222* GOESCHE COURANT^ IBIS SHAG elmattn lekker... man! BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 94. TWEE BLADEN. DONDERDAG 22 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Onze handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland. ^tovtrjciale ÉS MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per jcwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 16 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. np eanvi Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangstlstes bij het Bureau voor Publiciteitiwaarde a®i Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 S tspk f 2.19. a!k« r. m. 30 et. Rubric. ,rICleiBe Advcitcntiën", ten hoogste 6 regels 7 5 cX. bij vooruitbetaling Adv.im! Brieven" of „Bevragen bureau dezer cois- runt" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent Zóó niet! Men schrijft ons v,an vrijzinnige zijde; In deze dagen, met de verkiezingen op handen, wordt bij talrijken vol bloed-vrijzinnigen het geluid beluisterd, dat zij straks hun stem zullen u tbren- gen op minister Colijn, dikwijls met de bijvoeging, dat zij aldus hun dankbaar heid willen toonen van diens krachtig bewind. Wij achten het goed hier nog eens na drukkelijk tegen d e kennelijk onjuiste zienswijze, welke, in den grond dei- zaak, niet meer of minder is dan een verraad aan eigen beginsel, te waar schuwen. Te meer is zulks geboden, omdat de vrijzinnigheid toch reeds aan alle kan ten sterk in de branding staat, onder meer van de zijde der N.S.B. Men versta ons niet verkeerd! Ook wij hebben d epen eerbied voor den persoon van den minister-president en voor zijn kundig beleid. Ook de vrij zinnige Kamerleden hebben n et nage laten hun waardeering te betuigen. Ze ker Zullen de vrijz nnige fracties dat metterdaad wederom doen blijken, wan neer, na de verkiezingen, een nieuw bew nd-Colijn mocht gevormd worden. Maar daarbij moet 't dan ook blijven! De vrijzinnigheid heeft nog een his torische en fiere roeping in Nederland. Laat men toch niet vergeten, dat, wanneer men aanstonds door het zwart m,aken van het stemblokje voor diens naam, meent op m'nister Colijn te stem men, men zulks in feite gansch niet doet, omdat men dan uitsluitend het stemmental vermeerdert van de 1 ij s t, wier aanvoerder nij is! Dus: dusdoende zal men meer anti-revoluti- onnaire candidaten in de Kamer trach ten te brengen! Want Colijn.die komt er ook wel zonder vrijzinnige stemmen. Men dient als vrijzinnigen de kansen op een nieuw bewind-Colijn even goed, neen veel beter, wanneer men stemt op vrijzinn'ge lijsten. En het staat toch ook vast, dat, bij een nieuw bewind-Colijn, de premier zelf geen zitting zal nemen als 2e Ka merlid. D,ankbaarheid tegenover de huidige Regeer'ng en haar leider verleide geen vrijzinnige tot défaitisme! De delegatie uit het „Comité voor den handel met Sovjet-Rusland be staande uit de heeren E. D. van Wal ree, mr. A. N. Molenaar en W. H. Reth- meier, is dezer dagen van haar bezoek aan Moskou teruggekeerd. Het hierna volgende overzicht van haar bevindin gen werd ons verstrekt. Was bij ons vorig bezoek in 1935 de activiteit van de handelsbalans van Sovjet-Rusland voor dit land ten op zichte van Nederland nog abnormaal groot, thans heeft Nederland in dit op zicht niet meer te klagen. Sovjet-Rus land heeft doelbewust zijn verkoopen naar Nederland door verminderd aan bod teruggebracht van 26.743.000 in 1934 tot 22.027.000 in 1936 en tege lijkertijd zijn aankoopen in Nederland verhoogd van 7.900.000 in 1934 tot 17.434.000 in 1936. De bekende be stellingen van schepen en baggermolens zijn Nederland in een periode van groo- te werkloosheid zeer welkom geweest. In den laatsten tijd zijn belangrijke op drachten voor scheepsreparatie en ver bouwing gegeven. Neemt men de