GOESCHE COUPANT^ De toeneming der wereldwelvaart in 1936. BINNENLAND. NUMMER 93. TWEE BLADEN. WOENSDAG 21 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. DIEP IN DEN VINGER GESNEDEN. Een deel van de ,„Andra"- bemanning doodgeschoten Internationale handel ech ter nog beperkt. De be wapening heeft een voor naam aandeel in de ople ving. WEERBERICHT. Steunt de Vclkenbonds- gedachte,onderzoekt het Volkenhondswerk, werkt mede aan zijn volmaking en b MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per tegel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. j. Jij contr. voor beide veel lager; tar. op unvt. «■Maw— Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 Aung—lot— by bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 tegels 2.10. elke r. m. 30 ct. Rubrics „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct bij vooruitbetaling Adv. me „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coc rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent Thans blijkt, dat de R.O.C.C. den inspecteur der Burgerlijke luchtbescherming óók onder den voet heelt geloopen. De zaak der voorstanders van de ge meentelijke autonomie voor de radio distributie-luchtbescherming begint hoe langer hoe steviger gegrondvest te wor den; met den dag blijkt meer, hoe diep de radiocontrölecommissie zich hier wel in den vinger gesneden heeft. Zooals te verwachten viel, heeft de quaestie van de door den ministerieelen banvloek getroffen voordracht vanwege den voorlichtingsdienst van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst te Middelburg in de jongste vergadering van het college van hoofden van dien sten een onderwerp van bespreking uit gemaakt. Boven en behalve hetgeen reeds te dezer zake algemeen bekend is, bleek daar toen, dat de Radio Om roep Controle Commissie door haar on gelukkig advies aan den minister, het geen dezen bewindsman tot ingrijpen noopte, ook nog den luitenant-generaal De Ridder, inspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen, onder den voet geloopen heeft Den lóen September des vorigen laars is namelijk van dien inspecteur aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende^ provincies een brief uit gegaan, betrekking hebbende op het ge bruik van de radio-distributiecentrales bij de luchtbescherming. In overleg met den directeur-generaal _der P.T.T. blijkt bepaald te zijn, „dat de*radiodistributie- inrichtingen in de gemeenten, indien overigens overeenkomstig de wet ge handeld wordt, gebruikt mogen worden voor: A. Het oproepen der hulpdien sten; B, Het alarmeeren der bevol king., C. Het doen van mededeelin gen aan de bevolking, teneinde deze nog eens te wijzen op haar verplichtingen en te haifer voorlichting." En in een anderen brief aan dezelfde autoriteiten worden deze voorschriften dan nog uitgewerkt. Daarbij wordt er op gewezen, hoezeer „met vrucht gebruik gemaakt kan wor den van de in de gemeenten aanwezige radiodistributie-inrichtingen". Het ge bruik hiervan.„ten dienste van de voorlichting van de passieve bevolking, teneinde haar de algemeene en bijzon dere gedragsregels de zelfbescher mingsmaatregelen bij te brengen, alsmede haar met de algemeene begin selen van den luchtbeschermingsdienst en de taken van de overheidsorganen bekend te maken zoo schrijft gene raal De Ridder zou het volgende kunnen omvatten: 1. Het periodiek houden van korte voordrachten om de gedachten te bepalen gedurende een kwartier a een half uur door den burgemeester of diens lasthebber (hoofjd van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst) 2. enz, enz. En verder.... „Het verdient.... aanbeveling, teneinde een zoo groot mo gelijk gedeelte van de bevolking te be reiken, alle beschikbare programma- mogelijkheden te benutten voor de voordrachten of besprekingen". De Inspecteur van de Luchtbescher ming vervolgt dan, te dezer zake over- leg