houd Hetfo fï HOOGE BIJVERDIENSTE. P. M. DE KLEYN, Sinas Frambozen advLktentien ADMINISTRATIE- en ADVIESBUREAU RECHTSZAKEN. NETTE BURGERWONING RIJWIELEN vanaf f19.75 ^BEKENDMAKINGEN. ilÉSii Krachtig financieele Instelling zoekt voor uitbrei ding harer relaties nog enkele beschaafde Heerea op provisiebasis. Na gebleken geschiktheid kans op vaste aanstel ling. Brieven onder no. 4908 Bureau van dit blad. Middelburg, Tel.. 630, Blauwen-? dijk 1 BOEKHOUDINGEN, CONTROLE, BELASTINGZAKEN - ASSURANTIES AfilNDA. De Directie der N.V. ZEEUW- SCHE HYPOTHEEKBANK, geves tigd te Middelburg maakt bekend, dat haar is kennis gegeven, dat in het ongereede zijn geraakt: de mantels van de 5 pandbrie ven a 500.serie BBB no.'s 8B en 868A. De houders daarvan worden op geroepen, overeenkomstig het be paalde bij artikel 41 der statuten, zich aan te melden ten kantore der Bank, Rouaansche Kaai 21. DE DIRECTIE. Te koop of te huur gevraagd: ifl de omstreken van GOES, Brieven no. 4954 Bureau van dit zo al fabr. en Tandems, Stofzuigers, Naai- en Wasmach., Carriers. Vraagt prijscourant. HAAS' Rijwielenfabriek Maassluis Tel. 168 -rov [Burgemeester en Wethouders van M' ddelburg, maken bekend, d,at bij Raadsbesluit van 12 April 1937 de navolgende verordening werd vastgesteld nopens het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren in de gemeente Middelburg. REGELING VOOR HET IN BOUWEXPLOITATIE BRENGEN VAN GRONDEN DOOR PARTICULIEREN IN DE GEMEENTE MIDDELBURG. Algemeene bepalingen. Artikel 1. 1. Het als bouwterrein in exploi tatie brengen van gronden door particulieren kan slechts geschie den met medewerking van de ge meente. 2. Deze medewerking wordt ver leend krachtens een door den Raad met belanghebbenden te Iref- fen overeenkomst, waarbij de in de volgende artikelen vervatte grondslagen worden in acht ge nomen. 3. Een dergelijke overeenkomst is van kracht gedurende een daar bij te bepalen aant,al jaren, te re kenen van den dag van hare vast stelling. Artikel 2. Ingeval van twijfel, omtrent het geen in deze verordening moet worden verstaan onder weg, straat, weghelft, weggedeelte, plein, bestrating, brug, bouwter rein of plantsoen, zoomede welke lijn als de begrenzing, genoemd in het volgend artikel moet worden beschouwd beslissen Burgemees ter en Wethouders, Overdracht van grond. Artkel 3. 1. De bouwexploitant is ver plicht aan de gemeente zonder eenige vergoeding over te dragen in vollen en vrijen eigendom en vrij van opstal den grond, welke ligt binnen de door den Raad in gevolge artikel 7 der Bouwveror dening te bepalen of in een uit breidingsplan aangeduide grenzen van den weg, waaraan hij zal bouwen, eventueel het gedeelte van den weg. 2. Deze regeling lijdt uitzonde- r ng voor helften van wegen, waaraan niet gebouwd mag wor den of waaraan reeds vroeger een bebouwing is aangebracht, .alsme de voor den grond, benoodigd voor straten en pleinen als an derszins, voor zoover deze meer dan 16 Meter breedte zullen ver krijgen, gemeten tusschen de weg- grenzen. De overdracht, bedoeld in lid 1 is ook voor deze grootere breedte verplicht, maar de bouw- explo tant ontvangt daarvoor eene vergoeding van 1 per M2, te verrekenen invoege als in art. 5 bepaald. Kosten van bestrating c.a. Artikel 4, 1. De aanleg van den weg in zijn vollen omvang, waaronder be grepen is het ophoogen en egali- seeren van het wegbed, geschiedt door de gemeente voor