk oogenblik scheen hem een eeuwig heid. En toch kon hij niets anders doen dan er geduldig bij staan wachten. Ze stonden nu onder de portiek en de oude Zeke kwam gedienstig aangedrib beld, beijverde zich om den jongen hr. Alexander te begroeten, die naar zijn woorden het evenbeeld was van den ouden heer. Daarop volgde de bedrijvig heid van het sleepen met koffers der heide jongelui en het aanwijzen van hun kamers. „Wilt u graag de kamer hebben, die u als jongen had? Zeke weet dat nog wel of de groote logeerkamer?" vroeg miss Randall De nieuw aangekomene wisselde een spottenden blik met Nathan. „O, liever de logeerkamer. in de ge geven omstandigheden.' zei hij bedaard. Kort daarop kwamen ze allen bijeen in de koele salon, waar de blinden waren gesloten om de hitte buiten ts houden en dronken, gezeten op de oude mahoniehouten leunstoelen, verfris- schende dranken, onder druk gebabbel, dat hun innnerlijke spanning moest ver bergen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5