Sov jet-Russische statistieken ter hand, waarin de invoeren uit Nederland en Nederlandsch-Indië tezamen worden genomen, dan blijkt, dat Sovjet-Rusland ten opzichte van het rijk in Nederland en Oost-Azië passief is. Tegenover een invoer in 1936 van 72.700.000 roebel staat een uitvoer van 53.800.000 roebel. En nu de besprekingen in Moskou. Van beide zijden had men wenschen van betrekkelijk ondergeschikt belang, die helaas niet ten volle vervuld konden worden. Wat de groote lijnen betreft van den handel Sovjet-Rusland-Nederland, daar in toonde men van beide zijden een vol ledige begrip van elkanders toestand. Het bleek, dat men bij voorkomende ge legenheid bereid is, van Nederland te blijven koopen, wat men goed en billijk kan koopen. In het algemeen bleek het ons, dat de structuur van het economisch leven in Sovjet-Rusland zich grondig gewijzigd heeft, resp. bezig is zich te wijzigen. Het industrialisatieproces maakt grooten voortgang. Men maakt heel veel zelf. Men beroemt er zich op, des noods geheel onafhankelijk te kunnen zijn van het buitenland, behalve dan ten opzichte van die grondstoffen welke Sovjet-Rusland zelf niet voortbrengt, contact met de snel voortschrijdende techniek van het buitenland wil men echter niet gaarne missen, zoodat men bij wijze van voorbeeld herhaaldelijk nog enkele exemplaren van bijzondere machines koopt. Men beroemt er zich op, het buitenland na te bootsen; men kan thans bijv. nagemaakte „whisky", „cognac" en „curacao" koopen in de Sovjet-unie. Ook „Hollandsche en „Zwitsersche" kaas, welke Holland noch Zwitserland ooit gezien hebben, kan men zich aanschaffen. De handel van Sovjet-Rusland met het Westen schijnt in hoofdzaak een uitwisseling van grondstoffen te tullen worden; naar centraal Azië voert Sov jet-Rusland thans reeds vele fabrikaten uit. Interssant is het, te constateeren, hoeveel verschillende goederen van Sovjet-Russisch fabrikaat in de winkels worden verkocht. Op een tentoonstel ling troffen wij volledige huisinrichtin gen aan, welke een prima indruk maak ten. Daar de roebel in het verkeer met het buitenland kunstmatig te hoog wordt gehouden (pm. 36 Ned, centen) zijn de prijzen voor onze begrippen fa belachtig hoog. Toch wordt er druk ge kocht. Wij voelden ons met ons Neder landsche geld als arme „kapitalisten" onder een rijke „proletariers"-bevol- king. De klacht, dat de tijd van verkoop van vele soorten producten der industrie aan Rusland zoo goed als voorbij is, vonden wij ook geuit in Engelsche en Duitsche tijdschriften, welke landen toch zooveel meer industrieele produc ten voortbrengen. Eenige landen heb ben financ'eringscred'eten op langen termijn aan Sovjet-Rusland v'erstrekt. Deze credieten hebben stimuleerend ge werkt. Thans zal de geheele import in Sov jet-Rusland uit Nederland voortaan op contante basis geschieden. Wat Nederlandsche producten op agrarisch gebied betreft, zal men deze koopen zoodra de behoefte daaraan blijkt. In dit opzicht staan wij achter bij de randstaten, die goedkooper leveren en om handelspolitieke redenen de voorkeur hebben. Alles tezamen genomen, dient men zich de gedachte uit het hoofd te zet ten, dat Sovjet-Rusland licht genoopt zoude kunnen worden eenig artikel te koopen, waaraan het niet, niet meer of nog niet, behoefte heeft. Ook in zijn handelsbetrekkingen met het buitenland volgt het een weloverwogen en vast omlijnd plan. Zeker kan het zijn nut hebben voeling te blijven houden, en de ontwikkeling van het Sovjet-Russisch bedrijfsleven nauwlettend te blijven be- studeeren, opdat zich voor den in- of uitvoer van Nederland en Ned.