LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT HET HOOGE NOORDEN. Finland als voorpost der Wes- tersche cultuur. De democra tie versterkt. Nieuwe strijd om de universiteit. De acti vistische studenten roeren zich weer en bereiden een bezet tingsstaking voor. 1„De uni versiteitskwestie wordt niet met demonstraties opgelost." Finland wordt wel de voorpost van de Westersche cultuur naar het Noord-Oos ten genoemd en het is vaak zoo genoemd met minder recht dan thans. De Finsche cultuur is gegroeid onder sterken invloed van de Zweedsche, die men toch be zwaarlijk niet tot de Westersche cultuur zou kunnen rekenen; zij is er, zou men haast moeten zeggen, aan ontsproten, want langer dan de zes eeuwen van ver eeniging met Zweden was de cultuur in Finland de Zweedsche. Ook tijdens de eeuw van Russische overheersching bleef Finland krachtige invloeden van het Westen, van Zweden ondergaan, omdat toch nog altijd het belangrijkste, het meest ontwikkelde en daardoor het lei dende bevolkingselement in Finland het Zweedsch-sprekende was. En wanneer men in latere jaren van een nationale, van een Finsche cultuur is gaan spreken, dan houdt dit geen lijnrechte tegenstel ling tot de Zweedsche, maar alleen een erkenning van de nationale geaardheid, van den bevruchtenden invloed van den eigen Finschen aard op de aanvankelijk Zweedsche cultuur in Finland in. Wie sprak van Finland als voorpost van de Westersche cultuur naar het Noord-Oosten bedoelde daar niet zelden mee, dat Finland een soort bolwerk te genover Rusland was en 't is dat voor 't Scandinavische schiereiland in militair- politiek opzicht ook, terwijl daarentegen de geringe sterkte van het communisme in dezen hoek van Europa zeker minder aan de Finsche geheime politie en haar communsten-vervolgingen dan aan de diep-gewortelde democratische gezind heid der Scandinaviërs toegeschreven moet worden. Maar ook wilde men met dat gezegde van voorpost der Wester sche cultuur vaak doen uitkomen, dat Finland daar in zijn uithoek die cultuur vertegenwoordigde, haar cultuurgoede ren in eere hield en mee voortbouwde aan deze cultuur. Al heeft men het ge zegde meer dan eens ook aangehaald om Finland op zijn cultureele positie en op vcrP^chtingen die deze oplegt, te wijzen wanneer er gevaar dreigde, dat enkele van de belangrijkste dier cultuur goederen niet gehandhaafd zouden wor den, wanneer, om een concreet geval te noemen, in den taalstrijd recht en recht vaardigheid terzijde geschoven werden. Finland heeft de laatste jaren een be langwekkende ontwikkeling doorge maakt. Het is misschien nog te vroeg om reeds duidelijk periodes te kunnen on bescheiden, maar het heeft er allen schijn van, dat de zes jaren van het pre sidentschap van Svinhufvud de over gangsperiode vormen tusschen een laat ste opleving van het nationalistische ac tivisme, dat het fascistische avontuur van Lappo kenmerkte, en de tegenwoor dige periode van versterkt democratisch parlementarisme, waarin voor demago gische agitatie en machtspolitiek geen plaats meer is en openlijke rechtskren king niet meer geduld zal worden. De verkiezingen voor den Rijksdag in begin Juli van het vorige jaar waren een belangrijk keerpunt, al bleek dat niet direct. De liberale - regeering, die haar parlementaire basis tot zeven van de tweehonderd zetels zag inkrim pen, bleef onverstoorbaar zitten, omdat men de bijeenkomst van den Rijksdag' "wilde afwachten. Maar bij het begin van de najaarszitting gebeurde er nóg niets en de regeering was waarschijnlijk nog geruimen tijd aan het bewind gebleven, wanneer niet enkele ministers zich ge roepen hadden gevoeld om op te komen voor de geheime politie, die in een na tuurlijk bij ongeluk openbaar gemaakt rapport een der ministers onder verdm- V?F illegale politieke actie had ge steld, Dat werd een genoegelijke poli tieke rel, de reg'eering probeerde zich j6 ^ercledigen met het argument, dat de beschuldiging ongegrond en het rapport niet voor publicatie bestemd was geweest alsof dat iets