aproirwefctte GOESCKE COURANT - W.9dc PIÖS3 rechtszaken. BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 91. TWEE BLADEN. MAANDAG 19 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. OOSTBURG. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de Agente Firma A. J, BRONSWIJK. SOES. WALCHEREN. VERBODEN TE ROOKEN MENEER, ZELFS R'JPE TABAK/" MlbbELMJDGSCHE COUBANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal "Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangaalotam bfj het Bureau voor Publiciteitswaarde dar Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 f 2.10, alk* r. ns. 30 ct. Rubriei ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mek „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. DE CONVOOIDIENST IN DE SPAANSCHE WATEREN, Naar wij vernemen zal Hr. Ms. „Her tog Hendrik" tegen het einde van deze maand (vermoedelijk den 26sten) van Den Helder naar de Zuidelijke Eurö- peesche wateren vertrekken, teneinde aldaar den convooi-dienst van Hr. Ms. „Java" over te nemen, in afwachting van de komst van Hr. Ms. „Johan Mau- rits v,an Nassau", welk schip omstreeks 25 Mei bij Gibraltar kan worden ver wacht. Hr, Ms, „Java" vertrekt na afgelost te zijn door de „Hertog Hendrik" naar Nederland, teneinde g'ereed gemaakt te worden voor de vlootrevue bij Spit- kead. NEDERLANDERS BIJ DE CONTR6LE OP DE NON-INTERVENTIE, Wij hebben ter bevoegder plaatse geïnformeerd, naar het totaal aantal Nederlanders, dat thans in dienst is der comm'ssie voor de controle op de non-interventie in den Spaanschen bur geroorlog. Ons werd medegedeeld, dat voor de zee-controle thans zijn aangesteld 3 Nederlanders als chief-observing-offi- cer met standplaatsen te Gibraltar, Brest en Dover en 60 observing-officers en assistant-observing-off cers. Voorts zijn voor de land-controle uit Nederland benoemd, 1 .administrator, 1 chief-observing-officer en 18 obser ving-officers. Zooals reeds eerder werd gemeld, zullen de schepen, die een observ'ng- officer aan boord hebben een „non interventie-wimpel" voeren. Dit is een witte wimpel met twee zwarte ballen. Het lag in de bedoeling, dat deze wim pels in Engeland gemaakt zouden wor den. doch de vlaggenfabrieken in En geland zijn zoo overladen met werk in verhand met de kroningsfeesten, dat zij geen tijdige levering konden waarborgen. Daarom heeft men besloten de order in Nederland te plaatsen. Een Amsterdamsche firma heeft op dracht gekregen een 500-tal w'mpels te vervaardigen. DE STAKING BIJ DE SCHEEPS WERVEN TE AMSTERDAM. Vrifwel ten einde. De stakingen bij de scheepswerven aan de overzijde van het IJ, zijn in den loop van vandaag vrijwel geheel opge heven. Vierhonderd arbeiders, die vanoch tend nog buiten de poort van de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschap pij waren gebleven, besloten 'n een vergadering na de middagrust het werk te hervatten. Op een enkeling na, gin gen allen aan het werk. Bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij gaat eveneens het werk weer zijn gewonen gang. Van de hon derdtachtig stakenden zijn er nog slechts tien overgebleven, die zeer waarschijnlijk eveneens ,aan het werk zullen gaan. CORRESPONDENTIE. Onzen correspondenten zij er op ge wezen dat onze plaatsruimte ons niet toelaat verslagen van Verkiezingsver gaderingen op de dorpen te plaatsen Dit is ook geen plaatselijk, maar alge meen nieuws; de voorlichting, die wij meenen te dezer zake onzen lezers niet te mogen onthouden, zullen zij kunnen vinden, in de verslagen die wij te ge legener tijd van verkiezingsvergaderin gen in Middelburg of Goes opnemen. Bijzondere omstandigheden, te onzer beoordeeling, kunnen natuurlijk aanlei ding zijn hiervan af te wijken. In hooger beroep, B. P., 