i ZEELAND. RECHTSZAKEN. BUITENLAND. NJEUW- EN ST. JOOSLAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. BEURS VAN AMSTERDAM. SPANJE. Wrijf Uw hoofdpijn weg HONGARIJE. ZUID-AMERKA. VER. STATEN. doelmatig en hoogst onbillijk moet wor den geacht, dat met betrekking tot za ken, waarbij vitale belangen van den handel zijn betrokken, groote bevoegd heden worden toegekend aan' organen, die voornamelijk uit agrarische verte genwoordigers zijn samengesteld; dat de organisaties van den handel volkomen in staat en bereid zijn om alle gewenschte medewerking te verleenen aan de totstandkoming en uitvoering van maatregelen, die de gemeenschappelijke belangen van landbouw en handel raken; dat door een goede samenwerking op voet van gelijkheid tusschen vertegen woordigers van beide groepen de land bouwbelangen en de belangen van den handel het best zullen zijn gediend en het algemeen belang zal worden bevor derd. Spreekt den dringenden wensch uit: dat, indien het onverhoopt onvermij delijk mocht zijn den handel in agrari sche producten, naar aanleiding van voor den landbouw noodzakelijke maat regelen, aan bepaalde voorschriften te binden, in elk geval, zoowel bij de uit voering van de bestaande landbouw- crisiswet 1933 als bij de totstandkoming en uitvoering van nadere wettelijke voor zieningen ten behoeve van den land bouw, aan de organisaties van den han del in agrarische producten passende in vloed zal worden toegekend, waarbij het beginsel van volkomen gelijkberechtigd heid waarachtige toepassing vinde. Deze motie is ter kennis gebracht van den raad van ministers, de leden der Staten-Generaal en het college van re- geeringscommissarissen. EENDEN-EIEREN EN PARATYPHUS. De afdeeling volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken schrijft: Nu en dan worden gevallen van para- typhusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eenden-eieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eenden-eieren te voor komen is het noodig voor direct gebruik deze eieren hard te koken (8 minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard gebakken worden. Aangeraden wordt daarom: eenden eieren niet te gebruiken voor de be reiding van pudding, vla, slagroommeng sels e.d. taartvullingen, consumptie-ijs, zacht gebak, kortom: niet voor eetwa ren, welke niet of onvoldoende verhit worden. Mr. Van Vessem dient klacht in tegen den voorzitter van de Eerste Kamer. Het persbureau van de Nationaal Socialistische fractie van de Eerste Ka mer deelt mede, dat mr. A. J. van Ves sem bij den Officier van Justitie te Den Haag een klacht heeft ingediend tegen den voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, „wegens beleediging mr. Van Vessem aangedaan als ambtenaar gedurende en terzake van de uitoefening zijner bedie ning als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal". Deze klacht slaat op een interruptie van den voorzitter van de Eerste Ka mer aan het adres van mr. Van Vessem luidende: „U is hier in fatsoenlijk gezelschap KERK EN SCHOOL. Ds. J. L. Bleeker 97 jaar. De oudste predikant van Nederland, ds. J. L. Bleeker, predikant bij de Ev. Lu- thersche Gemeente te Middelburg van 1886 tot 1921, vierde gisteren zijn zeven en negentigsten verjaardag. Ds. Bleeker geniet nog steeds een goede gezondheid. Hutersche Doopsgezinden uit Duitschland naar Nederland uitgeweken. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct.": Een ge d,agen gelede'n is een groep van 30 Hutersche Doopsgezinden, die sinds 1926 op den Bruderhof bij Fulda woonden, naar ons land uitgeweken. Zij werden daartoe door de maatregelen van de Duitsche regeering gedwongen. De opvattingen van deze iieden, die zich een apart deel weten van de Doopsgezinde Broederschap, zijn wel v erkant tegengesteld ,aan wat de Duit sche machthebbers thans beweegt. Als principieel weerloozen en liefdes-com munisten, pasten zij allerminst in het Duitsche regiem. Nadat eenige jaren geleden al een groep naar Lichtenste'n was gegaan en het vorige jaar een gedeelte met hulp der Quakers naar Engeland trok, zijn thans ook de laatsten gedwongen te wijken. Hier in Nederland was men daarop reeds voorbereid. Een hulpcomi té waarvan dr. Jacob ter Meulen te 's- Gravenhage de ziel is, zorgde met me dewerking van de autoriteiten voor de ontvangst en th.ans logeert deze groep in 't Doopsgezind Broederschapshuis te Bilthoven, in afwachting van haar ver trek naar Engeland. Zij hebben al hun [gemeenschappelijke) bezittingen in Duitschland moeten achterlaten en zijn voorshands geheel op hulp van de Ne- derlandsche reünisten aangewezen. De heer G. O. Veenendaal ge meentesecretaris teYerseke slaag de te Dordrcht voor het schriftelijk ge deelte administratie en controle der ge- meentefinanciën. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aoor den Agent I. JOOSSE Opbrengst bazaar. De netto-opbrengst van den bazaar ten bate van de zangvereeniging „Soli Deo Gloria heeft f 437 bedragen. Maandagavond vergaderde de Oranjevereeniging in het Vereni gingslokaal, onder voorzitterschap van den heer G. de Vries. Spr. heette o.a. den burgemeester hartelijk welkom en gaf een overzicht van hetgeen door de Vereeniging sinds haar oprichting werd verricht. In de commissie voor het na zien der rekening van het dienstjaar lyj7 werden benoemd de heeren J. Pot- appel en M. Kleinepier. Besloten werd op den a.s. jaardag van H. K. H. Prinses Juliana te Koudekerke de „Huwelijks- i .vertoonen- terwijl op 't Zand op 1 Mei een muziekgezelschap een mu zikale wandeling zal maken. Een com- niissie, bestaande uit het bestuur en de ,®re" Papegaaij en Kammeraad zal zich daartoe in verbinding stellen met net Koudekerksche muziekgezelschap „Voorwaarts". RAAD VAN N. SINT JOOSLAND. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester G. A. Afwezig de heer De Kater. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heeren C. Brakman, L. Sluimer, P. van Leerdam, J. Moens en C. P. Reijnoudt. Van P. de Lange e.a. was een verzoek ingekomen om plaatsing van een licht punt bij hun woningen aan den Rijksweg. fn W- stelden voor de helft der aan- legkosten van 60 en het jaarlijksch stroomverbruik ad 24.50 voor rekening der gemeente te nemen. De heer D e Goffau voelde meer voor een goed- koopere oplossing, b.v. een lamp aan 'n paal bij de woning van De Lange. De heer V e r 1 a r e was er tegen dat de bewoners moeten meebetalen en stel de voor alle kosten voor rekening der gemeente te nemen, hetgeen door 'den heer Va n Eenennaam ondersteund werd. Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Ver- lare en Van Eenennaam. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens aangeno men met 4 tegen 2 stemmen. De heer De G o f f a u merkte op dat de straatverlichting altijd tot 11 uur brandt. Hij vond dit overbodig en was van oordeel, dat er veel bezuinigd zou kunnen worden door de lampen tot 10 uur te laten branden en maakte hiervan een voorstel. De V o o r z. was tegen dit voorstel met het oog op het zeer drukke verkeer over den Rijksweg. De heer VanStrien wilde eerst on derzoeken hoeveel bezuinigd zou kun nen worden. In handen van B. en W tfe- steld. s De V o o r z. deelde mede dat de Nuts- spaarbank besloten heeft het renteper centage van de loopende geldleeningen f iVA ètn van 4V' tot 4 waardoor J 145.besparing verkregen wordt. De heer V e r 1 a r e was dankbaar vo°L.dlt goede bericht en hoopte dat B. en W. ook nog eens zullen probeeren de leening van het Hurgronjefonds van 4% /o tot een lager rentepercentage terug te brengen, waarop de V o o r z. ant woordde dat dit herhaaldelijk gepro beerd is, doch zonder resultaat. Hij be treurde de houding van dit fonds ten zeerste. Van huurders der Woningbouwveree- nigmg was een verzoek ingekomen om verlaging van huur. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken omdat de hu ren vergeleken met andere woningen n'et te hoog zijn. De heer Eikenhout zeide dat deze woningen eigenlijk arbei derswoningen zijn en dat een huurprijs van 3.-— en 2.75 voor een arbeider te hoog is, nu de levensmiddelen duur der worden en de loonen niet omhoog gaan. Hij stelde voor de huren te verla gen tot 2.50 per week. De V o o r z. wees er op, dat de huren reeds tweemaal verlaagd zijn en dat soortgelijke andere woningen in de gemeente niet goedkoo- per zijn. Op het verzoek werd daarna afwijzend beschikt. Vastgesteld werd een nieuwe verorde ning ingevolge de Besmettelijke Ziekten- wet. Op voorstel van B. en W. werd besloten een bijdrage te verleenen voor extra steun aan werkloozen ad 2 per werklooze. Het Rijk zal 3.30 per werklooze bijdragen. Besloten werd de politieverordening aan te vullen met een bepaling dat het verboden zal zijn de wegen en straten te bekladden, beschrijven enz. met het oog op de a.s. verkiezingen. Tevens zal het verboden zijn sommige materialen in de avonduren te vervoeren en reclame luidTprek" mic'c'e' van auto's met Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een minimax bij den veldwachter te plaatsen, De hr. V e r 1 a r e merkte nog op, dat er z.i. te weinig van deze appa- ratn in de gemeente zijn, met het oog op watergebrek. F B. en W stelden voor den veldwach ter een telefoonaansluiting te geven, aan gezien dit noodig is met het oog op de algemeene veiligheid. De V o o r z. deel- de hierbij mede dat hij zelf op eigen kos ten een telefoonaansluiting heeft geno men, doch dat het zeker ook noodig is cj!-^engeLmeenJLe"poIitie herover be schikt. De heer De Goffau zag 't nut hiervan niet in. Weth. Van S trien' was ook niet overtuigd van de noodza kelijkheid, aangezien bij voorkomende gelegenheden verschillende toestellen gemakkelijk te bereiken zijn en het ge bruik toch sporadisch zou zijn. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Van Strien en De Goffau. Bij de rondvraag zeide de heer E i - k e n h o u t dat de werkloozen dankbaar zijn dat er goedkoope levensmiddelen beschikbaar worden gesteld, zooals ge hakt en groenten in blik en margarine. Hij vroeg B. en W. of zij ook nog pogin gen in het werk wilden stellen om bak en braadvet voor de werkloozen te ver krijgen, hetgeen de V o o r z. toezegde. De heer Van Eenennaam vroeg of B. en W. voor de werkloozen in de werkverschaffing een schuilplaats wil den beschikbaar stellen nu zij aan den overkant van het Sloe moeten werken. De V o o r z. zegde ook dit toe. Daarna sluiting. VEERE. De alhier gehouden inzame ling ten bate van de stichting „Het Hoogeland" heeft een bedrag van bijna 7 opgebracht. £UID-BEV£LABD. De oud-burgemeester van Borsselen. Men maakt er ons op attent, dat de oud-burgemeester van Borsselen, H. C. R., die op 4 Mei voor de rechtbank te Middelburg moet verschijnen alleen van