Mulei Darkens Testament DELFTSCHE SLAOLIE AKKERTJES t ZEELAND. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. CALVÉ-KWALITEIT TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 21 APRIL 1937. No. 93. -MSBELBURi. SOES. AKKE R „CACHETS mGHEflEll. EUm-REVELANO. MGORDBEVELAND. E De politieke koers van Daranyi. Op zichzelf kan het den buitenlander slechts matig interesseeren, wat voor vormen van politieke verdeeldheid Hon garije er precies op na houdt, in het al- gemeene Europeesche tafereel van bonte •olitieke schakeering. Maar de staat kundige toestand van het rijk der Hon garen is van bijzondere beteekenis voor ie internationale samenleving; en uit dien hoofde moet men wel notitie nemen van de verschijnselen, welke zich te Boedapest voordoen. Er zijn daar lie den, die er niet tegen op zouden zien, om als de kans zich mocht voordoen een brand te stichten, welke ons hee le werelddeel in lichterlaaie kon zetten: Hongarije is er bij de vredesverdragen bekaaid af gekomen. Zonder de hulp van Mars, zoo redeneeren sommige onderne mende Hongaren, hoeven we aan een correctie van de buitensporigheden van Trianon niet te denken. Haal hem dus te voorschijn. De laatste maanden is er een paar maal sprake van geweest, om van Tsje- cho-Slovakije een tweede Spanje te ma ken. Tsjecho-Slovakije kreeg bij het ver drag van Trianon een flinke lap Hon- gaarsch gebied binnen zijn grenzen te liggen. De hier wonende Hongaren nu zouden in opstand moeten komen: dan kon Hongarije „vrijwilligers" naar Tsje- eho-Slovakije zenden, gelijk Duitschland en Italië ze naar Spanje zonden. Het beette zelfs, dat Berlijn in een dergelijk boosaardig voornemen gekend was en zoo noodig ook een militaire bijdrage voor de zaak der verdrukte Hongaren zou leveren. Naar alle waarschijnlkheid zijn deze geruchten volkomen uit de duim gezo gen: het is althans niet aan te nemen, dat verantwoordelijke lieden te Boedapest en Berlijn er ernstig over nagedacht heb ben. Maar dat neemt niet weg, dat het plan in zekere onverantwoordelijke brei nen rondspookt. En nu stelle men zich eens voor, dat dergelijke breinen de staatkundige leiding in Hongarije kregen!! Voorshands is deze mogelijkheid ta melijk gering, gelukkig. Zooals wij al eens op deze plaats hebben uiteengezet, heeft bet element der gematigdheid weer de overhand in het Hongaarsche bewind ge kregen, nadat een maand of wat geleden de naar de nat.-soc. dictatuur strevende Gömbös overleed. Minister-president Daranyi, die Gömbös opvolgde ziet geen heil in fascistische of nationaal-so- cialistische experimenten. Zijn régime schijnt er op uit, allengs zekere demo cratische idealen te verwezenlijken. Met dat al is de politieke toestand in Hongarije nog geenszins duidelijk en ge ruststellend. Telkens weer verneemt men van bewegingen, welke naar een dictatoriaal bewind streven, en waarin officieren een voorname rol spelen. Zoo lang aan de ondergrondsche ijver dezer lieden niet een deugdelijk einde is ge maakt, moet men op onpleizierige ver rassingen verdacht blijven. In het kabinet Daranyi is dezer dagen een nieuwe minister van binnenlandsche zaken getreden: minister Szell. Misschien dat deze de noodzakelijke groote schoon maak tot stand zal brengen. Hij is althans begonnen met tegen twee nationaal-so- cialistische groepen, welke nogal revo- lutionnair aangelegd schijnen te zijn, maatregelen te nemen. Tegen de leiding van de eene, het „nationale Front" werd proces-verbaal opgemaakt; de leider van de andere, „Partij van den Volkswil" geheeten, werd gearresteerd. De Partij van den Volkswil bleek 8400 aanhangers te tellen, welke in talrijke kleine cellen was verdeeld. De leden kenden alleen hun „celgenooten". Men streefde naar een dictatoriaal bewind, aan het hoofd waarvan een gepension- neerde majoor, Ferenc de Szalasy ge heeten, zou staan; zulks zoo noodig door omverwerping van de bestaande" orde met geweld. Voor de gematigde politieke partijen moet dit optreden van den nieuwen mi nister heel bevredigend zijn geweest. Maar met maatregelen alleen tegen ex- remistische en revolutionnaire groepen van links en rechts komt men er op den duur niet. Voor een democratisch régime is ook noodig, dat er een basis van sa