gepleegd te hebben met het hoofd bestuur van de P.T.T.alwaar men Z.Exc. verklaarde, dat de dierzijds uit gegane circulaire van het Bureau Rodi gehee, van toepassing is op de hierbo ven omschreven voordrachten en be sprekingen, den luchtbeschermingsdienst betreffende; met name dat zij de hou ders der ra£b°distributie-inrichtingen verplicht tot het verleenen van de over eenkomstig de wet gevorderde mede werking inzake het houden van deze voordrachten en besprekingen Door het vorenstaande is de laatste wellicht nog mogelijke twijfel omtrent al dan niet wettigheid van de te Mid delburg georganiseerde voordrachten serie geheel weggenomen; de wettelijke bepalingen waren alle zorgvuldig in acht genomen; de voordrachten werden gehouden door lasthebbers van den bur gemeester, en zij vielen in alle opzicht binnen het kader van de voorschriften zooals de Inspecteur der Luchtbescher ming deze gegeven had. De Kadiocontrólecommissie heeft den minister van binnenlandsche zaken die zelf natuurlijk buiten het geschil staat wel een zeer onberaden advies gegeven; in haar ijver ook de gemeente lijke luchtbeschermingsvoordrachten binnen den kring harer bemoeienissen te trekken, heeft zij geheel over het hoofd gezien, dat deze zaak reeds en afdoende geregeld was; haar po gen, alsnog via den Radioraad, hetgeen buiten haar gehoorskring valt, daar bin nen te halen, zal, dunkt ons, moeten stranden op het feit, dat de zaak al ge heel in kannen en kruiken blijkt te zijn. Al dragen deze kannen en kruiken dan niet het pottenbakkersmerk der Radio contrölecommissie maar daarom kunnen het nog wel goede kannen en kruiken zijn! PRINSES ARMGARD NAAR HET LOO. Naar uit Apeldoorn wordt gemeld, zou Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, binnenkort voor eenigen tijd op het paleis Het Loo komen logee- ren. Onder hen zou zich ook een Middelburger bevinden. De „Telegraaf" verneemt van den spe- c alen correspondent van de „Daily Telegraph" te St, Jean de Luz, Pem broke Stephens, die een onderzoek in stelde naar het lot v.an de opvarenden van b,et Ned, ss, „Andra", dat in den grond is geschoten; dat drie leden van een Spaansch regeeringscomité en alle officieren van het schip, o.w. zich be vond de heer P, Gazan, eersteofficier, wonende te Middelburg, ter dood zijn veroordeeld en geëxecuteerd. De overi ge leden der bemanning werden naar een concentratiekamp voor buitenlan ders te Salamaca overgebracht, omdat Vergeetachtigheid is de moeder van de verzoening en. van de ondank baarheid. zij geen rol hebben gespeeld in den aan koop van munitie in het buitenland. Volgens een bericht van den R. P. D. is deze ijiededeel ng echter onjuist. Zie: laatste berichten. WIJZIGINGEN IN DE CHRISTELIJKE WERKGEVERSVEREENIGING. Thans christelijk werkgevers verbond genaamd. Het bestuur der vereeniging van chris telijke werkgevers en groothandelaren in Nederland (christelijke werkgevers- vere.eniging) schrijft ons, dat bij Kon. be sluit d.d. 7 April j.l. eenige wijzigingen in de statuten, waartoe op de laatste algemeene ledenvergadering het besluit genomen was, zijn goedgekeurd. Deze wijzigingen beoogden met name de organisatorische positie der vereeni ging te doen beantwoorden aan de feite lijke sociaal-economische ontwikkeling hier te lande, waarbij de overheid in steeds sterkere mate uit het bedrijfsle ven opgekomen organen inschakelt, daarbij uitgaande van de bestaande vak organisaties van werkgevers en werk nemers eenerzijds, en van de centrale organisaties van werkgevers en werk nemers anderzijds, bij welke centrales dus de vakorganisaties, in overeenstem ming met de onderscheiden levensrich tingen, zijn aangesloten. Waar op die wijze van werkgeverszijde reeds twee uitgegroeide vakcentrales bestaan, te weten het (liberale) verbond van Neder landsche werkgevers en het R. K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigingen (nauw verbonden met de algemeene R. K. werkgeversvereeniging), ligt het voor de hand, dat ook de protestantsch-chris- telijke werkgevers zich organisatorisch aan dezen stand van zaken aanpassen. Bestond de christelijke werkgeversver eeniging tot nog toe uit individueele le- den uit allerlei branches, thans maken de statuten ook aansluiting van vakor ganisaties mogelijk. Als vereisen tp voor de aansluiting van een zoodanige vak organisatie is gesteld, dat de vakver- eeniging geheel of voor een overwegend gedeelte bestaat uit leden, welke in stemmen met de statuten van 't christe lijk werkgeversverbond. Dit zal uiteraard steeds het geval zijn, indien de vakorga nisatie zelve op principieelen grondslag staat, doch het bestuur meende ander zijds de mogelijkheid niet te mogen uit sluiten, dat zgn. neutrale vakorganisa ties, waarin evenwel het christelijk ele ment behoorlijk is vertegenwoordigd, zich ook bij een protestantsch-christe- lijke werkgeverscentrale kunnen aan sluiten. Dit klemt te meer, nu de vak organisaties in de komende jaren in de gelegenheid zullen worden gesteld via hun centrale gebruik te maken van de jongste sociaal-economische ordenings- wetten, welke met alle kracht door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers zijn bestreden, zoodat aansluiting bij de liberale werkgeverscentrale reeds om die reden voor menige vakorganisatie op den duur bezwaarlijk zal zijn. De naam der vereeniging is thans ge wijzigd in Verbond van Protestantsch- Christelijke Werkgevers in Nederland (bij afkorting: Christelijk Werkgevers verbond). DE BROODPRIJZEN. Het bestuur van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties heeft aan den minister van landbouw en visscherij een adres gezonden, waarin het bestuur erop aandringt, de heffing op buitenland- sche tarwe en den v.i.t.a.-tarweprijs zoo danig te verlagen, dat broodprijsverhoo- ging in den eersten tijd kan worden voorkomen. Aangenomen kan worden, dat de broodprijzen sinds Januari j.l. algemeen met 2 cent per 800 gram zijn gestegen. Bij 'n voortdurend oploopenden wereld marktprijs zullen, indien de crisislasten op tarwe niet worden verlaagd, de In zijn gister uitgegeven rapport voor 1937 bespreekt Harold Butler, de di recteur van het volkenbondsbureau voor internationale arbeidsaang'elegenhieden, het herstel dat zich over de geheele wereld gedurende 1936 heeft baan ge broken. Hoewel, zoo zegt hij, gedurende de afgeloopen twaalf maanden groote vor deringen gemaakt zijn, was niemand er zeker van, dat de stabiliteit of het even wicht werkelijk bereikt waren. Hetgeen het duidelijkst aan het licht trad, was, dat de economische machine, na een ern stige stagnatie, weer op gang gebracht was. De menschheid had zich uit de diepte der depressie naar boven gewor steld tot een piint, waar het met een gevoel van diepe verlichting kon terug blikken en den blik kon vestigen op een taak naar een betere toekomst. In Chili, Denemarken, Estland, Fin land, Duitschland, Groot-Brittannië, Griekenland, Hongarije, Japan, Noor wegen, Zweden en de Sovjet-Unie heeft de productie in 1936 het peil van 1929 overtroffen. Er is een kennelijke verbe tering geweest in Canada en de Ver- eenigde Staten en eenige verbetering in Oostenrijk, België, Tsjechoslowakije en Polen. Teekenen van verbetering zijn ontstaan in Nederland en Frankrijk, In Duitschland, Groot-Brittannië Japan en Zweden waren aan het einde van het vorge jaar meer menschen aan het werk dan in 1929, maar over het algemeen heeft de werkloosheid niet in die mate afgenomen als het herstel der productie zou hebben doen verwachten. De ge raamde hoeveelheid der internationale goederenuitwisseling, de derde beslis sende aanwijzing 'voor het wereldher stel, bleef echter 10 tot 15 pet. beneden die van 1929. Butler schrijft dit toe aan het feit, dat het meerendeel der maat regelen, welke