afdeed aan het feit, dat de geheime politie een mi nister in een voor andere leden der re geering opgemaakt rapport als op zijn minstonbetrouwbaar bestempelde om dat hij lid van een pro-democratische en anti-fascistische organisatie was maar de meerderheid van den Rijksdag liet 't niet op zich zitten en dwong de regee ring af te treden. Er werd toen van verschillende kanten de wensch geuit, dat de sociaal-democraten, die bij de verkiezingen van enkele maanden tevo ren opnieuw vooruit waren g'egaan en nu van de 200 Rijksdagzetels bezet- en et aandeel in een meerderheids kabinet zouden krijgen, waarop rij meenden recht te hebben, maar de in 1931, op voorstel van de Lappo-bewe- gmg en van de mm of meer openlijk met haar samenwerkende conservatie ven, gekozen president Svinhufvud ver zette zich hiertegen, weigerde een re geering te aanvaarden, waarin ook so ciaal-democraten zitting hadden, er dwong zoodoende den agrarischen lei der Kallio tot de vorming van een zwak minderheidskabinet, dat met vrij groote zekerheid slechts zou regeeren tot de presidentsverkiezing in Februari 1937. Svinhufvud werd toen, zooals men zal weten, niet herkozen werd ondanks j zijn groote verdiensten voor het vrije 1 en onafhankelijke Finland zonder veel omhaal afgedankt, omdat de sociaal-de mocraten hem niet terug wüden heb ben. De sociaal-democraten zorgden er voor, dat Svinhufvud geen kans kreeg door hun eigen candidaat. Tan ner in den steek te laten en bij de tweede stemming de candidatuur v.an Kallio te steunen, die toen ook geko zen werd. En daarmee was tevens de mogelijkheid geschapen voor de vor- m'ng van een kabinet van vijf agrariërs, vijf sociaal-democr.aten en twee libera le vak-ministers met een liberalen pre mier, Cajander, aan het hoofd, een ka binet, dat op drie-vierde deel van den Rijksdag steunt en parlementair ster ker staat dan eenige vorige Finsche regeering. Een dergelijk kabinet had, indien Svinhufvud niet uit vrees voor een oplaaien van de anti-roode, fas cist sche actie van Lappo óf uit afkeer van de sociaal-democraten zijn veto had doen gelden, ook direct na de verkiezingen gevormd kunnen worden. Want de voornaamste aanleiding tot het bijdraaien van de agrarische partij w,as niet een voorliefde voor navolg-'ng van het Zweedsche voorbeeld van sa- men-regeeren van arbeiders en boeren, maar vrees, dat de sociaal-democraten en de Zweedsche volkspartij, die bij de verkiezingen samen meer dan de helft der zetels in den Rijksdag hadden veroverd, elkaar zouden vinden en in verschillende opz'chten, vooral ten aanzien van de taalkwestie, een poli tiek zouden voeren, die den agrariërs geenszins aanstond. Zij, die de vrees van Svinhufvud en anderen voor een opleving van het Fin sche fascisme niet deelden of het al thans niet goed achtten zich door die vrees te laten weerhouden van wat het recht en in zekeren zin ook de grond wet schenen te gebieden, hebben re den te verwachten, dat zij in het gelijk gesteld zullen worden. Wij hebben eerder al eens uitvoerig geschreven over de universiteitskwestie, over het aloude vraagstuk van de re geling van het gebruik van de beide, in beginsel door de grondwet gelijk-ge- stelde landstalen, he4 Finsch en het Zweedsch, aan de rijksuniversiteit te Helsingfors. In 't kort gaat 't er om, hoeveel Zweedschtalige leerstoelen er aan deze universiteit behooren te zijn opdat de 15 procent der studenten, die van huis uit Zweedsch spreken, recht vaardig behandeld wo'rden in verge lijking met de andere, Finsch-spreken- de, studenten, die vrijwel al het onder wijs in de eigen taal kunnen krijgen. Daarover is al jaren lang een hardnek kige strijd gevoerd, want terwijl de Zweedsch-Finnen aan hun recht, dat ook in de grondwet is verankerd, vast houden, wil een krachtige Finsch-nati- onalististische groep, die vooral onder de Finsche studenten veel aanhangers heeft, dit recht van de minderheid niet erkennen en verlangt zij een volkomen verfinsching van de rijksuniversiteit. Tegen de verwachting in