menwerking wordt gevormd tusschen de voornaamste groepen. En voorshands be speurt men nog niet veel van die basis Integendeel veeleer: de zgn. regeerings- partij, welke op een zeer bedenkelijke wijze aan een meerderheid in 't parle ment is gekomen, dreigt in een aanta! ruzieënde groepen en groepjes uiteen te zullen vallen. Men telt onder haar aan hangers, conservatieven en halve socia listen, republikeinen en monarchisten Dezen gaan mekaar steeds meer in het haar zitten. En dan bestaan er buiten de regeeringspartij om nog talrijke partijen socialistische, half en heel liberale, agra rische, etc. etc., welke in het negatieve (d.w.z. tegen „de onderdrukking") één lijn trekken, doch voor 't overige hope loos verdeeld zijn. Een behoorlijk fünc- tioneerend democratisch régime is op 'n dergelijken grondslag niet op te trekken Daranyi, die een gematigd autoriatiren koers houdt, zal zich ook als hij in- derdaad nog zoo graag liever heel an- i ders wilde nog wel geruimen tijd ge noodzaakt zien, daarvan niet af te wij ken. K. door MARY HASTINGS BRADLEY. 13). Ook was het best mogelijk, dat Anne zich, ondanks alle verzinsels, niet zou laten haasten. Z)e kon ook wel niets voelen voor den zoogenaamden Alexan der. Maar haar genegenheid ging toch wel zeker naar hem uit. Het zou heel wat werk kosten en moeilijk zijn, net zooals Drew gezegd had. Maar Nathan voelde zich berekend en sluw genoeg om tegen de moeilijk heden opgewassen te zijn. Ieder plan was immers gewaagd, zoolang het niet gelukt is. Wie zou te voren in de mo gelijkheid van slagen der Russische re volutie geloofd hebben? Dachten ze nu heusch, dat hij zich u:t dat huis zou laten zetten uit het huis, waarin zijn oom hem als weeskind had opgenomen dat hij zich van het als zijn toekomend erfdeel verwachte for tuin zonder slag of stoot zou laten be- MINDER CANBIDATEN-LIJSTEN TENGEVOLGE VAN DE GEëlSCHTE WAARBORGSOM, Bij de candidaatstelling (gister) voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer vond voor de eerste maal toe passing het bij de wet van den 23sten Mei 1935 vastgestelde nyuwe artikel 37a van de kieswet, volgens hetwelk bij de indiening van elke candidatenliist een som van f 250 in de consignatiekas van het rijk moet worden gestort. Bij dit wetsartikel is tevens bepaald, dat deze som aan den staat vervalt, in geval het stemcijfer van de lijst of van de lijstengroep of het stel gelijkluidende lijsten, waarvan de lijst deel uitmaakt, lager is dan 75 pet. van den kiesdeeler. Klaarblijkelijk heeft deze eisch tot storting van een waarborgsom menigeen afgeschrikt om candidatenlijsten in te dienen. Immers bedroeg bij de vorige verkie zing van leden der Tweede Kamer in het jaar 1933 het aantal partijen en groepen, dat cand'datenlijsten had inge leverd, niet m'nder dan 53 met in totaal 824 candidaten, thans zijn slechts twin tig candidatenlijsten Ingeleverd, waar op volgens de thans beschikbare gege vens 557 candidaten voorkomen. Sommige kleine groepen, bij welke 't voornemen bestond aan de Kamerver kiezing deel te nemen, en daarvoor reeds bij de verkiezing'sbureaux formu- lieren hadden aangevraagd, hebben het niet tot indiening der candidatenlijsten kunnen brengen, waarschijnlijk doordat zij niet in staat waren de geëischte waarborgsom te storten. Betalen van motorrijtuigenbelasting per giro, In verband met versch llende ver zoeken om de verschuldigde motorrij tuigenbelasting op de postrekening van den ontvanger te voldoen en vervolgens de motorrijtuigenbelastingkaart per post te ontvangen, heeft de minister van financiën bij1 wijze van proef het volgende bepaald: Ind en een houder van een motorrij tuig de verschuldigde motorrijtuigenbe lasting voldoet door storting of over schrijving op de postrekening van den ontvanger en hij toezending van de mo torrijtuigenbelastingkaart door m'ddel van de post verzoekt, zal de ontvanger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn daarvoor niet verschuldigd De aan dacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangetee- kenden brief zal geschieden en dat deze verzending plaats heeft op e gen risico van den houder. Indien een houder van een motórrij- rooven? Zoo lag Nathan den geheelen nacht over zijn