rekening van den exploitant. Daaraan zal als regel eene openbare aanbeste ding voorafgaan, 2. De exploitant is verplicht de geraamde kosten van a. het ophoogen en egaliseeren van het wegbed; b. het .aanleggen van de straat, c.q. den weg, waarin begrepen die der bestrating, wegverhar ding, rioleering, openbare ver- 1 chting, brandkranen," beplanting en bermen, benevens de bijko mende kosten; c. het eenmaal herstraten; voor dat daarmede wordt aan gevangen of de gunning n,a open; bare aanbesteding wordt ver leend, in de gemeentekas te stor ten. Na afloop van de werkzaamhe den vindt verrekening plaats met dien verstande, dat, wanneer de aanbesteding een hooger bedrag uitwijst dan de raming, bijstorting onmiddellijk en voor dat met het werk wordt aangevangen of de gunning wordt verleend moet plaats hebben. 3. De in lid 2 genoemde kosten komen alleen voor zoover het den aanleg van den weg tot eene breedte van in maximum 16 Me ter betreft ten laste v.an den ex ploitant 'Zij worden voor het meerdere verrekend ingevolge het bepaalde in artikel 5. Algemeene kosten. Artikel 5. 1. Wanneer het in exploitat'e te brengen terrein gelegen is in een uitbreidingsplan, ter uitvoe ring waarvan in aanmerk ng ko men: a. bestratingswerken, die niet uit de in art. 4 bedoelde vergoe dingen worden bestreden; b. pleinen en' soortgelijke open ruimten van openbaar nut (speel plaatsen enz.); c. plantsoenen, wegbermen en gazons of ter uitvoer ng waarvan rioleering, centrale bruggen, kana len en andere kunstwerken zul len worden gemaakt, dan zullen de daarvoor te maken kosten, mitsgaders die ter vergoeding van grondafstand, bedoeld in artikel 3 sub 2, en voor bestratingswer ken, welke niet uit de bij art kei 4 bedoelde vergoedingen worden bestreden, naar evenredigheid van het belang, dat elke bouwexploi tant bij deze werken ge,acht wordt te hebben ten laste van die ex ploitanten worden gebracht. Zij moeten door ieder hunner worden voldaan, wanneer zij terreinen in explo tatie willen brengen en wel voor of op het tijdstip in art. 4 lid 2 genoemd. 2. Deze verplichting vervalt, wanneer de gemeente gelijktijdig met de uitvoering of de voorbe reiding eene baatbelasting Invoert. Rentevergoeding, Artikel 6. 1. Indien er voor zoover de bij .artikel 5 bedoelde kosten zijn vergoed voor dat de werken, waarvoor zij gestort zijn, in uit voering gekomen zijn, zal over het daarop betrekking hebbende ge deelte een rentevergoed'ng plaats hebben van zooveel ten honderd per jaar als de drie ten honderd rentegevende Nederlandsche Wer kelijke schuld voor den verkrij ger afwerpt, berekend naar den koers op/ den eersten beursdag van het j.aar, waarin de storting heeft plaats gehad. 2. De rente wordt niet vergoed over een langere periode dan het tijdvak, dat ligt tusschen den dag van storting en den dag' waarop bedoelde werken in gebruik geno men zullen zijn. Slotbepalingen. Artikel 7, In de gevallen, w.aar'n deze be palingen niet voorzien, worden door Burgemeester en Wethou ders, zooveel mogelijk in overeen stemming met de in deze bepalin gen vervatte richtlijnen, eventueel nadere voorwaarden gesteld. Artikel 8. Deze verordening kan worden aangehaald als „exploitatie-voor schriften bouwterreinen." Artikel 9, Deze verordening treedt in werking met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdstip. M:ddelburg, '13 April 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J, Onderdijk, Lo, Voorzitter, M. van