want on der de agrariërs zijn vele Finsch-Fin- nen, terwijl de sociaal-democraten de taalrechten van het Zweedsche deel der bevolking willen handhaven heeft de regeering nu een wetsontwerp tot regeling van de universiteitskwestie bij den Rijksdag ingediend, een regeling, waarbij de rijksuniversiteit een nog ster ker Finsch karakter zou krijgen dan zij thans al heeft, ofschoon er vijftien Zweedsche leerstoelen zouden zijn en de Zweedsche studenten het recht zou den behouden om bij examens in hun eigen taal te antwoorden. Deze regeling is een compromis, een compromis tus schen volkomen verfinsching en de 25 Zweedsche leerstoelen, die men van Zweedsch-Finsche zijde als minimum- eisch stelt, en uit den aard der zaak kan ook dit compromis niemand ten vol le bevredigen, al is het dan volgens het oordeel der regeering de eenig-moge- lijke oplossing om de al-oude, verdee ling zaaiende, ongelukkige universiteits kwestie uit de wereld te helpen. Natuurlijk zijn de Finsch-nationalisti- sche studenten in actie gekomen, heb ben zij demonstraties op touw gezet en protestvergaderingen gehouden, werpen zij zich weer op als woordvoerders van het gëheele Finsche volk, als strijders voor een nationaal Finland, dat zonder verdrijving .van de studenten, die het Zweedsch als moedertaal hebben, van de rijksuniversiteit niet geschapen zou kunnen worden. Maar er blijkt zich de laatste jaren een belangrijke verandering voltrokken te hebben. Het is nog niet zoo lang ge leden, dat de Finsch-nationalistische studenten door hun optreden een bui tengewone zitting van den Rijksdag, die bijeengeroepen was om de universiteits kwestie tot een oplossing te brengen, konden doen mislukken, dat onder den invloed van hun protesten en hun dema gogische actie breede kringen van het Finsche volk bereid waren alle recht vaardigheid opzij te zetten en de rech ten van de Zweedsche minderheid te krenken. Nu heeft men een Finschen minister, die tot de agrarische partij be hoort, het compromis, dat de agrariërs geenszins bevredigt, hooren verdedigen omdat het landsbelang, dat hij boven de partijbelangen stelt, dat 'eischte, i heeft men denzelfden minister een zeer scherp oordeel over de nationalistische studenten hooren vellen, toen hij ver klaarde, dat zij politieke werkverschaf- fers probeerden te zijn, dat zij door hun op zichzelf ongemotiveerde actie voor verfinching van de rijksuniversiteit de zeer verzwakte fascistische, nationalis tische, of activistische beweging nieuw leven trachtten in te blazen. Nu leest men ook in bladen, die weinige jaren geleden nog het streven van de Finsch- Finsche studenten direct of indirect steunden, over de rechten van de Zweedsche Finnen, over de eischen der rechtvaardigheid en over de verplich tingen, die de democratie oplegt. Nu heerscht er zelfs in Finsche studenten kringen te Helsingfors ontstemming over de fluitconcerten en andere de monstraties, die hun activistische broe ders hebben georganiseerd en groeit er een krachtige oppositie tegen dit, als anti-democratisch of fascistisch of re- volutionnair gekarakteriseerde streven, dat bij de behandeling in den Rijksdag van de universiteitskwestie op een be zettingsstaking van de studenten in de gebouwen der universiteit zou moeten uitdraaien. De versterking van de democratie in Finland, die reeds in de verkiezingsuit slag tót uiting kwam, wordt wel duide lijk bevestigd; in verband met de op nieuw actueeLe universiteitskwestie, verklaarde de rector-magnificus dezer dagen tegenover protesteerende studen ten dat deze alleen langs parlementai ren weg, maar niet met demonstraties opgelost kan worden. Bertil J. Bestrijding rupsenplaag. Maandagavond was er een gezamen lijke vergadering van de afd. van Ooft- en Tuinbouw, den R.K. boerenbond, den Protestantschen boerenbond en de land- Douwver. „Eigen Belang", ter bespre king van de bestrijding van de rupsen- plaag op de fruitboomen, onder leiding van den heer M. Maas, voorz. van de afd. ooft- en tuinbouw te Biervliet. Spreker