25 jaar, timmerman te Doe- tinchem, thans gedetineerd, heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 16 April 1937, waarbij hij wegens den roofover val te Kloosterzande op 24 October 1936, is veroordeeld tot zes jaren ge vangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de regeering. Dé officier van justitie teekende eveneens hooger beroep aan. De af deeling Wouw van den bond „Landbouw en Maatschappij" heeft zich met haar ruijm 50 leden aangesloten bij den Zeeuwschen Agra- rischen Bond. Uitvoering Volharding". De Goesche Gymnastiekvereeniging „Volharding" gaf Zaterdagavond een uitvoering in Schuttershof. De groote zaal was geheel gevuld met belangstel lenden. De heer K. Rooy, voorzitter, opende den avond met een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot burgemees ter Van Dusseldorp, inspecteur Rene- man, de afgevaardigden der zusterver- eenigingen, en den eerevoorzitter, den heer Bartelse. Spr. wees er voorts op, dat dit de derde uitvoering1 in dit sei zoen is, en spoorde de aanwezigen aan, zich of hun kinderen als lid aan te ge ven, of als donateur het werk van „Vol harding" te steunen. Verder memoreer de spr., dat „Volharding" ook buiten Goes den naam van onze stad hoog houdt. Zoo behaalden de dames dit jaar te Amsterdam een derden en de heeren zelfs een eersten prijs. En tenslotte is „Volharding" ook weer in het Neder landsche keurkorps vertegenwoordigd, door haar lid Keijzer, die zich daarin zelfs als eerste wist te stellen.* (Ap plaus). Nadat de 180 leden van Volharding zich nu voor het voetlicht gepresenteerd hadden, werd de uitvoering van het programma geopend met een keurige vrije oefening van de jongens A. Het paardwerken van de heeren toonde op dit zware nummertje opnieuw vooruit gang, Vooral wist men zich in de klei nigheden meer te beheerschen (een schaarslag, een zekerdere g'reep) waar door het geheel beduidend aan kwali teit wint. Ook het paardspringen van de jongens was een aantrekkelijk num mer. Daar zullen goede krachten uit groeien! Vervolgens kregen we de meisjes A, en B, met een vrije oefening, die keurig werd uitgevoerd, en aan de brug, met eenvoudig, maar gaaf werk. Het touwtrekken voor de jongens A„ werd 'n aardige wedstrijd die met span- ning gevolgd werd. Van de meisjes B. willen we eerst nog' noemen de vrije oefening (rythmisch op muziek) na de pauze, die werkeijlk gracieus werd uit gevoerd. Ook wat de dames lieten zien, vooral in hun knotsoefening, en de vrije oefening K.N.G.V. 1937, was zeer goed te noemen. De heeren, aan de ringen, blijven ongeveer nog op het oude peil, enkele uitblinkers daar gelaten. Maar ook aan het rek viel weer vooruitgang te bespeuren en de K.N.G.V.-vrije oefening 1937 stond op hoog peil. Zooals deze geheele uitvoering. De heer Rooy wees er in zijn openings woord nog op, dat Volharding', volgens de opvattingen van het K.N.G.V.voor al niet beoogt, sterren te kweeken, maar algemeene geoefendheid bij wil bren- ben. Deze avond legde daar weer een sprekend getuigenis van af, maar ook, dat er onder de [massa altijd sterren naar voren komen, wier werken doch een bijzondere attractie is, en dat elke gezonde jongen en elk gezond meisje, een z'eer goede gymnast kan worden, mits jong begonnen. Met een geanimeerd bal werd deze mooie uitvoering' besloten. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond traden in de consistorie der Herv. Kerk als sprekers voor de chr.