-Indië biedende kansen niet worden veront- achtzaamd. Volgens de verwachting van de delegatie zullen wij, die gedragslijn volgend, op eene geregelde, normale ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen beide landen in wederzijdsch belang mogen blijven vertrouwen. Duitsche inplaats van Nederlandsche liederen? De heer Polak heeft aan den minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te dee- len, of de liederenbundel, uitgereikt aan de buiten, en binnenlandsche scholie ren en g'ebnrkt in de gezellige bijeen komsten met de eerstgenoemden, werd uitgegeven door, of met medewerking resp. onder goedkeuring van zijner Ex cellenties departement? 2. Indien zulks het geval is, wil de minister dan mededeelen, of het Zijne Excellenties goedkeuring heeft, dat van de vijftien liederen met Nederlandschen tekst, voorkomende in den genoemden bundel, slechts tien werkelijk Neder- landsch en vijf van Duitschen oorsprong zijn? 3. Is de minister niet van oordeel, dat het, gezien den schat van oude en nieu we Nederlandsche liederen, niet noodig s den buitenlandschen scholieren, die ons land bezoeken, Duftschen import in handen te geven en hem voor in- De gedachtenis van goede menschen blijft niet alleen gezegend in eigen kring, maar verspreidt ook zegen naar alle zijden. heemsch te doen doorgaan? 4, Acht de minister het niet bedenke lijk, dat aldus elders de indruk kan wor den gevestigd, alsof er hier een zoo groote geestelijke armoede heerscht, dat wij eenvoudige liederen bij het buiten land moeten borgen, terwijl toch zulke el-moede geenszins bestaat? 5. Is'de minister niet van oordeel, dat meergenoemde bundel behoort te wor den ingetrokken en dat, met het oog op toekomstige bezoeken van bnitenland- sche scholieren, aan een op dit gebied deskundige worde opgedragen een nieurwen samen te stellen, die werkelijk Nederlandsch zal zijn? Het station Rotterdam-Zuid in gebruik. De Nederlandsche spoorwegen heb ben zeer uitgebreide maatregelen ge troffen om te kunnen voldoen aan de groote massa reiz:gers, welke op 2 Mei naar Rotterdam komen voor den voet balwedstrijd Holland-België. Dan zal 't nieuwe stadion-station, Rotterdam Zuid geheeten, officieel in gebruik wor den genomen. Op dien dag zullen er tusschen 12,07 en 14,17, dus voor den aanvang van den wedstrijd, niet minder dan 13 extra- treinen en 9 gewone treinen aan het nieuwe station stoppen met een gemid delde vervoercapaciteit -van 1000 per sonen per trein. Na den wedstrijd zullen 12 extra-trei nen van het station vertrekken tusschen 16,24 en 17,33, en vijf gewone treinen zullen er stoppen. De- capacteit van het vervoer terug bedraagt 17.000, De spoor wegen zijn nl. van de veronderstelling uitgegaan, dat niet alle reizigers recht streeks van het Station-Zuid zullen ver trekken, doch dat een-ge duizenden Rotterdam zullen intrekken en later zul len vertrekken van de gewone stations Het Station-Zuid grenst aan het sta dion, zoodat de spoorwegen onmiddel lijk na afloop van den wedstrijd gereed moeten zijn om een groot aantal reizigers naar buiten Rotterdam te vervoeren. Naar de grootte van dit vervoer kan slechts gegist worden. Het nieuwe sta t;on Rotterdam-Zuid is gebaseerd op massavervoer. Vlak tegenover het sta- d:on is een plein, dat toegang geeft tot een der 9 files, waarin het reizigersver- voer na afloop van den wedstrijd wordt verdeeld. Die files zijn 90 meter lang. zoodat zich ongeveer 7000 personen te gelijk naar de controles kunnen bewe gen. Na controle komen de reizigers op een groot ple'n waar zij moeten wach ten tot de trein voorstaat. Dan wordt dit wachtple:n ontruimd door de reizi gers en onmiddellijk wordt het \weer door de in de files wachtenden gevuld Er kunnen vier treinstellen tegelijk langs de 250 meter lange perrons worden op gesteld. De sporwegen geven in ieder geval de garantie, dat ongeveer 17.000 reizigers in een goed uur tijd van het stat'on Rotterdam-Zuid kunnen worden afgevoerd. Door middel