was de heer D. H. Koeman, controleur van den plantenziektenkun- digen dienst te Terneuzen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Koeman zelf den stoot tot deze ver gadering heeft gegeven naar aanleiding van de rupsenplaag van verleden jaar, waaruit blijkt, hoe actief deze werkzaam is, om de boeren belangeloos van voor lichting te dienen. De heer Koeman wees er op, dat het voornamelijk de spinselrups is geweest, die zulk een groote schade heeft aange bracht. Hij gaf daarvoor verschillende bestrijdingsmiddelen aan en wees tevens op de gevaren er aan verbonden. Vari deze gelegenheid maakte hij te vens gebruik te wijzen op het groote ons dreigende gevaar van den colorado-ke- ver en de bisamrat, die beide in België reeds voorkomen en zelfs dicht bij onze grens. Het was een prettige en leerzame ver gadering. Landbouw-ongevallenverzekering. Gister werd te Amsterdam in een der zalen 'van dc „Industrieele Club" onder voorzitterschap van den heer P. Hiem- stra te Utrecht de jaarlijksche algemee- ne ledenvergadering gehouden van de vereeniging ,,De Centrale Landbouw- onderlinge", bedrijfsvereniging inge volge dë land- en tuinbouwongevallen- wet 1922. Ter vergadering waren alle elf afdee- lingen der vereeniging vertegenwoor digd. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter den persoon van wijlen den heer K. Czn. de Boer, in leven lid en voorzitter van het college van commis sarissen. Spreker schetste de bijzondere verdiensten van den overledene, die door zijn baanbrekenden arbeid de ver eeniging sinds hare oprichting een groo te steun is geweest. Aan het ter vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar 1 November 1935 t/m 31 October 1936, hetwelk were goedgekeurd, ontleenen wij het navol gende: Bij de vereeniging waren aangesloten per 31 October 1936 32143 werkgevers, terwijl 3348 patroons persoonlijk vrij willig verzekerd waren en 1626 leden voor hunne kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzekering deelnamen. Het door de gezamenlijke leden uitbetaalde loon bedroeg over het bedoelde boek jaar ruim 49 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de ver eeniging aangegeven 9489 ongevallen, waarvan 14 gevallen met doodelijken af loop. Van deze laatste gevallen gaven er 13 aanleiding tot het toekennen van een rente aan nagelaten betrekkingen. In totaal moest aan contante waarden van toegekende en nog toe te kennen blijvende renten worden opgebracht bij na 98.000. Tenslotte zij vermeld, dat de verga dering tot lid van het college van com missarissen herkoos den 'heer G. W. Stroink, burgemeester van Steenwijker- wojd, terwijl in de vacature De Boer werd benoemd mr. J. Linthorst Homan, burgemeester van Vledder. Tot plaatsvervangend lid van het col lege van commissarissen werd voorts herkozen de heer H. Meijeringh Jzn. te Gieten. Na afloop der vergadering verkoos het college van commissarissen uit zijn midden tot voorzitter mr. J. Linthorst Homan voornoemd. DE MOEILIJKHEDEN IN DE VARKENSHOUDERIJ. Een beroep op den minister. Het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw heeft zich in verband met de doorloopend slechte positie waarin de varkensmesters verkeeren, welke nog in sterke mate verergerd is door de stijging der voerprijzen, telegrafisch tot den mi nister van landbouw gewend met het dringend verzoek een snelle aanpassing van den varkensprijs aan den voerprijs te bevorderen. In de bijeenkomst, waarin tot het ver zenden van dit telegram besloten werd, werd gewezen op het feit, dat de var kenshouders hun stapel enorm hebben moeten beperken en daartegenover van de regeering meenden te mogen verwach ten het in stand houden van een redelij ken prijs; niet alleen in verband met de doelstelling, der regeling, die er toch niet is om doorloopend verliezen te doen lij den, doch inzonderheid ook in verband met de monopolieheffingen op granen. Het genoemd bestuur meent, dat het een onhoudbare toestand is, dat ten bate van het landbouw-crisisfonds de