-his, kiesvereeni- ging op de heeren W. F. E. baron v. d. Feltz' en J. F. Vermeulen uit Middel burg. De heer J. C. Cevaal voorzitter der chr. his. kiesvereeniging leidde de vergadering. £UID-BE¥EIAH!), ALGEMEENE VERGADERING „EIGEN ERF." Zaterdag werd te Goes de algemeene vergadering gehouden van de vereeni ging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Eigen Erf" onder voorzitterschap van ir. A. Ovinge. In zijn openingswoord merkte, de voorzitter op, dat vergeleken bij vorig jaar de toestand der landarbeiders-be zitters van een plaatsje of pachters van los land, er nog niet beter op geworden is, niettegenstaande in andere bedrijfs takken duidelijk teekenen van opleving' zijn waar te nemen. De voornaamste Een dag, welken wij bedorven he6- ben, komt nooit weerom. producten als aardappelen en uien ga ven weliswaar een goeden oogst, doch de prijzen welke konden worden bedon gen waren van dien aard, dat van een loonende teelt niet gesproken kan wor den. Wanneer daarbij nog in aanmer king genomen wordt dat verschillende van deze menschen gedurende korter cf langer tijd werkloos zijn geweest, dan is het niet te verwonderen dat vele piaatsjesbezitters het vaak moeilijk heb ben. Al deze oorzaken hebben ertoe me degewerkt, dat het debiteurenbedrag per 31 December 1936 in vergelijking met het voorafgaande jaar, niet onbe langrijk is gestegen, en bedroeg op dien datum aan rente en annuïteit ruim 6500 en aan pacht ruim J 500. intus- schen is hiervan nog een gedeelte bin nengekomen. Meermalen is gebleken, dat het nie voldoen aan de financieele verplichtin gen niet uitsluitend te wijten was aan onmacht, doch dat ook onwil hierbij een niet onbelangrijke rol speelt. Tegen de ze laatste categorie zullen ingrijpende maatregelen worden genomen. In enke le gemeenten is men daarmede reeds "bezig en meerdere zullen ongetwijfeld volgen. Dergelijke personen zijn er de oorzaak van, dat de uitvoering van de voor de landarbeiders zoo zegenrijke Landarbeiderswet, stagneert. De regee ring oefent op de gemeentebesturen een sterken aandrang uit om toch vooral na te gaan of de aanvrager voor een plaatsje ook in staat is zijn daarmede aangegane verplichtingen getrouw na te komen. Sommige gemeenten ondervin- den van een en ander toch al de nadee- lige gevolgen, dus zal de neiging om mede te werken aan de uitvoering van deze sociale wet stellig niet toenemen. Intusschen mag de vereeniging „Eigen Erf" over de medewerking van de ge meentebesturen in haar rayon niet kla- In het afgeloopen jaar zijn zoowel door de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten als door „Eigen Erf bij de regeering pogingen in 't werk gesteld om te komen hetzij tot een herschatting der plaatsjes en los land, dan wel tot verlaging der rente voor verleende voorschotten, lot nu toe zijn deze po gingen, die reeds herhaaldelijk ook door andere vereenigingen in ons land wer den ondernomen, steeds op niets uitge- loopen. De secretaris-penningmeester, de heer M. de Looze te Kapelle bracht hierop het jaarverslag uit. In het af geloopen jaar werden twee plaatsjes te Kapelle en één te Kattendijke gesticht waardoor dit aantal steeg tot 71, ter wijl ruim 9 hectare los land, gelegen op verschillende plaatsen in Westelijk Zuid-Beveland aan een groot aantal pachters als los land werd verhuurd. De balans sluit met een totaal be drag van 266606, waarop onder acti va voorkomen', nog te ontvangen pacht- pachtsommen voor los land J 605 en andere debiteuren 6805. De winst en verliesrekening over 1396 sluit met een bedrag van f 8397. De~periodiek aftredende bestuursle den W. Westdorp, Hjeinkenszand, M. Boonman, Baarland; J. van der Weele, Nieuwdorp en C. van der Kuijl te Ka pelle werden herkozen. BORSSELE. Zaterdag vergaderde het bestuur der coöperatieve Weegbruggen- vereeniging „Borsselen". De balans per 78 Februari 1937 wees aan in activa en passiva een bedrag van 2996, terwijl de rekening 1936-1937 een batig saldo aanwijst van ruim 157. Het bestuurs voorstel om van dit bedrag 