den Cal. Polder Borsselen ontvanger griffier was. Hij wordt dan ook alleen verdacht van fraude in die kwaliteit. KLOETINGE. In de vergadering van den Chr. Werkmansbond welke Dins dagavond werd gehouden, sprak de hr. J. Strating een rede uit over „Christe lijk Sociaal". Ds. H. Boersma werd tot bestuurslid gekozen en 'aanvaardde het voorzitterschap der afdeeling Kloetin- ge. ZËEUWSCH-VLAANDEREN W.B. BIERVLIET. Dinsdag overleed de oudste inwoner van Biervliet, de heer A. Verdegem, in den leeftijd van bijna 99 jaar. Onze gemeente kan er zich op beroemen nog een zevental inwoners te hebben van meer dan 90 jaar. RETRANCHEMENT. Donderdag had alhier de algemeene vergadering plaats van de afd. Retranchement van het Groene Kruis, onder voorzitterschap van den heer H. Brakman. Uit het jaarverslag van de secretares se, mej. C. Risseeuw, bleek dat het le dental was gestegen. In de plaats van wijkzuster Van den Oever werd een hulpzuster aangesteld en met ingang van 1 December be noemd zuster A. Adriaansen. In de plaats van den heer Leenhouts, die bedankt had, wérd tot bestuurslid benoemd de heer Pattist. De afdeeling zal op de algemeene vergadering te Breskens vertegenwoor digd worden door een der bestuursle den. De inkomsten bedroegen 1004, de uitgaven 690, zoodat een goed slot van 314 aanwezig was. De doodelijke aanrijding te Schoondijke. Op 12 April 1936 reed teSchoon- d ij k e de assuradeur J, Ph. C. uit Oostburg met groote vaart zijn auto langs den openbaren weg. Het uit zicht werd belemmerd door de zware stoomwolken van een tram. Toch waag de verdachte het er op met een snel heid te rijden van 70 km. Verder op den weg stond een defecte auto. De bestuur der repareerde dien wagen en inmiddels wachtte op den weg, naast de auto de pleegdochter van den bestuurder. De auto van verdachte haalde de tram in en reed pardoes tegen het meis je op, dat op de tramrails werd geslin gerd. De ongelukkige genaamd Yvonne E. J. Mayinckx, van Belgische afkomst, was op slag dood. Wegens dood door schuld werd ver dachte veroordeeld door de rechtbank te Middelburg tot een maand hechtenis en ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van 4 maanden. Zoowel het O. M. als verdachte gin gen in hooger beroep bij het Gerechts hof te 's-Gravenhage. Verdachte werd door het gerechtshof veroordeeld tot een maand hechtenis en onthouding van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Van dit vonnis ging verdachte in cassatie, waarbij de Hoo- ge Raad de zaak ter behandeling ver wees naar het gerechtshof te 's-Herto- genbosch. Verdachte is na vorenomschreven on geval opnieuw met den strafrechter in aanraking gekomen. Op 31 Aug. 1936 zat hij n.l. dronken achter 't stuur. De behandeling van eerstgemelde strafzaak nam voor het Bossche Hof de geheele zitting van Dinsdag den namiddag in be slag. Onder de getuigen werd ook een des kundige gehoord. De adv,-gen. eischte 3 maanden hechtenis wegens dood door schuld en een jaar ontzegging van het rijbewijs. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 200: 6810. 100: 8125. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1934-4% 101 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100 Cities Service Cy. P, 1958 5 5352% A Pref. Jurgens A. 127%127% A Ned. Gist- en Spirifusf. 