van een luidsprekers- installatie, welke in een 14 meter hoo- gen verkeerstoren wordt bed5end, kan de stroom' van reizigers worden be- heerscht. De aanleg van het nieuwe sta tion maakt een uiterst modernen in druk. De bloeiende vruchtboomen. De K.N.A.C. schrijft: Het koude weer van de laatste week houdt den bloei van de vruchtboomen zeer tegen. A.s. Zondag zal er in de Betuwe. Neerlands' boomgaarden-cen trum, nog weinig te beleven zijn, even m'n als in de Beemster. Anders is het met Zuid-Limburg en Zeeland. De vruchtboomen in Zuid-Limburg zijn nl. reeds in vollen bloei, zoodat de kans groot is, dat men hier Zondag a s. naast kerse- en pereboomen ook reeds appel- boomen in bloei zal aantreffen. Ook in Zeeland treft men vele boom gaarden aan. welke zich Zondag reeds in hun volle pracht zullen toonen. Zuid Beveland is hier het edand, dat op de mooiste boomgaarden mag bogen, maar ook Walcheren telt vele vruchtboomen Als route over Zuid-Beveland kieze men: Kruiningen-Ierseke-Wemeldinge Kapelle- naar Goes of terug naar Krui ningen- Schore. 's Gravenpolder-Ove zande- 's Heerenhoek-'s Heer Arends- cerke-Goes. Iets, wat men als men toch op Zuid- Beveland is, zeker niet mag overslaan is een tochtje rond Biezelinge en Ka pelle. Deze op zich zelf reeds zoo fraaie dorpjes zullen, als de vruchtboomen in doei staan, den toerist in extase weten te brengen. Een aanbevelenswaardige tocht over Walcheren is de volgende: Middelburg- Serooskerke-Vrouwenpolder- Oostka- pelle en vervolgens langs den Seisweg naar Middelburg. Moeilijkheden bij het „Nationale Dagblad". Het „Nationale Dagblad", de sinds het vorig najaar bestaande N. S. B.-krant, heeft met interne moeilijkheden te kam pen. Zoo zijn dezer dagen de directeur R. van Houten en veertien leden van 't personeel ontslagen. Volgens geruchten zouden onoirbare manipulaties, ook van geldelijken aard, niet vreemd aan het ontslag zijn. „Het Volk" verneemt, dat er binnen afzienbaren tijd nog meer dingen van dezen aard zullen gebeuren: de positie van den hoofdredacteur, mr. M. M. Rost van Tonningen, wiens beleid onjuist wordt geacht, zou ook in gevaar verkee- ren. Men fluistert, dat, als hij tot Kamer lid mocht worden gekozen, dit een ge- reede aanleiding voor zijn ontslag zou kunnen zijn. Het „Utrechtsch Dagblad" heeft te be- voegder plaatse naar een en ander ge- informeerd. Het blad kreeg tot bescheid, dat in den gepubliceerden vorm het bericht van „Het Volk" niet juist was. Maar verder kon men niets meedeelen. Dat er iets gaande is, kan men buiten kijf achten. VOOR OE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Ingez. Med.) Vreemdelingen bezoek aan Oud-Vossemeer en Yerseke, In Amerikaansche kringen is belang stelling ontstaan voor het kie ne dorp je Oud-Vossemeer op het eiland Tholen, dat volgens sommigen de bakermat zou zijn van de familie Roosevelt. Dit br,acht het bestuur van de Vereenigng voor Vreemdelingenverkeer op Z. en N.-Be veland (voorzitter de heer Gunning, bur gemeester van Yerseke, secretaris de heer G. Houtekamer te Kloetinge) op het idee voor toeristen trips daarheen te organiseeren en. daaraan tevens te ver binden een bezoek aan het in binnen- en buitenland beroemde oesterdorp Yerseke. Het is daarover :'n relatie ge treden met leiders van reisbureaux in België, die des zomers tochten voor de vreemdelingen organiseeren. Deze Belgische heeren hebben nu met persvertegenwoordigers enz. onder lei- d'ng van de heeren Gunning en I. Wil- lemsen, een bekend oesterkweeker te Yerseke 'n bezoek aan genoemde plaat sen gebracht Eerst ging de tocht naar Oud-Vosse meer, waar het Raadhuis, de kerk en het huis van de Roosevelts werd bezich- ïigd. In de schepenkamer van het Raad huis werd o.m. het familiewapen van Van Rosevelt (zooals de naam daar staat