40 te be steden voor afschrijving, 50 te storten in het reservefonds en de rest over te brengen op de nieuwe rekening werd aangenomen. Men herkoos het aftre dende bestuurslid, den heer J. Zwee- mer Pz. In de plaats van den heer J Corstanje, aftredend lid der commissie, belast met het nazien der boeken koos de vergadering den heer A. Walhout Jz.. Uit het verslag van het bestuur bleek, dat de aanvoer van sommige ar tikelen beduidend meer was dan het vo rige jaar. De bietenaanvoer bedroeg aan de brug Monsterweg 3140583 kg, diver se artikelen 987043 kg, aandeel stuks vee, auto's en diverse vrachten 15 stuks, terwijl op de brug Witte Pauw zijn ge wogen 1621881 kg suikerbieten, diverse artikelen 267903 kg en 3 stuks vee. De beide wegers verdienden geprezen om hun gebleken nauwgezetheid en ijver. Op het door het bestuur aan de Spoor wegmaatschappij gerichte verzoek om verlaging van de huur der terreinen is gunstig beschikt. Men zal aan die maatschappij verzoeken de bedoelde terreinen nog beter te onderhouden, want dit zou het gebruik der bruggen zeer ten goede komen. Het bestuur stelde voor de weegloo- nen onveranderd vast te stellen, n.l. J 0.10 per 1000 kg voor leden en 0.15 voor niet-leden. Een voorstel van den heer I. Bruinooge, om beide bedragen met 0.05 te verhoogen, werd verwor pen met 18 tegen 10 stemmen. Eveneens verwierp de vergadering het voorstel van den heer C. van de Velde, om de leden voor de eerste 100000 kg 0.10 per 1000 te doen be- r n^enT->VOOr. den aanvoer daarboven J 0.15. De winst zou daardoor, zei de voorsteller, grooter wedden en dahr- door zou er grooter kans zijn, dat de zich nog in portefeuille bevindende aan- deelen verkocht werden. Zestien leden verklaarden zich tegen dit voorstel, 11 voor en 1 blanco. Daarna werd het bestuursvoorstel zonder hoofdelijke istemming aangeno men verklaard. De beide wegers werden weer voor een jaar benoemd. s GRAVENPOLDER. Vrijdagavond vergaderde de Oranjevereeniging onder voorzitterschap van den burgemeester. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten om van den 30en April a.s. een feestdag te maken Na ampele bespreking werd het volgende programma opgesteld: i i 1 v001[m'ddaÊs den dag beginnen met .klokgelui; aubade van schoolkinderen, onder leiding van den heer Duininck voor het Gemeentehuis; gymnastiek- voorstelling, kinderspelen op de weide van den heer Vermue. 's Namiddags op tocht van vereenigingen door het dorp van t Schoolplein af, ringsteken op den Haagdijk en andere volksspelen op de weide van Vermue. Ds. Van Hoogstra- ten zegde de medewerking toe van gymnastiek- en zangvereeniging. 's Avonds prijsuitdeeling, lichtstoet zang der zangvereeniging en concert van het muziekgezelschap en van de mondharmonicaclub. Benoemd werden een commissie voor de volksspelen en een jury van dames. Alles onder voorbehoud dat de op brengst van een te houden inzameling toereikend zal zijn om een en ander te bekostigen. IERSEKE. Zaterdagmorgen had de werkman D. Kooman achter op een auto staande, het ongeluk bij het pas- seeren van de brug van den heer Zoete- weij aan de Burgemeester Sinkelaan zijn hoofd tegen de ijzeren balken te stooten. Direct werd de gewonde naar den dokter gebracht, die de patiënt verbond, waarna hij naar zijn woning kon vervoerd worden. 7 KAPELLE. De C. J. V. „Obadja" g,af Zaterdagavond een filmavond welke zeer goed geslaagd is. De hr. Wagenaar uit Rotterdam die deze films vertoonde, ,leJ °'a* Z1®n de mooie kampfilm van net N. J. V. De stemming was bijzon der goed, de opkomst liet niets te wen- schen over. Ook de kampliederen, wel ke tusschen de verschillehde films door werden gezongen, vielen zeer in den smaak. KRABBENDIJKE. Dohderdagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer Q P, Vogelaar in het veilings- gebourw de Coöp. Boerenleenbank. Als lid van het dagelijksch bestuur werd herkozen de heer C. P. Vogelaar en als lid van den raad van toezicht de heer M. de Goffau. De winst over het boekjaar 1936 bedroeg f 5396. De reserve is daar door gestegen tot ruim f 72.000. De om zet in 1936 bedroeg ruim f 1,255,000. In omloop waren op 31 December 11. 