bestemd waren een op- 1 leving teweeg te brengen, van internen aard waren. Zij hadden de productie wel aanzienlijk verhoogd, maar in hoofd zaak voor binnenlandsch gebruik. Zij waren niet in staat geweest een her leving van het algemeen vertrouwen te weeg te brengen, waardoor het mogelijk geweest zou zijn deviezen-restricties af te schaffen, handelsbelemmeringen te verminderen en den handelsstroom weer levendig te doen vloeien. De valuta's waren nog te onstabiel, contingenteeringen en tarieven nog te onoverkomelijk en de belemmeringen voor de handelstransacties nog te aan zienlijk. Hierin kan slechts verandering gebracht worden door een internationale actie, welke tot nu toe echter nog niet ondernomen is. De verbetering, welke beeft plaats gevonden in de groote landbouwstaten gedurende de laatste drie jaar heeft deze landen meer in staat gesteld de voortbrengselen van andere landen op te nemen. De scheepvaart was levendiger dan in eenig tijd perk sinds de depressie en de vracht tarieven benaderden weer reeds het peil van 1929. Een ander zelfs nog meer bemoedigend teeken was het snelle herstel van den scheepsbouw, welke in 1933 weinig meer dan 20 procent bedroeg van het getal van 1929, maar de 80 procent be naderde tegen het einde van 1936. De bewapening. Echter waren er abnormale factoren welke een schaduw legden over d t op gewekte beeld en de voornaamste was de toeneming der bewapening en de oneconomische levendigheid welke hier door teweeg werd gebracht. Ongelukkigefr-wijtte kon m;en niet nauwkeurig bepalen welk aandeel de oorlogsproductie had in den opbloei der industrie, maar wel kan gezegd worden dat dit aandeel in somm.ge landen aan zienlijk was en dat voor de wereld in haar g'eheel de bewapeningsfactor in aanmerkelijke mate ertoe had bijgedra gen om de cijfers van werkgelegenheid en productie te verhoogen. Dit was het vitale verschil tusschen de uitgaven voor bewapening en voor openbare werken, want terwijl de eer sten een wissel op de toekomst Irekken zonder iets toe te voegen aan de na tionale activa, kan van de laatsten ver wacht worden, dal zij tenslotte iets zul len opbrengen, De invoer van grondstoffen voor de oorlogsindustrie, zoo vervolgt Butler, geschiedt vaak ten koste van de voor het volk beooodigde levensmiddelen of ten koste van de grondstellen welke noodig zijn voor de normale industrieën. Kortom, bewapening moet ten allen tijde een korting beteekenen op de na tionale welvaart. Het geval wordt *nog erg'er, wanneer een groot bewapen'ngs- programma wordt uitgevoerd in een tijdperk van toenemende welvaart, zoo ais op dit oogenblik. Het dan bestede geld beteekent een onttrekking aan par ticuliere ondernemingen, de dan voor vernielingsdoeleinden gebrukte ar beidskracht beteekent een onttrekking aan productieve doeleinden, de dan ge bruikte grondstoffen veroorzaken een duurte voor de industrieën, welke wer ken tot verhooging van de nationale welvaart. De teweegbrenging van de economi sche gevaren welke buitensporige be wapeningsprogramma's beteekenen en de onmogelijkheid om deze gevaren langs politieleen weg tegen te houden toont duidelijk aan hoezeer in interna tionale aangelegenheden het gezond ver stand zoek is. De bewapeirngswedloop is een zwak element in het herstel-pro ces, en tevens een voorteeken van nog grootere zwakte. De algemeene onrust, welke blijkt uit de open toebereidselen voor oorlog in Europa en het Verre Oosten vormt een kolossalen dam in den stroomioop der welvaart, welke thans weer begint te vloeien. Zoolang de vrees voor oorlog zoo sterk de overhand heeft als in de laatste maanden van 1936, is het ij del te verwachten dat' de wereld haar volle economische kracht kan bereiken, De hervatting van het internationale eco nomische verkeer zal op allerlei wijze belemmerd worden door maatregelen welke eerder door militaire noodzaak dan door