der Veur, secretaris. f I „v zegt de sportsman Hij weet dat Hero-dranken hem fit houden Hero-Perl, Sinas en Frambozen zijn zui vere natuurproducten Bereid uit tl heerlijk volrijp fruit.... Y K zuiver van smaak.... verkwikkend en gezond. |j|| Hero-dranken zijn vrij van chemi sche kleurtjes en smaakjes. De volle vruchtensmaak CjT) is er door de natuur aan gegeven. DIENSTPLICHT. De Burgemeester der Gemeente Middelburg maakt bekend, dat het inschrijvingsregister en het alpha- betisch register betreffende de in deze gemeente voor den dienst plicht, lichting 1938, ingeschreven personen, op de secretarie dezer gemeente van den 23e April a.s. af, gedurende tien dagen voor ieder ter inzage zullen worden gelegd. Tegen het inschrijvings- en het alphabetisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen om kleed verzoekschrift bezwaar wor den ingebracht. Het verzoekschrift moet bij on- dergeteekende worden ingediend. Middelburg, 20 April 1937. De Burgemeester voornoemd, M. FERNHOUT. De strekking van ventve'rboden. De petroleumverkooper J. la G. heeft zich indertijd voor den kantonrechter te Middelburg te verantwoorden gehad wegens overtreding van art. 9 der politieverordening van 's Heeren- hoek, welk artikel een ventverbod in houdt voor hen, die in de gemeente geen gevestigde zaken hebben. De kantonrechter gaf 11 November 1936 ontslag van rechtsvervolging op grond van een interpretatie van het ventverbod in dien zin, dat zulk een verbod slechts treft het onordelijk ver- koopen en niet treedt in het werk van vaste bezorgers. De onderhavige ver- kooper is namelijk in dienst van een petroleum-maatschappij. De ambtenaar bij het O. M. kwam van de uitspraak van den kantonrechter in cassatie. Gister heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Den Haag ge concludeerd tot vernietiging van het kantonrechterlijke vonnis en tot ver wijzing der zaak naar de arr. recht bank te Middelburg. De procureur-ge neraal 'betwistte de juüstheid van de opvatting van den kantonrechter als zou uit de plaatsing van de verbodsbe paling in" het hoofdstuk „openbare or de en veiligheid" zijn af te leiden, dat zij alleen handelingen op het oog heeft waarvan verstor'ng dier orde het ge volg is. De klemtoon moet z.i. liggen op het verrichten der handelingen op of aan den openbaren weg of aan de huizen De verstoring der openbare orde en veiligheid, welke daarvan het gevolg zou kunnen zijn, wilde de gemeente wetgever verb:eden en daartoe is hij krachtens art. 168 der gemeentewet bevoegd. Arrest 24 Mei. Van vier koeien, die zich niet stoorden aan de Nederlandsch-Belgische grens, In den nacht van 4 op 5 November jl. liepen op het door de Nederlandsch- Belgische grens doorsneden terrein van den Belgischen landbouwer C. J. van der Heijden uit het Belgische grens- plaatsje Sippenaeken, zonder inachtne ming van eenige pasformaliteit, de grens over naar Neerlands grondgebied. Dit ongepast runderlijk optreden werd den volgenden ochtend politioneel ontdekt en tegen den landbouwer, hoe wel hijzelf onthutst was door hetgeen zijn herkauwers hem hadden geleverd, werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het crisisgrenscontröle- besluit. Weliswaar hadden de koeien het pachtland van hun baas niet over schreden, maar het viel niet te misken nen, dat zij zich ongegrond op Neder- landschen grond