plannen te piekeren. En den volgenden morgen vroeg was hij al weer in de stad om Farquahr te bezoe ken. Hij vond hem op en fatsoenlijk, maar nog sjovel gekleed, en nu hij zich geschoren had, kreeg Nathan er werke lijk wel vertrouwen in, dat hij zijn rol goed zou kunnen spelen. ,In dien namiddag zat Farquahr in den trein en den volgenden dag kwam er uit New Orleanss een telegram voor Anne Het lag op een zilveren schaal in de hal op haar te wachten, toen zij van haar eenzamen middagrit thuis kwam, en toen ze het gelezen en begrepen had, las ze het nogmaals over, met bleeke trillende lippen en oogen, die staarden, of ze een wonder zag'en gebeuren. Met het telegram nog in de hand keek ze langs de trap omhoog, alsof ze van zins was dien op te vliegen om het nieuws te vertellen. Maar ze had geen moeder meer, naar wie ze toe kon gaan. Dat moest Ze zich nog voortdurend inpren ten. Niemand anders had ze dan miss Randall, met haar vloed van bemerkin gen en nieuwsgierige vragen en het tuig die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat een hem per post toegezonden kaart hem niet heeft bereikt, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan onmiddellijk kennis geeft aan den ontvanger. Ten einde fr,uude te 'voorkomen, zal op een dergelijke kaart, vi/elke dus den juisten houder niet heeft bereikt, en eveneens op een daarvoor afgegeven duplicaat- kaart een «verschrijv'ng, als is bedoeld in art. 11 der motorrijtuigenbelasting wet, of een teruggaaf, bedoeld in art. 14 dier wet, slechts worden verleend, nadat ,afdoende is gebleken, dat geen fraude in het spel is. Het bovenstaande geldt voorloopig bij wijze van proef op alle kantoren met uitzondering van het kantoor der accijnzen te Amsterdam. Aangezien het slechts een proef geldt, is v.an deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulieren (aangiften enz.) Belanghebbenden zullen dus zoo noodig zelf het verzoek moe ien schrijven en het nummer van de postrekening van den ontvanger dienen op te zoeken. Eervol ontslag verleend aan den burgemeester van Breskens. Bij Kon. besluit is aan D. H. van Zuyen op zijn verzoek met ingang van 26 April a.s. eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Breskens, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking be wezen. De candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer. In vervolg op hetgeen gisteren reeds over deze candidaatstelling is gemeld, kan allereerst worden gemeld, dat de lijst C. Vervoorn c.s. niet was van den PJattelandersbond, doch van de Nati onale boeren-, tuinders- en midden standspartij. Al de gisteren vermelde lijsten wa ren tusschen 9 uur en half een ingele verd en om drie uur, toen wij informeer den was daarin nog geen wijziging ge komen. Het was op slag van vieren, dus op het nippertje, dat zich alsnog een Mid delburger in gezelschap van mr. P. M. Arts, lid van de Tweede Kamer, zich aanmeldden voor het inleveren van de volgende lijst der Kath. Dem. Partij; mr. P. M. Arts, C. D. Wesseling, A. van Miert, J. M. Theunis, J. P. Stormmesand W. C. Setteur, Hl J. J. Holthuis, G, J. Bouman, F. van Dijk, J. W. van den Bergh, I. A. A. Grijssels, F. J. Hutten, M. W. Martens, G. J. Bik, P. G. van Engelen. Het aantal lijsten is hierdoor tot 18 gestegen met 278 namen. Het bleek echter bij de vergadering van het stembureau, dat de laatste inge leverde lijst, die der Kath. Democraten niet het vereischte aantal namen bevat. Dit werd aan den kiezer, die haar inle verde medegedeeld en hij werd over eenkomstig de v/et in de gelegenheid gesteld alsnog binnen drie dagen de lijst te laten volteekenen. Het bleek al spoe dig, dat onder leiding van de Tilburg- sclie heeren reserve-troepen waren aan gerukt, die blijkbaar uit huurlingen be stonden. Eenige handteekeningen werden nog geplaatst en de lijst droeg de voorge schreven 25 namen van kiezers en za nu met de andere 17 in de openbare vergadering van het hoofdstembureau op Maandag a.s. al of niet worden goed gekeurd. ESPERANTO-AVOND. Openbare les van mr. S, Pra- gano uit Roemenië. Dinsdagavond werd in Schuttershof een esperanto-avond gegeven, die bur gemeester Van Dusseldorp presideerde en opende. Spr. wees er o.m. op, dat men esperanto niet