471—475 A De Schelde N.B. 57%59% C Am. Smelt en Ref. 65%65% A Born. Sum. HM. 204207 A Houth. Alberts 109 C Union Pac. R. 105%106% C Int. Nickel Cy. 46%46% Ned. 1000-4 102—101% O. Ind'e 34 1000-4 102—101% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk. 8077 A N.I. Hbk. 1000 163—161% C Ned. H. M, 1000 194%—194% A v, Berkels Pat. 55 C Calvé-Delft 8585 A Philips Gem. B. ,af. 340%338%-40% C Unilever 163%163%-64% C Am. Car en Foundry 43%—44 C Anaconda Cop. 41%42%-% C Bethlehem St. 67%—67%-68% C Kennec Copper 42%43%-% C U. States St. C. 82—83%-84% C North Am, Cy. 19%tl9% A Kon. Petr. Mpij. 421—419-22% C Contin. Oil Cy. 34%34%-34 C Phillips Petr. Comp. 41%42 C Shell Union O.C. 23—23%-22% C Tide Water Ass. O'l 14%44%-% A Ned. Scheepv. U. 134%—135%-34 A, H.V. Amsterdam 499-500-497% A Java Cult. Mij. 232%—228-29 A N.l. Suiker U. 170%—166-68 A Deli Batavia 251%(250%-57 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG Philips - Amerika H.V.A. - Unilever - Markt - Industrie - Wettig. Schepen Obl.Markt- Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 325-321-24% A Senembah 339%—340%-43% C Baltimore en Ohio 26%26%-% C Southern Pac. Cy. 4343-% A Southern Rlw, 28%29% A Amst. Rubb. C. 305%—305%-07 A Deli-Batavia Rubb. 247%243-45% A Hessa Rubber 270 264 -65 A Serbadjadi S.R. 188%185-% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.99% 8.99% Berlijn 73.43 73.44 Parijs 8.12 8.14 Brussel 30.81% 30.79% New-York 1.82% 1,82% REGEERINGSTROEPEN MELDEN VORDERINGEN BIJ TERUEL. Van het front van Teruel wordt van regeeringszijde vernomen, dat de re- geeringstroepen zich hebben meester gemaakt van het dorp Celades, achtt en kilometer ten Noorden van Teruel (te N.W. van Valencia). De aanval begon te tien uur in den ochtend. Verscheidene compagniën verlieten de loopgraven onder bescher ming van het spervuur van de artille rie. Op het oogenblik, dat zij :'n con tact zouden komen met den vijand, openden bombardementsvliegtuigen, be schermd door jagers, een hevig bombar dement op de stellingen van de opstan delingen. Door de bescherming van de jachtvliegtuigen konden de bombar- deurs rustig hun torpedo's werpen op de loopgraven en het blokhu's der rechtschen. Het resultaat van dit bom bardement was verschrikkelijk. Na dit bombardement stormden de infanteristen, en de opstandelingen trokkén zich terug, eerst in goede orde, doch later sloegen zij plotseling op de vlucht. Zij lieten een aanzienlijke hoe veelheid materieel achter. De regee- ringstroepen rukten Celadas binnen, waar enkele groepen opstandelingen nog tegenstand boden. Zij hadden mi trailleurnesten ingericht in de kerk en In de Carr.ascalwijk, Hun tegenstand duurde evenwel niet lang en in het beg'n van den middag lagen de stellingen van de regeering een kilometer voorbij Celadas. De regee- rigstroepen namen tachtig man van de opstandelingen gevangen, verder maak ten zij vijf kanonnen buit, een anti-tank kanon en twee stukken luchtdoelge schut, vijf mortieren, veertien mitrail leurs en 300,000 patronen. Madrid wederom gebombardeerd. Het communiqué van den verdedi- gingsraad van Madrid maakt melding v,an buitengewoon hevig geschutvuur aan beide zijden in alle sectoren van het Madrileensche front. De opstande lingen gingen door met de hoofdstad met zwaar geschut te bombardeeren. Er zouden dertig dooden en gewonden zijn gevallen. Duitsche vliegofficieren gedood Omtrent het toestel der opstandelin gen dat Zondag boven Bilbao omlaag werd geschoten, wordt nader gemeld, dat de beide inzittenden, welke te plet ter zijn gevallen doordat de parachute niet openging, Duitsche officieren zijn. In de jekker van den piloot werd een pas ten name van Hans Sobolka, gebo ren te Berlijn 1912 gevonden. De pas werd te Berlijn en te Rome van een vi sum voorzien en droeg het stempel „Littorio Aeroscalo". Op de parachute staan