geschreven) en de handteekening in de oude registers bekeken. In de kerk ble ken aanwezig een zilveren doopbek ken, geschenk van vrouwe Johanna Er- mina van Rosevelt (1761) en een kope ren lichtkroon, geschenk van Johannis van Rosevelt, overleden in 1787. Het huis van de Van Rosevelts, vroe ger een boerderij, heeft ook in de hal het wapen met de drie oosjes. Ook zij nog vermeld dat de eerste steen van het Raadhuis, blijkens een gedenksteen in de hal 'n 1767 is gelegd door Johan Isebree die was gehuwd met een Van Rosevelt. Het dorpje en de genoemde beziens waardigheden trokken zeer de aandacht der Belgische gasten. Zooals bekend wordt door den rijks archivaris een onderzoek 'ngesteld of 't volkomen zeker is dat president Roose velt uit de Vosmeersche familie Van Rosevelt stamt. Het schijnt wel dat de eenige plaats waar een bekende fami lie Roosevelt heeft gewoond Oud-Vos semeer is en dat de familie Roosevelt afkomst'g is van een familie Roosevelt die zich in 1648 uit Nederland in Ame rika vestigde. Hoe het zij vele A'/m kanen toonen belangstelling voor het het Thoolsche dorpje en zullen er graag een kijkje willen nemen. Daarom zullen de Belgische re'sbureaux tochten d,aar heen organiseeren. Het is de bedoeling dat men bijv. de terugreis maakt via Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Z, tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, la ter wellicht opklarend, tijdelijk regen, aanvankelijk zachter. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W., betrokken tot bewolkte hemel, bij tusschenpoozen regen of motregen, plaatselijk regen, vrij zachte tempera tuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 7 graden. Barometer daalt on regelmatig. Do. 22 April. Zon op: 4 h 50; onder: l h 08. Licht op: 19 h 38. Maan op: i h 12; onder: 3 h 13. V.M.: 25 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Do. 22 11.48 5.45 18.01 Vr. 23 0.01 12.31 6.30 18.42 Za. 24 0.37 13.04 7.07 19.15 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Do. 22 0.54 13.26 6.42 19.10 Vr. 23 1.47 14.13 7.27 19.53 Za. 24 2.27 14.51 8.06 20.25 Westkapelle is 28 min. en Domburg' 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Tholen waar bij tijdige kennisgeving een boot gereed ligt die de toer'sten naar Yerseke brengt. Dit belooft een schitte rend tochtje over de Ooster-Schelde te worden. In Yerseke kan men nader kennis ma ken met de oester- en kreeftencultuur en zich aan deze producten waardoor Yerseke zulk een groote bekendheid heeft verkregen, te goed doen. De oes ter- en kreeftenmaaltijd in hotel-Nolet liet zich bij de gaster, uitstekend sma ken. Ten besluite volgt dan een tocht door het mooie Zuid-Beveland en bijv. een bezoek aan de Goesche markt. Ook vernamen wij dat men dezen zo mer gezelschappen uit België per boot naar Hansweert zal brengen, zoodat dan de tocht in andere volgorde wordt ge maakt (eerst Zuid-Bevel,and en daarna Oud-Vossemeer). Zeer waarschijnlijk staat deze omge ving een druk vreemdeüngenbezoek te wachten. DE CANDIDAATSTELLING VOOR DE VERKIEZING VAN LEDEN DER TWEEDE KAMER. Het is ons bekend, dat men van ver schillende ingediende lijsten zich af vraagt wie daarop toch wel hun hand- teeken:ng hebben geplaatst. Daarom ge ven wij hier onder de namen van de. onderteeken,aars van bepaalde lijsten, waarbij het noodig bleek enkele, dit onleesbaar waren over te slaan: Op de lijst der N.S.B. teekenden: W. A. de Groote, Middelburg; H. Dekker en J. A. Dekker, Goes; J. C. Koert; E. J. Koert—Rinderbergen; J. Zuurveld; N. A. Seghem; M. KooleVerschaal; L. Hollestelle; J. F. Floreen; C. Floreeft Bakker; wed. SaamanMeulblok; L. Saaman; A Walhout; C. Walhoutde Jong; J. VerstelleNieuwenhuis: F. Verbeek; P. Saaman, I. SaamanVei-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1