alleen moet leeren als taal. maar ook als wetenschap. Es peranto en meer bepaalde zaken worden vaak met bepaalde politieke stroomingen in verband gebracht, doch dezen avond is zonder eenige politieke bijmerk belegd. Het mooie doel van es peranto is, om zich in de wereld beter met elkaar te leeren verstaan, de vol ken nader tot elkaar te brengen. Mevr. Julia Isbfrücker, hierna het woord verkrijgende, dat wel ieder na denkend mensch in dezen tijd overtuigc moet zijn van de behoefte aan één inter nationale taal. We hebben ondervon den, dat alle landen elkaar noodig heb ben. Er kan, in de heele wereld, bijna niets meer gebeuren van belang, of da delijk weet ook de heele wereld het. De voortschrijden der techniek, die zich uit in radio, pers, vliegmachines, heeft de grenzen weggenómen, behalve de hoogë taalgrenzen. Zelfs al kennen we eenige moderne talen, we moeten wel jaren in een vreemd land leven, willen we echter de daar wonenden volledig verstaan. Spr. wees er voorts op, dat veel mis verstanden ontstaan doordat men el- kaars taal niet voldoende verstaai, dat één internationale taal op allerlei ge bied geweldige bezuinigingen zou bren gen, dat een internationale ook den vre de, de internationale toenadering in ve lerlei opzicht ten goed zou komen. Voorts zette spr. uiteen, dat alleen esperanto geschikt is om wereldtaal te worden, en schetste zij in korte trekken, hoe dr. Zamenhof tot het samenstellen van een wereldtaal kwam. Verder me moreerde spr., hoe het eerste interna tionale congres bewees dat het espe ranto volkomen aan zijn doel beant woordde. En sindsdien werd bewezen, dat het voor alle doeleinden geschikt is, ook voor wetenschappelijke verhan delingen en congressen. Sindsdien werd esperanto reeds de wereldtaal, hetgeen spr. verder aantoonde met te wijzen op de verbreiding van het esperanto en het gebruik dat er van gemaakt wordt door allerlei officieele iristellingen. Spr. gaf dan een uiteenzetting van de Czeh-methode, om esperanto te leeren, schetste welk een succes de Czeh-me thode in alle landen heeft, en eindigde dan met den heer Pragano, Roemenië, als leeraar volgens de Czeh-methode, bij de vele aanwezigen in te leiden. Mr. Pragano hield hierna een inleiding in het esperanto, die door mevr. Isbrüc- ker vertaald werd. Vervolgens gaf mr. Pragano een massa-les in het esperan to, waaraan door alle aanwezigen werd deelgenomen en die ongetwijfeld bij al len in den smaak viel. Mr. Pragano deel de ten slotte mede, dat volgende week, in de Prins van Oranje, een definitieve les gegeven zou worden. Deze eerste les is nog vrij toegankelijk, doch daar na dient men tot al of niet deelname te besluiten. Burgemeester Van Dusseldorp sloot Kunt U het wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen vèrdrijven ze de Eijn, maar ook de oorzaak, egin vandaag nog, morgen Nedertandsch zu^ Ge het betreuren al niet Product veel vroeger begonnen te zijn. AKKER-CACHETS kosten SSR2S5 slechts 52 cent per 12 stuks en zijn overal verkrijgbaar. Volgens recept van Apotheker Dumont meisje had geen zin zich in deze om standigheden aan haar toe te vertrou wen, Maar toch was de behoefte aan vertrouwelijkheid zoo sterk, de leeg heid van het groote huis zoo ondrage lijk voor haar, dat ze naar de telefoon liep en Nathan opbelde, „Ik heb bericht van neef Alexan der!" „Toch waar?" Zijn stem klonk niet stroever en meer ingehouden, dan ze van hem verwacht had. „Hij is op weg hierheen, Nathan! Luis ter, dit staat er.Kom morgen! Hij is op het oog'enblik in New Orleans", voegde ze er haastig ter verklaring bij. „Daar komt het telegram ook van daan!" „En verder?" „Kom morgen. Heb dringende bezig heden, die me naar /^rika terugroepen. Ik heb nooit geweten, dat hij in Afrika was, jij wel Nathan, onderbrak ze haar voorlezing. „Ik dacht dat hij in Haïti of dien kant uit zat". „Denkelijk is hij te voren in Afrika geweest. Hij schijnt nog al van reizen en trekken te houden. Ga maar door" (Ingez. Med.) naar Afrika terugroepen. Vrien den zitten er met geld in. Ik moet te rug. Probeer maar dadelijk van me le houden.... en het is onderteekend: Alex." Nathan zei niets. Hij had zelf dat te legram opgesteld, behalve den laatsten zin. Dat had Drew