Duitsche op schriften. Als constructiejaar staat op gegeven 1935 en verder draagt het val scherm het zegel van het Duitsch mini sterie van luchtvaart. De blokkade van Bilbao. Het persbureau van de Baskische re geering deelt mede, dat het Britsche schip „Seven Seas Spray", geladen met levensmiddelen, ongehinderd de haven van Bilbao is binnengevallen. In het Engelsche lagerhuis wees het labourlid Alexander er gistermiddag op; dat uit het bericht van de „Seven Seas Spray" blijkt dat er in werkelijk heid geen blokkade door Franco wordt uitgeoefend. Alexander beschuldigde daarbij de regeering er o.m. van geen passende vlootbescherming te verlee nen aan de Britsche koopvaardijsche pen, toe te stemmen in de blokkade van met DAMPO Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) de Baskische kust en aldus toe te staan, dat vrouwen en kinderen van honger omkomen. Sir Samuel Hoare legde vervolgens een verklaring af, waarin hij uit naam van de regeering o.m. zeide: „Wij zul len den toestand van dag tot dag volgen en, wanneer wij tot de opvatting komen, dat de z.g.n. blokkade niet doeltreffend is, zullen wij de eersten zijn om den nieuwen staat van zaken te aanvaar den". De Britsche vlootpolitiek defini- eerende zeide Hoare, dat deze er uit bestaat alle Britsche schepen in volle zee te beschermen. Hij voegde hieraan toe: „in de territoriale wateren zijn wij niet bereid Britsche oorlogsschepen te zenden. Hoare betoogde, dat volgens de in lichtingen der regeering Bilbao werke- 'lijk in staat van blokkade verkeert. De opstandelingen hebben buiten de kust een pantserschip, een kruiser, die gewa pend is met acht duims kanonnen, een torpedojager en verscheidene gewapen de koopvaardijschepen, terwijl de Spaansche regeering er slechts één tor pedojager, een onderzeeër en een ge wapende treiler heeft. De kwestie der mijnen is slechts bijkomstig. Twee of drie mijnenvegers zijn buiten Bilbao door mijnen tot zinken gebracht, onge veer zes weken geleden. Franco is de laatste dagen doorgegaan met het leg gen van mijnen. Eden voerde als laatste het woord. Hij verklaarde, dat de re geering geen enkele antipathie jegens de Baskische regeering koestert. Inte gendeel, aldus spreker, „indien ik in Spanje zou moeten kiezen, zou ik de Baskische regeering meer in overeen stemming vinden met onzen regeerings- vorm dan de regeering van Catalonië en de regeering van Franco''. 122 Huizen in de asch gelegd. Een brand heeft in het Hongaarsche plaatsje Vitnyed 122 huizen in de asch gelegd. Men vreest, dat er ook men- schen in den brand zijn omgekomen. Communistisch complot in Argentinië ontdekt. De politie heeft te La Plat,a (Argen tinië) een anarcho-communistisch com plot ontdekt. De samenzweerders waren voornemens den eersten Mei een op stand te doen uitbreken. De leider en de voornaamste medeplichtigen zijn gearresteerd. Bankroof in Michigan, Twee mannen hebben gisteren een overval gepleegd op de Depositors State bank te Michigan. Zij wisten zich een bedrag toe te eigenen van ettelijke* duizenden dollars, alvorens zij met traangas verdreven werden. Violiste door haar impresario vermoord. Te New York is een 24-jarige violiste Julia Nussenbaum, wier naam in de kunstenaarswereld echter „Tania Le- bova" was, op gruwelijke wijze in haar studiezaaltje gewond. Dit zaaltje, waar zij ü-t den aard der zaak vaak moest musiceeren, was voor het geluid geïso leerd, zoodat men buiten niet veel kon hoóren van wat daarbinnen geschiedde, Julia Nussenbaum nu bleek met hamer-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2