bevonden. Dë~' Maastrichtsche kantonrechter veroordeelde den landbouwer tot 300 boete met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen koeien. Van der Heijden ging van dit vonnis in appel bij de rechtbank te Maastricht en verweerde zich o.a. op een bepaling in het Nederlandsch-Belgisch tractaajt, waar aan hij de bevoegdheid ontleende om zijn vee op het Nederlandsche ge deelte van de wei te laten grazen. De rechtbank achtte dit verweermid del steekhoudend en ontsloeg Van der Heijden van alle rechtsvervolging'. Doch de officier van justitie kon zich met de ze uitspraak niet vereenigen en teeken- ^e cassatie aan. Gisteren heeft mr. E, van Gelderen, als raadsman van den landbouwer, voor den Hoogen Raad het cassatieberoep bestreden. Pleiter concludeerde op grond van een en ander tot verwerping van het cassatieberoep van den officier van ju stitie. De procureur-generaal zal 3 Mei con clusie nemen. Knoeierijen met voetbal-pools. De populatiteit van het voetbalspel in ons land heeft enkele handige onderne mers er toe om naar Engelsch voor beeld zg. voetbalpools op te richten, welke als volgt functionneeren. Men koopt bij een agent, meestal si garenhandelaar, een biljet, waarop een groot aantal voetbalwedstrijden, die Zondags zullen worden gespeeld, voor komen en men vult daarachter de ver moedelijke uitslagen in. Een en ander kost 4 cent per rijtje uitslagen. De in zender, die het grootste aantal juiste uitslagen heeft ingevuld, ontvangt den hoofdprijs. Het juist raden van deze uit slagen valt natuurlijk niet mee en om aan deze moeilijkheid tegemoet te ko men hadden de 31-jarige gemeente ambtenaar B. A. K. en de 46-jarige Th. R„ die op het G.A.O.K. voetbalpoolkan toor te 's Gravenhage werkzaam was, de volgende afspraak gemaakt. K. kocht de formulieren, vulde ze in, onderteekende ze en stelde ze aan den agent weer ter hand. Ze kwamen daarna natuurlijk op het kantoor van de „pool terecht, waar R. de biljetten in handen kreeg, de uitslagen veranderde en op juiste wijze invulde, waardoor dus K. een prijs won. Het ging alles naar wensch. De eerste maal won K. een prijs van 510 onder den naam G.A.O.K. boys, en de tweede maal 639 onder den naam B. Nieuwenhuis. _R. kreeg twee derde van de buit. De derde maal werd, onder den naam S. de Jong, de eerste prijs gewonnen, die niet minder dan 1202 bedroeg. Deze S. de Jong (alias K.) verzocht nu de directie van de pool den gewon nen som hem niet per aangeteekenden brief te zenden. De directeur van het kantoor vertrouwde echter de zaak niet en begaf zich persoonlijk naar Schie dam om den prijs ten huize van een agent uit te betalen. Tevoren was evenwel de poltie ge waarschuwd. K. werd, toen hij het geld in ont vangst wilde nemen, gearresteerd, en bekende dadelijk de fraude te hebben gepleegd. Eveneens legde R„ die eeni- gen tijd later aangehouden werd, een volledige bekentenis af. Gisteren ston den de verdachten terecht voor de Haagsche rechtbank. De officier van justitie eischte tegen B. A. K. een gevangenisstraf van zes maanden, Waarvan 3 maanden voor waardelijk, tegen Th. R. een jaar, waar van zes maanden voorwaardelijk, bij beiden het voorwaardelijke deel ,met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 4 Mei. BIERVLIET. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad blad worden aangenomen door den Agent: A. CORNELIS. Dorpsstraat 175- BURGELIJKEN STAND. Middelburg. Bevallen: P. W. Eetez'onne-ae Wijze d., K. E. de Leeuw-Harms d„ H. Snoep- Bosman d. Ondertrouwd: A, Roman 25 j. en S. P. Carol 19 j. FINANCIEELE BERICHTEN. M.V.Z, te Gouda. Aan het jaarverslag van de M.V.Z, (Eerste Nederlandsche Mij. Voor Zie- kenhuisverpleging) te Gouda over 1936 ontleenen wij het volgende: Het bedrijf bleef zich ook in het ge passeerde boekjaar op gezonde wijze ontwikkelen. Niet alleen stemmen de finantiëele resultaten tot tevredenheid doch ook de verkregen productie, welke voor de verdere ontwikkeling' van het bedrijf de basis vormt, voldeed aan de verwach tingen. Zoowel bruto- als netto-produc tie was hooger dan die over vorige ja ren. Op de effectenportefeuille kwam een koerswinst van 21.912.74 tot uitdruk- king. Aan de belegging in Onroerende Goe deren werd door aankoop van eenige nieuw gebouwde woonhuizen uitbrei ding gegeven. De na afschrijvingen resteerende net to-winst vermeerderde in vergelijking tot het voorafgaande boekjaar met een bedrag van 12.909,31 en bedraagt, met inbegrip van 202.95 onverdeeld winstsaldo van 1935, in totaal 66.820.46. De directie stelt voor een bedrag van 60.000,aan de Reserve toe te voe gen, waarna deze tot 220.000,stijgt, en 3.087,26 aan te wenden tot verhoo ging van de Reserve Geldbelegging, waarna deze met inbegrip van de bijge- boekte koerswinst ad 21.912,74 in totaal 70.000,bedraagt. Daarnevens wordt voorgesteld aan aandeelhouders een. dividend van 7 uit te keeren, waarna als onverdeeld winstsaldo een bedrag van 651,80 naar het nieuwe jaar kan worden overge boekt. Blijkens de balans bedraagt de pre mie- en schadereserve thans 350.000, de reserve '220.000,en de reserve geldbelegging 70.000, MARKTBERICHTEN. Goes, 20 April. Veilingsvereeniging- „Zuid-Beveland". Peren: Kleiperen 16r St, Remey 17, per 100 kg. Groenten: Spinazie 1213, Witlof 6 9, idem (stek) 34, Stoofsla 79, Uien 0.600.90, Prei 1.50—4.60, Wijnpeen 0.50, Blauwe aardappels 2.602.70; Bonte idem 2.60, per 100 kg, Kropsla sla 1.704.20, Bloemkool 1420, idem II en III 312, Bloemkoolplanten 0.10, Roode koolplanten 0.11—0.16, Savoye koolplanten 0,16, per 100 stuks, Rabar ber 14,Radijs 2.50—3.30, Selderij 0.40 0,80, per 100 bos. Bloemen: Violenplanten 11.40, Ma- deliefplanten 0.901.50, per 100 stuks, Anemonen 37, Tulpen 215, Narcis sen 2, per 100 bos, Spirea's 0.250.40 per pot. Diversen: Dhaliaknollen 3, Kipeieren 2.20—2.70, Ganseieren 6.10, Kievits eieren 7.80, per 100 stuks. van geadverteerde of te adverteeren gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen iw andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. WO 21 Apr, Filmvert. Natuurk. Gezel schap inleider dr. Raimond, 's Gra venhage; Schuttersh. 20.15 h, WO 21 Apr, Esperanto Av. spr. mr. Pra- gano uit Boekarest, Mil. Tehuis 20.15 h. DO 22 Apr. Lez. Ver. tot bevor. der be langen v, Slechthoorenden, spr. mevr. I. Kranenburg-Siemens, „De Eendracht". GOES. WO 21 Apr DO 22 Apr, Openb. Verg. Alg. Ned. Ver bond spr. de hr. B. W. Th. van Slobbe, burgem. van Breda, oud- G. van Curasao; Schuttersh. 20 h, ALGEMEEN. WO 21 Apr. Bijeenk. A. R. Kiesver, ea Arja spr. prof. dr. K. Dijk, Geref. Kerk te St. Laurens 19 30 h, WO 21 Apr. Openb, Verg Ver. v. Lucht bescherming, spr, de heer H. Bier man te O, en W, Souburg „de Zwaan!' 20.00 h. Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'burg-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 8