1366 hoekjes. Vrijdagavond hield onder voor zitterschap van den heer C. Tollenaar het muziekgezelschap „Concordia" zijn jaarvergadering'. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A, J. P. Kakebeeke, bleek dat over het boekjaar de vereeniging een nadeelig saldo heeft. Besprekingen werden gevoerd om dezen zomer te trachten een brfzaar te houden, Besloten werd om deel te nemen aan 't muziekconcours, van den Bond van Har- NIEMEIJEft's STERTABAK VAN 5TOT15 CT. R HALF ONS Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, aanvankelijk meest half be wolkt met weinig ol geen regen, later toenemende bewolking, met toenemende kans op regen, iets zachter. UKKEL (Belgisch weerbericht): Mati ge tot zwakke wind uit W. tot N.W.- richtingen; de regen en de wolken, die nog over een groot deel van het land voorkomen, zullen geleidelijk verdwij nen; daarna mooi weer maar nog plaat selijke mist tegen het einde van den nacht, koele temperatuur met een nach telijk minimum van ongeveer 3 graden. Ma. 19 April, Zon op: 4 h 57; onder: 19 h 03. Licht op: 19 h 33. Maan op: 12 h 39; onder: 2 h 19. V.M.: 25 April. e o Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 19 8.19 20.59 2.01 14.45 Di. 20 9.51 22.25 3.36 16.16 Wo. 21 11.00 23.19 4.54 17.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater Ma. 19 9.51 22.32 3.04 15.52 Di. 20 11.16 23.55 4.35 17.20 Wo. 21 12.26 5.49 18.24 monie- en Fanfare-vereenigingen in Zeeland op 2en Pinksterdag dit jaar te Souburg. Plan-debat. KRABBENDIJKE. Binnenkort zal al hier een Plan-debat-avond worden ge houden. Deze vergadering wordt georga niseerd door de afd. S. D. A. P. ter plaatse en den Zeeuwschen Agrarischen Bond, Prov. afdeeling van den Nationa- len Bond Landbouw en Maatschappij. Op een kort geleden gehoudenn open bare vergadering der S. D. A. P. alwaar ds. Wiersma uit Noordwolde sprak, kwam de heer Welleman in debat en bracht daarbij ook het Plan van den Ar beid ter sprake. Dit gaf den soc.-dem. predikant aanleiding den heer Welle man, of iemand anders zijner organisa tie, uit te noodigen tot een pro- en con tra-avond. De laatste nam die uitnoodi- ging in beginsel aan. Thans kunnen wij mededeelen, dat deze vergadering zal doorgaan; nog niet staat vast welke sprekers zullen optreden. RAAD VAN OVEZAND. OVEZAND. De Raad vergaderde 16 dezer voltallig. Besloten werd in de verordening tot heffing van besmette lijke ziektengelden een wijziging aan te brengen. De gemeentebegrootingen van 1936 en 1937 werden eveneens gewij zigd. De tekening van den Vleesch- keuringsdienst over 1936 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 3018. en de begrooting van evengenoemden dienst op f 3200 in ontvang en u igaaf. Tot lid van de commissie tot wering v,an schoolverzuim in de vacature M. van 't Westende werd benoemd de heer J, Oostdijk. Onder indtrekking van de bestaande verordening, werd een nieuwe veror den ng tot heffing en invordering van een vermakelijkheidsbelasting vastge steld. Indien mogelijk zal in 1937 het ver voer van den basaltsteensslag aan de vrachtrijders worden opgedragen. Voorts werden nog eenige kleine werk-objecten genoemd, welke onder het oog zullen worden gezien om zoo mogelijk binnen niet al te langen tijd uitgevoerd te worden.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1