gedaan. „Hij schijnt het nogal op je begrepen te hehben", zei Nathan eindelijk. Het meisje lachte heel even, „Hij houdt zich aan de g'oede Zuide lijke tradities!" zei Ze. Zijn instinct dreef Nathan er toe zich te houden of hij er tegen was. „Je zult je door hem toch zoo maar niet op slag laten inpalmen? Wat be doelt hij met dat „maar dadelijk"? Hij zal toch eerst terug moeten komen"? „Natuurlijk!" zei Anne, maar haar stem klonk niet erg beslist. „Och, ik weet het ook niet. Ik weet het niet!" zei ze opeens opgewonden. „Ik kan dat hangen en wurgen niet langer uitstaan. Het is maar beter de knoop ineens door te hakken", „Zoo, dus je séhijnt van plan hem in elk geval zonder meer te slikken! Je verwacht van mij toch zeker niet, dat (Ingez. Med.) den avond met een opwekking om de esperanto-cursussen te volgen. De openbare concerten. De data der openbare concerten zijn voor 1937 vastgesteld. De vereenigingen „Euphonia" en „Hosanna" zullen elk een concert geven in den tuin van het Schuttershof. Deze concerten zijn gratis voor een ieder toegankelijk met uitzon dering van kinderen beneden 14 jaar. De regeling is als volgt: Groote Markt: „Euphonia" 30 April; 28 Mei; 29 Juni en 3 Septemeber. „Hosanna": 13 Mei; 17 Juni; 10 Au gustus en 31 Augustus. Schuttershof „Euphonia" 30 Juli en „Hosanna" 15 Juli. Het concert van 30 April wordt ge geven des namiddags *8 uur; de overige des namiddags 8 y, uur. Bij ongunstig weder worden de vastgestelde data een week verschoven. ZOUTELANDE. Maandagavond hield de Oranjever. alhier haar algemeene vergadering. In de commissie tot naz'en der rekening werden benoemd: de hee ren A Janse, hoofd der school, J. Jobse en P. Kleinepier. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid en wel met de heeren J. de Visser en J van Keulen. Van een zolder gevallen en overleden. YERSEKE. Bij het schoonmaken van den zolder is de 47-jarige echtgenoote van den heer C. Lindenberg, alhier, van een hoogte van 314 meter gevallen. De vrouw brak een der halswervels en s enkele minuten na het ongeluk over leden. Vermoedelijk is het ongeluk een ge volg van hartzwakte. Toen de heer L. thuis kwam vond hij zijn vrouw in de gang liggen. RAAD VAN KORTGENE. Plannen inzake den bouw van een landbouwhuishoudschool. KORTGENE. Maandagavond verga derde de Raad voltallig onder voorzit terschap van burgemeester mr. J. D. Koster. De v o o r z. bracht dank aan den heer P. Wiskerke, die wegens vertrek uit de gemeente bedankt heeft als lid van den Raad. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid den heer P. Verburg, wer den in orde bevonden. Er werd besloten over te gaan tot conversie van een geldleening. Verder werd besloten om niet toe te treden tot de stichting Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden, De onkosten aan de toetreding verbonden, zijn voor de ge meente te hoog. Er werd afwijzend beschikt op een verzoek van den heer C. J. van Dam me e.a. om het abonnement van het ha vengeld te verlagen. Bij een volgende herziening van het reglement, regelende de haven- en liggelden, zal met het ver zoek rekening gehouden worden. Er werd een wijziging gebracht in de begrooting over 1937, daar Ged. Staten ik daarover erg opgetogen ben, wel?" En op bevelenden toon voegde hij er bijna ruw aan toe: „Anne, ik zeg je, laat dien kerel loopen en trouw met mij!" Het spotduiveltje in Anne kreeg op eens de overhand. „Jij verwacht van mij.toch zeker niet, dat ik daarover erg opgetogen ben wel?" vroeg ze, zijn eigen woorden her halend. Hij bleef g'eruimen tijd aan de andere zijde van het toestel zwijgen. „Hoor eens Nathan, je weet heel goed, dat als va der jou het geld had nagelaten, op voor waarde dat je de grootmoeder van Sally Shippe trouwde, dan zou je dat doen en mij er heelemaal buiten laten. Je weet heel goed, dat het zoo is!" Nathan grinnikte venijnig. Dacht z* soms, dat ze hem er tusschen had? „Ik zal het tegen den notaris vertel len", zei hij kortaf. „En hij is zeker van plan in.... in het huis te blijven logeeren? Dan kom ik weer thuis, zoo dra als hij komt, want je kunt niet al leen blijven, wel?.... Laat me dus we ten, zoo je iets meer hoort", ("fr 'T (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5