economisch overleg gerecht vaardigd worden. Alle financieele, commercieele en so ciale maatregelen waardoor men tracht de groote crisis van de laatste vijf ja ren te -boven te komen, zijn niets dan ijdelheid, indien de geheele politieke en economische structuur van onze he- dendaagsche beschaving onder de voort durende bedreiging staat, ontwricht te worden door een nieuw internationaal conflict. Alleen wanneer die bedreiging wordt weggevaagd door een werkelijk georga- niseerden vrede, gewaarborgd door een versterkten Volkenbond, kan de econo mische en sociale voortuitgang voort gang maken. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Aanvankelijk nog krachtige tot matige, later afnemende N.W. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien en kouder, later weinig verandering in temperatuur. UKKEL (Belgisch weerbericht): Vrij sterke wind uit N.W. tot W. richtingen, bij afwisseling zwaar bewolkt en helde ren hemel, regenbuien en zelfs plaatse lijk onweer, frissche temperatuur met een nachtelijk minimam tasschen 0 en 5 graden. Morgen waarschijnlijk weer re gen. Wo. 21 April. Zon op: 4 h 52; onder: 19 h 07. Licht op: 19 h 37. Maan op: 15 h 02; onder: 2 h 56. V.M.: 25 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Wo. 21 11.00 23.19 4.54 17.20 Do. 22 11.48 5.45 18.01 Vr. 23 0.01 12.31 6.30 18.42 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Wo. 21 12.26 5.49 18.24 Do. 22 0.54 13.26 6.42 19.10 Vr. 23 1.47 14.13 7.27 19.53 Jngez Med broodprijzen in de naaste toekomst on getwijfeld nog meer worden verhoogd. Nu van 'n eenigszins aanmerkelijke ver hooging van de koopkracht van de groo te massa der verbruikers nog niets valt te bemerken, moet een dergelijke stij ging van den prijs van het eerste volks- voedsel funest worden geacht. Het aantal radio-ontvangtoestellen in Nederland. Volgens de voorgeschreven aangifte aan de postkantoren waren op 31 Maart jl. 629.618 personen in ons land in het bezit van een radio-ontvangtoestel, ter wijl het aantal aangeslotenen aan een radiocentrale op dien datum 361.926 be droeg. HET VOORONTWERP- LANDBOUWORDENINGSWET. Een motie van den bond van graan- en meelhandelaren. De Nederlandsche bond van graan- en meelhandelaren heeft in een te Den Haag gehouden buitengewone ledenver gadering de volgende motie aangenomen in verband met het van het door den minister van landbouw en visscherij ter fine van advies aan verschillende instan ties voorgelegde voor-ontwerp land- bouwordeningswet 1937: Overwegende: dat de belangen van den handel in agrarische producten ten nauwste be trokken zijn bij de maatregelen, die tot instandhouding van den landbouw zijn en worden genomen; dat aan vele bedrijven van handel reeds zeer ernstige schade werd toege bracht door de uitvoering van de land- bouwcrisiswet 1933 en de daarin opge nomen wetten; dat het ontbreken van een met den landbouw gelijkwaardige vertegenwoor- diging in de colleges van advies en de met de uitvoering belaste organen door den handel wordt gevoeld als een leem te, die noodwendig tot eenzijdige oriën tatie en derhalve tot een niet juist afwe gen der verschillende belangen moet lei den; dat voornoemd voor-ontwerp land- bouwordeningswet de strekking heeft, om naast adviseerende ook uitvoerende en verordenende bevoegdheden toe te kennen aan te vormen bedrijfsorganen, die in overgroote meerderheid zullen zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van land- en tuinbouworganisaties. Van oordeel: dat de vrijheid van den handel, als zelfstandige en met den landbouw gelijk waardige bedrijfstak, zooveel en zoo lang mogelijk dient te worden geëerbie digd en dat voorzieningen, welke het be lang van den landbouw betreffen, deze vrijheid niet mogen aantasten; dat het, indien aan dezen wensch nieï kan worden voldaan, in elk geval on-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1