varkenshou ders jaar in jaar uit uit worden belast, terwijl ze vrijwel doorloopend verliezen lijden. In verband met de verlaging per 4 April der monopolie-heffingen, werd op gemerkt, dat deze verlaging veel klei ner was dan de stijging der graanprijzen, zoodat de veehouders steeds duurdere granen moeten koopen. Bovendien werd opgemerkt, dat deze rechten in geen ge val hooger behooren te zijn dan noodig is om in het binnenland een voor de ak kerbouwers loonend prijsniveau te ver krijgen. Indien dit criterium in acht was genomen, zou de verlaging groo ter heb ben kunnen zijn geweest. Het zou beter zijn en soepeler werken, indien aan de monopolie-heffingen het karakter van schaalrechten werd verleend. Besloten werd in het Kon. Ned, Landbouwcomité deze gedachte in bespreking te brengen. Steekpartij, Zondagnacht Lep de 24-jarige schil der J. H. K, Dijkers in de Couwael- straat te Rotterdam. Een on bekende man, die hem achterop kwam, heeft den schilder om tot nog toe on bekende redenen, een steekwonde in den rechter schouder toegebracht. D riep om hulp, waarop de dader hel hazenpad koos. Men heeft hemnog niet kunnen vatten. De gewonde is naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar de steekwonde gehecht is. Werklooze loerde met een karabijn op burgemeester. Zaterdagavond te half elf kreeg de burgemeester van Diepenveen de heer J, W. Arriëns, in zijn woning bezoek van een man, inwoner van zijn gemeente in de buurtschap Colmschate, de 26-jarige G. V.(oortman), een klom penmaker, di(e den burgemeester een met scherp geladen huzarenkarabijn met bajonet en vijf patronen overhan digde, en daarbij in koelen bloede ver telde, dat hij in den uin van den burgemeester op, den loer h,ad gelegen om dezen dood te schieten. Toen hij den burgemeester in diens werkkamer had zien loopen, had iets hem van zijn voornemen weerhouden en thans kwam hij den burgemeester daarvan vertel len. Meteen vertrok de bezoeker. Burgemeester Arriëns, die natuur lijk danig was geschrokken, aldus het Maandagochtendblad, belde de mare chaussee te Deventer op. Intusschen was V. naar de gemeentepolitie te Colmschate geloopen en vertelde van zijn gedrag. V, werd toen ingesloten Bij het verhoor door de politie hem afgenomen, bleek V. thuis twist te heb ben gehad. Hij is een driftkop, die al meer heeft gezworven, een paar von nissen .achter den rug heeft, zfch a eens heeft aangemeld voor het Vreem delingenlegioen en, tevergeefs, voor dienstneming in het N. I. leger. Hij hac geen bepaalden wrok tegen den burge meester, doch wilde van de straat ko men, omdat hij anders werkloos zou rondzwerven. Hij huurde Zaterdagmid dag een auto en ging naar een familie lid i!n Twello, die huishoudster is bij een wachtmeesterhoefsmid bij de huza ren te Deventer. Daar nam hij uit een foudraal het karabijn met bajonet weg en vulde het foudraal met een plank Hij: n,am de patronen uit een pakje, Aan de marechaussee zeide hij bij het ver hoor, dat hij ieder zou hebben neerge schoten, die hem in den weg zou zijn getreden. V. zal bij de justitie worden voorge leid. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Bussum: 1 doode Gistermiddag is een negenjarig jon getje, dat bij familie te Bussum logeer de, bij het oversteken van de Albert Neuhuyslaan door een met puin geladen vrachtauto aangereden. De knaap was op slag dood. HANDEL EN NIJVERHEID. De werkgelegenheid in de beetwortel- suikeriabricage. In de derde aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek vinden wij een vergelijkend overzicht van de werkgelegenheid in bo vengenoemde industrie gedurende de aatste 18 jaren (perioden loopende van 1 Februari1 Februari), waaraan het volgende ontleend is. aantal d. losse arb. bedr. a. d. arbeiders 1919-20 21 (20) 684.000 3.013.000 1921-22 22 (21) 1.550.000 »1 7.721.000 1922-23 22 (18) 922.000 11 4.144.000 1928-29 19 (16) 591.000 11 2.534.000 1929-30 19 (12) 556.000 11 2.436.000 1930-31 19 (14) 565.000 11 2.610.000 1931-32 18 (12) 333.000 11 1.334.000 1932-33 18 (12) 480.000 11 1.881.000 1933-34 18 (13) 498.000 11 1.933.000 1934-35 18 (13) 428.000 11 1.597.000 1935-36 18 (13) 421.000 11 1.512.000 1936-37 18 (12) 442.000 11 1.611.000 De getallen tusschen haakjes geven 't aantal fabrieken aan, waar een campag ne geweest is. Dit aantal bedroeg in het laatste jaar 12, of een minder dan in de drie vorige jaren. Onder de 6 overige fabrieken waren een 5-tal, welke nu reeds sedert resp. 6, 8, 8, 12 en 15 jaren auiten bedrijf zijn, doch niettemin voor diverse werkzaamheden (o.m. ontvangst en verscheping van beetwortelen ten be- loeve van andere fabrieken) een klein aantal losse arbeiders in dienst hadden. De werkgelegenheid was in 1936-1937 iets grooter dan in de beide vorige jaren, doch kleiner dan in de daaraan vooraf gaande jaren, afgezien dan van het bij zonder ongunstige jaar 1931-1932. Ver geleken met 1935-1936 steeg het aantal „man-dagen" der losse arbeiders met 21.215 of plm. 5 het totaal aantal vaste arbeiders verschilde weinig van dat in het vorige jaar en bedroeg plm. 59 dagen tegen plm. 54 in 1935-1936. Vol gens voorloopige cijfers was de met bie ten beteelde oppervlakte 4,1 grooter dan in 1935 en nam de bietenoogst met ruim 5 toe. De invoer van beetworte len, zij het betrekkelijk gering, was groo ter dan in 1935 en de uitvoer, evenals toen, van geen beteekenis. Het invoer- saldo van ruwe suiker was ruim 11.500 ton (13,5 grooter dan in genoemd jaar. De loonen der vaste arbeiders en die van het vaste en tijdelijke kantoorper soneel beliepen in de periode 1 Februari 19361 Februari 1937 in totaal resp. rond 1.302.000 en 173.000, zoodat aan het gezamenlijke personeel der beet wortelsuikerfabrieken (met inbegrip dus van de aan losse arbeiders betaalde loo nen) in die periode rond 3.086.000 aan loon werd uitgekeerd, d.i. ruim 65.000 (2.2 meer dan in de vorige periode. De fraude te Borssele. Naar we vernemen zal ter openbare terechtzitting van de Rechtbank te Mid delburg op 4 Mei a.s. in behandeling worden genomen, de strafzaak tegen H. C. R., gewezen burgemeester van Bors sele, verdacht van het plegen van frau duleuze handelingen, ten nadeele van, verschillende polders. ONEERLIJK PENNINGMEESTER. De pennngmeester van de afdeeling Nieuw-Vosmeer van den R.K. fandar- beidersbond „St, Deus Dedit", M. C. R„ oud 41 jaar. tevens wethouder en loco burgemeester van deze gemeente, die ook de werklooz'engelden beheerde, welke hem door het hoofdbestuur van den R.K. arbeidersbond ter distributie werden toegezonden, stond gisteren voor de Bredasche rechtbank terecht ter zake, dat hij 'n deze functie een bedrag van ongeveer f 900 zou hebben verduisterd en te eigen b,ate aange wend. Verdachte verklaarde, dat hij reeds 13 jaren de functie van penningmeester en beheerder vervulde en dat reeds vroeger een tekort in de kas was ont staan, welke tekort hij telkens aanvul de met geld uit de andere kas. Wel was er nu en d,an een controle verricht, doch het tekort werd niet ontdekt. Toen hij nu in Januari jl. op nieuw een bedrag van f 800 van het hoofdbestuur van den bond, ter distri- butje onder de werkloozen kreeg, is hij met dit geld op stap gegaan en heeft hij in het naburige België groote verteringen gemaakt, zoodat, toen hij thuis kwam, er nog slechts een bedrag van f 200 over was. Het was toen n:et mogelijk de uitkee- ringen aan de werkloozen te doen. De voorztter van de afdeeling en ook de controleur van den bond hebben toen een grondig onderzoek ingesteld, waar uit bleek, dat in totaal een tekort be stond van ruim f 900. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Hij verdiende slechts een loon van f 11 per week. De officier van justitie achtte het ge pleegde feit zeer ernstig, omdat ver dachte het volle vertrouwen van zijn medebestuurderen genoot en hij dit op schromelijke wijze heeft misbrukt. Hij eischte een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek v,an de pre ventieve hechtenis. Uitspraak 3 Mei a.s.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7